"QPR" blijft Spurs bij tot laatste snik Excelsior klopt Telstar Thérèse Wilmink turnt naar nationale titel Jong Oranje moet buigen voor Joegoslaven •wil V* Nooren kampioen Van Bracht wisselvallig in Ecuador Bekersucces voor Voorburg Oberacher niet naar WK-voetbal Engels elftal sterk gewijzigd Cupfinalonbeslist Heerenveen begint nacompetitie met 1-0 zege M MAANDAG 24 MEI 1982 PAGINA 14 fV Sport V TOULON (ANP) Het voetbalelftal van Jong Oranje (tot 21 jaar) heeft zyn tweede wedstrijd in ht sterk bezette toernooi van Tou lon verloren. Tegen Joegoslavië werd het 1-2, na een ruststand van 1-1. De Joegoslaven beslis ten het duel in de 26stc minuut van de tweede helft toen Gracan in tweede instantie een straf schop benutte. De Franse arbiter Biget kende de Joegoslaven deze strafschop toe nadat Gijs Stein- mann (AZ'67) de bal met de hand had gespeeld. De door Mance in geschoten bal werd door Edwin Medgod gestopt, maar Biget liet Tottenham was over de totale 120 minuten gezien de betere ploeg, maar miste de voetbalkunde van de Argentijnen Osvaldo Ardiles en Ricardo Villa. De eerste ver blijft al geruime tijd in het trai ningskamp van de Argentijnse WK-selectie, de tweede werd door manager Keith Burkinshaw op de ochtend van de 101ste be kerfinale uit het elftal gehaald, toen duidelijk werd dat de Falk land-crisis verergerde. Volgens Burkinshaw had de Britse rege ring geen druk uitgeoefend en was de beslissing in onderling overleg genomen. De afwezigheid van Villa, die vorig jaar in de replay van de FA-cupfi- nale tegen Manchester City twee maal scoorde, had tot gevolg dat Graham Roberts opschoof naar het middenveld. Hoewel Tottenham tekenen van slijtage vertoonde, was de club dichtbij de overwinning. Toen Glenn Hoddle in de 109e minuut doel trof. De Engelse internatio nal kwam op het middenveld in het bezit van de bal, combineer de met Graham Roberts, kreeg de bal terug en schoot laag met de rechtervoet in. Zes minuten later evenwel werd de Spurs-verdediging verrast door een verre ingooi-bal van Ran- gers-verdediger Bob Hazell, waarna een andere achterspeler (Terry Fenwick) de gelijkmaker inkopte. De "replay" was ver diend. Wie in dat succes een minstens zo de trap van elf meter opnieuw nemen, omdat de Nederlandse doelman te vroeg zou hebben be wogen. Gracan velde het vonnis. Nederland had overigen na 21 minuten de score geopend via Peter van der Ven (Roda JC), Nance doelpuntte in de 39ste mi nuut voor de Joegoslaven. UEFA'S Op de tweede wedstrijddag van het toernooi om het Europees kam pioenschap heeft het Nederlands UEFA-elflal (tot 18 jaar) in Hel sinki met 3-1 gewonnen van de jeugd uit Albanië. groot aandeel had, was Peter Hucker, de tamelijk onervaren doelman van Q.P.R. Na een ner veus begin groeide hij uit tot een betrouwbare sluitpost. Aberdeen In de Schotse bekerfinale tussen Aberdeen en bekerhouder Glas gow Rangers kwam het even eens tot een verlenging. Hier viel wel een beslissing. Na een rust en eindstand van 1-1 scoorde Aberdeen in de verlenging drie maal: 4-1. De verlenging werd door het ge routineerde Glasgow Rangers een bezoeking. De club opende de score in de vijftiende minuut door een kopbal van John Mac- Donald. Aberdeen kwam op spectaculaire wijze terug in de 33ste minuut. De Schotse inter national Alex McLeish legde de bal met een boog over een opeen hoping van verdedigers in het net. In de tweede heift brachten beide ploegen hun reserves in het veld, maar een beslissing bleef uit. In de verlenging sloeg Aberdeen toe. Met doelpunten van Mark McGhee, Gordon Strachan en Neale Cooper in de 93ste, 104e en 120ste minuut werd Glasgow vernederd. HSV Hamburger SV heeft zaterdag op de voorlaatste speeldag van de Bundesliga het landskampioen schap praktisch veilig gesteld. Het treffen van morgen met Schot land is beslissend voor een plaats in de halve finales. Evenals Ne derland boekten de Schotten twee overwinningen. Via een strafschop zette Gerald Vanenburg Nederland al in de derde minuut op voorsprong. Snelheid was het voornaamste wapen van de Albanezen. Het re sulteerde halverwege de eerste helft in de gelijkmaker door II- bert Rabo. De vreugde voor de voetballers uit het Balkenland was echter van korte duur. Drie minuten later zorgde Marco van Basten, die onlangs een contract De ploeg van trainer Ernst Hap- pel gaat de laatste competitiedag in met twee punten voorsprong op FC Koln en een beter doelsal do van vijftien doelpunten. Bei de titelkandidaten kwamen za terdag niet verder dan gelijke spelen. Hamburger SV verspeel de bij Fortuna Düsseldorf in de laatste vijftien minuten een voor sprong van 3-1. FC Köln boog in hetzelfde tijdsbestek bij Ein- tracht Braunschweig een achter stand van twee treffers om in een gelijk spel (4-4). De deprimerende nederlaag van af gelopen woensdag in de finale om de UEFA-beker tegen Gö- thenborg verhinderde Hambur ger SV zaterdagmiddag niet het duel met Fortuna Düsseldorf naar zijn hand te zetten. Hoewel Fortuna voor 31.000 toeschou wers door de IJslander Edvals- son al in de tiende minuut de lei ding nam, controleerde HSV het wedstrijdverloop. Voorstopper Dieter Jakobs produceerde de 1000e treffer van dit seizoen (1-1) en Horst Hrubesch bracht HSV met twee doelpunten op de van drie jaar bij Ajax tekende, voor 2-1. Twee minuten voor tijd - de UEFA'S spelen twee keer veertig minuten - bepaalde NAC- speler Ton Cornelissen de eind stand op 3-1. De uitslagen van gisteren: Groep a: Oostenrijk-West Duitsland 4-1 (2-0), Sowjet Unie - Ierland 2-0 (2-0). Groep b: Spanje - Polen 0-1 (0-1), Bul- gaije - België 0-1 (0-0). Groep c: Hongarije - Finland 2-3 (1-3). Groep d: Schotland - Turkije 2-0 (1-0), Nederland - Albanië 3-1 (2-1). De stand in groep d: 1. Schotland 2 2 0 0 4 5-0 2. Nederland 2 2 0 0 4 6-2 3.Turkije 2 0 0 2 0 1-5 4. Albanië 2 0 0 2 0 1-6 drempel van het vijfde lands kampioenschap. In de slotfase trad de Hamburgse defensie wat te zorgeloos op, waardoor Fach (75) en Thomas Allofs (85) alsnog het belangrijke gelijke spel voor het in degradatiezorgen verke rende Fortuna redden. Door de puntendeling werd HSV officieus kampioen, omdat FC Köln in Braunschweig eveneens met remise genoegen moest ne men. Na een ruststand van 1-0 (Grobe) zetten beide verdedigin gen in de tweede helft het aan- valslicht op groen. Drie doelpun- ROTTERDAM (GPD) - Voor Excelsior is de na- competitie goed gestart. De Rotterdamse club gaf Telstar gisteravond op Woudenstein geen enkele kans en won probleem loos van de Velzense for matie (2-0). Niet alleen sportief, maar ook finan cieel was de eerste wed strijd voor Excelsior een succes want er passeerden veel meer toeschouwers (3500) de kassa's dan was verwacht. Een meevaller die de vereniging uitste kend van pas komt want er dreigt een financieel te kort van ruim 4 ton dat voornamelijk is ontstaan door de geringe publieke belangstelling het afgelo pen seizoen (1500 bezoe kers gemiddeld). Hoe hoog de nood gestegen is blijkt wel uit het feit dat de spe lers nog een maandsalaris vakan tiegeld en 2100 gulden aan winst- premies tegoed hebben. Hoewel er al een ingrijpende bezuini gingsoperatie is aangekondigd zou het verkopen van een of twee spelers de problemen kunnen oplossen en vandaar dat inmid dels de 19-jarige Remco Boere aan Roda JC is verkocht en dat Piet den Boer, wiens contract overigens nog doorloopt maar voor wie het Belgische Lierse SK belangstelling heeft weg mag. Min of meer dezelfde moeilijkhe den heeft Telstar dat gisteravond behalve een nederlaag ook veel problemen overhield aan de eer ste ontmoeting tegen Excelsior. Middelpunt was trainer Joop Brand, wiens pogingen om zijn spelers via allerlei kritiek op de contractbesprekingen te prikke len niet alleen bij zijn team, maar ook bij het bestuur verkeerd uit pakte. Een paar uur voor de wed strijd kapittelde Brand in het ra dioprogramma Langs de Lijn openlijk het beleid van de Vel zense club. De oefenmeester ventileerde allerlei onjuistheden die voorzitter Klaas Groen voor het duel tegen Excelsior een fu rieuze reactie ontlokte. „Ik begin het zo langzamerhand een beetje zat te worden. Brand moet maar snel tekenen anders kan hij ver trekken", aldus de gërriteerde Telstar-praeses die voornemens is om Brand voor zijn uitlatingen ter veantwoording te roepen. Effect sorteerde Brand's psycholo gische prikkelactie niet. Het ge routineerde Excelsior dicteerde het spel en ontregelde moeite loos de defensieve strategie van Telstar dat via counters voor eni- Willem II - PEC Zwolle 3-1 (2-1), 5. Van der Hengst 0-1, 33. MacDo- nald 1-1, 39. MacDonald 2-1, 67. Nelemans 3-1. Scheidsrechter: Keizer, toeschouwers: 4500. Rood: Van der Hengst (PEC) we gens natrappen van Calder- wood. Feyenoord-FC Twente 3-3 (2-1) 22. Linsted 0-1, 31. Nielsen 1-1, 40. Bouwens 2-1, 53. Sanchez Torres 2-2 (strafschop), 78. De Leeuw 3- 2, 82. Vreysen 3-3. Scheidsrech ter: Mulder, toeschouwers: 3919. NEC-Graafschap 2-0 (1-0) 36. Vie- vermans 1-0, 46. Meyers 2-0. Scheidsrechter: Van der Laar, toeschouwers: 2500. Haarlem-Ajax 1-3 (1-1). 8. Gullit 1- 0, 3. Schoenaker 1-1, 51. Lerby 1- 2, 73. Kielt 1-3. Scheidsrechter: Weerink, toeschouwers: 16.500. AZ'67-FC Den Haag 5-2 (2-1), 6. Gaasbeek 1-0, 18. Meijnhardt van Schoor 1-1. 29. Tol 2-1, 55. ten in evenzovele minuten (Bon hof 1-1; Worm 2—1; Woodcock 2-2) werden gevolgd door tref fers van Pahl en Geyer, die Ein- tracht aan de winnende hand bracht. Pierre Littbarski en Tony Woodcock trokken de stand ge lijk en de voor Klaus Allofs inge vallen Klaus Fischer en Strack hadden kort voor het einde bei den een riante mogelijkheid de Keulse ploeg aan de volle winst te helpen. Waterschei Twee treffers van de IJslander Si- ge dreiging tachtte te zorgen. Daarin slaagde alleen Buma, maar hij ondervond bij zijn ac ties te weinig steun. Excelsior legde de basis voor de winst in de eerste helft toen Makkie Nijs- sen in de 37e minuut de score opende. Remco Boere, die na rust in het veld was gekomen voor libero Graham Rutjes be sliste de strijd negen minuten na de hervatting door met een fraaie EINDHOVEN (ANP) - Henk Noo- ren is gisteren met zijn paard Op- stalan N in Eindhoven Neder lands kampioen bij de springrui ters geworden. De strijd, die zich over drie dagen uitstrekte met een jachtspringconcours, een wedstrijd in tabel a en eenzelfde springconcours in twee man ches, was gedevalueerd door de afwezigheid van Johan Heins. Wij wilde, na de verkoop van zijn toppaard Larramy aan de Brazi liaan Nelson Pessoa, liever niet aantreden in Eindhoven. Hij meende met zijn andere paarden niet goed genoeg voor de dag te kunnen komen. Deze ontwikkeling werpt zijn scha duw heel sterk vooruit naar het Purvis 2-2, 80. Kist 3-2 (straf schop), 83. Renooy 4-2 (eigen doel), 89. Tol 5-2. Scheidsrechter: Boss, toeschouwers: 5000. Roda JC - FC Groningen 4-3 (2-1), 14. Nanninga 1-0, 21. Raeven 2-0, 38. Wiebing 2-1, 55. Van Geel 3-1, 71. Veldmate 3-2, 82. Waalderbos 3-3, 86. Eriksen 4-3. Scheidsrech ter: Severein, toeschouwers: 4000. gurd Gudmonsson hebben Wa terschei voor de tweede maal in zijn bestaan de Belgische voet balbeker tegen Waregem opgele verd. De 20.000 toeschouwers die het Heizelstadion bevolkten heb ben geen geweldige wedstrijd gezien. De finale om de voetbalbeker van Joegoslavië tussen Rode Ster Belgrado en Dinamo Zagreb le verde een zege op voor Rode Ster met 4-2. Bij rust leidde Zagreb nog met 1-2. De eerste wedstrijd tussen beide clubs was geëin digd in ee gelijk spel: 2-2. g kapbeweging de op een na minst gepasseerde afweer en de overi gens uitstekende doelman Jan Nederburgh voor schut te zetten. Heerenveen Amper een week geleden versloeg FC VW Heerenveen nog moei teloos met 0-2 op eigen terrein. Hoe grillig de verhoudingen in de nacompetitie liggen, bleek wereldkampioenschap. De chef d'équipe van Nederland, Ben Arts, heeft al gezegd dat hij zeer waarschijnlijk zal pleiten voor het mijden van het wereldkam pioenschap voor springruiters, van 8 tot 13 juni in Dublin. FC Utrecht - Sparta 0-1 (0-0), 83. Ol- de Riekerink 0-1. Scheidsrech ter: Bosman, toeschouwers: 2500. Go Ahead Eagles - NAC 2-1 (0-0). 61. Waslander 0-1, 83. Hazelhekke 1- 1, 86. Koopman 2-1. Scheidsrech ter: Gans, toeschouwers: 3500. MW-PSV 1-7 (1-5). 22 sec. Huh 0-1, 3. Koolhof 0-2, 5. René van de Kerkhof 0-3, 10. Poortvliet 0-4, 27. Van der Kuylen 1-4, 32. René van de Kerkhof 1-5, 60. René van de Kerkhof 1-6,61. Poortvliet 1-7. 1 Scheidsrechter: Corver, toe schouwers: 2000. EERSTE DIVISIE Excelsior-Telstar 2-0 (1-0). 37. Nijs- sen 1-0, 54. Boere 2-0. Scheids rechter: Geurds, toeschouwers: 3500. Heerenveen-VW 1-0 (1-0). 32. Hoek stra 1-0. Scheidsrechter: Van Swieten, toeschouwers: 10.000. Rode kaart: Mostert (VW). GUAYAQUIL (ANP) - Bij het we reldkampioenschap biljarten, dat wordt gehouden in de Ecua- doriaanse havenstad Guayaquil, is de Nederlandse vertegenwoor diger Rini van Bracht begonnen met een onbeslist (60-60) tegen de Amerikaan Frank Torres. Bij het wereldkampioenschap ont breken de huidige wereldkam pioen Ludo Dielis en oud-we reldkampioen Raymond Ceule- In de tweede ronde verloor Van Bracht van de Westduitser Die ter Müller. In de derde ronde won de Brabander van de Ecua- doriaan Rubio. Daardoor kwam Van Bracht op de zevende plaats in het klassement met drie winst punten. Lijstaanvoerder is de Ja panse titelkandidaat Yoshihara, die met de Argentijn d'Oyarzabal uit drie partijen de maximale winst haalde. SLIEDRECHT - Na de landstitel heeft StarlifWoorburg in Slie- drecht eveneens beslag gelegd op de nationale beker. In de vierkamp met Orion, Zaan'69 en WC stond het volleybalteam van Pierre Mathieu slechts één game af, in het laatste duel tegen WC. Ook bij de dames legde Voorburg beslag op de nationale volleybal beker. gisteren in hetzelfde stadion. Met name in de eerste helft over speelde Heerenveen de Venlona- ren, die tenslotte nog blij moch ten zijn dat de nederlaag tot 1-0 beperkt bleef. Nadat in de 28e minuut een treffer van Hoekstra wegens buitenspel werd afgekeurd, was het 10 mi nuten later dezelfde speler die 10.000 toeschouwers op de ban ken bracht. Laatste man Teun Kist vond met een vrijetrap voor de zoveelste keer het hoofd van Hoekstra, die met een steenhar de kopbal keeper Vooys kans loos liet: 1-0. De desillusie en geirriteerdheid bij FC VW Bracht Hinz Mostert twee minuten voor tijd nog het best in beeld. Zonder enige aan leiding trapte hij de Heerenvener Eddie Bosman na. Van Swieten aarzelde geen moment met de ro de kaart. ALKMAAR - Franz Obera cher, de Oostenrijkse spits van AZ'67, zal tijdens het WK-voetbal in Spanje niet voor het Oostenrijkse natio nale elftal uitkomen. Obera cher, wel van de partij in Ar gentinië 1978 en dit jaar bij de laatste veertig van bonds coach Schmidt, heeft bij zich zelf besloten niet naar Spanje te gaan. "Ten eerste heb ik de laatste weken niets gehoord of gezien van de Oostenrijkse voetbalbond en verder acht ik het belangrijker dat mijn blessure aan de buikspieren vijf zes weken rust krijgt. In Alkmaar zit mijn baas. Van hem ontvang ik mijn salaris. Ik zal in de vakantie alles moeten doen om in juli weer fit te kunnen beginnen. Daar past geen wereldbekertoer nooi voetbal in", aldus de te- leurgestelde Oberacher. Henk Nooren had weinig tot geen tegenstand van betekenis tijdens het jachtspringconcours en de wedstrijd (tabel a) van zaterdag. Na de eerste manche van de Gro te Prijs van Eindhoven van giste ren, die een totaalzege voor Sven Harmsen opleverde, besloot Nooren af te zien van de tweede manche. Zijn kampioenschap stond tenslotte al vast. De uitslag 1. Henk Nooren met Opsta- lan N, 136 punten, 2. Gerd Meier met Ca- simir, 123. 3. Albert Voorn met Devon, 115. 4. Piet Raymakers met Ricardo, 112, 5. ex-aequo Willy van der Ham met Gotthard en Harry Wouters van den Ou- deweyer met Salerno, ieder 107, 7. Jan Tops met San Marco, 106, 8. Ton Klum- pers met Old Man. 105. LONDEN (GPD) - De Engelse bondscoach Ron Greenwood kan morgenavond in de in terland tegen Nederland geen beroep doen op de spe lers van Tottingham Hot spur (Glenn Hoddle en Ray Clemence) en Aston Villa (Tony Morley en Peter Wi the). Het Spurs-duo is op Wembley niet beschikbaar in verband met de replay van de Engelse bekerfinale donderdagavond tegen Queen's Park Rangers, As ton Villa reist vandaag naar Rotterdam voor de Europe se bekerfinale der lands kampioenen tegen Bayern Munchen. De Engelse ploeg die dinsdag avond In het veld komt wijkt ook sterk af van het elftal dat onlangs in Cardif met 1-0 van Wales won, dank zij een treffer van Francis. De vermoedelijke opstelling is: Peter Shilton (Notting ham Forest); Mick Mills (Ips wich Town), Kenny Sansom (Arsenal), Terry Butcher (Ipswich Town), Phil Thompson (Liverpool), of Dave Watson (Southamp ton); Ray Wilkins (Manches ter United), Trevor Broo king (Westham United), Bryan Robson (Manchester United); Kevin Keegan (Sou thampton), Trevor Francis (Manchester City) en Paul Mariner (Ipswich Town) of Steve Coppell (Manchester United). ROTTERDAM (GPD) - Met scores uitsluitend boven de negen, zowel bij de verplichte oefenstof eerder deze week op Papendal als afgelopen zaterdag tijdens het afwerken van de keuzestof in de Alexanderhal te Rotterdam, heeft de 14-jarige Thérèse Wilmink uit Kampen zich terecht de nationale turntitel toegeëigend. Met een verschil van bijna 3,5 punt (3,3) eindigde zij royaal boven haar concurrente Miriam Eigenhuizen (De Hazekamp, Nijmegen) die op de tweede dag vooral door een mis lukte brugoefening ver terugviel. Hoewel Thérèse Wilmink vorig jaar al de aandacht op zich vestigde door in de pré-olympische klasse als beste te voorschijn te komen en sinds dien een duidelijke progressie toont, valt toch te bezien of ze in de olympische klasse het nationale kampioenschap zou hebben behaald als Monique Kaaks zich niet voor de titelstrijd had teruggetrokken. Trainingscoordinator Hans van Zetten over haar: „Ze heeft bewust niet aan de wedstrijd deelgenomen omdat ze een mentale inzinking door maakt en bovendien tijd nodig heeft gehad voor studie". De nieuwe Nederlandse kampioene Thérèse Wilmink - opvolgster van Ingrid Bolleboom die is gestopt en als dank de gouden KNGV-medaille van verdiensten kreeg - dankte haar puntentotaal (73.70) voor een be langrijk deel aan intensieve trainingsarbeid gedurende vooral de afge lopen zes maanden. Bondstrainster Leona Horvath over haar: „Thérèse heeft voldoende talent om tot een internationaal goede turnster uit te groeien. De jury oordeelde streng, waardoor haar punten zeker hoog mogen worden aangeslagen". En Hans van Zetten: „Ik heb vooraf de kampioenschappen van vorig jaar nog eens op de video bekeken. Daar uit valt af te leiden dat dezelfde oefeningen nu een lagere waardering kregen". Dit én het feit dat de deelneemsters in de olympische klasse veel nieuwe elementen in hun verrichtingen hadden ingebracht waren er debet aan dat de waarderingen over het algemeen aan de lage kant Nu de opbouw in de breeefte vanuit de basis duidelijk gestalte heeft ge kregen kan het voor een kwalitatieve doorstroming naar de top nuttig zijn dat begin volgend jaar ook het potentieel van de Nederlandse Ka tholieke Gymnastiek Bond daarin worden betrokken. Dan wordt na melijk verwacht dat een samenwerkingsverband tussen de bestaande turnbonden zijn beslag heeft gekregen. KNGV-voorzitter Jan Spijkers heeft al te kennen gegeven „een streep onder het verleden te willen zetten", waarmee hij bedoelt zo'n samenwerking te antameren. Hoe het plaatje dan moet worden ingekleurd is vervolgens een kwestie van organisatie tussen alle betrokkenen. LONDEN (ANP) Tottenham Hotspur, dat dit seizoen zoveel beloofde, maar in feite weinig presteerde, bezorgde zaterdag de eigen aanhang een nieuwe teleurstelling door ook in de verlenging tweede divisieclub Queen's Park Rangers niet van zich af te kunnen schudden. Het bleef bij 1—1 met als gevolg dat de overbelaste bekerhouder er donderdag weer tegenaan moet. Steve Archiebald waagt namens Tottenham Hotspur e Garth Grooks en QPR-verdediger Hazel wachten af. i doelpoging in de Engelse Cupfinal. Zijn ploeggenoot r-trainer Joop Brand: kritiek op bestuur.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 14