Blokkade in haven opgeheven Spar op zoek naar samenwerking Beurs Amsterdam tort zakelijk marktberichten C Principe-akkoord over vangst maatjesharing Argentijnse dochter van Lucas Bols zorgt voor miljoenenverlies Gesprek over cao bij Swarttouw vanmiddag begonnen Internationale kruideniersketen bestaat vijftig jaar Beursoverzicht DINSDAG 11 MEI 1982 Akkoord De voedingsbond FNV is gisteren akkoord gegaan met een princi pe-akkoord vor de nieuwe cao in de vleeswarenindustrie. Het ak koord werd vrijdag bereikt. De Nederlandse Vereniging van Vleeswarenfabnkanten legt de cao vandaag aan haar leden voor Stakingsdreigingen bij de NCB in Boxtel en bij vestigingen van Homburg in Cuyck en Olst zijn dankzij het akkoord van de baan Dat heeft de Voedingsbond FNV gisteren bekend gemaakt. Heidemij Heidemij Beheer (advies, uitvoe ring en aanneming) heeft vorig jaar een verlies geleden van 14,6 min. tegen 13,9 min. in 1980 (incl. de voorziening van bij zondere risico's). Het bestuur re kent erop, met 1981 het moeilijk ste jaar achter zich te hebben, mede rekening houdend met het effect van het in uitvoering zijn de saneringsplan. In 1982 wordt nog niet op winst gerekend. Verkade Koninklijke Verkade Fabrieken b.v. verwacht dit jaar een kleine omzetstijging te kunnen behalen in volume en ten gevolge van prijsverhogingen een iets grotere in geld. De prijzen van grond stoffen en verpakkingen zullen flink stijgen, maar matiging in het aannemen van nieuw perso neel zal resultaat gaan afwerpen. Door de kostenstijgingen binnen de stijging van de omzet te hou den behoort een iets beter resul taat dan over 1982 tot de moge lijkheden, aldus het jaarverslag. Rijnlandse De Amro-bank is van plan de in Utrecht gevestigde Rijnlandse Disconto Bank over te nemen. Besprekingen hierover zijn, al dus een door de twee banken op gesteld persbericht, al zover gevorderd dat op korte termijn volledige overeenstemming valt te verwachten. "De Rijnlandse" is een bank die zich voorname lijk via huurkoop en persoonlij ke leningen bezighoudt met het financieren voor particulieren van personenauto's, caravans en pleziervaartuigen. In het afgelo pen jaar was hiermee een bedrag gemoeid van ongeveer 300 mil joen gulden. Bank De Amerikaanse Chase Manhattan Bank heeft van alle grote banken in de wereld het beste jaarver slag over 1980 gepubliceerd. Dit is het resultaat van een beoorde ling van de jaarverslagen van honderd grote banken uit zeven tien landen door Financial Times Business Information, een infor matiebureau dat is gelieerd aan het dagblad "Financial Times" Van de beoordeelde Nederland se banken kwam Algemene Bank Nederland als beste uit de bus en de Nederlandsche Mid- denstandsbank als de slechtste. LEIDEN - Leidse veemarkt, dins dag. Totale weekaanvoer 6602 dieren, waaraan 5447 vandaag, als volgt te specificeren100 slachtrunderen, 431 stuks gebruiksvee, 80 ^raskalveren, 2555 nuchtere kalveren. 626 varkens, 28 biggen, 627 schapen of lammeren. 100 bokken of geiten Prijsnoteringen slachtrunderen zelfde als maandag; nuchtere slachtkalveren 1.25-2.00; slachtzeugen 3.20-3.30. Gebruiksvee, kalf- en melkkoeien 2325-3125, vare- koeien 1900-2600, pinken 1300-1700, graskalveren 800-1300, nuchtere kal veren voor fok of mesterij rood 275- 510, idem zwart 175-390, biggen 120- 125, schapen 200-240, weidelammeren 160-200, zuiglammeren 175-200, gei ten 20-120, fokschapen met één lam 300-375. fokschapen met twee lamme ren 400-500. Toelichtingen (resp aan- voer-handel-prijzen) slachtrunderen dubbel-redelijk-stabiel; kalf- en melk koeien idem, varekoeien idem, pin ken idem. graskalveren idem, nuchte re kalveren idem, varkens dubbel-re- delijk-iets lager, biggen matig-rede- Ujk-iets hoger, schapen en lammeren matig-redeluk-stabiel, geiten redelijk- rustigstabiel. DEN HAAG (ANP) - Al het moge lijke moet worden gedaan om over enkele weken de traditione le vangst van maatjesharing op de Noordzee, zy het dan op be perkte schaal, weer mogelijk te maken. Het Nederlandse visserijbedrijfsle ven en minister drs. J. de Koning van landbouw en visserij zijn het daar over eens. Dit bleek tijdens het gesprek, dat een delegatie van het visserijschap en de Stichting van de Nederlandse Visserij gisteren op het ministe rie met de bewindsman voerde. De minister beloofde zich er sterk voor te zullen inzetten, dat ha ringvangst op de Noordzee voor het eerst sinds 1977 weer moge lijk wordt. Met het bedrijfsleven vond hij, gezien de huidige ont wikkeling van de haringstand, het vangen van enige maatjesha- Economie ring biologisch verantwoord. Verder achtten alle gesprek spartners het voor de werkgele genheid op de vloot en in handel en verwerking van groot belang, dat de consument weer maatjes haring kan kopen. Het gesprek over zeevisserijpro blemen was belegd met het oog op de komende voortzetting van de discussie over het gemeen schappelijk visserijbeleid in de EG-ministerraad. Verdere voorstellen voor dat be leid heeft de Europese commis sie trouwens nog niet ingediend, ook niet wat de haring betreft. De visserij-afgevaardigden wa ren bij voorbaat bevreesd, dat de voorstellen die de commissie gaat doen over de maximaal door de hele gemeenschap of per land te vangen hoeveelheden vis ge vaar zullen opleveren voor de handhaving van de vloot en voor de werkgelegenheid in de visse rij en de daarmee verbonden handel, industrie en scheeps bouw. Een vrees die men grond de op ervaringen in het verleden. De minister, zo blijkt uit de door het ministerie verstrekte weerga ve van het gesprek, was ook bang dat het zo zal gaan. Wel liet hij uitdrukkelijk weten dat hy zelf naar zo groot mogelijke quo ta streeft. Minister en bedrijfsleven, zo werd afgesproken, zullen de voors en tegens van het voor de hele EG of per land vaststellen van vangs- thoeveelheden voor de verschil lende vissoorten nader onder ogen zien. Het bedrijfsleven achtte voor niet bedreigde vis soorten het vaststellen van vangsthoeveelheden voor de he le gemeenschap het rechtvaar digst. NIEUW VENNEP (GPD) - De dochter van Lucas Bols in Ar gentinië bezorgt haar moederbe drijf in Nederland nogal wat pro blemen. Grootste boosdoener is daarby de Argentijnse peso, die binnen een jaar tijd tot een kwart van zijn oorspronkelijke waarde daalde. Daardoor leed het Argen tijnse Bolsbedrijf het afgelopen iaar een verlies van bijna vier DD T~\ A 1\A A T^„ l_1 _l_l1j_ i_ ROTTERDAM (ANP) De blokkades van de be- drijfspoorten bij Frans Swarttouw en het Europese over slagbedrijf EMO zijn vanochtend opgeheven. De stakin gen bij beide bedrijven gaan wel onverminderd door. De Vervoersbond FNV besloot tot opheffing van de blokkade "om onze goede wil te tonen en de on derhandelingen zo snel mogelijk af te ronden aldus een woord voerster van de bond vanmor gen. De onderhandelingen voor een nieuwe cao zijn vanmiddag be gonnen. Direct nadat de presi dent van de Utrechtse rechtbank mr. Van Dijk de directie van Swarttouw in een geding tegn de staking in het ongelijk had ge steld, nodigde het bedryf de on derhandelaars van de bonden uit voor een nieuw gesprek. De voorzitter van de havenwerkge versvereniging in Rotterdam, mr. P. Meyer Swantee, toonde zich gistermiddag uitermate te leurgesteld over het vonnis van de Utrechtse rechtbankpresi dent. Volgens de voorzitter van de ha venwerkgevers zal de werkge versdelegatie by nieuw overleg er opnieuw op wijzen dat er naar hun oordeel geen ruimte is voor arbeidstijdverkorting en verla ging van de vut-leeftijd. Over de ze eisen van de vervoersbond is vorige week bij Swarttouw en la ter bij het overslagbedrijf EMO de staking uitgebroken. Kleine ruimte Volgens Meyer Swantee bestaat er alleen een kleine ruimte voor het optrekken van de vuilwerktoe- slagen. Over de acties by EMO en Frans Swarttouw en de drei gende stakingen bij enkele olie- opslègbedrijven in Rotterdam zei Meyer Swantee dat de werk gevers ten onrechte de rekening krijgen gepresenteerd van een falend overheidsbeleid. "De on rust die bij de werknemers is ontstaan over de cijfertjes op het loonstrookje wordt nu afgerea geerd op de werkgever", aldus de voorzitter van de Rotterdam se havenwerkgevers. FNV-districtbestuurder Frank Kloosterman, stakingleider bij Frans Swarttouw, hoopt dat de werkgevers "nu eindelijk" gaan reageren op voorstellen tot on derhandeling van de Vervoers bond FNV. Nog dit wekeinde heeft de bond voorgesteld weer rond de tafel te gaan zitten maar de directie van het overslagbe drijf ging daar niet op in. De bond wil dat de werkweek van 38 3/4 uur wordt teruggebracht met 1 1/4 uur per week. Volgens Kloosterman is daar voldoende ruimte voor gezien de rende mentspositie van Swarttouw. Hetzelfde geldt volgens hem voor de EMO. Het laatste gesprek tussen partijen had op 4 mei plaats. Kort na af loop daarvan brak een wilde sta king uit bij de vestigingen St. Laurenshaven in het Botlekge- bied en Vulcaanhaven in Vlaar- dingen. De staking werd overge nomen door de Vervoersbond FNV en een dag later ging ook EMO "plat". De arbeidstijdverkorting is inmid dels wel aangeboden door het tankopslagbdrijf Matex in het Europoortgebied. Voor de 250 werkers in de volcontinudienst van het bedrijf gaat de werkweek terug naar 32,5 uur, voor de 150 werknemers in de dagdienst naar 36 uur per week. De leden moeten zich hier nog over uit spreken. De president van de rechtbank in Utrecht, mr. V.J.A. van Dijk, ver klaarde de staking by Frans Swarttouw gisteren niet onrecht matig en ging daarmee voorbij aan de eis van de directie van het bedrijf. Volgens Van Dijk heeft de staking het bedrijf niet over vallen, omdat de cao-onderhan delingen al maanden bezig wa ren. Daarnaast betwijfelde hij of er tussen werkgever en werkne mersorganisatie, de Vervoers bond FNV, afspraken waren ge maakt die een staking zouden uitsluiten. Mr. Van Dijk riep de partijen op zo spoedig mogelijk de onderhan delingen te hervatten omdat het hem duidelijk was geworden dat er "nog enige ruimte" was in de standpunten van de partijen. Volgens mr. Van Dijk zijn de on derhandelingen voor de raam- cao (de gehele haven) en dc daar op gevolgde onderhandelingen voor de sector-cao machinale be drijven (waaronder Swarttouw) als een reeks te beschouwen. Hiermee kon een ultimatum dat op 2 april door de Vervoersbond FNV voor de raam-cao was ge steld en dat vervolgens tijdelijk "in de ijskast" verdween, achter de hand blijven. Op grond daar van heeft de bond zich op 5 mei ook achter de wilde staking bij Swarttouw gesteld. ROTTERDAM (ANP) - Bij de poorten van het overslagbedrijf Frans Swarttouw kregen de stakers gistermid dag te horen dat de directie het geding had verloren. DEN HAAG (GPD) - De mini mumlonen en -uitkeringen gaan op 1 juli 4,4 procent omhoog. Dat is het gevolg van de automati sche koppeling van de minima aan de stijging van de gemiddel de cao-lonen. De verhoging valt hoog uit - 1,4 procent hoger dan was geraamd - omdat de prijs compensatie van 1 januari volle dig doorwerkt. Tot voor kort werkte de prijscom pensatie pas een jaar later door in de minima, omdat cao's vaak ver na het eerste kwartaal van het jaar rond kwamen. Nadat in bijna alle cao's werd overeenge- Minimum-inkomen 4,4% omhoog komen de datum van ingang van de prijscompensatie op 1 januari te stellen, is de prijscompensatie niet in de nog af te sluiten, maar reeds in de oude cao geregeld. De 1,4 procent die meer moet wor den betaald dan de aanvankelijk geraamde 3 procent kost de schatkist over het gehele jaar be rekend zo'n 700 miljoen gulden. Voor dit jaar betekent dat een te genvaller van 350 miljoen. Hier van af gaat de extra opbrengst van belastingen en premies voor de sociale verzekeringen. Het kabinet heeft de mogelijkheid een deel van de verhoging uit te stellen tot 1 januari 1983. Van de ze mogelijkheid heeft het vorige kabinet al eens gebruik gemaakt. Hierbij kan het kabinet overwe gen, dat door een sterke stijging van de minima in de loop van de komende maanden ook de rest van de lonen omhooggedrukt kunnen worden. Juist een extra optrekking van de lonen wil het kabinet voorkomen. miljoen gulden, waar ook de ren te van 170 procent die Bols in Ar gentinië op pesoleningen moest betalen schuldig aan was. Gedurende de eerste negen maan den van het jaar leek het erop dat het Argentijnse bedrijf nog quit te zou spelen, maar gedurende het laatste kwartaal stortte de Ar gentijnse economie volledig in. Die ontwikkelingen zijn voor Bols overigens geen reden de Ar gentijnse dochter van de hand te doen, wel zal zij worden afge slankt. Dat heeft in het eerste kwartaal al zover doorgewerkt, dat het verlies vrijwel geheel kon worden teruggebracht. Bols heeft wel de cijfers van het Argentijnse bedrijf buiten de ei gen jaarcijfers gehouden, om te voorkomen dat de jaarrekening een vertekend beeld zou tonen. De winst van Bols steeg vorig jaar met 5 procent tot 54,4 mUjoen, de omzet groeide van 734 miljoen tot 787 miljoen. In hoeveelheden was er sprake van een omzetda ling, die geheel wordt toege schreven aan de accijnsverho gingen in vele landen en de eco nomische teruggang. In Nederland verbeterden de resul taten vorig jaar, maar er zullen nog maatregelen nodig zijn om tot betere marges te komen. De prijs van gedistilleerd moet ver der omhoog, zo vertelde de voor zitter van het bestuur, D. A. Bou- wens, tijdens een toelichting op het jaarverslag. De sanering by Gall en Gall gaat door. Vorig jaar verminderde het aantal winkels al van 100 tot 90. Verder wil Bols de melassebran- derij van De Koning in Schie dam sluiten. Daar zijn 20 mede werkers bij betrokken. Over de gang van zaken in de eer ste maanden van het jaar was Bouwens niet ontevreden. Om zet en winst liggen op hetzelfde niveau als vorig jaar. Het aantal personeelsleden daalde vorig jaar van 1979 tot 1855 van wie 847 (917) in Nederland. DEN HAAG Bij het vaststel len van de openingstijden van winkels moeten de belangen van de ondernemer en de consu ment worden beschermd. Daar toe moet de overheid een beleid ontwikkelen dat past in haar streven om een aantal bevoegd heden bij lagere overheden te leggen. Zonder dat er sprake is van het willekeurig vrijgeven van bevoegdheden. Als de plaatselijke overheid zonder meer kan uitmaken welke be drijven avondverkoop mogen plegen, dan kan er landelijk een zeer chaotisch beeld ontstaan, aldus voorzitter Veninga van het Nederlands Christelijke On- dernemersverbond (NCOV). AMSTERDAM (GPD) - De orga nisatie van Spar-kruideniers in Nederland streeft samenwerking na met andere organisaties van zelfstandige filiaalbedrijven. De Spar zal het daarvan moeten hebben om blijvend zijn bestaan tegenover het grootwinkelbe drijf te kunnen verdedigen. De voorzitter van de Vereniging De Spar, mr. C. van Andel, meent dat er in ons land voor De Spar bestaat dit jaar een halve groothandels, die bij elkaar ruim 700 Spar-kruideniers bedienen. Nog dit jaar verwacht men de in koop van alle zogenoemde droge kruidenierswaren op één plaats bij elkaar te brengen. De distri butie zal vooralsnog wel via de zeven groothandels geschieden. Twee van deze werken overigens ondertussen aan een fusie. nauwelijks meer dan drie strak- geleide commerciële organisa ties plaats is naast het grootwin kelbedrijf. Hij vindt in elk geval dat voorzitter Van der Geest van Het Vakcentrum (de onderne mersvereniging van zelfstandige levensmiddelendetaillisten) nog Ze werd in 1932 in Neder land* opgericht, omdat de zelf standige ondernemer in de le vensmiddelenhandel te lijden had onder zware concurrentie van het grootwinkelbedrijf. Wat dat betreft is het op het ogenblik niet anders. veel te hoog zit, waar die onlangs De Spar-organisatie is uitgegroeid tot een internationaal fenomeen. In 17 landen werken thans ruim 25.000 winkels onder de vlag van de Spar. In ons land zijn er op het ogenblik 737 Spar-winkels, een aantal dat overigens kleiner zal worden door sluiting van vooral kleinere zaken die in de slag om HQhet bestaan het loodje leggen. de winkels te kunnen Wat dat betreft onderscheidt de Spar zich niet van andere. In de levensmiddelenbranche ging er hooguit vijf of zes dergelijke organisaties ruimte te zien. De Spar gaat intern trouwens ook verder met centralisatie om daar mee zo voordelig mogelijk voor zijn aangesloten kruideniers te kunnen inkopen en op zo effi ciënt mogelijke wijze de bevoor- verzorgen. Binnen de Spar-orga- nisatie werken thans zeven vorig jaar meer dan duizend ves tigingen van zelfstandige detail listen (waaronder 715 kleine) dicht. Tegelijkertijd werden 40 filialen van grootwinkelbedrij ven (Albert Heijn, Edah e.d.) ge opend. In de kruideniersbranche groeide het aandeel van het grootwinkelbedrijf tot 47,4 pro cent van het totaal (in 1980 nog 44,3) en daalde het aandeel van de zelfstandige kruideniers tot 52,6 (wat 55,7 was). „Gezien het aantal sluitingen kan worden aangenomen, dat met name voor veel kleine onderne mers de prijs te hoog is gewor den", aldus voorzitter Van An del. „In de praktijk wil dat vaak zeggen, dat het inkomen on danks de lange werkdagen tot onder het voor de ondernemer noodzakelijke bestaansmini mum is gedaald". „Dat vooral de kleinere zelfstandi ge uit onze branche het moeilijk heeft, heeft naast de zware prij zenslag ook nog een andere oor zaak; de grote verbreding en ver dieping van het assortiment, waarvoor hij in zijn winkel een voudig de ruimte niet heeft om daar op een voor de consument aantrekkelijke wijze op in te spe len. Hij moet zich veelal tot de noodzakelijkste artikelen beper ken en mist daardoor nogal eens de mogelijkheden voor extra om zet uit andere artikelen. De prij zenslag, zoals die vorig jaar werd ingezet, heeft het proces alleen maar versneld". Ook bij de Spar vindt al jarenlang de vermindering plaats van het aantal winkels. In tegenstelling tot het landelijke beeld neemt bij de Spar het aantal grotere vesti gingen echter toe. Zo kwamen er vorig jaar 19 nieuwe en vooral grotere vestigingen bij, waar tegenover de sluiting van 41 meest kleine winkels stond. Ook binnen de Spar-organisatie vreest men voor de komende da gen nog een daling van de omzet in hoeveelheid goederen. De hele levensmiddelenbranche zal daar de terugslag van ervaren. Daarbij komt dat de inkomensmatiging nog verder zal worden doorge voerd, „met mogelijk ernstige gevolgen voor de consumptie in Nederland en daarmee voor ons distributiestelsel (de winkels) en de werkgelegenheid daarin", al dus Van Andel. „Of je als detaillist ook op langere termijn gezien aan omzetproble- men het hoofd kunt bieden door voortdurend met prijzen in de slag te gaan, wagen wij ten zeer ste te betwijfelen", zo zei giste ren de Spar-voorzitter. „Vorig jaar heeft de prijzenslag succes gehad. Het is echter niet ondenk baar dat dit mede te maken heeft gehad met een overdreven reac tie van de consument op de ver mindering van zijn besteedbare inkomen. Het levensmiddelen pakket leent zich nu eenmaal bij uitstek voor een snelle aanpas sing van de uitgaven". Om marktverlies te voorkomen is het beleid van de Spar-groothan- dels er meer dan ooit op gericht het aantal economisch verant woorde vestigingspunten uit te breiden. In een aantal gevallen heeft dat al geleid tot vestigingen die voorlopig in eigen beheer worden geëxploiteerd totdat toch daarvoor een vakbekwame zelfstandige ondernemer is ge vonden. In het merendeel van de gevallen is die zelfstandige on dernemer ook komen opdagen. JAN HARREN 146.50 147,00 75.50 74.00 210,00 215,00 102,00 102,00 124.50 123,50 DINSDAG 11 MEI 1982 ACTIEVE AANDELEN BotlUlli Dorische Pfl Dorische. Pet Elsevier NDl Ennls PGH c.u^Brocsdr NMB Pakhoed Pakhoed eert Philips PhlUps idlv 82) 122.50 122,00 77,00 76,00 181,00 179,00 SlsvcDb. Bank BINNENLANDSE AANDELEN ADM Am/as Asd. Rubber Asd. Rijtuig Ad( Brouw Aot. VerT Asa. St.R'Dam Aot Ind Rt Beek vso* Been Begemaoo BerkelP Blydenst eert Bol* BorustnlJ M. 128,00 121,00 315.00b 315,00e 660,00c 660.00e 76.80 75,20 28.00 27,00 107.50 108,OOf 55.50 59,00 318.60 319,00 50,00 49.10 81,00 75.00d 33.30 33.20 Mljob W Naarden Nagron NMB Bouw Nedsp Neflt Ned Scheepsby Ned. Sprlngst. NuUiclsGB PontHout Porcel. Fles Proost St Br 222,50 223.50 94.80 93.30 163,00 160,50 120.20 121,50 BELEGGINGS INSTITUTEN 167.50 165.00 147.20 146.50 150,00 149,00e GOUD EN ZILVER Goud rijnmetaal 26730. Zilver f\jnmetaal 510. BUITENLANDS GELD 132,50 135.50 43.00 46.00 55.50 58.50 335,00 333.00 AMSTERDAM (ANP) - Het pu bliek liet het vandaag op de ef fectenbeurs helemaal afweten in afwachting van de politieke ont wikkelingen in Den Haag. Zoals zo vaak in dit soort situaties brokkelden veel koersen af, wat ook enigszins verband hield met de zwakke stemming op de Ame rikaanse markt. KLM verloor 1,30 op 103,70 en Unilever 1,20 op 158,80. Akzo liet dertig cent liggen op 29,40, evenals Koninklijke Olie op 92,50. Van de bankaandelen verloor ABN 2 op ƒ291,50, NMB 1,50 op 144 en Amro bank dertig cent op 54,40. De hypotheekbanken noteerden on veranderd. Zwak in de markt lag Nedlloyd en. op rond 130 werd twee gulden ingeleverd. Gist-Brocades blies met tachtig cent verlies wat stoom af op 73,80. Verder ble ven de prijzen op de actieve markt in de buurt van de voor gaande slotkoersen hangen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9