Uw IKEA-bankstel staat ook in Tokio "Doe-het-zelven zal niet afnemen' Zweedse "Pak-in-neem-mee" formule veroverde de wereld Bouwvaria-directeur J. C. Gerritsen: WOENSDAG 28 APRIL 1982 Huis, tuin en keuken '82 PAGINA 23 Brieven met de smeekbede of er alsjeblieft een vestiging dichterbij de huizen van de respectievelijke afzenders kan worden gesticht. Rijen voor de deur; een schuifelende massa daarachter. Minimaal achtduizend kooplustigen te verwerken per zaterdag: de formule van IKEA mag gerust een regelrechte trend worden genoemd. Degene die wil bijblijven op woongebied spoedt zich op een vrije (zater)dag met een ruime auto richting Slie- drecht. Eenmaal bij 'het on mogelijke woonwarenhuis uit Zweden' aangekomen, sjouwt de liefhebber rond in een showroom waarin het ver moeiend lopen is. Er zijn op dat moment ongetwijfeld nog een paar honderd (of dui zend?) andere liefhebbers op zoek. Houten kasten, stoelen, tafels, stoffen en grenen bank stellen, wandrekken en niet te vergeten het klein spul: dat alles van simpel, dus jong ogend, licht en strak uitge voerd materiaal. Nummer Als de keuze eenmaal is ge maakt komt het even op nauwkeurigheid aan. Want elk meubelstuk heeft een num mer, dat correspondeert met een nummer op één van de grote pakken in de opslaghal. Die eerlijke houten tafel blijkt ineens een pakje van twintig bij veertig centimeter, de tweepersoons matras een be scheiden pakketje, vacuüm gezogen, dat precies op de achterbank past. De aanko pen kunnen meteen mee naar huis om daar, al dan niet met het nodige gevloek, in elkaar te worden gepast. Schrik niet, maar wij Neder landers gaven vorig jaar met z'n allen een dikke 72 miljoen uit aan die modieuze pak- mee meubels van IKEA An derhalf miljoen landgenoten ondernamen vorig jaar de tocht naar Sliedrecht. Al dan niet van ver komend. Maar wij zijn lang niet het eni ge, en al helemadl niet het eer ste volkje dat de smaak van IKEA te pakken heeft. Het van origine Zweedse woon warenhuis heeft inmiddels al vestigingen in twaalf landen van de wereld. Behalve m Eu ropa heeft IKEA zich ge nesteld in landen als Japan, Australië. Singapore, en bo vendien is men de markt in de Amerika momenteel al grondig aan het bewerken. In totaal zorgen die vestigingen voor een jaaromzet van een slordige 2l/z miljard gulden. Tel uit je winst. Die winst blijkt 'm niet zozeer te zitten in forse verkoopprij zen. want deze worden be wust zo laag mogelijk gehou den. En juist omdat het me rendeel van de IKEA-meubels in handzame pakketjes én in groten getale wordt aange voerd blijven vervoers- en op slagkosten laag. Bovendien verricht de klant een groot aantal handelingen zelf. Al te veel winkelbedienden lopen er bij het onmogelijke woon warenhuis niet rond. De klant koopt aan de hand van een dikke prospectus, kijkt en keurt in de showroom, ont houdt de benocligde num mers, haalt z'n spullen zelf uit het magazijn en sjouwt ermee naar de kassa. Jong IKEA een ludieke zaak voor jonge lieden met een krappe portemonnee? Niets ervan. Degene die een dagje zou gaan posten in Sliedrecht zou in de toestromende menigte ook mensen in de categorie 40 tot en met 65+ ontwaren. De jonge garde mag dan nog als klant in de meerderheid zijn de doelgroep is ze niet meer. Jan Blaak, directeur van IKEA-Nederland, zegt heel diplomatiek "dat het assorti ment bestemd is voor een ie der die zich jong voelt" Echter de liefhebbers van klas siek eiken of ander rustiek materiaal kunnen zich de tocht naar Sliedrecht bespa ren. Want het bedrijf wil wel z'n eigen gezicht blijven to nen. Dal gezicht wordt be paald door het grenen, lichte materiaal, met een knipoog naar chroom. Maargeen messing, fluweel, donker hout of perzische tapijten. De ontwerpers van het wereld wijde bedrijf hebben strikte orders, die ze van de 'pro- duktgroep' krijgen. Die pro- duktgroep wikt en weegt bij elk te ontwerpen meubelstuk: is het een ontwerp dat in het IKE A-concept past? Is de kleur afgestemd op de kleu ren van het overige meubi lair? Kan er een handzaam pakketje van worden ge maakt? Zijn de produktiekos- ten niet te hoog? Jan Blaak: "Het is geen kwestie van één meubelstuk. Je biedt een hele inrichting aan. een totaal assortiment. De kleu ren van de stoelen moeten te rugkomen in die van de gor dijnen, om een voorbeeld te Jan Blaak, directeur IKEA-Nederland: "Wij zijn zelf ook verbaasd..." (Fol Ton Poortvl De produktiekosten zijn juist zo belangrijk omdat elk meubel tje bestemd is voor alle vesti gingen, waar ook ter wereld. Een IKEA-bankstel kan in een Nederlandse, maar net zo goed in een Japanse huiska mer staan te prijken. Een merkwaardig idee. Grondlegger De grondlegger van deze origi nele manier van meubelver koop is de Zweed Ingvar Kamprad - 56 jaar is hij nu - die in zijn vaderland ooit als handelaar in kleingoed is begonnen. Aanvankelijk ging hij huis-aan-huis met z'n spullen, totdat hij bedacht dat hij dezelfde routes liep als de postbode. Om een lang haal kort te maken: Kam prad stichtte het eerste post orderbedrijf in Zweden Zijn zaak kreeg de naam IKEA de I en K van zijn eigen naam, de E en A van Elmta- ryd en Agunnaryd. de plaats jes waar hij in die beginja ren. rond 1943, opereerde Tien jaar later nam hij de stap richting meubelbranche. Toen al werd de koper van een meubelstuk in zijn zaak meegetroond naar een pak huis waar de sofa, het dres soir of de armstoel al klaar stonden. Demontabel natuur lijk. Voor dat concept kreeg Kam prad vorig jaar de prijs van de Internationale Kamer van Koophandel. Maar de Zweed wist ver vóór die officiële er kenning al dat zijn ideeën aansloegen. Ook hier in Ne derland, waar de IKE A-inva sie in 1978 plaatsvond. Een voorbeeldHet zal je als be drijf maar gebeuren dat je smeekbrieven krijgt of je als jeblieft in die en die plaats een vestiging wilt beginnen. Bij IKEA komen die brieven geregeld binnen. In Amster dam. de stad van waaruit de druk groot was. is sinds ja nuari een tweede filiaal ge vestigd. Zij het zonder gigan tische parkeerruimte, restau rant en kindercrèche de ruimte in de binnenstad laat die typische IKEA-voorzie- ningen niet toe. Er zijn verder onderhandelin gen met de gemeenten Gro ningen, Duiven bij Arnhem) en Eindhoven om in één of meer van deze plaatsen een vestiging te stichten. Elk nieuw filiaal zou een gebied van dertig d veertig kilome ter in de omtrek moeten be strijken. Dat is althans het streven van de IKEA-beleids- medewerkers. Verkeersdrukte het doorgaans op onmogelij ke plaatsen gaat zitten. Zoals in Sliedrecht. waar het ver scholen zit op een industrie terrein. ver buiten het cen trum. Jan Blaak zegt dat het niet an ders kan "Geen enkele stad kan ons 25.000 tot 30 000 vier kante meter in het centrum bieden. En veel plaatsen wil len ons niet hebben, omdat we veel te veel verkeersoverlast met ons meebrengen. Dus ben je gebonden aan een indus trieterrein, of aan een wel héél erg krappe vestiging zo als in Amsterdam" Dat grote succes heeft inmid dels al geleid tot nabootsing van de IKE A-formule. Het sterkst is dat merkbaar bij 'Mobell', Dit zusje van De Bij enkorf is een warenhuis be gonnen met praktisch dezelf de soort meubels, dezelfde sfeer, dezelfde pak-in-neem- mee formule. Zeljs de pagina grote advertenties van dit tearenhuis lijken een exacte kopie van de mededelingen die IKEA regelmatig doet op de commerciële pagina's van de kranten Directeur Jan Blaak zegt het bij het idee om zo'n concurrent te hebben nog niet benauuni te krijgen 'Ze' zijn duurder, zegt Blaak, en dat kan ook met anders. 'Ze' kunnen immers niet zo groot inkopen als het moederbe drijf van Blaak dat kan De stormloop heeft de Neder landse werknemers van het Zweedse woonwarenhuis hooglijk verbaasd. Het eerste jaar, de strenge winter ten spijt, werd er al 45 miljoen omgezet, en dat getal ging elk jaar met sprongen omhoog Blaak 'Wij als Hollanders wa ren zoiets met gewend Dat mensen inderdaad bereid zijn om een eind voor je te rij den. en om het spul zelf in el kaar te zetten..". MIEP HOENSON De kern van het succes lijkt zo simpel: een chauffeur die de spulletjes daar neerzet waar ze moeten staan en niet er gens in een hoek slingert; winkelpersoneel dat de klant nog als koning beschouwt en weet waarover het praat als er wat wordt gevraagd. "Zo werkt Bouwvaria", vertelt direkteur J.C. Gerritsen. "Want met goede mensen staat of valt een zaak. Met pu re moed, beleid en trouw kun je ook in deze sombere tijd behoorlijk een bedrijf run- De bakermat van Bouwvaria ligt in Leiden. Nu zeven jaar terug kocht houthandel Rote- Westzaan het garagebedrijf van v.d. Marei aan de Zoeter- woudseweg. De plannen la gen toen al een half jaar dui delijk omlijnd op tafel: in de Sleutelstad beginnen en elk jaar twee bouwmarkten erbij. Niet meer dan vijftien zaken in totaal. Selectief Wat er van die voorspelling te recht is gekomen? De groei zit er nog altijd in. Alleen niet zo onstuimig meer als in het begin. Bouwvaria heeft in middels winkels in Leiden, Amsterdam (drie stuks), Arn hem, Maastricht, Alkmaar en Amersfoort. Een zaak in Weert brandde na één jaar volledig uit. De kans om er opnieuw te beginnen kreeg men niet, omdat de eigenaar de grond voor een aantreke- lijk prijs van de hand kon doen. Ondanks de economi sche malaise blijft het stre ven van de Bouwvaria-direk- tie: uitbreiden met twee on dernemingen per jaar. "Je wordt wél selectiever", rea geert Gerritsen. "Waar je vroeger van zei: dit pakken we, daarvan zeggen we nu eerst maar eens onderzoeken of eruit komt wat wij ervan verwachten. We moeten er re kening mee houden, dat de mensen niet zoveel meer te besteden hebben. Dus als je ergens een winkel opent, moet dat papd niet alleen in een redelijk dichtbevolkt ge bied liggen, maar ook goed bereikbaar zijn. Waarom? Omdat je niet meer enig in je soort bent. Nederland telt thans zo'n driehonderd bouwmarkten. En dat houdt in dat je steeds meer moet presteren om het goed te doen. Ik heb daar geen moei te mee. Maar anderen wel. Links en rechts vallen rake klappen. Ze zijn. denk ik, in de problemen geraakt door een té grote top en omdat ze in veel te dure panden zaten." Plaatsen waarop Bouwvaria zijn oog laat vallen moeten een inwonertal van minstens zestigduizend hebben en een verzorgingsgebied van 150.000 zielen. De voorkeur van het bedrijf gaat uit naar de randstad. Dit is het enige gebied waar zulke concentra ties zijn. Waar de volgende bouwmarkt komt wil Gerrit sen niet prijsgeven. Wél dat er heel hard wordt gewerkt aan de opening van een nieu we vestiging. Gemakzucht In een tijd dat de klad in de eco nomie zit gaat het Bouwvaria nog aardig voor de wind. Ger ritsen: "Gewoon je schouders eronder zetten en de gemak zucht wat terugdringen. We waren het zo goed gewend, hè? Hard werken hoefde toch helemaal niet? 't Geld kwam wel binnen. Maar nu wordt bewezen dat de weelde wel degelijk op kan. Kijk, toen was het om kwart voor zes handen wassen en zes uur de deur op slot. Komt er yu om even voor sluitingstijd een klant binnen, dan wordt hij ook naar behoren geholpen Al wordt het kwart over zes of zelfs half zeven. Dan blij ven de mensen terugkomen. Als ik, bijvoorbeeld, bij de groenteboer binnenstap, en wat wil weten, verwacht ik J. C. Gerritsen: "Als het een correct antwoord. Zoals ik in een zaak wil worden ge holpen, zo moeten de klanten bij ons worden bediend. Steeds moet je je personeel' (tachtig man) daarvan be wust maken. Daarnaast speelt nog dat je verplicht bent goede spullen te verko pen. Steeds meer wordt daar opgelet. En niet te vergeten de prijzen. Kopers zijn. wat dit laatste betreft, zeer kri tisch. Wat ze kopen hoeft niet slim te zijn, als het maar func tioneel is. Dat is nu de trend." In die zeven jaar dat Bouwvaria op de markt is. is er heel wat veranderd. Te beginnen by de Leidse periode: er werd vooral met ruw materiaal ge- (Folo Holvast) werkt. Zeker 95 procent be stond uit goederen voor een verbouwinkje thuis Maar de tijden zyn veranderd. Na tuurlijk. de meeste spullen zyn (nog) gericht op ruwe werkzaamheden aan en om het huis. Wat er by is geko men zijn fijnere dingen: zoals mooie kranen voor de badka mer, wandbekledmg (be hang). verf enz. Assortiment Gerritsen: "Het assortiment is enorm gegroeid Van zesdui zend tot veertienduizend arti kelen. Ik kan me nog goed herinneren dat in Leiden al les door de voordeur naar binnen werd gebracht. Dat kon. Tot er een keer een hef truck met gipsplaten voor de deur stond waar mensen flui tend onderdoor liepen. Ja. toen hebben we gezegd: dit wordt té link. Kort erop heb ben we aan de zykant een in gang gemaakt De klanten konden toen. zonder dat wy ze lastig vielen, in- en uitlo pen. Goederen gingen daarna uitsluitend via de zydeur naar binnen." Wellicht klinkt het vreemd, maar over de toekomst maakt Gerritsen zich geen al te grote zorgen. Zyn stelling: "De doe-het-zolver pakt de klus zelf aan of doet het hele maal niet Uitbesteden aan een deskundig bedryf is er niet meer by Ze kunnen dit niet betalen Daarom denk ik dat het zelf doen nóg meer zal toenemen dan nu al het geval is. Bekyk je het van de ande re kant. dan moet ik constate ren dat, landelijk gezien, de bouwmarkt met een procent of tien is gekelderd. Gelukkig is het by ons nog niet zó erg Het is wél een teken aan de wand." Een direkteur van een bouw markt. klust die zelf veel? Gerritsen moet erom lachen. Zegt dan "Kyk. ik heb een huis dat in 1930 is gebouwd. Dus al meer dan vijftig jaar oud Ja. daar is inmiddels wel het één en ander in gebeurd In de eerste plaats heb je met die materialen te maken en in de tweede plaats is zelf doen een hobby van me. dus Maar ik ben géén vakman. Wat ik zelf kan doen. doe ik. Zie mi] maar als het prototy pe van m'n klanten." JAN WESTERLAKEN

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23