is tijd voor klusjes in de tuin Duobloc plaatsen lo doe je dat Nieuwe rol- bandmaat T1V.T8B* DENSDAG 28 APRIL 1982 Huis, tuin en keuken '82 TT rs». Wet een tijdklok zit uw tuin nooit op Profiteer van de mooie dagen en gebruik ook de avonduren, nu het langer licht is. Hebt u dode struiken al door nieuwe vervan gen. Het kan nog net. dat plan ten. Bij rozen is dat de laatste ja ren iets anders, want die worden in oplospotten geleverd, zodat u ze heel het jaar door kunt plan ten. De klimroos tegen geven of pergola moet u nu toch wel ge snoeid hebben. Durf er de snoei- schaar in te zetten! De oude, hou tige takken zult u zelfs met de boomzaag te lijf moeten om die te verwijderen opdat de jonge scheuten hun kans krijgen. Zorg ervoor dat uw bloemenbor- ders goed bemest het groei- en bloeiseizoen ingaat. Gebruik geen verse stalmest - dat doen we alleen in het najaar - maar ge droogde koemest of korrelmest. Zoals u wellicht takken van het Chinese klokje (Forsythia) begin vorige maand in water tot bloei hebt gekregen, zo kunt u het nu ook proberen met de Japanse sierkers (Prunus serrulata). Zelfs takken van een meter lang, die u bijvoorbeeld toch moet snoeien omdat ze buurman hinderen, kunt u op water tot bloei bren gen, om de lente uw kamer bin nen te halen. Doe wat neester- voedsel van Chrysal in het water, dat blijft dan tevens helder. Is de ligusterhaag (te) hoog en kaal van onderen geworden, pas dan 'verjongingssnoei' toe. Daarbij zult u voor de dikke takken de zaag moeten pakken. Een grofge- tand en licht gebogen boomzaag je is dan erg handig. Dat 'loopt niet vast'. Liguster kan erg goed tegen zo'n ingreep. Staat de heg al een aantal jaren, dan zou het ook goed zijn om de wortels die uw tuin ingroeien af te steken, zodat de andere planten weer voldoende voedsel uit de bodem kunnen halen. U graaft dan een greppeltje van zo'n 30 a 40 cm diep op 60 cm afstand van de stammetjes. Daarbij steekt op knipt u alle wortels van de ligus ter af. Hebt u een wat grotere tuin, dan is het leuk om de solitair staande liguster volledig uit te laten groeien. Dan gaat ze ook geurend bloeien, waarna er zwarte bessen aan komen, waar de vogels ver zot op zijn. Er bloeit nu al aardig wat in de tuin. De bol- en knolbloemetjes doen hun best en de vroege tul pen hebben het al wel laten afwe ten. Verzuim niet de bloembla deren te verwijderen, met het vruchtbeginsel. Die afgevallen bloemblaadjes kunnen de zo ge vreesde 'vuuraantasting' veroor zaken als ze op de tulpebladeren terechtkomen En vruchtvor ming put de bol uit. Wilt u niet wachten tot het blad vergeeld is - wat nooit zo fraai is - rooi de tulpen dan en zet ze by elkaar in een verloren hoekje. Op de Floriade stonden ze in grote, metalen manden in de kassen. Waren ze uitbloeid, dan konden ze in hun geheel worden opgeno men en vervangen worden door andere planten. Iets om te ont houden! In plastic 'manden' kan het ook. Als u de uitgebloeide bloemen uit uw violen knipt, blijven ze langer bloeien. Geef ze ook wat mest! Water geven? Het kan in het voorjaar nogal eens erg droog zijn, met een noorden wind op de koop toe. Pas geplan te struiken, óók coniferen, heide struiken en rozen doet u dan een plezier met enkele emmers water per dag. Het moment waarop u de tuinslang gaat hanteren, mag niet te vroeg zgn. Laat de planten maar diep wortelen om aan wa ter te komen! Duurt de droogte te lang. dan sproeit u. liefst telkens flink, zo dat de planten er iets aan heb ben. Doe dat voor de middag, zo dat de zon de aarde opnieuw kan verwarmen, wat voor de groei een noodzaak is. Bü sproeien m de avond koelt de bodem vele uren lang te veel af. waardoor u narigheid kunt krijgen. Er zijn voor grote tuinen complete waterleidingen verkrijgbaar, ook zijn er waterklokken en sproeiers in vele uitvoeringen. Ga na wat voor u en uw tuin het beste systeem is. Vergeet vooral niet de klimplanten die tegen de gevel staan! Daar valt over het algemeen weinig re gen. Gedenk ze bij het sproeien! In de fruittuin kunt u trouwens nog best wat nachtvorst ver wachten. Leg daarom lappen ju te of plastic klaar om bloeiende struiken of boompjes af te dek ken. Natspuiten, zoals de fruitte ler doet. kan ook. U kunt op deze lente-valreep nog net een kers planten, waarbij u op het keuringsetiketje moet let ten van de N.A.K B. Zit daar een blauw stukje aan, dan hebt u nor male kwaliteit; is het eraf. dan hebt u 'n mindere B-kwalitcit. Zorg ervoor dat de 'boomspie- gels' rondom de stam vry van gras zgn. Heel goed is het om daar een flinke laag compost op aan te brengen, zoals we in En gelse modeltuinen (Wisley) za gen. Dat groeide er opmerkelijk goed! Experimenteer daar eens De takken van braam (kent u de doornloze, altgd groene Thorn- less Evergreen' al?) en framboos dienen aan draden te worden ge bonden. zodat de zon straks goed de vruchten kan doen rijpen. Kruisbes moet u toppen tegen 'het wit', als dat nog niet is gebeurd. Let straks op de rupsen van de bonte bessenvlinder. die uw struiken geheel kaal kunnen vre ten. Kruiden in uw kruidenhoek kunt u nu zaaien, evenals allerlei groen ten in de moestuin. De ruiten van de platte bak en het kasje zult u bij felle zon moeten bekalken met witkalk-op-lijmbasis. nadat u de ruiten hebt schoongemaakt. Met iets méér moeite kan eer de toiletpot (plus aan de n hangende stortbak) worden vangen door een modern „duo bloc", voorzien van een laag ge plaatst spoelreservoir. Sluit de stopkraan van de stortbak, draai de koppeling los, verwijder de bak. Maak de bevestiging van de toiletpot los; als dat niet met een schroevedraaier gaat, hanteer dan een scherpe koudbeitel. Verwijder alle oude, verharde kitresten van de vloer van de toi letruimte. Ook in dit geval kan het nodig zijn een koudbeitel te gebruiken. Maak de hele omge ving van de toiletpot goed schoon, eventueel met oplosmid del, ammonia en-of schuurpa- j pier. Zet het nieuwe duobloc op zijn plaats. Tussen het spoelreservoir en de wand moet een kleine ruimte blijven. Teken met een priem of een viltstift op de vloer de plaatsen af voor de nieuwe be vestiging; die kunnen verschil len ten opzichte van die van de oude toiletpot. De bevestigings materialen voor het duobloc worden meegeleverd. 4. Zet het duobloc weer even weg en boor op de afgetekende plaat sen gaten in de vloer. (Raadpleeg de montagevoorschriften van het nieuwe duobloc). Stop de oude gaten vol met kit of vulmiddel. Prop het afvoergat tijdens die werkzaamheden vol met oude kranten of lappen, om stankover last te vermijden. 5. Zet de geadviseerde ot meegele verde pluggen in de geboorde ga ten. Zet het duobloc op zijn plaats, zó dat de gaten in de „voet" vari het duobloc precies overeenkomen met de in de vloer geboorde gaten en plug gen. (Even controleren met een priem). Draai de schroeven (let op de bijbehorende ringen) ste vig vast. 6. De aansluiting van de wateraan- voer is een verhaal op zich. Sluit de hoofdkraan van de waterlei ding, tak de oude wateraanvoer naar de stortbak af en maak een nieuwe leiding naar de stop kraan van het duobloc. Vindt u dit installatiegedeelte van het werk te lastig, laat dit dan door een loodgieter uitvoeren. Onder de vele soorten rol band - maten is de m Zweden ont wikkelde ..Talmeter" een merkwaardige, ietwat eigen wijze verschijning. De ont werpers hebben er een groot aantal handige „gereed- schappelijkheden" in onder gebracht. waardoor dit meet- gereedschap een opmerkelij ke functie-veelzijdigheid kreeg Je moet, door ervaring, wel even „zicht" krijgen op al die mogelijkheden, maar als je die Talmeter eenmaal „door hebt", kun je er van alles mee doen. Bijvoorbeeld: afk rassen van een meet(zaag)hjn met de aanslag op de 0, die een scherpe kraspunt heeft; „bin nenwerks" meten met de uit klapbare „tong" die exact 100 mm lang is en eveneens voor zien van een kraspunt; cir kels aftekenen met een door een gaatje in de band gesto ken scherpe spijker waarbij, dank zij de Pi-schaal de dia meter van een cirkel of een cirkelsegment direct kan worden afgelezen, zonder bij komend meetwerk; gebruik in combinatie met een af- schnjfhaak, waarvoor een „aanslag" in het huis van de Talmeter is aangebracht De fabrikant noemt het dan ook met recht een „markeerme- ter De krachtige vergrendeling van de band maakt het ook mogelijk om een maat op te nemen, de band rond het huis te wikkelen, in je zak te steken, en de opgenomen af meting elders (op materiaal of werkvlak) over te nemen zonder dat je hoefl te onthou den of noteren wat die maat Voor doe-het-zelvers die van specialiteit in hun werk hou den, is de Talmeter een erg handig ding. Hij kost onge veer f 25 met 2-meterband en ongeveer f30 met 3-meter- band. Overigens heeft lang niet ie dere gereedschappenwinkel het ding in huis: een telefoon tje naar importeur A. Lefferts in Zwolle, 05200-17389 kan dan uitsluitsel geven. Videobanden Ie huur bij de eerste Katwljkse leesportefeuille, f 7,50 per 3 dagen, f 10,-per week. E.K.L'j Videotheek, Korte Voorhouterweg 8, Rijnsburg. Telefoon 01718-29218. I957 25 jaar 1982 De burgemeester viert zijn 10-jarig jubileum met drie feestelijke aanbiedingen. In mei bestaat Sanders Meubelstad 10 jaar. Ter gelegenheid van dit heugelijke jubi leum heelt de burgemeester een aantal verrassingen voor u in petto. Hij trakteert op koffie met gebak, organiseert een fantastische prijsvraag en... zorgt voor zeldzaam laag geprijsde feestaanbiedingen. Zoals deze prachtmeubelen van eerlijk eiken. De royale kast met massief eiken fronten en lijsten is 170 cm breed en 190 cm hoog. Gedurende QQ O de jubileummaand betaalt u er geen 3498 - voor, maar slechts S S O»"" Deongineleeikeneethoekisdoorendoormas- Stoel met naturel sief. Tafel met 8-hoekig blad, O A O papercord zitting. 1QQ 420cm 0.Van 998-voor Van 235- voor De Spreekwoordelijke Sanders Service: HATTEM, Industrieweg2, teL 05206-41131. BERKEL/RODENRIJS, Industrieweg 31 (aebter het veilinggebouw), leL 01891-3137. UDEN/VOLKEL, Industrielaan 13, teL 04132-63890. KERK RADE-WEST, Valkenhuizenerlaan 20 (vanafde autoweg: afslag Heerlen-Zuid), teL 045-415990. OOSTERHOUT- ZUID (N.BR.), Beneluxweg 3 (aan de autosnelweg Gormchem-Breda. naast AC^wegrestaurant), tel. 01620-50154. GRONINGEN, Protonstraat 8, (bijhet Hoendiep), teL 050-184022. HEERHUGOWAARD, Winkelcentrum Midderrwaard, teL 02207-18944 AMSTERDAM, Overtoom 557 (hoek Amstelveenseweg), teL 020-184733. Makkelijk bereikbaar met tram (1, 6) en bus (7,171,172). Bovendien een eigen parkeergarage VLAARD1NGEN, Hanngbuisweg 33 (aan de Nieuwe Waterweg), lel 010-359800. Alle vestigingen zijn van maandag t/m zaterdag geopend. Donderdagavond koopavond bij Kerkrade-West, Groningen en Amsterdam. Vrijdagavond koopavond btj alle andere vestigingen. Elke zaterdag onroerendgoedrubriek sluit 2 dagen vóór verschijnen op donderdag 15.30 uur. Telefoon 071-144941 toestel 128 Ans de Bruin toestel 129 Cock Juffermans

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 27