Gouden Spike met sterke bezetting JVIeI VOOQPEELTIPS Betaald voetbal heeft moeite met begroting Ongeluk van parachutist niet te reconstrueren 1495 6.95 ^Dtogiste/Uij ^cuikrnmie 6?5 6.85 Schakers Philidor weer bij laatste vier in bekerstrijd Deling Leidse jeugd PAGINA 12 DINSDAG 18 MEI 1982 ZEIST De voorjaarsvergadering van het be taalde voetbal heeft de begroting voor 82/83 na uitgebreid overleg en slechts onder voorwaar den aangenomen. Henk Hut verwoordde de iïezwa ren van de clubs tegen een taak stellende begroting met een te kort van 800.000 gulden, waarvan 35 procent wordt gedekt uit vori ge overschotten. Hut, die voor de clubs zekerheid wenste, vond dat de tekorten structureel zijn en dat er maatregelen genomen moeten worden om anders dan door incidentele inkomsten (Ne derlands elftal) uit de min te ko- Zijn voorstel om daartoe de heffing op de nettorecette van de clubs van tweeëneenhalf procent tot drie procent te verhogen, was voor het bestuur niet aanvaard baar omdat daaraan zeer knellen de voorwaarden waren verbon den. De vergadering ging ten slotte toch akkoord met de inge diende begroting, wanneer voor de najaarsbijeenkomst het be stuur uitgewerkte voorstellen voor bezuiniging en informatie over alternatieve inkomsten zal geven. Voorzitter Vilé en pen ningmeester Kruysveldt zegden dat toe. De vergadering had uiteraard geen enkele moeite met invoering van shirtreclame en een daarmee ver bonden reglement sponsoring. Ferry Fransen (Twente) stelde echter nadrukkelijk dat de clubs politieke goedkeuring van shir treclame in geen geval willen in ruilen tegen afschaffing van het vergoedingssysteem, de trans fers. Het sectiebestuur betaald voetbal zal ook volgend seizoen drie ploegen uit de eredivisie laten degraderen. Dit standpunt, uit de beleidbrief van 3 mei, werd volgens sectievoorzitter Vilé ge handhaafd omdat men niet on middellijk het ene experiment moet laten volgen dopr een an der, zoals een aantal afgevaardig den wilden. Bergamin (NEC) wil de de derde degradant met de pe riodekampioenen uit de eerste divisie laten meespelen, Van Rijn (Sparta) wilde weer terug naar twee "afdalers". In het toernooi om de KNVB-be- ker echter wordt het experiment met de dubbele wedstrijden en ook de twee finales al na één jaar aangepast. Bij een gelijk aantal punten over twee wedstrijden zal het doelsaldo niet meer meetel len, maar zal de tweede wedstrijd worden verlengd, waardoor ook dat tweede duel zijn waarde be houdt als de eerste wedstrijd een grote score kent. Het sectiebestuur kon meegaan met de werkgeversorganisaties (FBO) om de vereveningsheffing niet, zoals het plan was, uit de opbrengst van de shirtreclame te laten komen, maar uit de netto- recettes. In tegenstelling tot de FBO wil het sectiebetuur echter geen maximum van de afdracht. In de onderhandelingen met de NOS streeft het betaalde voetbal naar een contract voor twee jaar en een hogere betaling omdat de rechter het principe van vrije nieuwsgaring heeft verworpen. Voorzitter Vilé stelde dat van de NOS geen beperking van zend tijd op de televisie zal worden geëist. "Dat zou een slechte poli tiek zijn na invoering van shirtre clame". De KNVB heeft van de NOS een principiële eis tot teruggave van 1,3 miljoen gulden ontvangen omdat in een aantal stadions niet of niet voldoende gewerkt kon worden wegens overtreding van de door de minister van CRM ge stelde regels over reclame. Vilé deelde verder mee dat de FC Amsterdam uit de zogenoemde begrafenispot een uitkering van 195.000 gulden zal krijgen en dat de bond zich kandidaat heeft ge steld voor de organisatie van het Europese kampioenschap van 1988. Jfe* LEIDEN - Het schaakviertal van Philidor lijkt een patent te hebben op het bereiken van een finaleplaats in de lan delijke bekercompetitie. Ook dit jaar schaarden de Lei- denaars zich bij de laatste vier. In de eerste drie ronden van de B-poule verliep alles op rolletjes voor Philidor. Tijdens het beslissende duel tegen De Variant ging het echter een stuk moeizamer. Bij een 2-2 uitslag moest het resultaat op het kopbord de beslissing brengen. Peter Gelpke won daar van Leo Hofland en deed zijn ploeg alsnog aan het langste eind trekken. Els Vader: in de richting van de Europese top. LEIDEN - De twaalfde Gouden Spike, die morgenavond op de kunststofaccommodatie in de Leidse Hout wordt gehouden, belooft een fraai atletiekspekta- kel te worden. In een beknopt programma, af te werken in twee uur, verschijnen tal van nationa le toppers aan de start. Aange zien de KNAU Leiden dit jaar geen grote wedstrijden heeft toe gewezen is de verwachting ge rechtvaardigd dat deze door de AV Holland te organiseren Gou den Spike het hoogtepunt van het Leidse baanseizoen zal wor den. Het deelnemersveld telt onder an deren de volgende 'gezichten': - de Zeeuwse Els Vader en de Rot terdamse Nelly Cooman op de sprint. Laatstgenoemde atlete kwam vorig jaar dicht in de buurt van de Europese jeugdtop terwijl Els Vader bij de senioren in die richting gaat; - Haarlemmer Mario Westbroek, zóndag goed voor 10.4 op de 100 meter, bindt de strijd aan met Arnhemmer Henk Brouwer en Hagenaar Diederik Everts. Voor al Westbroek kan wellicht het sprinten bij de heren nieuw le ven inblazen; - Ingrid Stoot uit Breda gaat in Lei den een aanval ondernemen om het nationale jeugdrecord op de 400 meter scherper te stellen. Het is de vraag of senioren als Olga Commandeur en Desiree de Leeuw haar tevens van de zege kunnen afhouden; - Elly van Hulst, Nederlands eerste en tot nu toe enige loopster die de 800 meter binnen de twee mi nuten heeft gelopen, zal het op deze afstand opnemen tegen de talentvolle Maike Persoons uit Ter Aar. Ook de sterke Alie Monsma, evenals Elly van Hulst afkomstig uit Friesland, is van de partij - Arno Körmeling uit Almelo, op de Europese indoorkampioen schappen net buiten de prijzen vallend, loopt een 1500 meter en krijgt daar te maken met Wybo Lelieveld uit Stompwyk, lid van het Leidse De Bataven. Lelieveld is een kleine week terug uit Ame rika en zijn optreden wordt met de nodige nieuwsgierigheid tege moet gezien; - Edine van Heezik, Sylvia Barlag en Tineke Hidding zullen borg staan voor kwaliteitssprongen in de verspringbak. De aandacht gaat vooral uit naar de Amster damse Edine van Heezik die al tweemaal eerder in de Leidse bak tot een nationaal record kwam; - Eltjo Schutter, Arno Tavenier, Chris Leeuwenburg, Gijs de Rui ter en Robert de Wit hanteren in de Leiden de polsstok. Deze ster ke concurrentie kan er mogelijk toe leiden dat er na Schutter weer eens een Nederlandse springer dicht in de buurt van de vijf meter komt. De wedstrijden beginnen woens dagavond om zeven uur. Na twee uur en een kwartier staat de uit reiking van de Gouden Spike ge programmeerd, een trofee die in het bezit zal komen van de atleet of atlete die voor een verrassen de en kwaliteitsrijke prestatie zorgt. Het Bredase De Variant heeft de laatste jaren via een sponsor een aantal gerenommeerde spelers aangetrokken, de ploeg promo veerde dit seizoen dan ook naar de eerste klasse van de KNSB- competitie. Dat Philidor zoveel moeite met zijn opponent zou hebben werd echter toch niet verwacht. Hans Kuyf speelde al snel een tamme remise tegen Frans Borm. RAG de Graaff volgde met een puntendeling te gen Borm. In een iets betere po sitie dorstte hij geen risico's meer te nemen. Rinie Kuyf had totaal zijn dag niet en ging kans loos ten onder tegen de Belgi sche meester Boey. Gelukkig voor Philidor speelde Ri nie Kuyf ditmaal op het 2de bord. Daardoor kon Gelpke de schade als eerstebord-speler nog herstellen. Opponent Hofland had na een uiterst gecompliceer de partij, waarin Gelpke een stuk offerde, in het eindspel remise kunnen forceren. Hij deed dat echter niet, omdat hij wegens zijn materiële voordeel meer uit de stelling wenste te slepen. De vrijpionnen van Gelpke bleken vervolgens echter sterker te zijn dan het paard van Hofland. Gelp ke won dan ook en Philidor was daarmee finalist. In de finalepoule treffen de Leide- naars als tegenstander Philidor Leeuwarden, het Nijmeegse SMB en, zeer verrassend, de Am sterdamse onderbondskampioen Nieuw-West aan. Datzelfde Nieuw-West is zaterdag de twee de tegenstander van LSG 3 in de reeks van promotiewedstrijden voor twee plaatsen in de KNSB- competitie. DORDRECHT - De zaalvoet balvereniging Ceverbo uit Zwijndrecht probeeert op al lerlei manieren zijn topposi tie op het Nationale zaalvoet balfront te behouden. Na het vertrek van Frans Bouwman en Arie Riedijk naar Hobo ken (Belgie) zocht sponsor Huyzer zijn heil in Leiden, en wist Bennie de Roo en Jan van der Reyden (De Tegel- handel) en zo goed als zeker ook Wim Visser (VI) voor zijn ploeg te strikken. Voor de districtsbekercompeti- Leidse zaal voetballers vertrekken tie won ceverbo gisteravond van de Leidse bekerwinnaar UVS. Met een veldspeler in het doel, Wijnand Sloos was niet beschikbaar, en zonder Leo Holl werd met 8-4 verlo- LEIDEN - De Leidse 13-14-jarigen hebben in het teken van het Jeugd- plan Nederland op het LFC terrein hun laatste wedstrijd afgewerkt. De wedstrijd tegen een selectie van Den Haag werd een met 2-2 gelijkspel afgesloten. De Leidse jeugd had door Nico Altorf (Noordwijk) en Den nis Mizas (Quick Boys) eerst een 2-0 voorsprong opgebouwd. Volgen de week maandag spelen de 15-16 jarigen eveneens tegen Den Haag. Plaats van handeling het RKAW terrein te Leidschendam. Door bemoeienis van publiek SCHIPHOL (ANP) - De oorzaak van het ongeluk dat zaterdag jl. het leven heeft gekost aan de 34- jarige parachutespringer E.J. de Wekker uit Bunschoten-Spaken burg is niet meer te achterhalen. Dit heeft een woordvoerder van de Rijkspolitie Dienst Lucht vaart gisteravond meegedeeld. Het onderzoek is volgens de poli tiewoordvoerder ernstig bemoei lijkt door onoordeelkundig op treden van het publiek. "Vast staat dat de hoofdparachute zich niet correct heeft geopend. Daar voor kunnen verschillende oor zaken zijn. Deze zijn echter als gevolg van het oprapen en het verplaatsen van deze hoofdpara chute door het publiek niet meer vast te stellen", aldus het politie woordvoerder. Het slachtoffer is er niet meer in geslaagd zijn reserveparachute, die begin mei de verplichte jaar lijkse keuring heeft ondergaan en die zich in technisch goede staat bevond, open te trekken. Vastgesteld is dat het ribcoard zich nog op zijn plaats bevond. De politie vermoedt dat de para dit coard niet heeft kunnen vin den, doordat hij verstrikt is ge raakt in een zich ontplooiende vlag, die zich tussen de banden van zijn harnas en zijn lichaam bevond. De rijkspolitie dienst luchtvaart zal er bij de Koninklijke Nederland se Vereniging voor Luchtvaart op aandringen dat in de toe komst als regel wordt gesteld dat vlaggen, gebruikt bij demonstra- tiesprongen, in het vervolg in daarvoor bestemde tassen of on der de kleding moeten worden meegenomen. Deze verplichting geldt al bij sommige paraclubs. Drank speelde rol bij brand ZEIST (GPD) - Niet alleen de nachtportier maar ook de door verstikking bij de brand in de Zeister rijksinrichting voor meisjes De Lindenhorst omgekomen groepsleider uit Nieuwegein had een forse hoeveelheid drank op. Officier van justitie mr. R. Behling spreekt van een uitermate hoog alco holpercentage in het bloed van de 49-jarige nachtwaker uit Zeist en een „hoog percentage" in dat van de groepsleider. De Zeistenaar blijft de brandstichting waarvan hij wordt verdacht, tegen over de politie ontkennen. Het verhoor zou vandaag worden voortge zet. Morgen wordt hij vermoedelijk voorgeleid voor de officier van jus titie in Utrecht. Het onderzoek is niet afgerond, maar de conclusie zou kunnen worden getrokken dat de nachtwaker, die om elf uur in dienst was gekomen zaterdagavond, samen met de groepsleider een flinke borrel heeft ge dronken. Ze zijn vergeten de celdeuren te openen, waardoor één meisje om het leven kwam. De brandweer wist niet hoeveel mensen er in het gebouw waren tijdens de brand. De nachtwacht was niet in staat dit te vertellen en de groeps leidster uit het bijgebouw, die bij overburen de brand telefonisch meld de, had dit ook niet verteld. Materieel van Unifil wordt nu bekeken op gebreken DEN HAAG (ANP) - Een groep deskundigen van de Koninklijke Landmacht is momenteel in Li banon om daar de inzetbaarheid van het materieel van het Neder landse Unifil-detachement te in ventariseren. Staatssecretaris Stemerdink (defensie) zal op grond van de bevindingen van deze deskundigen op korte ter mijn maatregelen nemen om er voor te zorgen dat het Neder landse bataljon zijn taak in het kader van Unifil kan blijven ver vullen. Dit heeft Stemerdink geantwoord op schriftelijke Kamervragen naar aanleiding van zijn sombere uitlatingen over het materieel van de Nederlandse Unifillers na een bezoek onlangs aan Libanon. Stemerdink zegt dat hy al eerder bepaalde tekortkomingen in het materieel had geconstateerd bij vorige bezoeken, maar dat er de laatste tijd een duidelyke ver slechtering is ingetreden. Het Nederlandse bataljon is nu nog in staat om zijn taken uit te oefe nen, maar we zitten op een breekpunt, aldus Stemerdink. DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris G. van Leijenhorst (binnenlandse zaken, tweede van rechts op de foto) heeft gistermiddag in Den Haag de Infotelefoon in gebruik gesteld. De Infotelefoon is een landelijke informatietelefoon ten behoeve van minderheden. Op de foto v.l.n.r. Vincente Castejon (Spanje), A C. Sagay (Turkije), de staatssecretaris en Saidi (Arabië). ODOREX DEOSTICK 3 geuren van 325 voor REUZE ZEEMLAP 3 voet van 1995 voor DELIAL ZONNEMELK ZEMENSPONS ideaal voor AQC caramon enz w nu slechts... mm, DESERT FLOWER hand en hoc/ybtion voor droge, normale en vette huid 5oocc 895 voor Winkelcentrum de Kopermolen Merenwijk - tel. 071 146731. HOOFDBAND de gkote mode in diverse kleuren 4 van 4 nu Koor

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12