c EG blijft Britten steunen yiblankevh 20cJkwti*& Blanco leider Dominicaanse Republiek "Moonies" in VS op dagbladmarkt Franse hysterie rond sexuele voorlichting D NAVO-oefeningen baren Italiaanse piloten zorg OIOJV7 Ondanks "breuk" met Italië en Ierland Ambtenaar in Turkije aan banden Filippijnen: zeven doden Raketten bedreigen vliegverkeer Doden in Angola na aanval Zuid-Afrika Einde aan jaren van schrikbewind Washington Times: Deze week bij de melkman:re® DINSDAG 18 MEI 1982 Buitenland (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - Franse mannen en vrou wen weten weinig van de liefde. Deze constatering komt kort na dat een opinie-onderzoek had uitgewezen dat ze evenmin iets weten van een ander verschijnsel dat toch doorgaat voor typisch Frans: de wijn. „De Fransen ge dragen zich op seksueel gebied totaal verknipt", zo meldde de seksuoloog Jacques Waynberg een dezer dagen ter gelegenheid van de verschijning van een tijd schrift dat de Fransen van deze handicap moet afhelpen: de in 100 tijdschriftdelen, iedere week uitkomende encyclopedie „Har monie tussen man en vrouw". Dit uitgeversondernemen is niet tot Frankrijk beperkt. De ency clopedie in tijdschriften - in Ita lië een al lang bekend verschijn sel - kwam al uit in Engeland, Ca nada en Brazilië. En terwijl in de- ze landen de oplage redelijk maar niet overdreven aan de ver wachtingen van de uitgevers beantwoordde, werd ze in Frank rijk een absolute „hit" en daar mee een sociologisch verschijn sel. Van ieder nummer zijn al meer dan een miljoen exempla ren de deur uit gegaan en dat ter wijl het tijdschrift zich verre houdt van iedere vorm van open lijke of bedekte pornografie. Bekende filmsterren geven op de regionale radio's steun aan de operatie door te zeggen wat ze van het tijdschrift kennen. Zo merkte Marie-Christine Barrault - een nicht van de grote toneel speler Jean Louis Barrault en in ternationaal bekend geworden door haar rol in een film van Woody Allen - over de encyclo pedie op: „Moet je horen, in het eerste nummer staat een hoof- stuk over het vrouwelijk orgas me. Interessant! Misschien dat foto waarop een van de houdin gen is afgebeeld waarin man en vrouw de liefde kunnen bedrij- Dr. Jacques Waynberg, die het on dernemen met zijn naam dekt, merkte over „l'amour" in Frank rijk nog op: „De Fransen zijn seksueel totaal hysterisch en neurotisch, waarschijnlijk als ge volg van het faillissement van de mannelijkheid". De seksualiteit wordt in het land van de Galli sche haan beleefd „door middel van ziekelijke fantasieën die worden opgewekt door de por nografie", aldus dr. Waynberg. Op basis van een budget van niet minder dan zeven miljoen francs probeert het uitgeversconcern Hachetts de Fransen te genezen van deze kwaal, die geheel in strijd is met de nationale overle vering. Dames en heren van uit eenlopende werkkring hebben in eindeloze ronde-tafelgesprek- ken aan de inhoud van de ency clopedie bijgedragen. En het bleek dat de thema's die ze voor stelden, enorm appelleerden aan de nationale nood. Blijft de vraag of een simpele ency clopedie in afleveringen dit 'col lectieve fiasco in de liefde' - zoals dokter Waynberg het noemt - kan keren. LUXEMBURG (GPD) - Terwijl in New York de onder handelingen tussen Engeland en Argentinië het breek punt naderen, is de unanieme Europese steun voor het Britse beleid inzake de Falkland-crisis doorbroken. onderhandelingen verlengden acht landen van de Europese Gemeenschap gister avond in Luxemburg de econo mische sancties tegen Argentinië met een week. Italië en Ierland doen niet meer mee, Denemar ken neemt sancties op nationale Italië en Ierland zullen de import- boycot tegen Argentinië echter niet ondermijnen. Ze zullen ver hinderen dat Argentijnse goede ren die nu weer vrij de Italiaanse en Ierse markt kunnen binnen komen, via de binnengrenzen de hele Gemeenschappelijke markt kunnen bereiken. Een Britse woordvoerder noemde het EG-besluit gisteravond even wel „heel wat beter dan niets". De Britten waren opgelucht dat er na de diepe verdeeldheid bin nen de Gemeenschap toch nog wat van de Europese sancties overeind is gebleven. Het feit dat die sancties, die maandagnacht zouden aflopen, slechts met een Aardbeienroof op autoweg E 10 BRUSSEL (ANP) - Op de au- tosnelweg E-10 in België, na bij Loenhout zijn maandag middag 1500 kg. aardbeien spoorloos verdwenen. Een bestelauto waarin dit fruit werd vervoerd werd dichtbij een oprit Loenhout klemge reden door twee mannen in eveneens een bestelwagen. De twee, met wapenstokken gewapende, mannen dwon gen de bestuurder van de be stelauto uit te stappen waar na ze ermee verdwenen, rich ting Nederland. ANKARA (Reuter) - Ambtenaren in Turkije dienen zich sinds gis teren te houden aan nieuwe ge dragsregels, die onder meer be palen dat zij zich moeten onthou den van iedere politieke activi teit. Geen enkele ambtenaar mag zich aansluiten bij een politieke partij of een groepering die zich met politiek bezig houdt of "poli tieke en ideologische standpun ten" verkondigd. Politieke partijen zijn in Turkije overigens helemaal verboden. De militairen, die eind 1980 via een staatsgreep aan de macht kwamen, hebben beloofd de de mocratie in 1984 te herstellen. Ambtenaren mogen alleen nog maar met de pers praten, wan neer daar van te voren toestem ming voor is verleend door de betrokken minister. Praat een ambtenaar zonder toestemming met de pers, dan kan hij worden vervolgd. De nieuwe regels zijn goedgekeurd door de consultatieve raad, een door de militaire machthebbers ingesteld orgaan dat moet die nen als een soort parlement. MANILLA (ANP) - Zeker zeven personen zijn gisteren om het le ven gekomen op de Filippijnen, waar voor het eerst in tien jaar verkiezingen werden gehouden voor gemeenteraden. Uit ver scheidene plaatsen is fraude ge meld die gepleegd is door kandi daten voor de regeringspartij. De militaire autoriteiten hebben gemeld dat in de vier weken van de verkiezingscampagne 202 per sonen zijn omgekomen, van wie 17 in het weekeinde. week verlengd zijn en dan nog slechts door acht lidstaten, was voor de Britse regering echter een behoorlijke teleurstelling. Men had gehoopt op unanieme voortzetting van de boycot om de Argentijnen onder druk te houden in de onderhandelingen te New York over een vreedzame regeling voor het conflict rond de Falkland-eilanden. Minister Van der Stoel van buiten landse zaken benadrukte dat het juist in dit precaire stadium in die onderhandelngen „hoogst ernstig zou zijn geweest als de sancties niet verlengd zouden zijn". Volgens Van der Stoel speelt in de onderhandelingen de opheffing van de sancties een belangrijke rol. De Argentijnen willen er graag van af. Als die sancties niet door de Europese Gemeenschap zouden zijn ver lengd, dan zou de druk op de Ar gentijnen wegvallen, meende Van der Stoel. „Juist als je een vreedzame oplossing wil, is het noodzakelijk de sancties te ver lengen", aldus Van der Stoel. De onderhandelingen in New York, waar VN-secretaris-gene- raal Perez de Cuellar poogt te be middelen tussen beide partijen, bieden, aldus de Britse premiet Thatcher gisteren, de laatste kans op een diplomatieke rege ling van het Falkland-conflict. "Deze week zullen we weten of een vreedzame regeling mogelijk is of niet", aldus Thatcher. De ambassadeur van Groot-Brittan- nië bij de VN, Sir Anthony Par sons, is naar New York afgereisd met de opdracht vandaag rap port uit te brengen. In Argentinië is de oorlogsstem ming intussen verder aangewak kerd door de Engelse militaire operaties van de afgelopen da gen. Juntaleider Galtieri ver klaarde dat Argentinië geen ver dere consessies zal doen in New York en beschuldigde Thatcher van het consequent aansturen op een gewapende confrontatie, die volgens de Argentijnen welhaast onvermijdelijk is geworden. Er zijn overigens steeds meer teke nen van interne verdeeldheid binnen de militaire junta, die wordt gevormd door de com mandanten van drie krijgs macht-onderdelen. Generaal Galtieri, die naast staatspresi dent tevens commandant van het leger is, komt steeds heviger onder druk te staan van admiraal Anaya, opperbevelhebber van de Argentijnse marine. Anaya zou het liefst tot onmiddellijke mili taire actie tegen de Britse vloot willen besluiten, terwijl Galtieri een verdedigende houding wenst te blijven aannemen. Anaya lijkt aan invloed te hebben gewonnen. Zijn mening kwam gisteren duidelijk naar voren in een legercommuniqué, waarin Argentijnse militaire acties wer den aangekondigd. Dat was nog niet eerder gebeurd. De Britse minister van buitenlandse zaken, Francis Pym, staat de pers te woord. Het EG-beraad verliep voor de Britten niet geheel naar wens, ondanks het besluit om de sancties tegen Argentinië met een week te verlengen. ROME - De Italiaanse minister voor burgerluchtvaart vraagt op heldering aan zijn collega van de fensie; een rechter in Palermo laat de militaire en civiele radar registraties in beslag nemen; de pilotenvereniging dreigt met het laten uitvallen van lijnvluchten tijdens militaire oefeningen. Dit zijn de eerste reacties op het alar merende rapport van de piloot van een Italiaanse lijnvlucht, die afgelopen zaterdag meende, bij na met een raket in aanraking te zijn gekomen. Tijdens de vlucht met 110 passa giers van Milaan naar Palermo, ongeveer op hetzelfde punt waar op 27 juni 1980 een lijnvliegtuig met 81 passagiers aan boord in de lucht ontplofte, zag gezag voerder Salvatore Murabito lichtflitsen en voelde hij heftige schokken in de staart van het vliegtuig. Onmiddellijk na aan- LISSABON (Reuter/UPI) - De Zuidafrikaanse luchtaanvallen van afgelopen weekeinde op een krachtcentrale en militaire doe len in het zuiden van Angola hebben aan zeven burgers en zes Angolese militairen het leven ge kost. Dit heeft het Angolese pers bureau Angop gisteren gemeld. Het persbureau, dat zich baseerde op een communiqué van het An golese ministerie van defensie, zei dat vrijdag vier kinderen en drie vrouwen omkwamen bij de Zuidafrikaanse luchtaanval op de krachtcentrale bij Jamba, 300 kilometer van de Namibische grens. Afgelopen zaterdag bom bardeerden Zuidafrikaanse toe stellen Angolese militaire stellin gen en probeerden ze het vlieg veld van Jamba te bombarderen. De vliegtuigen werden echter verdreven, aldus het communi qué. Op zondag werden Angole se militaire posities bij Cahama gebombardeerd. Hierbij kwa men zes soldaten om en raakten er 14 gewond. Volgens het Angolese ministerie van defensie houden Zuidafri kaanse troepen sinds de invasie van verleden jaar augustus nog steeds verscheiden gebieden in de zuidelijke provincie Cunene bezet. De Zuidafrikanen hebben aan de grens tussen Namibië en Angola troepen samengetrokken en voorraden aangelegd. komst in Palermo bracht hij hier over rapport uit. Hij bracht de verschijnselen in ver band met de aangekondigde NA VO- oefeningen „Distant Drums" in de Middellandse Zee. Hij dacht daarbij ook aan het on geluk van twee jaar geleden, dat nog steeds onopgehelderd is ge bleven, maar waarvoor de waar schijnlijkste verklaring blijft, dat het verdwenen vliegtuig in de lucht werd getroffen door een ongeïdentificeerde raket. Ook bij die gelegenheid werden er in de Middellandse Zee NAVO-oefe ningen gehouden. Zowel de Ita liaanse als de Amerikaanse mari ne ontkenden toen, dat er ge bruik zou zijn gemaakt van ra ketten. Ook nu heeft de Italiaanse i uitgesloten, dat er raketten zou den zijn afgeschoten boven de toegelaten grens van 3500 meter (het lijnvliegtuig bevond zich op 8200 meter). Van de Amerikaan se Zesde Vloot, die aan de oefe ning deelnam, is nog geen reactie ontvangen, maar het is wel zeker, dat deze ook negatief zal uitval len. In een gemeenschappelijk docu ment protesteren de Italiaanse piloten tegen de suggestie, dat zij regelmatig aan „hallucinaties" onderhevig zouden zijn. Zij kon digen aan, dat ze voortaan zullen weigeren vluchten boven zee uit te voeren, wanneer de NAVO- vloot daar oefeningen houdt. (Van onze correspondent Rob Sprenkels) MEXICO-STAD - Salvador Jorge Blanco is als president uit de bus gekomen bij de algemene verkie zingen die afgelopen zondag in de Dominicaanse Republiek zijn gehouden. Volgens de eerste uit slagen heeft Blanco met zijn Re volutionaire Partij ongeveer 45 procent van de stemmen ver overd en is hij daarmee ver voor gebleven op zijn voornaamste concurrenten, de oud-presiden ten Joaquin Balaguer en Juart Bosch. De lange rijen mensen voor de stemhokjes afgelopen zondag, de betrekkelijke rust rondom het verkiezingsspektakel en de me dewerking van het Dominicaan se leger bevestigen het herstel van de democratie in het Caraibi- sche staatje, waar de afgelopen decennia dictaturen de boven toon speelden. Eerst was het Ra fael Leonidas Trujillo, een soort van prototype van pro-Ameri kaans gezinde dictators in La- tijns-Amerika. Hij kreeg de macht in 1930 toegewezen, toen de Amerikaanse mariniers de boot naar huis pakten. En zijn schrikbewind duurde tot 1961, toen hij door enkele van zijn me dewerkers werd vermoord. Maar de moord op Trujillo bete kende beslist geen revolutie zo als een paar jaar eerder op Cuba had plaatsgevonden. Joaquin Balaguer, vertrouwensman van de vermoorde dictator, zette het regime voort tot begin 1962. Hij werd ten val gebracht door een militaire junta, die de politieke stabiliteit middels verkiezingen wilde herstellen. Maar het effect was averechts. De stembusslag van december 1962 werd gewonnen door Juan Bosch, die alles in het werk stel de om verregaande sociale her vormingen door te voeren. Op 25 september 1963 greep het leger in ten gunste van de traditionele oligarchie. Het volk bond de strijd aan. De junta's volgden el kaar op. De burgeroorlog werd uiteindelijk beëindigd door de militaire interventie waartoe de toenmalige Amerikaanse presi dent Johnson in 1965 het bevel gaf. De man die de Amerikaanse mari niers in 1966 als 'gekozen' presi dent achterlieten, was dezelfde Joaquin Balaguer die het schrik bewind van Trujillo in 1961 had voortgezet. Tot tweemaal toe werd de verkiezingsfraude her haald en Balaguer leek een twee de Trujillo te worden. In 1978 liet de Amerikaanse presi dent Carter echter aan Balaguer weten dat er nu eens echte vrije verkiezingen zouden moeten plaatsvinden, wilde hij de Ameri kaanse regering niet tegen zich in het harnas jagen. Het Domini caanse volk kreeg eindelijk weer eens de kans zich uit te spreken. e,n evenals in 1962 werd er mas saal voor de door Juan Bosch op gerichte Revolutionaire Partij gestemd, met Antonio Guzman als presidentskandidaat. Maar de Revolutionaire Partij was niet meer dezelfde van 1962 Juan Bosch had de partij in 1973 de rug toegekeerd en van Anto nio Guzman waren zijn goede banden bekend met Amerikaan se investeerders in de Domini caanse Republiek, met name met de almachtige Gulf and Western Company. De politiek van Guzman bevorder de dan ook met name de belan gen van het buitenlandse kapi taal en drukte het nationale be drijfsleven de crisis in. Een crisis die ernstig werd verscherpt door de snel stijgende olieprijzen en de val van de prijzen van koffie, suiker en cacao op de wereld markt. de belangrijkste export- produkten van de Dominicaanse Republiek. De Amerikaanse hoofd stad heeft, tien maan den na het sluiten van de 'Washington Star', wederom een tweede dagblad naast de 'Was hington Post'. Met geld van de Unificatie Kerk van de Koreaanse evan gelist Sung Myung Moon is gisteren het eerste nummer ver schenen van de 'Was hington Times'. De krant is van de zogenaamd neutraal-conservatieve soort en heeft een aantal journalis ten van gevestigde reputatie kunnen aantrekken Maar te gelijk werd het dagblad met het grootste wantrouwen be groet, vanwege de herkomst van de naar schatting twaalf miljoen dollar die er dit jaar ten minste aan moeten wor den besteed. De religieuze beweging die Moon in 1954 in Korea begon, heeft zich uitgebreid tot een van lieverlee suspecter we reldapostolaat, met de hoofd man in de rol van de nieuwe messias en Korea als zijn uit verkoren land. In de VS rolde Moon in de prille jaren '70 zijn matten uit. Zijn bewe ging kreeg enorme sommen gelds bijeen, maar de manier waarop - aanklachten over hersenspoeling van nieuwe aanhangers, beschuldiging van contacten met de Ameri kaanse en de Koreaanse CIA maakten de beweging hoogst verdacht. Manipuleren Moon beheert thans een inter nationaal concern, dat zich bezig houdt met de ver maaksindustrie. levensmid delen, visserij, het bankwe zen en media. En volgens een onderzoek van het Ameri kaanse Huis van Afgevaar digden anno 1978 streefl Moon naar een wereldmacht op basis van zijn 'goddelijk beginsel'. De naspeuringen van het Huis brachten aan het licht dat Moon in een toe spraak ooit beweerde dat hij de wereld zou kunnen con troleren als hij de VS, West- Duitsland, Frankrijk, de Sowjet-Unie, Korea en Japan zou kunnen manipuleren. Op zichzelf is dat geen verkla ring waarvan een politicus zal opkijken, want het ligt voor de hand dat daar de werkelijke macht in de we reld geconcentreerd ligt. Doch het illustreert de ambi tie van de Koreaanse predi ker, die nu 62 is, dertien kin deren heeft en naar het heet in de staat New York een groot landgoed bewoont. Moon staat momenteel te recht voor belastingontdui king. Vorige week zei de openbare aanklager in New York voor de rechtbank dat hij schuldig is aan 'hebzucht, arrogantie en macht'. De nieuwe Washingtonse krant, die voorlopig ver schijnt in een oplage van honderdduizend en alleen nog in straatverkoop ver krijgbaar is, wordt gefinan cierd door News World Com munications Incorporated, de branche van het Moon-be- drijf dat in New York al een krant heeft, de News World. Dat dagblad is volgens het Huis van Afgevaardigden een propaganda-instrument van de Moon-organisatie, ook al zal dat aan een doorsnee-le zer niet een twee drie opval len. Korea-schandaal News World Incorporated staat onder leiding van Bo Hi Pak, die breeduit heefl gefigu reerd in het Korea-schandaal, dat pogingen onthulde om met behulp van courtisanes en veel geld invloed te kopen. Pak heefl toegegeven dat hij geld kreeg van de Koreaanse CIA, naar hij zegt om door te geven aan personen die zich daadwerkelijk tegen het communisme hadden ge keerd. Veertig leden van de redactie van de 'Washington Times' zijn 'Moonies' en hebben slechts beperkte journalistie ke ervaring; andere dagblad schrijvers hebben de kans aangegrepen om weer aan de slag te gaan na het debacle van de 'Washington Star' - sommige grote namen heb ben zich niet aan de nieuwe krant willen binden, anderen wel. Hoofdredacteur Whelan, een gerespecteerd man in de Amerikaanse journalistiek en van conservatieve signatuur, beweert bij hoog en by laag dat de krant garanties heeft omtrent journalistieke onaf hankelijkheid en vrijheid en die ook aan zijn stafleden heefl gegeven. De slechte reputatie van de Moon-organisatie heefl er al toe geleid dat het kantoor van de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Tip O'Neill, niets met de Was hington Times van doen wil hebben en dat anderen aan verslaggevers interviews hebben geweigerd. De 'Was hington Post' citeert de me ning van een expert van een makelaarshuis „Terecht of ten onrechte, het merendeel van de bevolking heefl geen hoge muts op van de Unifica tie Kerk. De krant zal worden gezien als een publikatie van de kerk. zelfs al brengt het een respectabel, neutraal pro- dukt". Mislukken Volgens James Whelan heefl de kerk zich verplicht de krant zo nodig 'voor altijd' te financieren. De marktanalys- ten zien het avontuur toch mislukken, ook al is het dui delijk dat Washington be hoefte heeft aan meer dan één dagblad van eigen bo dem. De Washington Star verloor 20 mihoen dollar per jaar. De Washington Times, die voorlopig geen advertenties aanneemt, krijgt het moeilijk Een nieuw kantoorgebouw heefl 1,6 miljoen dollar ge kost. en het ligt zo ver uit het centrum, dat het bedryf pen delbusjes voor z(jn verslagge vers moet laten rijden, aange zien in die buurt nauwelijks een taxi is te vinden. Ook een nieuwe offset-pers werd ge kocht Maar moeilijkheden ontstaan pas wanneer het profijt een doorslaggevende rol speelt. „Want", zei de man van het makelaarsbedruf. „het gaat erom dat ze een krant willen uitgeven. En als de zakken van de kerk maar groot en vol genoeg zijn, kun nen ze dat doen zo lang als zij willen". HENK KOLB ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9