Brezjnjev wijst aanbod Reagan af Stomen houdt vitaminen in eten Klederdrachten bekijken en (na)maken) Stijgende lijn zet door bij Nijver dal-ten Cate Anny Schilder j vertelt zelf over j haar bevalling. j BZN-zangeres: j "De pijn en mijn tranen van geluk.." Goirle benut de centrale antenne voor alarmering -C Van der Stoel hoopvol over "Start" "Oriëntatiejaar voor werkloze jongeren' DIT LEEST U MIFÉNINSTORV- De tragische vergissing van André Hazes. De ontroerendste ÖiiLA/ foto's van Beatrix weetcr op Koninginnedag. Palestij nen: 98 pet wenst eigen staat DINSDAG 18 MEI 1982 ALMELO (ANP) - Een verdere groei van de resultaten van Ko ninklijke Textielfabrieken Nij- verdal-ten Cate is in belangrijke mate afhankelijk van een econo mische opleving in binnen- en buitenland. De voortekenen daarvan zijn nu niet gunstig, zo schrijft het bestuur in zijn jaarverslag. De economie in de belangrijkste afzetlanden verslechtert nog steeds, terwijl de opwaardering van de gulden de internationale concurrentiepositie nadelig beïnvloedt. Daarnaast zijn zowel de produktie- ve als de consumptieve bestellin gen aan aarzelingen onderhevig. Varia Daardoor kampt een aantal van de bedrijven van Nijverdal met onderbezetting en druk op het prijspeil. Aan de andere kant hebben de ingrijpende reorga- nisties van de afgelopen jaren de positie van het concern verbe terd. Ondanks tegenwerkende externe factoren is de groep ster ker geworden. Nu de uitgangs positie gunstiger is dan enkele jaren geleden, zal men in de toe komst beter kunnen profiteren van opleveringstendenzen en bij achterwege blijven hiervan zal men zich sneller kunnen aanpas- Nijverdal-ten Cate heeft vorig jaar een nettowinst geboekt van 5,3 min tegen een verlies van 16,2 min in 1980. Het winstherstel was vooral te danken aan het stoppen van onrendabele activi teiten, gepaard gaande met mar geverbetering en kostenvermin dering. Gezien de enorme verlie zen van de afgelopen jaren zou het in de rede hebben gelegen, de winst geheel te gebruiken ter versterking van het eigen vermo gen, zegt het bestuur. Ook de on zekere toekomst maakt een voor zichtig financieel beleid wense lijk. Toch heeft men gemeend, nu het resultaat dat toelaat en de balangspositie ook aanmerkelijk is verbeterd, een dividend voor te stellen van 6 pet. Voor het laatst werd divident betaald over 1974 (6 pet). MOSKOU (AP/ANP) - De Russische president Leo nid Brezjnjev heeft van daag het voorstel van de Amerikaanse president Ronald Reagan tot weder zijdse vermindering van het aantal strategische wa pens "eenzijdig" genoemd en gezegd, dat het bedoeld is om de Amerikanen overwicht te geven. "Dit is onrealistisch en wellicht on oprecht. Het zou nadelig zijn voor de Russische veiligheid en de Amerikaanse superioriteit in de strategische bewapening be wapening verzekeren", aldus Brezjnjev in een toespraak tot een openingszitting van de com munistische jongerenorganisatie Komsomol. Het was Brezjnjev's eerste publie ke reactie op het aanbod van Reagan van 9 mei. De redevoe ring werd door de Russische te levisie uitgezonden. Brezjnjev zei dat Reagan's aanbod om het overleg inzake de strate gische bewapening te heropenen een "juiste stap" is, die Moskou bereid is te aanvaarden. Maar de specifieke Amerikaanse voor stellen om het aantal kernwa pens voor de lange afstand te verminderen leek hij van de hand te wijzen. Van der Stoel "De Amerikaanse bereidheid het overleg met de Sowjet-Unie over een beperking van strategische wapens (Start) te hervatten is ui terst positief. Als men de positie van de Verenigde Staten nu ver gelijkt met de opvattingen die de regering Reagan huldigde tij dens het begin van haar rege ringsperiode, dan is een belang rijke stap vooruit gedaan. Ik ben verheugd over dit signaal van de Verenigde Staten, mede gezien het verband dat bestaat tussen Start en de onderhandelingen tussen de VS en de Sowjet-Unie over een beperking, of een niet- opstellen van middellange af standsraketten in Europa" Dit verklaarde de Nederlandse de missionaire minister van buiten landse zaken, Max van der Stoel, gisteren in Luxemburg, waar de ministers van buitenlandse za ken van de Navo-lidstaten verga deren. Tijdens het overleg in kleine kring (uitsluitend de mi nisters van buitenlandse zaken en de permanente vertegenwoor digers van de lidstaten bij het At lantische bondgenootschop) stonden inerne zaken van de alliantie, de oost-west verhou ding en de situatie in de wereld in het algemeen op de agenda. Van der Stoel was getroffen door de uiteenzetting van zijn Ameri kaanse collega Alexander Haig over de hervatting in juni van Start (vroeger Salt). De Neder landse bewindsman heeft goede hoop dat de Russische leider Brezjnjev bereid is op de Amen kaanse voorstellen in te gaan en in juni aan de tafel wil plaatsne- DEN HAAG (ANP) - Een "schrik keijaar", waarin jongeren der werk zelf initiatieven kun nen ontwikkelen, is het alterna tief van de raad voor het Jeugd beleid op het gemeenschapsta kenplan van (demissionaire minister Van der Louw (CRM) Voorzitter P. Schreuder va raad heeft dit alternatieve voor stel gisteren aan de bewinds man aangeboden. Gedurende het schrikkeljaar zou den jongeren, die tenminste half jaar werkloos zijn, met be houd van hun uitkering onthe ven moeten worden van de sol licitatieplicht. Eén jaar lang moeten zij volgens de raad voor het jeugdbeleid dan de gelegen heid krijgen om "zich op alle Raad jeugdbeleid mogelijke manieren te oriënte ren op de samenleving". Het kan hierbij gaan om vrijwilli gerswerk, zelf een project opzet- KlllSSen ten, alleen of met een groep de wereld intrekken en al het ove rige wat jongeren zelf kunnen ontdekken. "De sociale dienst is alleen als uitkeringsinstantie Jongeren die van school zijn en geen werk kunnen vinden zou den tijdelijk als hulpje kunnen klussen op het platteland. Deze ADVERTENTIE Tien eeuwen Leiden, Leienaars en hun STADSBEELD Zo'n duizend jaar lang hebben de Leienaars gebouwd en ge sloopt aan de voet van de Burcht. Maar ze bouwden altijd meer dan ze sloopten. Dit is het boeiende verhaal van hoe een neder zetting van een paar honderd mensen in van wilgetenen ge vlochten hutten uitgroeide tot een stad van meer dan 100.000 inwoners. ADVERTENTIE 9 suggestie heeft de kersverse voorzitter van het Landbouw schap J. van der Veen gisteren gedaan in het Overijsselse Kaal te waar hij de coöperatieve Ver eniging Agrarische Bedrijfsver- zorging Oost-Nederland toe sprak. Van der Veen zei agrarische be- drijfsverzorgingsdiensten goe de instellingen te vinden om jongeren zonder baan voor een tijdje op te vangen. Hij sprak evenwel zijn voorkeur uit voor arbeidskrachten die voor lange re tijd beschikbaar zijn. De voorzitter van het Landbouw schap denkt aan het wegwerken van achterstallig onderhoud op boerderijen, aan wegen, sloten en dammen. Nu de hele waarheid over het circus-drama! meer van! Nu overal te koop WASHINGTON (AFP) - Niet minder dan 98 procent van de Arabische bevolking in door Israël bezet gebied wenst een eigen onafhankelijke staat. Dat blijkt uit een deze week door het Amerikaanse weekblad "Time" gepubliceerde opiniepeiling van het Israëlische instituut "Po- Van de ondervraagden wil 86 procent een Palestijnse staat, die exclusief onder leiding staat van de PLO. Iets meer dan de helft, namelijk 59 procent, wenst zoals de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) een staat die "heel Palestina" omvat, dat wil zeggen ook de staat Israël. Onlangs is weer een van die zeer geavanceerde kabelnet ten in gebruik genomen, die de overheid met argusogen beziet. Het gaat om het kabel net van Goirle, dat meervou dig gebruikt kan worden. Het is niet alleen geschikt als doorgifte-medium voor (sa- telliet)tv- en radiokanalen, maar ook als communicatie net. In dat geval kan men het gebruiken als alarmerings systeem of voor het automa tisch opnemen van meter- standen en het doorgeven van geschreven boodschap pen (pagina's) op het tv- scherm. Er zijn meer van zulke netten in Nederland aan het ontstaan. Het feit dat Nederland als klein land tussen veel 'bui tenland' ligt ingeklemd maakt het kijken naar buiten landse programma's vanzelf sprekend. Vandaar dat hier netten ont stonden waar Franse, Duitse en Engelse programma's op werden doorgegeven. Veel technisch vernuft werd er in Nederland aangewend om bijvoorbeeld kabelnetten te maken waarin 30 tv-kanalen en nog eens 24-radiokanalen passen. Zo ook in Goirle, waar een net is geopend dat door Bosch-technici is ont worpen. Daar zal ook de Ver eniging Lokale Omroep Goir le (LOG) gebruik van maken. De mogelijkheden van het nieuwe net worden nog niet ten volle gebruikt. Maar toch is bijvoorbeeld het radiopro gramma-aanbod al indruk wekkend. Behalve de vier Hilversumse zenders, levert het net ook het tv-geluid, drie Vlaamse zenders, drie Waalse zenders, drie Duitse omroe pen, De American Forces Network (AFN), de BBC en Radio Television Luxem bourg, oftewel RTL. Daar naast is er nog plaats inge ruimd voor Omroep Brabant (SROB) en Omroep Goirle (LOG). Wat televisie betreft biedt Goir le tien kanalen aan. Daarin twee Nederlandse, vier Belgi sche, drie Duitse program ma's met nog de plaatselijke omroep LOG, die nu een ei gen kanaal heeft gekregen en in kleur uitzendt. Een extra kanaal is gereserveerd voor satelliettelevisie. Zodra het wettelijk is toegestaan wil Goirle de Russische satelliet 'Horizont' doorgeven. Tot de andere mogelijkheden van het nieuwe kabelnet be horen - naast het doorgeven van satelliet-tv - pay-televi sion, tekstinformatie, alarme ring, bewaking en retourin formatie. Deze mogelijkhe den vereisen echter speciale toestemming van de over heid. Slechts bij wijze van proef krijgt een gemeente toestemming om over te gaan tot zulke diensten. Via het net zou dan middels een spe ciale schakeleenheid een 'ge kozen' programma uit een plaatselijke video-bank kun nen worden opgeroepen. Noodsituatie In geval van nood kan ook al lerlei retourinformatie, van uit elke woning, naar de cen trale meldkamer worden ge stuurd. Dat kan een brand- of ongevalsalarm zijn, of een noodoproep van een zelfstan dig wonende bejaarde. Der gelijke alarmeringen kunnen via een microcomputer snel doorgegeven worden aan GGD, brandweer of een be jaardendienstencentrum. Niet zichtbaar is de mogelijk heid om bewakingssystemen voor verkeer, brand en in braak via de kabel te plegen van bijvoorbeeld overheids gebouwen. Een toekomstige mogelijkheid is ook het auto matisch opnemen van de gas- en lichtmeterstand via het Centrale Antenne Inrichting. In omgekeerde richting kan - bijvoorbeeld bij een ramp - ook geschreven tekst met in structies op het tv-scherm worden geprojecteerd. Ook kan het gemeentebestuur (bv. de burgemeester) in beeld verschijnen om een op roep te doen. Voorlopig is het lokale radio- en tv-gebeuren echter een zaak van de LOG, die allerlei voorlichtingsacti viteiten via de kabel verricht. Een van die aardige bijkom stigheden van het wonen in Nederland is, dat water er kookt bij precies 100 graden Celsius. Dat verschaft ons de mogelijkheid spijzen ook in derdaad gaar te koken. Het is verrassend dat in het hoogge bergte ditzelfde water al bij 80 graden heftig borrelend kookt, maar we hebben er niet zoveel aan. Het natuur kundige verschijnsel kan eenvoudig worden verklaard als we bedenken dat de at mosferische druk daarboven minder hoog is, de luchtko- lom boven ons hoofd is lan ger - dus zwaarder - dan bo ven het hoofd van een berg beklimmer. Echt door en door héét worden gerechten op die berg dus nauwelijks, en iets helemaal gaar laten worden duurt veel langer dan beneden. Het tegenovergestelde effect treedt op wanneer we iets willen koken tijdens ons uit stapje diep in de kolenmijn: de atmosferische druk is be neden het aardoppervlak ho ger, dus kookt het water er pas bij temperaturen boven het 'normale' kookpunt van 100 graden. Maar kookt het eenmaal, dan is alles ook veel sneller gaar. Terug aan de oppervlakte kun nen we dit verschijnsel imite ren door onze aardappelen eens te koken in een hoge drukpan. Die is hermetisch afgsloten van de 'buitenwe reld'. Stoom kan dus niet ont snappen. Hierdoor loopt de spanning - en dat is hetzelfde als atmosferische druk - op tot 1,8. En ziet: de tempera tuur in die pan loopt op tot 120 graden Celsius. De aard appelen zijn veel sneller gaar. Wel duurt het een tijdje voor dat die hoge druk in de pan zich heeft 'opgebouwd', ook al omdat dergelijke pannen van dik metaal zijn gemaakt. Maar die zogenaamde 'aan- kooktijd' wordt weer ruim schoots ingehaald door de korte tijd die nodig is om de spijzen gaar te maken. Op de tekening een metalen rooster dat in pannen van ver schillende diameter past. Nu zijn er ook gerechten waar het niet zo goed voor is om zo hoog te worden verhit. Jonge voorjaarsgroenten bijvoor beeld ondervinden daar nog al wat schade van. Minerale zouten, vitaminen en smaak stoffen gaan jammerlijk ver loren. Die groenten zouden we bijvoorbeeld eens kunnen In stomen, 'cuire a la vapeur' zo als de Franse kok dat zegt. Onder in de pan komt een laagje water. De waterdamp, de stoom, die daar vanaf komt als we dit water aan de kook brengen, is dus precies 100 graden. Boven dat water brengen we een roostertje aan, en daar bovenop de groenten. Die liggen dus niet in het water, maar hangen in de stoom. Die stoom conden seert weer tot water op de groenten en het gevolg is dat ze zelf nauwelijks het kook punt bereiken, maar wel gaar worden zonder verlies aan waardevolle stoffen. e huishoudens wordt maar weinig op deze manier gekookt; toch zou u dat eens moeten proberen. Koks ken nen de methode heel goed en maken er vooral veel gebruik van bij het gaarmaken van grote hoeveelheden. Aardap pelen bijvoorbeeld, rijst of andere graanproducten, ook die reeds genoemde voor jaarsgroenten, en dikwijls ook vis wordt zo met grote zorg en voorzichtigheid bo ven stoom gaar gemaakt. In de Chinese keuken - en ze ker ook in de Chinese huis houdens - maakt men aJ eeu wenlang gebruik van dit sto men. Bamboe mandjes in verschillende maten kunnen op elkaar worden gestapeld boven een pan met kokend water. De stoom trekt achter eenvolgens door alle mandjes en de verschillende gerech ten worden keurig gaar, zon der dat ze kapot koken. Ge rechten die niet al te vochtig mogen worden, kunnen nog extra worden beschermd door een doek in de stomer te leggen - daar trekt dan het condensvocht in. Eigenlijk is dit een ideale bereidingstech- niek. Wie dat wil, zou boven bouillon kunnen stomen in plaats van boven water. De geuren daarvan doortrekken dan de inhoud wan de sto mers erboven. Zo maakt bij voorbeeld de Noordafrikaan zijn couscous gaar rf Voor wie er oog voor heeft, valt er op het gebied van de tradi tionele klederdracht in Ne derland veel te beleven. Juist in deze tijd kom je in diverse plaatsen of op marktdagen verschillende klederdrachten tegen; Toch moeten we helaas vast stellen, dat de traditionele dracht meer en meer in de kast bLijft hangen; met name bij de jongeren zijn de uit ve le onderdelen bestaande kos tuums niet meer zo ,,in" Tij dens het (toeristen)seizoen is daarvan in plaatsjes zoals Vo- lendam, Marken en Stap horst nog maar weinig van te merken, maar in andere, min der bekende dorpen en stad jes is de plaatselijke dracht langzaam aan het verdwij nen. Gelukkig nog niet helemaal verdwenen, reden genoeg dus, om er in het weekeinde eens op uit te trekken en een klederdrachten -excursie" te maken. Bijvoorbeeld rond om het IJsselmeer in plaats jes als Hindelopen, Urk, Spa kenburg. Huizen, Bunscho ten, Volendam en Marken hoeft u nog niet naar het mu seum om te kunnen genieten van de soms rijkelijk versier de en kleurige klederdrach ten. Misschien is het een leuk idee. van zo'n tripje een soort, (plak)boek samen te stellen. Er zijn genoeg ansichtkaar ten, drukwerkjes en folders over dit onderwerp te krijgen en bij de plaatselijke VTAT's kan men u er nog veel meer over vertellen. Een dergelijke onderwerp-verzameling krijgt in de toekomst beslist historische waarde, afgezien van het feit, dat het maken er van best een leuk en afwisse lend werkje is! Als u het helemaal mooi en vol ledig wilt doen, verzamel dan ook de klederdrachten zelf - bijvoorbeeld m mim.ituur vorm. Natuurlijk zijn derge lijke aangeklede poppetjes kant en klaar te koop. maar veel leuker is de kleder dracht-poppen zelf te maken Toegegeven, het is wat eer werk, maar u kunt het alle maal net zo mooi (en groot) maken, als u zelf wilt. Een heel goede hulp hierbij is het boek „Poppen in kleder dracht" van Ron en Olga van der Most. Het is eind vorig jaar door uitgeverij Cante- cleer uitgegeven en kost (ge bonden) f29,00 Br ataaf n i alleen uitvoerig in beschre ven, hoe de hierboven ge noemde klederdrachten ge maakt moeten worden (er is zelfs een compleet patronen- blad bij), maar het boek ver telt ook, hoe u de betreffende mannen-, vrouwen- en kin derpoppen kunt modelleren van zelfhardende kunstklci Een echt vnjetydsbock dus, dat u niet alleen thuis „aan het werk zet", maar dat ook „op excursie" meegenomen wordt (al was het alleen maar om aan de hand van het pa tronenblad voldoende stof van de plaatselijke kleder dracht te kunnen kopen „Klederdrachten bekijken en maken" een prachtig on derwerp om u eens in te ver diepen. Wie weet. knjgt u cr dan wel een (boeiende) hob by voor de komende tijd bij'

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13