]Ziektewetplan Verdeelt Kamer Lauw Drie maanden voor kapitein C Verwarring rond brief minister Veilig Verkeer: alcoholgebruik automobilisten neemt weer toe Commissie onderzoekt klachten opleiding blindegeleidehonden Alleen PvdA steunt Den Uyl Waar kun je nog tot 2 uur s ochtends tafelen? Casino Scheveningen Waar staan wel tien tafels voor je klaar? Casino Scheveningen Wat is het nieuwste besluit van een avondje uit? Casino Scheveningen 'OENSDAG 28 APRIL 1982 ROTTERDAM (ANP) - De Nederlandse kapitein Berend van der Laan (43) uit Oude Pekela is gisteren op Cyprus tot drie maan den gevangenisstraf veroordeeld. De kapitein van de kustvaar der Margit werd door een rechtbank in de havenstad Larnaca op het Griekse gedeelte van het eiland veroordeeld, omdat hij drie maanden eerder als kapitein van hetzelfde schip de haven Fa- magusta had aangedaan op het Turkse deel van het eiland. De advocaat van Van der Laan heeft opdracht gekregen tegen de uitspraak in hoger beroep te gaan. Bij Vertom, de beheerder van de kustvaarder heerst onbegrip over de straf van Van der Laan. "Als we hadden geweten dat de zaak op Cyprus zo gevoelig lag, hadden we wel een andere kapitein aan boord gebracht die niet eerder Famagusta had aangedaan", aldus een woordvoerder. Volgens de woordvoerder van Vertom is de kans groot dat kapiteit Van der Laan toch nog deze week op vrije voeten komt. De advocaat van Van der Laan acht de kans op negentig procent dat de kapiteit wordt uitgewezen. Binnonland DEN HAAG (GPD) - Veilig Ver keer Nederland maakt zich ern stig zorgen over het opnieuw toe nemend alcoholgebruik onder automobilisten. Volgens de orga nisatie komt dat onder meer door vermindering van de poli- tie-controle. De Rijkspolitie noemt de bezorgdheid van Veilig Verkeer Nederland overdreven. WN wijst op de toenemende rol van alcoholgebruik bij verkeers ongelukken met dodelijke af loop. Terwijl het totaal aantal do delijke ongevallen vermindert, stijgt het aantal gevallen waarbij sprake was van drankgebruik. „Het publiek gaat weer wat rui mer denken over drinken voor het rijden", zegt adjunct-direc teur mr. A. de Jong van Veilig Verkeer. De Jong ziet een duidelijk verband tussen de toename van het alco holgebruik in het verkeer en de vermindering van politiecontro le od dit punt. Hij wijst op een beslissing van de Rijkspolitie, om niet langer mee te werken aan grootscheepse landelijke al coholcontroles „Het publiek er vaart dat duidelijk als een daling van de 'pak-kans' en dat doet de zaak geen goed", aldus De Jong. Een woordvoerder van de Rijkspo litie beaamt, dat de grootscheep se alcoholcontroles al enige tijd van de baan zijn. De noodzaak om uit bezuinigingsoverwegin- gen het aantal overuren te beper ken, speelt daarbij een rol. maar niet de enige. De Rijkspolitie had ook bezwaren tegen landelijke alcoholcontroles „Zo'n landelijke actie vergde een enorme voorbereiding, waarbij duidenden mensen geïnfor meerd moesten worden. Het ge volg was, dat half Nederland wist dat op een bepaalde vrijdag avond gecontroleerd zou wor den", zegt de woordvoerder „Dat had dus niet zo veel zin De afschaffing van de landelijke controles betekent echter niet, dat de politie niet meer let op au tomobilisten die een borrel op hebben, benadrukt hij. „We werken nu veel meer doelge richt. De alcoholcontrole is meer ingebouwd in het normale sur veillance-patroon. Het resultaat blijkt dan veel groter". DEN HAAG (ANP) - Minister Gardeniers (volksgezondheid) heeft een commissie benoemd die de problemen tussen het Ko ninklijk Nederlands Geleidehon- denfonds (KNGF) en de Nedccr- landse Vereniging van Blinden en Slechtzienden (NVBS) moet gaan onderzoeken. Volgens het ministerie van volks- j ÏEN HAAG (GPD) Minister Den Uyl (sociale zaken) moet zijn voorstellen voor de nieuwe Ziektewet aanzienlijk wijzigen. Doet hij dat niet, dan zullen de plannen worden verworpen. Dit bleek gisteren dat WD en D'66 het woord hadden gevoerd tijdens het debat in de Tweede Kamer en uit de opstelling van het CDA. /an de grote partijen staat alleen 1de PvdA positief tegenover de voorstellen van minister Den Uyl en zijn staatssecretaris Dales. CDA, WD en D'66 zullen de plannen verwerpen, omdat deze uitmonden in een lastenverzwa ring voor het bedrijfsleven. Al leen als Den Uyl zijn voorstellen op dit punt ingrijpend wijzigt, kan hij op een meerderheid reke- De CDA-fractie, die pas vanavond in het debat aan het woord zal komen, heeft gisteren tijdens het vaste wekelijkse fractieberaad overeenstemming bereikt over de inbreng bij het debat. Daarbij is vastgesteld dat de voorgeno- Milj oenenfraude HEERLEN (ANP) - Met de arres tatie van de 54-jarige B.G. uit Heerlen en de 53-jarige L.T. uit Voerendaal meent de justitie in Maastricht een belangrijke frau dezaak op het spoor te zijn. De officier van justitie, mr. J. Rein- tjes, verklaarde gisteren dat het niet onaannemelijk is dat door de activiteiten van deze twee mannen de Staat der Nederlan den voor enkele miljoenen gul dens schade is berokkend. De aangehoudenen worden ver wacht van valsheid in geschrifte, het indienen van valse wir-subsi- die-aanvragen en het aanbieden van steekpenningen. men lastenverzwaring voor het bedrijfsleven op „onoverkomen- lijke" bezwaren stuit. De fractie sloot daarbij niet uit dat zij uit eindelijk tegen het wetsontwerp zal stemmen. Volgens de PvdA-woordvoerster Elske ter Veld is er echter geen andere mogelijkheid om nog dit jaar in de sociale zekerheid te be zuinigen. Zij wijst het alternatief van een verdere premieverho ging voor werknemers van de hand. Mevrouw Ter Veld had kri tiek op enkele onderdelen van het wetsvoorstel, zoals de intro ductie van het kostwinnerschap bij het verlenen van de laagste ziektegelduitkeringen. Ook de kleine linkse partijen waren het met deze kritiek eens, maar PSP, PPR en CPN verwierpen daar naast het gehele wetsvoorstel. Minister Den Uyl heeft zijn voor stel al eerder, onder druk van de kroonleden uit de Sociaal-Eco nomische Raad, aanzienlijk ge wijzigd. Daarmee probeerde hij tevens tegemoet te komen aan de eisen van de vakbeweging, om dat die weigerden te praten zo lang een dreigende ingreep in de cao's boven tafel bleef zweven. Het nu in de Kamer te behandelen voorstel gaat uit van totale bezui nigingen van circa 700 miljoen, in plaats van de voorziene 1,4 miljard. De bezuiniging wordt bereikt doordat zieke werkne mers in het vervolg premies zul len betalen over hun ziektegeld. Maar in cao-onderhandelingen is ADVERTENTIE In Casino Scheveningen met z'n 24 Roulette- en Black Jack tafels, z'n bar en restaurant. Gezelligheid is er troef. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Kurhaus, tel. 070-512621 WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Bordeaux Brussel Frankfort Genève 1 Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul geheel bew. half bew. 12 :waar bew. 10 motregen 12 :waar bew. 10 onbew motregen 13 onbew. 16 licht bew. 10 half bew. 17 licht bew. 15 zwaar bew. 11 geheel bew. 9 Discriminatie treft junkies ROTTERDAM (ANP) - De Rotter- damse dominee Visser heeft gis teren in een open brief geprotes teerd tegen het discriminerende gedrag van de spoorwegpolitie van het Centraal Station in Rot terdam. Maandag werd op het Centraal Station hard opgetre den tegen een groep verslaafden. Dominee Visser had die dag de proef op de som genomen en mocht de restauratie binnen, ter wijl een metgezel werd gewei gerd omdat hij als "junk" be kend stond. Als toelichting op de weigering kreeg Visser te horen, dat "groepen junks en leden van andere minderheidsgroeperin gen zoals Turken en Marokka nen" de afgelopen dagen onrust hadden veroorzaakt. inmiddels afgesproken dat de werkgevers deze premieheffing voor hun rekening zullen nemen. Ook voorziet het wetsvoorstel in een regeling waarbij werkgevers niet langer de eerste twee, maar de eerste vijf ziektedagen zelf moeten betalen. Wel kunnen zij zich tegen dat risico verzekeren, maar het wetsovoorstel leidt toch tot een aanzienlijke lasten verzwaring voor de werkgevers. Het CDA acht het overigens niet uitgesloten dat de bewindsman morgen na zijn antwoord de be handeling van het wetsontwerp wenst op te schorten. Dat zou hem de gelegenheid geven zoda nige wijzigingen aan te brengen, dat het voorstel alsnog aanvaard baar wordt voor een kamermeer derheid. WD en D'66 hebben de minister al laten weten definitief niets voor de huidige voorstellen te voelen. Namens de liberalen verklaarde woordvoerder De Korte dat het voorstel in de huidige vorm erger is dan de kwaal. Het leidt niet tot bezuinigingen en ook niet tot een vermindering van het ziektever zuim, maar juist tot een lasten verzwaring voor het bedrijfsle ven van 1 miljard. Ook mevrouw Groenman (D'66) wees het voorstel af, nadat de fractie in eerdere instantie niet afwijzend tegenover de plannen heeft gestaan. Siciliaanse misdadigers in Nederland ontmaskerd NIJMEGEN (GPD) - Via de arres tatie op 1 april van drie overval lers van een postkantoor in Oos terhout heeft een speciaal gefor meerd politieteam een interna tionaal opererende bende Ita liaanse misdadigers ontmaskerd die de afgelopen vier maanden acht overvallen op postkantoren hebben gepleegd. Inmiddels zijn zeven in Nijmegen woonachtige Sicilianen, de meesten in de leef tijd van 20 tot 22 jaar, gearres teerd. Zij waren de handlangers van zeven ongeveer tien jaar ou dere Sicilianen die nog in Italië verblijven en voor wie via Inter pol eveneens aanhouding is ge vraagd. Het wordt niet uitgesloten geacht dat de Siciliaanse bende ook in andere Europese landen opereer de. De totale buit van de overval len in tweemaal Nijmegen, Ede, Tiel, Oosterbeek, Zutphen, Roer mond en Oosterhout bedraagt 574.000 gulden. Daarvan is slechts 36.000 gulden terugge vonden. De rest van het geld is verdwenen naar Italië met de speciaal voor de overvallen naar Nederland overgekomen zeven Sicilianen. Deze zeven Sicilianen zijn bij de Italiaanse politie bekende crimi nelen die in het verleden geweld niet schuwden. Bij een van hun overvallen in Italië viel zelfs een dode. Ze zijn tot op dit moment nog niet aangehouden. gezondheid zal het onderzoek zich richten op grieven over de opleiding en kwaliteit van blin degeleidehonden. organisatori sche en bestuurlijke problemen en het beleid ter bevordering van de mobiliteit van blinden en slechtzienden. Al sinds enige tijd uit de NVBS kri tiek op dc handel en wandel van het geleidehondenfonds De grieven van de NSBS. die hier over onlangs een rapport heeft uitgebracht, richten zich op de organisatorische samenwerking met het fonds, de kwaliteit van de dienstverlening en de finan ciële gang van zaken. Volgens het hoofd van het vereni gingsbureau. J G. Zeekant, ont breekt de deskundigheid in het fonds geheel. 'Tien procent van de honden vol doet niet. Er bestaat daarom bij de consument grote onzekerheid over de capaciteiten van honden Wij concluderen dat de opleiding van blindegeleidehonden ruim schoots tekort schiet.'' Ook de "sentimentele" werving van fondsen schiet bij de NVBS in het verkeerde keelgat. "Juist als je streeft naar integratie van blinden in de samenleving moet je niet gaan bedelen, want dan schiet je je doel voorbij", zo meent Zeekant. Directeur H.M. de Groot van het geleidehondenfonds toonde zich gisteren verbaasd over het rap port van de NVSB "Net nu er een commissie is ingesteld komt de NVSB met allerlei beschuldi gingen tegen het fonds. Dat kan het werk van de commissie al leen maar hinderen. Overigens hebben wij dat rapport nooit ge kregen zodat ik daar moeilijk op kan reageren." In de Haagse Ridderzaal werd gisteren een receptie ge houden in verband met het af scheid van Hans V/iegel als fractieleider van de VVD. Op de foto Hans Wiegel en zijn echtgenote Marianne in ge sprek met kamervoorzitter Dol man (links). Afscheid van Hans Wiegel DEN HAAG (GPD) - Een lan ge stoet van ministers, ka merleden en partijgenoten hebben gisteren in de rij ge staan om Hans Wiegel ten af scheid de hand te drukken. De receptie werd dinsdag ge houden in de Haagse Ridder zaal. Wiegel verlaat deze week de Tweede Kamer om zijn nieuwe functie van Com missaris der Koningin in Friesland te aanvaarden. In de Tweede Kamer zei ka mervoorzitter Dolman in een korte speech er "ernstig reke ning" mee te houden dat Wie gel eens in de actieve politiek terug zal keren. „Beste Hans, maak in het vele water van Friesland je borst maar nat", wenste hij Wiegel toe. Op de receptie zei Ed Nijpels, opvolger van Wiegel als poli tiek leider van de WD, dat ook hij rekening houdt met een terugkeer van de voor malige oppositieleider in de nationale politiek. DEN HAAG (GPD) - Minister Van Dijk (ontwikkelingssamenwerking) heeft in het parlement voor grote verwarring gezorgd met een brief over het 'stuwmeer' van ontwikkelingsgeld. Dit schrijven is zo ondui delijk dat het, in de woorden van D'66-kamerlid Nuis, „door iedereen net zo gelezen kan worden als hij wil" Intussen is er tussen minister Van Dijk en zijn collega van financien Van der Stee, behalve over de besteding van het geld uit het stuwmeer, nog een tweede conflict aan het licht gekomen. Van der Stee wil de verant woordelijkheid van minister Van Dijk niet erkennen voor het beleid tegenover Wereldbank-instellingen die op de Derde Wereld gericht zijn. Volgens het regeerakkoord valt die bevoegdheid bij de minister van ontwikkelingssamenwerking. Over beide kwesties wil het parle ment zo spoedig mogelijk duidelijkheid krijgen van de regering Het conflict over de bevoegdheden ten opzichte van Wereldbank sleept al langer. De beide bewindslieden zijn al sinds het opstellen van het re geerakkoord bezig om tot duidelijke afspraken te komen In een reactie op de uitspraken van minister Van der Stee in het NRC-Handelsblad verklaarde Van Dijk dat hij van plan is onverkort vast te houden aan de afspraken die gemaakt zijn in het regeerakkoord. De problematiek rond het 'stuwmeer' vormt de tweede twistappel tussen de ministers van ontwikkelingssamenwerking en financiën, waarvan steeds is aangenomen dat zij politiek op één lijn zitten. Naar aanleiding van de brief van Van Dijk heeft de Tweede Kamer gisteren besloten een debat te wijden aan de problematiek rond het 'stuwmeer'. Dit zal waar schijnlijk in de week van 11 mei plaatsvinden. Eerste-Kamerleden De Gaay Fortman (PPR) en mevrouw Bischoff (D'66) hebben gisteren een spoeddebat aangevraagd waarbij zij de minister-president hierover per soonlijk aan de tand willen voelen. De problemen voor minister Van Dijk begonnen met het instellen van een 'kasblokkade' door minister Van der Stee (financien), die begin dit jaar alle ministeries een beperking oplegde voor werkelijke uitgaven de 'kasuitgaven'. PSP vraagt opheldering infiltratie BVD in partij DEN HAAG (ANP) - De Tweede- Kamerfractie en het partijbe stuur van de PSP zijn uiterst ver ontwaardigd over berichten uit de afdeling Eindhoven van die partij dat de Binnenlandse Vei ligheidsdienst (BVD) en de plaat selijke inlichtingendienst Eind hoven hebben geprobeerd in de afdeling te infiltreren. Het kamerlid Andree van Es heeft schriftelijke vragen gesteld aan minister Van Thijn (binnenland se zaken). Partijvoorzitter en se nator voor dc PSP Bram van der Lek heeft er een brief over aan de bewindsman geschreven. Volgens de PSP infiltreerde de BVD door onder de pacifisten in Eindhoven twee informanten te recruteren die verslag moesten uitbrengen van ledenvergade ring van de afdeling Als tegenprestatie kregen de be trokkenen geld, aldus de PSP. Zelfs zou hun een woning zijn aangeboden vlak in dc buurt van een Eindhovens PSP lid In zijn brief aan minister Van Thyn schrijft partijvoorzitter Van der Lek dat vast staat dat twee leden van zijn party in Eindhoven zijn benaderd door de plaatselijke politie-inlichtingendienst en ten minste eenmaal door een func tionaris van de BVD. Minstens een half jaar lang hebben zij aan deze diensten inlichtingen gege- licht bew. half bew. onbew. ADVERTENTIE 10 onbew. onbew. 16 7 half bew. 13 3 onbew. 21 7 onbew. 11 7 onbew. 20 3 half bew. 11 1 onbew. 17 12 onbew. 18 6 geheel bew. - 4 onbew. 17 6 zwaar bew. 17 6 regen 14 5 licht bew. 10 5 licht bew. 10 2 half bew. 20 10 onbew 15 4 In de speelzaal van Casino Scheveningen. Met een internationale staf korrekte croupiers, met bar en restaurant. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Kurhaus, tel. 070-512621 DEN HAAG (ANP/GPD) - Het de bat in de Tweede Kamer over de bezuinigingsbrief van premier Van Agt heeft gisteravond geen vuurwerk opgeleverd. De woord voerders van de regeringspartij- PvdA-bestuur achter Max van den Berg DEN HAAG (GPD) - Het PvdA-be stuur heeft gisteren in een ver klaring tegengesproken dat de positie van leden van het bestuur (in het bijzonder voorzitter Max van den Berg) in het geding is Het PvdA-bestuur reageerde daarmee op een publicatie in Het Parool van gisteren. Daarin werd aan de hand van gesprekken met bestuursleden een reconstructie gegeven van de discussies over de Voorjaarsnota in het bestuur van 14 en 15 april. Van den Berg's opvatting dat het bezuini gingspakket „onaanvaardbaar" was, schoot toen bij veel PvdA- toppolitici in het verkeerde keel gat. en CDA, PvdA en D'66 gaven te kennen zo kort voor het verschij nen van de voorjaarsnota eigen lijk geen behoefte aan dit debatje te hebben, maar dat zij uit hoffe lijkheid jegens de initiatiefnemer tot deze gedachtenwisseling, WD-fractievoorzitter Nijpels, wel bereid waren het een en an der te zeggen. Nijpels was de enige die fel van leer trok en een groot aantal ver wijten op de regeringstafel liet neerdalen. Kritiek kwam ook van "klein links" en "klein rechts". PvdA en D'66 heten zich in prijzende zin uit over de plan nen van het kabinet Het CDA koos een meer zakelijke benade ring. Bij afwezigheid van premier Van Agt beantwoordde vice-premier Den Uyl de vragen over de bezui nigingsbrief. Den Uyl bestreed dat het kabinet akkoord is ge gaan met invoering van het "kostwinnersprincipe" in de so ciale verzekeringen per 1 januari volgend jaar. Wel wil het kabinet een aantal systeemwijzigingen in de sociale zekerheid, 'maar ik weiger dat te laten vereenzelvi gen met het kostwinnersprinci pe". zei Den Uyl gisteren in de Tweede Kama Die systeemwijzigingen komen volgens Den Uyl neer op verzelf- stangiging van uitkeringen (ie der individu, man of vrouw, een eigen uitkering), en vervolgens toepassing van het draagkracht beginsel, zoals dat nu ook bij de volksverzekeringen (AOW. WAO) het geval is De diverse woordvoerders maak ten zich wel allen zorgen over de gevolgen van de door het kabinet aangekondigde bezuinigings maatregelen Zo wilden zij graag meer inzicht hebben in de gevol gen voor de werkgelegenheid, voor de koopkracht en voor de collectieve lastendruk. Vice-premier Den Uyl, die premier Van Agt verving, ging daar ech ter niet op in. Hij verwees de Ka mer naar de echte voorjaarsnota, die over tien dagen wordt vastge steld. Ook bracht Den Uyl geen licht in de al enige tijd (tussen CDA en PvdA) slepende discussie over dcchtc" minima "Het kabinet slaat uiteraard acht op de ont wikkeling van de uitkenngen en lonen op minimumniveau, en geeft daarbij bijzondere zorg aan al diegenen die uitsluitend op het minimum zijn aangewezen", zei hy slechts. ADVERTENTIE van een avondje uit. Om even de sfeer te proeven of een rondje méé te draaien, of een glaasje aan de bar. Elke dag Roulette en Blackjack van 2 tot 2. Kurhaus, tel. 070-512621

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7