Ajax raadgever van Haarlem - via omweg - toch zijn zin Rijvers krijgt 95We hebben vanavond erg veel kunnen leren" FC Twente klaagt Jans aan "Fischer wil weer schaken Kees Kist wil Peters achterna ALKMAAR (GPD) - Na Jan Pe ters zal ook Kees Kist zijn voetballoopbaan vermoede lijk in Italië voortzetten. De blonde topscorer van AZ'67, die zaterdagavond drie doel punten tekort kwam om de prestatie van Ajacied Kieft te kunnen evenaren, voerde na afloop van het duel tus sen AZ'67 en FC Den Haag (5-2) de eerste onderhande lingen met vertegenwoordi gers van een Italiaanse club. Zijn belangstelling geldt voor alsnog het Italiaanse Genua, waar ook Jan Peters de ko mende drie seizoenen zal voetballen. De transfer naar Genua is zo goed als beklon ken op de fiscale kanten van de zaak na. De AZ-midden- velder wil geen enkel risico lopen en heeft de overeen komst met de Italiaanse club laten vertalen. In Enge land, na afloop van het duel van het Nederlands elftal te gen Engeland op Wembley, zal Peters zijn handtekening zetten onder een contract voor drie seizoenen waarin een vrije transfer is bedon gen. Genua's probleem geldt dat het nog slechts één buiten lander kan aantrekken. De Italiaanse club heeft Rene Vandereijcken al in de spits lopen en met de komst van Peters is het maximaal toe gestane aantal van twee bui tenlanders bereikt. Vande reijcken heeft vooralsnog niet te kennen gegeven Ge nua te willen verlaten, maar de Italianen willen de optie die men op Kist heeft door verkopen aan AC Torino, de club van Van de Korput. „Torino heeft inderdaad be langstelling", zegt Kees Kist, die er wel oren naar heeft zijn voetballoopbaan in het Italiaanse af te slui- Kees Kist in gesprek met Georg Kessler: blik gericht op Italië. ten. Ook AZ'67 staat daar niet onwelwillend tegen over. De Alkmaarse bestuur- deren, die in het verleden niet bereid bleken te zijn om Kist te verkopen, zijn nu de verliezen fors zijn opgelopen een andere mening toege daan. „Kist mag wel weg, maar dan zullen de Italianen wel het contract dat wij met Kist hebben moeten afkopen", al dus AZ-voorzitter Arie Lig- thart die daarmee doelt op het bedrag dat AZ voor de transfer van Kist naar Italië vraagt. Een bedrag van rond één miljoen gulden. En daarmee lijkt na de 1,7 mil joen gulden van Peters op nieuw een bron te zijn aan geboord om de gigantische verliezen van AZ'67 op de exploitatie te miniseren. DEN HAAG (GPD) - Uiteindelijk heeft Kees Rijvers toch nog zijn zin gekregen: door het wegvallen van Rep, Hovenkamp en Spelbos kon de bondscoach van Oranje alsnog de Ajacieden Willem Kieft en Frank Rij kaard aan zijn selectie voor het duel met Engeland toevoegen. Weliswaar had Rijvers beide Aja cieden in het door hem bedui dend hoger aangeslagen toernooi van Toulon willen laten meespe len, maar dat stuitte op fel verzet van Ajax-voorzitter Harmsen en zijn collega van Haarlem, Hut. Beide voorzitters eisten van de bond dat de twee spelers spelers aanwezig zouden zijn bij het competitieduel tussen Haarlem en Ajax, een wedstrijd die overi gens voor de vaderlandse com petitie geen enkel belang meer had. Deze controverse tussen bonds coach Kees Rijvers en de beide clubvoorzitters zal meer dan waarschijnlijk nog wel een staar tje krijgen. In eerste instantie wilde Rijvers de begeleiding van het Jong Oranjeteam in Toulon niet langer voor zijn rekening ne men, maar hij moest uiteindelijk toch afreizen op bevel van de sectie betaald voetbal van de KNVB. Rijvers is onder protest naar Frankrijk gegaan, maar wil op korte termijn wel een gesprek hebben met de KNVB-leiding over zijn functioneren als bonds coach. Als daar geen bevredigen de oplossingen kunnen worden aangedragen, moet de mogelijk heid niet worden uitgesloten dat Rijvers op korte termijn zyn functie wel eens ter beschikking zou kunnen stellen. Rijvers: „Ik wil niet werken onder omstandigheden zoals een Zwartkruis en een Knobel dat in het verleden hebben moeten doen. Ik heb een vijfjarig con tract en dat wil ik graag afmaken, maar dan zal er wel een oplos sing moeten worden gevonden voor tal van organisatorische problemen, die nu steeds om de hoek komen kijken". Voorlopig evenwel zal Rijvers zo wel de begeleiding van het Ne derlands A-team als het Jong Oranje-team voor zijn rekening blijven nemen. Voor het Neder lands elftal hebben zich afgelo pen weekeinde overigens weer enkele geselecteerde spelers af gemeld. Nadat eerder Ronald Spelbos zich al voor de wedstrijd van morgen- HAARLEM (GPD) - Ajax wordt door Haarlem beschouwd als een van de gidsen, die de oner varen ploeg van trainer Hans van Doorneveld in het komende seizoen tijdens zijn eerste Eu ropa Cup-avontuur de weg zal wijzen. Na 14 ju li, de dag waarop in Zurich de loting voor de Europese bekertoernooien zal plaatsvinden, zal Haarlem, dat overigens ook nog bij AZ'67 zijn licht zal opsteken, het draaiboek van Ajax doornemen om te voorkomen dat men straks in bestuurlijk opzicht voor verrassingen komt te staan. Id speltechnische zin nam Haar lem zaterdagavond al les bij Ajax. De raadgevers uit Amster dam wonnen met 3-1 en konden na afloop constateren dat zij niet voor niets voor de klas had den gestaan. „We hebben vanavond veel kun nen leren. We zijn veel te hard van stapel gelopen. In het eerste half uur speelden we de sterren van de hemel. Daarna ging het even verkeerd en zakten we als een plumpudding in elkaar. Doen we dit straks op Europees niveau dan gaan we op een kin derlijke manier de boot in. We zullen daarom moeten leren om onze krachten beter te verdelen", zo keek Van Doorneveld terug op de drukbezochte voorlich tingsavond. Ook aanvoerder Martin Haar was ondanks het verlies erg tevreden over de oefenstof die de Ajacie den over hem en zijn collega's hadden uitgestrooid: „Dertig mi nuten waren wij beter dan Ajax, maar dan blijkt toch dat Ajax een topclub is omdat het fouten van ons beheerst afstrafte. Ajax weet het geduld op te brengen om rus tig af te wachten en dan plotse ling toe te slaan. Die discipline ROTTERDAM (ANP) - FC Twente zal bij de tuchtcom- missie van de KNVB een klacht indienen over de han delwijze van Ron Jans. De linkervleugelverdediger van PEC Zwolle had een monde ling akkoord bereikt met ma nager Ton van Dalen over een transfer naar de Twentse eredivisieclub. Kort voordat beide partijen de overeenkomst met de handte kening zouden bekrachtigen, belde Jans af met de medede ling dat hij rond was met FC Groningen. FC Twente vindt de handelwijze van Jans in correct en wil hierover uit spraak van de tuchtcommis- missen wij nog. Ook ik. Als laat ste man heb ik vanavond vaak ver voor mijn achterhoede ge speeld. Tegen de meeste andere ploegen in de eredivisie kan ik dat wel doen, maar tegen Ajax niet. Dat heb ik ook goed in mijn kop geprent. Tegen sterke tegen standers zal ik achter mijn ach terhoede moeten spelen en het juiste moment moeten kiezen om naar voren te gaan. Dit steeds maar weer naar voren hollen, wat ik vanavond heb gedaan, gebeurt Haar niet meer. Dat heb ik wel geleerd". Hoewel de Haarlemse cursisten het nodige van deze avondstudie hebben opgestoken krijgen zij nog volop geld toe ook. Voor de spelers is er een extra premie van 1000 gulden voor het bereiken van het UEFA Cup-toernooi. Voor de club was er zaterdag avond een extra inkomen omdat er dank zij de populariteit van Ajax en dan vooral van Cruijff, die overigens wegens een knie blessure niet meespeelde, 16.500 toeschouwers waren. Het tekort kon daardoor dit seizoen tot 80.000 gulden worden beperkt. Vorig seizoen toen Haarlem nog in de eerste-divisie speelde en zijn spelers op ere-divisieniveau uit betaalde, was dat tekort 200.000 gulden. Penningmeester Bas- tiaenen: „Tegenover die tekorten staat de verkoop van Ruud Gullit aan Feyenoord zodat we nu vier ton tot onze beschikking hebben om nieuwe spelers te kopen". Haarlem denkt daarbij vooral aan aanvallers van wie er één („een spectaculaire en toch niet dure speler") het alleen nog van zijn huidige club moet laten af han gen of hij inderdaad de plaats van Gullit zal overnemen. Ajax zoekt vooral versterking voor de achterhoede omdat Wim Jansen op 2 juni, na het duel tegen Bel gië, afzwaait. De belangrijkste gegadigde om in de vacature te voorzien is Leo van Veen van FC Utrecht die waarschijnlijk van- daag zal worden gecontracteerd. Ajax-trainer Aad de Mos: „We zijn bijna rond met hem. Hij is een goede opvolger van Jansen, ten minste nog te betalen. Iemand als Spelbos van AZ zit in een te dure klasse". Dat Ajax ook met Jansen in moei lijkheden kwam, kwam omdat naast de met de UEFA s in Fin land vertoevende Vanenburg ook Cruijff en de met een enkel- Het zal weinig vertoond zijn op de voetbalvelden, maar bij Ajax kan champagne voor de reserves in de dug-out. Johan Cruijff (r) wacht nog gescoorde gelijkmaker kwam onder meer omdat Lerby. Ling en Kieft gedrieën geen kans za gen om de bal kort voor de pauze in het totaal verlaten doel van Haarlem te werken. Reservekee per Paul de Jong (eerste keus Metgod is geschorst en verblijft met Jong Oranje in Toulon) keek van grote afstand toe hoe Kieft de bal op nauwelijks een halve meter van het doel nog over de lat wipte. De wedstrijd werd door Lerby en Kieft alsnog beslist toen Ajax wat evenwichtiger werd dank zij de terugkeer van Rijkaard op de voorstoppersplaats en de komst van Ziegler op het middenveld en Haarlem verder terugviel. Een afstraffing bleef Haarlem, dat zelf niet verder kwam dan een af gekeurd doelpunt van invaller Keur, bespaard omdat zowel Ol- sen als Kieft de bal nog een keer op in plaats van naast de paal de poneerde. Van Doorneveld: „Het zegt genoeg over de klasse van Ajax dat het meteen toesloeg toen wij fouten maakten. In de tweede helft hebben wij vooral achterin te nonchalant gespeeld waardoor we twee doelpunten hebben weggegeven". tegenwoordig veel. "Dus" was er gisteren tijdens het duel bij Haarlem even met het heffen van het glas. avond op het Londense Wem bley tegen de Engelsen had te ruggetrokken en Johnny Rep van zijn Franse club Saint Etien- ne geen toestemming had gekre gen om voor het Nederlands elf tal in actie te komen omdat de Fransen woensdagavond een wedstrijd hebben af te werken, kwam daar gistermiddag ook nog eens de afmelding van Hugo Hovenkamp by. Beide AZ-spelers zijn geblesseerd. Hun plaatsen zullen worden in genomen door Frank Rijkaard en de Nederlandse topscorer Wil lem Kieft. Een zestiende speler zal niet worden aangewezen Rijvers: „Met deze vyflien heb ik voldoende wisselmogelijkheden Met deze groep zal ik het wel af kunnen. Overigens zal ik me pas in de loop van maandag met de opstelling van het Nederlands elftal bezig gaan houden. Op dit moment speelt het toernooi in Toulon, waarvan ik al bij herha ling heb gezegd dat ik dit veel be langrijker vind dan die wedstryd in Engeland". Rijvers zal zich overigens na afloop van de wedstrijd van Oranje te gen Engeland onmiddellijk weer naar Frankryk spoedden om daar de begeleiding van Jong Oranje weer ter hand te nemen. Waaruit moge blijken dat Kees Rijvers de oefeninterland tegen de Engelsen simpelweg ziet als een geste aan de routiniers om hen op die manier te bedanken voor hun bewezen diensten Immers, op dezelfde „oudjes", die nu zijn opgeroepen voor Wem bley. heeft Rijvers in het afgelo pen seizoen een beroep gedaan om in een laatste geforceerde po ging Nederland naar de WK- eindronde in Spanje te loodsen. Die oude garde struikelde even wel uiteindelijk in het Paryse Pare des Princes, waar Rijvers zich toen voornam met een ver traging van bijna een jaar alsnog te beginnen met de wederop bouw van het nationale team, waarby aan de jongeren de voor rang zou worden gegeven Van de routiniers, zo sprak Rijvers toen, zal te zyner tyd een pas send afscheid worden genomen. Dat afscheid voor voetballers zoals Piet Schrijvers. Kees van Koo- ten, René van de Kerkhof, Tscheu La Ling en Arnold Muh- ren vindt dus morgenavond in Londen plaats in een wedstrijd, die voor Nederland niet byster veel waarde heeft. Een wedstryd tegen Engeland spreekt natuur lijk wel aan. maar het is de vraag of de formatie Nederlanders aan het eind van dit seizoen nog voor een keer dermate gemotiveerd kan worden om er een spranke- lyke pot van te maken Bij de Oranje-hofleveranciers Ajax. AZ en PSV was de laatste weken al duidelijk waarneembaar dat het einde van de competitie byzon- der welkom zou zyn. Daar komt dan nog eens by dat het decor van het Londense Wem- bley-stadion dinsdagavond geen bijster grote stimulans zal zyn. Nadat zaterdag Tottenham Hot spur en Queens Pare Rangers in de Cup Final geen beslissing hadden kunnen bewerkstelligen, moet deze wedstryd donderdag avond opnieuw worden ge speeld. Meer dan waarschynlyk weer voor een uitverkocht huis van honderdduizend toeschou wers. Dat datzelfde publiek ook nog eens fors wat duiten zal wil len uittrekken om een oefenin terland tegen het Nederlands elf tal by te wonen, lijkt derhalve erg onwaarschunlyk. blessure tobbende Molenaar ont braken, waardoor Rijkaard van de voorstoppersplaats opschoof naar het middenveld. Rijkaard liep daar echter verloren rond zo als ook Wijnberg, die voor het eerst sinds 22 november van het vorig jaar weer eens in Ajax-1 voetbalde, het hart van de Am sterdamse verdediging alleen maar onrustiger liet kloppen. Daar kwam dan nog eens bij dat Ajax de wedstrijd heel wat af standelijker benaderde dan Haarlem. De landskampioen be schouwde de finale van het sei zoen als een formaliteit (hoofd trainer Linder: „We wilden c woon een leuk duel van ken"), terwijl Haarlem wel dege lijk op een overwinning uit was. Het team streefde daar met zoveel inzet naar dat het weliswaar na acht minuten via Gullit de lei ding nam, maar dat het al na een half uur de kracht miste om die voorsprong met succes te verde digen. Ajax, dat uiterst gezapig begon, maar geprikkeld raakte door de achterstand, had daar door de wedstrijd al voor rust kunnen beslissen. Dat het in die fase niet verder kwam dan de door Schoenaker met het hoofd BERGEN AAN ZEE - Volgens de Nederlandse multimiljo nair Pagel gaat Bobby Fi scher weer schaken. De oud- wereldkampioen zou bereid zijn om voor vierhonderd duizend dollar weer voor even uit de anonimiteit te treden. Voor dat bedrag zegt Pagel de excentrieke Ameri kaan, die niet meer in het openbaar geschaakt heeft sinds hij in 1972 de wereldti tel op Spasski veroverde, te hebben gecontracteerd voor een grootmeester-invitatie- toernooi dat volgend jaar oktober in Nederland moet worden gehouden. Pagel wil Fischer dan tevens een tweekamp met een schaakcomputer laten af werken. "Fischer wil weer spelen en gaat weer spelen", beweert de multimiljonair met grote stelligheid. Pagel is bepaald geen onbe kende in de Nederlandse schaakwereld. Hij heeft de Koningsclub uit Bergen op gericht en houdt die 'vereni ging' financieel in stand. Jaarlijks daagt die club. n i grootmeesters van allerlei nationaliteiten lid lijn, de Nederlandse club kampioen uit. In die uitda gingsmatch versloeg de Ko ningsclub het afgelopen weekeinde Volmac Rotter dam met 12-8. Met Sosoko en Ree, de Ameri kanen Seirawan, Alburt en Shamkovich. Murray uit Ijs- land en Kuligowski uil Frankrijk zette de Konings club zeven grootmeesters in aangevuld met Hartoch, de Lange en Marcus. Die ploeg was te sterk voor Volmac, w aarin Van der Wiel verlies en winst boekte tegen Mur- ray. Sosonko verraste met remise en winst tegen Kortsjnoi, die zich in Bergen overigens uiterst pessimistisch uitliet over het lot van zijn vrouw en zijn zoon in de Sowjet Unie. Na de recente vrijla ting van zijn zoon Igor uit een strafkamp had Kortsj noi telefonisch contact met hem gehad. Volgens de scha ker heeft Kortsjnoi Junior vooralsnog geen uitzicht op een uitreisvisum. "Inplaats daarvan heeft hij weer een oproep gekregen voor mili taire dienst". Een andere Russische schaker gaat het grootmeestertoer- nooi in Joegoslavië winnen. Met nog één ronde voor de boeg is Gary Kasparov al ze ker van de eindzege. Door twee remises, tegen Timman en de Westduitser Hubnrr bracht hij zijn puntentotaal op negen, twee meer dan zijn naaste rivaal Poloegajevski. Timman, die later remiseer de met de Joegnslaag Ivkov, bezet met Spasski een ge deelde zevende plaats met 5 1/2 pnt en een afgebroken partij. Kieft en Rijkaard bij selectie

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13