Uitvinding levert PTT miljoenen op Nederlands paar in arrest na bijbelsmokkel Zuid-Korea: vijftien zakenlieden opgepakt Utrecht gehandicapt DINSDAG 18 MEI 1982 Een bibliofiel is een liefhebber boeken, die er niet in de eerste plaats op uit is om ze te lezen, maar om ze te bezitten en te koes teren. Ik zeg met opzet 'liefheb ber' en niet, zoals de wet schrijft, 'liefhebber-ster' of 'lief hebber (m-v)', want de praktijk wijst uit dat verreweg de over grote meerderheid van de biblio fielen van het mannelijk geslacht is. „Op de 1000 klanten die ik heb zijn er misschien 10 vrouwen", zegt de Amsterdamse antiquaar Max Schuhmacher. „Vrouwen hoéven geen boeken te hebben, al zijn er natuurlijk uitzonderin gen zoals Elizabeth de Roos en Maartje Draak. Vrouwen zijn wél heel plezierige klanten als ze nog jong en pasgetrouwd zijn. Ik zou het misschien niet moeten zeggen, maar dan moeten ze hun huis inrichten en kopen ze veel boeken en prenten. Maar als de boekenkasten eenmaal vol zijn en ook de wanden vol hangen, dan slinkt hun behoefte om boeken te kopen aanzienlijk...". „Vind je het gek?", vroeg mijn vrouw, toen ik haar dit vertelde. „Wij moeten jullie rotzooi altijd op ruimen, en wegdoen is er nooit bij. Het groeit alleen maar aan. Het is alleen maar in-tragisch dat wij vrouwen, om de wild groei aan boeken thuis te vertra gen, zelf genoodzaakt zijn niets meer te kopen en jullie jongens boeken te lezen!" Of woorden van gelijke strekking. De antiquariaten krijgen het in tussen wel steeds moeilijker, om dat door de toegenomen welvaart de noodzaak om het eigen boe kenbezit te verkopen afneemt, en de grote particuliere bibliothe ken toch in aantal afnemen. Af en toe valt er, na het overlijden van een bekend auteur, nog wel eens iets verrassends te ontdek ken bij de aankoop van het 'oud papier' van de auteur in kwestie, nadat de erven er eerst alle mooie boeken uitgevist hebben. Bij het 'oud papier' van prof. dr. Nico Donkersloot (Anthonie Donker) werd een stapel kampeertijd- schriften aangetroffen, waarvan Donkersloot, tussen zijn 17e en 20e jaar, hoofdredacteur was ge weest. Zodat iedere vorser naar zijn leven en werken er toch niet onderuit zal kunnen om vanaf heden te beginnen bij die kam- peertijdschriften, waarin Don ker zijn eerste stukken schreef! En tussen het 'oud papier' van de dichter J. C. Bloem trof een mede werkster van Max Schuhmacher een pakje studentenalmanakken aan, waarin zij gedichten aan trof van een zekere Efo Flos. Zij kende toevallig Latijn, en wist dus dat Ego Flos 'Ik ben Bloem' betekende: Bloems allereerste ge dichten waren ontdekt! Dat zijn natuurlijk mooie dingen voor een antiquaar. Maar ook als particulier kun je nog wel eens tegen iets leuks oplopen, zoals de man die op een meubelveiling een pakje bijeengebonden boeken voor 4 gulden kocht, eigenlijk al leen maar omdat de Max Have- laar er bij zat. Teleurstelling bij de eerste blik: het bleek een dum my van de Max Havelaar te zijn, zo'n exemplaar met 16 bedrukte bladzijden en de rest blanco dat de uitgever drukt als reisexem- plaar, om mee te geven aan zijn vertegenwoordigers, die in de boekhandels alom in den lande zoveel mogelijk bestellingen moe ten zien los te peuteren, en dan zo'n dummy kunnen tonen als aanzet voor het gehele boek. Veel schrijvers en tekenaars azen op zulke dummies, omdat je er zo handig in kunt schrijven en schetsen. Zo vertelde de dichter Jan Kal me laatst dat hij bij Jisp in een tuf-tuf-motorbootje over de wateren voer, toen hij in de verte een roeibootje zag dobberen, waarin iemand zat die op de te kenaar Peter Vos leek. Dichterbij gekomen, zag hij dat het inder daad Peter Vos was. Nog dichter bij gekomen zag hij dat het boek dat Peter Vos vasthield nota bene zijn eigen bundel 'Fietsen op de Mont Ventoux' was! Was dat even toevallig, om niet te zeggen ontroerend! Pas toen hij langszij lag zag hij, dat Peter Vos niet in zijn dichtbundel zat te lezen maar te schetsen: hij had een dummy van de Arbeiderspers ge kregen! Die literatuurliefhebber die 4 gul den had neergeteld voor dat boekje boeken omdat Max Have- laar erbij zat dacht dus in eerste instantie dat hij een zeperd had gehaald, maar toen hij die dum my even doorbladerde stuitte hij in het begin op vele bladzijden met de hand geschreven tekst, die bij nadere bestudering de eerste twee hoofdstukken bleken te zijn van 'De Tranen der Acacia's' van Willem Frederik Hermans! Bij toeval een goudmijntje aan geboord, want u begrijpt, als het typoscript van Hermans' eerste dichtbundel al voor 5600 gulden in de W. F. Hermans catalogus van Antiquariaat Schuhmacher staat, dan zijn twee hoofdstuk ken van de eerste roman die hem roem bezorgde, bovendien in handschrift, en dan uitgerekend ook nog in de dummy van het be langrijkste boek van Multatuli over wie Hermans zulke uitge sproken meningen heeft, nog veel meer waard. Hoeveel precies? Dat weet ik niet. De vinder schijnt zijn vraagprijs nog elke keer te verhogen, zonder er voor alsnog een 'koper voor gevonden te hebben. De Wassenaarse PTT-ambtenaar C.J. Kathmann heeft een apparaatje uitgevonden waarmee zijn werkgever tussen de twee en drie miljoen gulden kan besparen. De uitvinding van Kathmann betekent tevens en daar was het vooral om te doen, dat er een veiliger werkklimaat ontstaat. De PTT, althans de Centrale Ideeënbus, was zo enthousiast dat zij spontaan de hoogste beloning uit keerde. De Wassenaarder incasseerde een bedrag van tienduizend gulden voor zijn geesteskind. Wat heeft Kathmann nu precies ontdekt? In telegraaf (te lex)- en telefooncontrales zitten zogenaamde 'koude ka thodebuizen'. De buizen doeh dienst als schakelele ment. Tot voor een jaar was er niets aan de hand. Toen kwam er een brief van het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne. Alle buizen (ongeveer elfdui zend stuks) moesten worden vervangen. Omdat er, bij breuk, radio-actieve stof zou vrijkomen. Goede raad was op dat moment duur. Ëen alternatief schakelelement was niet voorhanden. Wat nu was de hamvraag. Kathmann haalde enkele studieboeken te voorschijn, snuffelde erin en vond de oplossing. Een bescheiden glimlach verschijnt er rond zijn lip- pen. Een beetje trots? "AchDan is het even stil. Zegt: "Ik ben altijd erg nuchter in zulke dingen. Het is natuurlijk wél leuk. Als ik zeg, dat ik het de normaalste zaak van de wereld vind, lieg ik. Maar ik ga heus niet met m'n borst vooruitlopen. Moetje ook het type voor zijn, hè? Bovendien kweek je juist dén jaloezie bij je collega's. En daar ben ik helemaal niet op uit." Het apparaatje is niet groter dan een decimeter. De Wassenaarse PTT-ambtenaar Kathmann toont dat zijn uit vinding perfect werkt. (Foto's TafT Hopmans heeft mazzel, maar ik ook. De eerste de best greep die ik in het doosje met transistors deed, was meteen raak. Nou, dan kun je toch slechts van geluk spreken?" Experimenteren Het is niet de eerste keer dat Kathmann zich verdienste lijk maakt voor zijn werkge ver. Al eerder deed de ambte naar uit Wassenaar, samen met andere collega's, een uit vinding (op het gebied van de testapparatuur) die de PTT voordeel opleverde Die collega's hebben de Wasse naarse PTT-ambtenaar Kath mann allemaal uitbundig ge feliciteerd met zijn uitvin ding. Geen enkele uiting van jaloezie was er te bespeuren. Kathmann zelf zegt erover: "De reacties waren hartstik ke leuk. Niet één heeft er ook maar een opmerking ge maakt die onsympathiek overkwam. We werken hier (op de centrale afdeling tele grafie boven het Centraal Station in Den Haag) met een man of honderd. Nou, dat is net één grote familie. De band is uitstekend. Natuur lijk, het heeft me een rondje gekost. Dat had ik er graag voor over. Alleen, ik moet wel even rekening houden met de belasting. Want zij komt óók nog een deel opei- De PTT heeft voor haar doen dan wel diep in de buidel ge tast. Maar als Kathmann in het particuliere bedrijfsleven werkzaam zou zijn geweest, zou hij tien procent 'hand geld' van de besparing heb ben gekregen. Een slordige driehonderdduizend gulden dus. "Inderdaad", reageert de PTT- er, "dat hebben meer mensen me voorgehouden. Daar moet je niet over kniezen, vind ik. Ik werk nu eenmaal bij de PIT en daar doe je je best voor. Klaar uit. Ik vind het al lang mooi dat ze me tienduizend gulden voor die buis hebben gegeven. Nu heb ik werk naar m'n zin. Mis schien was dit wel niét het geval geweest als ik in de één of andere fabriek zou hebben gewerkt." Voegt er fijntjes aan toe: "Ik heb van een deel van het geld al een nieuw tuinstel gekocht. Dat kon ik me nu permitteren." Octrooi De PTT was zó verguld met de uitvinding dat zij direct pro beerde octrooi op het appa raatje te krijgen. Dit lukte niet, omdat er wel eens meer een schakeling op buisvoeten was ingediend. Wél heel an ders dan Kathmanns uitvin ding, maar voor de Octrooi- raad toch aanleiding om het verzoek van de PTT af te wij- Zelfheeft de Wassenaarse amb tenaar er helemaal niet bij stilgestaan om naar die raad te stappen. Zijn reactie: "Je denkt alleen maar aan de vraag hoe vervangen we die oude rommel. En waardoor? Heb je wat ontdekt, dan sta je er toch niet bij stil om octrooi te krijgen? Bovendien, ik had nooit gedacht dat het alle maal zo zou uitpakken. Nee, nee, denk nu niet dat ik het anders wel had gedaan. Dit moest gebeuren, dus doe je het gewoon." Bewust is Kathmann aan de slag gegaan. Hij had totaal geen idee hoe hij precies te werk moest gaan. Het was ja nuari toen het ministerie ver vanging van de buizen gelast te. Nog geen maand later had de PTT-er de oplossing. Niet op zijn werk, maar thuis. In het weekend nog wel. De Wassenaarder had wat boe ken doorgebladerd en was tot de slotsom gekomen dat hij enkele transistors moest combineren. Zo deed hij. En het werkte. Nu zegt Kath mann daarover: "Ik was zelf verbaasd. Dit had ik alleen maar durven dromen. Pas toen ik heel zeker van m'n zaak was heb ik het naar de Centrale Ideeënbus ge stuurd. Ja, niet alleen de PTT Hoe vindt iemand nu zoiets uit? "Er moest wat gebeuren, dus ga je aan het denken. Je pro beert verschillende metho den uit tot je de goede vindt. Af en toe moet je, net als in mijn geval, ook wel eens gok ken. Ik moest een keus ma ken uit transistors die een ho ge spanning konden verdra gen. Pak je in één keer de goede, dan heb je puur maz zel. Een mazzeltje waarvan niet alleen de PTT beter wordt, maar waaraan ik ook wat overhoud." Kathmann is vaak met z'n werk bezig. In zijn vrije uurtjes stoeit hij wel meer met elek- tronika. Samen met z'n zoon die zich in dit vak bekwaamt. En wat niet onbelangrijk is, de Wassenaarder is opge groeid met de telegraafcen- trales. Toen de derde in Ne derland werd gebouwd, was Kathmann daarvan getuige. "De telegrafie stond nog in de kinderschoenen. Ik heb de groei van heel dichtbij mee gemaakt." De PTT-er is de enige die zich intensief met het vervangen van de 'koude kathodebuis' heeft beziggehouden. Omdat hij er als één van de weinigen heel nauw bij betrokken is. Kathman en slechts één an dere collega mogen een cen trale binnenstappen om de buizen te verwisselen. Verder niemand. "Kijk", stelt hij nuchter, "dan ben je je er vanzelf meer mee bezig dan iemand die het op een afstand volgt. Wij tweeën staan ook onder toezicht van het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne. Dit controleert heel streng. Begrijpelijk. Tenslotte zijn die buizen niet ongevaarlijk. Als er één breekt komt er ra dio-actieve stof vrij. Inder daad, dat is wel eens een keer gebeurd. Zonder gevolgen, overigens." Buitenland Kathmanns buis zal hoogst waarschijnlijk niet alleen in Nederlandse telegraaf- en te lefooncentrales worden ge bruikt. De ambtenaar uit Wassenaar weet zeker dat in België en Noorwegen dezelf de centrales staan als bij ons. Dus waarin ook dezelfde bui zen zijn verwerkt. Wellicht gebeurt dit ook in Mexico. Helemaal zeker is hij daar niet van. De uitvinding kan daar even Simpel, oudé buis eruit, nieu we schakeling erin, worden toegepast als in Nederlandse centrales. "Tja", bedenkt Kathmann zich, "als dit alle maal doorgaat, heb ik nog een mooi exportartikel uitge vonden." Het echtpaar Rein en Jcdidjah Dekker (respectievelijk 29 en 25 jaar oud) is in Tjechoslowakije gearresteerd wegens het over de grens smokkelen van 1200 bij bels. De staat daar beslist, welke boeken mogen worden ver spreid. en dus waren de Dekkers strafbaar. Zij zullen op Hemel vaartsdag voor de rechtbank in Bratislava moeten verschijnen. De veroordeling kan onmiddel lijke uitwijzing zijn of gevange nisstraf. Het tweetal - medewerkers van de Bijbelschool met vormingscen trum 'In de Ruimte' te Soest vertrok midden april naar Tsje- choslowakije om christenen te bezoeken en te bemoedigen in hun geloof. Rein - die theologie studeert - en Jedidjah hadden voor deze gelegenheid bijbels meegenomen, die waren verbor gen in koffers in hun caravan. Zij passeerden ongestoord de grens, maar op 30 april werden ze, naar nu pas is bekend geworden, in Bratislava gearresteerd. De ou ders hadden al onraad vermoed, omdat de visa waren verlopen en de twee nog niets van zich had den laten horen. De vader van Rein heeft een visum voor een bezoek aan Tjechoslo wakije om zijn zoon en schoon dochter bij te staan. Hij twijfelt nog wannéér hij zal vertrekken; zijn komst zou de behandeling voor de rechtbank nadelig kun nen beïnvloeden. Bezoek Als het bezoek van de paus eind deze maand aan Engeland, we gens het conflict met Argentinië, wordt uitgesteld, is het voor ja ren van de baan. Er is dan voorlo pig geen geld meer voor. Dat ver klaarde kardinaal Hume, aarts bisschop van Westminster, die ervoor heeft gepleit, dat het pau selijke bezoek zou worden losge zien van de Falkland-crisis. De kardinaal zei in een gesprek met journalisten, dat het bezoek moeilijk kan worden uitgelegd als steun aan Engeland in dit conflict. De tijd van voorberei ding is daarvoor veel te lang ge weest. "Jammer genoeg heeft de paus te veel geluisterd naar di plomatieke waarschuwingen" Uiteraard hoopt de kardinaal, dat het conflict met Argentinië als nog wordt opgelost, ook om de komst van de paus te laten door gaan. "Zijn wegblijven zou de katholieken van Engeland erg te leurstellen, terwijl zyn afzegging misschien de antipapistische stromingen in Engeland zou ver sterken". Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Vreeswijk H. Veldhuizen Alblas- serdam, te Soest (buitengewone wijkgemeente) J. H. Gijsbertsen Gouda; aangenomen naar Den Ham W. G. Sonnenberg Lanee- rak, naar Grave en Ravenstein (hervormd-gereformeerde fede ratie) kandidaat J. Franken Vries. Gereformeerde Kerken: beroepen te Haastrecht (ook docent 'gods dienst en maatschappijleer' te Schoonhoven) G. J. Smink Ba- rendrecht, te Hattem E. P. Bos nia (docent 'levensbeschouwelij ke vorming' aan de christelijke lerarenopleiding te Zwolle) al daar; aangenomen naar Scharne- goutum (Fr.) kandidaat J. G. Ma joor aldaar, naar Winterswijk P. J. Schotanus Nottuln (West- Duitsland); bedankt voor Mid- delstum en Holwerd J. Korf Nie- zijl. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Gar- relsweer-Ten Post (Gr.) kandi daat A. de Ruiter Aduard, die daarmee bedankte voor onder andere Alphen aan den Rijn. Nederlands Gereformeerde Ker ken: beroepen te Heerde H. J. van der Kwast Dronten. Christelijke Gereformeerde Ker ken: aangenomen naar Aalten G. van der Groep Siegerswoude-De Wilp. Gereformeerde Gemeenten: aan genomen naar Hendrik Ido Am bacht J. S. van der Net Utrecht, naar Slikkerveer J. Driessen Moerkapelle; bedankt voor Scheveningen R. Boogaard Lei den, voor Groningen R. Katten- berg Lelystad. Baptistengemeenten: beroepen te Alblasserdam J. Schouten Delf zijl. te Apeldoorn (tot voorganger in bijzondere dienst ten dienste van de leprazending) A. J. H. van der Beek aldaar; bedankt voor Muntendam A. J. van de Wete ring Eindhoven. Ds. T. Poot te Zoetermeer zal op 6 juni kandidaat J. de Korte in de hervormde gemeente van Oude en Nieuwe Wetering bevestigen tot predikant. Gulf De interkerkelijke adviesraad voor het industriepastoraat in het Europoort-gebied toont zich in een brief aan Gulf Oil-raffina- derij Nederland ongerust over de voorgenomen sluiting van de chemische afdeling in Europoort waardoor 250 directe en 150 indi recte arbeidsplaatsen vervallen. Het pastoraat verwijt de leiding van Gulf, niet te hebben nage dacht'over de sociale gevolgen. Ook vraagt het zich af, of Gulf zich nog wel iéts gelegen laat lig gen aan de medeverantwoorde lijkheid en medezeggenschap van de mensen om wie het gaat. Dankzij een forse toezegging van de Olivetti-fabrieken in Italië is de financiering van de restaura tie van Leonardo da Vinci's 'Laatste Avondmaal' rondgeko men. Waarschijnlijk gaat het hier om een miljoen gulden. SEOEL - Nadat kort geleden in Zuid-Korea een miljoenen schandaal was ontdekt, hebben de autoriteiten nog eens 15 be kende zakenlieden in hechtenis genomen. Dit heeft de hoofdoffi cier van justitie in Seoel giste ren meegedeeld. De arrestaties volgen op de ont maskering vorige week van het voormalig plaatsvervangende hoofd van de geheime dienst, Lee Chul-Hee, en zijn vrouw, als leiders van een groots opgezette kredietzwendel. Zij worden er- van verdacht zes Zuidkoreaan- se bedrijven leningen te hebben verstrekt voor een totaal be drag van 200 miljoen gulden en als onderpand wissels geïncas seerd te hebben voor een bedrag van meer dan 900 miljoen gul den. Zonder dat de ondernemingen daarvan op de hoogte waren werden de meeste wissels voor tijdig verkocht. Bovendien zou den Lee en zijn echtgenote de deviezenwet hebben overtreden door 1 miljoen gulden naar de Verenigde Staten te sturen. Het schandaal leidde tot een da genlange crisis op de aandelen markt en bracht ook de regering van president Chun du-Hwan in pijnlijke verlegenheid. Lee was een vertrouweling van de vroe gere president Park Chun Hee en was lid van het parlement. De vrouw van Lee is familie van de echtgenote van de huidige president van Zuid-Korea. BERGEN AAN ZEE (GPD) FC Utrecht moet vanavond in Alkmaar met een gehandicapt elftal trachten de KNVB-beker te veroveren. Het duo Van Veen Ton du Charineir is weggevallen. Van Veen scheurde twee weken geleden terug een middenvoetbeentje, Du Chatinier liep zaterdag tegen FC Groningen een voetwortel breuk op. Trainer Han Berger, die zich maandagmorgen met zijn spelers terugtrok in een hotel te Bergen aan Zee en gisteravond een videoband van het competitietreffen met de Alkmaarders afdraaide, heeft de jonge Jan van den Akker de functie van libero opgedragen, terwijl de ex-AZ- speler Gerard Tervoort als voorstopper gaat optreden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 14