Vrij-uit Aan vooravond van bekerduel: AZ'67 in de problemen Warm onthaal voor 'gouden' Vriesekoop Mooirdeuw triomfvertoon van Bettine Spo" - Willem II ontslaat manager Planckaert uitgesloten Canjels van Cercle naar KV Mechelen Ce PAC DINSDAG 27 APRIL 1982 Toen Bettine Vriesekoop zon dag in de finale van het EK tafeltennis de laatste klap had gegeven, moest ik even denken aan het hoofdstuk "Triomfvertoon" in het on langs verschenen boek "Spel om de Bal" van de Britse schrijver Desmond Morris. Hij geeft daarin een weelde aan manieren waarop een triomf (in zijn geval: een doelpunt) kan worden ge vierd: de geheven arm, de sco resprint, de stomp-in-de-lucht sprong, de beide armen om hoog, de zwaaiende vuist in de lucht enz. enz. Morris biedt in totaal achttien varianten. Nu is tafeltennis iets anders dan voetbal; de mogelijkhe den bij een individuele sport zijn bovendien veel beperk ter. Om dón nog iets nieuws te brengen is een hele klus. Bij tennis danken we aan Borg het-glijden-op-de-knieën-en- de-dank-aan-de-goden (Wimbledon-1980). En zo waar heeft die anders zo nuchtere Bettine zondag óók een nieuwe variant aan het triomfvertoon toegevoegd: ze kromp na de beslissende tik tegen Hammersley als een poes op de grond ineen óf nam de houding aan van een kind in het moederlichaam - ik ben het er met mezelf niet over eens hoe het dient te wor den omschreven. Nieuw was het in elk geval wel. Pas toen coach Bakker en een door Ruud Paauw official zich bij Bettine had den gevoegd en een hospartij begonnen, kwamen we weer op gebaande wegen: variant 8 bij Desmond Morris, op wiens boek ik de volgende keer wat uitvoeriger zal in gaan. Voor Gerard Bakker, die zo hef tig met tafeltennis bezig is dat ik vermoed dat hij 's och tends pingpongballen in zijn thee ziet drijven, was het zon dag ook de dag der dagen. De króón op het werk, heel oost en west-Europa afgetroefd. Injecties Hoeveel last zal die kapotte voet Bettine hebben gegevenTij dens het spel vrijwel niets (anders zou ze ook niet zo ver zijn gekomen), omdat voor el ke partij steeds een verdoving werd gegeven. Maar het is in zulk soort zaken meer de psy chologische uitwerking die belastend werkt. Dat voort durende geprik in die poot is niet alleen niet leuk, het is iets dat onbehaaglijkheid in de hand werkt. De Australische tennisspeler Rod Laver is ook eens voor een dergelijke kwaal behan deld. Hij zei er later over: "De pijn is weg, dat is het pro bleem niet. Maar de weten schap dat je niet volkomen fit bent, dat er iets niet met je in orde is, knaagt aan je, vooral op momenten dat het niet goed gaat. Zulke ogenblikken zijn er in elke wedstrijd. En dan is er de af en toe opste kende vrees dat de verdoving het niet houdt. Het is een druk die voortdurend op de achter grond aanwezig ts". Het maakte Bettines prestatie nog wat waardevoller, al kreeg de Britse in de voor laatste game ook last aan een been, zodat de dames toen wat "invaliditeit" betreft er zo ongeveer gelijk aan toe waren. De tv was er ditmaal goed bij, nadat de heren het bij de Top Twaalf zo treurig hadden la ten afweten. Zondagmiddag om vijf uur schakelde Studio Sport direct over naar Boe dapest om de damesfinale li ve te brengen. Het anders zo heilige voetbal werd er voor aan de kant geschoven. Zo hóórt het ook. Verslaggever Jan Stekelenburg deed het redelijk zo lang hij de partij volgde; in zijn inter views verkrampte hij nogal. De Europese titel die Bettine zaterdagavond in het ge mengd dubbel veroverde, werd door hem afgedaan als iets dat op het derde plan kwam en dan vraag je ook om een bitse reactie. Bij Sandra de Kruiff direct na de schitterende overwinning van het duo Vriesekoop-De Kruiff op de Hongaarse da mes informeren hoe het nu zit met Sandra's kritiek op de Tafeltenisbond, getuigt ook al niet van een juist gevoel voor de situatie. Op mooie momen ten kwam Stekelenburg met de verkeerde vragen. Henk de Geus Eind vorige week overleed op 65-jarige leeftijd Henk de Geus, oud-voorzitter van de Leidse gymnastiekvereniging DOS en oud-voorzitter van de Leidse Turnkring. Hij heeft in zijn vrije tijd aanmerke lijk meer in en voor Leiden gedaan (hij was o.a. een aan tal jaren raadslid), maar ik denk dat het werk voor de tumerij hem het liefst was. Meer dan 50 jaar is hij be trokken geweest bij die sport, als actief turner en in be stuurlijke functies. Het merkwaardige was dat hij als kind de gymnastiek haat te. Hij heeft me daar, lang ge leden, eens snaaks over ver haald. "Mijn vader moest me letterlijk bij mijn oor nemen en me er naar toe slepen. De eerste keer dat ik meedeed, viel ik een gat in mijn hoofd. De tweede keer kwam ik thuis met een gescheurde lip. Toen ik de derde avond op kwam dagen, zei de gymleraar zo'n oude sergeant-majoor, van wie je een tik kreeg als je iets niet goed deed "Henkie, wil ik voor we beginnen maar al vast effeje benen breken?". Henk de Geus was in het gewo ne leven officier bij de land macht. Dat militaire in hem kwam tot uiting tn zijn stre ven naar ordelijkheid en zijn gevoel voor zelfdiscipline. Verder verspreidde hij een opgewekt- en blijmoedigheid die je zelden of nooit aantref bij beroepsmilitairen. Tot vooreen paar jaar kwam ik hem vaak in de stad tegen. Op de hoek van het Kort Ra penburg en de Apothekers- dijk liepen we elkaar her haaldelijk tegen het lijf Tijd om een pikketanussie te nutti gen had hij nooit, er moest al tijd wel wat gedóan worden, maar een verhaal sleet hij graag en zo stonden we meestal tijden te praten, in weer en wind. Dat ik hem nu nooit meer met zijn goedlachse hoofd op de hoek van de straat zal treffen, stemt mij zeer droef. Onelegant Feyenoord is er vorige week. na de ontluisterende nederlaag tegen Haarlem, ook zelf van overtuigd geraakt dat het zich op eigen kracht geen toe gang tot het Europese voetbal kan verschaffen. Vandaar dat het zijn toevlucht nam tot niet zulke fraaie praktijken. Het akkoord met het grote Haarlemse talent Ruud Gul- lit (19) werd razendsnel tn de publiciteit gebracht, nog voor er overeenstemming was be reikt tussen Haarlem en Feye noord over de transfersom. En de kwestie-Van der Gijp heeft geleerd wat dat aan problemen nog kan geven. Maar Feyenoord dacht ook: misschien demoraliseert het bericht van Gullits vertrek Haarlem tn de slotfase van 'ae competitie en kunnen wij daarvan profiteren. Haar lem-trainer Van Doomeveld Ruud Gullit noemde de manoeuvre van Feyenoord oneleganthij is een keurige man en drukt zich dus keurig utt. Zelf heb ik er een andere term voor, maar die laat ik maar ach terwege. Niet alles kun je la ten drukken. Wat Gullit tn de Kuip zoekt (be halve een voortreffelijk sala ris) is me een raadsel. Hijzelf heeft Feyenoord vonge week met groot gemak weggespeeld en toen ervaren dat wat eens een Europese topploeg was nu uit niet anders bestaat dan uit bakkeleiende grijze mui zen en verdorde hagedissen. Verder is in de Kuip, door duistere oorzaken, meer ta lent in de knop gebroken dan in welke andere betaalde ver eniging ook. Het handigheidje van Feye noord heef voorlopig (want met het wispelturige Haar lem weet je het nóóit) mets uitgehaald Haarlem won zelf met 2-1 van Willem II en Feyenoord kreeg met 5-1 klop ran het armetierige NEC. Vooral die laatste score gaf mij grote voldoening God straf af en toe gelukkig nog metéén Manager Het recente duel NAC-Ajojc heef NAC een record-recette opgeleverd van 127.000 gul den Het vorige record stond op 92.000 florijnen, zo meldt Voetbal International. Nu al ligt NAC twee ton voor op de begroting. Een verheugend bericht tn ma- laise-tijd. Maar wat zegt NAC-manager Ton van der Meer ervan"' "Al lemaal leuk en aardig, maar het betekent wel dat je BBI- uitkering aanzienlijk lager wordt". Nou dót weer. Als er geen of niet voldoende publiek komt, lopen de heren te brullen dat ze niet weien hoe de eindjes aan elkaar te knopen en als het een keer uit verkocht is. krijg je dit mi lieu-vervuilende geklets. Het getuigt van een mentaliteit meende dat ze allang met de kraakwagen was meegege ven, maar je ziet hoe je je daarin kunt vergissen. Zo'n man als Van der Meer zou je la Hans en Grietje het bos in moeten sturen. En dtt keer met de vurige wens dat de heks hem echt opi'reet. PURMEREND (GPD) - Blessures en schorsingen hebben landskampioen AZ'67 het afge lopen seizoen zowel in de competitie als in de strijd om de KNVB-beker eerder parten gespeeld. Alleen Kees Kist, de op een na produktiefste schutter uit de eredivisie, speel de dit seizoen alle wedstrijden bij de Alkmaarders, maar hij is dan ook wel de enige. Ook aan de vooravond van de tweede confrontatie in de halve finale van de KNVB-bekercom- petitie tegen Sparta ziet het er naar uit dat AZ verre van com pleet de strijd met de Rotterdam mers kan aangaan. Spelbos en Arntz vertoeven inmiddels al weer zes weken op de tribune als gevolg van blessures. Het wordt trouwens toch druk in de zieken boeg bij de Alkmaarders. Nieuw in de rij van geblesseerden zijn Pier Tol en John Metgod. Beiden hebben aan het treffen tegen PEC Zwolle een liesblessure overgehouden. Met name het meespelen van John Metgod is volgens oefenmeester TILBURG (ANP) - De mana ger van de Tilburgse eredivi sieclub Willem II, Bert Schenk, wordt aan het einde van het seizoen ontslagen. Op de begroting van de club geen ruimte voor een full-ti me manager. Er is slechts een paar duizend gulden uitge trokken als onkostenvergoe ding voor iemand die op part time-basis de dagelijkse lei ding van Willem II op zich wil nemen. Willem II-voorzit- ter J. Vioen zegt dat Schenk en Willem II in de beste ver standhouding uiteen gegaan zijn. "Wij hebben hem ge woon niets te bieden". Dinsdag praat het bestuur van Willem II onder meer met trainer Bert Jacobs. Volgens Vioen is het niet uitgesloten dat er ook voor een contract verlenging met Jacobs te weinig geld is. Het bestuur heeft voor het nieuwe seizoen maar liefst een half mijjoen gulden minder aan salarissen te verdelen dan dit seizoen. In het seizoen 1982/83 mogen de lonen bij Willem II de 700.000 gulden niet over schrijden. Georg Kessler hoogst twijfelach tig. Kessler zal daarom pas vlak voor het treffen kunnen beslui ten hoe zijn defensie er in het treffen tegen de Rotterdammers uitziet. „Ik verwacht", aldus Kessler, „dat Pier Tol wel zal kunnen spelen, maar achter de aanwezigheid van Metgod zet ik, afgaande op de medische verkla ringen, een groot vraagteken". De belangstelling voor het beker- treffen in Alkmaar morgenavond is minimaal. „Met 8000 toeschou wers geloof ik dat we er wel zijn", zo meent Georg Kessler, die met dat aantal overigens nog tevreden is. „De interesse in be kervoetbal is dit seizoen bepaald niet groot geweest en zelfs de 2-1 voorsprong die wij in Rotterdam hebben opgebouwd, spreekt niet tot de verbeelding van het Noordhollandse voetbalpubliek. Vroeger - en met name vorig jaar - heb ik me daar nog wel eens druk over gemaakt, dit seizoen leg ik mij daar maar bij neer, om dat boos worden in dat opzicht toch weinig schijnt te helpen". Kessler verwacht dat zijn ploeg zich optimaal zal geven in de confrontatie met Sparta. „Al was dat alleen maar", aldus de Alk- maarse oefenmeester, „om de na smaak van het duel tegen PEC Zwolle uit te wissen..Het zou een schande zijn wanneer AZ zich niet voor de finale zou kwalifice- Lukt het de Alkmaarders zich te plaatsen voor de eindstrijd, dan wordt Sparta tevens de laatste mogelijkheid ontnomen om zich te verzekeren van Europees voet bal. De Rotterdammers immers hebben intussen een nagenoeg onoverbrugbare achterstand op die clubs, die nog uitzicht heb ben op een van de te vergeven UEFA Cup-plaatsen. Vandaar dan ook dat oefenmeester Barry Hughes voor het duel tegen AZ nog een keer zal proberen zijn manschappen te motiveren tot een extra krachtsinspanning. Al hoewel Sparta nog geen officiële opstelling bekend heeft ge maakt, mag worden aangeno men dat Hughes een beroep zal doen op dezelfde spelers die af gelopen zondag tegen MVV in actie kwamen. Blessureproble men kent hij in tegenstelling tot Kessler namelijk niet. BOEDAPEST/AMSTERDAM - Als de internationale tafel tenniswereld nog niet op de hoogte van de Hazerswoud- se afkomst van gouden Bettine Vriesekoop was dan weet men sinds zondagavond beter. Tijdens het slotbanket in het Boedapester hotel Intercontinental overstemde de enthousiaste supporterssehare uit haar dorp, zo'n tien man sterk, alles en iedereen met hun loflied op de melo die van "Que sera, sera". Keegan Ron Greenwood, de oefenmeester van het Engelse voetbalelftal, heeft dinsdag voor de oefenwed strijd tegen Wales in Cardiff niet de beschikking over aanvoerder Kevin Keegan. De spitsspeler van Southampton klaagde over pijn in de rug en moest maandag ochtend uit bed worden gehol pen. Greenwood: "Keegan is ern stig geblesseerd. Hij kan echt niet meespelen. Maar ook al zou hij fit genoeg zijn geweest, had ik hem wellicht rust gegeven" Greenwood ziet de interland te gen Wales als de laatste moge lijkheid tot experimenteren. As ton Villa-spits Peter Withe, die afgelopen woensdag in het Euro pa-Cupduel tegen Anderlecht een uitstekende indruk achter liet, vult de leeggekomen plaats in de ploeg op. Renquin Michel Renquin, die door Tomas- lav Ivic niet goed genoeg wordt bevonden om in het eerste elftal van Anderlecht te spelen, is door de Belgisch bondscoach Guy Thijs geselecteerd voor de vriendschappelijke interland wedstrijd tegen Bulgarije. Ren quin neemt na een maandenlan ge absentie de plaats in van Mare Baecke (Beveren). Ook Jan Ceu- lemans is na langdurige afwezig heid weer terug in de nationale voetbalploeg. ZARAGOZA (ANP) - Eddie Planckaert kwam gisteren in de zesde etappe van de Ronde van Spanje als eerste over de streep Het was de vijfde keer in zes etappes dat Planckaert zich de snelste had getoond van het complete peloton. Het verschil met de vorige etappes was ech ter, dat de 23-jarige Belg alleen in eerste instantie tot winnaar werd uitgeroepen. Na protesten over en weer besloot de jury zowel Planckaert als de Spanjaard Juan Fernandez, die tweede was geworden, te diskwalificeren we gens hinderen. De Spanjaard Jo- se-Luis Laguia was de lachende derde. Hij werd uiteindelijk door de jury tot winnaar van de zesde etappe uitgèroepen Claude Criquielion blijft leider in het algemeen klassement. Alle verzamelde deelnemers van de EK konden niet om het "Wij komen uit Haserswou" heen. De ogen werden daardoor nog eens nadrukkelijk op Vriesekoop ge richt en de tafeltennis-top besef te meer dan ooit dat de prestatie van de Nederlandse bijzonder ongewoon was geweest en ze gingen door, de fans van Bettine. Tot diep in de nacht verkondig den zij luidkeels hun ode aan hun favoriete. Een stralende Bet tine genoot, waagde zich on danks haar blessure aan een ron dedansje en vierde tesamen met haar dorpsgenoten de magistrale triomf. "Ik heb ontzettend veel steun van jullie gehad", liet zij de suppor ters dankbaar weten Met name chef de equipe Egbert Welsink liet zich in de golf van vreugde meeslepen en voerde diep in de nacht, nadat hij namens de NTTB iedereen en ook zichzelf van geestrykvocht had voorzien, in de hal van het hotel nog een komische act als slangenbe zweerder op. Niets was die avond in Interconti nental. waar de Nederlanders be zit van hadden genomen, te dol. Op de terugreis naar Amsterdam ging het er tijdens de KLM- vlucht 282 heel wat rustiger aan toe, maar eenmaal op Schiphol wist Vriesekoop zich opnieuw het middelpunt van de belang stelling Als eerste verwelkomde Johan van der Haar de Europese kampioene namens de NSF, de Nederlandse Sport Federatie, die geïnteresseerd naar haar crvarin- gen en ook naar die van Sandra de Kruiff informeerde. Niet meegereise bondsleden, die ook ter verwelkoming aanwezig waren, boden Bettine en Sandra eveneens gelukwensen aan. Een maal door de douane heen zou Bettine onder de bloemen en versieringen bedolven worden. Van ver klonk het al "Heja Betti ne. heja Bettine" cn een 50-tal dorpsgenoten, nieuwsgierig ga degeslagen door talrijke omstan ders. het al zingend de kampioe ne nog eens nagenieten van haar 'Tsjonge, wat heb ik in spanning gezeten", vertrouwde moeder Vriesekoop haar dochter toe. Fe licitaties ook van Avanti-voorzit- ter Aartjan van der Poel. Later ging de tocht naar Hazerswoude, waar het feest volop doorging. Één man ontbrak bij die gelegen heid: coach Gerrard Bakker Die arriveert pas vandaag in Neder land omdat hy samen met doch ter Ellen en andere Boedapest- gangers de terugreis per auto maakt WIM VAN WANROOY BRUSSEL (ANP) - Leo Caiyels verhuist met ingang van het ko mende seizoen van Cercle Brug ge naar KV Mechelen Carycls. die dnc seizoenen Cercle heeft getraind en in de eerste jaren dat hy in Belgie als trainer werk zaam was ook Club Brugge on der zyn hoede had. nam begin apnl op eigen initiatief ontslag Hy kon zich niet meer verenigen met het beleid van het bestuur Maar ook het feit dat hij al dne jaar by Cercle werkzaam was deed hem er toe besluiten naar een andere werkgever uit te zien KV Mechelen, dat nog in de hoog ste klasse speelt, degradeerde enige weken geleden naar de tweede afdeling In Brugge wordt de naam van Han Gryzen- hout genoemd als opvolger van Leo Canjels. Gnjzenhout. die als hulptrainer onder Michels bij Ajax zyn carrière begon, is in de jaren zeventig jarenlang by Cer cle als oefenmeester in dienst ge weest

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9