Britten staan op lage EG-bijdrage 9,86% Voorzitter Rode Kruis niet ontslagen Van Thijn voor enquêterecht van minderheid Volker-Stevin overleeft klap -c FNV-bond: winkels niet later sluiten Ondanks steun partners Officieren Prinsendam met ontslag bedreigd Hoge rente enuwgeld blijft dagelijks opvraagbaar.* NMB WOENSDAG 28 APRIL 1982 Varia UTRECHT (ANP) - De bedrijfsgroep detailhandel van de Dien stenbond FNV heeft besloten zich te verzetten tegen pogingen om winkels na zes uur 's avonds open te houden. De Consumen tenbond heeft enige tijd geleden de openingstijden van de win kels weer ter discussie gesteld. De FNV-bond is wel bereid deel te nemen aan een onderzoek naar de wenselijkheid van zoge naamde avondwinkels. Hij zal het hoofdbedrijfschap detailhan del vragen, zo'n studie te laten uitvoeren. Het langer open laten van winkels zou betekenen, dat het perso neel er nog meer "arbeidsonaangename uren" bij krijgt. De bond vind dat ook om "emancipatorische redenen" onjuist: in. de detailhandel werken 200.000 vrouwen plus nog eens 100.000 vrouwelijke deeltijdwerkers. Ondanks omstreden uitspraken over El Salvador (Van onze correspondent Willem Offenberg) GENEVE - De politiek omstreden uitspra ken over El Salvador door de voorzitter van de Rode-Kruisverenigingen, de Spanjaard Enrique de la Mata, die daar mee de geloofwaardigheid en neutraliteit aantastte van de internationale hulporga nisatie, zullen niet leiden tot diens ont slag. Dat is gistermorgen meegedeeld op een persconferentie in Genève. ,,Het Ro de Kruis bedekt diplomatiek het interna tionale schandaal binnen de organisatie met de mantel uer iiefcie aiuus een waarnemer. Vorige maand had de voorzitter van het in ternationale comité van het Rode Kruis, de Zwitser Alexandre Hay, de controver siële uitspraken nog scherp veroordeeld: „Zij brengen mogelijk daden en geloof waardigheid van het Rode Kruis in ge vaar", aldus Hay. „In Nicaragua en El Sal vador riskeren ze bovendien de veilig heid van onze vertegenwoordigers in het veld". De la Mata had op 2 februari tijdens een bezoek aan El Salvador de leider van de junta „een echte democraat" genoemd. In de plaatselijke pers zei ny dat'generaal Duarte „fysiek en politiek risico's durft te nemen om een vreedzame oplossing te vinden". Bovendien vond hij de Europe se reacties „overspannen en overdreven negatief'. De la Mata's naaste medewerker, de Zweed Olaf Stroh, eiste onmiddellijk erna zijn ontslag. Toen De la Mata hier niet op in ging, pakte Stroh zelf zijn biezen. „Neu traliteit van de organisatie is een kwestie van leven of dood", aldus Stroh. „niet al leen voor de slachtoffers die wij helpen, maar ook voor de Rode-Kruiswerkers zelf. Het is een principekwestie, vooral omdat het gaat om uitspraken in een hoogst ontvlambare regio, namelijk El Salvador". De la Mata gistermorgen: „Gelukkig is de zaak nu opgehelderd. Ik heb een rapport geschreven, waarin ik alles uitleg. Dat rapport is unaniem door de Raad aange- Met andere woorden, de zaak is afgedaan De la Mata houdt vol dat zijn uitspraken verkeerd zijn uitgelegd in de pers. Hij had het zo niet bedoeld, de pers zou zijn ver klaringen in een verkeerde context heb ben geplaatst (Van onze correspondent Ferry Mingelen) LUXEMBURG - De Europese Gemeenschap heeft Groot-Brittannië gisteren opnieuw gesteund in het beleid ten aanzien van de Falklandcrisis, na de Britse verzekering dat men naar een vreedzame oplossing blijft streven. Deze Europese solidariteit werd op de vergadering van de ministers van buitenlandse zaken van de Europese Gemeenschap gisteren in Luxemburg door Groot-Brit tannië echter (nog) niet terug be taald. De algemeen gehoopte soepeler opstelling van Londen in de on derhandelingen gisteren over de ROTTERDAM (ANP) - De Hol land Amerika Lijn (HAL) wil vier van de vijf officieren die in de cember 1981 door de Raad voor de Scheepvaart werden veroor deeld in de Prinsendam-zaak, ontslaan. Onder hen is de kapi tein, C. Wabeke (53). De HAL heeft heeft bij het kantongerecht in Rotterdam een verzoek inge diend om het arbeidscontract met de officieren te mogen ver breken. De vier officieren behielden na het vergaan van de "Prinsendam" in oktober 1980 hun baan. Later werden ze op non-actief gesteld, maar ze weigerden op te stappen, zodat de kantonrechter nu een beslissing moet nemen. De vijf veroordeelde officieren zijn: kapitein C. Wabeke (drie weken ontzegging vaarbevoegd- heid), eerste stuurman H.E. Valk (1 maand), hoofd-werktuigkun dige A.M. Boot (twee maanden), tweede werktuigkundige J.F. Ripko (drie weken) en assistent werktuigkundige R. Kalf (drie weken). Wie van deze vijf niet voor ontslag in aanmerking komt is onduidelijk, omdat de HAL zelf geen commentaar kan geven. verlaging van de Britse bijdrage aan de Europese begroting bleef vooralsnog uit. Groot-Brittannië bleef meer geld eisen dan de ne gen andere landen van de Ge meenschap willen geven, een ak koord daarover bleek onmoge lijk en de onderhandelingen zul len binnenkort moeten worden voortgezet. Daarenboven handhaaft Groot- Brittannië de oude stelling dat er zonder begrotingsakkoord ook geen nieuwe landbouwprijzen kunnen worden vastgesteld. On danks een „dringend beroep" van de Europese partners om de ze koppeling te laten vallen, zei de Britse minister van buiten landse zaken Pym gisteren: „op dit punt blijft de situatie zoals die is". Na herhaalde pogingen zullen de Europese landbouwmi nisters in Luxemburg opnieuw proberen deze impasse te door breken, maar de vooruitzichten zijn met deze harde Britse opstel ling somber. Dat zou betekenen dat de boeren, die al vanaf 1 april wachten op de nieuwe hogere prijzen voor hun produkten, nog wat langer geduld moeten oefe- Ten aanzien van de Falklandcrisis verzekerde de Britse minister zijn Europese collega's gisteren dat Groot-Brittannië, ondanks de militaire actie op het eiland Zuid-Georgie, naar een politieke oplossing blijft zoeken. „We doen nog steeds alles om de door iedereen gewenste vreedzame oplossing te bereiken", zei Pym. Hij ontkende dat de militaire ac tie onder sommige Europese partners twijfel had opgeroepen. „We hebben hier krachtige en unanieme steun ontvangen en daarvoor zijn we dankbaar". Pym wenste niet in te gaan op berichten dat zich inmiddels al een groepje Britse commando's op de Falkland-eilanden zou be vinden ter voorbereiding van een militaire invasie, net zoals dat op Zuid-Georgië is gebeurd. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken Van der Stoel noemde de militaire actie op dat eiland „een zorgelijke zaak", maar, zo voegde hij eraan toe: NMB Kapitaalmarkt-Renterekening De NMB Kapitaal markt-Rentereke ning geeft een rente die gebaseerd is op het ge middelde rendement van een groep aflosbare Nederlandse staatsle ningen. Een hoog ren dement dus. -X- *Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Meer informatie? Stuuronderstaande cou pon in of haal de folder bij uw NMB-kantoor. Viditel pagina 484. I)e NMB denkt niet u mee. Cniinnn Ja'ik wil graag ^OUpOn Kapitaalmarkt- Stuurt u mij meer informatie De heer/me\Tou\v meer weten over de NMB •Renterekening. Straat. Postcode. I I Woonplaats. J In een gesloten envelop zonder postzegel opsturen aan de NMB, Afdeling KMR, Antwoordnummer 131, I 1000 PA Amsterdam. „Het valt niet te ontkennen dat de Britten volkenrechtelijk het recht hadden dit te doen". Vol gens de minister zou ook een lan ding op de Falkland-eilanden zelf „volkenrechtelijk te verdedi gen zijn, maar dat is niet wense lijk zolang er enige hoop is op een politieke oplossing". De Europese ministers van buiten landse zaken herhaalden giste ren nog eens hun steun voor de resolutie van de Verenigde Na ties waarin terugtrekking van de Argentijnse bezettingstroepen van de eilanden en een politieke oplossing voor het conflict be pleit wordt. „Er ontstaat een groot dilemma als de Argentij nen niet willen ontruimen over eenkomstig deze resolutie", zei Van der Stoel. „Het slagen van agressie (van Argentijnse zijde) zou een gevaarlijke precedent werking kunnen hebben", zo voegde hij er nog aan toe. Philips wil experimenten met duur arbeidstijd EINDHOVEN (ANP) Philips wil gaan experimenteren op het ge bied van de arbeidsduur. Een soepeler hanteren van de tot nu toe gebruikelijke arbeidstijden kan werk voor meer mensen be tekenen en een meer flexibele personeelsbezetting leidt tot een betere benutting van produktie- middelen. Dat staat in een giste ren door Philips gepubliceerde nota arbeidsduur. Philips wil met de vakorganisaties over deze nota praten in het kader van het lopende cao-overleg. In de nota concludeert Philips dat een algemene verkorting van de werktijd per week of per jaar niet meer werkgelegenheid oplevert. Volgens Philips zouden de hoge re kosten zelfs een daling van de totale hoeveelheid werk tot ge volg hebben. Alleen als aan be paalde voorwaarden is voldaan- an collectieve arbeidstijdverkor ting leiden tot meer werk maar dat gaat dan wel ten koste van het inkomen van de werkne mers. En het is volgens Philips niet realistisch om alle wekne- mers te verplichten een aanzien lijk loonoffer te brengen voor korter werken. Philips zegt in de nota dat er de ko mende jaren een beleid moet worden ontwikkeld dat is gericht op het inschakelen van meer mensen in het arbeidsproces ter wijl gelijktijdig de concurrentie positie wordt versterkt. Er moet in dat kader een grotere variatie komen in arbeidstijd en bedrijfs tijd. Philips streeft, zo blijkt uit de nota, naar een geleidelijke verlaging van de gemiddelde areidsduur per werknemer door het werken in deeltijd te bevor deren. Eerste fase metrolijn Rotterdam gereed ROTTERDAM (ANP) - Vol gende week donderdag opent minister Zeevalking (verkeer en waterstaat) in Rotterdam de eerste fase van de nieuwe oost-westlijn van de metro. Het eerste stuk, tussen sta tion Coolhaven en Capelse- brug, is ruim acht kilometer lang. Aan de bouw van de ge combineerde metro-snel tramverbinding is negen jaar gewerkt. De hele, ruim achttien kilome ter lange oost-westlijn, moet in 1986 klaar zijn. De kosten van de nieuwe me trolijn worden geraamd op 1,2 miljard gulden. De eerste fase, die volgende week in gebruik wordt geno men, heeft 700 miljoen ge kost. Drs. R. den Besten, di recteur van het Rotterdamse vervoersbedrijf RET, ver wacht als de nieuwe lijn hele maal klaar is, ongeveer 70.000 passagiers per dag te zullen vervoeren. Het succes van de nieuwe me trolijn zal in grote mate af hangen van de bereidheid van de buiten het centrum wonende Rotterdammers, om het openbaar vervoer te verkiezen boven de auto. Bij de metrostations ten oosten van het centrum zijn parkeer plaatsen gemaakt voor 700 a 800 auto's. Het streven van de gemeente Rotterdam is, de auto's zo veel mogelijk uit de binnenstad te weren. AMSTELVEEN - Het is te ver wachten dat de winst van het aannemingsconcern Ballast-Ne- dam dit jaar niet lager zal zijn dan over 1981. Hierbij moet in aanmerking worden genomen, dat de divisie Baggeren en de sectie projectontwikkeling van de divisie Bouw Noordzeelan den geen positieve bijdrage aan de winst zullen leveren, zo schrijft het bestuur in het jaarverslag. De omzet van het concern daalde vorig jaar van 2,4 miljard tot 1,6 miljard. Deze voorziene daling werd voornamelijk veroorzaakt door het gereed komen van het grote nederzettingenproject in Saoe- di-Arabië. DEN HAAG (GPD) - De mogelijk heid voor een minderheid van de Eerste of de Tweede Kamer om een parlementaire enquête in te stellen is een „essentiële aanvul ling op ons democratisch sys teem". Dat zei minister Van Thijn (binnenlandse zaken) gis teren in de Eerste Kamer tijdens de behandeling van de grond wetswijzigingsvoorstellen. CDA en WD lieten zich echter zeer kritisch uit over het regerings voorstel. De ontwerpen zijn al in eerste le zing door beide Kamers van de Staten Generaal aanvaard, maar volgens de grondwet moeten de voorstellen nog een tweede keer de Kamers passeren. Bij deze tweede lezing moet in beide Ka mers een twee-derde-meerder heid voorstemmen. De regering wil dat in de toekomst al een vijfde deel van de Tweede of Eerste Kamer een enquête kunnen instellen. Tot nu toe is een meerderheid voor het starten van een dergelijk parlementair onderzoek nodig. Tijdens het debat lieten de CDA- en WD-fractiewoordvoerders Kaland en Wiebenga hun twijfels over dit deel van de voorstellen blijken. Volgens Kaland zou een minderheidsenquèterecht tot een politiek strijdmiddel worden en daarmee de polarisatie tussen de partijen vergroten. Wiebenga vreest dat de positie van de burgers in het geding zouden komen door de grote bevoegdhe den die het parlement krijgt ten tijde van een enquête. Wanneer deze twee partijen tegenstem men haalt het wetsontwerp niet de vereiste meerderheid Volgens Van Thijn kan het parle ment de regering slechts goed controleren wanneer het over voldoende informatie beschikt. Daarbij moet ook de oppositie, die in de minderheid is, de moge lijkheid geboden worden infor matie bij elkaar te krijgen, aldus de bewindsman. Hij vindt het „buitengewoon be treurenswaardig" dat het parle ment in de geschiedenis nauwe lijks gebruik heeft gemaakt van het recht van enquête. Hij ge looft dan ook niet dat een min derheidsrecht zal verworden tot een politiek strijdmiddel. Boven dien is „angst voor polarisatie angst voor de misbruik door an deren en dat is pas met recht po larisatie", aldus Van Thijn. Verder wees Van Thijn erop dat een parlementaire enquête-com missie bij het huidige enquête recht dezelfde vergaande be voegdheden heeft als in de nieu we voorstellen. Bovendien kan de meerderheid de belangen van de burgers in het oog houden, wanneer een minderheid dat niet doet, aldus de rmnister. Te snelle emancipatie Turkse vrouw werkt nadelig HENGELO (ANP) - Emancipatie van de Turkse vrouw in Neder land is noodzakelijk om een ein de te maken aan haar onderdruk king in vooral het huwelijk. Een te snelle doorbreking van het rol lenpatroon in de Turkse families werkt echter averechts voor de vroUw. Tot die slotsom komt mevr. Selma Tanir, een Turkse van origine, in een scriptie waar mee ze haar studie aan de sociale academie Twente in Hengelo af sluit. Als Turkse vrouwen te snel eman ciperen leidt dit tot grote span ningen in gezin en familie. Alvorens de emancipatie van de vrouw succes heeft moet naar de mening van mevr Tanir de Turk se man positief staan tegenover het veranderen van de verhou dingen in het gezin "De man zal ervan moeten worden overtuigd dat de vrouw recht heeft op een menswaardig bestaan. De prak tijk is nog dat de vrouw in het Turkse gezin wordt onderdrukt en dat meisjes geen mogelijkhe den voor ontplooiing krijgen", aldus mevr. Tanir. Zij wijst erop dat de emancipatie van de man geen individueel proces is. Het slagen ervan is af hankelijk van hoe daar in de Turkse gemeenschap tegen aan wordt gekeken. Tegen die ach tergrond is het volgens mevr. Ta nir niet mogelijk oudere genera ties op andere gedachten te bren gen. De jongeren zijn in haar ogen wel gevoelig voor emanci patie, maar dan moet er wel op jeugdige leeftijd mee worden be gonnen. Studentenstops DEN HAAG (ANP) - Minister van Kemenade wil acht studenten stops voor het komende studie jaar Hij wil niet, dat er meer plaatsingsbewijzen worden uit gereikt dan de capaciteit aan geeft. De academische raad had dit voorgesteld om te voorkomen dat studieplaatsen onbezet zou den blijven, zoals in het verleden wel is voorgekomen bij dierge neeskunde. De numeri fixi (studentenstops) gelden voor de algemeen ver wachte studierichtingen genees kunde. tandheelkunde en dierge neeskunde. De maxima zijn ge steld op respectievelijk 1980, 465 en 175. Het is dit jaar voor het eerst sinds lange tijd, dat de be langstelling voor tandheelkunde minder is dan de capaciteit. Ge vreesd wordt een overloop van uitgelote gegadigden voor ande re studies. Bert van Dongen Zanger Bert van Dongen overleden AMSTERDAM - De zanger Bert van Dongen is gisteren na een korte ziekte in het Amsterdamse Andreaszie- kenhuis overleden Bert van Dongen stond bekend als de typische vertolker van het levenslied, in het bijzon der van liedjes uit en over de Jordaan. Hij zong o.a. in het tv-programma 'de kleine man', en samen met Rien van Nuenen 'Breng eens een zon netje'. Hij begon zijn carrière in 1935 by de VARA. Na de oorlog werkte hij mee aan de Snip en Snap revue, de Fran se revue lei Paris' en het volkstoneel (Rooie Sien). ADVERTENTIE ROTTERDAM (GPD) - Volker-Stevin lijkt de klap die het bouw- en baggerconcern in 1980 opliep overleefd te hebben. Werd in 1980 een verlies geleden van bijna 280 miljoen gul den, het afgelopen jaar kon dat beperkt wor den tot 24,1 miljoen gulden en hoewel het bestuur zich uiterst terughoudend opstelt mag verwacht worden dat dit jaar weer een redelijke winst gemaakt kan worden. Het reusachtige verlies in 1980 werd veroor zaakt door het vergaand onderschatten van een aantal aangenomen werken. Het leidde tot een grote schoonmaak in de top van het concern, maar ook tot het verdwijnen van circa 600 arbeidsplaatsen, voornamelijk in de stafafdelingen. Los van die problemen zat Volker-Stevin ook nog met een baggerplatform van zo'n 200 miljoen gulden waarover een geschil be stond met de bouwer ervan, RSV, Volker- Stevin wilde dat platform niet meer hebben omdat RSV de opleveringstermijn met meer dan een jaar had overschreden. Inmiddels is voor het geschil rond het baggerplatform een oplossing gevonden die inhoudt dat Vol ker-Stevin alle aan RSV betaalde termijnen plus de rente daarover terugontvangt. Dat gebeurt per 1 mei aanstaande. Volker-Stevin krijgt dat geld van RSV die het op zijn beurt van de overheid krijgt als onderdeel van de steun die minister Terlouw v; sche zaken RSV besloot te geve Volgens de voorzitter van de raad van Volker-Stevin, mr. ir. J. I krijgt Volker-Stevin niets terug bestuur Kokje. de kos ten die de afgelopen jaren gemaakt zijn voor de begeleiding van de bouw. de aquisitie en de bemanning van het platform Die kosten belopen enige tientallen miljoenen guldens maar, aldus Kokje tijdens een toelichting op het gisteren verschenen jaarverslag, voor Volker-Stevin is de zaak nu afgedaan. Het schip is weg, het geld terug Het betekent niet dat alle problemen bij Vol ker-Stevin nu uit de wereld zijn. Het bestuur verwacht dat de bouwmarkt in Nederland en West-Europa de komende jaren slecht zal blijven en hoewel de Nederlandse bedrijven het afgelopen jaar verheugend goed" ge draaid hebben, is de hoeveelheid werk in de sector waarin Volker-Stevin opereert met 10 tot 20 procent afgenomen. Dat betekent een sterke toeneming van de concurrentie alles kan mee in zo'n karretje achter je karretje!

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13