Links houdt vast aan erfpacht -c Pijp aan Morsweg geveld Compromis progressieve partijen blijft overeind Bouwplan en ontwerp- uitwerkingsplan voor een terrein in het gebied Herengracht-Zijlsingel. Bankroof mislukt dank zij alarm tooots^ -SSöïSl Leidse stadsrubriek DINSDAG 18 MEI 1982 Leiden LEIDEN - Jamvier dat Leiden nog maar weinig fabriekspij pen telt. Het neerhalen van de pijp van de conservenfabriek van Nieuwenhuizen aan de Morsweg. gistermiddag, was een spektakelstuk van de eer ste orde. En nog gratis ook. Het fabrieksgebouw van Nieu wenhuizen is al maanden ge leden opgeruimd. De pijp, 35 meter hoog, restte. Óm iets over vijven lag de schoorsteen gestrekt. Fabriek en pijp heb ben het veld moeten ruimen voor woningen en groen. Acht voor vijf passeerde de trein nog in de richting Utrecht. Politie-agenten en slopers maakten de omgeving vrij van mensen. De spoorbo men bleven dicht en dienden als dranghekken. Het dak van het spoorweghuisje was tot op de laatste plaats bezet evenals daken van de studen tenflat en huizen aan de Morsweg. Zelfs op het dak van de kantoorflat aan de Vondellaan tuurden mensen. Honderden of liever ver over de duizend mensen keken ge spannen toe; velen met het fo totoestel of de filmcamera in de aanslag: "Het kan nu elk moment gebeuren". De spanning naderde het top punt. Anderhalf jaar geleden viel de pijp van de Perslucht centrale in de Hansenstraat in een achtertuintje... Fluit concerten en aftellen eisten het neerhalen van de pijp. Getoeter om vijf uur. De show kon beginnen. Rookpotten die de slopers in de pijp hadden geplaatst, lieten de schoor steen de laatste adem uitbla zen. De paar honderd r die zich aan de overkant van het Galgewater hadden ver zameld, verdwenen even in de rook. Fotograven en filmers vreesden al bijna hun plaat van de dag (en voor sommigen van het jaarniet te kunnen schieten. Maar de mist trok op. Het hoofdpro gramma stond op springen. Opnieuw getoeter. De honder den hielden hun ogen strak gericht op de pijp. bang om het neervallen te missen als zij toevallig net de andere kant uit stonden te kijken. "Kavoem". De 'iremit 110'- springstof deed haar werk. Vier seconden en de pijp lag languit. Het jarenlange sym bool van de thuisarbeid 'bo nen doppen of erwten pellen t schudde en viel sierlijk, schuin over het terrein naar de studentenflat van de Mors weg. Honderden mensen klapten spontaan hun handen stuk. Geen steen was in het water terecht gekomen, de steen die het verste doorrolde, bleef nog altijd op vijf meter van de studentenflat steken. "Precies zoals ik van tevoren gezegd had", zei A. Stolwerk van het gelijknamige Bredase sloop- werkbednjf. trots op zijn am bacht. Stolwerk en zijn men sen hebben een dagtaak aan het neerhalen van schoor steenpijpen. Een mooi vak. LEIDEN - De vijf progres sieve partijen in de ge meenteraad bleven gis teravond op één lijn wat betreft de grondpolitiek. Het twee weken geleden moeizaam bereikte com promis bleef overeind en haalde met twintig tegen achttien stemmen de eindstreep. Dat betekent dat de gemeente in de regel geen grond verkoopt, maar deze in erfpacht uitgeeft. Alleen in uitzonderlijke gevallen kan in het belang van de werk gelegenheid - grond aan bedrij ven worden verkocht. De progressieve partijen waren aanvankelijk verdeeld over de grondpolitiek. PvdA, PPR en PSP wilden geen noemenswaar dige uitzondering maken op de erfpacht-regel. D'66 en de CPN wilden dat wel in verband met de werkgelegenheid. Twee weken geleden werden de partijen (samen een meerderheid in de raad) het eens. Wanneer een bedrijf kon aantonen dat het schade zou lijden, anders dan door het mislopen van de waar destijging van de grond en er bo vendien een aanmerkelijk aantal arbeidsplaatsen in het geding zou zijn, dat aansloot op de Leid- se vraag naar werkgelegenheid, dan zou de raad kunnen beslui ten om de grond te verkopen, zo luidde het compromis. Dat compromis wankelde vorige week maahdag toen de D'66- raadsleden Glaubitz en Witte- veen van mening bleken, dat de ze tekst verkoop van grond prak tisch uitsloot. Het compromis was onwerkbaar, meenden zij, en het college moest goede ant woorden hebben om hen te over tuigen. Antwoorden op schriftelijke vra gen die WD-fractieleider Kuij- ers inmiddels over de tekst van het compromis had gesteld. Hij legde in die vragen haarscherp alle vaagheid in de (inderhaast opgestelde) formulering bloot. Zijn opzet - het aan het twijfelen brengen van D'66 - leek goed te slagen. Afgelopen dinsdag (fractieverga dering) en vrijdag (start verkie zingscampagne) bezigden enkele PvdA-ers waarschuwende taal aan het adres van D'66. "Als blijkt dat je niet met Hoekema een akkoord kunt sluiten, dat hij niet namens zijn fractie spreekt, dan kan D'66 het wel vergeten bij de college-vorming", zei een PvdA-raadslid vorige week. Hij nam het woord 'onbetrouwbaar' in de mond. Gesprek Afgelopen donderdag is er nog een gesprek geweest tussen de PvdA-ers Dallinga en Groos enerzijds en de democraten Glaubitz en Witteveen ander zijds. "Wij hebben onze wijzigin gen gedicteerd, maar uiteindelijk hebben we gekozen voor het ma ximaal haalbare", aldus Witte veen. Die wijzigingen van D'66 hielden in dat het "aantonen van schade" werd vervangen (verzacht) tot "aannemelijk maken" en dat de Leidse vraag naar werkgelegen heid werd verruimd tot de Leid se regio. Men was algemeen van oordeel dat het compromis zo niet wezenlijk werd gewijzigd. In een stemverklaring zei Glaubitz dan ook, dat hij met tegenzin voor het voorstel stemde. Hij sprak, zo bleek uit navraag, me de namens zijn collega Witte- A1 vóór de vergadering van gister avond wist CDA-fractieleider Walenkamp te vertellen dat Glaubitz en Witteveen 'om' wa ren gegaan. De hele vertoning had daardoor iets overbodigs. Het was al de derde vergadering op een rij die de gemeenteraad aan de grondpolitiek wijdde. Nauwelijks werden er nog nieu we gezichtspunten naar voren gebracht. Of het moest het vertrek van het bedrijf DSI (met tachtig werkne mers) uit Leiden naar Breda zijn. Hierbij zou de kwestie van de erfpacht een rol hebben ge speeld, zo bracht Walenkamp - zich baserend op kranteberich- ten - naar voren. PvdA-wethou- der Bordewijk bestreed dit. De verklaring was volgens hem heel simpel. "Grond is in Leiden ge woon veel duurder dan in Bre da", aldus Bordewijk. Walenkamp stak nog een hele tira de af tegen het compromis. Een greep uit zijn oordeel: "Een loze wijziging. Een aanfluiting. Een geintje. Een lachertje. Een vage kreet". Volgens Walenkamp zou schade "natuurlijk nooit aan toonbaar of aannemelijk te ma ken zijn". Diverse keren onderbraken andere raadsleden het betoog van Wa lenkamp. Van Oosten (PPR) zei dat het rook naar demagogie en Tesselaar (PvdA) verweet Walen kamp ongenuanceerde uitspra ken te doen. Zo werd het weer een avondvullend programma, al stond de afloop vast. Dallinga (PvdA) bracht Walen kamp nog het meest in verlegen heid met de suggestie dat het CDA onderling zo verdeeld is over deze kwestie dat alleen de fractiediscipline de CDA-ers op één lijn houdt. Een golf van ver ontwaardiging ging door CDA- gelederen. Doorgaans zijn het de christen-democraten, die de frac tie-discipline van de PvdA heke len. Walenkamp was even met stomheid geslagen. Kuijers bijdrage aan de discussie was verder voornamelijk het jen nen van D'66. Hoekema werd met het eigen verkiezingspro gramma om de oren geslagen. Hij noemde D'66 politiek oppor tunistisch. "Als je D'66 stemt weet je niet welke koers de partij zal varen", aldus Kuijers. De WD-er zei in de wandelgangen verbaasd: "Je kan ze gewoon uit schelden. Ze zeggen niets terug". Een ander WD-raadslid beoor deelde de handelwijze van D'66 in het licht van de komende col legevorming. "D'66 heeft het stom gespeeld. Zowel de PvdA als de VVD kotst ze nu uit. Ze hebben weer dezelfde fout ge maakt als vier jaar geleden". Glaubitz verweet op zijn beurt de WD een gebrek aan constructie ve opstelling. "Zo constructief als lik me vestje" Hij kwalificeer de het WD-voorstel als waan zinnig. "Met de WD viel ge woon niet te praten. Zij verwij ten de PvdA dogmatisch te zijn, maar zij zijn pas echt dogma tisch". aldus een nog boze Glau bitz na afloop. Tranen Kuijers maakte het in de raad ook wel erg bont. Zo verklaarde de WD-er op een gegeven moment, dat PvdA en D'66 geen oog heb ben voor de belangen van de kleine man, omdat grondver- koop voor woningbouw is uitge sloten. Tesselaar (PvdA) onder brak hem: "Kan de heer Kuijers misschien zakdoeken uitdelen Ik krijg tranen in mijn ogen". De beide heren lijsttrekkers zullen elkaar de komende weken in de verkiezingsstrijd nog regelmatig aan het huilen kunnen brengen. CPN-raadslid Brands wist een deei van de kritiek van CD A-zijde handig te pareren. Het CDA vond het onrechtvaardig dat er alleen voor grote bedrijven ('een A 1 I» ADVERTENTIE In aanvulling op de gemeentelijke advertentie van vrijdag 14 mei j.l. wordt erop gewezen, dat het bouwplan voor het terrein, dat wordt begrensd door de Langestraat, de 4e Groenesteeg, de Oranjegracht en de bebouwing langs de Nieuwe Rijn alsmede een ontwerp-uitwerkingsplan voor een deel van deze gronde ter inzage liggen in kamer 212 van het Stads- bouwhuis, Langegracht 72 te Leiden. aanmerkelijk aantal arbeids plaatsen') een uitzondering zou worden gemaakt. De CPN stelde voor om in plaats hiervan voor arbeidsintensieve bedrijven ('een aanmerkelijk aantal arbeidsplaatsen in relatie tot de oppervlakte') uitzondering mogelijk te maken. Het CPN- voorstel werd aangenomen Wethouder Bordewijk zei dat het juist voor het economisch beleid van belang is. dat de gemeente greep heeft op de grond. "Erf pacht geeft de gemeente meer mogelijkheden om een bedrijf te helpen dat in moeilijkheden ver keert". Hij benadrukte dat het college volgens het huidige voor stel bereid is om met bedrijven te praten als er echte bezwaren te gen erfpacht bestaan. Echt over tuigen hoefde ook Bordewijk niet meer. Het voorstel werd met de kleinst mogelijke meerder heid aanvaard. LEO MAAT LEIDEN - Omdat het alarmsig naal ging sloegen inbrekers die in de nacht van zondag op maan dag probeerden om de Neder landse Middenstandsbank aan de Breestraat binnen te komen op de vlucht. Toen de politie even later, omstreeks kwart over vi.t. arriveerde bleek dat ze had den geprobeerd om aan de ach terzijde een raam te forceren. Ze hadden een breekijzer laten lig- aen In de buurt werden overigens ook twee auto's gevonden, die gesto len bleken te zijn. Het is volgens de politie met uitgesloten dat de ze diefstallen in verband staan met de poging tot inbraak. Asfaltering winkelstraat LEIDEN - In de Haarlemmer straat zijn gisteren de voorberei dende werkzaamheden begon nen tot herinrichting van de straat. De betegelde gedeelten die op verschillende plaatsen be schadigd zijn, worden vervangen door asfaltstroken in de kleuren rood/wit en zwart/wit, met daarin steentjes verwerkt De werkzaamheden zijn begonnen op de hoek met de Prinsesseka- de. Nadat de tegelstroken zun verwijderd, wordt begonnen met de asfaltering; in de week van 14 tot 21 juni wordt de toplaag met de kleur aangebracht. toonzalen Leiderdorp rietschans 67-cieöa gebouw bedrijfsterrein de baanden) I (071) 413 414 door René van der Velden Jaap Visser Betonboer De gemeente experimenteert met 'kleurbeton' op twee bushaltes aan de Haagsche Schouwweg en één aan de Brahmslaan. Kleurbeton staat nog niet in het Nederlandse woordenboek. Als het aan Jan ten Brink uit Leiderdorp ligt, verandert dat snel. "In Amerika, Au stralië, Japan, het Midden- Oosten, Ierland en Zweden wordt al vaak gewerkt met kleurbeton". De drie Leidse bushaltes zullen het voor Ne derland moeten bewijzen. Tot nu toe is het zo dat de zware NZH-bussen zware sporen zetten in de klinkerbestrating van de haltes. De kantelende klinkers drukken de stoep uit het verband en de afdeling bestratingen kan om de drie maanden opdraven om de halte weer in z'n fatsoen te leggen. Met 'kleurbeton' wordt het allemaal anders, belooft Ten Brink die voorlo pig in z'n uppie de firma 'Kleurbeton' vormt. Ten Brink heeft jarenlang als technisch voorlichter bij de Enci en als verkoopleider bij Spanbeton gewerkt. Na een mislukt avontuur als direc teur van een staalconstructie bedrijf in Nieuw-Vennep (failliet), is hij weer volop be tonboer. Een half jaartje geleden intro duceerde Ten Brink het Amerikaanse 'kleurbeton' in Nederland; om precies te zijn op het parkeerterreintje van de firma Weber aan de Hoofdstraat in Leiderdorp. Kleurbeton kan ongeveer el ke gewenste kleur aannemen en bovendien in tien verschil lende motieven worden 'neergelegd'; bijvoorbeeld het motief 'klinker' zoals aan de Haagse Schouwweg en aan de Brahmslaan. Wat wil je nog meer voor een bushalte? Het lijkt net echt maar wordt niet meteen ka pot gereden, garandeert Ten Brink voor een jaar onder de omstandigheden van het meer van Tiberias in Israel (55 graden overdag, een kou de nacht en vochtig zoals een meer betaamt). Ambtenaar Aad van der Meer zegt dat zijn afdeling bestra tingen de bushaltes enkele jaartjes in de peiling wil hou den: "De klinkerbestrating van de bushaltes met kleur beton kost 5000 gulden meer dan een 'normale' klinkerbe strating. Maar als het beton zich slechts twee jaar goed Betonboer Jan Ten Brink kijkt met plezier toe hoe werknemers van het Leiderdorpse aannemersbedrijf Nagte gaal 'zijn' kleurbeton leggen aan de Brahmslaan. Het motief wordt klinker Kleur zwart. zou houden, dan hebben we dat geld al terugverdiend". Jan ten Brink kwam net te laat in het vizier van de gemeente om de klinkerbestrating in de Breestraat te kleurbetonnen. De Breestraat moest op nieuw open worden gegraven omdat enkele huizen begon nen te rammelen van de pas gelegde overgang van asfalt naar klinkers. Bij het zoeken naar nieuwe systemen voor de Breestraat kwamen de ge meentelijke bestraters op het spoor van Ten Brink. Deze is ervan overtuigd dat zijn beton hét beton van de toe komst wordt. Als de bespre kingen met de Amerikaanse fabrikant 'Scofield' lukken, verwacht Ten Brink binnen een jaar een 'menghuis' van kleurbeton in de Leidse regio te hebben waar vijf of zes mensen werken. De Leiderdorper is druk doen de zijn orderportefeuille enig aanzien te geven. Hij heeft ook een opdracht in eigen huis lopen: kleurbeton in de vorm van vloertegels. Hij droomt verder van groene voetpaden en rode fietspaden in kleurbeton en van winkel promenades met een kleur- beton-motief. "Als je een winkelstraat in kleurbeton aanlegt dan zeggen de winke liers binnen de kortste keren: trek 't even door in m'n win kel". "Kleuren doen erg veel voor mensen", weet Ten Brink. "Als het moet, kunnen we pimpelpaars leveren. Met kleurbeton kun je het saaie en grauwe grijs in de beton bouw doorbreken en Neder land weer kleur geven". De bushaltes aan de Haagse Schouwweg en aan de Brahmslaan hebben een zwart plaveisel, terwijl de bushalte bij de Brahmslaan wordt afgewerkt met grijze betonklinkers tegen de straatkant... "Jammer hè. van die kleuren", zegt Ten Brink. "Maar ja, daar kan ik ook niets aan doen. De bussen willen nogal eens lekken op de bushaltes". Alle dertien goed Hans Christiaanse heeft weer eens stof doen opwaaien met zijn reclame voor tapijtenleg ger Fer van Duuren. De laat ste stunt van Christiaanse was "Fer's Vrolijke Voor- jaarskwis" met 4000 gulden aan prijzen Kruis bij dertien vragen het juiste hokje aan en maak een slagzin af. "Sim pel he", stond er in de pagina grote advertentie in het Leids Nieuwsblad. Het was te simpel. Bijna de helft van de 162 inzenders maakte één of meer fouten Test u zelf. 'Wie is de burge meester van Leiden'? Er was keuze uit Carel Goedkoop. Cees Goekoop, Fer van Duu ren en Pieter van Vollen ho ven. Zeven inzenders willen Carel Goedkoop als burge meester. Een andere vraag. Heten de le den van Leidens grootste stu dentenvereniging 'gehaktbal len', 'korfballen', 'meelballen' of 'koorballen'7 'Gehaktbal len' vonden 22 inzenders; ze ven dachten korfballen en nog eens zeven noemen de Minerva-klantjes doorgaans meelballen. Een van de werknemers van Fer van Duuren heeft nog een boze korfbal aan de lijn gehad. Meneer de student koh het absoluut niet appre ciëren dat zijn hoogst eigen sociëteit in de quiz te kakken werd gezet. De student wist overigens het juiste ant woord feilloos Op voor de volgende ronde. Wat zei burgemeester Pieter van der Werff tydens het be leg van Leiden(1572 1574)tot de hongenge burgers7 'Op de markt is uw gulden een daal der waard' meenden negen mensen Een enkeling ant woordde 'Ze kenne de zenu we knjge' of 'een ei hoort er bij' Maar de overgrote meer derheid koos voor 'mijn lijf als lunchpakket'. Enkele inzenders hebben"Kün best gedaan om alle dertien vragen fout te beantwoorden Ellen de Best uit de Hugo van Woerdenstraat antwoordde dat 'de Muppets' Leiden van 1572 tot 1574 hebben bele gerd en zij raadde dat de Leidse veemarkt op het poli tiebureau wordt gehouden en dat Leiden elk jaar op 3 okto ber Palmpasen viert Ellen de Best kreeg toch een eervolle vermelding; een deurmat De slagzin "Fer van Duuren is de langzaamste omdat. maak te zij af met "omdat zijn per soneel zo hard werkt dat de fabrieken het niet aan kun nen slepen". En dat vond Christiaanse wel een goeie. En Christiaanse kan zijn plezier niet op met de slagzin om dat dikke stront nog vlugger legt" van Charles Callenbach uit Leiderdorp. "Ook een deurmat" giert Christiaanse Hij 'legt' bijna zelf onder de troostprijs van het lachen. De familie Paagman uit het Ro zenpad vulde de quiz 'Alle Dertien Goed' ook feilloos fout in ('Langs welke wig vindt u Fer van Duuren'? Antwoord van de Paagman - nen: 'De Melkweg'. Uiteraard was de burgemeester van Leiden in de visie van de Paagmannen niemand min der dan Fer van Duuren en is Tü Gardenicrs de echte naam van de Zangeres Zonder Naam). Ook een "slijtva»te" deurmat voor deze familie want ze had geen moeite met de slagzin "Fer van Duuren is de langzaamste, omdat, hu ze ook niet alle dertien goed heeft". Mevrouw Van Gageldonk uit Leiderdorp hcefl de hoofd prijs gewonnen (een tapijt naar keuze van 750 gulden) Zij heeft alles netjes en goed ingevuld met een slagzin er- bu die loopt als een slechtge legde trapmat: "omdateen haastkarweitje niet kan voor een mooi taputje' Alle mensen die aan de quiz hebben deelgenomen, heb ben de oplossing bu Fer in de winkel gebracht De een via de Schiphollun of de Melk weg. De ander via de Hooi gracht of de Sesamstraat Fer van Duuren had zondagmid dag de uitslag bekend willen maken via de bekende radio piraat Star Maar de politie rolde de radio net op tud op.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3