'Geluidsschermen langs Schiphollijn zijn niet nodig' 'Zwakkeren in maatschappij ontzien bij bezuinigingen" ve/dse agenda "Alleen nieuwe zaken als oude worden afgestoten" "Niet weer praten over rijksweg 11" -C 3- PSP-Leiderdorp in verkiezingsprogramma: Actievoerende Warmonder: Hoort u die trein? Nee? Ik ook niet Oegstgeest verkoopt grond aan Bouwfonds "Vrienden": onderzoek besteding reservepotje opgericht Fietscrossclub PAGINA LEIDERDORP - De PSP in Lei derdorp wil dat er anders bezui nigd gaat worden. Nu wordt de "bezuinigingswoede" afgewen teld op "de zwakkeren in de maatschappij, zoals vrouwen, laagstbetaalden, buitenlandse werknemers en vluchtelingen", aldus de PSP. "Als er dan toch moet worden bezuinigd", gaan de pacifistisch-socialisten verder in hun verkiezingsprogramma, "dan zal Leiderdorp af moeten zien van de bouw van prestige objecten, zoals het huidige ge meentehuis en een sporthal waaraan op dit moment wordt gedacht. Er moeten dan ook geen nieuwe sportvelden wor den aangelegd, zolang niet is na gegaan af terreinen intensiever (dus ook op zondag) kunnen worden gebruikt". r Er mag in elk geval niet bezuinigd worden op het welzijnswerk, het werk voor minderheden, het on derwijs, de kunst en cultuur en de vrouwenbevrijding. De PSP wil verder dat het gemeentebe- Stad en rand DINSDAG 11 MEI 1982 stuur democratischer wordt door bevordering van de politieke en andere bewustwordingsactivitei ten, door buurtgroepen hun buurt in eigen beheer te geven en door groepen met een eigen taal of cultuur zelf te laten beslissen over zaken die uitsluitend hen aangaan. Op die manier moet de burger meer bij de politiek be trokken worden. Op het gebied van kunst en cultuur moet er veel veranderen, meent de PSP. Kunst op straat moet vrij zijn. Straatmuzikanten moe ten zonder vergunning kunnen spelen. Het beschilderen van muren moet worden bevorderd, ondermeer met behulp van sub sidies. Verder vindt de PSP dat groepen die zich inzetten voor verdrukten (financieel) onder steund moeten worden. Boven dien zou er een bibliotheek moe ten komen in het oude dorp nu die verhuisd is naar de Muzen- hof. "Elke vorm van milieu-onvriende lijke produktie wordt voorko men of verboden". Bedrijven die toch op de een of andere manier milieu-onvriendelijk zijn moet een hinderwetvergunning wor den onthouden. De rioolretribu tie en andere milieubelastingen voor particuliere huishoudens moeten worden afgeschaft. Plaatselijke en regionale milieu groepen moeten worden gesub sidieerd. Ook het thema oorlog en vrede wordt behandeld in het PSP-pro- gramma. De PSP wijst kernwa pens, de opslag op en het vervoer over Leiderdorps grondgebied van die wapens af. De gemeente mag niet meewerken aan de bouw van atoomschuilkelders of aan het opstellen van een ram penplan dat mede op een kern oorlog is gericht. De gemeente moet het comité "Leiderdorp voor vrede" subsidie verlenen en experimenten met vredesonder- wijs op scholen bevorderen. Bij de bouw van huizen moet de nadruk komen te liggen op de woningwetwoningen. Die wo ningen moeten gebouwd worden door een gemeentelijk bouwbe drijf "dat tegen kostprijs kan bouwen onder controle van ar beiders en bewoners". Winst ma ken op een eerste levensbehoefte als wonen moet onmogelijk wor den gemaakt, vindt de PSP. Ver der moet er bij de woningbouw rekening worden gehouden met achterstandsgroepen als gehan dicapten en één- en tweeper soonshuishoudens. Er moet bo vendien een aparte raadscom missie komen die de klachten van woningzoekenden en bewo ners behandeld. WARMOND "Hoorde u die trein? Nee? Ik ook niet". De rollen zijn even omgekeerd. De 68-jarige meneer Vogelenzang stelt de vraag aan de leider van het gesprek op het mo ment dat buiten op een flinke steenworpafstand een NS-gevaarte zijn flatwoning aan de Warmondse Van der Woudestraat voorbijrijdt. Hij raakt hiermee de kern van dit verhaal: de bewoners van de Van der Woudestraat beschou wen de geluidschermen die op korte termijn zullen worden ge plaatst aan de rand van de verst gelegen spoorbaan als "overbo dig", "het ijzeren gordijn" een aantasting van de natuur en "uitzichtbelemmerend". Het is al weer een tijdje geleden dat Warmond de landelijke pers haalde door de strijd waarin het was verwikkeld met de toenma lige minister van verkeer en waterstaat, Westerterp. De in zet was de Schiphollijn. War mond wilde niet nog meer 'ijze ren paarden' over zijn grondge bied laten rijden. De NS en Wes terterp kregen toch hun zin. Overeengekomen werd dat de NS zouden opdraaien voor alle voorzieningen die moesten wor den getroffen om de geluid soverlast tegen te gaan. Zowel de gemeente als het actie-comi té 'Treinoverlast' zagen er nauwlettend op toe dat de NS zich aan hun woord zouden hou den. En dat deden NS. Langs het War mondse deel van de treinbaan naar Schiphol verrezen ander halve meter hoge geluidsscher men. Ook langs de Van der Wou destraat. Maar nu er weer een scherm op komst is aan de rand van een hoger gelegen baanvak komen de bewoners in opstand. Mevrouw Vogelenzang schreef een boze brief aan het NS-bulle- tin De Koppeling. Vorige week trok haar schrijven ook de aan dacht van een groot ochtend blad. Onder de kop 'Geluid min der, uitzicht weg' werd een sa menvatting gegeven van haar brief en van het antwoord van de NS. Een antwoord waar ze geen enkele boodschap aan heeft. Net zo min als haar echt genoot, de heer T. Weyers (oud KVP-lid van de Warmondse ge meenteraad) en anderen. "Geen last" Weyers (71) de benedenbuurman van het gezin Vogelenzang: "Ik heb totaal geen last van die trei nen. Ze veroorzaken een mono toon geluid waaraan je in 24 uur bent gewend. Als je nou praat over geluidsoverlast dan zeg ik: "Daarvoor moet je op de Heren weg zijn met al die bussen. De afstand van de huizen daar tot de weg is veel kleiner en ik ver zeker u dat de Herenwegbewo ners meer last hebben van au to's, bussen en brommers dan wij hier van de treinen". Hij vervolgt: "Die schermen zijn voor noppes. Weggegooid geld. De NS kunnen die miljoen gul den veel beter aan iets zinnigs besteden. En dat in een tijd waar zo druk over bezuinigin gen wordt gepraat. De gemeente heeft ons nog nooit gevraagd of Het echtpaar Vogelenzang: "..Weggegooid, geld..". wij die schermen wel wilden. Ik heb alleen bezoek gehad van dat actie-comité maar die jongens hadden natuurlijk niets aan mijn negatieve reactie. Zelf wo nen ze veel verder van de spoor lijn, die kunnen er toch geen last van hebben". "Weggegooid geld", herhaalt me vrouw Vogelenzang de woorden van haar brief, en die van buur man Weyers. "Wij woonden vroeger in een dienstwoning van de NS aan de overkant. Mijn man is een gepensioneerde OEGSTGEEST - Om hoge finan ciële lasten te voorkomen heeft het College van B en W van Oegstgeest voorgesteld de nog resterende gemeentegronden van deel I van Haaswijk voor ruim 2 miljoen gulden aan het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten te verkopen. Nadat al eerder een aantal besloten vergaderingen aan dit onder werp gewijd werd, moest gister avond de commissie van Open bare Werken en Sport haar oor deel geven. Voor alle commissie leden waren de zaken meer dan bekend zodat men vrij snel ak koord kon gaan. Na afloop van de vergadering leg de Sanders (PPR) uit wat er nou precies is gebeurd. "Het is geen gewone verkoop, het is meer een soort ruil, die voor beide voorde lig kan zijn. Wij verkopen onze gronden om van de buitenspori ge rentelasten af te zijn en het Bouwfonds krijgt tegelijkertijd het recht om die gronden te ex ploiteren", aldus Sanders. Hij vervolgt: "Wij hadden een af spraak met het Bouwfonds om alle gronden tegen kostprijs te verkopen (zo'n 400 gulden per meter). Naar de huidige maatsta ven is de grond echter maar de helft waard. Het Bouwfonds heeft nu alle gronden in handen en is niet meer gebonden aan de afspraak de gronden tegen kost prijs te verkopen. Voor hun tota le pakket kunnen ze nu dan de prijzen omlaag brengen, zo dat ook zij in elk geval grond weer kwijt raken en niet ten onder gaan aan de rentelast". NS-er, vandaar. Alleen een heel smal paadje met de breedte van de tafel waarop uw koffie staat scheidde ons van de treinen. Dat was pas een herrie maar ook daar zijn we aan gewend ge raakt. Ik vind het beslist fout dat noch de NS noch de gemeen te de mensen die het meest te maken hebben met die scher men niets hebben gevraagd". Weyers heeft er genoeg van en staat op. "Ik wil nog één ding zeggen: leve Warmond dat zijn bewoners isoleert. Het is toch verschrikkelijk dat ik straks niet eens meer naar de treinen kan kijken. U moet eens weten hoe mooi dat is, vooral in de winter als alles wit is en je ziet zo'n felgele en verlichte trein voorbijschieten. In plaats dat ze nou genuanceerde beplanting aanbrengen. Nu is er alleen maar geluisterd naar dat actie comité. Het stikt de moord van die actiegroepen. Laten ze maar WIM KOEVOET WASSENAAR - De Vereni ging van Vrienden van Was senaar wil dat onderzocht wordt of een reservepotje van de gemeente Wassenaar, de zogenaamde saldireserve ge bruikt moeten worden voor het onderhoud van de wegen, fiets- en wandelpaden en het groen. Dat schrijft de Vereni ging van Vrienden van Was senaar in een brief aan de ge meenteraad van het villa dorp. Het onderhoud van wegen, fiets- en wandelpaden en het groen is één van de posten waarop B en W van Wasse naar willen bezuinigen. Een voorstel van het CDA om de saldireserve aan te spreken en zo minder ingrijpend te korten werd onlangs nog af gewezen. De Vereniging steunt het CDA nu, maar al leen op het punt van het on derhoud, want andere voor zieningen vallen buiten de doelstellingen van de "Vrien den van Wassenaar". De vereniging wil dat bekeken wordt of de voorgestelde be zuinigingen het opschuiven van onderhoud is (dan wor den de kosten alleen vooruit geschoven) of dat het echte bezuinigingen zijn (bijvoor beeld dat het gemeentelijk apparaat efficiënter gaat werken). Na een dergelijk on derzoek zal de bestemming van de saldireserve opnieuw moeten worden bekeken. CDA Oegstgeest Voorschotense commissie OEGSTGEEST - "Nieuw gemeen telijk beleid moet worden waar gemaakt door bezuinigingen op bestaande taken of door het af stoten daarvan". Dit stelt het CDA in Oegstgeest in zijn verkie zingsprogramma. Om de financiële touwtjes aan el kaar te kunnen blijven vastkno pen moet volgens de christen-de mocraten "de tering naar de ne ring worden gezet". Verhoging van de opbrengst van de onroe- rend-goedbelasting mag slechts een laatste en beperkt middel zijn, vindt het CDA. De christen-democraten pleiten voor een effectieve en rechtvaar dige verdeling van de beschikba re middelen. Om dit te bereiken is onder meer een sluitende be groting (uitgaven moeten hoog stens gelijk blijven aan inkom sten, red.) nodzakelijk, geba seerd op meerjarenplannen. Ook acht het CDA in dit verband kos tendekkende tarieven nodig. De christen-democraten denken hierbij aan de tarieven van de rei nigingsrechten en die van de rioolbelasting. De eerste moeten voor 80 procent kostendekkend zijn, de laatste voor de volle 100 procent. Deeltijdarbeid moet worden bevorderd. Jeugdige werklozen dienen hierbij voorrang te krij gen, luidt een ander programma punt. Op het gebied van subsi dies pleit het CDA voor een evenwichtige verhouding tussen eigen bijdrage en gemeentelijke subsidies. Onder het hoofdstukje 'bestuur' vraagt het CDA om blijvende aandacht voor de bescherming van de persoonlijke levenssfeer, onder meer ten aanzien van in het bevolkingsregister opgesla gen gegevens. In hetzelfde hoof- stuk pleit het CDA voor handha ving van de zelfstandigheid van Oegstgeest, voor samenwerking tussen gemeentes, een goede en tijdige voorlichting en voor een afspiegelingscollege (waarin alle partijen zitten) van B en W. De huisvesting voor gehandicap ten, alleenstaanden, gezinnen van twee personen, ouderen, werkende- en studeren jongeren verdient speciale aandacht, vindt het CDA. Voor verhuur bestem de woningen moeten in de huur sector blijven, monumenten die nen te worden behouden, de doorstroming van goedkope naar duurdere woningen te wor den bevorderd. Haaswijk, zo zegt het CDA, moet verder worden in gevuld en wel in samenwerking met en voor rekening van het Bouwfonds voor Nederlandse Gemeenten. Het plan voor een voetgangersbrug over het Oegst- geester Kanaal ter hoogte van de Hazeboslaan moet worden ge handhaafd, vooral voor school gaande kinderen uit Haaswijk. Op het gebied van welzijn zegt ook dit verkiezingsprogramma dat particuliere initiatieven onder steuning verdienen. Hetzelfde geldt voor het ontwikkelen van zinvolle bezigheden voor werklo zen. Zowel de accomodatie van voet balvereniging Oegstgeest als die van ASC moet worden verbe terd, vindt het CDA. Het aantal volkstuinen in onder meer de omgeving van Voscuyl-Noord kan met behulp van particulier initiatief worden vergroot, aldus het CDA. Op vakleerkrachten (godsdienst, gymnastiek, handvaardigheid en muziek) mag niet verder worden bezuinigd, zegt de partij onder het onderwijshoofdstuk. Het christelijk onderwijs, aldus het CDA, verdient speciale aan dacht. De schooladviesdienst moet blijvend worden ingescha keld. Het fietspad langs de Haarlemmer trekvaart dient snel tot stand te komen, zegt de partij. Onder het hoofdstuk 'duurzame voorzieningen' stelt het CDA dat een tweede sporthal tot de moge lijkheden behoort mits hiervoor beroep kan worden gedaan op het particulier initiatief. VOORSCHOTEN - De Voorscho tense commissie verkeer en fi nanciën wil niet opnieuw praten over rijksweg 11. Gisteravond werd een brief behandeld van het Samenwerkingsorgaan Bol lenstreek, waarin werd aange drongen op de aanleg van rijks weg 11 tot aan rijksweg 44 (de snelweg Den Haag-Amsterdam door de Bollenstreek). Dat zou betekenen dat rijksweg 11 dwars door Voorschoten zou lopen. "De weg is al jaren geleden door middel van een motie door de ge hele raad afgewezen en dat moet ook het samenwerkingsorgaan Bollenstreek weten", aldus de commissie. De brief van de sa menwerkende bollengemeenten zal door Voorschoten worden af gedaan met het zenden van een afschrift van die motie van de ge meenteraad. De commissie was verheugd over de toezegging van de NS dat rond 1983 een tijdelijke halte "De Vink" in de spoorbaan Leiden- Den Haag kan worden gemaakt. De halte is speciaal bestemd voor de bewoners van Noord- Hofland. De NS wilden eerst de spoorbaan omhoog brengen en pas daarna een halte aanleggen. Dat standpunt is nu verlaten. Zelf verwacht de NS dat in 1983 enige duidelijkheid zal bestaan over een eventueel verhoogde LEIDERDORP - 'De rakkers van Leiderdorp', de onlangs opge richte fietscrossvereniging ver wacht binnen twee weken hon derd fietscrossers tot haar leden bestand te mogen rekenen. Voor zitter Ronald Veeren staat zelf te kijken van deze ook voor hem onverwacht grote animo. Tijdens de oprichtingsvergadering werd bekend gemaakt dat momenteel druk gewerkt wordt aan het cros sterrein in De Bloemerd en dat het parcours ter grootte van 295 vierkante meter waarschijnlijk al binnen een maand in gebruik kan worden genomen. Veeren en de zijnen hopen bij de officiële opening van het terrein op de medewerking van het col lege van B en W en op die van de Nederlandse fietscrosskampioen te kunnen rekenen. Een club blad is in aantocht, aldus Veeren. De Leiderdorpse fietscrossbaas laat voorts weten dat nog meer leden van harte welkom zijn: te lefoon 071-891222. DINSDAG Leiden - Mierennest, projectgroep Transvaal, 20 uur. Gemeentehuis Oegstgeest - vergadering gemeenschappelijke vuilverwerking Leiden e.o., 20 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - Oude Vest 45, film 'Het Dak Van De Walvis', Neder landse productie, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Hi Mom' van Brian de Palma met Robert de Niro, 20 en 22.15 uur. SSR-gebouw - Hogewoerd 108, forum met als onderwerp Studenten- en jonge renhuisvesting, 20 uur. Vegetarisch centrum Repelsteel - Bree- straat 19, voorlichtingsavond over eco logie, 20 uur. Vikingzaal Hotel Nieuw Minerva - Vrou- wensteeg, openbare lezing Rozekruizers Genootschap 'Waarlijk vrij denken', 20 Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins van 20- 21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslui tend soos. muziek of film, woe soos en sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, r i t/m i 16-22 i tel. (foto Holvast) Mevrouw Vogelenzang is ervan overtuigd dat de schermen ook een gevaar in zich bergen voor NS-personeel dat langs de rails moet werken. "Door die rotdin gen kunnen die mensen straks de treinen niet zien aankomen". Volgens T. Reguyt, voorzitter van de NS-commissie Begelei ding Geluidsschermen wordt dit problemen verholpen door plaatsing van WUBO's, Waar- schuwingslichten bij Uitzicht- belemmerende Objecten. "Ach wat WUBO's", zegt mevrouw Vogelenzang schamper, "die schermen moeten gewoon weg. Als ze er komen dan ga ik er naar toe en dan plak ik ze vol met affiches". Ook aan een op schrift heeft ze al gedacht: "Achter het ijzeren gordijn". spoorbaan. Dat hangt ondermeer samen met de voortgang van de bouw in de Stevenshofjespolder. Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Lezing Baha'i's - Buizerdhorst 17, tel. 213490. Buurwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736, Werklozen Belangen Vereni ging Leiden adviesbureau, woe van 10- 12 uur. Beweging van werkende en werklozen jongeren (KWJ) - Koppenhinksteeg 2, klachten-informatiespreekuur, 19-20 uur. tel. 121139. 't Spoortje - Bernhardkade 40, Vrouwen in de bijstand, woe-ochtend spreekuur. Warmond - gemeentehuis, commissie ruimtelijke ordening, 20 uur. Gemeentehuis - bijspijkeravond Pro gressief Warmond, 20 uur. Voorschoten - Lindehoeve, Latijs-Ame- rika-avond, 20 uur. Gemeentehuis - commissie bestuursza ken. 20 uur. Oegstgeest - Rode Kruisgebouw, Rhijn- geesterstraatweg 45, open huis, 20-22 WOENSDAG Leiden - Kantine dienst sociale werk voorziening, Willem Barentszstraat 12/ 24, raadscommissie maatschappelijke aangelegenheden, volksgezondheid en cultuur. In den Bierdeghel II - Nieuwe Rijn 52, J.G. Rietkerk spreekt op uitnodiging van de plaatselijke WD, 20 uur. Volkshuis - filmochtend voor vrouwen, Film 'Als je wilt, kun je meedoen', 10 uur, inl. 149180 Kapelzaal K&O-gebouw - Oude Vest, kinderfilm 'Haal het doek maar op', 14.30 uur. LVC - Breestraat 66, vervolg van de re gionale 'Gifdag', 19 uur. Filmhuis LVC - film 'lm laufe der Zeit'- Wim Wenders, woe en do 20 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, thema avond over Vrouwen belangen in de Ge meenteraad georganiseerd door Poli tiek Vrouwencafé, 20 uur. Warmond - gemeentehuis, commissie fi nancien en economische aangelegenhe den. 20 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, c beroep- en bezwaarschriften, 20 ui gemeentehuis, commisie CAI, 20 u Oegstgeest - gemeentehuis, onderwijs en maatschappelijke aangele genheden, 20.15 uur. Voorschoten - gemeentehuis, commis sie welzijn, 20 uur. Bondsgebouw - Leidseweg, PvdA/PPR- verkiezingsavond over emancipatie met Hedy d'Ancona, 20 uur. Lindehoeve - theater, 20.30 uur. DONDERDAG - Stadsbouwhuis - Langegracht, beleids groep stadsvernieuwing, 9.30 uur. Lammenschansweg 25 - Joop Walen kamp spreekt voor het CDA-Vrouwen- beraad, ten huize van Luud Hettinga, 20.30 uur. Bierdeghel II - Nieuwe Ryn 52, ruil beurs van de Nederlandse vereniging i het Volkshuis-koor en historische films, optreden de clown Jiri en volks dansen met de 40+ groep van het volks huis, vrijdag 9.30-12 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'lm laufe der Zeit'-Wim Wenders, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Return of teh Secauces Seven' van John Sayles, 20 en 22.15 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van: vr 7 mei tot 14 mei door: Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 120136; Apotheek Noord-Hofland, Thor- beckeweg 3, tel. 763877. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604 tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp. Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Floryn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr, van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d Waalslaan. tel. 4641. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Wrtte Sinqel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Taialoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 07'-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nab^zorging na 19 30 uur); zaterdag van ld.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschnjving geen administratie- en abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57,35 Per post 79.70 Directie G Koopman (nieuwsdienst en feature) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington, Cairo, Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. Commentator W F J Wirtz Redactie stad en randgemeenten lel 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2