LEIDSCH DAGBLAD Britse invasie begonnen Landbouwhervorming deels in de ijskast rrrTüiftn ui -il Geef Oranje stemrecht Waar gaat 't om? iü Het Motorhuis Lokale televisie en radio vallen onder Omroepwet Nieuw paspoort tegen vervalsing Oud-leraar gijzelt 80 vliegtuig passagiers Bemiddelingspoging VN-secretaris mislukt VOLVO Loopbrug Laatste kans vror Ha prijsverhoging ët m RIJDAG 21 MEI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1060 36784 >recleur G Koopman Hoofdredacteur A A M Schuurmans W|.-hooldredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VOO* Wm OOtOton DEN HAAG (GPD) - Per 1 ja nuari 1985 zullen er mogelijk nieuwe paspoorten worden ingevoerd. Het nieuwe pas poort zal bestaan uit een moeilijk na te maken plastic identiteitskaart, ingevoegd in een lila, 32 pagina's omvat tend paspoortboekje voor visa. Het ministerie van bui tenlandse zaken werkt al eni ge tijd aan het nieuwe pas poort. Het nieuwe document zal op tisch leesbare computergege vens bevatten en zal worden uitgevoerd volgens de stan daard-normen van de Raad van Europa. De bedoeling is dat hiermee een halt wordt toegeroepen aan paspoort vervalsingen en dat boven dien de controle aan de grens wordt vereenvoudigd. Volgens drs. P. Uiterlinden van het ministerie zijn de huidige paspoorten eenvoudig en op een afdoende wijze te verval sen. Vooral voor het innen van gestolen cheques en giro kaarten schijnen foto's op paspoorten op grote schaal vervangen te worden. Uiter linden zegt dit in een inter view met het maandblad voor de reclassering "Kri". De banken en de postgiro kla gen dan ook al jaren dat het met de paspoortvervalsingen in Nederland de spuigaten uitloopt. Deze instellingen zouden hierdoor jaarlijks voor meer dan 20 miljoen gul den verlies lijden. Behalve de gebruikelijke gege vens zal op het computer- kaartje waarschijnlijk een "nationaal code-nummer" worden vermeld. Volgens Ui terlinden staat zo'n nummer echter los van het persoons registratienummer dat in de toekomst in Nederland zou moeten worden ingevoerd. Kamervoorzitter Dolman: 99 99 WINTERSWIJK (GPD) Tweede-Kamervoorzit ter Dolman zou graag zien dat het "binnen kort normaal den gevonden alle leden van het Ko ninklijk Huis gaan stemmen. Zij hebben ieder recht op een stem. niet meer maar ook niet minder. Die ene stem, ook die ene stem, is kostbaar. We komen er al drie mil joen te kort". Dolman zei dit vanoch tend in Winterswijk bij de opening van het der tigste congres van de Federatie van Oranje Verenigingen in Neder land. Hij ging daarbij uitvoerig in op de verbonden heid van het Oranje huis met het Neder landse volk, waarbij hij duidelijk stelde zijn so ciaal-democratische af komst niet te willen verloochenen. Volgens Dolman zijn de eerste Oranjeverenigingen opgericht t»jH dat Oranje weliswaar geen partij was, maar wel in de partijstrijd werd betrokken, name lijk tegen het socialis me. Dat heeft tot span ningen geleid die er volgens Dolman niet meer zijn. "Oranje is geen volstrek te waarborg om de na tionale geschillen te doen overheersen door de nationale gedachte. Oranje is geen tover middel en kan niet ie der conflict in harmo nie doen verkeren. Maar het draagt zeker bij tot de nationale een heid", aldus Dolman. Hij zei dat in het huidi ge staatsbestel meer van een vorst wordt ge vergd dan ooit tevoren. Hij zei verder nog steeds van mening te zijn dat een staatshoofd wat inkomsten en uit gaven betreft geen an dere positie dient te hebben dan bijvoor beeld een burgemees ter van een grote stad. MANILLA (AP) - Een gepensio neerde onderwijzer heeft gedu rende acht uur ruim tachtig pas sagiers van een Filippijns vlieg tuig in gijzeling gehouden. Twee bemanningsleden en een func tionaris van de Filippijnse lucht vaartmaatschappij slaagden er uiteindelijk in hem te overmees teren. De kaper, die gewapend was met een handgranaat, voerde de ka ping uit tijdens een binnenland se vlucht vlak voor de landing op het vliegveld van Mactan bij de stad Cebu, 560 kilometer ten zuiden van Manilla. De kaper liet het vliegtuig met 110 passagiers aan de grond zetten en eiste onder meer betere werkomstandigheden voor Fi lippijnse arbeiders en een grote re persvrijheid. Na de landing liet de kaper 29 mensen gaan, een zieke man, 24 vrouwen en vier kinderen. Zeker tien passagiers slaagden er korte tijd later in via de nooduit gang te ontsnappen. Grondwetgevende raad El Salvador: MEXICO STAD (GPD/ AFP) - Na een fel debat heeft de grondwetgeven de raad van El Salvador een eerste artikel van de onder de christen-demo cratische leider Jose Na poleon Duarte ingezette landbouwhervorming in de ijskast gezet. Het gaat om een decreet, dat de landeigenaren verplicht de boeren, die de afgelo pen jaren een bepaald stuk land hadden ge huurd, opnieuw diezelfde grond te verhuren met een 343 16.850,- DE WINNER VLIETWIJK VOORSCHOTEN 01717 - 4455/5941 Af en toe zon In de nacht en vroege ochtend weinig wind, enkele mistbanken en mini mumtemperatuur omstreeks 11 gra den. Overdag af en toe zon, maar ge leidelijk meer bewolking en later van het westen uit mogelijk regen. Middagtemperatuur van 16 graden aan zee tot 22 graden in het binnen land. Tot matig toenemende zuid westen wind. 22 mei 1982 optie om het land te ko pen. Het initiatief om het decreet voor een jaar te schrappen kwam van de nieuwe Salvadoriaanse presi dent, de zichzelf onpartijdig noe mende bankdirecteur Alvaro Magana. Volgens de motivatie van Magana zou de maatregel de produktie van suiker en katoen ten goede komen. Maar het brein achter de manoeuvre was zonder twijfel majoor Roberto d'Aubuis- son, de ultra-rechtse voorzitter van de Grondwetgevende Raad die al voor de verkiezingen van eind maart had aangekondigd dat hij de door de Verenigde Sta ten uitgedachte landbouwher vorming wilde hervormen. De christen-democratische partij, die in de Grondwetgevende Raad vrijwel machteloos staat te genover het ultra-rechtse blok, heeft inmiddels de vrees uige- sproken dat een stapsgewijze li quidatie van de landbouwher vorming kan leiden tot het weg vallen van de Noordamerikaanse hulpverlening. Twee leden van de commissie voor buitenlandse zaken van de Ame rikaanse Senaat dreigden giste ren de militaire hulp aan El Sal vador stop te zetten. Aanleiding is het besluit van de grondwetge vende vergadering in El Salva dor de wetgeving op de land bouwhervorming op te schorten. Voorzitter van de senaatscommis sie, Charles Percy (Republikein) en senator Claiborne Pell (Demo craat) hebben aangekondigd de militaire hulp voor 1983 ter waar de van 166,3 miljoen dollar te wil len blokkeren, indien de grond wetgevende vergadering niet te rugkomt op haar besluit. PLATTE CENTER - Deze op merkelijke "autobrug" is te vin den in de Amerikaanse staat Nebraska. Het water van de Shell Creek in Platte Center steeg zo snel dat de automobilis ten hun voertuigen in de buurt van de rivier niet tijdig meer konden verplaatsen. Voetgan gers maken nu handig gebruik van de overstapjes. LONDEN (GPD/UPI/AFP/Reuter/AP) - Britse militairen zijn vanochtend begonnen aan de lang verwachte reeks aanvallen op Argentijnse posities op de Falk- land-eilanden. Daarbij zijn volgens de eerste berichten aan Britse zijde 21 doden gevallen. Waar gaat 't om als u een nieuwe auto koopt? Om de gratis accessoires waar veel bedrijven zo driftig mee strooien Wij denken van niet. Volgens ons vindt u maar twee dingen echt belangrijk: de auto zelf en de prijs! Daarom doet Het Motorhuis niet mee aan gratis extra's. Wij steken al dat geld in een bijzonder hoge inruilpriis voor uw auto, ongeacht het merk. Laat hem maar eens taxeren. Morgen bijvoorbeeld, tussen 9.00 en 17.00 uur. Als we snel tot zaken komen, verdient u bovendien nog honderden guldens extra. Wönt Opel verhoogt binnenkort zijn prijzen met zo'n 3%. Bij Het Motorhuis kunt u nu alle Opeis nog voor de oude prjjs bestellen. De nieuwe Ascona en Kadett Diesel bij voorbeeld. Of de allergoedkoopste Kadett (14.708,-af fabriek, nog beperkt in voorraad!) En u weet 't: over de afleveringsdatum wordt u het bij Het Motorhuis altijd eens. Leiden, Katwijk, Voorschoten. Het ministerie van defensie in Lon den maakte dit aan het eind van de ochtend bekend. De aanval len zijn nog bezig, en worden vanuit zee gesteund door kust- bombardementen en aanvallen van Harriers op Fox Bay in het uiterste zuiden van Oost-Falk- land. De Harriers worden ingezet tegen brandstof- en munitieop- slagplaatsen. De doden aan Britse zijde zijn ge vallen toen een helikopter met 30 man aan boord vlak voor het be gin van de invallen in zee stortte. Twintig mariniers zijn daarbij omgekomen, aldus het ministe rie. Precies zeven weken na de Argen tijnse bezetting van de Falkland- eilanden is Engeland dus aan de herverovenng begonnen. Een in vasie werd algemeen verwacht, nadat alle bemiddelingspogin gen de afgelopen week vastlie pen. Volgens defensiewoord voerder Ian McDonald waren de verlie zen het gevolg van het neerstor ten van een Sea King helikopter. Dit incident zou niet het gevolg zijn geweest van Argentijns luchtafweergeschut. Volgens Britse diplomatieke bronnen is nu „de uitputtingsoorlog" be gonnen. McDonald verklaarde dat „de eerste aanwijzingen zijn dat onze troepen hun doel berei ken". Opvallend in de woorden van de defensiewoordvoerder is, dat hij het over een reeks invallen had. Dat betekent dat admiraal Wood ward het, zoals algemeen werd verwacht, niet op één groot scheepse invasie heeft laten aan komen. Defensie-experts in Londen na men aan het eind van de ochtend aan, dat de invallen in de eerste plaats zijn bedoeld om de Argen tijnse troepen van hun voorra den munitie en brandstof af te helpen. Daarnaast wordt het veroorzaken van doden aan Argentijnse zijde ook als doel genoemd. De Brit ten hebben zich ten doel gesteld de tienduizend Argentijnse mili tairen op de Falk-landen zo te de moraliseren, dat zij zich overge ven zonder dat er een duizenden doden kostende veldslag voor nodig is De Britse premier mevrouw That cher liet gistermiddag tijdens een debat in het Britse Lagerhuis al doorschemeren, dat praten niet veel zin meer heeft. Ze be schreef hoe ver de Argentijnse en Britse standpunten uiteen lig gen. Onze laatste vredesvoorstel- Subsidie voor fietspaden 34 miljoen DEN HAAG (GPD) - Demissio nair minister Zeevalking (ver keer en waterstaat) heeft aan de provincies 34 miljoen gulden verstrekt voor de aanleg van fietspaden langs provinciale en lokale wegen. Het meeste geld (8 miljoen) gaat naar de provincie Noord-Brabant Utrecht ont vangt met 1 miljoen gulden het minst. De overige provincies kunnen re kenen op de volgende bedragen, Groningen 3 miljoen. Friesland 1,5 miljoen. Drenthe 3 miljoen, Overijssel 3 miljoen. Gelderland 2 miljoen. Noord-Holland 5 mil joen, Zuid-Holland 3 miljoen. Zeeland 1,5 miljoen en Limburg 3 miljoen. len zijn door Argentinië totaal verworpen, zo zei ze. Een zeer strijdlustige mevrouw Thatcher verklaarde dat het vast lopen van de onderhandelingen helemaal de schuld van de Ar gentijnen is, die ze van obscuran tisme, bedrog en het toepassen van vertragingstaktieken be schuldigde. Als tekenend voor het definitief vastlopen van de vredesbespre kingen kan worden beschouwd, dat de Britse regering gisteren voor het eerst bereid bleek de tekst van de jongste Britse en Ar gentijnse voorstellen openbaar te maken. 28 PAGINA'S i Van Kemenade Doctorandus maakt plaats voor mr. PAGINA 7 Groot-Brittannië blijft lid EG PAGINA 9 Van der Louw over kabinetscrisis Havenkwestie in impasse DEN HAAG (GPD) - De lokale en regionale (kabel(omroep gaat on der de Omroepwet vallen. Dat betekent dat alleen voor het ge bied representatieve instellingen een zendmachtiging kunnen ver krijgen. De financienng van re gionale omroep kan ten laste van de omroepmiddelen geschieden. De gemeentelijke overheden die nen de verantwoordelijkheid te dragen voor de financiering van de lokale omroep Deelneming van de pers in de lokale omroep wordt niet toegestaan. Dit staat in de conceptnota regio nale en lokale omroep, getiteld „Kiezen en kabelen", die de de missionaire minister Van der Louw van CRM vandaag voor advies heeft gestuurd naar o.a. Omroepraad. Persraad en STER. De financiering van regionale om roep kan volgens de minister ten laste van de omroepmiddelen ge schieden omdat er naar wordt gestreefd te komen tot een lande lijke bedekking van regionale omroep waarbij alle burgers van deze voorziening profiteren Be rekend wordt dat voor uitbrei ding met vier regionale omroe pen, afgezien van de splitsing van Noord en Oost, voor de niet- stedelijke gebieden jaarlijks cir ca 11,2 mihoen gulden nodig is. Niet meegerekend de uitbrei ding van het aantal zenders (3,5 mHjotnl In de nota spreekt de minister van regionale omroep als het ver- spreidmgsmiddel de ether is, van lokale omroep als die versprei ding via de kabel geschiedt. 71 WERELD, 77 MJV0. Tl ST3EEK N ieuws van verre en nieuws van nabij Twee in één Twee goede redenen voor één abonnement. EEN VERTROUWD ADRES VONDELLAAN 15 23*2 AA LEIDEN TEL: 071 *769303 Otlïcicle dealer voor Mcrccdcs-Benz personen* en bedrijfswagens. ,-s t|I o P se

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1