Ruzie in Brits Lagerhuis 49 Democraten VS maken zich op voor campagne contactlenzen, da's pas fijn van der C Helmut Schmidt omringt zich met oude adviseurs WIEL Wethouder van Napels vermoord iH 19. Thatcher fel aangevallen over Falkland-crisis METEEN NAAR DIXONS! Dixons Actie van VN: 'Voor ieder kind een boom' WOENSDAG 28 APRIL 1982 (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - Een keer per week. in de regel op dinsdag, vergadert in de Bondskanselarij het 'Kleeblatt' (Klaverblad). Zo noemt bonds- kanseliar Helmut Schmidt zijn belangrijkste beleidsorgaan. In de werkkamer van de regerings chef zitten, tussen een buste van August Bebel op het bureau en een schilderij van Emil Nolde aan de wand, dan vier mannen aan tafel die 'brain-storming at high noon' bedrijven. Deze 'top conferentie' in het Catshuis van Bonn is weliswaar slechts een van de talloze bijeenkomsten in de regerinscentrale die een vloed van informatie rijp moet maken voor concrete besluiten, maar zonder twijfel de meest invloed rijke. De sinds 19 juli 1974 - Helmut Schmidt was toen Willy Brandt opgevolgd als bondskanselier - bestaande 'Viererkonferenz' wordt gevormd door Helmut Schmidt en zijn naaste advi seurs: de chef van de Bondskan selarij, de staatsminister van de regeringscentralc en de rege ringswoordvoerder. Lange tijd, tot de kabinetswijziging in 1980 waren dat respectievelijk: Man fred Schüler, Hans-Jürgen Wischnewski en Klaus Boiling. Helmut Schmidt heeft eens ge zegd dat hij met deze drie begaaf de mannen beschikte over het meest werkzame leidersteam van de Bondsrepubliek Duits land. Niet alleen wat het politie ke terrein aangaat, maar met in- Buitenland dustrie en bapkwereld inbegre pen. De vraag wie Helmut Schmidt ad viseert, en hoe. was minder be langrijk toen de kanselier nog door succes omkranst werd. Zo als in 1978, na de economische topconferentie van de zeven be langrijkste industriestaten ter wereld in Bonn. Helmut Schmidt werd destijds door de toenmalige Amerikaanse presi dent Carter en het Franse staats hoofd Giscard d'Estaing vrijwel de hemel in geprezen. Mede door de gelukte bevrijding van een door terroristen gekaapte Luf thansa-Boeing in Mogadisjoe (Somalië) was het aanzien van de Bondsrepubliek en van haar re geringschef in binnen- en buiten land tot ongekende hoogte geste gen. Helmut Schmidts bijnaam 'Der Macher' - degene die het al lemaal wel regelt - leek waarheid geworden. In dat beeld paste het eigenlijk niet goed te vragen naar de 'Machers' van 'Der Macher'. Maar daar is sinds enkele maanden verande ring in gekomen. Nu Schmidts partij, de SPD, in een diep dal verkeert en zijn regering in Bonn eveneens aangeslagen is, worden zijn leiderscapaciteiten door ve len in twijfel getrokken. Zo kon hij niet voorkomen dat de begro tingsonderhandelingen tussen de regeringspartijen SPD en FDP afgelopen jaar ontaardden in een 'zomertheater' en evenmin dat met name in het Amerika van Ronald Reagan luid gekankerd werd over de 'onbetrouwbare' bondgenoot West-Duitsland. Helmut Schmidt zit niet meer in de aanval. Hij is teruggedrongen in de verdediging en niet voor niets wil hij daarom het 'Kleeblatt' nu weer zo samenstellen als in de goede, oude tijd toen leider schap, succes en aanvalsgeest niet ter discussie stonden. De kanselier hecht waarde aan een vertrouwde omgeving, waarmee is aangegeven dat hij in werkelijkheid veel minder een zaam besluiten neemt dan zijn image doet vermoeden. Hij zoekt, zeker in moeilijke tijden, raad. Dat was vroeger ook het ge val. Men hoeft alleen maar te her inneren aan de eindeloze dagen en nachten tussen de ontvoering van werkgeversvoorzitter Hanns-Martin Schleyeren Moga disjoe, de Nucleaire Raad, de bij eenkomsten met vroegere minis ters of aan zijn gesprekken met werkgevers en vakbondsleiders. En bij dit alles heeft het 'Klee blatt' steeds een belangrijke rol gespeeld als orgaan waar rustig en discreet beslissingen werden voorbereid of verhinderd. Vanaf nu komen op dinsdag in de Bondskanselarij met uitzonde ring van Manfred Schuier dus weer vier mannen bijeen die daar vroeger jarenlang zaten. Hans- Jürgen Wischnewski volgt Gün- ter Huonker op en zal weer moe ten zorgen voor de verbindingen tussen het 'Kanzleramt' en de grootste regeringspartij plus de grootste regeringsfractie. Voor zijn come-back was Wischnews ki vice-voorzitter van de SPD. een taak die hij overigens niet byzonder briljant vervuld heeft. De nieuwe regennswoordvoerder wordt Klaus Bolling als opvolger van zijn eigen opvolger Kurt Becker. Boiling heeft als woord voerder van Schmidt en als diens misschien wel naaste adviseur uitgeblonken voor hij permanent vertegenwoordiger van de Bondsrepubliek in Oost-Berlijn werd. Hij werd vooral geprezen om zijn gevoel voor zaken waar bij de kanselier moest oppassen. Naar buiten toe had Boiling, zoals Günter Hoffmann in het week blad Die Zeit schrijft, gewerkt aan het beeld van de grote, een zame bondskanselier die een ge distantieerde houding ten op zichte van zijn partij inneemt. Naar binnen toe had hij de nei ging van Schmidt om zich in te kapselen en zich op het volk of de zwijgende meerderheid te be roepen tegengewerkt. Het 'Kleeblatt' wordt tenslotte ge completeerd door Gerhard Ko- now. Hij volgt Manfred Lahn- stein die minister van Financiën wordt, op als chef van de Bonds kanselarij. Ook Konow is ver trouwd met het werk in de rege ringscentrale. In de 'goede, oude tijd' was hij leider van de afde ling binnenlandse aangelegenhe den in de Bondskanselarij. (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - Terwijl de geruchten over een ophanden zijn de Britse invasie op de Falkland-eilanden toenamen, is gisteren in het Lagerhuis een fikse ruzie uitgebroken over de manier waarop de regering-Thatcher de crisis behandelt. Premier Thatcher en oppositielei der Michael Foot hadden gister middag enkele scherpe woor denwisselingen over de Falk land-crisis en voor het eerst sinds de Argentijnen begin april de eilanden binnenvielen, was het Lagerhuis zo verdeeld. Foot eiste van de regering de garantie, dat geen verder geweld zal worden gebruikt, maar dat contact wordt opgenomen met de Verenigde Naties. Mevrouw Thatcher weigerde dat en zei dat de Argentijnen eerst maar eens de VN moeten gehoorzamen door hun troepen terug te trek ken. Foot reageerde woedend. „Als de premier niet naar de VN wil gaan en doorgaat met het toepassen van geweld, dan zal dat de zaak van ons land grote schade toe brengen", zei hij, onder luid pro test van de conservatieve fractie en kreten van instemming van Labour. Mevr. Thatcher zei hierop: „Ik ben het geheel oneens met deze stel ling. Als wij weigeren militaire actie te willen ondernemen, zo lang de onderhandelingen voort duren. dan stellen wij het leven van vele van onze soldaten in de waagschaal". Dat leverde ander maal een groot rumoer op in het Lagerhuis, alsmede de vaststel ling dat Labour en conservatie ven definitief uit elkaar zijn ge groeid waar het gaat om de be handeling van de Falkland-cri- Tony Benn, leider van de linker vleugel binnen Labour, gooide olie op het vuur door te verkla ren dat Thatcher helemaal geen onderhandelingen wil, maar van het begin af aan al voor de weg van geweld had gekozen. „Abso lute onzin", aldus Thatcher. De liberale leider, David Steel, Vliegtuigongeluk in China: ruim honderd doden HONGKONG (UPI) - Een Chl- nees verkeersvliegtuig is op een binnenlandse vlucht in de ber gen van Guilin neergestort. Daarbij hebben alle 104 passa giers en de acht bemanningsle den het leven verloren, zo meld de gisteren het Chinese persbu reau Xinhua. Over de nationaliteiten van de slachtoffers zijn geen mededelin gen gedaan. Volgens eerdere be richten van de televisie in Hong kong waren vijftig van de passa giers uit de Britse kroonkolonie en waren er voorts twee wester lingen bij. heeft gisteravond aan de onenig heid in het Britse parlement ver der bijgedragen. Hij heeft ver klaard, dat zijn partij geen enkele verantwoordelijkheid voor een treffen bij de Falkland-eilanden wil nemen, zolang de regering blijft weigeren de politieke par tijen van haar voornemens op de hoogte te brengen. Debat Morgen is er een plenair debat in het Lagerhuis over de Falkland- crisis. Het staat wel vast dat mevr. Thatcher blijft vasthouden aan haar zienswijze dat, zolang de Argentijnse troepen niet van de Falkland-eilanden ^jn terug getrokken, de regering het recht heeft met geweld haar rechten op de eilanden te doen gelden. Het is niet eens onwaarschijnlijk dat, als het debat morgen plaats heeft, de eerste Britse troepen al op de Falkland-eilanden zijn aan gekomen. Steeds meer viel giste ren in Londen de speculatie te beluisteren, dat de Britse militai ren spoedig tot actie zullen over gaan. Het bericht dat Britse commando's al op de Falkland-eilanden zijn om daar een invasie voor te be reiden, werd gisteren bevestigd door functionarissen van de Amerikaanse inlichtingendienst, die worden geciteerd in het Lon- dense middagblad The Stan dard. Het ministerie van defensie ont kende dinsdag aanvankelijk de berichten over een naderende in vasie en de aanwezigheid van Britse commando's op de Falk land-eilanden. Maar later wijzig de dit standpunt zich. Nu werd er niet meer ontkend, maar werd slechts medegedeeld dat er geen commentaar kon worden gege ven. Een woordvoerder van het ministerie erkende gisteravond deze standpuntwijziging en voegde daaraan toe: „Het beleid is veranderd". Dit kan inhouden, dat er inderdaad al Britse militairen op de Falk land-eilanden zijn om daar voor bereidend werk te verrichten, net zoals commando's dat vorige week deden op Zuid-Georgië. Het kan ook betekenen dat men, door geen ontkenning te geven, de Argentijnse junta verder on der druk wil zetten. Inmiddels is bekend geworden dat Engeland van plan is een garni zoen van 3000 militairen op de Falkland-eilanden te stationeren, zodra die op de Argentijnse be zetters zijn heroverd. Dit garni zoen zal worden samengesteld uit manschappen van de Vijfde Infanteriebrigade, die momen teel in Wales een training onder gaan. V *v afwachten, gebruiken hun pauze o ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 - 124108 Spaans coup- proces: eis dertig jaar MADRID (AFP/DPA) - De drie Spaanse militairen, die ervan worden verdacht de belangrijkste rol te hebben gespeeld bij de mislukte staatsgreep van 23 februari vorig jaar, hebben gisteren dertig jaar gevangenisstraf tegen zich horen eisen. De aanklager achtte hen schul dig aan militaire rebellie en aan gewapende opstand te gen de grondwettelijke orde. De hoofdverdachten zijn luite nant-generaal Jaime Milans del Bosch, generaal Alfonso Armada en luitenant-kolonel Antonio Tejero. Zij worden beschouwd als de initiatief nemers van de couppoging. De aanklager eiste tegen de 29 andere militiaire verdach ten gevangenisstraffen die variëren van anderhalf tot 15 jaar. Voor hen werd ook ont slag uit het leger gevraagd. Tegen de enige niet-militaire beklaagde werd 10 jaar geëist. De aanklager sloot nadrukke lijk uit dat er enig bewijs be staat voor het verhaal dat ko ning Juan Carlos afwist van de staatsgreep en deze goed keurde. Tijdens het militaire proces verklaarde Del Bosch ervan overtuigd te zijn ge weest dat de Spaanse koning achter de coup stond. Tejero bestormde in de avond van de 23e februari het Spaanse parlement Samen met 280 leden van de guardia civil gijzelde hij gedurende 18 uren de hele regering en meer dan 300 parlementsle den. De poging om een mili tair bewind in te stellen mis lukte toen slechts een min derheid van de strijdkrach ten zich bij de opstand aansloot Koning Juan Carlos verdedigde de democratie in een dramatische televisiere- de. waarna de ders zich overgaven. Door Rode Brigades ROME - Ondanks de zware klap pen van de laatste tijd zijn de Ro de Brigades in Italië nog niet ver slagen. Gistermorgen vermoord den zij in Napels de regionale wethouder Raffaele del Cogliano en zijn chauffeur. De 37-jarige christendemocrati sche politicus was op weg naar een rouwdienst voor de lijfwach ten van zijn vroegere collega Ciro Cirillo, die juist een jaar geleden bij diens ontvoering door de Ro de Brigades waren vermoord. In de buurt van de kerk werd zijn auto klem gereden door een wit te Fiat, waaruit twee vrouwen en een man sprongen. Met speciale kogels, volgens de politie voor zien van diamanten punten, ver brijzelden zij de autoruiten van pantserglas waarmee de wethou der zich had trachten te bescher men en doodden beide inzitten den. Na de aanslag, die niet langer dan enkele minuten duurde, wisten de terroristen ongehinderd in het drukke verkeer te ontkomen. Na enkele uren werd de verantwoor delijkheid voor de moord op geëist door „een gewapende een heid van de Guerrilla-partij". De ze benaming, die nog niet eerder was gebruikt, werd maandag voor het eerst gehoord in de Ro meinse rechtszaal, waar 63 leden van de Rode Brigades worden berecht voor de moord op Aldo Moro en een groot aantal andere moorden en aanslagen. Een deel van de beklaagden, die zich onder leiding van de inmid dels eveneens gearresteerde cri minoloog Giovanni Senzani heeft afgescheiden van de zgn militaristische kern van de Rode Brigades, kondigde toen aan „Vanaf dit ogenblik ontstaat de Guerrilla-partijHet was een te ken van de onderlinge onenig heid binnen de terreurorganisa tie, maar zoals al dadelijk de vol gende dag is gebleken, is het ge vaar daarmee allerminst afgeno- AD VERTENT11 |:'l jpg O O O Q 1 II Cl CJ I o a n o I"t KI f-) D C> U PRIMAFOTO KLEUREN-_ FOTO'S Prachtige kleuren foto's met "niet goed-geld terug" garantie fc/V- uet CREDITCARD0l,o"s DV en gratis waardezegels CALCULATORv00, mooie kado's De presidentiele campagne van senator Edward Kennedy in 1980 had hetzelfde tragisch verloop als een duik van de hoge plank in een te ondiep zwembad. Met Ted Kennedy, broer van John en Robert, erfgenaam van veel politieke ambitie en schepper van een reeks compromitterende per soonlijke omstandigheden, leek het in de strijd om de Democratische kandidatuur voor het presidentschap ge daan. Evenwel: in deze lente van 1982, ruim twee jaar voor de volgende presidentsver kiezingen en net twee jaar na zijn schijnbare afgang, verto nen Kennedy's presidentiele ambities weer opmerkelijke tekenen van leven. Meer nog de kiezers preferen hem vol gens de opinie-onderzoeken boven een andere potentiële kandidaat, voormalig vice- president Walter Mondale (60 tegen 40 procent). Zijn politiek instinct heeft hem niet bedrogen toen hij zich opwierp tot pleitbezorger van de snel groeiende volksbewe ging die bevriezing van de nucleaire bewapening wil af dwingen. onder meer via de stembussen die in november van dit jaar voor de tussen tijdse verkiezingen zullen worden opgesteld. Weliswaar was Kennedy niet de eerste politicus die zich achter de beweging stelde, maar teza men met zijn collega Hatfield maakte hy het stilleggen van de kern wapen wed loop tot onderwerp van een Senaats motie Hoewel die werd ver worpen, gaf het hem identi- teit ten politiek gegeven dat in de komende maanden en jaren de discussies nog in toenemende mate zal gaan beheersen. Het zichtbare en voelbare falen van Reagans economisch en begrotingsbeleid, de enorme en te laag geschatte druk van grote begrotingstekorten bij gigantische uitgaven voor de fensie, geven tevens nieuwe glans aan de opvattingen die Kennedy 20 jaar lang heeft uitgedragen. De Democraten in het algemeen maken zich sterk dat zij in november, als alle zetels van het Huis van Afgevaardigden en een derde van die in de Senaat, ook die van Kennedy, op het spel staan, een verwarde en ge spleten Republikeinse Partij de rekening zullen presente ren. Kennedy's rivalen, zoals Mon dale en een andere senator. Alan Cranston, die zich eer der dan Kennedy voor de be vriezing van het kernwapen bestand uitspraken, hebben hun vermoedelijk grootste te genstrever op weg naar de kandidatuur voor het Witte Huis niet kunnen volgen in zijn snelle voetenwerk. Poli tieke waarnemers hebben bo vendien bemerkt dat Kenne dy zijn stijl van spreken gro tendeels heeft ontdaan van de lange denkpauzes, van de onafgemaakte zinnen en een flink stuk bombast. Op de te levisie maakt hem dat een stuk aantrekkelijker dan voorheen en met wellicht Reagan als tegenstander mag dat ook wel. De eerste Democratische krachtmeting voor Kennedy, Mondale en Cranston staat voor deze zomer op het pro gramma in Philadelphia, waar de Democraten hun tus sentijds congres hebben be legd. Dan zal moeten blijken welke Kennedy beter is - de volksmenner van het grote gebaar en de dreunende stem, die andere congressen tot donderend enthousiasme bracht, of de Kennedy-nieu- we-stijl, die hoopt definitief te hebben afgerekend met zulke voorvallen als het ver drinken van een medewerk ster toen hij zijn auto in Chappaquiddick van een brug reed na een feestje en vorig jaar de scheiding van zijn vrouw Joan. Walter Mondale, de uiterst be minnelijke en capabele vice- president onder Jimmy Car ter. is volgens naaste mede werkers nog op zoek naar een thema Die lijken bij handen vol klaar te liggen, maar Mon dale moet zich tezelfdertyd ontdoen van het negatieve beeld dat de Democratische president Carter op Ameri kaanse netvliezen heeft ach tergelaten. Alle zetstukken staan op hun plaats, de comi tés die geld inzamelen, de plaatselijke organisaties, maar Mondale heeft zijn identiteitsprobleem nog niet opgelost. Een van zijn medewerkers. Mi ke Berman, veronderstelt dat Mondale president wil wor den omdat hij denkt een goe de president te kunnen zijn De politiek is zyn beroep en hy vindt wat Washington be treft het politieke bedrijf het enige spel voor grote men sen. Niettemin schilderde de New York Times in een weekend bijlage „Deze keer heeft Walter Mondale geld. vaart en vertrouwen, maar zal er wel iemand naar hem luis teren"? Dat is een dwingende vraag en zijn mislukte kandi daatsrace tegen Carter in de jaren van 1972 tot 1974, met de verkiezingen van 1976 als inzet, heeft de bittere smaak van de mislukking nagelaten. Hoe het ook zy, ook Mondale heeft het resultaat by de hand van een opiniepeiling Maar die is alweer uit de herfst van 1981 toen de kern- problematiek nog niet zo zwaar woog Hy kreeg 71 pro cent tegen 55 voor Kennedy toen Democraten naar hun waardering voor politiek op treden werd gevraagd Mon dale is organisatorisch op zyn mededingers voor, doch op de vraag of hij de hardheid bezit om het nu wel tot het eind toe vol te houden moet het antwoord nog komen als Kennedy eenmaal al zijn vaandels ontplooit Een Ierse katholiek tegen een zoon van een protestantse do minee: luidruchtige, gesle pen rondborstigheid tegen over natuurlijke terughou ding. Beiden onderweg om de oude Democratische coali tie met de vakbonden te her stellen, die Reeft! in 1980 aan splinters heeft geslagen. Tip O'Neill, de Democrati sche voorzitter van het Huis van Afgevaardigden zegt dat de stemmen die toen verlo ren gingen grotendeels weer zyn gewonnen. Meer dan ie mand anders zal hy mee be stemmen met wie de Demo- enten straks in /ee gaan HENK KOLB Bijvoorbeeld voor 95 15 zegels: horloge. LUXEMBURG (ANP) Om een ernstige milieuramp te voorkomen wordt het hoog tyd voor internationale actie voor het behoud van de bossen in de gehele wereld. De bossen vcrdwynen thans in zo'n snel tempo, dat de huidige projecten ter bescherming van de bossen en de aanplant van nieuwe bomen een druppel op een gloeiende plaat zijn Het ontwikkelingsprogramma van de Verenigde Naties UNEP heeft daarom een actie opgesteld onder de titel "voor elk kind een boom", die zyn hoogtepunt moet krygen op de wereldmilieudag op 5 juni aan staande. Dit deelde P Thatcher, onderdirecteur van de UNEP-organisalie in Nai robi. gisteren mee tydens een conferentie van BuropCM milieu organi satie in Luxemburg. UNEP wil alle ouders aanmoedigen dit jaar voor elk kind een zogenaamde "geboorteboom" te planten Deze dienen by voorkeur te komen m gebieden waar bomen en bossen worden be dreigd. Voorts worden ettelyke duizenden kinderbibliotheken over de gehele wereld voorzien van informatie om de jeugd bewust te maken van de ernst van het probleem. Voorts dringt de milieu organisatie er by de staatshoofden op aan op 5 juni zelf officieel een boom te planten Tot nu toe hebben tien staats hoofden al toegezegd zich hiervoor in te spannen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9