D Overloopster" zet Hermans voet dwars Lambers: opnieuw gebruik grof vuil Katwijkers mogen zelfs verliezen Ogem wil uitstel van jaarrekening Sectiebestuur wil tweede divisie" -C Zeer strenge maatregelen tegen fans Aston Villa Iers protest ïsatts-Tfc Socioloog: nieuwe opzet ambtenarij is ijl ideaal DINSDAG 11 MEI 1982 ZEIST (ANP) - Het bestuur betaald voetbal wil een automatische promotie/degradatieregeling tussen het amateurvoetbal en de betaalde sectie. Dat is de meeste revolutionaire gedachte in de beleidsbrief betaald voetbal, die volgende week op de jaarverga dering van de betaalde sectie zal worden behandeld. Het sectiebestuur zal een delegatie samenstellen die met het be stuur amateurvoetbal over die "overloop" tussen de betaalde en de amateurselectie moet gaan onderhandelen. Gedacht wordt aan een tweede divisie, die uit zogenaamde non-amateurs zal bestaan. Daarin moet plaats zijn voor een aantal van vijf con tractspelers per club. Het bestuur van het betaalde voetbal neemt aan dat de amateurs binnen de KNVB op dit moment geneigd zijn om een dergelijk gesprek aan te gaan en men meent dat de invoering niet abso luut onmogelijk is. Sport LEIDEN - De zaalvoetbal ploeg van het Katwijkse Van der Plas is zo goed als zeker gepromoveerd naar de Inter regionale competitie. Door de 15-4 nederlaag van Opel- rijschool tegen Silva Boys kunnen de Katwijkers zich nog twee kleine nederlagen permiteren. Het doelsaldo nu op 14 moet boven de 8 blijven. Op zichzelf een goed bericht voor de ploeg van coach Henk Neuteboom, aangezien de blessure's van Gert Zwaan en Adrie Pluymgraaff nog niet zijn genezen. Daarbij komt dan nog het speelver bod aan Peter en Jan Hoge- woning in verband met te spelen promotiewedstrijden van het tweede elftal van Rijnsburgse Boys. In de gisteravond gespeelde oe fenwedstrijd tegen Glasber gen, liet Van der Plas enkele jeugdige spelers opdraven. Ondanks doelpunten van Arie van Duyn (2x) en Cor Zuyderduin werd de wed strijd met 7-3 verloren. Mar cel van der Blom (3x), Paul van der Blom (2x), Piet Haas noot en Alphons Groenen dijk scoorden voor de Rijns burgers. In de finale om het Katwijks kampioenschap won Van 't Zelfde met 5-2 van Assucom. LONDEN (ANP) - Aston Villa, de Engelse bekerfinalist in de eindstrijd van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen, is ak koord gegaan met de regeling dat de Engelse fans (13.000) in een apart vak van het Feyenoordstadion komen te zitten. Een en ander is zo vastgesteld in de hoop dat daardoor de ongeregeldheden voorkomen kunnen worden, zoals in het duel met Anderlecht (tweede wedstrijd halve finale in Brussel). Na besprekingen met de KNVB en Feyenoord kon Aston Villa zich vereni gen met het feit dat de Engel se supporters in tegenoverge stelde vakken zullen worden ondergebracht dan de aan hang van Bavern München. Engelse politiemannen uit Bir mingham, de stad waar de Villa gezeteld is, zullen de supporters vergezellen als een soort stewards. Er zal een alcoholverbod gelden voor de fans op hun reis naar Ne derland. Kok wint op Diamantplein LEIDEN Recht en onrecht gingen gisteravond hand in hand tijdens een bewogen eerste etappe van de Wieleravondzesdaagse. Op het vrij pittige, maar daarom juist idea le, klinkerparkoers rond het Leidse Diamantplein bestond het recht uit de winnaar: Ron Kok uit Rijnsaterswoude. Het onrecht werd vertegenwoordigd door de valpartij van Axel Hermans, die daardoor zijn perspectieven op de etappezege en mogelijk ook de eindzege volledig de mist in zag gaan. Aan spanning en sensatie in ieder geval geen gebrek in het Mors- kwartier. De Leidse renners roer den zich daarbij opmerkelijk Engelsman voor Sparta ROTTERDAM (GPD) - Trainer Barry Hughes vraagt dinsdag avond het bestuur van Sparta toestemming om een middenvel der te mogen aantrekken. Naar verluidt zou het gaan om de 23- jarige Ray Gooding, die momen teel als middenvelder uitkomt voor het tweede elftal van Co ventry City. Op zijn rondreis door Engeland zag Hughes vorige week Gooding aan het werk tijdens een duel tussen de reserves van Coventry en Stoke City. Gooding, die eer der voor Hartlepool speelde, zou transfervrij door Sparta kunnen worden aangetrokken. goed. Na een kleine 10 ronden ging een vijftal coureurs aan de haal. Alex Jansen, Ron Kok, Leen Janszen (Alphen), Wil van Montfoort en de Engelsman Bru ce Hodges. Even zag het ernaa uit dat de slag gevallen was. D voorsprong van het vijftal groe de onder auspiciën van Kok ge staag. Totdat een twaalftal ners uit het peloton alsnog geerde. Terwijl de samenwe king in de kopgroep begon stok te, werkten de achtervolgers per fect samen. Binnen korte tijd was de achterstand dan ook on gedaan gemaakt en reden 17 ners aan de leiding. Vervolgens was het weer Ron Ko! die een nieuwe beslissing fo ceerde. De Swift-renner ging op nieuw aan de haal en kreeg een attente Axel Hermans en Ton Koop uit Schipluiden achter zich aan. Achter dit drietal werd niet al te heftig gereageerd, daar de twee rivaliserende Haagse ploe gen, Markthof (Hermans) en De Wit (Koop), elk een mannetje voorin hadden. Nadat de tweede groep versterking van 5 man uit het peloton had gekregen, stelde een drietal coureurs een ultieme poging in het werk om bij de koplopers te komen. De poging van Hogervorst, Rol en Vrolijk kwam echter te laat, zodat Her mans, Koop en Kok zich op kon den gaan maken voor de finale. Een favorietenrol was daarbij weggelegd voor Axel Hermans, de Katwijker zou immers over het scherpste eindschot moeten beschikken. Het noodlot besliste evenwel an ders. Vijf ronden voor het einde stapte een vrouw doodgemoe- derd met haar fiets de weg over, zich blijkbaar in het geheel niet bewust van de snelheid van de naderende renners. Kok en Koop omzeilden het onverwachte ob stakel door naar links uit te wij ken, Hermans dacht dit te doen door naar rechts te gaan. Op dat moment poogde een toeschou wer in te grijpen door de vrouw naar de kant van de weg te du wen. Daar bevond zich echter juist de Markthof-renner, die dan Ton Koop zal als eerste de finishlijn passeren, nissen van even daarvoor te wijzen. De Swifl-r (foto Holvast). ook pardoes tegen het tweetal opbotste. Hermans kwam der mate ongelukkig terecht dat hij de koers moest staken. Vandaag zal hij vermoedelijk wel weer meerijden, maar gezien de pijn lijke schaafwonden en een ge knakte moraal lijkt de lol er voor de Katwijker voorlopig wel af. Het tumult was daarmee nog niet voorbij. Kok en Koop bleven al leen over. De van kop af spurten de Kok leek geklopt te gaan wor den door de rappere Koop, die echter zijn rivaal langs de drang hekken wenste te passeren. Prompt sloot Kok het gat af, i Koop niets anders restte dan zich aan het zadel van Kok op te trekken. Die actie deed de Westlander alsnog als eerste de meet passeren. Kok protesteerde echter onmiddellijk, kreeg het gelijk van de jury aan zijn kant en werd daarmee een sterke win- Ron Kok start vandaag tijdens de tweede etappe te Scheveningen in de leiderstrui. Op veel steun van zijn ploegmaten zal hij niet kunnen rekenen, maar desalniet temin heeft hij er alle vertrou wen in zijn trui tegen het ploeg- geweld van De Wit, Martkhof en Batavus te kunnen verdedigen: "Ik voel me beresterk en ga ge woon met die jongens meesprin gen", aldus de winnaar. De einduitslag: 1. Kok; 2. Koop; 3. Vrolijk; 4. Rol (Alkmaar); 5. Ho gervorst (Pijnacker); 6. Jouve- naar (Den-Haag); 7. Grootegoed (Rotterdam); 8. Toussaint (Naaldwijk); 9. Alex Jansen (Lei den); 10. Paul Kooijman (Lei den). Aloys Goossen finishte als 13de, Leen Janszen als 14de, Noordwijker Leen van der Niet als 17de, terwijl Alphenaar Mi chel Meere een 18de stek in de wacht sleepte. RUUD DOBBELAAR LONDEN (ANP) - De mogelijk heid is zeer groot dat de wed strijd tussen de nationale voetba lelftallen van Ierland en Argenti nië, die voor 18 mei is vastgesteld in Buenos Aires, niet zal plaats vinden. De Ierse internationals John Devine en David Oleary, die beiden spelen voor het Lon- dense Arsenal, verklaarden gis termorgen dat zij uit protest te gen de Argentijnse agressie in de Falklandcrisis de reis naar Ar gentinië niet zullen maken. Reeds eerder had Gerry Daly (Coventry City) om dezelfde re den afgezegd. Van Raamsdonk in halve finale MÜNCHEN (ANP) - Pedro van Raamsdonk heeft gistermiddag de halve finales bereikt van de wereldkampioenschappen bok sen voor amateurs in middenge wicht. In de kwartfinales ver sloeg de enige overgebleven Ne derlander Muehu Beya uit Zaire op punten. Scheids- en ringrech- ters waren unaniem in hun be slissing: 5-0. Van Raamsdonk maakte zijn faam waar. In een magistraal gevecht overklaste hij zijn Zairese tegen stander Beya op alle onderdelen. Hij kwam geen moment in ge vaar en toonde zich in deze vorm een groot favoriet voor de gou den medaille. In de halve finales stuit hij echter op zijn eerste opponent van allu re, de Fin Tyarmo Uusivirtz, die drie jaar geleden de Europese ti tel overtuigend op zijn naam bracht. Pas dan kan de Amster damse middengewicht werkelijk tonen wat hij waard is. ROTTERDAM (GPD) - De aan deelhouders van Ogem zijn het geld dat zij in het concern heb ben gestoken, kwijt. Het jaarver slag, dat de Raad van Bestuur zo juist heeft uitgebracht, laat hun op dit punt geen enkele hoop. Het eigen vermogen van de on derneming was eind vorig jaar, vlak voor de splitsing van het concern, teruggelopen tot krap honderd miljoen gulden; daar stond echter een rentedragende schuldenlast tegenover van 800 miljoen. De aandeelhouders zijn op 27 mei voor een vergadering uitgeno digd om de gang van zaken bij Ogem te bespreken. Als enig be sluit van hen wordt verwacht uit stel te verlenen voor het opma ken van de jaarrekening. Er zijn nog zoveel onzekerheden dat het opmaken van zo'n rekening op dit moment onverantwoord zou zijn. Deze opvatting wordt gedeeld door de accountant die een brief van zes kantjes nodig had om uiteen te zetten waar de problemen zit- ten die het hem onmogelijk zou den maken zijn fiat te geven wanneer wel een poging zou zijn gedaan om een jaarrekening op papier te krijgen. In het jaarverslag wordt nog eens beschreven hoe en hoe ver het Ogem-concern in verval is ge raakt. Eerder al hadden de Raad van Bestuur en Raad van Com missarissen daarover in een wat minder diepgaand overzicht ge rapporteerd. Vooral de grote bedragen die Ogem aan rente te betalen had, brachten het concern op de rand van de afgrond. Hier wreekte zich het beleid uit vroeger jaren, waarbij met geleend geld onder nemingen werden opgekocht die men aan het Ogem-concern wen ste toe te voegen. Vrij snel nog zonk Ogem weg in het moeras van de inzakkende niet in staat om zich er zelf weer uit te ploeteren. Ook voor 1982 moest rekening worden gehou den met de negatieve resultaten omdat er niet genoeg verdiend zou kunnen worden om de toren hoge rentelast te dragen. Gekozen werd voor een ontvlech ting van het concern. De goedlo pende bedrijven werden overge nomen door een nieuwe holding, andere zijn of worden verkocht, wat dan nog resteert, wordt op geheven. In Nederland zal de he le operatie 500 mensen hun baan kosten. In totaal werkten in 1980 in Nederland nog 12.800 mensen in het concern. In het buitenland gaan van de oorspronkelijke bij na 3500 arbeidsplaatsen er hon derd verloren. DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris Lambers-Hacquebard van volksgezondheid en milieuhy giëne wil dat de gemeenten de mogelijkheden gaan bekijken van openbare inzamelplaatsen voor grof huisafval. Tevens die nen de plaatselijke overheden na te gaan hoe zo veel mogeli k van kleuren. de aangevoerde goederen voor hergebruik bestemd kunnen worden. Mevr. Lambers komt tot deze aan beveling op grond van een on derzoek dat in de gemeente Hui zen werd gehouden naar het ge scheiden inzamelen van hoofdza kelijk grof huisafval op een over- laadstation. De staatssecretaris wilde eerst inzicht hebben in de hoeveelheid, samenstelling en mogelijkheden voor hergebruik van grof huisafval en kleine hoe veelheden bedrijfsafval. Uit de proef in Huizen is gebleken dat het publiek gaarne gebruik maakt van deze mogelijkheid om van grote stukken af te komen, die normaal niet met de vuilnis man mee kunnen. Een volgens het ministerie niet gëring gedeel te van de aangevoerde afvalstof fen (15 procent) kon worden her gebruikt. Dit percentage kan bij een definitieve inrichting van het depot zeker hoger liggen. Het grote voordeel van aparte inza melplaatsen voor grof huisafval is volgens de staatssecretaris dat vele grote stukken niet meer op stortplaatsen terecht komen of in verbrandingsinrichtingen wor den verwerkt. Behalve een ver mindering van' de milieubelas ting bereikt een hiermee een be sparing op de grondstoffen. Me talen voorwerpen, zoals koelkas ten, wasmachines, bedspiralen, e.d., kunnen op die manier voor de schroothandel ter beschik king komen. DEN HAAG (GPD) - De socioloog prof. dr. H. M. Jolles zet grote vraagtekens bij de haalbaarheid van de plannen van de zoge naamde commissie-Vonhoff voor een andere organisatie van de Haagse ambtenarij. Het ad vies van de commissie ademt volgens hem „de sfeer van ijle idealen" en zegt niets over de praktische uitvoerbaarheid. Jolles schrijft een en ander in een bij de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen verschenen commentaar op het werk van de commissie-Vonhoff. De commissie adviseerde onder meer het aantal departementen in te krimpen en binnen het ka binet vijf onder-raden in te stel len voor hoofdgebieden van be leid. Daarmee zou een eind moe ten komen aan de bestaande „verkokerine" De Amsterdamse socioloog vraagt zich in zijn commentaar af of een versterking van de samenhang in het beleid geen utopie is. Het re geringsbeleid is meer het gevolg van compromissen binnen het kabinet dan van een samenhan gende politieke visie, stelt hij. Bovendien wijst hij erop dat een reorganisatie een gigantisch kar wei is, waarbij het de vraag is of er voldoende steun is in de sa menleving. Jolles wijst verder op het gevaar dat de overheid zich sterker gaat opstellen als een „gebundeld ge zag". Dat wekt de indruk van een hoge autoriteit die de problemen wel even zal regelen, waarbij de relatie met de kiezer moeilijker wordt. Ook vreest hij voor flink verzet van ambtenaren tegen de plannen. De ambtenaren zullen zich bovendien onzeker voelen en daardoor hun aandacht min der op de grote lijnen van het be leid richten, voorspelt hy.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7