■c Lintjesregen roept elk jaar vragen op fëjf >V DPR-leiding voor Simonis Chaos dreigt in registratie nfi Herziening decoratiestelsel 1 /kcWeir9 opnieuw onderwerp van studie ii W1 WOENSDAG 28 APRIL 1982 Varia Minister Van Thijn: ondemocratisch. Lewis Carroll, de schrijver van het beroemdste grotemensenkinder- boek dat de wereld kent: .Alice in Wonderland", werd 150 jaar geleden geboren als Charles Lut- widge Dodgson, - een naam die een wat makkelijker in de mond liggend pseudoniem wel kon ve len. De Alice in zijn boek heeft echt bestaan, ze heette Alice Lid- dell, was een van de drie dochters van de Dean (de Deken) van Christ Church, waar Lewis Car roll op het college wiskundeles gaf. Ik heb eerder al verteld dat Lewis Carroll de drie zusjes, dus ook Alice, voor het eerst ontmoet te toen hij vanuit de tuin van de Deanery de kathedraal wilde fo tografen. Dat was op 25 april 1856. Carroll was toen een 24-ja- rige jongeman, Alice was drie jaar, zou over een maand vier jaar worden. Dat spreekt mij bij zonder aan, mijn dochtertje Jan na is van dezelfde leeftijd, zij wordt over twee maanden vier. In zijn dagboek markeerde Lewis Carroll de vermelding van zijn eerste ontmoeting met de drie zusjes met „een witte steen", wat hij alleen deed bij dagen waar van hij vermoedde dat zij een bij zondere betekenis voor zijn leven hadden. Op dat punt liet zijn in stinct hem zes jaar later lelijk in de steek, want zijn dagboekaan tekening op 4 juli 1862 wordt niet door zo'n symbolische ..witte steen" afgesloten. Die dagboe kaantekening luidt aldus: tiJuli 4. (Vr). Atkinson nam een paar vrienden van hem mee naar mijn kamers, ene mevrouw en juffrouw Peters, van wie ik enkele foto's nam. en die daaema mijn album doorkeken en bleven lunchen. Daarna gingen zij naar het museum, en Duckworth en ik maakten een tochtje stroomop waarts de rivier op naar God- stow met de drie Liddels: we dronken daar thee aan de wal, en waren niet voor kwart over acht in Christ Church terug, waar we hen meenamen naar mijn ka mers om mijn collectie microfo to's te bekijken. Even voor negen uur leverden we hen weer af in de Deanery". Als er, in de wereld van de kinder boekenliteratuur, één datum is die waard was met een witte steen gemarkeerd te worden dan was het wel deze, want tijdens dit roeitochtje vertelde Lewis Car roll aan de kinderen het verhaal dat bekend zou worden als „Alice in Wonderland". Van de vijf mensen in dat roeibootje op die 4e juli 1862 hebben er later drie iets over die scheppingsdag ver teld. Ten eerste Dodgson, alias Lewis Carrol zelf, die in 1887 be schreef hoe hij al menigmaal met de drie meisjes over die kalme stroom had voorgeroeid, en ze al vele malen sprookjes had. verteld, zonder dat hij die later ooit had opgeschreven: „Zij leefden en stierven als zomermuggen, tot er een dag kwam dat een van mijn kleine luisteraarsters mij vroeg het sprookje voor haar uit te schrijven. Ik herinner me nog vertelt Carroll) dat ik in een des perate poging weer ies nieuws te verzinnen mijn heldin een konij- nehol instuurde, zonder het min ste idee te hebben wat er verder moest gebeuren... Robinson Duckworth, een van Dodgsons beste vrienden, herin nerde zich zevenendertig jaar la ter nog hoe hij als achterste en Dodgson als voorste roeier in de boot zat, en dat het sprookje van Alice's avonturen over zijn schouder heen ter plekke bedacht en verteld werd ten behoeve van Alice, die als stuurvrouwe fun geerde van hun giek. Tien jaar was Alice toen, dertig jaar was de verteller. Ik herinner me nog (vertelt Duckworth) dat ik me omdraaide en aan Dodgson vroeg of hij dat sprookje voor de vuist weg bedacht, en hij zei: „Ja, ik bedenk het al roeiende". Duc kworth herinnert zich ook nog hoe Alice, toen zij de kinderen thuis brachten, wel te rusten had gewenst en daaraan had toege voegd: „Oh, meneer Dodgson, ik wou dat u Alice's avonturen eens voor me opschreef'. Alice zelf vertelde ruim dertig jaar later, dat de meeste verhalen die Lewis Carroll vertelde tijdens zulke boottochtjes over de rivier naar Nuneham en Godstow, even buiten Oxford, tot stand kwa men. Zij dacht dat het begin van Alice in Wonderland verteld werd toen zij op een hete middag de boot hadden aangelegd en in een hooiland verkoeling hadden gezocht in de schaduw van een hooiberg. „Teil us a story!" had den ze alle drie gevraagd, en dat had Dodgson-Carroll dus ge daan. Soms, als Dodgson de kin deren wilde plagen, of moe was, zei hij: „Zo, de volgende keer gaan we verder!", waarop de meisjes in koor plachten te roe pen: „Het is nu de volgende keer" (waaruit al blijkt hoe zeer zij Le wis Carroll's denk- en verhaal trant hadden overgenomen!...). Alice meende zich 34 jaar later te herinneren dat bijna het hekle verhaal op die ene hete zomer middag werd verteld: „Ik denk dat de verhalen die hij die middag aan ons vertelde beter moeten zijn geweest dan gewoon lijk, want ik herinner me dat tochtje nog heel goed. Bovendien ben ik hem de volgende dag aan zijn hoofd gaan zeuren dat hij het voor me op moest schrijven, wat ik nog nooit eerder gevraagd had. Het is aan mijn aandringen en gezeur te danken geweest dat hij wat aarzelend beloofde erover te zullen denken, waarna hij het inderdaad heeft opgeschreven". DEN HAAG - Morgen is het weer zover. De ere medailles, de versierse len die behoren bij rid ders, officieren en com mandeurs in de Orde van Oranje Nassau of de Nederlandse Leeuw worden bij bosjes tege lijk uitgedeeld aan meer dan 5000 gelukki gen. Aan de vooravond van Koninginnedag 1982. Tientallen jaren praten de mi nisters al over een herziening van het decoratiestelsel. Op eenvolgende ministers van binnenlandse zaken hebben daartoe ook voorstellen ge daan aan de ministerraad, maar er is nooit iets van te rechtgekomen. Vooral op de ministeries van buitenlandse zaken en defensie schijnen onverbeterlijke voorstanders van het huidige - ondoorzich tige - systeem te zitten. Minister Van Thijn (binnen landse zaken) heeft het nu over een andere boeg ge gooid. Hij heeft een advies commissie ingesteld waarin geen ambtenaren zitten. Deze Johan Cruijff: beroemd. Wijziging houdt in dat het voor zitterschap van de DPR in han den komt van de bisschop, dr. A.J. Simonis. Initiatieven hiertoe zijn ontplooid door het bisschoppelijk be stuurscollege dat echter nog geen concrete voorstellen op ta fel heeft gelegd. Het voorzitter schap van de DPR is sinds janua ri 1981 in handen van de 32-jarige mevrouw drs. E. van Leuken, die toen voor vier jaar werd gekozen. Bij haar verkiezing sloot bis schop Simonis het niet uit dat hij tijdens de ambstermijn van de nieuwe voorzitter een statuten wijziging ter sprake zou brengen, in die zin dat hij zelf voorzitter wordt. In een eerste gesprek met de diocesaan bestuurscollege Tegenbezoek Bali - Op 13 mei zul len drie afgevaardigden van de Hervormde classis Hoorn naar Bali, Indonesië, vertrekken, waar zij gedurende een aantal weken kennis zullen maken met hel kerkelijke leven op Bah Het bezoek maakt deel uit van eén uitwisselingsprogramma dat be gon in 1980. In dat jaar brachten vier afgevaardigden van de Evangelische christelijke kerk van de Minahassa een bezoek aan de Hervormde classis Hen gelo en vier afgevaardigden van dc protestantse christelijke kerk van Bali een bezoek aan de clas sis Hoorn. commissie moet nog dit ka lenderjaar een voorstel aan de minister doen hoe het stel sel te verbeteren. Het is nog volstrekt onduidelijk of - en hoe - het kabinet tot een wij ziging van het stelsel zal over gaan. Volgens Van Thijn is het huiige stelsel „ondemocratisch" ter wijl „bepaalde beroepsgre pen" te vaak gedecoreerd worden. Het is een bekend verschijnsl dat het juist amb tenaren zijn die het leeuwe- deel van de decoraties krij gen. Logisch, zij zitten het dichtst bij het vuur. Onderscheid Het systeem is ondemocratisch door het onderscheid tussen bronzen, zilveren en gouden ere-medailles in de Orde van Oranje Nassau, vindt Van Thijn. Een eenvoudige werk man maakt de meeste kans op een bronzen medaille, de voorman op een zilveren en de chef kan een gouden me daille krijgen. De eenvoudigste oplossing voor dit kwaad is deze laagste onderscheidingen af te schaf fen. Ridder in de Orde van Oranje Nassau wordt dan de eerste koninklijke onder scheiding. Het nadeel is dat alle mensen, die met een ere medaille rondlopen zich in de steek gelaten voelen. Bven- dien bestaat er een sterke weerstand onder de ridders, die een devaluatie van 'hun' orde vrezen. Een andere mo gelijkheid is voor de ere-me dailles één nieuwe orde in het leven te roepen. Alle eerder genoemde bezwaren verval len dan. Opgespeld Vorig jaar zijn in totaal 5480 lin tjes uitgereikt. De vergrote meerderheid van de onder scheidingen werd op Konin ginnedag opgespeld door burgemeesters, commissaris sen van de koningin en mi nisters. Het meest werden de zilveren ere-medailles uitge reikt (1862), daarna de gou den medailles (1276). Op de derde plaats komen de Rid- BREDA (ANP) - Wanneer de ver melding van de geloofsovertui ging uit de gegevens van de bur gerlijke stand verdwijnt staan de parochiële registratie grote moei lijkheden te wachten. Op het ogenblik wordt de registratie van parochianen bijgehouden op ba sis van de gegevens, die men van de burgerlijke stand krijgt. Indien dit niet meer mogelijk is zullen parochianen zelf bij de kerk hun verhuizing e.d. moeten Vorig jaar hebben vier algevaar digden van de classis Hengelo een tegenbezoek gebracht aan de Minahassa, dit jaar gaan verte genwoordigers van de classis Hoorn naar Bali. Zij brengen hun bezoek tevens namens de Gere formeerde classis Enkhuizen. Beroepingsberichten Nederlands hervormde kerk: Be roepen te Groningen: M. van de Werfhorst te Spijkenisse; te Bo degraven: H. Harkema te Brakel; te Ooltgensplaat: J. Vos te Nij- kerk. Gereformeerde kerken: Beroepen te Ruinerwold-Koekangc: C Zeeman te Grijpskerk (Gronin gen). ders in de Orde van ranje Na ssau (851). De hoogste onder scheidingen het minst: één Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw, 32 Grootkruizen van de Orde van Oranje Nassau en twee Grootkruizen van dezelfde orde. De Orde van Oranje Nassau be staat sinds 1815, het jaar van de stichting van het Neder landse koninkrijk. De Orde van de Nederlandse Leeuw is ingesteld in 1892. Bovendien is er nog de Huisorde van Oranje, die door koningin Wilhelmina in 1905 in het le ven is geroepen om - zoals vorsten elders in de wereld - onafhankelijk van de minis ters een eigen onderschei ding te kunnen toekennen. van mening dat de DPR best een lastpost binnen het bisdom mocht zijn en hij wilde noch lid noch voorzitter van deze raad zijn om deze zo onafhankelijk mogelijk te laten functioneren. In alle andere Nederlandse bis dommen staan de diocesane pas torale raden onder voorzitter schap van de bisschop. opgeven. Te verwachten is, dat ongeveer vijf procent van de ka tholieken dat inderdaad zullen doen met als gevolg dat de ker kelijke registratie binnen de kortst mogelijke tijd een chaos wordt. Aldus het diocesane informatie blad van het bisdom Breda in een speciale bijdrage naar aanlei ding van de wens van dc vereni ging van Nederlandse gemeen- Bedankt voor St. Annaparochie: C. W. Neef te Donkerbroek Beroepbaarstelling R. Knol, Van Lindegracht 146 te Amsterdam Christelijk gereformeerde kerken. Beroepen te Aalten G van de Groep te Siegerswoude-De Wilp Achter IKV - Van de reacties die Simpel De manier om aan een lintje te komen is simpel. Iedereen kan iemand bij de burge meester voordragen voor een koninklijke onderscheiding. Op elk stadhuis liggen stan daardformulieren voor der gelijke aanvragen klaar. De burgemeester moet na een antecedenten-onderzoek zijn goedkeuring hechten aan het verzoek. Daarna wordt op provinciaal niveau opnieuw een onder zoekje uitgevoerd, waarna de Commissaris van de Konin gin toestemming moet verle nen. Vervolgens belandt de aanvraag op een van de de partementen Een onder scheiding die is gevraagd De DPR heeft besloten dat haar da gelijks bestuur met de Rotter damse delegatie naar het derde landelijk pastoraal overleg zal overleggen over doorwerking in ht bisdom van de aanbevelingen over geloofsoverdracht tussen ouderen en jongeren. Het wach ten is daarbij op de definitieve reactie van de bisschoppen. ten de registratie van de kerkelij ke gezindte uit de burgerlijke stand te verwijderen. De minis ter van binnenlandse zaken zou hiermee wel instemmen Het blad suggereert een mogelijk heid om langs andere weg de ge gevens binnen te krijgen al reali seert het zich dat dit met vrij ho ge kosten en veel meer werk ge paard gaat. Het blad stelt daarom een afkoopsom van de staat aan de kerken voor. het bisdom Breda heeft ontvan gen in het kader van de raadple ging van de bisschoppen over de kernwapens, staat 55 procent volledig achter het standpunt van het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV): Help de kernwapens de wereld, uit om te beginnen uit Nederland. Van de tegenstan ders, 45 procent, vindt een klein gedeelte eerste eenzijdige stap pen tot ontwapening wel een goede weg naar wederzijdse stappen, maar schrikt terug voor het concrete voorstel van het IKV Bijbelvertaling - De eerste oecu menische vertaling van de bijbel vanuit de grondtalen in het Duits voor een werknemer in een particulier bedrijf komt meestal op Sociale Zaken te recht, een directeur wordt bij Economische Zaken inge deeld, terwijl ambtenaren bij het eigen ministerie terecht komen. Overigens is de procedure ook voor ambtenaren hetzelfde. De werkgever (een hogere ambtenaar of de minister zelf) draagt de ambtenaar voor bij de burgemeester van de gemeente waar de betrok ken ambtenaar woont. Weigering Het is opvallend hoe weinig mensen weigeren een lintje aan te nemen, terwijl er toch veel kritiek op het huidige systeem is. Bij het departe ment van Binnenlandse Za ken is dat vorig jaar slechts driemaal gebeurd. Er is geen reden om aan te nemen dat het bij de andere ministeries anders is. Alhoewel de nadruk ligt op de massale uitkeringen op Ko ninginnedag worden ook in de loop van het jaar onder scheidingen uitgedeeld. Vooral jubilarissen willen nog wel eens een lintje krij gen, die door de burgemees ter op het feest wordt opge speld Ook bij werkbezoeken van de koningin aan gemeen ten worden wel lintjes uitge reikt. Behalve deze jubilarissen die in het zonnetje worden gezet, zijn er nog andere groepen van mensen die in de loop van het jaar een lintje krijgen Een goed voorbeeld is elke keer het aftredende kabinet. Het is de gewoonte dat een nieuw optredend kabinet de ex-collega's verblijdt met een onderscheiding. Voetbalploeg Zo hebben de WD-bewinds- lieden en de CDA-ministers die niet in het kabinet terug kwamen, van het kabinet- Van Agt II een onderschei ding gekregen. Een ander voorbeeld zijn de spelers van de Nederlandse voetbal ploeg, die na het behalen van is gereed Deze "bijbel in heden daags Duits" wordt eind mei Stuttgart aangeboden door de evangelische bisschop Hans von Keler. zijn r.k collega Georg Mo ser en de methodistenbisschop Hermann Sticher De vertaling van het oude testa ment is na tien jaar arbeid gereed gekomen De vertaling van het nieuwe testament, die in 1971 als "die gute nachncht" op de markt kwam, is geheel herzien. Hiervan zijn 50 000 exemplaren verkocht. Apartheid De Hervormde we reldbond (Ware) mod do tporl heid veroordelen als een ketterij die in strijd met de bijbelse boodschap en de hervormde tra- Er bestaan in Nederland drie grote ridderordes naast een aantal speciale onderscheidingen, vooral voor militairen. De grote drie zijn de Orde van Oranje Nassau, de Orde van de Nederlandse Leeuw en de Huisorde van Oranje. De hiërarchie in de ridde rordes IS als volgt: - De bronzen ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau - De zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. - De gouden ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Deze medailles kunnen ook 'met zwaarden' worden uitgereikt aan militairen. - Ridder in de Orde van Oranje Nassau. - Officier in de Orde van Oranje Nassau. - Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. - Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. - Groot-OfTicier in de Orde van Oranje Nassau. - Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw. - Grootkruis van de Orde van Oranje Nassau. - Grootkruis van de Orde van de Nederlandse Leeuw. het succes tijdens de wereld kampioenschappen in Duits land in 1974 uit handen van premier Den Uyl een lintje kregen. Elk jaar zijn er met Koningin nedag weer beroemde of in het daaraan vooraf gaande jaar beroemd geworden men sen die een lintje krijgen. Van de voetbalcracks Johan Cruijff en Ruud Krol tot ca baretier Toon Hermans. Zo komt nu tafeltennisster Betti- ne Vriesekoop wel in aan merking voor een onder scheiding. André Hazes is nog onduidelijk. Misschien moet hij eerst nog een paar tophits maken. Bettine Vriesekoop dit jaar ditie ja Dit zegt Allan Boesak, voorzitter van de broederknng van anti racistische predikanten in Zuid Afrika, in een rapport voor de algemene vergadering van de Ware in augustus in Otta- Hierin wijst hg vooral op dc poli tieke invloed van de blanke Ne derduits gereformeerde kerk en de twee kleine blanke kerken in Zuid Afrika Deze kerken steu nen zonder meer het apartheids- beleid van de regering De Ne- derduits-gcreformeerdc kerk en negen andere Zuidafnkaan&e kerken, waaronder zes zwarte met 3 miljoen leden, zgn lid van de Ware ADVERTENTIE ROTTERDAM (ANP) - Hulpbis schop R. Bar van Rotterdam heeft de Diocesane Pastorale Raad (DPR) van het bisdom Rot terdam op de hoogte gesteld van de plannen om de structuur van de DPR in overeenstemming te brengen met de documenten van het tweede Vaticaans concilie. heeft het dagelijks bestuur van de DPR geconstateerd dat de DPR in zijn huidige vorm tot nu toe goed gefunctioneerd heeft. Toen bisschop Jansen in 1966 in het bisdom Rotterdam de eerste DPR in Nederland oprichtte gaf hij een eigen interpretatie aan de documenten van het tweede Va ticaans concilie. Mgr. Jansen was Als vermelding geloof bij burgerlijke stand verdwijnt. Leiden, Breestraat 142 144, lel. 133511

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11