actief in I vrije tijd I "Muziek en bloemen, is dat geen prachtige combinatie?" LEZERS SCHRIJVEN Interpellatie CPN over woningen aan Oranjegracht e.o. "Aandacht meer gaan richten op werklozen" Bloemist Willem Buurman vijftig jaar organist 9A brupt ontslag voorkomen Universiteit voor overgangsregeling 'oude' hoogleraren Vrijwilligerscentrale PAGINA 4 Leiden DONDERDAG 13 MEI 1982 Postduiven ostduivenvereniging De Rijnklievers deed mee aan de wedvlucht St. Quentin met 285 duiven. 1) H. Sladek; 2, 4 en 10) Sj. Van Goozen; 3) A. de Vries; 5, 6 en 9) Gebr. Kok; 7 en 8) P. vd Wal. Scarabee Marion Robbie Laven uit Nieuw-Zeeland treden van avond op in Scarabee met een nieuw repertoire waarin veel jazz. Aanvang negen uur P iet erskerkchoor steeg. Tentenkamp Jotigens en meisjes van zeven tot en met dertien jaar kun nen nog mee met het zomer kamp van buurthuis Morsch- wijck. De tenten worden op gezet in Markelo van zater dag 24 juli tot 31 juli. Opge- van voor 1 juni aan Topaas laan 19 of telefonisch bij Pe ter of Liesbeth, 765656. EHBO In september wordt begonnen met een EHBO-opleiding van het Rode Kruis. Opgeven kan via telefoon 410066. PvdA De PvdA begint vrijdag de ver kiezingscampagne met een avond in het Antonius Club huis. Sprekers zijn (ex?)- staatssecretaris Hans Kom brink en lijsttrekker Dick Tes- selaar en er is veel muziek en zana^Aanvana acht uur. The Phones De Nederlandse New—Wave groep The Phones treedt mor genavond op in het LVC aan de Breestraat. In het voorpro gramma TV Eye. Zaterdag treedtna het voorprogram ma met Hegt. de groep Allez Allez op, een Brusselse funk- formatie. Aanvang allebei de avonden negen uur. Wijkfeest De wijk Meerburg viert zater dag zijn elfde wijkfeest. De feestelijkheden vinden plaats in het clubhuis Matilo aan de Zaanstraat. De feestdag be gint om half tien met een kin deroptocht met drumband Matilo. Vanaf half elf is er een fancy fair, rommelmarkt en een moonwalk. Om twaalf uur de Benetty-kindershow en vana} half vijf staat Hans Versnel aan het rad van avontuur. Boegsprietlopen over de vijver aan de Ijssel- kade om half zeven. De fancy fair sluit om half negen. LEIDEN - Het CPN-raadslid Brands heeft bij het college van B en W een interpellatieverzoek ingediend naar aanleiding van de gerezen problemen rond de bouwkundige toestand van de 230 woningen aan de Oranje- gracht en omgeving. Brands heeft het gemeentebestuur een groot aantal vragen gesteld over de gang van zaken rond het onderzoek dat het ingenieursbe- drijf Venema instelde naar de kwaliteit van de woningen. Uit dit onderzoek bleek dat de wo ningen een groot aantal bouw technische gebreken vertonen en dat de verwarmingsinstallatie niet deugt. Het CPN raadslid vraagt het colle ge van B en W onder meer naar de wijze waarop een bestuurslid van de Leidse Woningstichting (LWS) vertrouwelijk informatie over het onderzoek heeft doorge geven aan de Directie Volkshuis vesting van de gemeente en of deze gang van zaken geen gevol gen dient te hebben voor de be noeming van betrokkene als be stuurslid van de woningstich ting. Het LWS-bestuurslid zou destijds, als voormalig medewer ker van de afdeling volkshuis vesting betrokken zijn geweest bij de bouw vin het complex wo ningen aan de Oranjegracht. Brands wil verder van het college weten hoe het zit met de ernstige meningsverschillen die, naar aanleiding van de onderzoeksre sultaten, zijn gerezen tussen tus sen Venema en de Direktie Volkshuisvesting en wat daar over het oordeel is van het colle ge. Naar verluidt zou de Leidse Wo ningstichting al veel eerder po gingen ondernomen hebben om een onderzoek in te stellen naar de bouwkundige toestand van de woningen. Brands vraagt of de berichten juist zijn dat de afde ling volkshuisvesting van de ge meente een dergelijk onderzoek zou hebben verhinderd. Volgens het CPN-raadslid is een aanvullend onderzoek noodzake lijk om verborgen gebreken aan te tonen die met andere zaken te maken hebben dan het warmte verlies in de woningen. Brands wil precies weten welke bedrij ven en ambtelijke medewerkers by de bouw betrokken zijn ge weest en vraagt zich af of het niet de voorkeur verdient om tijdens de uitvoering van de herstel werkzaamheden onafhankelijke adviseurs in te schakelen. Als het college van B en W met het interpellatieverzoek van het CPN-raadslid akkoord gaat zal dit hoogstwaarschijnlijk in de raadsvergadering van maandag a.s plaats vinden. LEIDEN - Het dagelijks bestuur van de Leidse universiteit is het er niet geheel mee eens dat de minister van onderwijs en we tenschappen van plan is om hoogleraren en lectoren, die ou der zijn dan 65 jaar, per 1 augus tus 1983 met pensioen te sturen. Het college van bestuur schryft dit in een brief aan de hooglera ren en lectoren die zijn verbon den aan de Leidse universiteit. Op 29 maart van dit jaar ontving de Leidse universiteit van het mi nisterie een ontwerp van de wet tot afschaffing van de bijzondere leeftijdsgrens van hoogleraren en lectoren. Een wetsontwerp dat van kracht zou moeten wor den op 1 augustus van het vol gendejaar en riiet voorziet in een overgangsregeling. Het dagelijks bestuur van de Leid se universiteit zegt begrip te heb ben voor deze verandering, maar een soepele overgangsregeling zal toch wel noodzakelijk zijn volgens haar. Bijvoorbeeld als het abrupte ontslag van een hoogleraar leidt tot aperte pro blemen. "Een overgangsregeling achten wij voorts onafwendbaar in gevallen waarin betrokkene door de inko mensderving (en mogelijk ook door de lagere pensioenuitke ring) als gevolg van het ontslag op 65-jarige leeftijd in ernstige persoonlijke moeilijkheden komt". In het geval van de faculteit der rechtsgeleerdheid vindt het col lege van bestuur dat de maatre gel ook voor de rechtelijke macht moet gelden. "Om een on gunstige concurrentie-positie te voorkomen". heeft het geheel een zeer negatie ve en neerbuigende teneur, wat mij bepaald niet op zijn plaats lijkt. Bovendien, zijn de journa listen zich bewust van de moge lijke consequenties van een der gelijk stuk voor een bepaald be drijf? Zo ja, kunnen zij er dan nog achter blijven staan? Het aanbieden van excuses lijkt mij het minste wat ze in dit geval zouden kunnen doen. Joost Mentink Jan van Houtkade 18 2311 PC Leiden Onlangs stond er een stuk in deze krant over de prestaties van ASC en dan met name over de heer B (enno) Schoonwater. Daarin schilderde hij de Boshuizerkade- clubs af als onfatsoenlijke ploe gen, waartegen niet op basis van techniek valt te voetballen. De heer Schoonwater is zeker ver geten dat hij tegen Oranje Groen door een jongen van 19 jaar op een technisch voorbeeldige ma nier 'uit' de wedstrijd werd ge speeld, waarbij de bal diverse malen door zijn benen werd ge speeld. Als de heer Schoonwater zich wil revancheren door "de beuk erin te gooien", moet hij dat uiteraard zelf weten. Ik ge loof dat hij niet anders kan. Van de naam een schopploeg te zijn, kom je toch niet af, ook ASC niet. Indien men dit niet gelooft, zijn de straflijsten van ASC de beste voorbeelden. Overigens heb ik wél respect voor de pres taties van ASC op dit moment. In het elftal loopt een aantal knappe voetballers. Onder wie de naam Schoonwater niet voorkomt... W.Ouwehand Brücknerstraat 25 2324 KL Leiden 071-313478 Naschrift redactie: Schoonwater heeft over de Boshuizerkadeclubs het volgende gezegd: "met tech nisch voetbal hoef je op de Bos- huizerkade niet aan de komen". Het woord onfatsoenlijk is niet gebruikt LEIDEN - De 75—jarige Willem Buurman begon afgelopen zondag met psalm 75 "U alleen, u lo ven wij". Zoals gewoon lijk improviseerde hij. Toch was het geen gewo ne dienst, want Buurman werd gelauwerd, omdat hij inmiddels al weer 50 jaar de vaste organist van de Christelijke Gerefor meerde Kerk aan de Steenschuur is. De in 1906 geboren Buurman - "ja, ik ben een ouwe bok" komt uit een Leidse bloemistenfamilie. Zyn grootvader begon in 1870 een zaak aan het Utrechtse Jaag pad. Toch heeft het er heel even naar uitgezien dat Buurman be roepsmusicus zou worden, want hij was bezeten van orgelspelen. "Wij hadden thuis een harmonium en daar speelde ik al heel jong op. Hoorde ik op straat een draai orgel. dan luisterde ik even, om vervolgens snel naar huis te gaan en het deuntje na te spelen. Van af m'n tiende heb ik les gehad van Van Leeuwen. Tot m'n ze ventiende. Ga door, zei hy Maar m'n ouders vonden het om fina- ciële redenen beter dat ik geen beroeps-organist werd. En ik moet zeggen ik heb er geen spijt van gehad dat ik hier in Oegst- geer.t in '33 een bloemenzaak ben begonnen. Geen dag". Feike Asma Feike Asma - hij was het grote voorbeeld van Buurman. "Asma kwam in '30 naar Leiden om in de Hooglandse kerk te spelen. Wat kon die man spelen. Volle kerken trok hij. En dan zeiden sommige mensen ook nog dat hij rommelig speelde. Hij zag wel wat in mij ja, maar zijn niveau - dat had ik nooit geëvenaard". Even later herhaalt Buurman nog eens dat hij er nooit spijt van heeft gehad bloemist te zijn ge- worden. "Ik had toch nog tijd ge noeg om te spelen! En boven dien: muziek en bloemen is dat geen prachtige combinatie. Met bloemen kun je ook composities maken. Ik denk overigens dat ik het als beroepsmuzikant niet zo ver had gebracht als ik het heb gebracht als bloemist. Want u moet weten dat ik vakleraar bloemsierkunst ben geweest, en dat één van mijn leerlingen we reldkampioen is geworden en een paar anderen Europees kam pioen". Raakt Buurman enthousiast van een compositie of een optreden. Willem Buurman "Kijk, ik laat natuurlijk wel eens een steekje vallen, maar ik speel daar gewoon doorheen dan zal hy niet schromen om een brief te schrijven naar de compo nist. "Ik heb gecorrespondeerd met de grote organisten van de aarde. Dupré en Jackson hebben me ook teruggeschreven". In Parijs heeft Buurman zelfs naast de grote Dupré gezeten, terwijl deze een staaltje van zijn kunnen liet horen. "Nee, ik heb niet ge vraagd of ik ook even mocht spe len. Dat durf ik toch niet. De man speelde in Saint Sulpice, op het grootste orgel van Frankrijk". Doorgaans heeft de Oegstgeester organist overigens minder schroom om te vragen of hij op een orgel mag spelen. "Als ik op vakantie ergens kom waar een orgel staat, dan vraag ik altijd even of ik mag speler. Dat mag meestal wel. Alleen in rooms-- katholieke kerken zijn ze meest al wat lastig. Maar ondertussen heb ik al op heel wat orgels ge speeld, o.a. in New York. Alleen in Japan heb ik vergeefs een or gel gezocht. Het is overigens op vallend dat ik op die prachtige orgels harmonisaties maak, die eenmalig zijn". Buurman zal wel geen organist zijn, die ingetogen speelt, veron derstellen wij. "Ik speel dyna misch", antwoordt hij, zijn vuist ballend. "Hier heb ik een brief van prof. Velema, een vroegere predikant. Hij schrijft: uw mu ziek was tot in hoogste toon tot God gericht. En: met hand, hoofd en hart, dat was uw spel. Mooi hè". Opvoeden Na een korte pauze gaat Buurman plotsklaps op een ander ge spreksonderwerp over: "Ik klim ook zelf weieens in de pen. Als ik op de televisie weer eens wat zie dat anarchistisch is". Buurman is naar eigen zeggen een ras-de mocraat en beslist geen racist, "maar ik sta toch wel achter Zuid-Afnka. Natuurlijk, die zwarten moeten meer rechten krijgen, maar je moet ze daar voor toch eerst opvoeden. Want laten we eerlijk zijn: één blanke doet toch meer dan tien zwar ten". In deze trant gaat Buurman nog een tijdje onverstoorbaar verder, dan kijkt hij naar buiten waar juist een vogel naast een bakje neerstrijkt. Buurman zegt: "Ik geef de vogels twee keer per dag wat te eten. Als ik fluit, dan ko men ze er al aanzetten". Voorlopig is Buurman nog niet van plan om te stoppen met spelen. "Ik heb de laatste tijd juist meer tijd om te studeren". Sinds tien jaar speelt hij overigens niet (Foto Holvast) meer elke week. Hij wisselt af met organist Overduin, iemand die volgens Buurman heel an ders speelt. "Hoe ik dat bedoel? Ik zou zeggen: technisch speelt hij waarschijn lijk beter dan ik dat doe, maar het hart is er zo weinig bij be trokken. Hij speelt zo droog" Balt wederom de vuisten: "Dy- nanisch moet je spelen. Kyk, ik laat natuurlijk weieens een steekje vallen, maar ik speel daar gewoon door heen. Daar merken ze niets van". Nadat Buurman achter het huisor gel heeft plaatsgenomen voor de foto, zegt hij tot slot: "Weet u wat ik tegenwoordig zo mis: compli menten van mensen, die de dienst hebben bijgewoond. Nou zijn ze bij ons in de kerk niet zo muzikaal, maar je mist het toch wel". WIM BRANDS LEIDEN - De activiteiten van de Leidse Vrijwilligerscentrale gaan zich steeds meer richten op mensen zonder werk. Logisch, omdat van de honderd vrijwilli gers er maar liefst tachtig werk loos zijn. De centrale speelt daar op in door initiatieven van werk lozen te steunen, hen vrijwilli gerswerk te bezorgen of - een idee voor de toekomst - zelfs te denken aan het opzetten van kleinschalige bedrijfjes. Volgens de twee part-time krach ten van de vrijwilligerscentrale leven er in Leiden ideeën ge noeg. "En de centrale is er als verzamelpunt van vrijwilligers met die ideeen. Wij bemiddelen tussen de vrijwilligers en hulp zoekenden en behartigen ook de belangen van de vrijwilliger". Zo kan de centrale vrijwilligers aan werk helpen bij bijvoorbeeld buurthuizen, gehandicapten- werk of actiegroepen. Een belangrijke voorwaarde daar bij is echter wel dat de vrijwilli gers nooit mogen worden ingezet op plaatsen waar anders een be taalde kracht zou zitten. Steeds angstvalliger wordt er de laatste tijd voor gewaakt dat vrywilli gers anderen brodeloos maken. Deze angst, die in de politiek sterk speelt, is ook een van de oorzaken van de financieel wan kele positie van de vrijwilligers centrale. De afgelopen jaren heeft de centra le telkens weer moeten knokken voor de subsidie die onder meer nodig is om de coördinator van de centrale in dienst te houden. De gemeente weigerde namelijk meer dan 25 procent van deze subsidie te betalen. Tot vorig jaar betaalde het ministerie van CRM daarom nog de overige 75 pro cent, maar de bedoeling van het rijk was om de lasten toch echt eerlijk met de gemeente te delen. Vorig jaar leek het menens te worden: CRM betaalde maar vijf tig procent als de gemeente dat ook deed. De weigering van de gemeente deed de centrale al ernstig rekening houden met op heffing. Op het laatste moment, afgelopen december, kwam de Hervormde Diakonie als reddende engel. De diakonie wilde wel bypassen wat de gemeente weigerde te beta len. De vacature van coördinator kon dus weer worden ingevuld en daarvoor werden twee part timers aangenomen. Het aanbod van de Hervormde Diakonie geldt echter maar voor één jaar, zodat weldra weer het getouw trek om subsidie zal moeten be ginnen. Ondertussen reilt en zeilt de vrij willigerscentrale echter onafge broken door. Bestaande projec ten als begeleide kamerbewo ning. opvangadressen, de hulp groep voor zieken en bejaarden en de oppascentrale voor gehan dicapte kinderen, wordt nieuw leven ingeblazen In september beginnen bovendien weer de cursussen voor aankomende vrijwilligers of mensen die wat meer van de hulpverlening wil len weten. Discriminatie Naar aanleiding van een stukje in de stadsrubriek Steeds over ge stolen juwelen door zigeuners bij Juweliersbedrijf Lucas van Ley- den het volgende. Afgezien van het feit dat het waarschijnlijk niet zo slim is om een dusdanig bord te plaatsen, vraag ik mij af waarom het in principe niet ge plaatst zou mogen worden (in ie mands eigen etalage) als de tekst op het bord ("4 zigeuners hebben juwelen gestolen") doodgewoon de waarheid is. Zou dit niet mo gen, omdat het toevallig zigeu ners zijn? Als dat zo is. dan nekt dat naar een soort positieve dis criminatie, wat toch niet de be doeling kan zijn. Bij de plaatsing van het 'beruchte' bord speelt ook een bepaalde irritatie mee, vanwege het feit dat het regelma tig voorkomt dat zigeuners ste len in bovengenoemd bedrijf. Als de twee journalisten naar wat achtergrondinformatie hadden gevraagd, zouden ze misschien een wat objectiever stukje heb ben kunnen produceren. Nu Integratie-sportdag LEIDEN - Zaterdag wordt een in tegratie-sportdag gehouden voor gehandicapten en nict-gehandi- capten. De organisatie is in han den van de directie sport en re creatie van de gemeente Leiden. Het programma is als volgt: 9.00- 10.00 uur een korte tandemtocht voor blinden, vertrek by de Vijf Meihal; 10.00-11.00 uur tweede tandemtocht voor blinden; 10.00- 11.00 uur: spelenkermis met twintig spelen in de Vijf Meihal; 10.00-13 00: bowlen in het bow- lingcentrum Hans Menken aan de Boshuizerlaan; 11.00-13.00 uur: bezoek aan de sauna Vijf Mei; 14.00 uur demonstratie goal bal in de Vijf Meihal; 16.00-17.30 uur zwemmen m het Vijf Mei- bad Verder zijn er diverse infor matiestands aanwezig. De Vrijwilligerscentrale aan de Langegracht.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3