Zorg over positie banken c Overheid vernietigt banen" Nieuwe kapitaalbron voor ondernemingen Gasbedrijven sluiten te snel af' urs Amsterdam ll Benzine-prij sslag: de schijn bedriegt Jaarverslag Nederlandsche Bank: FNV- bonden ruziën om leden in horeca Tl? Beursoverzlcht 1NSDAG 27 APRIL 1982 Economie rihamij hlsell BV in Rotterdam, een dochter van Ahlsell AB in Stock holm, is met Vihamij-Buttinger NV in Arnhem tot volledige overeenstemming gekomen over het uitbrengen van een openbaar bod op het gehele aandelenkapi taal van deze technische groot handel. ihamij denkt met de steun van de Zweden te kunnen blijven voort bestaan. Het bedrijf verkeert bin nen enkele jaren in de rode cij fers. Het afgelopen jaar liep het verlies op van 6.3 min tot 10,6 min. ia een gezonde Vihamij hoopt Ahlsell voet aan de grond te krij gen in Nederland en de EG. De Zweden zijn niet van plan om wijzigingen aan te brengen in de leiding van Vihamij. Ook de naam wordt gehandhaafd. Cuhrort ie NV Noordelijke Ontwikkelings Maatschappij (NOM) voelt er voorlopig niets voor om twee miljoen gulden te investeren in de plannen voor de uitvoering van het kuhrort in Nieuwe- schans. Het gemeentebestuur van deze Oostgroningse gemeen te had de NOM om een bijdrage in het risicodragend kapitaal ge vraagd. Volgens ir. H.A. Wisman, directeur van de NOM, zijn er nog te veel onzekere factoren om over een drie tot vijftal jaren een zekere vorm van rendement te verwachten. lovendien meent de NOM-directie dat er onvoldoende toeristische voorzieningen in de regio Nieu- wenschans aanwezig zijn om de plannen voor een bronnenbad- plaats te laten slagen. failliet 5e Amerikaanse warenhuisketen Wickes Companies, die met een omzet van vier miljard dollar (on geveer 10,5 miljard gulden) per jaar één van de grootste van de VS is, heeft zaterdag een faillis sementsaanvraag ingediend, zo -y blijkt uit een bekendmaking van de onderneming. Uitzendbureaus hekelen drie-maandengrens VELDHOVEN (ANP) - De over heid maakt zich bij elke maatre gel die de activiteiten van uit zendbureaus beperkt schuldig aan vernietiging van arbeids plaatsen. Deze beschuldiging uitte W. Rug- genberg, voorzitter van de Alge mene Bond van Uitzendbureaus, vandaag in Veldhoven tijdens de openbare ledenvergadering van de bond. Volgens Ruggenberg zijn dalend ziekteverzuim en de economi sche recessie niet alleen oorza ken van de omzetteruggang bij de uitzendbureaus, die volgens hem in 1980 per maand nog 3500 werklozen tijdelijk aan een baan hielpen, tegen 2500 per maand in 1981. De beleidswijziging van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid inzake over schrijding van de driemaands- termijn speelt volgens hem mede een rol. Uitzendingen mogen in principe niet langer dan drie maanden du ren, behoudens ontheffing, die in 1980 volgens Ruggenberg nog vrijwel automatisch werd ver leend. In 1981 passeerde nog slechts 70 procent de ambtelijke barrières. Dat betekent volgens de ABU-voorzitter dat maande lijks duizend uitzendkrachten ongewild vroegtijdig met hun werk moeten stoppen. De termijn van drie maanden heeft volgens Ruggenberg een zekere angst bij opdrachtgevers doen ontstaan. De wetenschap dat een uitzendkracht wellicht een onaf gemaakte taak achterlaat zorgt er voor dat de werkgever andere oplossingen (overwerk, ver schuivingen) aanboort. De werk gelegenheid is daar niet mee ge diend. zo zei Ruggenberg. Volgens de ABU-voorzitter blijkt uit het feit dat er jaarlijks 600.000 uitzendkrachten geplaatst wor den dat tijdelijk werk een be langrijke rol speelt bij de bestrij ding van de werkloosheid. Uit het gegeven dat slechts tien pro cent van de uitzendingen langer dan drie maanden duurt conclu deert Ruggenberg dat tijdelijke arbeidsplaatsen inderdaad tijde lijk zijn en dus voor additionele werkgelegenheid zorgen. Die ba nen worden vervuld door men sen van wie het inkomen anders grotendeels ten laste van de ge meenschap zou komen, aldus Ruggenberg. Een nog belangrijker facet voor de werkgelegenheid is volgens hem dat 24 procent van alle uitzend krachten vast werk krijgt via een tijdelijke baan, zo heeft onder zoek uitgewezen. Voor de groep "voorheen werklozen" bedraagt dat percentage zelfs 31. Deze "opstap-functie" is gezien de zor gelijke jeugdwerkloosheid van evident belang, meent Rugge nberg, aangezien de helft van de uitzendkrachten jonger is dan 23 jaar. DEN HAAG (ANP) - De benzine-oorlog die de oliemaatschappijen uit vechten stelt volgens de Consumentenbond weinig voor. De borden met kortingen waarmee de klant wordt verleid het benzinestation aan te doen zeggen niet veel. aldus de bond in een artikel in de Consumen tengids van mei. Slechts 21 van de 76 onderzochte stations gaf een korting. Bij tien van de 76 constateerde de Consumentenbond dat de tankende automobilist op een of andere manier in de boot werd geno men. Zo verkochten twee stations de benzine duurder dan de toegestane maxi mum-prijs, gaven drie zelf-tankstations geen "korting", gaven vier zelf tankstations minder "korting" dan de gebruikelijke zes cent en liet een "witte pomp" zijn klanten de maximum-prijs betalen. Wie bewust op zoek gaat naar goedkopere benzine moet zich realiseren dat goedkope benzinestations dun zijn gezaaid. Vaak is ook niet te herkennen welk station wel en welk geen echte kortingen geeft, aldus de Consumenten bond. Alleen Esso geeft een duidelijke aanduiding van de prys die wordt berekend, aldus de Consumentenbond. Wickes heeft een schuld van twee miljard dollar en raamt het ver lies over het op 31 januari geëin digde boekjaar op tachtig mil joen dollar. Het concern is geves tigd in San Diego in Californië en exploiteert 3200 winkels en hon derd fabrieken in de VS en daar buiten. ^EIDEN - Leidse veemarkt, dinsdag. )p de markt werden deze week totaal 1191 dieren aangevoerd, waarvan 4874 linsdag. Specificatie: 150 slachtrunde- •en, 410 stuks gebruiksvee, 85 graskal- 7eren. 3020 nuchtere kalveren, 561 var- tens. 8 biggen, 565 schapen of lamme- !en, 84 bokken of geiten. Prijsnoterin- slachtvee zelfde als maandag, uchtere slachtkalveren 1.25-2.00; ilachtzeugen 3.20-3.30. Prijsnoteringen 1800-2500, pinken i 100-1600, graskalveren 800-1200, nuch- ;ere kalveren voor fok of mesterij rood £75-500. idem zwart 175-375, biggen 110- |28, schapen 200-250, weide/zuiglamme- ren 175-220, geiten 20-100, fokschapen met één lam 300-375, fokschapen met twee lammeren 400-500. Toelichtingen |resp. aanvoer-handel-prijzen): slach- trunderen redelijk-redelijk-stabiel; kalf- en melkkoeien matig-vlot-stabiel; vare koeien redelijk-vlot-stabiel; pinken re- Üelijk-vlot-onveranderd; graskalveren t-edelijk-vlot-stabiel; nuchtere kalveren lets minder-rustig-zelfde; varkens ma- 'lot-stabiel/iets lager; lopers en big- matig-matig-stabiel; schapen en redelijk-vlug-stabiel; geiten fedelijk-redelijk-stabiel. gen AMSTERDAM (GPD) - De Nederlandsche Bank is zeer bezorgd over de grote verliezen die het bankwezen thans lijdt bij het financieren van ondernemingen. Dit kwam gisteren naar voren tijdens de presentatie van het jaarverslag van de Bank. KWADIJK (ANP) - In het voormalig fort Kwadijk is gisteren het Wijncentrum Holland geopend: een verkoop centrum voor de vakhandel waar meer dan 500 soorten wijn onder ideale omstandigheden kunnen worden beoordeeld. Wijnambassadrice Ellen Koers verrichtte de openingshandeling. "Waspeen AI per kist 19.00-21,20, Was peen All per kist 9,00-18,70, Waspeen BI per kist 20,00-25,00, Waspeen Bil per kist 3,50-11,80, Waspeen Cl per kist 10,00-12,80, Waspeen CII per kist 6.00- 10,40, Breekpeen Cl per kist 6,90-7,80, :Prei A per kg. 0,27-1,50, Radijs (bos) 0,32, Rabarber: 0,94, Bos uien 0,41-0,54, Peterselie (krul) 0,42-0,49. DEN HAAG (GPD) - Goed geleide ondernemingen die in de kern gezond zijn maar krap in hun ei gen vermogen zitten, kunnen ge bruik gaan maken van een nieu we kredietmogelijkheid, waarbij de rente omhoog of omlaag gaat met de resultaten die deze bedrij ven maken. De kredieten wor den verstrekt door de Nationale Investeringsbank (NIB) onder garantie van de staat. Het nieuwe krediet is een aanvul ling op al bestaande andere vor men van achtergestelde leningen (waarvan, in geval een bedrijf in problemen raakt, de terugbeta- AMSTERDAM - Nu de cent als kleinste munt is gesneuveld, blijken er volgens het jaarver slag van de Nederlandsche Bank nog 1.785.500.000 van in de circulatie te zijn. Dit wil zeggen op 31 december j.l. Die bijna 1,8 miljard centen zijn uiteraard bijna 17,9 miljoen waard. Ze maken 0,08 procent uit van de totale chartale geldomloop per eind 1981. Het vorig jaar zijn er nog 2,7 miljoen centen in om loop bijgekomen. ling eerst aan de orde komt wan neer andere krediteuren aan de beurt zijn geweest). Voor het nieuwe, zogenoemde E-krediet geldt een looptijd van 15 jaar; met de aflossing hoeft pas na vijf jaar te worden begonnen. Compleet nieuw in het E-krediet (ook aangeduid als kapitaalkre diet) is de renteberekening. In de rente zitten een vast en een wis selend deel. Aan vaste rente is de helft van de normale rente voor zogenoemde bijzondere financie ringen verschuldigd; die norma le rente bedraagt op dit moment 11 procent. Het wisselende deel van de rente hangt af van de resultaten van het bedrijf. Het kan zijn dat niets hoeft te worden bijbetaald, wan neer het de onderneming nog niet naar den vleze gaat. Zijn de resultaten beter dan moet er geld op tafel komen. De E-kredieten mogen alleen wor den verstrekt voor investeringen die op energie- of grondstofbe sparing gericht zijn, tot verbete ring van het milieu leiden, of lig gen op vernieuwing van produk- ten en van produktiemethoden of betrekking hebben op onder zoek en ontwikkeling van nieu we technologie. De Bank stelt dan ook in het jaarverslag, dat de in de twee voorgaande jaren uitgesproken zorg over het teruglopen van de bronnen van vermogensvorming van de algemene banken wel licht nog wat te gematigd is ge weest. De aanwas van de binnenlandse activa van de algemene banken en de Rabo-banken bedroeg in 1981 te zamen 9,0 procent Van 1970 tot 1980 was er sprake van een gemiddelde jaarlijkse groei van 16 procent. Ook de groei van de vorderingen op de private sec tor (5.4 procent) en de hypothe caire kredieten (5,5 procent) ga ven een scherpe afneming te zien van de in voorgaande jaren waar genomen expansie: 17, respectie velijk 19,6 procent gemiddeld in de jaren 1970 tot 1980. Invloed De invloed van de inzakkende eco nomie laat zich hier gelden. De activiteit van het bedrijfsleven loopt terug, met name bij de han del en het midden- en kleinbe drijf. De centrale bank wijst hier bij op de vermindering van de particuliere bestedingen in hoe veelheden gemeten, in 1981 met 2,5 procent, ongeveer even veel als de daling van het beschikbare gezinsinkomen. De afzet van het midden- en klein bedrijf wordt voor 60 procent ge vormd door de particuliere orga nisaties. De groep omvat bijna 95 procent van het aantal onderne mingen in ons land. met een aan deel van rond 40 procent in de bijdrage van bedrijven aan het nationale inkomen (de vijf inter nationale concerns niet meegere kend). Staat De Staat ontving over 1981 bona 400 miljoen gulden meer winst van De Nederlandsche Bank nv, waarvan het sinds 1948 alle aan delen bezit, dan over 1980. Na melijk: 1318,9 miljoen gulden te gen 920,7 miljoen gulden. Dit is 43 procent meer.De baten van AMSTERDAM (ANP) - De Neder landsche Bank heeft vorig jaar na reservering van 84,1 miljoen gulden (1980: 79,8 miljoen) een winst behaald van 1318,9 mil joen tegen 920,7 miljoen gulden in 1980, zo blijkt uit het jaarver slag. De Papierfabrieken Van Houtum en Palm bv te Apeldoorn, waar in de Bank deelneemt boekte vorig jaar een winst van 2,8 mil joen tegen 2,6 miljoen gulden in 1980. onze centrale bank uit rente, pro visie en deelnemingen nam toe van 1213 miljoen tot 1579 mil joen. Bovendien werd in 1981 een winst gemaakt op buiten landse geldsoorten en goud van 28,5 miljoen tegen een verhes van 20,9 miljoen in 1980. De rente op de buitenlandse vorderingen nam toe met 177 miljoen tot 936 miljoen gulden. Dit ondanks een lager gemiddeld uitstaand be drag aan deviezen in het afgelo pen jaar. De hogere rentestand en de gestegen dollarkoers maakten dat echter meer dan goed. AMERSFOORT (ANP) - Een al ja ren voortsudderende ruzie tus sen de Voedingsbond FNV en de horecabond FNV heeft vandaag een nieuw "hoogtepunt" bereikt Beide bonden hebben leden in de horeca-sector en ze liggen al jmo in de clinch over de vraag bij wie die leden zich moeten aansluiten De voedingsbond vindt dat de obers het best in ei gen huis "bediend" kunnen wor den, maar de Horecabond voelt daar niets voor, want dan kan die bond zichzelf wel opheffen. Sinds jaar en dag rijden beide bon den elkaar elkaar in de wielen en dinsdag bleek uit de speech van Horeca-bondsvoorzitter Arie van Egmond dat de bonden elkaar niet alleen vliegen maar ook le den proberen af te vangen. Op het bondscongres nep Van Eg- mond zijn kaderleden op zoveel mogelijk leden te gaan werven bij "de concurrentie" en over te schrijven naar "de enige echte Horeca bond". Van Egmond be aamde dat de "vakbondsoorlog" naar buiten toe niet zo'n beste in druk maakt, maar hij betoogde dat zijn bond noodgedwongen wel tot een "tegenactie" moet overgaan omdat de Voedings bond al een paar jaar probeert om bij de Horeca bond leden weg te kapen. Een woordvoerder van de Voe dingsbond FNV zei "met stom heid geslagen te zijn" over het verhaal van Van Egmond. Hy ontkende pertinent dat de Voe dingsbond al lang gericht leden probeert te winnen bij de Hore- ca-bond. "Wel zeggen we dat de Horeca bond als kleine bond nauwelijks by machte is om goed te functioneren, terwyl wy als Voedingsbond met een bete re en grotere organisatie een goe de belangenbehartiging veel be ter kunnen waarborgen". Alphen koploper bij jacht op wanbetaler DEN HAAG (GPD) - De gasbedrijven in Ne derland reageren zeer verschillend op men sen die hun energierekening niet meer kun nen voldoen. In Amsterdam, Rotterdam en de Zuidhollandse gemeenten, met Alphen aan den Rijn als absolute koploper, wordt een wanbetaler snel afgesloten. In Leeuwar den en de stad Groningen wordt stukken soepeler gereageerd met afbetalingsregelin gen. De organisatie Konsumenten Kontakt heeft de houding van de gasbedrijven aan de hand van een steekproef onder 20 bedrijven on derzocht. Die 20 bedrijven hebben vorig jaar samen bijna 13.000 mensen afgesloten van energielevering. Konsumenten Kontakt is zeer te spreken over de houding van Leeuwarden en Groningen, waar in principe niet wordt afgesloten. De consumentenorganisatie pleit ervoor dat an dere bedrijven dat voorbeeld (verplicht) vol gen omdat energie als een eerste levensbe hoefte wordt gezien die een gezin volledig kan ontwrichten als ze niet geleverd wordt. Een standpunt waar het Tweede-Kamerlid voor de PSP. Van der Spek, zich in schrifte lijke vragen bij aansluit. Wanbetaling, stelt KK. komt de laatste jaren zoveel voor omdat de energie zo duur is ge worden. niet omdat mensen het geld liever aan luxere zaken besteden. De twintig ondervraagde gasbedrijven liggen verspreid over Nederland. Opvallend in het rytje is Alphen aan den Ryn, waar 2.4 pro cent van alle aansluitingen is afgesneden door wanbetaling. Een groot deel hiervan wordt overigens snel weer aangesloten Ondervraagd zyn energiebedryven in onder meer Utrecht (0.3 procent). Middelburg (0,3), Heerlen (0.3). Sappemeer (0,2), Alkmaar (0.1) en Leiden (0,3) 0INSDAG 27 APRIL 1982 ACTIEVE AANDELEN kbold Min 80.30d 80.00 30.30 30.50 303.00 304.00 tortscbe Pflr Pref. 116.80 116.30 123.00 124.50 25.20 25.50 212.30 213,80 BINNENLANDSE AANDELEN Aadet Ballast! BAM nee» van* bT" Bevfccl p BIydrn«t ctI BorusmIJ W Holdob 77.50 78.00 210.00 210.00 116.50 116 50 21.20 20.90 Ned. Scbrepibyp Nljv. Ten Cnle 215.00b 218.50 148.00 148.01 331.00 331.00 Rothe it JIU Teitlel Tw Tllb. Hvp Bk Tw. Kabel H Twljnstra en O 38.00 90,50 54.50 164.00a 161.50 »l5 GOUD EN ZILVER BELEGGINGS INSTITUTEN 112.30 112.30 145.00b 146.0 520.00 520.00 Goud onbew Zilver onbew 580-660 BUITENLANDS GELD AmrnliMn« dollar 2.6 amsterdam - op de Amsterdamse effectenbeurs gingen de prijzen van de aandelen overwegend wat naar boven, mede op de hogere koersen op de Amerikaanse beurs. Van de bankaandelen was de NMB opnieuw favoriet De internationale aandelen gaven by de opening van de beurs een goed pryshoudendc stemming te zien. Unilever was 0,50 hoger op 158.70 en de ovengc interna tionals handhaafden zich op het niveau van maandagmiddag Ty- dens beurs brokkelden de pry zen veelal iets af. De verzekeringsfondsen waren licht verdeeld en de hypotheek banken trokken nog wat aan. Middenbeurs werd Westland- Utrecht verhandeld op 98.50 hetgeen een herstel betekende van een 1. De bouwsector was licht verdeeld en de uitgevers fondsen waren goed prijshou dend. Gist-Brocadcs steeg met

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17