Voor PvdA was grens van zelfrespect overschreden [interview c Wég met staat van beleg, zegt paus "Doe voor ons geen extra moeite, moeder." Laat eens wat van je \rr Van der Louw over kabinetscrisis VRIJDAG 21 MEI 1982 Met tien paarden hebben ze hem vorig najaar van zijn burge- meestersstoel in Rotterdam moeten trekken. Nu zit hij midden in een kabinetscrisis, met een uiterst onzekere politieke toe komst voor zijn partij en zichzelf. Toch heeft de PvdA-minis- ter van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, André van der Louw, geen spijt. Hij was zich ervan bewust niet aan „een verzekerd succesnum mer" te zijn begonnen, zegt hij. „Ik was een nieuw, riskant deel van mijn leven begonnen, waarbij zowel vallen als op staan hoort. It's all in the game. Daarover voel ik geen bitter heid". Hoewel hij vorig jaar de landspolitiek is binnengehaald als mo gelijk opvolger van Joop den Uyl als politiek leider van de PvdA, weigert hij ook nu daarover te speculeren. Den Uyl zal bij de komende vervroegde verkiezingen de PvdA aanvoeren, verwacht hij. Maar Van der Louw is wel beschikbaar voor de campagne. Een interview over de rol van Van Agt in het gesneuvelde kabi net, de lawine van nieuwe tegenvallers waarmee Van der Stee zijn collega's confronteerde, het zelfrespect van de sociaal-de mocraten, de lessen die de PvdA uit het avontuur moet trek ken, eventuele samenwerking met de WD en de ontmaskering van D'66 als bijwagen van het CDA. De laatste dagen vallen de demissionaire socialistische bewinds lieden openlijk over Van Agt heen. En dat terwijl ze zich eerder nogal lovend hebben uitgelaten over de kwaliteiten van hun premier als voorzitter van de ministerraad. „Na mijn aanvankelijke aarzeling heb ook ik oprecht gezegd dat Van Agt een goede voorzitter was", erkent Van der Louw. „Tot dat het op crisisbeheersing aankwam. Toen je zou verwachten dat er een spannende vergadering met alle ministers zou komen kwam er politiek beraad in kleine groepjes". Daarin schuilt een ernstig punt van kritiek op Van Agt, vindt Van der Louw. „Want zo'n situatie leidt natuurlijk tot ingraven op de eigen stellingen, het elkaar bestoken vanuit de verte, tot blok vorming. We zaten uren in de Treveszaal, maar er werd nauwe lijks vergaderd. Vreselijk! Ik heb me bont en blauw zitten erge- Het is een oud procédé in de toneel schrijfkunst. In het begin kondig je de komst aan van een belang rijk personage, en naarmate die komst uitblijft, wordt de toe schouwer nieuwsgieriger en on geduldiger: waar blijfi-ie nou?... Woensdagmiddag kreeg Karei van het Reve in het Muiderslot de P. C. Hooftprijs 1981 uitgereikt, een fors medaillon waarin het hoofd van Hooft driedimensionaal is uitgespaard. Een curiosum en in zeker opzicht ook een stuk speel goed, want de volgende dag gaf Karei het mee aan zijn kleinzoon tje die het op school aan zijn juf frouw wilde laten zien, echter op voorwaarde dat hij het vóór dinsdag weer zou terugkrijgen, want hij had zijn studenten in Leiden beloofd het kleinood dan te zullen omhangen. Straks raakt hij het ding nog kwijt en kan hij nooit meer bewijzen dat hij die hoogste literaire prijs binnen on ze landsgrenzen ooit gekregen heeft, want een fraai gecalligra- feerde oorkonde zat er niet bij, evenmin trouwens (in welke vorm dan ookals de belasting vrije 10.000 gulden die de prijs een financieel tintje geeft... In zijn dankrede zei Karei van het Reve: „Er zijn elf boeken van mij op de markt. Er zijn zes boeken op de markt van Toon Hermans. Van mijn boeken zijn verleden jaar, in 1981, 1186 exemplaren ver kocht. Dat is ongeveer drie per dag. Van Toon Hermans zijn verleden jaar ongeveer duizend boeken per dag verkocht. Dat is de keuze van het Nederlandse pu bliek. Nu is het mijn overtuiging, dat een Nederlandse politieke partij en een Nederlandse rege ring geen oordeel over die keuze behoort te hebben en niet op mid delen moet zinnen om die keuze te veranderen". Karei verkoopt zo weinig, legde zijn uitgever Geert van Oorschot mij uit, omdat hij al die linkse Nijmeegse studenten en onder wijzers voortdurend tegen zich in het harnas jaagt door te zeggen dat krakers niet deugen maar de M.E. wel. Ironie begrijpen die jongens niet, en daarom kopen zij zijn boeken ook niet! Zou Gerard nog komen, vroeg ik Geert van Oorschot? De broers Karei en Gerard van het Reve 'overlopen' elkaar niet, om het eufemistisch te zeggen, ze hadden elkaar al zo'n jaar of zeven niet meer gezien, maar Karei had Ge rard nu wel een uitnodiging ge stuurd. „Moet ik gaan, wat vind je?" had Gerard door de telefoon aan Geert gevraagd. „Als hij je uitnodigt moet je gaan, tenzij je van plan bent hem nooit meer te ontmoeten. Want een geschiktere gelegenheid dan deze P. C. Hooft prijs dient zich natuurlijk nooit meer aan", had Van Oorschot on geveer geantwoord. Bovendien: in 1968 was Karei ook in het Mui derslot aanwezig toen Gerard de P. C. Hooftprijs kreeg uitgereikt. In zijn inleiding vertelde slotvoogd Heuff dat van de oud-winnaars ook Gerard Reve gemeld had te zullen komen, maar dat hij, ge zien zijn afwezigheid, blijkbaar in het verkeer was komen vast te zitten. Aha, dacht iedereen, be kend met de moeizame relatie tussen beide broers, hij komt dus wel! Rudy Kousbroek las het ju ryrapport voor, Maarten Bies heuvel las een verhaal van hem zelf voor, Kousbroek begon aan zijn persoonlijke felicitatierede, en al die tijd gingen de hoofden van de aanwezigen naar een deur achterin de zaal zodra het eeuwenoude hout in het slot be gon te kraken. Het was of ieder een op de eigenlijke hoofdpersoon zat te wachten. Eindelijk, drie kwartier na de aanvang van het programma, kwam Gerard met zijn vriend binnen, onopgemerkt overigens door broer Karei Deze zag hem pas staan, toen hij na afloop al een tijdje felicitaties in ontvangst had staan nemen op de binnenplaats. Karei liet de ge duldige rij wachtenden meteen in de steek, en met de fotografen in zijn kielzog stevende hij met uitgestoken hand op Gerard af. Klik! Klik! Klik! Klik! Een ont moeting na zoveel jaren tussen de enige twee broers ter wereld die een zelfde vergelijkbaar-belang rijke literaire prijs hebben gekre gen! De foto's daarvan zullen on getwijfeld even legendarisch worden als de foto die de kalen der 1982 getiteld 'Literaire Ont moetingen' aan de voorkant op siert: „Lodewijk van Deyssel feliciteert Willem Kloos tijdens diens ere promotie aan de Universiteit van Amsterdam, 1935". Alleen werd die ontmoeting, blij kens de houding en de gezichten van beide literaire grootmach ten, gekenmerkt door een bloedi ge ernst en een zichtbaar pathos, terwijl de gebroeders Van het Re ve elkaar, een halve eeuw later, met gepaste vrolijkheid begroet ten. „Sorry dat ik wat laat was", zei Gerard. „Ik dacht dat ik de weg naar Amersfoort was inge slagen, maar toen stond ik op eens in de Jan van Galenstraat". Het had een excuus van Frits Eg- tes in 'De Avonden' kunnen zijn. In de vorige coalitie met de WD werd Van Agt juist fors geprezen om zyn voorzitters- capaciteit Van der Louw denkt dat dat komt, doordat de premier zijn hart meer bij die coalitie had liggen. „Hij heeft zijn vergaderstijl aange past aan zijn gemoedstoe stand. Hij heeft niet gepro beerd tegengestelde visies te verzoenen. Integendeel, hij betrok vaak een uiterste posi tie of voegde een extra pro bleem toe. Mijn feitelijke constatering is dan ook, dat de premier er niet op uit is ge weest om het leven van het kabinet te verlengen. Om het maar zachtjes te zeggen". Olie op het vuur Op Goede Vrijdag leek alles in kannen en kruiken: een wel iswaar moeizaam bereikt ak koord over de hoofdlijnen van de voorjaarsnota. Maar kort daarna kwam er een brief van de minister van fi nanciën, Van der Stee, waar in extra bezuinigingen van 1 miljard gulden werden ge vraagd. Dat was olie op het „Er werden steeds diepere kniebuigingen van ons ver langd. En elke kniebuiging leek een uitnodiging te wor den voor een volgende, nog diepere", aldus de minister van crm. Hij noemt het feit dat Van Agt zich niet wenste te storen aan een afspraak tussen Den Uyl en de leiders van de regeringsfracties over "Wie rood is moet slim zijn" (10 jaar e.o.) Elfie Donnely, Ploegsma 17,50) "Paalwormen of pindakaas" (10 jaar e.o.) Niek Dorrestein, Ploegsma 17,50) "De magische mantels" (12 jaar e.o.) Diane Jones, Ploegsma 19,90) "Ronja de roversdochter" (10 jaar e.o.) Astrid Lindgren. Ploegsma 24.90) "De huid van chagrijn" Honore de Balzac. Prisma klassieken 15,50) de ziektewet en het niet wil len regelen van de financiële problemen op volkshuisves ting. Overigens ontkent Van der Louw niet de juistheid van de cijfers waarmee Van der Stee de ministersploeg overstelp te. „Maar je moet niet week na week met nieuwe tegen vallers komen. Daar wordt ie dereen gierend gek van. Dat leidt tot grote politieke one venwichtigheid. Op mijn de partement werd driekwart van de vergadertijd gestoken in het reageren op nieuwe ombuigingsplannen. Niet be paald de beste besteding van je creativiteit". Irritaties Van der Louw is ervan over tuigd, dat de breuk in het ka binet door zakelijke conflic ten is veroorzaakt en niet door persoonlijke irritaties tussen met name Van Agt en - 'Inflatie" door J.A. Trevithiek, Aula- uitgave Spectrum 15.-) - "Filosofie van het menselijk lichaam" J. kugel. Aula-uitgaven Spectrum 17.50) - "Wetenschap in Nazi-Duitsland". Al lan D. Beverchen. Aula-uitgave Spec trum 37.50) - "Hongerweer" misdaadroman van Dan Sherman. Prisma 9,90) - "Waar de tijdwind waait" science fic tion van Robert Holdstock, Prisma 13,50) - "Cimarron", verhaal van weggelopen slaaf door Miguel Barnet. In de knip- scheer 26,50) - "Mijn verbeelding is jouw slaaf niet" door Stefaan van den Bremt, In de kmp- scheer 24,50) Den Uyl, zoals onder meer D'66 beweerd. „De strijd tussen de titanen Van Agt en Den Uyl, zoals die er in het begin nog wel was, speelde niet meer. En dat vind ik knap van Den Uyl. Je moet niet vergeten dat het nog nooit is gebeurd, dat een ex-premier als minister in een kabinet terugkwam. Dat vergt nogal wat, zeker van Den Uyl. Maar met een enor me veerkracht en een redelij ke dosis zelfkritiek heeft hij zich eruit gevochten tot een waardige positie". Behalve het optreden van Van Agt en de opeenstapeling van nieuwe tegenvallers, is ook de ruzie in de PvdA over de koopkrachtbescherming van de minima als mede-oorzaak van de kabinetscrisis ge noemd. De PvdA'ers zouden te weinig ruimte voor conces sies hebben gehad. CDA fractieleider Lubbers heeft dat gezegd, evenals Van Zuid-Afrika te beginnen, als dit land de plannen voor onafhanke lijkheid van Namibië (Zuidwest- Afrika) blijft blokkeren. Onder andere hebben de Raad van Kerken in Amerika, de Westduit- se zendingsorganisatie en ver schillende kerken in de betrok ken landen de oproep onderte kend. De Evangelische Kerk in West-Duitsland deed dat niet, ondanks een in maart gedane toezegging. De rooms-katholieke bisschoppen van Amerika wach ten nog een reactie van hun Zuidafrikaan se collega's af. De vijf landen, zo zegt de oproep, moeten Zuid-Afrika dwingen, het verzet tegen resolutie 435 van de Veiligheidsraad op te geven. Deze resolutie eist een staakt het vuren, verkiezingen onder toe zicht van de Verenigde Naties en overdracht van de macht aan vertegenwoordigers die het Na- mibische volk zelf heeft gekozen. Volgens de kerkelijke oproep kon de Zuidafrikaanse regering haar standpunt verharden doordat de vyf landen van de Namibié-con- tactgroep aan hun plannen nooit sancties hebben verbonden. Sporthal "Grote kerken die niet of nauwe lijks meer gebruikt worden voor kerkdiensten moeten maar tot "Powem» di rutu (dichtbundel) van Edgar Cairo. In de knipscheer 18.90) "Kamerplanten voor iedereen en elke plek" door Rob Herwig. uitg Zomer en Keuning 19,90). "De dieren van het duitenbos" door Colin Dann. uitg Quendo 25,-) "Voor hete vuren door K M Peyton, uitg. Quendo (ƒ19.90) "Ben je bang voor bloed" door Sergio Ramirez Uitg. Het Wereldvenster 29,50) "De werking van het lichaam" door prof. Christiaan Barnard. Uitg Unie boek bv (49.50) "Modern droomboek" door Tadensz Konwicki Uitg MculenhofT 42,50) "Wilhelm Meisters leerjaren" door Dam. Volgens Van der Louw heeft die interne spanning in de partij echter nauwelijks een rol gespeeld. Bij de breuk ging het immers minder om de minima dan om de wo ningbouw, de defensiebegro ting en de ambtenarensalaris sen. Van der Louw ontkent dan ook, dat het een keuze zou zijn geweest tussen een crisis in het Catshuis of een crisis in het RAI-congrescentrum, waar het PvdA-congres bij een pleegt te komen „Ik had het echt veel gezonder gevon den als we een verantwoord akkoord hadden kunnen ver dedigen en daarvoor de bres op hadden kunnen gaan in de party", zegt hy. Zelfrespect Nog maar twee weken geleden waarschuwde Van der Louw in het partijblad Voorwaarts sporthal of zwembad worden om gebouwd". Met deze opmerking in een boek heeft de gepensioneerde bisschop Ingmar Stróm van Stockholm een discussie in Zweden losge maakt over het onderhoud en ge bruik van monumentale kerkge bouwen. De lutherse bisschop vindt, dat deze kerken veel te groot zijn en dat ze de plaatselijke gemeenten te veel gaan kosten aan onderhoud en verwarming. Daarom moet er, volgens hem, ernstig worden na gedacht over nieuwe functies voor deze gebouwen Omdat bisschop Stróm in Zweden bekend staat om zijn uitdagende uitspraken, vat met iedereen zijn idee serieus op. Wel is nu voor het eerst de discussie over het ge bruik van oude kerken goed op gang gekomen. Bijbel Voor het eerst na zeven jaar is het aantal in Nederland verspreide bijbels vórig naar niet toe maar afgenomen, namelijk met 1 pro cent. Het aantal liep van 186.498 terug tot 184.583. De oorzaak van de daling in bybel- verkoop zoekt het Nederlands Bijbelgenootschap in de terug gang van de boekenverkoop in het algemeen. Daarby valt het J.W. Goethe Uitg. Het Spectrum (poc ket 19,25. gebonden 46,50) - "Over de jeugdboeken van Guus Kuyer" door Herman Tromp. Uitg. De Arbeiderspers 19.50) - 'Tulku" jeugdboek dat speelt in Ti bet. door Peter Dickson. Uitg. Sinus en Siderius f 19.50) - "Hexa" tolkieninformatienummer. Uitg Sinus en Siderius 8,-) - "Natuurlijke babyvoeding" door La- raine Toms Uitg Sirius en Sidenus 22.50) - "Sibbolet en andere verhalen" door Hedda Martens. Uitg. Quendo 24.50) - "Desillusies", roman door Frans Stu- ger Uitg Querido 27,50) - "Macht over Allieante" door S. Mon- tag. Uitg De Bezige Bij 27.50 tegen al te snel opstappen uit het kabinet De PvdA zou zich terdege moeten afvragen wat de laagstbetaalden daar mee zouden opschieten. Is die afweging gemaakt9 ,Dat heelt zwaar gewogen zegt Van der Louw nu. „Als je ziet dat de PvdA om aan te kunnen blyven in haar eigen voorstel over de minima al zoveel mogelijk in de buurt is gaan zitten van de CD A-op- vatting over de 'echte mini ma'. dan vind ik dat we tot veel bereid zyn geweest. Maar dat verhaal gaat maar op, zolang je voor een wezen- lyk deel kunt by dragen aan de bescherming van die men sen. Waar de grens van het zelfrespect wordt overschre den - en dat deed Van Agt met zijn eindvoorstel - houdt het op. Dan zullen de mensen waarom het gaat zichzelf ook niet langer beschermd voe len". op, dat de bijbel het nog altyd 'beter doet' dan andere boeken. Een andere oorzaak is, dat de verkoop aan scholen terugloopt, wat vooral komt door het afne mende aantal leerlingen De in september vorig jaar ver schenen gellustreerde Gezinsbij- bel blijkt in een duidelijke be hoefte te voorzien. In februari was al ruim de helft van de opia ge van 40 000 exemplaren de deur uit Internationaal is de bijbelversprei ding weer toegenomen. Volgens de laatste statistiek van de We reldbond van Bijbelgenoot schappen was de verspreiding vorig jaar 8 procent meer dan in 1980. Voor het eerst werd de 10 miljoen overschreden. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Rijswyk ZHK. H. Meijer leraar chr scholengemeenschap te Spykenisse) Rotterdam, te Sas sen hei m (aanstaande vacature ds Van der Meer) S Spanji-r Voorburg; aangenomen naar Rijnsaterwoude kandidaat W van der Kamp Utrecht, naar Rek ken F. P. Leever Anloo, bedankt voor Bodegraven H Harkema Brakel; benoemd tot pastoraal medewerker te Aarlandervecn K. Miock Jisp. Zolang de PvdA-bewindslie- den demissionair op hun post zyn, kunnen ze over de mini ma „waken". Maar Van der Louw acht de kans dat de he le ploeg tot aan de vervroeg de verkiezingen demissionair lal aanblijven klein Hij vreest dat er een rompkabi net zal komen, of een zaken kabinet. Uit bliksem-onderzoeken blijkt, dat de meeste Neder landers de PvdA de schuld geven van de huidige crisis. Van der Louw „Ik denk dat onze potentiële kiezers best begrepen hebben dat de PvdA niet uit angst voor ver antwoordelijkheid de vlucht heeft gezocht". Offers nodig Het nieuwe verkiezingspro gramma van de PvdA zal naar zyn mening doortrok ken moeten zijn van 'het min dere eerlyk delen'. „Dingen die voor socialisten altijd be langrijk zijn geweest, zijn nu alleen nog mogelyk met per soonlijke inkomens-offers", zegt hy. „Als we door ar beidstijdverkorting willen voorkomen dat de werkloos heid oploopt tot 900.GU0 ui 1990, als we de koppeling tus sen lonen en uitkeringen wil len handhaven, als we de eco nomie leven willen inblazen door hogere overheidsinves teringen in onder meer wo ningbouw en stadsvernieu wing. dan kan dat niet anders dan met inkomensoffers. Dat kan met anders". WD niet uitsluiten Oppositie. Is dat de toekomst van de sociaal-democraten na de kabinetsbreuk? Van der Louw: „De PvdA moet altijd uit zyn op deelname aan de regering. Ik denk dat we uit deze crisis moeten leren hoe we het machts-alternatief kunnen verruimen. Dat bete kent dat we de WD iets min der plechtig moeten uitslui ten dan tot op heden is ge beurd. We moeten de WD even rationeel behandelen als andere partyen. Voor ons moet doorslaggevend zyn met wie je het beste program ma kunt bereiken" Zeer bitter gestemd is Van der Louw over D'66, de partij waarmee de PvdA vóór de laatste verkiezingen een ver bond had gesloten. In het laatste kabibelsconflict koos D'66 tot zyn ergernis van meet af aan de zijde van het CDA. „In alle fasen is duide lijk geweest dat D'66 - als het er op aankwam - voor het eindvoorstel van Van Agt zou stemmen". Waaraan de mi nister van crm vooruitblik kend naar de nieuwe verkie zingen toevoegt: „Op het ogenblik heb ik weinig reden om mooie dingen te dromen over een eensgezinde samen werking tussen D'66 en de PvdA". Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Vollenhove-Kraggen- burg kandidaat B. H. Baakman Bovensmilde. naar Winschoten E. J. van 't Riet Voorthuizen; be dankt voor Zwartsluis J Korf Niezijl. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Leek Roden W Scherff Zutphen; aangeno men naar IJmuiden H. J. Messe- link Lutten Tweede Pinksterdag, maandag 31 mei, houdt de organisatie 'Het Zoeklicht* een evangelisatie landdag in het park 'Velserbeck' in Velsen-Zuid Sprekers zyn de evangelisten A. P. van der San- de, Til Dikke.s. J t Klem HllW veld en M. C Plomp en de predi kanten A H Agtereek. H Q Koekkoek en W. cm iel Muzikale medewerking verlenen Gert en Hermicn. de gospelgroep 'Nieuw Leven' en verscheidene koren De samenkomsten in de grote tent zyn om half 11, half 2 en 4 uur. Jongeren hebben hun eigen samenkomsten Ongeveer 4000 jongeren hebben gisteren in het centrum van Amersfoort de jaarlijkse 1fo| Day' van Youth for Chrut' bijge woond. Volgens de organisatoren is de nieuwe aanpak van deze dag geslaagd ADVERTENTIE ptt telecommunicatie De paus heeft zich in een toe spraak tijdens een algemene au diëntie scherp gekeerd tegen de handhaving van de staat van beleg in zijn vaderland Polen. "De Poolse staat", zei hij, "kan niets bereiken als het volk van zijn rechten wordt beroofd". De paus betreurde vooral de ver vreemding tussen staat en natie. Die schreef hij toe aan het ge bruik van geweld door de staat. Hij eiste daarom herstel van de 'persoonlijke rechten van het Poolse volk, waarop sedert 13 de cember door het uitroepen van de staat van beleg wordt be snoeid'. "Als een volk van zijn rechten wordt beroofd, stagneert zijn ontwikkeling". Johannes Paulus II hield deze toe spraak in zyn moedertaal Kernwapens De lutherse bisschoppen van Noorwegen wijzen in een verkla ring over 'Kerk en vrede' de kernwapens af. "Een ge rechtvaardigde oorlog bestaat in deze tijd niet meer", zeggen zij. Wel erkennen ze, dat de Noorse strijdkrachten dienen om de vre de te bewaren. "Vrede kan niet worden bereikt zonder mensen rechten, vrijheid en gerechtig heid". De tien bisschoppen bieden ook een 'kerkelijk actieprogramma' aan. waarin aansluiting wordt ge zocht by activiteiten van de Lu therse Wereldbond, de Wereld raad van Kerken en de Verenig de Naties. De lutherse verklaring heeft ver schillende reacties teweegge bracht. Conservatieve kranten in de hoofdstad noemen de afwij zing van kernwapens 'naief Hiermee wordt, volgens deze stemmen, het streven naar een zijdige ontwapening van het Westen alleen maar gediend. Andere kringen reageerden posi tief op het bisschoppelijke stand punt. Zij vinden het belangrijk, dat de kerkelijke leiders kritisch staan tegenover het uitgangs punt van het huidige veiligheids systeem. het zogenaamde af schrikkingseven wicht Olieboycot Kerken en kerkelijke organisa ties in de vijf landen van de 'Na- mibiè-contactgroep' (Groot-Bril- tannië, Canada, Frankrijk, West-Duitsland en de Verenigde Staten) hebben hun regeringen gevraagd, een olieboycot tegen Door Hans de Bruijn en Chiel Evers PAGINA 11 Van der Louw: voortaan de VVD iets minder plechtig uitsluiten.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11