Urs Freuler stelt sponsor tevreden C Kees Rijvers uit protest niet mee met Jong Oranje Excelsior vraagt ontslag voor Van Goozen DINSDAG 18 MEI 1982 Sport Ajax is voor de twintigste keer landskampioen geworden. Een indrukwekkend aantal als je het afzet tegen de leef tijd van de Amsterdamse ploeg: 82 jaar. Het bete kent dat Ajax 1 op 4 loopt: een landstitel om de vier jaar. Oude kronieken vermelden dat Ajax zijn eerste kampioen schap van Nederland in het seizoen 1917/18 behaalde, na een kampioenscompetitie met Willem II. Go-Ahead. AFC en Be-Quick. Maar daar was iets zonderlings aan vooraf gegaan. in het seizoen 1913/14 was Ajax uit de eerste klasse (je had er toen vijf in Nederland) gede gradeerd. Het jaar daarop werd de ploeg kampioen van de tweede klasse, maar kon niet promoveren omdat in verband met de eerste wereld oorlog sprake was van een noodcompetitie. In het sei zoen 1915/16 was die moge lijkheid er wel. Dit keer red den de Amsterdammers het niet in de zeer rumoerig ver lopen promotie-degradatie competitie. In 1916/17 werd weer met over macht de kampioenstitel bin nengehaald (27 punten uit 14 wedstrijden), maar opnieuw kon geen poging worden on dernomen tot de hoogste klas se door te stoten in verband met reorganisatieplannen van de Voetbalbond. Om toch in vorm te blijven nodigde Ajax sterke eersteklassers uit voor vriendschappelijke wed strijden. De resultaten waren opzienbarend. Ajax richtte een ware slachting aan onder de hoger geplaatste clubs. Zelfs een elftal met de beste spelers uit het zuiden kreeg de Amsterdammers niet klein. De zaak liep zó hoog op dat Go- Ahead, landskampioen ge worden in 1917, zich het aan zijn stand verplicht achtte Ajax uit te nodigen voor een tweetal wedstrijden om te be palen wie nu echt de sterkste van het land was. De Amsterdammers thuis met 2-1 en speelden uit gelijk (1-1) De echo van die prestatie klonk nog na in de bondsvergade ring van 15 juli 1917. Vooral de clubs uit het zuiden dron gen er op aan Ajax "bij keu ze" te laten promoveren. En zo gebeurde het ook. Niet op het veld maar via een papie ren maatregel verkreeg Ajax het begeerde eerste-klasser- schap. Hoe begrijpelijk en terecht mis schien, het was een nogal sur- rogaterig succes. Het doet een tikkie denken aan een gene raal die moeite heeft met het soldaten-examen. Het clubblad van Ajax schreef in de zomer van 1917 over de promotie naar de eerste klas se: "Ajax-spelers! Fier kunt ge die kring betreden; zorgt thans dat uw spel steeds meer achting en respect zal af dwingen". Al in 1918 werd de landstitel be haald en in de 64 jaar die daarna volgden heeft ieder een steeds met respect, om niet te zeggen vrees, de tocht naar de Meer ondernomen. Ajax-Haarlem In 1918 schreef de secretaris van Ajax dat de verstand houding tussen zijn vereni ging en de Bond "weinig of niets te wensen overliet". Dat is nu zeker niet meer zo. De besturen van Ajax en Haar lem maken zich op het ogen blik zeer boos op de KNVB omdat die de laatste competi tiewedstrijd Haarlem-Ajax van geen waarde meer acht en daarom wil dat de Ajacie- den Kiefl en Rijkaard en de Haarlemmer Gullit in Toulon voor Jong Oranje uitkomen. Strikt genomen hebben Vilé en zijn companen gelijk: Ajax is kampioen en Haar lem verzekerd van Europa- Cupvoetbal. Maar ja. Haar- lem-Ajax is uitverkocht; men hoopt daar voor het laatst dit seizoen alle sterren nog eens te zien flonkeren. Het kan een prachtig potje worden, juist omdat de spanning geweken is. Op het moment dat ik dit schrijf is er nog overleg aan de gang. maar wat dat ook oplevert, in eerste instantie heeft de KNVB getoond niet veel op te hebben met het belang van het publiek. Het spreekt ran- zelf dat dat zich bekocht zal voelen als die drie er niet bij zijn. KNVB-chef Eric Vi lé kan zich dat maar moeilijk voorstel len: "Zou het publiek in Haarlem nou echt teleurge steld zijn omdat drie spelers ontbreken, zijn ze aan de drie zo gehecht?" Hier past een zeer diepe zucht. Om wie gaat het? Om de toon aangevende speler van Haar lem, om een goaltjesfokker van de bovenste plank en een ras-voetbalartiest van Ajax. Nee, daar kun je nu juist niet buiten. Wie zich naar de bioscoop rept om Sylvia Kristel, Bo Derek en Raquel Welch te zien zal niet tevreden zijn met tante Annie van driehoog en haar beide zusters. Zo eenvoudig ligt het. Henskens Will Henskens, de oud-UVS-er die nu voor hoofdklasser Nep- tunus uitkomt, keert terug naar de blauwwitten. Hij heeft althans overschrijving aangevraagd. Toen ik het bericht las, dacht ik: wat heb ik nu aan mijn flets hangen? Is dit een grap? Maar een blik op de kalender leert dat zowel het carnaval als 1 april al lang txxrrbij is. Het lijkt dus serieus bedoeld te zijn. En dat begrijp ik dan niet. Precies twee maanden geleden werd Henskens (samen met Koos Hannaart) door deze krant geïnterviewd over zijn nieuwe club Neptunus. Het werd een soort lofzang. "Wa ren we maar vijf jaar eerder gegaan", zeiden Hannaart én Henskens toen. Hoe goed was de sfeer daar, hoe aardig de bestuursleden en de trainer gedroeg zich ook zo heel an ders dan die strenge, domine rende Désar. Verder stond het kantineleven bij Neptunus in grote bloei: op een rondje werd niet gekeken en na af loop van de training vlogen de kippen en biefstukken over de toonbank. Het leven was mooi in Rotterdam. Een soort voetbalparadijs. Waarom zou je daar nou uit willen? Of is het daar de laatste maan den toch niet zó gezellig meer nu Neptunus in hevig degra datiegevaar verkeert? (De Rotterdamse ploeg schopte in 24 wedstrijden 13 doelpunten bijeen; een halite goal per wedstrijd dus). Het kan ook zijn dat er op kip pen en biefstukken wordt be zuinigd. Ach, misschien is er wel een heel goede reden om Neptunus te verlaten. Dat gereis naar Rot terdam een paar keer per week bijv. lijkt me niet zo'n pretje. Maar wat me echt voor raadsels stelt, is het antwoord op de vraag: WILL HENSKENS gerekend terug naar UVS, de club waar hij zoveel op aan te merken had? Zelfs als hij to taal geen ambities meer heeft en alleen in een zoveelste elf tal wil voetballen (hoewel hij met zijn 26 jaar rijkelijk jong is om zijn blikken te doven) dan nóg had ik in zijn geval maar een ander cluppie opge zocht. Bij Lugdunum en Roo- denburg hebben ze ook hele mooie kantines. Ach, misschien spit ik wel te diep. Misschien is Henskens al lang vergeten wat hij twee maanden geleden heeft ge zegd. Voetballers zijn soms opmerke lijk kort van memorie Strafschoppen John van der Wiel heeft zich uit de barrage-vierkamp naar het interzonzale toernooi (een voorpost in de strijd om de wereldtitel schaken) in Mos kou gevochten In de Stadsge hoorzaal speelden de afgelo pen week drie Britten (Nunn, Mestel en Steanen Van der Wiel om drie plaatsen in de 'interzone" en tevoren stond al vast dat voorzichtig spel troef zou zijn in dit toer nooit je. Van der Wiel begon uitstekend, met een zege op Mestel. maar toen hij zich begon af te vra gen of zijn tmendtn straks ook mee kon naar Moskou (grapje of niethield ik mijn hart vast. Het hoofd van een schaker kan zich maar met één dame bezighouden (wat zeg ik, met dé dameen als daar ook nog eens een vrien din btjkomf dan wordt het meestal soepgroente op het bord Gelukkig hield hij de kop erbij. Jammer dat hij in gewonnen positie door tijdsoverschrij ding van Nunn verloor, maar dankzij het reglement mag hij toch naar Moskou. Mooi reglement overigens. Alle spelers scoorden drie punten. Stean viel af omdat hij als enige zes partijen remise had geschoven Dat werd een min der resultaat geacht dan een zege. een nederlaag en vier remises, wat de andere drie bijeenschaakten. Ik vind dat maar raar. hoor Op zijn minst hadden ze die jongens toch strafschoppen kunnen laten nemen Zwitser wint etappe van "Giro" ROME (ANP/GPD) - Urs Freuler heeft de helft van zijn topsalaris in elk geval waarge maakt. De snelle Zwitser won gisteren de vierde etappe van de Ronde van Italië. Zijn Italiaanse sponsor werd er half mee tevreden gesteld. In maart schoot hij het eerste doel, de klassieker Milaan-Sanremo, voorbij. Vorig jaar maakte Urs Freuler in ternationale naam als sprinter. Peter Post ontdekte hem in Zwitserland en nam hem mee naar de Ronde van Frankrijk toen Jan Raas afhaakte met een knieblessure. Freuler won een touretappe in Bordeaux. In sep tember veroverde hij in het Tsje- choslowaakse Brno de wereldti tel puntenrijden op de baan. Daar kreeg de besnorde Zwitser het aantrekkelijke aanbod uit Italië. Voor miljoenen lires hoef de hij slechts in twee wedstrij den uit te blinken: Milaan-Sanre mo en de Ronde van Italië. Tus sendoor mocht hij rusten zoveel hij wilde en rijden waar hij dat maar wenste. Na de Giro kon hij zich gaan voorbereiden op de wereldkampioenschappen op de baan. Freulers eerste missie mislukte. Niet alleen omdat hij nooit eer der een klassieker reed. Alle ve detten en kanshebbers werden in de "Primavera" verrast door een kopgroepje "naamlozen" Uit die groep trad de bijziende Fransman Marc Gomez naar vo ren als winnaar. Freuler kwam als veertigste in Sanremo aan. Hij haalde de schouders op, ging volgens afspraak met vakantie en meldde zich op tijd voor de Ronde van Italië. Hij hoefde slechts tot de vijfde dag te wach ten op een gunstige gelegenheid om zijn enorme sprintkwalitei ten te tonen. Op de tartanbaan van Rome kon hij zijn snelheid en zijn op de winterbanen bijge slepen stuurkunst ten volle etale ren. Freuler werd nauwelijks be dreigd. Alleen de Westduitser Peter Kehl. vorig jaar vijfde in Milaan-Sanremo. kwam opzet ten. Freuler pareerde de aanval echter kundig. Bernard Hinault bleef leider in het algemeen klassement. De uitslag van de vierde etappe van de Ronde van Italië is: 1. Urs Freuler (Zwi) 169 km in 4.18.45 (gem. 39.188 km/u, 30 sec. tijdverg.); 2. Peter Kehl (Wdl) z.t. (20 sec.); 3. Nazzare- no Berto (Ita) z.t. (10 sec.); 4. Noel de Jonckheere (Bel) z.t. (5 sec.); 5. Paolo Rosola (Ita) z.t.; 6. Mare Goossens (Bel) z.t.; 7. Francesco Moser (Ita) z.t.; 8. Pieri- no Gavazzi (Ita) z.t.; 9. Fiorenzo Favero (Ita) z.t.; 10. Alfredo Chinetti (Ita) z.t Algemeen klassement: 1. Bernard Hinault (Fra) 15.41.41; 2. Tommi Prim (Zwe) op 26 sec.; 3. Fran cesco Moser (Ita) op 39 sec.; 4. Giuseppe Saronni (Ita) op 1.08; 5. Silvano Contini (Ita) op 1.33: 6. Michael Wilson (Aus) op 1.56: 7. Laurent Fignon (Fra) op 1.57; 8. Mario Beccia (Ita) op 2.05; 9. Lucien van Impe (Bel) op 2.31; 10. Czeslaw Lang (Pol) op 2.36. Raas Jan Raas heeft gisteravond in St. Oedenrode voor 8000 toeschou wers een wielercriterium over 100 kilometer voor profs gewon nen. Raas versloeg in de sprint Bert Oosterbosch en Jos Lam- mertink, met wie hij tien kilome ter voor de finish was ontsnapt. Het drietal bouwde een voor sprong van anderhalve minuut op maar moest daarvan in de slotfase een minuut prijsgeven. Ronde van Midden- Zeeland Al geruime tijd proberen de orga nisatoren van de profwielerron de van Midden-Zeeland, die aan staande vrijdag met start in Vlis- singen en finish in Goes wordt gehouden, hun image als "kleine broertje" van de klassieker Am- stel Gold Race weg te werken. "We willen eigenlijk als gelijk waardig worden beschouwd, ook al weten we best dat erop de in ternationale wielerkalender nog een flinke kloof tussen die twee koersen ligt", stelt organisator Piet Louwerse. De enige manier waarop enigszins serieus gepoogd kan worden uit te groeien tot de sportieve even knie van de Gold Race is het con tracteren van een indrukwek kend deelnemersveld. "Geluk- kig", zegt Louwerse, "is dat dit jaar gelukt. Vooral ook omdat de sponsorpot voller was dan ooit tevoren, waardoor we een bud get hadden van ruim een ton". Vrijdagmiddag om 12 uur vertrek ken 19 ploegen van minimaal acht renners uit Nederland, Bel gië, Frankrijk en Zweden. Ze zijn samen goed voor ruim 200 deel- Onder hen de hele Ra- leigh-ploeg van Peter Post (ex clusief Ludo Peeters en Cees Priem, die zaterdag Bordeaux- Parijs rijden). Fons de Wolf, Da niel Willems, Mare Sergeant, Gregor Braun. Joop Zoetemelk, Hennie Kuiper, Stefan Mutter en de winnaar van de vorige afleve ring Eddy Planckaert. De wed strijd gaat over een afstand van 225 kilometer. ROTTERDAM - Excelsior heeft bij het Gewestelijk Arbeidsbureau een ontslagaanvraag ingediend voor Henk van Goozen. Eerder had de Rotterdamse eerste divi sieclub Makkie Nijssen, Rob Ou wehand en Gijs Zwaan afge voerd. „Die ontslagbrief is me rauw op mijn dak gevallen, temeer omdat ik zowat het hele seizoen in de basis heb gestaan", aldus Van Goozen „Afgesproken was dat na die ontslagen van Nijssen, Ou wehand en Zwaan met de rest van de selectie zou worden ge sproken over nieuwe contracten. Nu krijg ik dit, heeft Excelsior inmiddels Nijssen toch een con tract aangeboden en mag ik al leen nog blijven als anderen wei geren te tekenen". De 20-jarige voetballer uit Hoog- made, vorig jaar door Excelsior overgenomen van Feyenoord, is van plan het hem aangezegde ontslag aan te vechten. „Want ik ben er dit jaar steeds bij geweest en heb een aantal belangrijke doelpunten gemaakt". Overigens schijnt NEC-trainer Pim van de Meent nogal gecharmeerd te zijn van Van Goozen; afgelo pen zondag bekeek Van de Meent de aanvaller tijdens het duel Excelsior-Wageningen. „Maar ik heb nog niks gehoord, bovendien zou ik het liefst bij Excelsior blijven". De routiniers Rini Piasmans en Frans Struis hebben daar voor alsnog geen trek in. Zij zagen hun salaris verlaagd, hetgeen voor Struis aanleiding was het nieuwe contract te verscheuren. Carlo van Tour en Ton Pattina- ma moeten al evenzeer genoegen nemen met een sterk afgeslankte beloning, terwijl Eddy Ridder hof mag blijven als Van Tour Ex celsior de rug toekeert. Geen problemen bestaan er rond de doelwachters René Vermunt en Peter Brunings. Hun contrac ten lopen door. zoals ook die van topscorer Piet den Boer die zich nog een jaar aan Excelsior ver bonden weet. Maar het bestuur van de club uit Rotterdam-Oost is bereid zijn verbintenis tussen tijds te verbreken, indien er zich een kandidaat-koper voor de schutter mocht melden. ZEIST (GPD) Bondscoach Kees Rijvers heeft afgezegd voorde reis naar Toulon, waar Jong Oranje vanaf komen de vrijdag zal deelnemen aan een internationaal toernooi. Rijvers nam zijn besluit gisteravond uit protest tegen het feit dat Frank Rijkaard en Wim Kieft (Ajax) en Ruud Gullit (Haarlem) door hun clubbestuur zijn geadviseerd de uitnodiging voor Toulon af te slaan. Zowel Ajax als Haarlem zijn van mening dat het volks verlakkerij zou betekenen indien het drietal komend weekeinde vanwege verplichtingen voor Jong Oranje niet mee kan spelen in het inmid dels uitverkochte competitietref- fen tussen beide ploegen. Rijvers weigert nu, zoals Jaap van Praag het verwoordde, „verantwoor ding te nemen voor Jong Oranje zonder deze drie spelers". Overigens liet Kees Rijvers giste ren nog wel weten, dat hij zijn eerder gebruikte dreigement (spelers die afzeggen voor een trip met een Nederlands elftal komen in de wachtkamer) in dit geval niet ten uitvoer zal bren gen. Rob Baan, de uiteindelijk direct verantwoordelijke coach voor Jong Oranje, zal dus dne nieuwe spelers aan zijn selectie dienen toe te voegen. De namen van die spelers waren gisteravond echter nog niet bekend. Teleurstelling troef overigens bij Jaap van Praag, de man die in het bestuur betaald voetbal be last is met de post technische za ken. „Alle beslissingen in de competitie zijn gevallen, dus waar maakt iedereen zich eigen lijk nog druk om? We moeten goed begrijpen dat Rijvers de op dracht heeft om tijdens het ko mende Europese kampioen schap in 1984 met een zo sterk mogelijk Nederlands elftal voor de dag te komen. Daar wilde hij het toernooi in Toulon, waar hij die toekomstige Oranje-spelers tegen sterke buitenlandse ploe gen aan het werk kan zien, voor gebruiken. Een wedstrijd als Haarlem-Ajax weegt daar. gezien de belangen, toch niet meer te genop. Dit noem ik geen volks- vcrlakkenj, maar Nederlands- elftal-bederf', aldus een funeus reagerende Van Praag guter avond tijdens de algemene ver gadering betaald voetbal. Daarentegen was het verzet van Ajax-voorzitter Ton Harm sen van een zelfde fel kaliber Hy: „Als Van Praag en Rijvers willen dat Rijkaard. Kieft en Storm (die overigens wél toestemming van Ajax heeft gekregen om naar Toulon af te reizen red.) naar dat toernooi gaan. dan ben ik de laatste die ze dat zal verbieden Maar wanneer tegelykertyd tien spelers van Ajax worden uitge nodigd om met het UEFA-elftal naar Finland te gaan. dan moet ik toch ook op een gegeven mo ment ingrijpen. Op die manier houd je geen enkele speler meer over" Harmsen herinnerde het sectiebe- stuur, dat zich overigens achter het selectiebeleid van Rijvers op stelde. eraan dat Ajax destyds heeft voorgesteld om een com pleet competitieprogramma op Tweede Paasdag te spelen. „Wanneer dat verzoek ingewil ligd was, waren er nu geen pro blemen geweest Ons voorstel werd echter geweigerd omdat er zo nodig een vriendschappelijke interland tegen Griekenland, waar niemand baat by heeft ge had, gespeeld moest worden". Voorzitter Henk Hut van Haarlem wees er ten slotte op. dat de Zwarte Piet dit keer niet Ajax en zijn vereniging doorgespeeld dient te worden „Iedereen wist dat Haarlem-Ajax als laatste competitiewedstrijd op het pro gramma stond en dat die wed strijd mèt Johan Cruyff vrijwel zeker uitverkocht zou raken. Dat is nu dus ook gebeurd en dan kun je het niet maken om het pu bliek een tweede garnituur van beide clubs voor te schotelen Men komt voor spelers als onder anderen Gullit, Rijkaard en Kieft, en die zullen dan ook moe ten spelen". Nacompetitie ZEIST - In Zeist is gisteren de lo ting verricht voor de nacompeti tie van de eerste divisie voor één plaats in de eredivisie Aan de lo ting namen de pcnodckampioc non Heerenveen en FC VW deel, alsmede Excelsior op grond van de positie op de ranglyst. De vierde deelnemer u Telstar of FC Den Bosch Het programma ziet er als volgt uit: Zondag 23 mei Heerenveen-FC WV en Excelsior Tel star/FC Den Bosch; donderdag 27 mei Telstar/Den Bosch-Heerenveen en FC WV Excelsior, maandag 31 mei: Excelsior-Heerenveen en Telstar/Den Bosch FC WV; donderdag 3 juni Hoeren veen Excelsior en FC WV Telstar/ Den Bosch, zondag 6 juni Hee ren veen-Telstar/Den Bosch en Excelsior-FC WV. woensdag 9 juni FC VWHee ren veen en Telstar/Den Bosch-Excelsior. za terdag 12 juni: eventuele beslis singswedstrijd. dan wel begin beslissingscompetitie, indien twee of meer clubs een gelyk aantal punten en gelyk doelsaldo hebben.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11