Testjaar blokkeert uitkering Vraagprijs Haarlem overbrugbaar voor lid 'Vriendenclub' Canada favoriet voor zilver na zege op Tsjechen Bestuur sporttotalisator geschokt na ingreep minister RWDM dient klacht in tegen De Graafschap 'Wild West" in Vuelta Jacobs moet ook weg bij Willem II WOENSDAG 28 APRIL 1982 HELSINKI (ANP) - De Canadese ijshockeyploeg heeft in Helsin ki tijdens het toernooi om het wereldkampioencap in de A- groep de laatste kans gegrepen om alsnog de zilveren medaille te veroveren. Zoals bekend heeft de Sowjet-Unie al beslag ge legd op het goud. Canada behield een laatste kans op zilver door Tsjechoslowakije met 4-2 te verslaan. De periodestanden waren 1-0, 1-2, 2-0. De Canadezen hebben, met de wedstrijd tegen Zweden nog voor de boeg, een punt achterstand op de Tsjechoslowaken, die even wel in hun slotduel de Sowjet-Unie treffen. In de uiterst faire wedstrijd was Wayne Gretzky bij Canada opnieuw de grote man. Hij bereidde twee doelpunten voor en verrichtte ook in defen sief opzicht bergen werk. Reeds in de 4e minuut kwam Canada op voorsprong door Napier. De Tshjechoslowaken kwamen in de tweede periode terug tot 2-1 door Lala en Liba. Barber bracht de partijen weer op gelijke hoogte. In de derde periode besliste Ciccarelli het duel. Vlak voor tijd bepaalde Gainey de eindstand op 4-2. Tsjechoslowa kije kreeg zes strafminuten, Canada slechts vier. Wereldkampioen de Sowjet-Unie gaat zonder puntenverlies het slotduel met Tsjechoslowakije tegemoet. Voor 7600 toeschou wers versloegen de Sowjet-spelers gisteravond Zweden met 4-0. Daarmee kwamen de Zweden er nog genadig af. Makorov, Golikov, Sjalimov en Biljaletdinov waren de doelpuntenma kers. De stand met nog een wedstrijddag voor de boeg 1. Sowjet-Unie 9 9 0 2. Tsjechoslowakije 9 5 1 3. Canada 9 4 2 4. Zweden 9 3 3 18 58-20 11 38-23 10 40 30 9 26-29 Data Het wereldkampioenschap ijshockey in de A-groep wordt volgend jaar in West-Duitsland gehouden. Het congres van de internatio nale ijshockeyfederatie (IIHF) besloot gisteren het toernooi af te werken in Dortmund, Dusseldorp en München. Het toernooi begint op 16 april en eindigt, op 3 mei. Een voorstel van de Verenigde Staten om het wk in de B-groep in 1983 te organiseren werd niet aangeomen. Het toernooi wordt nu gehouden in Tokio van 21 tot 31 maart 1983. Het C-toernooi, waarin Nederland is vertegenwoordigd, speelt zich van 11 tot 20 maart 1983 in Boedapest af. Volgens Miroslav Subrt, de vice-voorzitter van de IIHF, is nog geen beslissing genomen over het kwalificatiesysteem voor de Olympische spe len in 1984. Ruud Gullit definitief naar Feyenoord HAARLEM (GPD) - Ruud Gullit gaat definitief naar Feyenoord. Gisteravond kwamen de besturen van de Rotterdamse club en Haarlem tot een akkoord over de vergoe dingssom voor de donkere middenvelder. Dat gebeurde overigens in twee instanties. Het gesprek tussen het Haarlem-bestuur en Feyenoord-vertegenwoordiger Aad van der Laan was snel afgelopen. Het verschil tussen vraag en aanbod was voor Van der Laan aanleiding om ruggespraak te gaan houden met zijn medebestuursleden. Haar lem, bij monde van voorzitter Henk Hut, gaf de Rotterdamse club daarvoor de tijd tot donderdag. Nauwelijks een uur nadat hij uit Haarlem was vertrokken belde Van der Laan echter met de mededeling dat Feyenoord akkoord ging met de vraagprijs van Haarlem. BRUSSEL (ANP) RWDM heeft bij de Belgische voetbalbond een klacht ingediend tegen De Graafschap. De Brusselse eerste divisie-club beklaagt zich erover dat De Graafschap voor de transfer van Rob de Kip tot nu toe nog geen cent heeft betaald. Met deze transfer is een bedrag gemoeid van 70.000 gulden. RWDM vindt dat het nu lang ge noeg heeft gewacht en vraagt de Belgische voetbalbond druk uit te oefenen, opdat althans een deel van het geld binnenkort zal worden overgemaakt. DEN HAAG (GPD) - Voor het eerst heeft een minister van CRM gebruik gemaakt van het recht in te breken in het bestedingsplan van de Stichting de Nationale Sporttotalisator (toto-lotto). In een brief, die de bewindsman reeds op 1 april verzond maar gisteren pas openbaar werd, laat minister André van der Louw de Stichting weten de helft van de 5,6 miljoen gulden die de SNS voor 1982 aan het betaald voetbal had toebedacht, te zullen blokkeren. Van der Louw meent dat hij met het goedkeuren van het gehele be drag vooruit zou lopen op het ge sprek dat hij op 23 juni aan staande heeft met de Tweede Ka mer. In dat onderhoud zal de Ka mer zich onder andere moeten uitspreken over de voortzetting van het gezondmakingsproces van het betaald voetbal. Het door het ingrijpen van de minister duidelijk geschokte bestuur van de SNS heeft Van der Louw in middels voor een gesprek uitge nodigd. De toto-lotto heeft in zijn beste dingsplan voor 1982 een bedrag van in totaal bijna 52 miljoen gul den ingeruimd voor de sportsec tor. Daarvan is, zoals reeds jaren gebruikelijk, 5.643.000 gulden bestemd voor het betaald voet bal. Dit bedrag wordt via het Budget Bewakings Instituut (BBI) verdeeld over de clubs, die het op hun beurt voornamelijk aanwenden om de exploitatie kosten te dekken. Daar het bestedingsplan van de to to-lotto over kalender-jaren wordt verdeeld is de uitkering derhalve op twee voetbalseizoe nen van toepassing. De blokkade Toto en Lotto De uitslagen zijn: mid-lotto 15a: le prijs 2 winnaars, die elk bruto 152.393,20 ontvangen; 2e prijs: 2 win naars. die elk bruto 75.000,- ontvan gen; 3e prys: 118 winnaars, die elk bruto 1.291,40 ontvangen; 4e prijs: 4.796 win naars, die elk ƒ31,70 ontvangen; 5e prijs: 71.207 winnaars, die elk 5,- ont vangen. Mid-lotto cijferspel 15a: le prijs (6 cijfers goed): geen 2e prijs (5 cijfers goed): geen 3e prijs (4 cijfers goed): 18 1.000,- gulden; 4e prijs (3 cijfers goed): 192 winnaars elk 100,-; 5e prijs (2 cijfers goed): 1.914 winnaars elk 10.-. Lotto 16: le prijs: geen winnaars, 125.214,- gaat als jackpot naar lotto 17. 2e Prijs: 9 win naars, die elk bruto 33.333,33 ontvan gen; 3e prijs: 270 winnaars, die elk bruto 1.584,50 ontvangen; 4e prijs: 8.587 win naars, die elk 49,80 ontvangen; 5e prys: 115.552 winnaars, die elk ƒ5,- Toto 16: le Prys: 147 winnaars, die elk 358,60 ontvangen; 2e prijs: 2.569 winnaars, die elk 13,60 ontvangen; 3e prijs: 15.651 winnaars, die elk 5,60 ontvangen. Toto-gelijk 16: le Prijs: geen winnaar, 1.528,- gaat als jackpot naar toto-gelijk 17; 2e prijs: 3 winnaars, die elk 848,80 ontvangen; 3e prijs: 16 winnaars, die elk 413,80 ont vangen, 4e prijs: 625 winnaars, die elk 15,40 ontvangen. Cijferspel 16: le Prijs (6 cijfers goed): 2 winnaars elk bruto 100.000,—; 2e prijs (5 cijfers goed) 3 winnaars elk bruto 10.000,—; 3e prys (4 cyfers goed) 20 winnaars elk 1 000.-, 4e prys (3 cyfers goed) 253 winnaars elk 100,-; 5e prys (2 cijfers goed): 2.658 winnaars elk 10.-. die Van der Louw inmiddels heeft toegepast raakt de uitke ring voor het volgende seizoen. De „eerste" helft van het bedrag (2,8 miljoen) voor het lopende seizoen zal dus wel normaal uit gekeerd worden. Het is dan ook het volgende sei zoen dat Van der Louw heeft doen besluiten deze maatregel te nemen. De competitie 1982-1983 zal als een testjaar voor de conti nuering van het gezondmakings proces gelden. In dat seizoen zul len de clubs moeten bewijzen zich wel naar de uiterst stringen te begrotingsrichtlijnen van het BBI te kunnen en willen richten. Voor het gesprek met de Tweede Kamer hoopt Van der Louw ook uitsluitsel te hebben over de standpunten van de KNVB en de overige externe geldgevers inza ke de invoering van shirtreclame gekoppeld aan een verevenings fonds en de afschaffing van het vergoedingen(transfer)systeem. „Een nieuwe bijdrage aan de ge zondmaking van het betaalde voetbal zal mede afhankelijk worden gesteld van deze stand punten. En aangezien het in uw bestedingsplan opgenomen be drag van 5.643.000 gulden de uit kering over het jaar 1982 betreft, hetgeen wil zeggen inclusief de eerste helft van het testjaar, zou bij uitkering van het volledige bedrag worden vooruitgelopen op een politieke beslissing", al dus Van der Louw in zijn brief aan de SNS. Het SNS-bestuur heeft inmiddels geschokt gereageerd op de be slissing van de minister. Paul Schubert van de Stichting: „Op z'n zachtst gezegd is een groot deel van ons bestuur teleurge steld in de maatregel van Van der Louw. Vandaar dat we de mi nister inmiddels al schriftelijk hebben uitgenodigd voor een ge sprek om ons standpunt in deze bekend te kunnen maken". Een standpunt, dat na een vergade ring van het SNS-bestuur op 22 april unaniem werd ingenomen. „Wij houden vast aan tweemaal de uitkering van 2,8 miljoen aan het betaalde voetbal en keuren daarmee de door de minister voorgestelde voorlopige eenma lige uitkering van 2,8 miljoen met daaropvolgend een groot vraagteken wat betreft het reste rende bedrag af', aldus Schu bert. Overigens spreekt de SNS zijn be vreemding uit over de handelwij ze van Van der Louw. Schubert: „Een minister van CRM heeft het recht zijn goedkeuring te ont houden aan een bestedingsplan van de SNS, indien er bezwaar schriften tegen dit plan zijn inge diend. In dit geval is daar echter geen sprake van. De bewinds man heeft nu duidelijk een be leidsbeslissing genomen. Of dat zo maar kan weet ik op dit mo ment nog niet, dat zal waar schijnlijk eerst eens juridisch ge toetst moeten worden" Vast staat in ieder geval wel dat de SNS en het ministerie van CRM momenteel lijnrecht tegenover elkaar staan. Hoewel de SNS de brief van Van der Louw al op 1 april in het bezit had en dus op de hoogte was van het besluit van de minister om de 2,8 mil joen gulden te zullen blokkeren, liet SNS-bestuurslid Wim de Heer tijdens de uitreiking van het BBI-discussierapport op 15 april in het bijzijn van Van der Louw nog weten dat de 5.6 mil joen gulden aan het betaalde voetbal gegarandeerd was voor dit jaar. Pas nu blijkt dat De Heer destijds ten overstaan van alle aanwezigen het standpunt van zijn bestuur verwoordde. Van der Louw nam die mededeling van De Heer destijds blijkbaar alleen voor kennisgeving aan, daar hij zich van commentaar onthield. Zowel de SNS als de KNVB, die de Nog geen twee weken geleden, tijdens de uitreiking van het BBI-discussierapport, liet Wim de Heer (tweede van links) weten dat 5,6 miljoen toto-lottogelden aan het betaalde voetbal was gegarandeerd. Net als CRM-minister Van der Louw (midden) wist hij beter. maatregel van Van der Louw eerst binnen het sectiebestuur wil bespreken alvorens te reage ren, verkeert momenteel in onze kerheid wat de minister nu pre cies wil bewerkstelligen met de ze ingreep. Bij de SNS bestaat het vermoeden dat de overheid meer grip wil krijgen op de SNS- uitkeringen (voor dit jaar bij voorbeeld een bedrag van in to taal 70 miljoen) door de Kamer mee te laten beslissen over de als toch zeer gedegen bekend staan de verdeelsleutel die het bestuur van de toto-lotto al jaren zelf toe past bij de samenstelling van het bestedingsplan. Bij de KNVB en met name de clubs ziet men het meer als een dreigende vinger van de overheid om toch vooral de BBI-begrotingsrichtlijnen te volgen. Van der Louw wil pas na de behan deling in de Tweede Kamer weer in contact treden met de SNS om de gevolgen van dat onderhoud voor de geblokkeerde 2.8 miljoen gulden te bespreken. De KNVB wil de kwestie eerst aan de orde stellen tijdens een vergadering van het sectiebestuur betaald voetbal alvorens commentaar te geven. SABINANIGO (ANP) - Na afloop van de ronde van Sparye 1981, bijna een jaar geleden, hebben de organisatoren plechtig be loofd, dat de onregelmatigheden, die de wedstrijd onheus had beïnvloed in de editie van 1982, niet meer zouden voorkomen. In een aantal etappes werden Spaanse renners, die waren ge lost uit de kopgroep, met de hand aan de ploegleiderswagen teruggebracht tot de sterksten van de betreffende rit De Span jaarden wisten namelijk, dat de organisatie deze overtredingen slechts zeer licht zou bestraffen en dat het in elk geval geen tyd- straf werd. De organisatie ver klaarde toen, nadat buitenlandse ploegen fel hadden geprotes teerd tegen de ongeoorloofde handelwijze, dat dergelijke onre gelmatigheden in de Vuelta 1982 streng zouden worden bestraft. Van die mooie voornemens is evenwel niets terechtgekomen. Gedurende de zesde en de zevende etappe constateerden de toe schouwers een groot aantal onre- Hoe hoog dat bedrag is wenste men niet mede te delen, maar aangenomen mag worden dat de transfersom van Gullit tussen de zeven en acht ton schommelt Een Rotterdamse zakenman, die lid is van de Vrienden van Feye noord, heeft zich intussen reeds bereid verklaard de totale trans fersom voor Gullit voor zyn reke ning te zullen nemen. Op welke voorwaarden dat gebeurt, werd niet bekend gemaakt. „Wij heb ben in elk geval tot op de gulden gekregen wat wij hebben ge vraagd. Wij zijn niet bereid ge weest om onze prijs te laten zak ken", zei Henk Hut „Daarom was het gesprek ook zo snel ten einde. Wy hebben Van der Laan onze vraagprys genoemd en ge zegd dat wy Gullit eigenlijk hele maal niet kwyt wilden". Haarlem heeft geen misbruik wil len maken van de procedurefout die Feyenoord heeft gemaakt. Door Gullit een contract te laten tekenen zonder tot overeenstem ming te zijn gekomen met Haar lem, kreeg het bestuur v.m <i. nummer vier in de eredivisie de mogelijkheid Gullit een nieuw aanbod te doen en daardoor de transfersom met een paar ton op te voeren. „Dat hebben wy niet gedaan", aldus Henk Hut Wy zijn een net bestuur en hebben Van der Laan aanvankelyk de tyd gegeven tot donderdag. Het is nu wat sneller rond gekomen, maar ik ben niet bang geweest dat het niet zou lukken. Ons in ziens was het verschil tussen aanbod en vraagprijs overbrug baar Zeker voor een grote club als Feyenoord" De Rotterdamse club. die waar- schynlyk nog vandaag een lucra tieve verbintenis aan zal gaan met een sponsor, heeft overigens door verdere toezeggingen van de Vrienden van Feyenoord ex tra geld ter beschikking gekre gen om meer spelers aan te trek ken. In eerste instantie wordt ge dacht aan Simon Tahamata, ter wijl verder nog Michel Valke (PSV) en Rene van der Gijp (Sparta) op het verlanglystje van de nieuwe trainer Hans Kraay staan. Nog deze week vindt er een gesprek plaats met Simon Tahamata. die bij Standard Luik evenwel een meerjarig contract kan tekenen. Mede op basis daar van kan de Belgische eersteklas ser een transfersom van negen ton bedingen. Of Feyenoord ech ter zo ver kan of wil gaan. blyft vooralsnog een open vraag Haarlem intussen kwam dezer da gen tot overeenstemming met Chris Verkalk. Binnenkort zal de centrale verdediger-middenvel der zijn handtekening zetten on der een tweejarig contract. gelmatigheden in de koers Niet alleen de Spaanse ploegleiders maakten zich schuldig aan over tredingen. zelfs de Spaanse poli tie en de wagen van de Spaanse televisie "hielpen" hun fietsende landgenoten. Twee Spanjaarden, Pujol en Alfonsel, die het stevige briesje dat waaide kennelijk niet konden weerstaan, werden gedu rende een groot aantal kilome ters "getrokken" door hun ploegleiderswagen Het kostte hen 1.350 peseta's boete de man (ongeveer 40 gulden). De Zwitser Daniel Girard had zich geduren de dertig kilometer laten voort trekken door de ploegleidcrswa- gen. De tijdstraf bedroeg 20 se conden. De Sparyaard Enrique Martinez Heredia won de zeven de etappe gistermiddag met een voorsprong van 57 seconden op de achtervolgende groep met fa vorieten Algemeen klassement 1 Claude Cnquiclion (Bel) 40 00.32 2 Enrique Martinez Heredia (Spa) op 11 sec 3 Angel Arroyo (Spa) op 14 sec 4 Alberto Fernandez (Spa) op 16 sec 5. Manno Lejarreto (Spa) op 23 sec Robert Miller naar Leiden LEIDEN - Elmex Leiden heeft gisteren center Robert Miller ge contracteerd. De Amerikaan speelde afgelopen seizoen voor Den Bosch en kwam daarvoor uit by het Franse BC Carn Zyn eerste jaar in Nederland was ove rigens weinig succesvol omdat de 2 08 lange basketballer lange tyd door blessures langs de kant moest blyven. TILBURG (ANP) - Willem II en trainer Bert Jacobs gaan aan het eind van dit seizoen uit elkaar "Er moest zo sterk bezuinigd worden op de be groting voor het komende seizoen, dat er geen geld is voor een trainer van het ni veau van Jacobs", zo zei Wil lem li-voorzitter J Viocn gis teren Afgelopen maandag kondigde het Willem Il-be- stuur al het ontslag van ma nager Schenk aan Jacobs zelf weet nog niet welke club hy in het nieuwe seizoen gaat trainen Er bestaat volgens Jacobs zelf een kleine kans dat hy trainer wordt van Sei ko Hong Kong

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17