Alternatieve ontwerper komt te weinig aan bod Zelf een houten trimtoestel bouwen Handige hulp bij kiezen van juiste zonwering Tuinen in NederlandJ Plafonplast met fijne structuur IN DE WONINGBOUW Prachtig boek over hout bewerken WOENSDAG 28 APRIL 1982 Huis, tuin en keuken '82 Trimtoestellen, waarop je thuis je conditie op peil kunt houden, zijn aardig populair, ondanks de vaak vrij pittige prijs die voor zulke 'fitness-apparaten' moet worden neergeteld. Het is ook moeeliik zelf een trim toestel te bouwen. Als service-ar tikel brengt Stanley drie com pleet uitgewerkte bouwtekenin gen, resp. voor een trimplank, een halterbank en trimfiets. De (exclusieve) ontwerpen zijn praktisch geheel gebaseerd op multiplex en daarmee zullen weinigen doe-het-zelvers dus moeite hebben. Ook voor het zelf maken van de halters worden de nodige aanwijzingen gegeven. De bouwtekeningen zijn verkrijg baar bij de gereedschappenza- ken, dhz-winkels enz. Ze kosten 5 gulden per stuk. Mocht u ver geefs zoeken, bel dan even Stan ley 01748-2001. •ft In het Bouwcentrum te Rotterdam is onlangs het boek „Tuinen in Nederland'' gepresenteerd, waarmee de Nederlandse Tuinen Stichting naar buiten trad. Deze in 1980 opgerichte stichting stelt zich ten doel: „Het inventarise ren en ondersteunen bu het in stand houden van veelal particu liere tuinen in Nederland" Al vele jaren werd er in „groene kringen" over gesproken dat het zonde zou zijn indien fraaie tui nen, door particulieren aange legd en verzorgd, verloren zou den gaan wanneer deze liefheb bers er niet meer zouden zyn, of het tuinwerk niet meer aankon den. Nu is er deze tuinenstich- ting die al meteen in het door Terra te Zutphen uitgegeven kloeke boek met de inventarisa tie is begonnen. Op 200 pagina's is een vijftigtal tuinen door heel het land, in al hun verscheiden heid, „geportretteerd"; vaak door de bezitters zelf beschreven en gefotografeerd in kleuren. Ve le plattegronden en beplantings- „Je moet", zegt architect B. Schouten, „bij het ontwer pen van een woning van een paar dingen uitgaan. Niet rekenen met verblijf- seenheden per woning zo als het ministerie doet. De ruimte binnenin moeten bewoners zelf kunnen in richten. Als ontwerper moet je alleen zorgen voor een dak boven het hoofd. Dan de zijwanden dicht maken anders tocht het en verder zoveel mogelijk de zon binnen laten. Als je dat als vertrekpunt neemt dan krijg je vanzelf een goede woning". En goedkoop ook. Het jongste wo ningontwerp van Schouten, ge maakt met zijn collega-architect De Jonge kan in traditionele bouw met kalkzandsteen al neer gezet worden vanaf 40.000 gul den. Schouten en De Jonge hebben meer woningen volgens dat prin cipe ontworpen. Zoals bijvoor beeld de bekende houten pyra- midewoning die in theorie slechts uitkomt op 55.000 gul den, exclusief btw en grondkos- ten. Al dat soort ontwerpen zijn echter niet gebouwd omdat ze niet voldeden aan de Voorschrif ten en Wenken van het ministe rie, een strak stelsel voorwaar den waaraan een woning moet voldoen om voor rijkssubsidie in aanmerking te komen. In die Voorschriften en Wenken staat tot op centimeters aangegeven hoe groot de kamérs minimaal moeten zijn, waar de schoorsteen staat, hoe groot de verplicht bij geleverde hang- en legkasten- moeten zijn, en de eisen aan iso latie en materialen. Architect Schouten: „Als je niet wil voldoen aan die voorschrif ten en wenken, kun je niet bou wen. Dan ben je een roepende in de woestijn". Documentatie Schouten, De Jonge en geestver wanten willen nog wel eens als 'té alternatief opzijgeschoven worden als politici en woning bouwverenigingen denken over een goedkoop alternatief in de woningbouw. Twee medewer kers van het Bouwcentrum in Rotterdam, René Ackerstaff en Hans Botman, denken wel in die andere richting. Toeters en bel len, alle overbodige luxe, die is allang van woningwetwoningen afgehaald, menen zy. Ackerstaff, bijgestaan door Bot man, werkt sinds enkele maan den aan een documentatiemap van allerlei goedkope en experi mentele woningontwerpen, in samenwerking met het ministe rie van volkshuisvesting. Het verzamelde materiaal, door Ac kerstaff onderling vergelijkbaar gemaakt, zal 10 mei in boekvorm verschijnen, te presenteren door de minister van volkshuisvesting op de Bouwbeurs in de Amster damse Rai-hallen. Uit een voorlopige analyse van de 170 verzamelde ontwerpen con cludeert Hans Botman: „Op de traditionele manier van bouwen kun je nog iets bezuinigingen, tien, hooguit vijftienduizend gul den. Maar de meeste mogelijkhe den zitten in bouwen met hele nieuwe experimentele materia len, een andere verkaveling, of de manier van bouwen experi menteel opzetten." Ackerstaff haalt uit de grote stapel een voorbeeld: „De stolpwoning is zo'n voorbeeld van anders den ken. Als je weet dat een dak goedkoper is dan muren dan kan je op het idee komen een woning te maken die vooral dak is". Die stolpwoning, een vrijstaande wo ning die in slechts 10 dagen neer gezet wordt, kost inclusief grondkosten 90.000 gulden. Creatief uit nood Zowel Botman als Ackerstaff wa ren verrast door de grote hoe veelheid creativiteit die er juist in de laatste paar jaar is ontstaan bij ontwerpers en bouwers. Het inzakken van de bouwmarkt heeft veel ontwerpers en bou wers noodgedwongen creatief gemaakt", is de verklaring van Botman.„De meeste inventivi teit" zeggen ze, „blijkt niet bij de grote bouwers te zitten. Die heb ben de oplossing tot goedkoop bouwen vooral gezocht in veel schrappen. Bouwen volgens mi nimale eisen." Al die ontwerpen rangschikte Ackerstaff in de ca tegorie 'sober'. Ongeveer de helft van de 170 ingeleverde ontwer pen. Kleinere, zelfstandig werkende ontwerpers en bouwers blijken meer creativiteit te hebben. Be halve de stolpwoning horen daarbij de al wat bekendere py- ramidewoning, de bolwoning, de Qbus en de aluminiumwoning uit Breda, „die eigenlijk geen alumiumwoning is maar vooral staal en spaanplaat", aldus Ac kerstaff. Maar onder die meer alternatieve ontwerpen zitten ook de Venus- woning, een woonvorm die in een geluidswal is verwerkt en daardoor grondoppervlakte spaart, de 'klavertjes vier' (hui zen die op een grondsparende De vennswoning manier zijn geschakel, woningen gebouwd van isocomposiet (een soort grote legostenen van plas tic met beton) en allerlei houts- keletbouwvormen. Verzameld zijn ook experimenten waarbij men uitging van een efficiënte manier van bouwen. Ackerstaf: „In Apeldoorn zijn bijvoorbeeld 460 woningen gebouwd in één bouwstroom maar wel op zeven verschillende lokaties. Dat be spaart ook" Krotten voor de toekomst Veel verzamelde ontwerpen zijn le vensvatbaar. Botman stelt dat de goede uitkomen op 70 tot 75.000 gulden. Met BTW en 13.000 gul den grondkosten komen de tota le stichtingskosten uit op 98.000 gulden. „Goedkoper kan echt niet, dan bouw je de krotten voor de toekomst". „Een gemiddelde woningwetwo ning mocht nog niet zo lang gele den gemiddeld 115.000 gulden kosten. Dit jaar is het maximum verlaagd naar 110.000 gulden. Volgend jaar zal de grens vol gens de twee medewerkers van het Bouwcentrum uitkomen op 102.000 gulden. Duurder bouwen mag eenvoudig niet. althans niet in de woningwetsector. Acker staff: „Als dat gebeurt, kunnen alleen nog maar deze jongens bouwen", wijzend op de dikke map. Hierbij wordt nogmaals opge merkt dat het bedrag strk kan verschillen per regio (Groningen bijvoorbeeld nu maximaal 107.000 en Rijnmond 116.000 gulden), terwijl binnen een bouwplan of zelfs tussen plan nen in één gemeente grote ver schillen toegestaan zyn zolang het totale gemiddelde per regio niet wordt overschreden. De helft van die map bestaat zoals gezegd, uit uiterst sober uitge voerde woningen. Ackerstaff en Botman zijn daarvan niet echt gecharmeerd. Zij pleiten, ge sterkt door hun verzamelde ma teriaal, voor een gericht experi- mentenbeleid waarbij bewust overheidsvoorschriften opzijge schoven worden. „Als de voorschriften vervallen dan krijgt eindelijk de houtske- letbouw een kans. De kosten daarvan zijn gewoon opgedreven door de eisen", zegt Ackerstaff. „De voorgeschreven wandhoog- te is 2,60 meter. Houtplaten heb ben en standaardmaat van 2.40 meter. Dat betekent dat je net voor die ontbrekende twintig centimeter nieuwe platen nodig hebt. Die dingen schelen duizen den guldens". En: „Er zijn strakke eisen aan de geluidsisolatie. Als ik nou een huis kan krygen waar ik maar 100 gulden per maand voor be-i taal heb ik er misschien wel voor over dat ik meer geluid hoor. Het is natuurlijk de vraag of je dat ie dereen op mag leggen dat is een politieke keuze", aldus Acker- staff. Maar de keuze moet ook voor bewoners individueel nu al mogelijk zyn vindt hy. „Zoals het voor veel mensen ook ideaal is als ze meer zelf kunnen bou wen in huis. Of eerst een goed koop basishuis nemen en later, als ze meer geld hebben of kinde ren, een pakket A of B kunnen bijbestellen" Argwaan De frustratie waarover architect Schouten spreekt, het gevoel een roepende in de woestijn te zyn, heeft Botman bij meer ontwer pers bemerkt. „Wat je ziet is dat mensen enorm veel ceesteliike creativiteit hebben gestoken in een ontwerp en het enige wat ze tegenkomen is argwaan Dan komen ze bij een ambtenaar aan en die zegt: ik zal eerst moeten kijken of het aan alle voorschrif ten voldoet. Terwijl je die voor schriften nou als eerste opzy moet leggen om zoiets te beoor delen. En dan zegt zo'n ambte naar, het voldoet niet aan onze voorschriften dus dat moet ik de wethouder voorleggen. Maar de wethouder is niet technisch en die zegt tegen de ambtenaar, dat moet jij kunnen beoordelen. Zo blijft iedereen bezig". Er zijn tuinen van bekende tuinar chitecten als Poortman. Sprin ger. Van de Putten. Mien en Ruys, maar ook vele kleinere, waarby het duidelijk is dat de be zitter „zyn eigen tuinpad volg de". Die bezitters geven in hun beschrijvingen ook onver bloemd weer wat ze verkeerd hebben gedaan, zodat de lezer van het boek niet dezelfde fouten hoeft te maken. Een aantal geeft ook ruiterlijk toe. dat men in het begin van tuinieren en wat daar bij komt kyken weinig of niets afwist waaruit de lezer de con clusie kan trekken dat men ook met weinig basiskennis gewa pend. maar met veel goede wO om er iets moois van te maken, tot opmerkelyke tuinen kan ko men. De tuin beschrijvingen zyn kort ge houden; ze bevatten veel aneedo- tische en historische gegevens, naast de uitleg van technische details. De lezer die tuinen, die toegankelijk zyn. wil bezoeken, zoals onder andere de kasteeltui nen, kan daar veel wetenswaar digheden uit opsteken. Een aan tal particuliere tuinen, m het boek beschreven, kan op gezette tyden worden bezocht, wat voor vele liefhebbers een openbaring zal zyn. Want de werkelykheid is vaak mooier dan de fraaiste kleu renfoto. Dit eerste deel van „Tuinen in Ne derland" - er zullen zonder twij fel meer tuinen worden geïnven tariseerd - is een heerlyk boek om door te bladeren, bij weg te dromen en... bepaalde oplossin gen na te volgen. Daar hoeft me mand zich voor te schamen want, zo stelt de Nederlandse Tuinen Stichting, „navolging wordt als de hoogste vorm van waardering beschouwd". i de boek- Wie meer wil weten over de Neder landse Tuinen Stichting kan con tact opnemen met het secreta riaat: Prinsengracht 610,1017 KS Amsterdam, telefoon 020-225292. Er wordt al sinds jaren druk ge bruik gemaakt van een bij zonder goed „in de markt val lend" reparatie- en afwerk- produkt voor plafonds: Pla fonplast van Alabastine, dat op het ogenblik een van de meest populaire dhz-produk- ten is. Een bijzonder voordeel is dat het in een arbeidsgang een le lijk geworden plafond, met scheurtjes, „craquele" en gaatjes, zowel repareert als afwerkt, in een aantrekkelij ke pleisterstructuur. En hoe wel het dan „Plafon"plast heet, ook voor wandafwer king heeft de doe-het-zelver het eigener beweging dank baar geaccepteerd. Tot dus was er voor sommige toepassingen een bezwaar: de structuur was vrij grof. De een vindt dat juist mooi, maar de ander zoekt het in een wat fijner relief. Die be hoefte is nu ingevuld door een uitvoering „Fijn". Het werken met het materiaal is erg simpel: aanbrengen met een grote kwast, en daar- na (in één richting) uitrollen Werken met dit materiaal is betrekkelijk simpel. met een fijnea schuimplastic roller. Als er ernstige bescha digingen zijn, kunnen die eerst worden hersteld met vulmiddel. Strijk sterk zui gende oppervlakken eerst even voor met fixeermiddel, om een goede hechting te be reiken en te snel uitharden van de plafonplast te voorko men. Per emmer van resp. 3. 6 of 10 kilo kost het materiaal 27,50. 50.40 en 79.95. Het is in dhz-zaken, warenhuizen, verfzaken enz. te koop. Hou 't zonnetje erbuiten In de reeks HobbyBoek van Zuidgroep Uitgevers in Best is onlangs verschenen „Hout bewerking in de praktijk", een juweel van een boek waaraan iedereen die van hout houdt, volop zyn hart kan ophalen Het laat. om te beginnen, een indrukwekkende reeks van klassieke houtconstructies zien, toegepast in allerlei styl- meubelen. Echt de hoge school van de schrijnwerker, behalve voor de professio neel geïnteresseerde lezer ook interessant voor wie de problemen van schade en slijtage aan antieke meube len zelf probeert te verhel pen. Verder komen allerlei moderne technieken aan de orde. een deel van het boek waarvan (met name de ervaren) doe- het-zelver veel plezier kan hebben. De stof gaat daar heel diep. Gereedschappen, materialen, hang- en sluit werk enz. krygen eveneens serieuze aandacht Een kostelijk kyk-, lees- en leerboek, samengesteld door een groep Engelse deskundi gen. en onder supervisie van Willem Aalders voortreffelijk vertaald én bewerkt voor Ne derland. De prijs van het boek is f 59,50 maar dat zie je er. vinden we. dan ook echt wel aan af. Laten we hopen dat we dit jaar een lekker zonnige zomer beleven, ook al zal dit dan voor veel men sen tot consequentie hebben dat er geld moet worden uitgetrok ken voor een zonwering. Het is vaak niet zo eenvoudig om dan het juiste systeem te kiezen. Er zijn er nogal wat. De eerste vraag die opdoemt, is: welke ramen moeten van een zonnescherm voorzien worden? Het is in vele gevallen puur zon de van de centen om een raam op het oosten met een zonnescherm uit te rusten; de praktijk is meestal dat het weinig gebruikt wordt. Op zuid en west echter is, vooral bij grote en onbeschutte ramen, een zonnescherm bijna onont beerlijk. Uit de praktijk hebben de meeste mensen intussen wel geleerd dat binnenzonwering minder effectief als een scherm aan de buitenkant. Binnenzon wering houdt immers wel het zonlicht tegen, maar laat het grootste deel van de warmte door. Het oprolbare (uitval) scherm is de meest bekende vorm van buiten zonwering. Toch zijn er nog di verse andere mogelijkheden, die de moeite van het bekijken waard zyn, als u op het punt staat een keuze te maken. Zo is bij voorbeeld de „ouderwetse" mar kies weer aan een aardige come back bezig; en zo ouderwets is hij niet, met zijn (tegenwoordig) aluminium frame en synthetisch doek9 De markies kan dan ook, evenals de uitvalschermen rus tig buiten overwinteren en heeft even weinig onderhoud nodig. Een positief punt van de markies is dat hy ook aan de zykanten in vallend zonlicht weert. Boven dien doet hij erg gezellig, om niet te zeggen: nostalgisch aan. De prys van een markies hoeft in het algemeen niet veel hoger te zyn dan die van een oprolbaar zonne scherm. Bij die oprolbare en uitvalscher men moet u o.a. letten op de ar men. Er zijn er met een vaste arm, een glij-arm, een knik- (of vouw-)arm en een zgn. geschoor de arm. De juiste keuze hangt sa men met de windgevdeligheid en de gewenste doorloopvrijheid. Verder bestaan er buitenjaloe zieen met (meest) horizontaal kantelbare lamellen, oprolbare buitenjaloezieen en ten slotte, voor wat dc binnenzonwerings materia len betreft heel fraaie, re delijk doorzichtige verticale zon neschermen („sereens") waarvan de lamellen in verschillende standen gezet kunnen worden Een op de situatie pasklaar ge maakt advies van een vakkundi ge leverancier is nooit weg Een goed ding is ook dat een grote groep van rolluiken-, markiezen- en zonwenngsbedryven. ver enigd in de Romazo. een handige brochure heeft samengesteld, ge binten te houden. tileld „Hou 't zonnetje erbuiten". Gratis aan te vragen by Romazo. postbus 224. 2300 AE Leiden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25