c WD- wethouders in opspraak "Kritisch blijven op gebied van financiën S9VR. Motie van afkeuring in Wassenaar na standpuntswijziging Hoge Klei D'66 lijsttrekker Oegstgeest "Oplossen van woningnood is bijna een hopeloze zaak' Opstappen Bollenkwekersprotest Bouw achter gemeentehuis Leiderdorp begonnen Stad en rand DINSDAG 18 MEI 1982 JL X DINSDAG WASSENAAR - De twee Wassenaarse WD-wet- houders hebben fister- avond tijdens de raads vergadering een motie van afkeuring op 't nip pertje overleefd. De twee, Dijkstal en Barning, be sloten op het allerlaatste moment hun stem niet te geven aan het bestem mingsplan Hoge Klei. Daardoor zouden de stemmen staken (tien voor, tien tegen). De rest van de raad (uitgezon derd VVD en Partij Was senaar) vonden het optre den van de VVD-wethou- ders "schandalig" en diende onder aanvoering van het CDA een motie van afkeuring in. Die mo tie haalde het net niet (tien voor en tien tegen). Het al weken sluimerde conflict tussen de collegepartners, de WD en het CDA, kwam gister avond tot uitbarsting. Zoals be kend wil de WD (en Partij Was senaar) niet meewerken aan wo ningbouw op de Hoge Klei Vol gens de WD zijn er in Wasse naar slechts "tweehonderd echte woningzoekenden" (officiële cij fer 1.400) en is het villadorp "vol". Het CDA, de PvdA, D'66 en het onafhankelijke raadslid Van der Heiden willen wel bou wen, zodat aan de enorme wo ningnood wat gedaan kan wor den. Volksverlakkerij De mededeling van burgemeester Staab direct na de opening van de raadsvergadering kwam niet onverwacht. Wel ae ongekend felle reactie van de raadsleden en de CDA-wethouders. CDA-frac- tieleider Van Rij ging onmiddel lijk in de aanval. Hij sprak van "volksverlakkerij" en een "ern stige deuk in de betrouwbaar heid van het bestuur van Wasse naar". "Verwacht zou mogen worden dat de WD-wethouders een democratisch genomen be- CD A-fractieleider Van Rij sluit zouden uitvoeren. Maar zo zijn blijkbaar de methoden van de WD. Ze zien er niet tegen op de wethouders te knevelen", al dus Van Rij richting de VVD- fractie. Ook de PvdA-woordvoerder Greep gebruikte krachtige taal. "Mijn vertrouwen in het bestuurlijk vertrouwen van deze beide wet houders is sterk gedaald. Ze heb ben niets gedaan in het belang van Wassenaar. Deze houding kan niet door de beugel. Opstap pen is de enige juiste beslissing", aldus Greep. Ook het onafhanke lijke raadslid Van der Heiden "schandalig") en het D'66-raads- lid Nieuwenhoven veroordeel den het standpunt van Dijkstal en Barning. Nieuwenhoven en Van Rij legden de oorzaak van de ommezwaai bij de verkiezingen. Op 18 mei vorig jaar besloot de ge meenteraad dat de Hoge Klei ge deeltelijk gebruikt zou moeten worden voor woningbouw. Met elf stemmen voor en tien tegen werd dat besluit genomen. Vol gens de gemeentewet moet een college van B en W dat besluit dan ook uitvoeren. Volgens de WD-wethouders hebben ze dat ook gedaan. De voorbereiding - Wethouder Dijkstal was afgelopen toen het bestem mingsplan klaar was, is hun re denering. PvdA, CDA, D'66 en Van der Heiden dachten daar echter anders over. De voorbe reiding is pas afgelopen als het bestemmingsplan is aangeno men en dan begint pas een nieu we fase: de uitvoering. Maar een deel van de raad viel ook over feit dat de wethouders van de WD hun minderheidsstand punt in het college pas op het al lerlaatste moment kenbaar heb ben gemaakt. In l)et weekeinde werden de andere collegeleden en de diverse fracties op de hoog te gebracht. Alle stukken - tot en met het voorstel van gister avond - werden door de WD- wethouders mede-ondertekend. Nimmer hebben zij hun afwij kende mening kenbaar gemaakt. Burgemeester Staab (zelf WD-er) was ook niet al te best te spreken over die handelwijze. "Als we op deze manier in Wassenaar gaan besturen dan is het einde zoek", aldus de burgemeester. Hij legde de schuld bij de WD-fractie, die de wethouders "zo onder druk heeft gezet." Wethouder Barning OEGSTGEEST "D'66 heeft het beleid van de gemeente Oegst geest altijd positief maar kritisch gevolgd. Met positief bedoel ik dat D'66 beleidsplannen nooit bij voorbaat heeft afgekeurd. Kri tisch was D'66 vooral op het punt van de gemeentelijke finan ciën. Met geld kun je namelijk beleid maken". Aldus D'66-lijsttrekker Gerard Wuisman tijdens een verkiezings bijeenkomst van die partij, gisteravond in Tabema. Om de avond luister bij te zetten was het Oegstgeester Tweede Kamer lid Erika Wessel-Tuinstra uitgenodigd. Zij ging in haar inleiding in op de val van het kabinet en de oorzaken daarvan. Ook de toekomst van de partij kwam aan de orde. Wessel-Tuinstra meende dat juist een partij als D'66 het in deze dagen goed zou moeten doen. "Zowel een socialistische als een liberale visie is geënt op een verouderde maatschappijvisie. D'66 moet van bei de kanten de goede zaken oppakken en op die manier de proble men te lijf gaan", aldus Wessel-Tuinstra. Wuisman hield daarna een betoog met betrekking tot de gemeen telijke D'66-politiek. Ter sprake kwamen onder meer Haaswijk en de collegevoorming na de verkiezingen. Over Haaswijk zei Wuisman: "Oegstgeest heeft zich altijd opgehangen aan de fi nanciële mogelijkheden van het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten. Wij vinden echter dat op het gebied van de leefbaar heid geen concessies mogen worden gedaan. Op dit moment wonen nog niet zoveel mensen in Haaswijk. De mensen die al wel in Oegstgeest zijn verantwoordelijk voor de Haaswijkers. Dat zal wellicht een offer vergen met betrekking tot de bestaan de voorzieningen voor de huidige bewoners van ons dorp. Be denk wel dat de toekomstige Haaswijkbewoners nog helemaal geen stem hebben. D'66 voelt zich daar verantwoordelijk voor", aldus Wuisman. Op de vraag uit het publiek wat Wuisman onder leefbaarheid verstaat antwoordde hij dat er een ontmoetingscentrum moet komen, ruimte voor kinderen om te spelen en een buurtwinkel. Over collegevorming zei de D'66-lijstrekker: "We moeten probe ren de harmonische samenwerking in Oegstgeest voort te zetten maar niet tot elke prijs. Of wel of niet samenwerken met de andere partijen in Oegstgeest hangt af van de standpunten die ze innemen betreffende milieu- en energie-beleid. CDA Oegstgeest wil met PvdA en WD in college na verkiezingen OEGSTGEEST - Als de uitsla gen van de verkiezingen dat toelaten dan wil het CDA in Oegstgeest de huidige sa menwerking met de PvdA en de WD voortzetten. Het CDA zal zich echter tegen al le stromingen in blijven in zetten voor een pluriform scholenbestand hoe zeer de leerlingen aantallen ook zul len verminderen. Van de drie takken van het welzijn: zorg, recreatie en educatie, mag op de eerstgenoemde het laatst en het minst worden bezui nigd. Aldus CDA-lijstrekker Piet van Veen tijdens een verkiezingsbijeenkomst in het Oegstgeester gemeente- centrüm. Door de inleidende voordracht van een passage uit de Bijbel poogde het forum duidelijk te maken dat niet de zorg voor het eigen hachje maar de zorg voor elkaar centraal dient te staan. In dat verband uitte fractieleider Van Hazel kritiek op wat hij de "profes sionalisering van het wel zijnswerk" noemde. Het CDA ziet liever dat het wel zijnswerk op vrijwillige basis gebeurt. Volgens lijsttrekker Van Veen zit een nieuwe accommodatie voor de voetbalverenigingen ASC en Oegstgeest er niet in. "Maar belofte maakt schuld en dat betekent dat wel voor zieningen moeten worden ge troffen voor het voetbal in Oegstgeest". Van Veen wees er voorts op dat het CDA in Oegstgeest de enige partij is die in zijn pro gramma heeft aangegeven waar het geld vandaan moet komen. Volgens de christen democraten is veel mogelijk door particulier initiatief. PvdA-wethouder VOORSCHOTEN - Volgens wethouder Van Leeuwen (PvdA) is het een vrijwel ho peloze taak om de 1100 Voor- schotense woningzoekenden aan huisvesting te helpen. De moeilijkheid is volgens de wethouder gelegen in het feit dat van de 7500 woningen er slechts 2000 in het bezit zijn van de gemeente of woning bouwverenigingen. Van Leeuwen schetste deze som bere situatie tijdens een slecht bezochte discussie avond over huisvesting die was georganiseerd door PvdA/PPR en waar ook PPR- kameriid Peter Lankhorst een praatje hield. Volgens Van Leeuwen is het voor een gemeente moeilijk een goed woningbouwpro gramma op te zetten. Dat komt door het rijk dat tegen strijdige berichten rond zendt, aldus de wethouder. Met tegenstrijdige berichten bedoelde hij de afkeuring van goede bouwplannen door het rijk of het uiblijven van toewijzingen. "Maar ook de buurt maakt teveel mis bruik van de mogelijkheden om bouwplannen te vertra gen wanneer ze niet in hun straatje passen", aldus Van Leeuwen. Vijand Ook de twee CDA-wethouders sta ken hun afkeuring niet onder stoelen of banken. Wethouder Van der Klaauw noemde het een "diepe teleurstelling". "Al diege nen in ons dorp die wonen in een mooi huis blijken de vijand te zijn van de woningzoekenden", merkte hij op. WD-raadslid De Korte noemde die opmerking "onbetamelijk". Na een schorsing van een kwartier besloot het CDA met steun van PvdA, D'66 en het onafhankelij- Burgemeester Staab ke raadslid Van der Heiden een motie van afkeuring in te dienen. De stemmen staakten over deze motie en daarom zal die de vol gende keer weer in stemming worden gebracht. Dan - na de verkiezingen - zal er een vervan ger zijn voor het onlangs overle den CDA-raadslid Verberne. De stemmenverhouding is dan ell voor en tien tegen. Burgemeester Staab haalde het be stemmingsplan na de motie van afkeuring van de agenda af, om dat de stemmen dan weer zou den staken. De democratie in Was- senaar is gister- avond in gedrang ge- komen. Het optreden van de WD-wethou ders Dijkstal en Barning was op zijn zachts gezegd politiek zeer ongebruikelijk. Meerderheidsbe sluiten van de gemeenteraad het hoogste gezag van een ge meente moeten worden uitge voerd door de wethouders. Wei gert een wethouder dat (en dat deden de VVD'ers) dan moet die wethouder zijn portefeuille ter be schikking stellen en opstappen. Op die manier worden de geloof waardigheid en betrouwbaarheid van het gemeentebestuur niet geschaad. Nu is dat wel het ge val. De schuld ligt overigens bij de VVD-fractie, die haar wethouders onder een te grote druk heeft ge zet. Het late tijdstip waarop de wethouders hun mening kenbaar maakten is daarvoor tekenend. Onbegrijpelijk is het echter dat de twee VVD'ers hun collega's in het college van B en W en de raad niet eerder op de hoogte hebben WASSENAAR - De bollenkwekers van de Hoge Klei hebben gis teravond op luidruchtige wijze hun ongenoegen kenbaar ge maakt over de voorgestelde woningbouw. Met luid toeterende tractoren was een aantal agrariërs met familie naar het ge meentehuis gekomen. De politie, die snel was opgetrommeld, hoefde niet in te grijpen. De bollenkwekers namen na een toeterconcert van een tiental minuten plaats in de raadszaal om de behandeling van het agen dapunt af te wachten. Dat ging uiteindelijk echter niet door (zie bijgaand artikel en commentaar). Dat de WD-wethouders gebruik maken van de afwezigheid van een CDA-raadslid (door het over lijden van Verberne) is onelegant. Was de opengevallen plaats in middels opgevuld dan waren het bestemmingsplan en de motie van afkeuring aangenomen. Het is overigens duidelijk dat de VVD zich heeft laten leiden door de komende verkiezingen. De 1.400 woningzoekenden worden daarvan de dupe. Maar ook de bollenkwekers op de Hoge Klei. De hoop die gisteravond bij hen oplaaide zou in de volgende raadsvergadering - als het CDA weer compleet is wel eens ijdel kunnen zijn. m PPR Dc Oegstgeester PPR houdt van avond een verkiezingsbijeen komst in Tabema om 20.30 uur. Na vertoning van dia's is er ruimte voor dicussie. Infomarkt In verband met de raadsverkie zingen wordt in de periode van 19 mei tot 2 juni een infomarkt gehouden in de openbare biblio theek in de Leiderdorpse Mu- zenhof van alle politieke partij en. Van alle aan de verkiezingen deelnemende partijen zal vol gende week woensdag en vrij dag van 19.00 tot 21.00 uur een vertegenwoordiger aanwezig zijn om vragen te beantwoor den en om het partijprogramma toe te lichten. Politiek De discussieavond in café De Roo- de Leeuw waaraan alle Oegst geester politieke partijen zullen deelnemen wordt niet vandaag, zoals deze krant gisteren meld de. maar volgende week dins dag gehouden. Aanvangstijd <20.00 uur) en plaats van hande ling blijven hetzelfde. Feminisme Feminisme en hoe mensen daar tegenaan kijken staan centraal op een thema-avond die het vrouwentrefpunt Aletta woens dagavond houdt in de Tabema aan de Julianalaan in Oegst geest. Ook wordt er voorlich ting gegeven over een zoge naamde fort-cursus. De aan vang is half negen. LEIDERDORP - Na een vertraging van twee jaar is nu dan toch een begin gemaakt met de realisatie van een appartementengebouw achter het Leiderdorpse ge meentehuis (zie foto). De eerste verdieping zal voor een deel ten goede komen aan een apotheker, de overige vijf te verhuren ruim tes die in totaal 540 vierkante me ter beslaan moeten nog nader worden ingedeeld. Op deze bouwlaag zullen er nog twee ver rijzen die elk zullen bestaan uit zeven premieverkoopwoningen. Een woordvoerder van het uit voerende bouwbedrijf Matser vertelde vanochtend dat het ap partementengebouw over onge veer tien rrtaanden klaar zal zyn. Leiden - Oude Sterrenwacht, Kaiser- straat, lezing, 20 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - film 'Golven' van-Anette Apon, 20 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma Urn vr van 10-12 uur, tel. 122000. NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins van 20- 21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur, aanslui tend soos, muziek of film, woe soos en sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, ma, t/m vr van 16-22 uur, tel. 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur, voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel 125736, Werklozen Belangen Vereni ging Leiden adviesbureau, woe van 10- 12 uur. Beweging van werkende en werkloze jongeren - Koppenhinksteeg 2, klach ten-informatie spreekuur, 19-20 uur, tel. 121139. 't Spoortje - Bemhardkade 40, spreek uur Vrouwen in de bijstand, woe-och- is, 20 c Oegstgeest - Tabema, verkiezingsavond PPR, 20.30 uur. Warmond - Trefpunt, forum WD, CDA en Progressief Warmond, 20.15 uur. Zoeterwoude - Eendekooi, forumavond, 20 uur. Leiderdorp - Sjelter, avond over vrou- wenbeleid van de diverse partijen en speciaal over vrijwilligerswerk en kin deropvang, voor Leiderdorpse vrou wen. 20 uur. Voorschoten - De Werf, forum CDJA, 20 WOENSDAG Leiden - Filmhuis LVC, Breestraat 66, film 'Edipo Re'-Pier Paolo Pasolini, woe en do 20 en 22.15 uur. K O, Oude Vest 45: kinderfilm, 14.30 Stadhuis: raadscommissie onderwijs en samenlevingsopbouw, 20.00 uur. Volkshuis: openbare vergadering over nieuwbouw of verbouw, 20.00 uur Repelsteel, Breestraat 19: voorlichtings avond over alternatieve geneeswijzen, 20.15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen, do soos met films en informatie programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof, tel. 213490. Voorschoten - keet Winston Churchill- weg, poppentheater Wellus Nietus, 14.30 uur, tel. 01717-8361/3163. Oegstgeest - Tabema, Julianalaan, in stuif voor kinderen van 6 t/m 12 jaar, 14.30 uur. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma. woe vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. APOTHEKEN De avond, nacht en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 14 mei tot 21 mei door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, tel. 120502; Apotheek Linnaeus, Kempe- naerstraat, tel. 153274. LEIDEN - In het vegetarisch centrum Repelsteel (Breestraat 19) wordt morgen een voorlich tingsavond over alternatieve ge neeswijzen gehouden. Misja Vis ser, derdejaarsstudente aan de academie voor natuurgeneeswij zen in Bloemendaal komt vertel len wat natuurgeneeswijze is. Aanvang kwart over acht. Burgerlijke stand LEIDEN - Overleden: W. Stevens (1898) vrl. geh. gew. met E.K.A. Roskott; R. Kerkman (1912) man; M M. von He- mert (1892) vrl. geh. gew. met jonkheer Johan Hendrik Roêll; H. de Geus (1916) man; J E. Klaverweiden (1941) vrl. echtg. van P IJzerman; H.C. Kriek (1904) man; M.C.P. Juffermans (1901) vrl. geh. gew. met A.C. Goddyn; I. Kon- dratowicz (1911) vrl. echtg. van L.H.M. Weimar; H.H. Maatjes (1920) vrl. geh. gew. met G.J. Stijweg; C.J. van der Ham (1903) man; J Terpstra (1914) vrl. echtg. van Z. Bink; J.C. Loos (1924) man; M.A. Smith (1901) man; A. van der Zwan (1918) man, M. van Wygerden (1902) vrl. geh. gew. met J. Benckhuysen; R.C. Slot (1925) man; C. Bergwerf (1902) man; H.A.M. Otte (1925) vrl. echtg. van W.H.S. van der Plas; E.J. Hoff (1966) vrl F A Stryk (1893) man; A G. Fakkel (1925) man; A. van der Kaay (1907) man; J.J.G. Damen (1901) man; W.F. Hons- beek (1913) man, P.J.J. de Ru (1925) man, A.J. Meijer (1915) vrl. geh. gew. met H.D. van Galen, J Kanbier (1896) man, E Buschman (1960) man; J.C. Dui venvoorden (1896) man; W.J. Smits (1925) man; A Th. Pont (1919) man; I.P. Noomen (1898) man, H.J. Hensing (1905) man, A.C. van Rossum (1919) vrl. echtg. van O.A. van Beeck Calkoen. LEIDEN - Gehuwd: D.J. Ladrak en J.E.M. van der Salm, A.A.M. Willems en L A. Steimel; H.N.M. van Ryn en J.H. van Toorn; D.N. Basri en D.W. Soerat- mo; C.P. Langezaal en W.C. de Winter. LEIDSCH DAGBLAD OAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Urtgeversmaatschappi| Le«dsch Dagblad B v Hoofdkantoor Witte Sinqel t. 23t1 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabfzorging na 19 30 uur), zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschn|vir»g geen administratie- en abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t n v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57,35 Par post 79,70 A. A. M Schuurmans Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in. Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo. Commentator W F J. Wirtz Redactie stad en randgemeenten lel 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2