Lijmen coalitie onwaar schii nlii k Slavenburg's Bank Soort zoekt soort ort" voor huwelijk Voor raadsverkiezingen 6.286 lijsten ingediend Afgraven gifgrond gevaarlijk karwei VV Toenaderingspoging WD faalt U spaart h eelp ersoonlijk oij de Zakenbank Ö'rtë DINSDAG 18 MEI 1982 Binnenland PAGINA 7 WAGENINGEN (GPD) - Soort zoekt soort. Dit principe beheerst de partner keuze voor het huwelijk nog steeds zo sterk dat de scheidslijnen tussen de ver schillende maatschappelijke groepen daardoor verder worden aangezet. Dat concludeert de aan de Wageningse Landbouwhogeschool verbonden ge zinssocioloog Kees de Hoog. Hij promo veert op 21 mei op een proefschrift met als titel „Partnerselectie bij huwelijk sluiting in Nederland". De Hoog toont hierin aan dat het paar-vor- men doorgaans nog steeds gebeurt tus sen lieden van gelijke sociale en culture le achtergrond. Dat is hem gebleken uit een enquête onder 370 tussen 1972 en 1975 gehuwde paren. Een tweede en quête onder 373 oudere echtparen leer de dat de vorige generatie overigens nog nadrukkelijker binnen de eigen groep haar partnerkeuze maakte. "Scharreltje" Uit de onderzoekingen van De Hoog blijkt dat de jeugd zich tegenwoordig meer en meer een „scharreltje" permitteert, maar dat de vaste relatie nog steeds blijft gereserveerd voor wie de weg naar het huwelijk of samenwoning inslaat. Het zoekgedrag blijft doorgaans in de eigen sociale laag. Bovendien blijkt dat degene die weinig losse vriendjes dan wel vriendinnetjes heeft gehad, ook trouwt met een partner die weinig heeft „gescharreld". Omgekeerd geldt trou wens hetzelfde. Wie weinig vaste rela ties heeft gehad, trouwt met iemand van wie datzelfde kan worden gezegt. De meerderheid van de meisjes blijkt op 18-jarige leeftijd een vaste relatie met haar aanstaande huwelijkspartner te hebben. Zij hebben dan vier jaar losse contacten „verwerkt". Voor jongens geldt dat zij twee jaar langer experimen teren zodat zij in meerderheid op hun twintigste aan vaste verkering met hun toekomstige huwelijkspartner begin nen. Van de meisjes trouwt 85 procent vóór het 25ste jaar en van de jongens 63 procent. Bij de vorige generatie lagen DEN HAAG (GPD) - Kabinetsinformateur prof. P. Steenkamp wil zo snel mogelijk onderzoeken "of er nog mogelijkheden zijn om door te gaan met de huidige coalitie". Maar de kansen daarop zijn uiterst klein nu de fractieleiders van CDA en PvdA hem hebben laten weten niets in een lijmpoging te zien. iwoordig meer en :je" permitteert, 'latie nog steeds r wie de weg naar nwoning inslaat, doorgaans in de rendien blijkt dat ;se vriendjes dan eeft gehad, ook r die weinig heeft :eerd geldt trou- veinig vaste rela- t met iemand van den gezegt. meisjes blijkt op faste relatie met relijkspartner te in vier jaar losse Voor jongens inger experimen- rderheid op hun rkenng met hun spartner begin- ouwt 85 procent an de jongens 63 generatie lagen die percentages up oo icspevuevepjiv oi procent. Bij de paar vorming blijkt dat in meerder heid buitenkerkelijken met buitenker kelijken en gelovigen met gelovigen hu welijksbanden sluiten. Gelijk opgelieden Ook ten aanzien van de opleiding blijkt dat gelijk opgeleiden vaker met elkaar huwen dan op basis van aantalsverhou dingen of toeval kan worden verwacht. Tijdens de verkering ziet een kwart van de jonge paren elkaar elke dag. Slechts 4 procent ziet elkaar minder dan één maal per week. Dat wordt vergemakke lijkt doordat de partners vrij dicht bij elkaar wonen. Ruim driekwart woont minder dan 20 kilometer van elkaar van daan. De vrijers gedragen zich naar bui ten toe als paar; men hoort bij elkaar en trekt samen op. De Hoog heeft een aantal activiteiten van de vrijende paren (samen uitgaan, laat thuiskomen, alcoholgebruik, samen kamperen enz.) nader bezien en de ou ders gevraagd naar hun mening daar over. Het blijkt dat jongens zich meer permitteren dan meisjes, maar ook dat de ouders voor meisjes strengere maat staven aanleggen dan voor jongens. Een opvallend detail is wel dat meisjes van de ouders meer met vriendjes mogen vrijen dan jongens met vriendinnetjes „Een omgekeerde dubbele moraal?", vraagt De Hoog zich voorzichtig af Ruim 20 procent van de jongeren gaf te kennen eigenlijk nooit meningsver schillen met de ouders te hebben gehad. Daarentegen staat dat 10 procent van de meisjes en 13 procent van de jongens zich meestal niet of eigenlijk nooit aan de regels van de ouders hield. De pro movendus vond dat verkering door maar liefst 76 procent van de paren met een officiële veroving werd afgerond Nog altijd trouwde 68 procent in de kerk. Wellicht gebeurde dat vaak om de ouders een plezier te doen. want na de kerkelijke trouwerij ging een belangrijk deel van de jonggehuwden met meer naar de kerk. PvdA-fractieleider Meijer was een van de politici met wie informateur Steenkamp (links) gisteren een onder houd had. Voor het oog van de camera ging het er daarbij vrolijk aan toe. Bouwfraude Vandaag in Rosmalen Zweefvlieger stort neer en overlijdt SCHIPHOL - Op een weiland na bij het vliegveld Hoogeveen (Drenthe) is gisteravond om ze ven uur een zweefvliegtuig neer gestort. De vlieger, de 24-jarige H.J. Veenstra uit Coevorden kwam daarbij om het leven. Dit heeft een woordvoerder van de rijkspolitie dienst luchtvaart gis teravond meegedeeld. Volgens de woordvoerder is het toestel, een K-13 met de registra tie PH-437, tijdens het indraaien voor de landing in een vrille ge raakt. De vlieger had zijn eerste solostart gemaakt. Veenstra had eerder gisteren vier starts met een instructeur gemaakt. Volgens de politiewoordvoerder hebben ooggetuigen verklaard, dat de vlieger een correct circuit heeft gevlogen. Tijdens de lan ding dook hij door nog niet opge helderde oorzaak plotseling voorwaarts de grond in. Ook een poging van de WD om in ruil voor "gedoogsteun" inhou delijke concessies los te krijgen van CDA en D'66 mislukte giste ren door de weigering van D'66 om daar aan mee te werken. Geen enkele variant lijkt zo op een meerderheid in het parle ment te kunnen rekenen. Het enige wat daarmee na de eerste informatie-dag van Steenkamp lijkt vast te staan, is dat in sep tember nieuwe verkiezingen zul len worden gehouden. PvdA-mi- l nister Den Uyl noemde dat gis- teravond een voorwaarde voor de PvdA om aan enige regering deel te nemen. "Het lijkt me dat er voor Steenkamp weinig eer valt te behalen", zei Den Uyl. Volgens de woordvoerder van de informateur zijn diens werk zaamheden momenteel vooral "op de huidige coalitie afge stemd". Ook is over personen ge sproken. "Daar ontkom je niet aan", zei hij. Zoals bekend heeft D'66 voorgesteld dat de politieke leiders Van Agt, Den Uyl en Ter- louw het veld ruimen. Den Uyl zei gisteren dat "als ik de Steenkamp vroeg op DEN HAAG (GPD) - Kabi netsinformateur prof. Steen kamp zal de politici met wie hij zich dezer dagen zet aan het oplossen van de kabinets crisis in elk geval één ge woonte afleren: die om het laat te maken. Steenkafnp is namelijk een zeer matineus De eerste die daarvan het 'slachtoffer' van is geworden, is CDA-fractieleider Ruud Lubbers. De informateur no digde hem namelijk uit voor een 'werkontbijt' vanochtend om acht uur op zijn hotelka mer in Den Haag. Langdurige avondlijke en nachtelijke bijeenkomsten zullen de politieke leiders met Steenkamp bespaard blijven. De Eindhovense hoogleraar maakt er al jaren gewoonte van om elke avond stipt om tien uur naar bed te gaan. Dat hij ook als gewoon te heeft om elke ochtend al om zes uur op te staan, zullen de politici misschien al gauw minder leuk gaan vinden. Lijk iii zak aangetroffen in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - In het wa ter van de Jacob van Lennepka- de in Amsterdam is gisteravond een lijk aangetroffen. Er is spra ke van een misdrijf. Volgens een politiewoordvoerder was het stoffelijk overschot verpakt in een laken en een plastic zak en goed vastgesnoerd. Hoewel het pakket was verzwaard is het toch gaan drijven. Het lijk moet gerui me tijd in het water hebben gele gen, aldus de woordvoerder. De vondst is overgebracht naar het sectielokaal van de politie op de begraafplaats Westgaarde. De anatoom-patholoog dr. Zeldcn- rust zou in de loop van vandaag sectie verrichten. Pas daarna zul len rechercheurs van de groep ernstige delicten met het onder zoek beginnen. Het is nog niet bekend of het slachtoffer een man dan wel vrouw is. daadkracht van onze koningin ken, zij Steenkamp achter de vodden zal zitten". Steenkamp ontving gisteren wel WD-frac- tieleider Nijpels en beloofde hem op de hoogte te houden ("dat vind ik correct"), maar vandaag beperkt hij zich tot gesprekken met Lubbers (CDA), Meijer (PvdA) en Brinkhorst (D'66). Lubbers werd vanmorgen vroeg bij Steenkamp op zijn hotelka mer aan het ontbijt verwacht. Meijer zou om tien uur bij Steen kamp op de koffie komen en met Brinkhorst zou de informateur vanmiddag de thee nuttigen. Minderheidskabinet Gisteren ontving de informateur de vier "grote" fractieleiders voor een eerste gesprek. Lubbers vond dat Steenkamp moet on derzoeken hoe CDA en D'66 in een minderheidskabinet samen verder kunnen gaan. "Een aantal urgente besluiten die door het kabinet zijn genomen moeten nu geëffectueerd worden door de partijen die het eens zijn met el kaar", aldus Lubbers. Lubbers ziet geen heil in een po ging om de breuk te "helen", zo als Steenkamp het noemt. "Ik zie niet in hoe dat nu nog zou kun nen", aldus Lubbers. Hij vond het terecht dat Steenkamp zich eerst oriënteert bij de fractielei ders en niet bij de "gevallen" mi nisters, nu deze hun portefeuilles ter beschikking hebben gesteld. Meijer zei na zijn gesprek dat het Steenkamp uit de stukken al dui delijk was geworden dat de so cialisten niet van een lijmpoging willen weten. Hij heeft herhaald dat de PvdA-ministers in de hui dige demissionaire toestand wel willen blijven zitten, uitsluitend om snel nieuwe verkiezingen uit te schrijven. "Geen spelletje" PvdA-minister Den Uyl zei gister avond dat "lijmen" alleen kan wanneer de voorjaarsnota van ta fel gaat. "Zo kan de PvdA niet verder. Maar we laten ook geen spelletje met ons spelen, dus zonder meer komen wij niet in deze coalitie terug". Het demis sionaire kabinet mag, als het aan blijft, volgens Den Uyl niet meer dan een technische begroting voor 1983 opstellen. Nijpels herhaalde dat de WD het liefst samen met CDA en D'66 een volwaardig kabinet vormt dat tot 1985 kan blijven zitten. Maar lukt dat niet dan moeten volgens Nijpels in september verkiezingen worden gehouden. In de tussentijd valt met de WD te praten over gedoogsteun aan een minderheidskabinet van CDA en D'66. Dat kan echter al leen als de WD bij het opstellen van het beleid van dat kabinet betrokken is geweest. Nijpels heeft daarom voorgesteld dat informateur Steenkamp op korte termijn een "open" ge sprek belegt met de fractielei ders van CDA. WD en D'66 "om te praten over wat mogelijk is". Daarbij wil Nijpels praten over het (met steun van de WD) uit voeren van een aangepaste voor jaarsnota ("dat stuk krijgt nu van ons hooguit een 4") en het "méér dan technisch" voorbereiden van de Miljoenennota voor 1983. Lukt dat niet en is er voor geen en kel kabinet een meerderheid in de Tweede Kamer te verkrijgen, dan lijkt de enige mogelijkheid dat het huidige demissionaire kabinet aanblijft uitsluitend om de nieuwe verkiezingen voor te bereiden. De kans daarop is erg groot. Welis waar zou Lubbers zich gisteren tijdens een lunch-gesprek met Nijpels niet onwelwillend tegen over Nijpels voorstel hebben ge toond, maar D'66-leider Brink horst bleek gisteren niet bereid tot zo'n gesprek. van minstens 10 miljoen DE BILT (ANP) - De politie van De Bilt is na maanden re kenen tot de slotsom geko men dat een aannemersbe drijf uit Bilthoven, waarvan in november vorig jaar de boekhouding in beslag is ge nomen, het middelpunt is ge weest van een net van kop pelbazen dat in drie jaar tijd voor tenminste tien miljoen gulden aan btw, loonbelas ting en sociale premies heeft ontdoken. Het resultaat van het onder zoek is een proces-verbaal van 75 pagina's en een reeks getuigenverklaringen van 514 bladzijden, aangevuld met 307 bijlagen. Daarin staat dat het bedrijf onder meer het hoofdbureau van politie in Den Haag heeft gebouwd. In maart van dit jaar werden de zes kopstukken van het Bilt- hovense bedrijf al aangehou den. Vijf van hen hebben in middels een volledige beken tenis afgelegd. De politie kwam na het naplui zen van het in november in beslag genomen materiaal, waarvan het sorteren al an derhalve maand kostte, tot een gefraudeerd bedrag van 4.4 miljoen. Maar omdat de contacten met onderaanne mers en andere bv's buiten het onderzoek zijn gebleven, lijkt het haar waarschijnlijk dat de totale fraude de tien miljoen te boven gaat. ROSMALEN (ANP) - De Heide- mij ruimt vandaag in het Bra bantse Rosmalen ongeveer dui zend kubieke meter zwaar ver giftigde grond op. Een bijzonder gevaarbjk karwei, omdat daarbij blauwzuurgas kan vrijkomen Het inademen daarvan kan in drie minuten dodelijk zijn, aldus een woordvoerder van de Heide- mij gistermiddag. De vergiftigde grond komt uit een zinkput van galvaniseerbedrijf De Rouw bv. Deze onderneming was enkele jaren geleden in Ros malen gevestigd. Inmiddels heeft het bedrijf een eigen onder komen betrokken in Den Bosch. De mensen van de Heidemij die het opruimingswerk vandaag zouden uitvoeren, zouden wor den uitgerust met speciale mas kers terwijl bovendien pers- luchtapparatuur achter de hand werd gehouden om in geval van nood onmiddellijk te kunnen be ginnen met beademing. Verder zou er permanent een arts aan wezig zijn en was een van de Bossche ziekenhuizen gewaar schuwd. Het acute gevaar kon zich volgens DEN HAAG (ANP) - Voor de vier jaarlijkse verkiezingen voor de gemeenteraden - dit jaar op woensdag 2 juni - hebben zich 59.650 Nederlanders kandidaat gesteld. Deze ongeveer 0,4 pro cent van de bevolking dingt mee naar de 11.364 te verdelen raads- zetels. Over het gehele land zijn 6.286 lijsten ingediend door poli tieke partijen en groeperingen Op 2 juni gaan in 754 gemeenten de kiezers naar de stembus. In twin tig gemeenten in ons land zijn dit jaar geen raadsverkiezingen no dig. In Zuid-Limburg zijn in no vember vorig jaar al tussentijdse verkiezingen gehouden in ver band met de gemeentelijke her indeling in deze provincie De inwoners van de nog niet pro vinciaal ingedeelde gemeenten Lelystad en DronUn U IHMtHlOh Flevoland maken dit jaar ook de gang naar de stembus voor een gemeenteraad. Het eveneens nog niet by een provincie ingedeelde Almere in zuidelijk Flevoland kiest een adviesraad voor het openbaar lichaam Zuidelyke IJs- selmeerpolders (ZIJPi Het aantal kandidatenlysten waar een woordvoerster van de Heide mij overigens alleen voordoen vlak bij de plaats van de afgra ving. Het eventueel vrijkomende blauwzuurgas zou zo snel door de lucht worden verdund dat vanaf een vijftiental meters geen speciale voorzieningen meer ge troffen hoeven te worden. Het was dan ook niet nodig om be woners van huizen uit de omge ving te evacueren. Deze mensen zijn wel op de hoogte gesteld van de werkzaamheden. De Rouw bv loosde volgens de woordvoerder van Heidemij ille gaal afvalwater via de zinkput. Als gevolg daarvan is de bodem van die put zwaar verontreinigd met cyanide. Ook komen er in hoge concentraties zink, lood, cadmium en chroom voor. Die metalen zijn ook teruggevonden in de sloten die rondom het vroe gere bedrijfsterrein lopen. De Heidemij is al enige tijd bezig met het uitgraven van die sloten De daarbij vrykomende verontrei nigde slib en grond worden ver mengd met andere grond en daarna gecontroleerd gestort op een vuilstortplaats. uit de kiezer op 2 juni een keuze kan maken, loopt zoals gebruike lijk per gemeente sterk uiteen. De grootste keus is dit jaar weg gelegd voor de inwoners van Amsterdam die op hun stembil jet maar liefst twintig verschil lende lysten tegenkomen Voor een plaats in de hoofdstedelyke raad willen in totaal 317 mensen in aanmerking komen. Twee ly sten minder zyn er in Rotterdam ingediend. De Maasstedclingcn hebben echter de keus uit meer kandidaten, te weten 337. In drie gemeenten zyn slechts twee lijsten ingediend in het Gelderse Horssen, het Zuidhollandst Nieuwveen en in het Brabantse Megen. Haren en Macharen Ver volgens zyn er 71 gemeenten met dra ii; t«-:. 1 45 rru-t vut, 194 m«-t vijf. 142 met /es. 89 met zcv.-n 4H met acht. 24 met negen. 16 met tien, zes met elf. zes met twaalf, zes met dertien, en twee met veertien. Verdeeld over politieke party of groepering ziet het aantal dit jaar ingediende lysten er als volgt uit (met tussen haakjes eventueel het cyfer van 1978) Trouwleeftijd vrouw van 16 naar 18 jaar DEN HAAG (ANP) - Demissio nair minister De Ruiter (justitie) en demissionair staatssecretaris d'Ancona (emancipatiezaken) willen de in het Burgerlijk Wet boek vastgelegde huwelyksleef- tyd voor vrouwen verhogen van zestien naar achttien jaar, de leef tijd die geldt voor mannen Dit blykt uit een nota van wyzigin- gen die de bewindslieden giste ren aan de Tweede Kamer heb ben gestuurd. Een grote meerderheid van de Ka mer had op de gelijkschakeling aangedrongen by de behande ling van een aantal wetsontwer pen. die de bestaande ongelijk heid tussen mannen en vrouwen in onder meer het personen- en familierecht moeten wegnemen. De verhoging van de leeflydsgrens geldt niet voor meisjes van zes tien en zeventien jaar die in ver wachting zyn. Om te voorkomen dat zij een beroep moeten doen op de huidige, nogal omslachtige mogelijkheid tot ontheffing via een verzoekschrift aan de konin gin, stellen de bewindslieden voor dat deze groep kan volstaan met een medische verklaring van zwangerschap aan de burgerlyke stand. Hetzelfde moet volgens De Ruiter en d'Ancona uit het oogpunt van gelyke behandeling - gel den voor jongens van zestien en zeventien van wie de aanstaande vrouw zwanger is. Ontheffing by zwangerschap via een medische verklaring is niet mogelyk als een van de twee toekomstige echtgenoten jonger is dan zes tien jaar en de ander nog geen achttien is. In dat geval moet wel een verzoekschrift aan de konin gin worden ingediend. De bewindslieden willen aan de mogelijkheid tot ontheffing via een medische verklaring wel de voorwaarde koppelen dat de vrouw by voltrekking van het huwelijk nog steeds zwanger is Zij willen daarom in het Burger- lyk Wetboek de bepaling opne men dat de medische verklaring op de trouwdag niet ouder dan dertig dagen mag zyn. WEERRAPPORTEN a 1 t -f a s V i 2 E 1 C Amsterdam zwaar bew. 24 13 01 De Bilt half bew. 24 12 0 24 12 0 Eelde 22 8 01 Eindhoven 22 12 08 Dan Haldal zwaar bew 20 12 06 Rotterdam 23 13 02 Twanta zwaar bew 22 11 06 Vltsstngen mist 22 12 12 Zd. Limburg zwaar bew. 20 13 U geheel bew. 18 8 0 half bew 20 12 0 Barcelona 22 13 0 Berlijn zwaar bew 28 16 3 Bordeaux 25 13 27 BN zwaar bew 6 Frankfort mist 22 10 09 Geneve licht bew 24 10 0 Helsinki regen 14 5 3 Innsbruck zwaar bew 26 9 5 Klagen furt 26 10 22 Kopenhagen zwaar bew 17 12 08 Lissabon zwaar bew 20 15 01 Locarno 25 11 0 licht bew 19 7 1 Luxemburg half bew 19 11 0 Madrid licht bew 25 14 0 Malaga half bew 22 14 0 Mallorca 24 10 01 Ifflra" han licht bew 22 9 0 Nice 20 14 0 Oslo licht bew 20 9 0 24 13 30 23 11 0 Split 25 12 0 Stockholm geheel bew 21 10 0 Wenen M 12 0 22 10 02 Casa Blanca zwaar bew 20 15 0 Istanbul regen 13 12 14 Las Palm as half bew 23 18 0 15 Tel-Aviv half bew 0 Tunis half bew 23 13 0 CDA 697 (608. WD 621 (622), PvdA 570 (577); PvdA met of D 66 PPR PSP CPN 71 (91). D'66 329 (171i. D 66 PPR PSP 5 (15). PSP 39 (49). PSP PPRCPN 135, CPN 86 (201) CPN/PPR 3; PPR 60 (96). SGP 130 (155). SGP RPF' GPV 88 (9). RPF 61 (26). RPF GPV 35 (5). GPV 85 (118), SP 40 (26). EVP 9. Gemeentebelang. Al gemeen Belang 283 (282). Bi-halve de hiervoor genoemde po litieke partyen en groeperingen zyn er ook dit jaar weer legio ly sten ingediend met of /onder naam. Behalve de gebruikelyke plaatselijke bejaarden partyen zyn er in tal van gemeenten we derom vreemde eenden in de verkiezingsbyt. die een greep doen naar een raadszetel Zo heeft in Emmen ene Ole Berse- rik een lyst ingediend die luistert naar de naam Geen gelul, gebak van Krul". De enige doelstelling van deze Bersenk zou zyn - in dien "Geen gelul, gebak van Krul" een of meer zetels in de Emmer raad weet te bemachti gen - de andere partyen op hun nummer te zetten ADVERTENTIE Rente Minimum saldo Opzegtermijn Kenmerken Spaarrekening f 100.- Voor bedragen onder 1 5.000,- géén opzeg- termiin. Bi| opname boven 1 5.000,- en binnen de termijn van 1 maand, wordt V-% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Een geschikte rekening als u vrijwel direkt wenst te beschikken over uw tegoed Renterekening (13) f 1.000.- Bij opname binnen de opzegtermijn van 1 maand, wordt 1 - van het op genomen bedrag aan u berekend 1 in;; - lz geschikt wanneer u niet al te snel over uw spaargeld wenst te beschikken Tegoed direkt beschikbaar, zij het dat een geringe retour rente wordt berekend Geldmarktrekening 1 5.000,- Bij opname binnen de op zegtermijn van 3 maanden, wordt 2 van het op genomen bedrag aan u berekend. Rente afhankelijk van de ontwikkeling op de geldmarkt Aantrekkelijk als u wel de geldmarkt- schommelingen wilt volgen, maar niet wilt vastzitten aan de beperkingen van de partikuliere deposito's. vaste bedragen en termijnen, hoger minimum saldo U kunt direkt over het saldo beschikken. zij het dat er in dit geval een retourrente wordt berekend. Toevoeging aan het tegoed altijd mogeli|k. Toprenterekening 110.000.- Bi| opname binnen de op zegtermijn van 6 maanden, wordt 3% van het opge- genomen bedrag aan u berekend Prima rekening als u niet op korte termijn over uw tegoed wenst te beschikken Direkte geval 3% Leiden, Koft Rapenburg 20.071-126244

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7