Bonden: praten met parlement Van Agt: kritische houding tegenover VS verantwoord Nieuw materieel voor Unifillers Psychotherapeut onduidelijk Lid van GS krijgt boete Onvrede met voorjaarsnota Inkrimpen gezinshulp kost 10.000 banen Kapitein kon rekenen op arrestatie Cyprus Minister wil beroep wettelijk regelen Binnenland J Vakbond: situatie levensgevaarlijk )INSDAG 27 APRIL 1982 (Van onze correspondent Henk Kolb) JEW YORK - Premier Van Agt heeft giiterm voor een invloed rijke Amerikaanse privé-organi- satie, de Raad voor Buitenlandse Betrekkingen, gesproken over Nederland, zijn positie in de NA VO en de Nederlandse kritiek op het Amerikaanse buitenlands be leid. De bijeenkomst was strikt besloten, maar aan de hand van wat Van Agt er na afloop over heeft verteld, mag men conclu deren dat hij in eigen woorden nog eens de uiteenzetting van Nederlandse opvattingen heeft afgedraaid, die de VS in de afge lopen week al uitentreure uit de mond van koningin Beatrix en minister van buitenlandse zaken mr. Max van der Stoel heeft aan gehoord. Ten aanzien van Nederlands kriti sche houding tegenover de VS, stelde hij vast dat kritiek geen kwaad kan mits die verantwoord is. Uit Nederland richt die zich grotendeels op het regeringsbe leid van de TS in Centraal-Ame- Wim Kok zei gisteren dat de Fede- ratieraad van de FNV grote zor gen heeft over de wijze waarop de politiek met de maatschappe lijke organisaties omgaat. Kok wil met de fractievoorzitters pra ten omdat hij bang is dat door het aanvaarden van de bezuini- ADVERTENTIE Amsterdam motregen 12 7 1 De Bilt regen 12 7 02 Deelen geheel bew. 13 7 02 Eelde geheel bew. 12 7 0 Eindhoven motregen 13 8 04 Den Helder motregen 12 7 02 Rotterdam motregen 12 8 02 Twente geheel bew. 13 7 0 Vlissingen zwaar bew. 11 7 07 Zd. Limburg motregen 12 6 1 Aberdeen zwaar bew. 15 1 0 Athene onbewolkt 18 0 0 Barcelona onbewolkt 18 8 0 Berlijn onbewolkt 14 1 02 Brussel geheel bew. 11 7 01 Frankfort onbewolkt 14 3 0 Genève onbewolkt 16 8 0 Helsinki onbewolkt 9 2 0 Innsbruck regenbui 16 5 05 Klagenfurt licht bew. 17 5 - Kopenhagen onbewolkt 14 5 0 Lissabon licht bew. 21 11 -- Locarno licht bew. 19 6 02 Londen zwaar bew. 14 7 - Luxemburg zwaar bew. 10 5 0 Madrid onbewolkt 15 3 01 Malaga onbewolkt 19 9 0 Mallorca onbewolkt 19 1 0 München regen 12 3 04 Nice onbewolkt 18 10 0 Oslo half bew. 13 1 0 Parijs geheel bew. 14 6 0 Rome onbewolkt 18 7 0 Split zwaar bew. 18 7 0 Stockholm onbewolkt 9 1 0 Wenen zwaar bew. 14 3 4 Zurich licht bew. 14 5 0 Casa Blanca half bew. 20 13 0 Istanbul mist 15 5 0 Tel-Aviv zwaar bew. 21 17 1 rika en de grootschalige schen ding van de mensenrechten die daar plaats heeft. Velen in West- Europa menen, aldus Van Agt, dat het beleid van de VS teveel is gefixeerd op de polariteit tussen Oost en Wel en tezeer wordt ge biologeerd do»r het verlangen de communistische expansie tegen te houden. Vijanden van vijanden als vrien den beschouwen, aldus de pre mier, is niet altijd verstandig. Een aantal revolutionaire bewe gingen in de Derde Wereld be gon niet als vriend van de Sow- gingsplannen ook voor 1983 de maatschappelijke organisaties niet meer worden betrokken bij de miljoenennota. Het CNV zegt in de brief aan het parlement de indruk te hebben dat het kabinetsbeleid veel te veel wordt beinvloed door poli tieke vechtpartijen en dat het be leid ten slotte mede door deze politieke beïnvloeding wordt ontkracht, zeker als men op mid dellange termijn denkt. Werkgelegenheid Zowel FNV als CNV wenst te pra ten over een samenhangend be leid dat niet alleen uitgaat van bezuinigingen voor dit en het ko mende jaar maar ook zicht geeft op het scheppen van werkgele genheid en herstel van de econo- Beide vakcentrales hebben gecon stateerd dat cao-onderhande laars van de bonden niet in staat zijn om met de zeer gebrekkige kennis die de regering heeft ver schaft over de komende bezuini gingen afgewogen arbeidsover eenkomsten af te sluiten. Den Haag kan ultrarechts niet weren DEN HAAG (ANP) - Het hoofd stembureau in Den Haag heeft gisteren alle dertien kandidaten lijsten die zijn ingediend voor de komende gemeenteraadsverkie zingen, geldig verklaard. Er wa ren bezwaren ingediend tegen de Centrumpartij en twee naamloze lijsten (van Glimmerveen en van Keizer) door de Anne Frank Stichting, het Haags initiatief te gen fascisme en discriminatie: en twee individuele Haagse kiezers. Volgens het hoofdstembureau wa ren er geen middelen voor afwij zing van de kandidatenlijsten ter beschikking. De voorzitter van het stembureau verwees boven dien naar een recente beschik king (19 april) van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, waarin wordt gesteld dat deelneming aan de verkiezingen openstaat voor iedere kiesge rechtigde. jet-Unie, maar werd er in de loop der jaren toe gebracht in die straat te gaan fietsen. Het is een vitale noodzaak, zei Van Agt, dat de kloof tussen Noord en Zuid wordt gedicht In dit verband deed hij een verwijt aan de Sow jet-Unie, die op dat gebied al vele jaren tekort schiet. Wat de verhoudingen in de NAVO aangaat, zei Van Agt dat de za ken niet meer zo op rolletjes lo pen als in eerdere decenniën. Hij onderstreepte dat op het punt van solidariteit met Amerikaans „We zijn ons er van bewust dat er bezuinigd moet worden. We zijn dan ook best bereid om ons in strumentarium bij te stellen en te kijken naar de financiering van wat we nog steeds willen, zoals handhaving van ons sociale ze kerheidstelsel, handhaving van de koopkracht voor de minima. Maar dan moet er met de politiek wel te praten zijn en moet het niet zo zijn dat ons door het kabi net wordt gezegd verantwoor ding verschuldigd te zyn aan het parlement en niet aan de vakbe weging. Dan staan we buiten spel". De federatieraad van de FNV wil eerst de ingevulde vooijaarsnota afwachten alvorens te bekijken welke maatregelen er genomen moeten worden om nog aan de uitgangspunten te voldoen. „Er is beslist niet gezegd dat er dan een looneis gesteld moet wor den", aldus Kok, die voorts me moreerde dat de FNV blijft vast houden aan de eis dat de rege ring de aard gas winsten van de oliemaatschappijen moet afro men om aan extra geld te komen. VNO Voor herstel van onze economie is het nodig dat de overheid einde lijk eens ophoudt zwaardere las ten te leggen op werkgevers en werknemers in het bedrijfsleven. Dat heeft de werkgeversorgani satie VNO gisteren verklaard in een reactie op het plan van de re gering om per 1 juli een solidari- teitsheffing in te voeren in de vorm van een tijdelijke verho ging van de loon- en inkomsten belasting van 1,5 procent. De solidariteitsheffing werkt vol gens het VNO demotiverend op mensen die werken, waardoor er in het bedrijfsleven meer werk gelegenheid wordt vernietigd dan er met de opbrengst van de solidariteitsheffing in de collec tieve sector kan worden gescha pen. De werkgevers twijfelen aan het tijdelijke karakter van de hef fing. Volgens hen is het enige re sultaat van de heffing dat grote groepen werknemers er in abso lute zin in besteedbaar inkomen op achteruit gaan ter financie ring van een werkgelegenheids plan dat in VNO-ogen geen gena de kan vinden, omdat het vooral tijdelijke banen moet scheppen in de collectieve sector. beleid, Nederlands afkeuring van de Russische inval in Afgha nistan duidelijk is geweest, maar dat het protest weinig weerklank heeft gevonden in de wereld. Met Polen was dat anders, omdat dit de realiteit nabij bracht van de Sowjet-Unie die zeer dicht by West-Europa ligt. Volgens Van Agt verkeert het Sow- jet-imperium in ernstige moei lijkheden en is Polen daarvan een symptoom. Hij verdedigde, verwijzend naar de dienstplicht, Nederlands bijdrage aan de NA DEN HAAG (GPD) - Tegen het einde van dit jaar moet Nederland volgens de bere keningen vfjf miljoen wonin gen hebben. Om die mijlpaal te vieren heeft het ministerie van volkshuisvesting een ju bileumwoning in Utrecht aangewezen die door moet gaan voor de vijf miljoenste. De woning zal in oktober worden opgeleverd. Koningin Beatrix zal bij de feestelijke oplevering zijn. Het huis vormt een onder deel van een complex van 141 huurwoningen, eigendom van de woningbouwvereni ging Stichting Wonen 2000 in Utrecht. DEN HAAG (GPD) Over de posi tie van de psychotherapeuten be staat nog onvoldoende duidelijk heid. Waarom wil minister Gar deniers (volksgezondheid) die positie regelen in het wetsont werp Beroepsuitoefening Indivi duele Gezondheidszorg, dat in de eerste helft van 1983 wordt in gediend en mogelijk in 1985 van kracht wordt. Dit bleek gisteren tijdens een ver gadering van de vaste Tweede Kamercommissie volksgezond heid, waarin het beleid op het terrein van de psychotherapie aan de orde was Er was over het algemeen waardering voor wat de overheid tot dusver heeft on dernomen om tot een juiste afba kening van deze hulpverlening te komen als onderdeel van de zogenaamde ambulante geeste lijke gezondheidszorg. VO en zei dat wij die dienstplicht goed hanteren, gegeven het Ne derlandse deelnemen aan Unifil in Libanon en de Sinai-vredes- macht. En ten aanzien van de Ne derlandse aarzeling kruisraket ten te plaatsen: Nederland is dichtbevolkt - hoe zou u het vin den om op Long Island kruisra ketten te plaatsen? Hij legde nadruk op het feit dat Ne derland geen niet-nucleaire bondgenoot is maar al sinds jaar en dag zes kerntaken vervult en dat een ruime meerderheid van de bevolking voor de NAVO is. Echter, de discussie over kern wapens is niet meer typisch Eu ropees of Nederlands, maar is naar de VS overgewaaid en daar bij gaat het om een zinvolle, zelfs noodzakelijke discussie. Van Agt concludeerde dat het dus om meer dan één reden nodig is in spanningen te doen op het ge bied van wapenbeheersing, ten einde de mensheid te redden. Zulke besprekingen zijn geen gunst voor de Sowjet-Unie maar een weldaad voor de mensheid. DEN HAAG (GPD) - Meer dan 20.000 demonstranten zijn vol gens de organisatoren gistermid dag opgekomen in Den Haag om tegen de bezuinigingsplannen van de regering in de gezinsver zorging te demonstreren. Er zou op korte termijn gedwongen ont slag dreigen voor 10.000 (meren deels) vrouwen als staatssecreta ris De Boer van CRM zijn bezui nigingsplannen doorzet. De ma nifestatie werd gesteund door vakbonden, de Landelijke Huisartsen Vereniging en oude- renorganisaies. Mevrouw Gardeniers zei dat het de bedoeling is de psychotherapeu ten als overgangsmaatregel te re gistreren in samenwerking met het staatstoezicht. De vraag is voor haar nog of psychotherapie een zogenaamd basisberoep is. Voorlopig meent zij dat het logi scher is deze hulpverlening als een specialisatie te zien. Ook daarover zal het wetsontwerp BIG duidelijkheid moeten ge- Honorering De minister wil op den duur ko men tot een vorm van harmoni satie in de honorering in de psy chotherapie. die nu nogal ver snipperd is geregeld Eerst moet een functicwaardcnngsondcr- zoek meer klaarheid brengen. Zij was het met de Kamer eens dat DEN HAAG (ANP) - Het Neder landse Unifil-detachement krijgt zo spoedig mogelijk vanuit Ne derland enkele tientallen voer tuigen ter aanvulling en verbete ring van het bestand aan rollend materieel. Volgens de voorzitter van de vaste Tweede-Kamer commissie voor defensie Van den Bergh, heeft staatssecretaris Stemerdink (defensie) hem dit gisteren in een gesprek toege zegd Na een bezoek aan het detache- De gezinsverzorging is sinds vong jaar verwikkeld in een bezuini gingsoperatie die in drie jaar tijd 63 miljoen gulden moet opleve ren. Staatssecretaris De Boer wil daar dit jaar bovenop een extra bezuiniging van 45 miljoen gul den. Hij erkent dat daardoor 4000 tot 45000 arbeidsplaatsen verlo ren gaan. Dat werk moet in zijn visie worden overgenomen door vrijwilligers. De Centrale Raad voor de Gezins verzorging, die de massale de monstratie in de Haagse Hou- trusthallen organiseerde, stelt dat de hele operatie veel meer (deeltijd ibanen gaat kosten 10.000 vrouwen zouden hun werk verliezen. De Raad verzet zich om een aantal redenen tegen de plannen van De Boer. Inscha kelen van meer vrijwilligers zou niet verantwoord zijn. Voorzitter van de Centrale Raad, mevrouw H. A. Strijd-Groenewegen: ,,Er werken al erg veel vrijwilligers in de hulpverlening. Niet al het werk kan door die groep worden overgenomen. De hulp is vaak specialistisch en vereist scho ling". De gezinszorg inkrimpen zou bo vendien in strijd zijn met de alge mene regenngslyn de goedkope basisvoorziening in de gezonds- heidszorg te versterken. De rest van de lopende bezuini gingsoperatie betreft het omzet ten van vaste arbeidsplaatsen in (laag) betaalde vrijwilligsters. De alphahulpen. Volgens mevrouw Strijd is het on mogelijk nog méér gediplomeer de gezinsverzorgsters te vervan gen door dergelijke goedkope al phahulpen zonder op grote schaal gediplomeerde gezinsver zorgsters te ontslaan. een sluitende registratieregeling van belang is om de bestaande beunhazerij op dit gebied te kun nen aanpakken. Of per 1 januari 1983 kan worden overgegaan tot een voorlopige erkenning van de psychothera peuten die aan de eisen voldoen kon de bewindsvrouw niet met zekerheid zeggen. Het weten schappelijk onderzoek naar de effecten van psychotherapie duurt nog wel anderhalf jaar. Er is nu nog te weinig bekend over de behoefte van en dc plaats van de patient, hoewel deze uiteraard het uitgangspunt zijn. Toegankelijk De bedoeling is in ieder geval om de hulpverlening direct en snel toegankelijk te maken, zonder ingewikkelde procedures, zo ment in Zuid-Libbanon zei de staatssecretaris afgelopen zon dag dat met name het rollend materieel in een rampzalige staat van onderhoud verkeert en dat er veel te weinig van aanwezig is. Van den Bergh vindt nu dat leve ring door Nederland betekent dat ons land dit deel van de VN- verplichting gaat voorschieten, omdat de VN ondanks toezeg gingen nog steeds niet tot de ver nieuwing van materieel van het Nederlandse detachement is overgegaan. De nieuwe voertuigen zullen vol gens Van den Bergh voorname lijk bestaan uit jeeps en 3-ton vrachtwagens, waar op dit mo ment de meeste behoefte aan be staat De meeste jeeps en vrachtwagens van het Unifil-detachement ver keren al maanden in een levens gevaarlijke toestand. De legertop en het ministerie van defensie zijn ook al van november van het vorig jaar af van deze onaan vaardbare situatie op de hoogte, zonder dat zij werkelijke pogin gen hebben gedaan om een einde te maken aan de materiaalpro- blemen. Deze forse kritiek uit de FACOM. de bij het CNV aangesloten be langenorganisatie van militairen, naar aanleiding van de bevindin gen die Stemerdink tijdens zijn werkbezoek aan Zuid-Labanon deed. 'Cadeau-verbouwing*1 DEN BOSCH (GPD) „Siepman heeft zich een fors cadeau laten aanmeten en hij heeft daarvoor willens en wetens de Elisabeth Stichting benadeeld Want hij wist dat er iets aan de hand was met de wee krapporten die de aannemer indiende" Officier van justiUe mr. R Peters by de Bossche rechtbank achtte giste ren bewezen dat ïr. J. Siepman - CDA-gedeputeerde ruimtelyke ordening en volkshuisvesting in Noord-Brabant - bij de verbou wing van zijn woning valsheid in geschrifte heeft laten plegen om zichzelf „voor een flink bedrag" te bevoordelen. Toch wilde mr Peters de persoon van ir. J. Siepman en alle publi caties daaromheen "meewegen". Hij vlakte het neveneffect van die publiciteit niet uit en kwam op die manier tot een geldboete van 4000 gulden subsidiair 80 da gen en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van vier maanden met een proeftijd van twee jaar. De Brabantse gedeputeerde stond gisteren terecht voor zijn handel wijze rondom de verbouwing van zijn woning in Vught, nu ruim vyf jaar geleden Dat ge beurde ongeveer gelijktijdig met de verbouwing van het bejaar denhuis Mariènhof in zyn woon plaats. ook door dezelfde aanne mer: Intertim uit het Brabantse Reusel. Van de Elisabeth Stichting die Ma riènhof beheert is Siepman se cretaris-penningmeester. Mr Pe ters legde Siepman ten laste, dat hij Intertim met zijn medeweten weekrapporten liet maken waar op ook de meerkosten van de verbouwing van zyn woning wa ren opgevoerd. De stichUng liet die kosten zonder behoorlyke controle door de bank betalen. Siepman ontkende overigens die rapporten te hebben vi- n. twee getuigen bevestigden dat De Rijksaccountantsdienst, die by de controle op de weekrapportcn van Intertim stuitte, berekende de uiteindelyke verbouwkosten van Siepmans woning op 130 000 gulden. De gedeputeerde betaal de daarvan 40 000 gulden en na „aanmaning" nog eens 20 000 gulden. Een voordeel dus van een kleine 70 000 gulden Uitspraak volgt op 10 mei zegde mevrouw Gardeniers toe. Geprobeerd moet worden iedere patient de hulp te geven, die in zyn geval het beste is. Wat de be scherming van de persoonlyke levenssfeer van patiënten betreft zal naar strenge waarborgen wor den gestreefd. De regionale instellingen voor geestelijke gezondheidszorg, waarvan de psychotherapeut! sche zorg deel zal uitmaken, moeten sllr per 1 januari 1983 zijn gevormd, zei de minister De vrijgevestigde psychotherapcu ten (met-psychiaters) moeten er voor zorgen op die datum een dienstverband met zo'n instel ling te hebben aangegaan Het vaststellen van de juiste inhoud van de basisopleiding voor psy chotherapie zal nog veel tyd ver gen. DEN HAAG (GPD) FNV en CNV willen op korte termijn een gesprek met het parle ment over de in de voorjaarsnota aangekondigde bzuinigingsmaatregelen. De FNV zal op korte termijn daartoe contact opnemen met de fractievoorzitters van de regerings partijen. De Verbondsraad van het CNV heeft een verzoek om een gesprek in een brief gericht aan de Tweede Kamer. Vijf miljoen woningen in Nederland DEN HAAG - Ongeveer 20.000 gezinsverzorgers en -sters demon streerden gisteren in de Haagse Houtrusthallen tegen de bezuini gingsplannen van de regering. ROTTERDAM (ANP) - De arres tatie van een Nederlandse kapi tein in de Cypriotische haven stad Larnaca is het gevolg van een acht jaar geleden in het ei- landparlement aangenomen re geling. Daarin is bepaald dat een kapitein strafbaar is wanneer hij met zyn schip een haven in het Griekse gedeelte van Cyprus aandoet na eerder in een haven in het Turkse gedeelte van het ei land te hebben afgemeerd. An dersom geldt dit niet. Dit zegt de maritieme vertegen woordiger van de Cypriotische ambassade in Londen. De kapi tein staat volgens hem minstens een waarschuwing en hoogstens een korte celstraf te wachten De 43-jarige kapitein Berend van der Laan van de Nederlandse kustvaarder "Margit" (500 brt) werd zaterdagavond in Larnaca i hechtenis genomen nadat de havenautoriteiten in zijn scheep- saantekemngen hadden gelezen dat hij drie maanden eerder de havenplaats Fomagusta in het Turkse gedeelte had aangedaan. Volgens een woordvoerder van scheepvaartmaatschappij "Ver tom" die het management voor de Margit verzorgt, was de Cy priotische regeling wel degelijk bij zijn firma bekend. De woord voerder voert als excuus aan dat de kustvaarder in charter voer voor een Westduitse maatschap pij en er voor een kapiteinswisse- ling niet meer kon worden ge zorgd. De zegsman van Vertom verbaast zich overigens over het gebrek aan kennis bij het ministerie van buitenlandse zaken en heeft ook kritiek op de traagheid waarmee het ministerie heeft gehandeld bij de zaak van de kapitein. SCHIPHOL - De Poolse Iwona Mielczarek is gisteren met haar baby IMartin aangekomen op Schiphol. Dankzij de stichting 'Apeldoorn helpt Polen' zal Martin in het Julianaziekenhuis in Apeldoorn worden gehol pen aan een hartafwijking. Een operatie die door gebrek aan middelen niet in Polen uitgevoerd kon worden. Het contact met de moeder van Martin werd gelegd tijdens een voedseltransport

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7