Krakers ook uit pand Rapenburg Praten over humor: is dat leuk? actief in I vrije tijd „Leidenaars met lage inkomens niet in de kou" Een forum en een zaal met (te) hoog gespannen verwachtingen Verwarring in rechtszaal Vragen over fouten bouw ">AGINA 4 Leiden DINSDAG II MEI 1982 LEIDEN - Men stelle zich voor: een tafel waarachter een aantal humoristen en deskun digen op het gebied van humor heeft plaats genomen en een zaal vol mensen die vooral zijn gekomen om te la chen - dat is levensge vaarlijk. De verwach tingen kunnen te hoog zijn gespannen. Toch, een slecht idee was het niet van de jubilerende studentenvereniging Catena om een dergelij ke avond te organise ren, want wees eerlijk: het is weer eens wat an ders dan praten over het heil van macrobio tisch eten of de drei ging van een atoomoor log. Achter voornoemde tafel zaten: Cobi Bordewijk, docente theaterwetenschappen; Hans Dorresteijn, dichter en tekst schrijver; Hans van den Bergh, een Neerlandicus; Jos Collignon tekenaar van de Volkskrant en de Opstoot en later op de avond Anone, te kenaar van de Nieuwe Linie en de Opstoot. Goddank waren er geen vragen van tevoren bedacht. Het programma zat simpel in el kaar: er werd een video—frag ment vertoond waarover de genodigden en de bezoekers konden praten. 'Ins blaue hi- nein' praten dat gebeurde natuurlijk vrij regelmatig, maar ja, dat moet je voor lief De televisie ging aan en we za gen de clown Jackson jr., die aan het donderjagen was met een fiets. "Waarom is dit nu komisch?", zei de student, die was ingehuurd om voor te zitten. Hij moest toch wót zeggen. Cobi Bordewijk ant woordde als eerste. "Dit is echt een traditionele clown. Het kinderlijke wordt bena drukt; mislukkingen worden herhaald en uiteindelijk zien we hem toch zegevieren". Van den Bergh verklaarde dat hij dit een goede analyse vond, maar: "Waarom lachen we? Ik denk dat dit komt, omdat we een prettig gevoel van superioriteit krijgen als we zo iemand zien. De hele dag worden wij tenslotte ge confronteerd met mensen die iets beter kunnen dan wij". Waarna Dorresteijn, de vlees- gerworden underdog, op merkte: "Maar het vreemde is dat als we een dergelijke persoon op straat tegenko men, we met een grote boog om hem heen lopen of hem een rottrap verkopen". De Jonge In het volgende fragment zagen we Freek de Jonge optreden. Niet zo geweldig grappig, vonden de meeste forumle den. "Dat komt doordat hij iets voorleest; hy moet het juist hebben van z'n confe rences", zei Dorresteijn. "Ik vind overigens dat De Jonge ook z'n zwakke kanten heeft. Hij maakt soms grapjes, nou, als Toon Hermans die zou maken, dan schrijven de kranten: wat gaat Hermans achteruit. Aan de andere kant: de manier waarop hij zich op het podium beweegt: ijzersterk. Ik heb ook wel ge probeerd om onbeholpen om het podium te komen, heb daarvoor zelfs steunzolen aangeschaft, maar het mocht niet baten". Nadat Charlie Chaplin een schoen had verorberd, vertel de Dorresteijn, die overigens ook twee liedjes voordroeg, nog het een en ander over het lijden van de artiest: "In het begin sta ik altijd enorm te stuntelen als ik een nieuw liedje moet brengen. Na zo'n twintig voorstellingen begin nen ze me pas te verstaan. M'n liedje over masturbatie is een goed voorbeeld. Piele- man, pieleman; trek er maar eens lekker an, dat was het refrein. Het heeft lang ge duurd voordat de mensen lachten. Driekwart jaar gele den stopten ze daar overigens weer mee. Was er een docu mentaire geweest over mas turbatie, denk ik. Dat is dode lijk". Opvallend was het dat de zaal het tot dan toe liet afweten. Af en toe merkte iemand wat op, maar dat er actief werd meegedaan - nee. Daar kwam verandering in nadat we een aantal racistische grappen van Archie Bunker hadden gehoord. Tot hoever kun je gaan, dat was de vraag. Collignon maakte van de ge legenheid gebruik door een stukje uit het satirische blad De Opstoot voor te lezen over o.a. de man van journaliste Bibeb die is overleden aan kanker. Kon dit. "Nee", vond Hans van den Bergh, "want je maakt misbruik van het verse ver driet van iemand. Als je over zoiets spot, dan moet je dat veel algemener doen". Niet leuk, vond ook Dorresteijn. "Er is ook geen enkele aanlei ding voor. Kijk, als Van Agt iets overkomt tijdens een wielerkoers, dan maak ik daar natuurlijk wel grapjes over. Zo'n man heeft het er naar gemaakt". Anone Op dit moment maakte zich ie mand los uit de rijen der toe schouwers. Het bleek de ma ker van de grap in de Opstoot te zijn: Anone. Eenmaal ach ter de tafel gezeten nam hij het woord: "Kijk, een vriend van my heeft een proefschrift geschreven over kanker. Hij zei tegen mij: maak jij nou eens een paar illustraties. Cy nisch, als het even kan. Zo heb ik dus een tekening ge maakt waarop een kankerpa tiënt de dokter bezoekt. Na dat is vastgesteld dat hij kan ker heeft, vraagt de dokter: gelooft u in God? Waarop de patiënt antwoordt: zo makke lijk kom je niet van me af. Die tekeningen mochten echter uiteindelijk niet in dat proef schrift. Maar wat bleek nou: kankerpatiënten die ik sprak hadden er zich helemaal niet aan geërgerd; ze hadden er om moeten lachen". Zoals gezegd, een aantal men sen in de zaal gingen nu ook meedoen. Daartoe overigens nog eens aangespoord door voornoemde Anone die zei: "Jullie hebben veel meer ver stand van humor, want jullie lachen om wat je ziet. De mensen achter deze tafel, dat is een blasé stelletje". Dat meedoen had echter wel één nadeel: het gesprek werd er niet helderder op. Nadat we Kees van Kooten en Wim de Bie en daarna het Werk- teater hadden gezien, spitste de discussie zich vooral toe op één onderwerp: vermag humor de mensen tot andere gedachten te brengen, te ge nezen van het het of andere vooroordeel? Het kon na tuurlijk niet uitblijven, dit onderwerp. Jos Collignon bleek de meest bevlogene te zijn. Toegege ven veel illusies koesterde hij niet, maar zijn doorkijkjes, tsja, die konden de mensen soms toch weieens aan het denken zetten. Nar Hans van den Bergh dacht daar anders over. Zijn opinie, kort samengevat: de humorist heeft de taak van de nar over genomen. Er kan om hem worden gelachen en daar door wordt hij tegelijkertijd onschadelijk gemaakt. Bele dig je Van Agt, dan wordt de man direct bedolven onder bloemstukjes, "omdat de ar me man zo is beledigd". Een realistische en tegelijker tijd sombere opvatting. Eén troost rest volgens Van den Bergh: wie een hekel heeft aan bij voorbeeld Van Agt kan dagelijks in de krant be vestigd zien dat hij geen roe pende in de woestijn is. "Dat maakt de samenleving leef baarder". WIM BRANDS LEIDEN De krakers die gisteren het Gulden Vlies aan de Breestraat verlieten en vervolgens het pand Rapenburg 82 kraakten, hebben ook dit gebouw al weer ontruimd. Het pand aan het Rapenburg 82 bood tot voor een maand onder dak aan de vakgroep kunstge schiedenis van de Leidse univer siteit, die naar de nieuwbouw aan de Doelensteeg is vertrok ken. De krakers verkeerden in de veronderstelling dat de universi teit van plan was het pand aan de gemeente te verkopen en dat het wel nog een jaar of twee zou leeg staan. Dat bleek niet het geval te zyn. Rapenburg 82 zal worden toegewezen aan de Stichting Studentenhuisvesting; een aan nemersbedrijf is al bezig met ver bouwingswerkzaamheden. Van leegstand was formeel dus geen sprake; dat maakte een aantal politieagenten en vertegenwoor digers van de universiteit de kra kers gisteren duidelijk. Vrijwillig verlieten de krakers daarop het pand. Een van hen: "De kraak van Rapenburg 82 moest in korte tijd plaatsvinden en kon dus niet niet goed worden voorbereid. Wat wij nu gaan doen? Een nieuwe kraak voorbe reiden, maar dan wat zorgvuldi ger". De kraak van Rapenburg 82 - de deur van het pand werd er voor geforceerd volgde gisteren op de ontruiming van het Gulden Vlies aan de Breestraat. Vorige week vrydag kregen de krakers van B en W te horen dat zij die dag dit gemeentepand moesten ontruimen, zo niet dan zou maandag een kort geding volgen. Dat kort geding was er ook giste ren; terwijl twee (ex-)bewoners van het Gulden Vlies in Den Haag de rechtszaak bijwoonden, overhandigden twee andere be woners aan wethouder Tesselaar in Leiden de sleutel van het pand en een waslijst met klachten. Verwarring Dat nieuws sloeg in het Haagse Pa leis van Justitie als een bom in en zorgde voor de nodige verwar ring. Koortsachtig belden ambte naren van de gemeente het thuis front. "Wat wij tot nu toe kunnen achterhalen is dat de sleutel van het pand aan een wethouder is overhandigd", zeiden ze na drif tig telefoneren tegen de nieuws gierige rechtbankpresident mr. R.R. Portheine. "Het Leidsch Dagblad weet meer", riep wethouder Waal, namens het gemeentebestuur bij het ge ding aanwezig, naar de presi dent, nadat hem ter ore was ge komen dat na de ontruiming van het Gulden Vlies een pand aan het Rapenburg was gekraakt. In tussen had de advocaat van twee ex-bewoners, mr. De Korte, de rechter verteld dat zijn cliënten het Gulden Vlies hadden verla ten. "Er is aan de sommatie ge volg gegeven en het pand is vol ledig ontruimd". Een van zyn clieAten had het gebouw aan de Breestraat al geruime tijd terug verlaten en de ander kon niet eerder weg, omdat de sommatie van de gemeente vrijdag pas na vier uur in zijn bezit kwam. Wet houder Waal en zijn ambtenaren wreven zich de ogen uit toen ze dit nieuws hoorden. Waal was blij dat de krakers de te genstellingen niet hadden ver scherpt. "De krakers hebben het belang van woonruimte in de stad willen benadrukken en niet dat het om woonruimte voor zichzelf gaat". Dat laatste had mr. Portheine ook geconsta teerd. Hij wees erop dat de twee krakers die ter zitting waren ver schenen in hun aanvraag voor een gratis raadsman hadden op gegeven ruim tweehonderd gul den huur te betalen voor respec tievelijk een woning aan de Lam mermarkt en aan het Van Assen- delfthof. De raadsman van de gemeente, mr. J.H.A. Linskens, merkte nog op dat de krakers zo snel mogelyk uit het Gulden Vlies moesten, omdat aannemer Du Prie al een paar weken klaarstond om met de restauratie te beginnen. Du Prie liet er inderdaad geen gras over groeien; kort nadat het Gul den Vlies was ontruimd, liet hij hekken om het pand aan de Breestraat plaatsen, als teken dat met de werkzaamheden is be gonnen. Het Gulden Vlies wordt gerestaureerd. Aannemer Du Prie liet gisteren hekken plaatsen om het gebouw aan de Breestraat. De bestemming van dit pand blijft vooralsnog onzeker. Pijpekruidfeest In het Volkshuis wordt vrijdag ochtend het pijpekruidfeest gehouden, een lentefeest dat vroeger jaarlijks op het pro gramma stond. Behalve een optreden van het Volkshuis koor worden er ook histori sche films vertoond (stadhuis brand. Leiden rond 1930 en de oude Leidse kaasmarkt). Na de pauze draaft clown Ji- ri op en ten slotte 'volksdan sen met de 40+ groep van het Volkshuis'. De ochtend begint om half tien en is rond twaalf uur afgelopen. CDA-vrouwen In het kader van de komende gemeenteraadsverkiezingen spreekt lijsttrekker Joop Wa lenkamp donderdagavond voor het CDA-Vrouwenbe- raad. Aanvang is half negen en plaats is Lammenschans- weg 25 ten huize van Luud Hettinga. Ruilbeurs De Nederlandse vereniging De Verzamelaar houdt donder dag een ruilbeurs in De Bier- deghel II (Nieuwe Rijn 52), te beginnen om half acht. Bijstand. De comités Vrouwen in de bij stand vinden "dat de maat vol is" en zij roepen vrouwen op die van een uitkering le ven om deel te nemen aan binnenkort te houden acties. De comités vrezen met name de invoering van het kostwin nersprincipe en een dreigen de loskoppeling van lonen en uitkeringen. Vrouwen in Lei den en omgeving kunnen zich melden bij de tel. nummers 213182 of 140727. Rietkerk Het Tweede-Kamerlid (en voor malig fractievoorzittervoor de WD, mr. J.G. Rietkerk spreekt woensdagavond op uitnodiging van de plaatse lijke WD. Hij doet In den Bierdeghel II (Nieuwe Rijn 52) aan. Rietkerk spreekt in het kader van de aanstaande raadsverkiezingen. Aan vang: acht uur. Duivensport (1) De P.V. Columba vloog dit weekeinde vanuit St. Ghis- lain. De uitslag1,7 en 10. C. v.d. Nieuwendijk; 2 en 8. v.d. Meer-Halewijn; 3, 4 en 6. J.R. de Jonge5. H. J. Kettenis; 9. R.P. de Graaf Duivensport (2) P.V. Leiderdorp vloog vanuit St. Ghislain. De uitslag: l en 4. M. Reijerse; 2. Th. Habra- ken; 3 en 9. F. Heusden; 5. J. Dan Alphen, 6. A. Petit; 7. W. Jacobi; 8. W. de Roode; 10. H. van Laar. Duivensport (3) P.V. Het Oosten vloog vanuit St. Quentin. De uitslag: 1,2,4, 5, 6 en 8. W. v.d. Nieuwendijk; 2 en 9. L. v.d. Nieuwendijk, 3. B. van Putten; 7 en 10. T. van As en zn. Duivensport 4) De Vriendenclub vloog ook van uit St. Quentin. De uitslag: 1. J. van Seggelen; 2. J. Brug man; 3 en 4. T. Houweling; 5. H. Vijlbrief; 6. J. Siera; 7. W. Siera sr 8 en 9. Bodijn-Rijs- bergen; 10. C. Gijsman. Duivensport (5) P.V. De Blauwkras vloog op haart beurt vanuit St. Ghis- lain. De uitslag: 1, 3. en 5. A. v.d. Holst; 2. P. Landesber- gen; 4 en 10. R. Verhoogt; 6 en 8. G. v.d Blomn; 7. P. Brandt; 9. F. v.d. Wetering Duivensport (6) De LPC vloog weer vanuit St. Quentin. De uitslag: 1, 3. em 9. N. de Groot en zn.2 en 4. G. Jongbloed; 5. J. Staffelen; 6 en 8 A. Singeling; 7 en 10. P. de Haas. Energieprijzen in discussie 'Gasprijsverhoging NEE' don derdagavond een openbaar ge sprek in het Leidse Volkshuis. Uitgenodigd zijn de leden van de algemene raad van het Energie Bedrijf Rijnland, ambtenaren van dit EBR, gemeenteraadsle den, de sociale dienst en de Volkskredietbank. Dagelijks komen Leidenaars hun beklag doen bij de actiecomités, de Leidse buurtwinkel en bij de balie van het EBR. Door de hoge gasprijzen komen veel mensen in betalingsproblemen, ze kun nen hun gas— en lichtrekening niet meer betalen. Volgens 'Gas prijsverhoging NEE' gaat het EBR ook steeds strenger optre den tegen deze mensen. Het aan tal afsluitingen ligt hu al op en kele tientallen per maand. Via de brochure "Het Gascomité rekent af willen de comités don derdagavond de schrijnende ge volgen van de hoge gasprijzen en afsluitingen op een rij zetten. In het openbaar gesprek wordt het EBR en gemeenteraadsleden ge vraagd wat ze hieraan gaan doen. Wordt het gas volgend jaar weer duurder? Alle Leidenaars die nare ervarin gen hebben met het EBR wor den opgeroepen donderdag avond deel te nemen aan de openbare discussie. De avond, in het Volkshuis aan de Apothe- kersdijk, begint om acht uur. Voor advies bij betalings- en af sluitingsproblemen kunnen Lei denaars terecht in de buurtwin kel aan Haarlemmerstraat 73a. Dinsdag van tien tot elf en don derdagavond van zeven tot acht uur. Het pand Rapenburg 82, dat gisteren werd gekraakt, maar al spoedig daarna door de krakers vrijwillig werd verlaten. Het gebouw moet onder dak gaan bieden aan studenten. LEIDEN - 'Leidenaars met lage inkomens mogen niet in de kou worden gezet'. Onder dit motto houden de Leidse actiecomités LEIDEN - Het PPR-raadslid Van Oosten wil van het college van B en W weten hoe het mogelijk is dat ernstige bouwkundige gebre ken, en het afwijken van de oor spronkelijke plannen, in de wo ningen aan de Oranjegracht en omgeving niet reeds tijdens de bouw en bij de oplevering van de woningen is geconstateerd. Het raadslid heeft het college schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van het onderzoek dat het ingenieursbureau Venema heeft ingesteld naar de kwaliteit van de nieuwbouw in het Heren- gracht-Zijlsingelgebied. Uit het onderzoek bleek dat de kwaliteit van de woningen zeer slecht is. Van Oosten wil weten welke maatregelen volgens het college van B en W genomen moeten worden om dergelijke catastro fes in de toekomst te voorkomen. Het PPR-raadslid vraagt zich verder af wat de gemeente weer houdt om geen zaken meer te doen met de betrokken bedrij ven indien de geconstateerde ge breken en afwijkingen niet volle dig voor hun rekening hersteld worden. Ten slotte vraagt het raadslid het eind-rapport van het ingenieurs bureau zo spoedig mogelyk te bespreken in de raadscommissie voor de volkshuisvesting.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3