c Plan sociaal-cultureel werk af B en W: mogelijkheid plaatsing woonwagens Hoge Klei openhouden [Le/cfee agenda 3- Aanbouw bij Kannerschool in gebruik genomen Ben W Wassenaar: initiatieven voor werklozen ontplooien Adviesgroep wil meer educatief werk in Leiderdorp Oranjefeesten in Leiderdorp Inbraken in Oegstgeest Diploma's gestolen uit school Stad en rand DINSDAG 27 APRIL 1982 DI1 OEGSTGEEST In Uegstgeesl is gistermiddag de aanbouu bij de Leo Kannerschool in gebruik genomen. Het gaat bij de uitbreiding onder an dere om drie klaslokalen en een handenarbeidlokaal. De school die een paar jaar gele den, samen met het naastgele gen kinderpsychiatrisch cen trum 'Curium door koningin Juliana werd geopend, was alweer te klein geworden. Er waren veel aanvragen van leerlingen bij deze school voor bijzonder onderwijs die zich richt op zeer moeilijk opvoed bare kinderen. Door de uit breiding kan de school nu in totaal 107 leerlingen herber gen. Het gaat hier om kinde ren van de kleuterleeftijd tot en met 17 jaar. De Leo Kannerschool is sinds j leerlingen onderbrengen. i stuk groter. Door de uitbreiding kan de school nu 105 WASSENAAR - De gemeente Wassenaar wil gaan bekijken welke mogelijkheden er zijn om voor de werkloze mede-bewo ners initiatieven te gaan ontwik kelen. Burgemeester en wethou ders hebben daartoe een notitie opgesteld die een eerste aanzet genoemd wordt. Wel wordt daar bij eraan herinnerd dat de finan ciële situatie van de gemeente te rughoudendheid noodzakelijk maakt. Toch vindt men het juist om de aandacht te vestigen op de problematiek van de niet-actie- Als mogelijke bezigheden denken burgemeester en wethouders aan deelname aan de cursus 'Af scheid van Arbeid' die zich voor al bezighoudt met mensen ouder dan vijftig jaar en hun le venspartner, die volledig zijn af gekeurd en die emotioneel nog niet kunnen aanvaarden dat zij niet meer deelnemen aan het ar- LEIDERDORP - De ad- viesgroep sociaal-cultu reel werk heeft gister middag het vierjaren plan en het programma voor 1982 overhandigd aan het Leiderdorpse col lege van B en W. Het plan en programma zijn negen maanden te laat. Voordat ze vastgesteld worden zal er eerst nog een inspraak periode zijn, waarin alle instellingen die sociaal- cultureel werk verrich ten hun mening over het plan en programma kun nen geven. Het vierjarenplan bevat de toe komstige ontwikkelingen. Zo geeft de adviesgroep daarin on der andere aan welke instellin gen in de toekomst minder sub sidie zullen krijgen en welke juist meer. Het programma is een uitvoering van het plan. Ieder jaar zal er een nieuw programma worden gemaakt. Verrassingen staan er bijna niet in. Het was allang bekend dat bij voorbeeld de stichting Kinder speelzalen Leiderdorp subsidie moest inleveren om een andere vorm van kinderopvang (gedu rende de gehele dag) mogelijk te maken. Nu is alleen bekend ge worden dat het totale bezuini gingsbedrag voor de stichting bijna Ö5.UUU gulden zal bedragen. De subsidie zal in drie jaar tijd vanaf 1983 van 105.000 gulden worden verlaagd naar iets meer dan 40.000 gulden. Hoe de nieu we kinderopvang eruit gaat zien is nog niet bekend. Wel is zeker dat er geen kinderdagverblijf komt, omdat dat teveel geld zou gaan kosten. Educatief Centrum De adviesgroep meent verder dat de zogenaamde hobby- en inte- ressegroepen (zoals een aantal activiteiten Sjelter, de scouting Leiderdorp, de Oranjevereni ging, K en O en andere) in zullen moeten leveren om meer vor- mings- en ontwikkelingswerk te kunnen realiseren. Het geld dat gevonden wordt bij de hobby- en interessegroepen zal worden ge bruikt voor nieuwe educatieve activiteiten van Sjelter, voor meer activiteiten voor culturele minderheden en voor het opzet ten van een zogenaamd Plaatse lijk Educatief Centrum (PEC). Het PEC zou de verschillende in stellingen die sociaal-cultureel werk verrichten moeten onder steunen. Het PEC is min of meer een voor- Waarde voor het slagen van het plan. Centraal in het plan staan de bezuinigingen waar de ge meente mee wordt geconfron- Grote teerd. Om die bezuinigingen op te vangen bepleit de adviesgroep onder andere de inzet van meer vrijwilligers. Die vrijwilligers zouden moeten worden gewor ven en getraind door het PEC. Ook zou het PEC voorlichting moeten geven over educatieve activiteiten in Leiderdorp. Als derde taak krijgt het PEC het op sporen van behoeften die nog le ven in Leiderdorp. Wat de precieze vorm van het edu catief centrum zal worden is nog niet bekend. Ook de vraag of er met beroepskrachten gewerkt gaat worden of niet, wordt door de adviesgroep niet beantwoord. B en W zullen in de loop van dit jaar een nota over dit onderwerp uitbrengen. Overigens schrijven B en W in een eerste reactie op het plan en pro gramma dat de verschuiving van gelden van de hobby- en interes segroepen naar vormings- en ontwikkelingswerk voor het nog niet zeker is. Eerst moet onder zocht worden of er niet meer be hoefte is aan "specifieke activi teiten voor (jonge) werklozen", schrijft het college. Die activitei ten zouden niet in eerste instan tie moeten liggen in de educatie ve sfeer. De adviesgroep is het daar niet helemaal mee eens. De groep jonge werklozen is de laat ste maanden in Leiderdorp wel flink gegroeid, aldus de advies groep, maar toch moet het accent worden gelegd op het educatieve werk, zodat "de jongeren meer perspectief krijgen in de maat schappij". Overigens zijn al te grote verschui vingen binnen het sociaal-cultu reel werk onmogelijk of onnodig. De adviesgroep heeft geconclu deerd dat de gemeente Leider dorp een redelijk voorzieningen niveau heeft op het gebied van sociaal-cultureel werk. Ander zijds ligt een groot deel van de uitgaven vast. De streekmuziek- school "Rijnakkoord" bijvoor beeld snoept de helft van het to tal bedrag voor sociaal-cultureel werk (1 miljoen gulden) op. Be zuinigingen zijn gewenst, con cludeert de adviesgroep, maar zeer moeilijk. Leiderdorp is slechts één van de gemeenten die deelnemen in de streekmu- ziekschool. Wil men bezuinigen dan zullen de andere gemeenten akkoord moeten gaan. De ad viesgroep vindt dat de streekmu- ziekschool met grotere groepen moet gaan werken. Het lesgeven aan enkelingen moet vermin derd worden. De huidige situatie by de streek- muziekschool is voor de advies groep een onverteerbare zaak. Men heeft geen greep op de helft van het bedrag voor sociaal-cul tureel werk en als de muziek school nog meer geld gaat vra gen dan zou dat ten koste kun nen gaan van andere activiteiten. Het laatste vindt de adviesgroep onaanvaardbaar Andere kosten, bijvoorbeeld die van de diverse accommodaties als Sjelter, zijn bijna niet te beïn vloeden door de gemeenten. Sjelter (of zoals de juiste bena ming is: de stichting Jeugdwerk Leiderdorp) kost de gemeente per jaar zo'n drie ton. Sjelter en de streekmuziekschool nemen samen meer dan driekwart van het totale budget voor sociaal- cultureel werk in beslag. De ge meente Leiderdorp krijgt wel van het ministerie van CRM een rijksbijdrage van ongeveer 250.000 gulden voor beide instel lingen. Indirect Het was de bedoeling dat de ad viesgroep ook de zogenaamde in directe subsidies (zoals lage hu ren enz.) boven water zou halen. De gemeenteraad had daarom gevraagd. Tijdnood is echter de oorzaak dat het niet geheel is ge beurd. De adviesgroep heeft nu alleen bij de instellingen waar de indirecte subsidie makkelijk te bepalen was die vermeld. Verder heeft de adviesgroep volstaan met de mededeling of een instel ling indirecte subsidie krijgt of niet. Opvallend is overigens wel dat bij de buurt- en speeltuinvereniging Zijlkwartier de indirecte subsi die (13.650 gulden) moet leiden tot een verhoging van de huur die de vereniging betaalt voor het buurtcentrum. Het is zo op vallend omdat andere instellin gen die ook indirecte subsidie krijgen maar waarvan de advies groep de hoogte niet heeft kun nen bepalen om die reden niet hoeven te bezuinigen. Over dit en ook andere problemen zal de gemeenteraad in juni een definitieve uitspraak moeten doen. Voorafgaand aan de raads- beslissing zullen de commissie cultuur en de commissie maat schappelijk welzijn over het plan en programma vergaderen. Op 13 mei is er een hoorzitting waar alle instellingen hun mening kenbaar kunnen maken. WASSENAAR Zolang de plek voor de resterende vijf standplaatsen in Wassenaar niet is aangewezen moet de mogelijkheid open blijven om aan de Hoge Klei woonwagens te vestigen. De Hoge Klei zou door de ligging kunnen leiden tot planologisch aanvaardba re lokaties voor een woonwagencentrum. Het betreffende gebied ligt tweehonderd me ter van scholen voor basisonderwijs en 800 tot 1000 meter van winkels. Dit voert de gemeente Wassenaar aan tegen bezwaarschriften die zijn ingediend door de heer Raaphorst en de heer Oosterveer en 19 andere bewoners van de Hoge Klei. Raaphorst liet, in zyn bezwaar weten dat de vestiging van een woonwagenkamp het woongenot zou doen afnemen en de waarde van de huizen zou doen dalen. Verder zou door de ligging van het kamp de integra tie van de woonwagenbewoners niet worden bevorderd. Bij zijn bezwaarschrift zaten nog 120 handtekeningen van andere Hoge Klei-bewoners, waarmee Raaphorst zijn be/waar wil on dersteunen. B en W accepteren de handtekeningen in deze vorm echter niet omdat het kopieën zyn van een eerdere handteke ningenlijst die zijn ingediend in het kader van de inspraakproce dure rond de keuze van een woonwagencentrum. Zij aan vaarden dan ook niet dat Raap horst zegt namens de andere be woners te reageren. Met deze stellingname voor het openhouden van vestigingsmo gelijkheden aan de Hoge Klei ko men B en W tegelijkertijd tege moet aan het bezwaar van het co- nut» I'lan Ter Weer, dat er op aandrong wél woonwagens aan de Hoge Klei te vestigen en stel de dat er in het huidige plan te weinig rekening mee werd ge houden. Het college zegt dat de situering "van een woonwagencentrum op de Hoge Klei ten oosten van de geprojecteerde toegangsweg vanaf de Oostdorperweg een be wuste keuze is geweest. Bezwa ren daartegen ingediend vinden B en W ongegrond en daarom wordt aan deze plaats vastgehou den. Het comité Plan Ter Weer vergat trouwens niet in het bezwaar nog eens zyn afkeuring te laten blij ken voor plaatsing van zeven woonwagens in Ter Weer, zoals in de raadsvergadering van 15 fe bruari werd besloten. Het comité zelf gaf de voorkeur aan de Hoge Klei. B en W wijzen er nu op dat de raadsuitspraak waarbij het Ammonslaantje werd aangewe zen voor de vestiging van zeven woonwagens in het kader van het bestemmingsplan Hoge Klei niet ter discussie staat. Woningbouw Bewoners van de Hoge Klei, die bezwaar maken tegen de wo ningbouw. omdat dit hun van agrarische grond berooft, krygen als antwoord van de gemeente dat al sinds 1925 een woning- bouwbestemming op de Hoge Klei rust. Ook de provinciale overheid vindt dat de Hoge Klei voor een belangrijk deel een woonbestemming moet krygen. In Wassenaar waren begin dit" jaar zo'n 1467 woningzoekenden ingeschreven, terwijl Wassenaar volgens B en W in de naaste toe komst niet beschikt over andere woningbouwlokaties. B en W voeren ook aan dat zo'n 1150 wo ningen nodig zyn om te voldoen aan de woningbehoefte tussen 1980 en 1990. B en W geven verder nog aan dat de schade voor betrokkenen wordt gecompenseerd door schadevergoeding of vervangen de grond. Zij zeggen dat "de af weging van de agrarische belan gen tegen de woningbouwbelan- gen in het voordeel is uitgevallen van de woningbouw" en een spoedige realisering van de circa 300 woningen op de Hoge Klei mogelijk moet worden. Met de keuze voor woningbouw boven agrarische bestemming leggen B en W ook de bezwaren van onder andere het Land bouwschap, de Agrarische Com missie en de stichting Historisch Centrum Wassenaar naast zich neer. Zy wijzen het Landbouw schap erop dat de gemeente, geen 13 hectare bouwterrein meer heeft in het plan zoals ge suggereerd, 'Ter Weer' en dat er, afgezien van de Hoge Klei geen voor woningbouw bestemde lo katies binnen de gemeente aan wezig is. Wel wordt in Ter Weer onderzoek gedaan naar woning- bouwmogelijkheden. B en W wy- zen er de bezwarenmakers nog op dat 10 hectare van de Hoge Klei gereserveerd blijft voor agrarische doeleinden. Ongeveer de helft van de Hoge Klei blyfl de longfunctie behouden. In en buiten het plangebied blijven mogelijkheden voor hervesti ging van bollenbedrijven. Vanavond worden de bezwaren be handeld in een raadscommissie. Daar kan men ook de bezwaren nog mondeling toelichten. OEGSTGEEST - In Oegstgeest is vannacht op twee plaatsen ingebro ken. Bij het zwembad verschaften de inbrekers zich de toegang door een ruit uit de sponningen te halen. Binnen werd alles overhoop ge haald en met een boor een kluisje uitgeboord. De politie vermoedt dat de daders zeker anderhalf uur daarmee in de weer zijn geweest. In totaal verdween 2000 gulden uit het zwembad. Aanmerkelijk kleiner was de buit na een inbraak in de Oudenhofschool, ook vannacht. Ook hier werd een ruitje uit de sponningen gehaald. De inbrekers vonden niet meer dan vijf gulden. Een grappig detail: een aantal fopveren die in een beschuitdoos zaten hebben waarschijnlijk voor een enorm schrikeffect gezorgd toen zij plotseling uit de doos sprongen. beidsproces. De cursus moet hel pen het wao-er zijn te aanvaar den. De cursus wordt gegeven door de Haagse federatie van cul turele organisaties. Verder wordt gedacht aan een vry- willigersvacaturebank. Bij ver schillende hulp- en dienstverle nende organisaties is vrijwilli gerswerk een noodzakelijk aan vulling op het werk van een be roepskracht. Ook richt men zich tot mensen die tijd over hebben en actief willen zijn by een of an dere instelling. Deze vacature bank moet nu de behoefte gaan peilen by instellingen en pro beert mensen te interesseren om als vrijwilliger te gaan werken. Men denkt aan de recreatieve en vormingssfeer om te komen tot het bevorderen van sociale con tacten voor de werklozen en het streven naar een zinvolle beste ding van het arbeidsloze bestaan. Om verder te kunnen werken wil B en W eerst alle wensen en verlan gens op een rijtje gezet zien. Ook moet bekeken worden wat de fi nanciële mogelijkheden zijn. Binnenkort zullen de eerste oriënterende gespreken gevoerd worden met de gemeentelijke so ciale dienst, de Wassenaarse Raad voor Jeugd en Jongeren, de vereniging van projecten en initiatieven van en voor mensen zonder baan in Zuid-Holland, de Kulturele Kern Wassenaar, buurtverenigingen, het Wasse naars Sportcontact, de Volwas seneneducatie en maatschappe lijke dienstverlening. LEIDEN Uit de Rembrandt—- scholengemeenschap aan de Schubertlaan is tussen zondag en maandag een kluisje gestolen waarin een aantal reeds ingetyp te diploma's zaten. Verder wer den er 600 gulden en twee t.v.—afstandsbedieningen mee genomen. In de in aanbouw zijnde nieuw bouw van de scholengemeen schap aan de Brandts Buyskade werd voor ongeveer 10.000 gul den schade aangericht. Elektrici teitsdraden werden uit de leiding getrokken. LEIDEN Uit een fotozaak aan het Diamantplein is vannacht rond kwart over twee voor dui zenden guldens aan spullen ge stolen. De daders, van wie tot nu toe elk spoor ontbreekt, verniel den een ruit. DINSDAG Leiden - Aula BTS, Vondellaan 35, bij eenkomst Leidsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars. Kapelzaal K&O-gebouw - film '1' eau chaude, l'eau frette', 20 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, vrouwen film 'U valora della donna en il suo silen- zio' van Gertrud Pinkus, 20 uur. Coloquiumkamer van de Oogheelkun dige Kliniek (gebouw 15) - voorlich tingsavond over de oogziekte staar, 20 Bierdeghel II - Nieuwe Rijn 52, openba re voordracht Theosofisch Genoot schap, Onderwerp 'Bewustzijnshervor- ming', 20 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - kinderfilms, woe-middag, 14.30 uur. Vikingzaal Hotel Nieuw Minerva - Vrou- wensteeg 11, openbare lezing het Roze- kruizers Genootschap met als onder werp 'De vernieuwing van het hart', 20 LISC, le Binnenvestgracht 22 - forum over het culturele minderhedenbeleid, 20.15 uur. Spaans/Portugees restaurant Iberia - optreden gitarist uit Andalusiè, van avond en vrijdagavond, 20 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. NVSH bibliotheek - Rapenburg 48. NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins, van 20-21 uur. Stats jongerencentrum Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslui tend soos, muziek of film, woe soos en sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, ma t/m vr van 16-22 uur, tel. 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736, Werklozen Belangen Vereni ging Leiden adviesbureau, woe van 10- 12 uur. 't spoortje - Bemhardkade 40, vrouwen in de bijstand, woe-ochtend spreekuur. Wassenaar - gemeentehuis, technische diensten, 19.30 uu Leiderdorp - gemeentehuis, onderwijs, 20 uur. WOENSDAG Leiden - Stats jongerencentrum, Haar lemmerstraat 73, cursus stijldansen; don. soos met films en informatie pro gramma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof, teL 213490. Koets-o-theek - Kruisstraat, optreden jazz-ensemble Center 5 Collection uit Rotterdam, 22.15 uur. Buurthuis Op Eigen Wieken - Valken pad 2, thema-avond met als onderwerp 'buitenbeentjes', 20.30 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - film 'II Conformista' van Bernardo Ber- tolucci, 20 uur. Stadhuis - raadscommissie onderwijs en samenlevingsopbouw, 20 uur. Stadhuis - raadscommissie financiën, 20 Voorschoten - Lindehoeve, theaterstuk. DONDERDAG Leiden - Rapenburg 100, schrijfavond Amnesty International, 20 uur. Stadhuis - verkeerscommissie, 16 uur Stadhuis - raadscommissie ruimtelijke ordening, openbare werken en verkeer verkeerscommissie, 18 uur. Leidsch Dagblad, Witte Singel - Singel loop en muzikale show, 18.30 uur. LEIDERDORP - De Oranjever eniging Leiderdorp heeft weer een uitgebreid programma opge steld voor de viering van konin ginnedag. De kermis (zie foto) is de eerste activiteit. Vanaf mor genochtend twaalf uur is de ker mis geopend. Hij blijft dat tot 5 tel. 2525. mei. Alleen aanstaande zondag de kermis dicht. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 23 tot ar (incl. koninginnedag), Vrijdag beginnen de festiviteiten met een optreden van twee mu ziekkorpsen die om negen uur een aubade zullen brengen voor het gemeentehuis. Om kwart over tien beginnen in het Dorps huis kindervoorstellingen voor leerlingen van de eerste drie klassen van de basisscholen. Voor de oudere scholieren is er een puzzeltocht georganiseerd die om tien uur begint bij het ge bouw Irene i de Hoofdstraat. 's Middags om half drie is er een kleutervoorstelling door Herman Kortekaas (beter bekend als Pep- pi) in het gebouw Zijlkwartier. Om twee uur begint een Oranje voetbaltoernooi voor junioren in de Bloemerd. En om vijf uur start bij het winkelcentrum Sant horst een prestatieloop over vijf kilometer. 's Avonds is er een bridge drive in sportzaal Op Dreef. Om half ne gen begint het Oranjebal waar aan behalve de bekende zangers Shirley de big-band van Frits Landesbergen en de Harbour Jazzband hun medewerking ver lenen. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Floryn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Beenbreuk door blubber LEIDEN Een zeventienjarig meisje moest gistermiddag met een gebroken rechter enkel naar het AZL worden vervoerd. Zij zat achterop de brommer van haar vriend, die in de slip raakte op de Hooigracht. De jongen kwam ten val doordat er voor hem een auto remde; daar door raakte hij de macht over het stuur kwijt en slipte hy in de blubber die op de weg lag. Een vrachtwagenchauffeur had op de Hooigracht te snel opgetrok ken, waardoor vette blubber over de bak van de wagen was gegolfd. LEIDSCH -£L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Sinqei 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 07*123143 tussen 10 00-19 30 uur (nabfzorging na 19 30 uur), zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Bt| automatische overschniving geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 57.35 Per posl f 79.70 Jaarabonnement 217,90 Per post 307.30 Pfv A»g redactiechef 0.80 Directie G Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a In: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Commentator W F J Wirtz Redactie stad en randgemeenten M 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2