c Leidse Chileen dreigt grens over te moeten Bemiddeling bij vakantie-opvang van huisdieren J Actie beoogt leggen contacten Kamer van Koophandel: 'Meer parkeerruimte Schuttersveld nodig' Leiden WOENSDAG 28 APRIL 198: W0E LEIDEN De Chileen Sergio W., bijna vijf jaar in woner van Leiden, moet het land uit. Dat staat ten minste in een beschikking die de Leidse politie vo rige week ontving van het ministerie van defensie. Op het laatste nippertje kon via het aanspannen van een kort geding voorkomen worden dat Sergio afgelopen vrijdagavond op het vliegtuig naar Chili werd gezet. Inmiddels heeft de Chileen, die vorig jaar met een Nederlandse vrouw trouwde, politiek asiel aangevraagd. Bij een nu aangespannen kort geding, dat 13 mei dient, moet de rechter beslissen of Sergio inderdaad Nederland moet verlaten. Teruggaan naar Chili lijkt voor Sergio echter levensgevaarlijk. In dit Latijns-Amerikaanse land, dat op het moment een dictatoriaal regime kent, wordt Sergio namelijk als te genstander gezien. Voor zijn vlucht in 1976 was hij de lei der van een linkse studenten- groep die ondergronds poli tieke activiteiten ontwikkel de tegen de regering van Pi nochet. Het uitlekken van zijn activiteiten dwongen Sergio eerst onder te duiken en later het land uit te vluch ten. Zijn vader en diens vriendin werden daardoor al eens het doelwit van marte lingen. En het is niet denk beeldig dat Sergio eenzelfde lot te wachten staat bij terug keer naar Chili. Toch dreigde de Chileen vrij dagavond op het vliegtuig naar Chili gezet te worden. Reden: Sergio is hier illegaal en zijn huwelijk met een Ne derlandse kan daar niets aan afdoen. Het huwelijk wordt als niet-reëel, een schijnhu welijk gezien. Het echtpaar W. kreeg dat vrijdag te horen als uitslag op de aanvraag voor een verblijfsvergunning voor Sergio. Hij had die vorig jaar juni aangevraagd, een week na zijn huwelijk. Justi tie twijfelt echter aan de op rechtheid van het huwelijk en verklaart bovendien dat de vrouw van Sergio niet aan een bepaalde voorwaarde voldoet: zij zou moeten werken om in het levenson derhoud van zichzelf en haar man te n De advocaat van Sergio, mr. Roest noemt een en ander 'onbehoorlijk': "Wanneer twee Nederlanders trouwen, haal je het toch niet in je hóóofd om te vragen of ze wel van elkaar houden". Sergio's vrouw kenmerkt het karakter van de beslissing als een on- menselvjke: "Ze hebben naar ons verhaal nooit willen luis teren; wij hadden kunnen vertellen dat we echt van el kaar houden. We hebben eerst vier jaar samenge woond en mijn man is zelfs bezig mijn zoontje uit een vo rig huwelijk te adopteren. Verschillende mensen kun nen getuigen dat ons huwe lijk wel echt is". Een baantje heeft ze inderdaad nog niet: "Ik ben werkzoe kend. Toen ik een tijdje gele den een baantje had gevon den, zei de vreemdelingen dienst (achteraf bleek ten on rechte) dat ik daarmee niet genoeg verdiende. Mijn man heeft echter wel een goede baan te kunnen krijgen als assistent-archeoloog bij het voor mineralogie. En dat ging op het laatste mo ment niet door, juist omdat hij geen verblijfsvergunning had". Naar aanleiding van de be schikking van justitie moest Sergio W. zich vrijdag mel den bij het Leidse politiebu reau. Hoewel hem, via zijn vorige advocaat Lever, na drukkelijk verzekerd was dat hij niet gevangen gezet zou worden, ging vrijdag wel meteen de deur achter de Chileen op slot. Een zaak die volgens mr. Roest, die de zaak inmiddels van Lever heeft overgenomen, zeker nog een staartje zal krijgen. Tot en met maandag verbleef Sergio vervolgens in een cel op het Leidse politiebureau, waar zijn vrouw hem van de ene wachtcommandant wel, van de andere weer niet mocht bezoeken. Een woord voerder van de vreemdelin genpolitie gisteren: "Wij han delden alleen in opdracht van het ministerie van justitie. Of er onjuist gehandeld is, kan ik niet zeggen. Dat zou onder zocht moeten worden. Nu is de zaak in elk geval helemaal in handen van justitie". politiek asiel voor Sergio, werd de Chileen namelijk weer vrijgelaten. De con tact-ambtenaar van justitie besliste aldus. Volgens mr. Roest echter niet zonder druk van verschillende in stanties. "We hebben ge schermd met Tweede-Ka mervragen en publicaties". Bovendien hebben Amnesty International en het Chili- front, dat de Chileen sinds het afgelopen weekeinde heeft geadopteerd, zich met de zaak bemoeid. Ook wer den verschillende raadsleden over de toestand van Sergio ingelicht. Ed van der Veen van het Chilifront: "Sergio is een politiek vluchteling. Wanneer hij naar Chili terug gaat wordt hij gegarandeerd opgepakt en vastgehouden". Zo denkt ook mr. Roest, advo caat van Sergio, erover. Tij dens het kort geding mei speelt nu niet meer al 13 leen de vraag mee of Sergio wel of niet uit liefde is ge trouwd, maar ook of hij wel of niet de status van politiek vluchteling kan verkrijgen. Gehoopt wordt dat de beslis sing over dit laatste nog voor het kort geding zal vallen. Een hoop die iets wordt aan gewakkerd door wat een voorlichter van het ministe rie gisteren zei. "Maandag middag is er al een gesprek geweest. De bevindingen daarvan gaan nu naar de staatssecretaris en die moet dan beslissen. Dat hoeft niet zo heel lang te duren". En de kansen op de status van politiek vluchteling voor Ser gio worden nu niet direct heel laag geschat. Mr. Roest: "Wanneer je kijkt naar ande re soortgelijke gevallen, dan moet Sergio een redelijke kans maken. Hoewel de A-s tatus, dus volledige erken ning als politiek vluchteling, voor maar heel weinigen is weggelegd. Je kunt echter ook de B-status krijgen, wat betekent dat je niet volledig erkend bent, maar ook het land niet uit hoeft". Blijft de vraag nog v gio pas nu, na vijf jaar, poli tiek asiel heeft aangevraagd. Zijn vrouw: "Hij was bang voor represailles op de in Chili achtergebleven familie. En mr. Roest daarover: "Het was eerder ook nog niet no dig. Hij zat hier goed en was immers getrouwd. Dat gaf al genoeg vertrouwen dat hij in Nederland zou mogen blij ven. Bij zo n aanvraag moet je bovendien al je ervaringen weer gaan vertellen en daar loop je niet mee te koop". echter wel graag gehad dat Sergio zich eerder had aange meld. De voorlichter: "Wij vinden dat hij zich alleen maar verdacht heeft gemaakt door zich nooit te melden bij de vreemdelingenpolitie. Juist omdat hij dat pas deed na het huwelijk, denken wij dat het huwelijk niet reëel is". De uiteindelijke beslis sing ligt daarover ligt echter bij de rechter. Zijn uitspraak in het kort geding van 13 mei zal uitmaken of Sergio W. in derdaad naar Chili terugmoet of in Nederland kan blijven. Tenminste, als daarvoor al niet een beslissing is gevallen over de aanvraag om politiek asiel. LEIDEN - Niet bij gezelligheid al leen. Als een soort variant op de 'brood-slogan' van het CDA. zou dat het credo kunnen zijn van serviceclubs. De Leidse afdeling van de 'Club Fifty-One' (een soort vervolgclub op de 'Ronde Tafel', waar je na je veertigste moet opkrassen) be dacht een paar jaar geleden een maatschappelijk doel waarbij het mes aan twee kanten sneed Contact leggen tussen enerzijds eigenaars van huisdieren en an derzijds mensen die in de vakan tiedagen wel de zorg voor de beestjes op zich willen nemen. 2eker geen nieuw initiatief overi gens. De Dierenbescherming heeft iets dergelijks al een jaar of tien op het programma staan. Se cretaris Schouten van het hoofd bestuur bevreemdt het dan ook een beetje dat deze actie naast en niet samen met die van de die renbeschermers wordt gehou den. Dierenarts F. Muurling. voorzitter van de Leidse 'Fifty- Oners' en één van de initiatiefne mers heeft echter een verklaring: "Bij de Dierenbescherming gaan ze uit van het dier, terwijl wij toch ook de bedoeling hebben om mensen, die om wat voor re den dan ook vereenzaamd zijn, weer aan wat contacten te hel pen". Vandaar ook het aan twee kanten snijdende mes. Maar. zo voegt Muurling er onmiddellijk aan toe. de samenwerking met de Leidse afdeling van de Dierenbe scherming is voortreffelijk. "Zo mogelijk spelen we elkaar de bal toe". Een goede verhouding die wordt onderstreept door de voor zitter van de Leidse Dierenbe scherming, Frohwijn: "Onze ac tie is inderdaad soortgelijk, maar we vinden dit een goed initiatief. Er is behoefte aan. Zeker nu er een nieuwe wet is die hogere ei sen stelt aan hondenkennels." Proefballon Terug naar Club Fifty One waar, al dus Muurling, dit idee van ge combineerde mensen- en dieren- hulp een paar jaar geleden rees. "We hebben toen een proefbal lonnetje opgelaten. Kijken of het wel aansloeg. Dat bleek wel. Dus is het vorig jaar wat grootser aan gepakt. Met een advertentie in de regionale bladen en zo. En dat liep goed. In totaal hebben we in 75 gevallen contacten gelegd". Daarom dit jaar dus een voortzet ting van de actie. Het gaat bij de hulpcampagne van Club Fifty One vooral om de - zoals Muurling het zegt - 'con tact-arme' mensen. "Een groep die je niet zo makkelijk bereikt en zo kun je het ook nog een beetje aardig verpakken. Echt verschrikkelijk leuke reacties ge had. Bovendien is er ook al een aantal blijvende contacten uit voortgegroeid. En daar is het ons vooral om te doen". Dierenarts Muurling (rechts), wiens praktijk als tussenstation fungeert voorde actie van Club Fifty-One. Dit is overigens niet een nadere inspectie van een hond, van wie de eigenaar op vakantie wil. Een keizersnede moet een kleine ter wereld helpen. Komen we bij de andere kant van de Fifty-Onc-medaille (al is dat ditmaal niet in negatieve zin): het onderdak brengen van huisdie ren, wier 'baasjes' vakantie vie ren. Of de actie er ook in zal re sulteren dat minder dieren in de zomermaanden op straat worden 'gekeild', betwijfelt Muurling. "Nee, ik denk ook niet datje die groep werkelijk zult bereiken. Het moeten echt wel dieren vrienden zijn" LEIDEN - B(j de bebouwing van het Schuttersveld is meer par keerruimte nodig dan de ge meente denkt. Dit zegt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland in een reactie op het ontwerp-be- stemmingsplan voor het Schut tersveld. Volgens de kamer is het aantal van 1150 parkeerplaatsen, dat thans in het plan is opgeno men, beslist te krap. De bouw van kantoren op het Schutters veld zou alleen al een behoefte van ongeveer 1500 parkeerplaat sen met zich meebrengen, meent de Kamer. Rekening houdend met de nabij heid van het station zouden nog altijd zo'n 1250 parkeerplaatsen nodig zijn. De totale parkeerbe- hoefte voor woningen en kanto ren wordt door de Kamer ge schat op ruim 2000 plaatsen. Daarmee is nog geen rekening gehouden met de parkeerbehoef- te van bijvoorbeeld het nieuwe postkantoor en een hotel. De Kamer vraagt het gemeentebe stuur nogmaals of het mogelijk is de kantoren die direct aan de spoorlijn gesitueerd zijn, van een meer directe aansluiting met het perron te voorzien. Daardoor zou een droge en windvrije passage ontstaan. Een dergelijke aanslui ting zou naar de mening van de kamer het gebruik van het open baar vervoer bevorderen. De Kamer doet voorts de aanbeve ling de mogelijkheid te onder zoeken voor een congres- of ver gaderruimte. Bezwaar heeft men tegen de vestiging van een groot levensmiddelenbedrijf. Een der gelijke vestiging zal een onge wenste uitholling van bestaande winkels teweeg brengen, meent de Kamer. Het alternatief van de dieren mee op vakantie raadt hij af: "Er wordt wel beweerd dat dieren gediend zijn met lange reizen, maar dat komt echt maar heel zelden voor". Muurling bena drukt ten slotte nog eens dat het niet de bedoeling is om dieren- pensions in de wielen te rijden. "Dat is niet eerlijk. Die moeten er hun brood mee verdienen. Maar in de vakantiemaanden zijn de kennels meestal overvol" een grabbelton, een visspel, een ballengooitent en een rad van avontuur worden opge steld. Bovendien treedt beide dagen de de majorettegroep De Vijf Hoven Girls op, vrij dag om één uur 's middags en zeven uur 's avonds: zaterdag om één uur. Beide dagen be gint de bazar om één uur en gaat ook 's avonds door. Oud papier Bazar Speeltuinvereniging De Vijf Hoven houdt vrijdag en za terdag een bazar, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de diverse activiteiten, zoals de vakantiebezigheden. In het Vijf Hovenhuis aan de Hoflaan zal er onder meer De oud-papieractie in de Pro fessoren- en in de Burgemees ter swijk heeft in de periode februari 1981 tot en met ja nuari 1982 68.650 kilo papier opgeleverd, goed voor een fi nanciële opbrengst van 4119 gulden. Een deel van dat be drag is gegaan naar een bij belproject in Egypte, maar dat is beëindigd. Hiervoor in de plaats is gekomen een pro ject van het Ned. Bijbelge nootschap in Ethiopië. Het project van "Kerk in nood" voor de bijbelverspreiding in Polen wordt voortgezet. Zoals gebruikelijk de eerste maan dag van de maand staat 3 mei de container van één uur tot acht uur weer opgesteld op de Zeemanlaan, tussen de panden van defima's Zirkzee en Van Harteveld, evenals dinsdag van tien tot vier uur. Dichters In Art Tea House De Oude Rijn gevestigd aan de Stille Mare 4 is vrijdagavond weer een li teraire manifestatie. Haagse, Amsterdamse en Leidse dich ters zullen er optreden. Willen belangstellenden rekening houden met de volgende woorden van de organisatie: "De luisteraars zullen na de ze avond gesterkt door het le ven gaan. De ontwrichting van het leven, de economische recessie, de toename van de criminaliteit en het opruk kend gevaar van al dan niet bespoten appels, na 30 april kun je er weer tegen". U bent gewaarschuwd. Aanvang: acht uur. Wandelen De wcmdelkring Leiden en om streken organiseert op 30 april een oranje—wandel tocht. Start: restaurant Ton Menken Ijsbaan, Vondellaan 41 Leiden. Starttijd: van ne gen uur tot half drie. Afstan den: 5- 10-15- 25. DEN HAAG/LEIDERDORP/LEI- DEN - Een compleet familie-dra ma speelde zich gisteren af voor de Haagse rechtbank. Neven, nichten, ooms. tantes, zwagers en schoonzusters stonden in het paleis van justitie terecht voor in totaal zo'n zestig, zeventig inbra ken waarvan de totale schade op een half miljoen wordt geschat. Een soms komische maar vaker meelijwekkende kopie van het Amerikaanse familie-spektakel Dallas waarbij, net als op tv, de tranen rijkelijk vloeiden. Het drama begon op donderdag avond 14 januari toen ene Harrv S (42) uit Leiden, John C (22) uit Voorschoten, Ron van H. (24) uit Leiden en een 41-jarige vracht wagenchauffeur uit het Lim burgse Reuver bij een inbraak in een woning in de Leiderdorpse Voorhof op heterdaad werden betrapt. Met deze aanhouding werd een sneeuwbal aan het rollen ge bracht die het rechercheursduo Willem Hogendoorn en Ge de Jong van de Leiderdorpse rijks politie drie maanden werk en een heleboel overuren heeft ge kost. Maar liefst 82 'feiten' heeft de rijks- politie-Leiderdorp boven water weten te brengen. Voornamelijk inbraken maar ook diefstallen, helingzaken en enkele overtre dingen van de vuurwapenwet. Gisteren waren Hogendoorn en De Jong present in het paleis van justitie. Van de vele overuren die ze hadden gedraaid, gebruikten ze er acht om ook het vervolg van het door hun ontrafelde familie drama 'live' te kunnen meema ken Overigens kregen de Lei derdorpers aan het begin van de zitting een compliment van de officier van justitie Klein Brete- ler voor het deeelnkp werk dat zii hadden geleverd. "De Leider dorpse politie is er in geslaagd om duidelijkheid te scheppen in deze gecompliceerde zaak en heeft het geheel op overzichtelij ke wijze overgedragen", loofde de aanklager. Vluchteling Als eerste verscheen gisterochtend Jurgen B. voor rechtbank-presi dent Kootte. Deze 39-jarige Oost duitser had tegenover de politie vijftien door het hele land ge pleegde inbraken bekend. Vier daarvan, in Wassenaar, Oegst- geest. Leiderdorp en Voorscho ten, werden hem ten laste ge legd. Tussen de bewijsstukken bevond zich ook een Interpol-te lex waaruit bleek dat Jurgen bij na overal wordt gezocht. In Zwe den, Noorwegen, Denemarken, West-Duitsland en Portugal schijnt de naar Nederland ge vluchte Duitser ook al op het in brekerspad te zijn geweest. Rekening houdend met de activi teiten die Jurgen buiten Neder land heeft ontplooid, eiste mr Klein Breteler een gevangenis straf van anderhalf jaar met af trek van voorarrest. Een beëdig de tolk bracht de als kleptomaan afgeschilderde Duitser van deze onheilstijding op de hoogte. Maar zijn raadsman, mr. FE. Boonstra. deed vervolgens een hardnekige poging om de klepto maan af te schminken en hem tentoon te stellen als een zielige politieke vluchteling. Boonstra schetse de trieste levensloop van Jurgen maar moest achteraf be kennen dat hij wegens tijdge brek niet de kans heeft gehad om het een en ander bij Amnesty In ternational na te trekken. "Maar", zo voegde hij er in de 'wandelgangen' onmiddellijk aan toe, "ik denk niet dat we aan de waarheid van dit verhaal hoe ven te twijfelea" Contact-advertentie Jurgen kende een zeer zware jeugd. Vlak na het oprichten van de Berlijnse muur probeerde hij naar Zweden te vluchten. Hij werd op zijn vlucht neergescho ten, raakte zwaar gewond en werd tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Twee latere misluk te vluchtpogingen kwamen hem op nog eens een half jaar gevan genisstraf te staan. In 1968 reisde hij naar Praag waar hij als jour nalist voor de Rude Pravo zou hebben gewerkt. Met een Tsje chisch meisje probeerde hij na de Russische inval naar Oosten rijk te vluchten. Het meisje werd doodgeschoten en Jurgen werd gepakt en tot levenslang veroor deeld. Na meer dan vier jaar te hebben ge zeten werd Jurgen uitgewisseld. Dat zou door bemiddeling van Amnesty International zijn ge beurd. Jurgen kwam terecht in een Westduits vluchtelingen kamp. Dat moet nauwelijks een verbetering zijn geweest voor de gefrustreerd geraakte politieke balling. Via Zweden en Dene marken vluchtte Jurgen uitein delijk naar Nederland waar hij via een contact-advertentie in contact kwam met ene mejuf frouw L. van de V. Deze 44-jarige inwoonster van Voorschoten, zo bleek gistermid dag tijdens de zitting, had net een zware en zeer trieste levens periode achter de rug en hoopte via een advertentie tegen een partner op te lopen die haar wat meer geluk zou brengen. Zij trof het met Jurgen slecht want via haar eigen familie raakte haar nieuwe partner op de inbreker- stoer Jürgen op zijn beurt sleurde zijn vriendin mee op het criminele pad. Zo kon het komen dat me juffrouw Van de V. gisteren te recht stond voor het medeplegen van een inbraak in een Leider dorpse juwelierszaak waarbij voor een bedrag van 43.000 gul den aan sieraden en horloges werd buitgemaakt. Kaalgeplukt Jürgen beweerde de diefstallen te plegen om in zijn eerste levens behoefte te kunnen voorzien. Volgens Van de V. had haar part ner de buit van de inbraken hele maal niet nodig omdat hij best kon leven van het geld dat hij van haar kreeg of achterover- drukte. Toen de grond te heet onder de voeten van Jürgen werd, nam hij met Van de V. de wijk naar Por tugal waar links en rechts nog wat kraken werden gezet. Jürgen liet zijn vriendin uiteindelijk ziek achter in Portugal en zou vervol gens haar woning in Voorscho ten hebben leeggehaald om daar na de benen te nemen. Ver kwam hij niet want bij een aanrijding liep hij uiteindelijk tegen de lamp. De raadsman van zijn ex-vnendin schilderde Jurgen gisteren af als een parasiet. Van de V. zou door hem helemaal zijn kaalgeplukt. Zo erg dat ze nu niets meer heeft en, zoals zij het zelf uitdrukte, "al twee maanden geen warme maaltijd heeft gehad en op beton woont". Officier Klem Breteler eiste twee weken gevangenisstraf tegen Van de V. die de rechtbank, na zich in de raadkamer te hebben getrokken, omzette in twee we ken voorwaardelijk. Van de V. kwam dus met de schrik vrij. Topscorer Dat gold niet voor haar zwager, de 24-jarige Ron van H., die een jaar gevangenisstraf tegen zich hoor de eisen. Ron, door Klein Brete ler de topscorer in de hele affaire genoemd, heeft 38 inbraken op zijn geweten. Hij was aan het ro ven geslagen nadat hij door het kopen van een nieuw huis in gro te financiële nood raakte. Inmid dels is hij failliet verklaard en bij zijn 38ste kraak in Leiderdorp te gen de lamp gelopen. Zijn twee jaar jongere neefje was bij deze 'heterdaad' aan zijn ne gende inbraak bezig Waarom? Dat weet hij tot op de dag van vandaag nog niet. John en zijn vriendin, met wie hij samen woonde, verdienden samen net to meer dan drieduizend gulden in de maand. President Kootte verklaarde de Voorschotenaar voor gek. "Met zo'n inkomen hoefje toch niet op het inbreker spad? Je hebt toch zeker wel her sens in je hoofd? Nou, gebruik die dan" Evenals alle andere verdachten verklaarde John "dat het hem al lemaal vreselijk speet en dat het niet meer voor zou komen". Datzelfde had Harry H., de laatste hoofdverdachte, vorig jaar ook al voor de rechtbank verklaard toen hij voor een serie inbraken een paar maanden kreeg. Maar nauwelijks op vrije voeten sloeg deze 42-jarige Leidenaar weer driftig aan het stelen en zette in mum van tijd het, volgens presi dent Kootte, "respectabele aan tal van 28 kraken". Vandaar dat mr. Klein Breteler de zwaarste straf, anderhalf jaar hechtenis, tegen de "hardleerse" Leidenaar eiste, "die nou maar eens moest voelen". Tussen de bedrijven door stonden gisteren ook nog drie van heling en medeplichtigheid verdachte personen terecht. Tegen dit drie tal werden geldboetes variërend van 750 tot duizend gulden en voorwaardelijke gevangenis straffen geëist. Over twee weken doet rechtbank president Kootte uitspraak en zorgt hij voor een voorlopig slot van dit regionale familie-drama. Voorlopig omdat er op dinsdag 18 mei een vervolg komt. Dan staan een van heling verdachte Leiderdorper terecht en de Lim burgse vrachtwagenchauffeur. Zijn zaak werd gisteren aange houden omdat de hem op het laatste moment toegewezen ad vocate geen tijd had gehad om zich voor te bereiden en pas vlak voor de zitting met haar cliënt kennismaakte. JAAP VISSER

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4