LEIDSCH m DAGBLAD Sfeer steeds grimmiger DRINGEND 750 Bij nog Unilever dit jaar banen weg Extra last voor minima door prijs stijgingen □I Overheid eist garantie verkoper OAS roept op tot wapenstilstand rond Falkland Vader, haast u voor het Boek van de Maand. Kamer verwerpt extra inperking gezinszorg O- kamsteeg DUISENBERG WOENSDAG 28 APRIL 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36765 Directeur G Koopman Bunj Wmt S^gei i Adj -hoofdredacteur R D Paauv» DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (GPD) - Een forsere prijsstijging dan verwacht maakt de bescherming van de koop kracht van mensen met een mi nimum-inkomen een extra zware opgave. Zonder aanvullende maatregelen zouden de minima er dit jaar 2,2 tot 2,4 procent op achteruit gaan. Tot nog toe re kende het kabinet op 1,9 procent. Minister Den Uyl (sociale zaken) heeft bevestigd dat de tegenval lende prijsontwikkeling de pro blemen voor de minima ver groot. De stijging van de prijzen zal naar verwachting een half procent hoger uitvallen dan was aangenomen. Oorzaak is onder meer de hogere dollarkoers. Het kabinet staat nog voor de op gave om maatregelen te beden ken die een zo forse koopkracht daling voor de minima voorko men. In het regeerakkoord staat dat de minima niet meer dan één procent hoeven in te leveren. In hoeverre de aanvullende maatre gelen dat ook verwezenlijken, is nog een twistpunt binnen de coa litie. De PvdA houdt vooralsnog vast aan ten hoogste één procent koopkrachtverlies voor alle men sen met een minimum-inkomen. Het CDA wil onderscheid maken tussen „echte minima" en men sen die naast hun minimum-in komen ook nog een andere bron van inkomsten hebben. D'66 wil over de hele lijn ergens rond de anderhalf procent uitkomen. Minder risico's bij premie-a-woningen DEN HAAG (ANP) - De koper van een premie-a-woning die subsidie wil ontvangen, moet voortaan van de verkoper een door de rijksoverheid erkend garantiebewijs op het huis krij gen. Minister Van Dam van volksvesti ging heeft deze verplichting in gesteld. Dit garantiecertificaat is vanaf morgen niet alleen een voor waarde om subsidie te krijgen, maar biedt de koper bovendien meer zekerheid over de kwaliteit van zijn woning, luidt het argu ment van de minister. Het garantiebewijs bepaalt onder meer dat de risico's tijdens de bouw en de contractuele onder houdsperiode zijn verzekerd Verder wordt de technische kwa liteit van de woning gegaran deerd op bepaalde delen. Op Java 28 doden JAKARTA (AFP) - Bij inci denten in de campagne voor de Indonesische parlements verkiezingen zijn gisteren op Java 28 personen om het le ven gekomen. Volgens het blad zijn in ver band met deze incidenten aanhangers van de Moham medaanse oppositiepartij PPP aangehouden. Ei en blik gegooid LONDEN - Een in het portiek van de ambtswoning van de Argentijnse ambassadeur in Londen geworpen ei is een Brit gisteren op een boete van vijfennegentig gulden komen te staan Een andere op Argentinië gebe ten Brit die een blik Argen tijnse corned-beef door een ruit van de Argentijnse am bassade had gegooid, kreeg dezelfde boete. naar aanleiding van voorstel een verschuiving van standpunten kon zijn opgetre den. De militaire junta van Argentinië kwam gisteravond in spoedzit ting bijeen. Een niet met name genoemde bron verklaarde dat het voorstel van Haig "zorgvul dig" wordt bestudeerd. Eerder wees de junta gisteren een aan bod van Haig om naar Buenos Aires te komen om zijn bemidde lingspogingen voort te zetten van de hand. (£ie pagina 9) ROTTERDAM (ANP) - Bij Unile- ver-Nederland zullen dit jaar 750 banen moeten verdwijnen. Ge dwongen ontslagen zijn daarbij niet te vermijden. Dat zei directeur M.L. Mogendorff van Unilever vandaag bij de pre sentatie van het jaarverslag. Door middel van reorganisaties, die met name de vleesgroep en de mengvoederbedrijven van het concern zullen treffen, hoopt Unilever terugkeer van een be vredigende winstmarge te be werkstelligen. In 1981 steeg de netto-winst weliswaar van 4 naar Busgarage opgeblazen in Ulster ARMAGH (AP) - In het Noordier- se Armagh zijn vandaag bij een bomaanslag op een busgarage 24 bussen vernietigd. Er werd voor honderdduizenden guldens schade aangericht. Een groep gewapende en gemas kerde mannen drong vanoch tend vroeg het depot van de Ul ster-busmaatschappij binnen. De mannen hielden twee bewa kers onder schot terwijl zij bom men in de bussen plaatsen. Bij hun vertrek blokkeerden zy de ingang met een auto. Gedurende het onderzoek konden brandweerlieden niet bij de vuurhaard konden om die te blussen. Verondersteld wordt dat de actie het werk is van de IRA of een daarmee gelieerde groep. 24 miljoen, maar op totale verko pen van 5,5 miljard in Nederland komt dat neer op een winst van niet meer dan een halve cent per gulden. Dat is te weinig volgens Mogendorff. Overigens toonde Unilever zich wel tevreden met de over 1981 bereikte resultaten. De dalende werkgelegenheids- trend bij Unilever zal zich naar verwachting ook volgend jaar voortzetten. In december 1981 werkten bij Unilever 14.096 men sen. Een jaar eerder waren dat er 700 meer. (zie ook pagina 29) "Onkruit" bezet F okker-kantoor PAPENDRECHT (ANP) - Onge veer 20 leden van de antimilita ristische actiegroep Onkruit heb ben vanmorgen het directiekan toor van de Fokker-vestiging in Papendrecht bezet. Zij proteste ren daarmee tegen de militaire produktie van de vliegtuigbou- De politie arriveerde rond acht uur en heeft de buiten het gebouw staande actievoerders buiten het hek gezet. Als u snel bent, kunt u nog een ideaal cadeau voor moederdag kopen: _Met mijn tuin in de wolken". Het eigen verhaal van Nederlanders die plezier beleven aan hun stukje groen in hof. tuin en plantenbak Een 192 pagina's dik boek met circa 300 prachtige kleurenillustraties. Nog steeds verkrijgbaar, voor de voor- deelprijs van f 24,50. „Met mijn tuin in de wolken" is hetnieuwe Boek van de Maand.T/m 9 mei 1982 f24,50, daarna f 15,40 duurder. WASHINGTON, BUENOS AIRES, LONDEN (AP/Reuter/ UPI/AFP/GPD) - Ministers van buitenlandse zaken van de Organisatie van Amerikaanse Staten hebben vanmor gen een beroep gedaan op Groot-Brittannië en Argenti nië de vijandelijkheden rond de Falkland-eilanden te sta ken en hebben aangedrongen op een onmiddellijke wa penstilstand in het conflict. In een resolutie die met 17 stem- men vóór en geen tegen werd aangenomen deden de ministers voorts een beroep op Argentinië zich te onthouden van enig op treden dat de situatie verder op het spits zou kunnen drijven. De Verenigde Staten, Trinidad-To bago. Chili en Colombia onthiel den zich van stemming. In de resolutie staat verder dat de veiligheidsraadsresolutie over de Falkland-eilanden moet worden uitgevoerd. Dat wil zeggen dat Argentinië zich moet terugtrek ken en dat de zaak langs diplo matieke weg moet worden bijge legd. In de resolutie betreuren de minis ters de "chanterende economi sche en politieke maatregelen" van de Europese Gemeenschap tegen Argentinië die "verder gaan dan de VN-resolutie over de eilanden". De Britse regering heeft commen taar geweigerd op de resolutie. "Wij hebben er niets op te zeg gen", aldus een woordvoerder die benadrukte dat er een resolu tie van de Verenigde Naties ligt die Argentinië brandmerkt als aanvaller. De resolutie van de OAS werd aan genomen tegen de achtergrond van het steeds dreigender wor dende conflict rond de eilanden. De Argentijnse kustverdediging op de Falkland-eilanden is van nacht in staat van paraatheid ge bracht, toen berichten over een spoedige landing van Britse commando's toenamen De zuidelijke provincie Santa Cruz die het dichtst by de eilanden ligt is in staat van alarm ge bracht. Artsen en brandweerlie den moeten 24 uur per dag be reikbaar blijven. Ook vanuit Londen werd vandaag gemeld dat een gezamenlijke aanval van Britse marine en luchtmacht op de eilanden aan staande leek Het ministerie in Londen kondigde een totale nieuwsstop over de situatie rond de Falkland-eilanden af DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer verwerpt de plannen van staatssecretaris De Boer (CRM) om dit jaar 45 miljoen gulden ex tra te bezuinigen op de gezins verzorging. De woordvoerders van de regeringsfracties en de WD keerden zich vanmorgen in een bespreking met de bewinds man tegen het inperken van de hulpverlening en het scheppen van werkloosheid. De Boer zal andere wegen moeten vinden om de tekorten op zijn begroting te dekken. De plannen van De Boer zouden leiden tot minder hulpverlening en het verlies van 4500 tot 10.000 arbeidsplaatsen. Voor de Twee de Kamer is dat niet aanvaard baar. „Hier ligt goedkope werk gelegenheid voor het opschep pen, het zou gekkenwerk zijn dat te laten schieten", zei mevrouw Andela-Bauwer (CDA). CDA, WD en D'66 vonden dat de gezinsverzorging moet worden bekeken in samenhang met de zogenaamde intramurale ge zondheidszorg (ziekenhuizen en verpleegtehuizen). „Als er bezui nigd moet worden, dan moet dat maar in die sector gebeuren", zei Cotterell (D'66). PvdA en CDA zochten de oplos sing voor de financiële proble men in versnelde invoering van goedkope alpha-hulp. Nieuw voorstel De Verenigde Staten hebben Groot-Brittanrie en Argentinië een nieuw voorstel gedaan voor een vreedzame oplossing in de crisis Het voorstel, volgens het Amerikaanse televisienetwerk ABC opgesteld door minister Haig, heeft het karakter van een allerlaatste voorstel om een oor log te voorkomen. Aangenomen wordt dat de beide regeringen het zullen afwijzen. Een woordvoerder van de Britse regering in Londen zei niet in staat te zijn "op dit punt" com mentaar te geven op het voorstel. Hij sloot evenwel niet uit dat 32 PAGINA'S Versierselen die beho ren bij het Ridderkruis in de Orde van Oranje Nassau. Lintjesregen: elk jaar weer vragen Ziektewetplan verdeelt Kamer Democraten VS klaar voor verkiezingen SINGëLLOOP '82 DONDERDAG 29 APRIL aanvang 19.00uur/inschrijvenv.a.18.00uur Buien WrarJend bewolkt met zo nu en dan een bui Minimum trmprratuur 9 grackn, maximum temperatuur 14 graden. Toenemende noord westelijke wind: in het binnenland wind kracht 5, aan de kust windkracht 7. 29 april 1982 Zon op: 06.15 uur, zon onder: 21.00 uur. Maan op: 10.52 uur, maan onder: 02.42 auto's van de bouwjaren 1974 t/m 1979. Als u van plan bent uw huidige auto in te ruilen, is het méér dan de moeite waard nü even langs te komen. Extro hop* lnrvaprifz*n bij uw VA G d*o«*r voor tofcswopon *n Audk Kamsteeg Zuid B.V. Oegstgeesi Leiderdorp Katwijk Voorschoten Gullit definief naar Feyenoord De president van de Nederland sche Bank, dr. W. Duisen- berg, heeft zich met zijn eerste jaarver slag volledig gevoegd in de tradi tie van zijn voorganger dr J. Zijl- stra Opnieuw overheerst een pessimistisch beeld van de Ne derlandse economie, waarbij de politiek andermaal in gebreke wordt gesteld. Duisenberg zegt het alleen duidelij ker. het ombuigingsbeleid dat de regering sinds 1975 heeft ge voerd is grotendeels mislukt en de korle termijn maatregelen die tot nu toe zijn genomen, zouden wel eens een bedreiging kunnen gaan vormen voor datgene wat de regenng zoveel mogelijk in stand wil houden, namelijk de verzorgingsstaat Het recept is bekend een verder gaande verlaging van het finan- öenngstekort (verschil tussen te financieren uitgaven en inkom sten van de staat) en rende mentsherstel voor het bedrijfsle ven door matiging in de inko menssfeer, inclusief de sociale uitkeringen Want de collectieve uitgaven njzen de pan uit, worden onbetaalbaar en doen een one venredige aanslag op de investe ringsruimte in de marktsector. Het wrange van deze, op zichzelf juiste, constatering is dat er de af gelopen jaren al voor een belang rijk deel aan de verwachtingen van de Nederlandsche Bank is voldaan De gewenste loonmati ging was. zeker in vergelijking met de ons omringende landen, aanzienlijk, en de export, waar van ons land het grotendeels moet hebben, nam toe. Wat ach terbleef waren de investeringen, die vorig jaar een enorme daling te zien gaven De winst van de export werd hierdoor weer gro tendeels teniet gedaan. ledereen is ervan overtuigd dat een verkleining van het financienngs- tekort hier weer wat lucht kan ge ven. Maar dat is niet voldoende Een al te drastische ingreep op dit gebied kan tot een dramati sche koopkrachtdaling leiden met alle negatieve gevolgen vandien voor de binnenlandse bestedin gen, om van de sociale gevolgen nog maar te zwijgen. In zoverre is het duidelijk dat het financieringstekort geen louter monetair gegeven is. De implica ties ervan zijn van politieke aard en daarom gaat aan elke beslis sing over dit tekort een politieke afweging vooraf Anders gezegd de politiek heeft met meer belan gen te maken dan de president van de Nederlandsche Bank. Wat dat betreft behoeft het ook met slecht te zijn als er van regerings zijde pogingen worden onderno men om, behalve met ingrepen in de inkomenssfeer, via een ge richt werkgelegenheidsbeleid de collectieve uitgaven te drukken Als een en ander gepaard kan gaan met nieuwe impulsen in de sfeer van de bednjvighetd via produktievemieuwing - behoeft dit met tot algehele somberheid te stemmen. Tenslotte is de eco nomische crisis een internatio naal probleem en daarom mag er ook van de zijde van het bedrijfs leven wel enig creatief beleid worden verlangd Op Koninginnedag zullen onze kantoren gesloten zijn. Voor het aannemen van advertentie opdrachten zijn de sluitingstijden als volgt: ZATERDAG 1 MEI Gewone advertenties donderdag 29 april 15.30 uur Personeels advertenties donderdag 29 april 15.30 uur Onroerendgoed adi>ertenties donderdag 29 april 15.30 uur Sleuteltjes donderdag 29 april 14.00 uur MAANDAG 3 MEI Gewone advertenties maandag 3 mei 10.00 uur Sleuteltjes donderdag 29 april 16.00 uur Direktie LeidschJAlphens Dagblad

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1