c „Door goed ontbijt minder ongevallen De menselijke benadering van Reportage Veilig Verkeer Nederland Landelijk alarmeringssysteem FIT Door Harry Kuiper DINSDAG 27 APRIL 1982 Varia Hoe zou onze „houding in de tijd" moeten zijn als de regering-Van Agt besloot het eiland Texel terug te veroverendat omstreeks de eeuwwisseling door koningin Wilhelmina in een gulle bui aan Paul Kruger was geschonken? De bevolking wil liever Zuidafri kaans blijvenvoegde ik er aan toe. Of moeten we Borkum gaan veroveren, dat bij de Waddenei landen behoort maar Duits is Nu de vijandelijkheden metter daad zijn uitgebroken tussen En geland en Argentinië, wordt het tijd het een en ander te citeren uit de brieven die ik heb gekregen. Ik kan helaas niet iedereen citeren, en ik moet hap-snap hier en daar iets uithalen, maar dat zullen de niet-briefschrijvers mij zeker ver geven. „Bij een geschil om Texel zouden we daar in het Vredespa leis graag lang en verantwoord over praten", meent de heer W. van Hall uit Utrecht: „Dat we om uw voorbeeld van har te kunnen grinniken, is hoop ik de beste garantie dat we niet zo gauw oorlogszuchtig staan te jui chen". Kees Rentenaar uit Assen ver moedt dat Zuid-Afrika Texel als thuisland zou hebben aangewe zen, en maar al te blij zou zijn het kwijt te raken, en mevrouw Van Heeren-Baan uit Utrecht schijft: „Agressie is vreselijk, maar waar is de grens van toegeven? Het is vaak net als met kinderen: als je die geen halt toeroept, willen ze meer, meer en nog eens meer. Om met m'n dochter van destijds 7 en nu 9 jaar te spreken: ..Het is een soortachtig ingewikkelend". Dè heer J. van Hout uit Bilthoven schrijft: „Op de Bilthovense hei spelen de jongens Engeland-Argentinië, met houten geweertjes en na- maakraketten. Tak-tak-tak klinkt heten ieuw-ieuw-ieuw, uren ach tereen. Met uw fantasie- spelletjes doet u eigenlijk aan dat oorlogje-spelen mee. U is een va der, ik een grootvader, we zouden toch wijzer moeten wezen, vindt u ook niet? En mevrouw Rooker-Doets uit Ho- breede schrijft: „Toen in 1918 Duitsland en Oosten- rijk-Hongarije verslagen waren, begon „men" aan de prijsuitrei king. Italië kreeg een stuk van Ti- rol, Frankrijk kreeg Elzas-Lotha- ringen terug, Engeland verkreeg het mandaat over de Duitse kolo nie. Maar hoe met België dat zo veel offers had gebracht? Er was geen eiland op redelijke afstand weg te geven. De overwinnaars opperden Zeeuws-Vlaanderen en Zuid,-Limburg aan België te ge ven. Van andermans leer is het goed riemen snijden. Nederland zou schadeloos gesteld worden met een stukje Oost-Friesland, maar onze regering voelde niet voor dit gesjacher met bevol kingsgroepen. In 1930 zag ik een film uit 1918 over de bezoeken van het koninklijk gezin aan Zeeuws-Vlaanderen en Zuid- Limburg. Er waren ontelbare vlaggen. De ondertiteling - het waren uiteraard stomme films - logen er niet om: „Blij dat we Ne derlanders blijven!" Ten slotte L. van Ulden uit Gorre- dijk: „Voor de bezetting van Borkum door de marine zouden in de ja ren '45-'50 stormen van geestdrift ontstaan zijn. In die tijd verlang de ons volk naar in territoriale termen vertaalde genoegdoening voor de bezetting. Het verkrijgen van vreemd gebied", ook al wa ren het hoekjes als Elten en Tud- deren, gaf ons het gevoel tenslotte toch nog iets op de „moffen" ge wonnen te hebben, al was de om vang ervan bijna symbolisch te noemen. Het waren echter gebie den die niet beleefd werden als „bij ons" te horen. Elten en Tudderen wilden we in de jaren zestig wel weer kwijl. Wanneer Elten en Tudderen nu nóg bij Ne derland hadden gehoord, zou te ruggave ons moeilijker gevallen zijn. We zouden deze gebieden on derhand als „bij ons" zijn gaan beleven, en onvervreemdbaar Ne derlands zijn gaan i "De actie die veilig verkeer Nederland de komende tijd met steeds groter nadruk gaat voeren, is ge richt op een rijsnelheid van 30 km per uur binnen de bebouwde kom in plaats van 50. Dat moet luk ken, want 50 km in een woonwijk is aantoonbaar te snel", zegt ir. A. Heetman, voorzitter van Veilig Verkeer Nederland. VVN bestaat eind mei 50 jaar. Had de vereniging niet wat eerder kunnen ont dekken dat 50 te snel is? "Ja natuurlijk wel", zegt ir. Heetman. "Het gaat echter niet om de ontdekking, maar om de aanvaarding ervan door het overgrote deel van de samenleving. Laat ik dit toelichten Tot in het mid den van de jaren vijftig bestond er geen landelijk geldende ma ximum-snelheid binnen de bebouwde kom. Als toen op verge lijkbaar grote schaal een maximum van 30 was bepleit, was zo n actie verzand en was het resultaat nihil geweest. "Het moeilijkste is een boodschap te bedenken die acceptatie af dwingt bij iedereen. Dat is de taak van Veilig Verkeer Neder land. Wij leren namelijk niet op onze omgeving te letten en wij leren dus ook niet het gevaar te zien". Wegen Ir. Heetman. in het dagelijks leven hoogleraar elektrotechniek aan de TH in Eindhoven, maar tot voor kort ook lid van de commis- sie-Swarttouw die de toekomst van de PTT in ogenschouw nam, geeft een aantal voorbeelden van verschijnselen in het verkeer die best een veilig-verkeersactie waard zijn. "De provinciale we gen bijvoorbeeld. Ze zijn dikwijls vol bochten en obstakels, de bestrating laat vaak te wensen over en zij vormen dus een gevaar voor de weggebruiker die de provinciale wegen te snel berijdt" Hij wijst op de risico's die oudere fietsers en autorijders lopen. "Oudere fietsers zijn kwestbaarder, doordat zij onvoldoende over hun schouder kijken wanneer zij ergens omheen moeten of linksaf slaan. De oudere autorijder reageert minder snel, vaak te langzaam. Dat kan fataal zijn wanneer hij niet de moeite neemt af te remmen bij de nadering van een kruispunt. "Wanneer zo iemand pas gaat remmen op het moment dat hij iemand van rechts ziet komen, is het te laat. Dan vermijd je een botsing niet. En daar komt bij dat iemand zich niet snel bereid is te erkennen dat hij ouder wordt". Een andere kant van de verkeersveiligheid is dat uitsluitend lang zaam rijden evenmin een garantie is voor veiliger verkeer. "Langzaam rijden vermindert de capaciteit van een weg en dat vergroot de kans op ongelukken. Binnen de bebouwde kom, althans wanneer we het hebben over de stedelijke aders van het rijdende verkeer, heb je groene golven nodig om een veiliger verkeersafwikkeling te bewerkstelligen". Golven Prof. Heetman erkent dat in menige stad juist het omgekeerde wordt nagestreefd, dikwijls onder het mom van bevordering van het openbaar vervoer. Maar in werkelijkheid gebeuren er dan heel andere dingen, zoals onder meer blijkt in Den Haag. Verkeerswethouder Nyqvist gaat er prat op dat nergens in Neder land de gemiddelde njsnelheid zo laag is. dankzij het beleid van afremmende rode golven. Zijn verwondering geldt slechts het verschijnsel dat desondanks het aantal ongevallen per kilometer straat nergens zo hoog is. Ir. Heetman: "Wij leren met op onze omgeving te letten t Heetman: "Bij rode golven zijn mensen langer onderweg of gaan omwegen rijden, waar door de kansen op ongeluk ken groter worden". Wegge bruikers kiezen sluiproutes, wegen door woongebieden die op de verwerking van doorgaand verkeer niet zijn ingericht. Bovendien wordt bij een rode golf brandstof verspild waar niemand enig voordeel bij heeft, terwijl, wanneer het licht op groen springt, een hoeveelheid la waai en uitlaatgas wordt voortgebracht die moeiteloos kan worden vermeden. Heetman: "Steeds weerkerend stoppen veroorzaakt irritatie. Vergroot de kans op ongeluk ken wanneer weggebruikers het eeuwige rood voor gezien gaan houden en doorrijden. Die kans is, opvallend ge noeg, het grootst in de avond- spits. Opvallend, omdat de verkeersdichtheid in de avondspits veel geringer is dan in de ochtend". Irritatie Daar zijn volgens Heetman twee oorzaken voor aan te wijzen. "Weggebruikers zijn om vijf uur meer geïrriteerd dan 's morgens, eenvoudig doordat zij om vijf uur een dag werken erop hebben zit ten. Daarentegen zijn er in de ochtendspits minder onge vallen dan we, gezien de ver keersdichtheid. zouden kun nen verwachten, en wel door- dat vrijwel iedereen dan juist zijn ontbijt heeft verwerkt. Het klinkt misschien vreemd, daar het is zo: een goed ontbijt is een belangrijk rustpunt". Door de nadruk te leggen op zulke menselijkheden is de VNV, zo beaamt ir. Heetman. in vroeger jaren nog wel eens in conflict gekomen met de meer technisch ingestelden van de SWOV, de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid. "Inder daad, meer dan eens hebben we sterk van inzicht ver schild. Bij de SWOV zeiden ze dan dat de techniek of de technische omstandigheden verbeterd moesten worden, terwijl wij betoogden dat je juist met mensen te maken hebt. "Voor zulke pure technici is de mens maar een hinderlijke faktor", stelt ir. Heetman "Maar dan zeiden wij, kijk dan eens naar de situatie als in sommige polders. Het uit zicht is er perfekt, de wegen snijden elkaar haaks, er zijn waarschuwingen voor krui singen en zijwegen, toch krij gen we botsingen. Polder blindheid, zoals we dat in Ne derland noemen" Politiek Heetman noemt nog een ander aspekt, de "politieke moed" om een besluit in het belang van de verkeersveiligheid te nemen, zodat een aktie voor veiliger verkeersgedrag kans van slagen krijgt Want een opmerkelijk feit blijft het dat Veilig Verkeer Nederland, in 1932 opgericht, in de welge teld 30 daarop volgende jaren de jaarlijkse stijging van do den en gewonden in het ver keer niet heeft kunnen keren. Integendeel, met ieder ander moest WN toezien hoe het aantal doden en gewonden telkenjare groter werd. tot in 1972 het schrikbarende top punt van 3.264 was bereikt Door een wat macabere manier van tellen elke nieuwjaars dag opnieuw bij één - was Nederland in 1981 (met 1.807) doden) naar statistische maatstaven weer op hetzelf de peil als in 1959 (1.718 do den) oi 1960(1.926). Bij elkaar geteld - wranger en niet min der willekeurig - kostte deel neming aan het verkeer in dit land van begin 1959 tot eind 1981 56.727 mensenlevens. 2.464 per jaar. Volgens Heetman had minister Westerterp de politieke moed een aantal maatregelen te ne men die de verkeersveilig heid daadwerkelijk ten goede zijn gekomen. Dat is vriende lijk gezegd, maar het springt wat slordig om met het kli maat waarin die maatregelen waren genomen Want een feit is het dat. zeker toen van af 1969 telkenjare meer dan 3 000 doden in het verkeer vielen en meer dan twintig keer zoveel gewonden, de druk om maatregelen te ne men bijzonder groot was Dat alles vergrootte - om in Heetmans termen te blijven - de acceptatie en de uitwer king van vier belangrijke maatregelen die minister Th.E. Westerterp genomen- heeft: de maximum snelhe den van 80 en 100 km per uur (8 februari 1974), de verlaging van de grens voor alcohol (de novemberwet van 1974), de verplichte, door 70 procent van de rijders al gebruikte bromfietshelm (1 februari 1975) en de verplichte auto gordel 1 juni 1975) DfeUt tegen bleef Westerterps woonerf lange tijd onvol doende gedefinieerd en werd zijn "snorfiets" een komplete mislukking. Maar de andere zaken hebben grote resultaten afgeworpen. Van 3.092 doden in 1973 naar 2.546 in 1974. Na v\jf jaren met telkens meer dan 3 000 doden en nog eens vyf met meer dan 2 000. waren het er vanaf 1979 minder dan 2.000. zodat nu nog "slechts" zes in plaats van bijna tien mensen per dag in het verkeer het le ven laten. Door de sterk ge stegen benzineprijs? Hoe is nu de verkeersonveilig heid in Nederland, in verge lijking met andere landen? Ir. Heetman: "Zulke vergelijkin gen zijn wat moeilyk, door het grote aantal fietsers en bromfietsers in dit land - een kwetsbare groep Het punt is natuurlijk, wat is het knte- rium voor je berekening. Dat verschilt per land. Maar als we het omkeren, er is geen berekeningsmethode waarbij Nederland er altijd het ongunstigst uitkomt. Deelneming aan het verkeer is in Nederland veiliger dan in Groot-Brittannié, maar wc blijven achter bij Belgie of West-Duitsland" In dit verband wil ir. Heetman wel kwijt dat het aantal kin deren dat in het verkeer om het leven komt minder groot is dan gewoonlijk wordt ge dacht. "Het is niet onbegrij pelijk dat kinderen wat dit betreft extra aandacht krij gen. Toch zyn het er in de leeftijdsgroep tot 10 jaar jaar lijks niet meer dan 250. waar van minder dan tweederde op de openbare weg. Ruim eenderde namelijk komt om bij ongelukken op het erf of wat verder van de boerde rij Bijna UlMtak li h«-t OBfi luk met het kind dat meerijdt op het spatbord van de land bouwtrekker. eraf valt en on der een wiel komt Van de overige komt de helft om het leven als nict-zelfstandig deelnemer aan het verkeer, maar onder geleide in de au to. achterop de fiets. Het ge deelte dat overblijft, ja dat zijn de kinderen die de straat op hollen, op hun fietsje wor den aangereden, strikt geno men ook de kinderen die zich losrukken uit de begeleiden de hand". Mishandeling "Maar laat ik er iets by zeggen: minder kinderen verliezen door het verkeer het leven, dan door mishandeling Want per jaar worden een 3 000 ge vallen van kindermishande ling bekend In zo'n 300 ge vallen bezwijkt een kind aan de mishandeling Voor mij leidt dat tot slechts één konklusie het bezit van ou ders kan levensgevaarlijk zyn". Het eiland Borkum deelt het lot van Elten en Tudderen: het bestaat gewoon niet bij ons. Het komt niet in onze geschiedenisboekjes voor, er is geen zeeslag geweest, „men" gaat er ook niet op vakan tie Als Borkum na 40 jaar Nederlands beheer, en met de huidige verering van de Wad denzee in gedachten, weer Duits zou moeten worden, zouden onze jongens van stavast, gesteund door groot-links en rechts de he ren am Rhein wel eens even laten merken dat het geen 1940 meer Texel heeft de gevoelsdraden, waardoor het „bij ons" hoort nu eemaal wel. De geschiedenis van „onze" vlootvoogden is er met Tesselschade en -schande aan verbonden; de boot er naar toe wordt 's zomers vaker omgeroe pen dan de trein naar Amster dam, en het hoort zo bij de serie van Hollandse duinen en eilan- denstrook dat, al zou het 300 jaar door de Litouwen bezet zijn en Litouws spreken en denken, „iets" in ons blijft roepen dat het „eigenlijk" bij ons hoort. Als de kans komt, pikken we het doodge- Jubileum - De Bond tegen het Vloeken heeft dezer dagen het 65- jarig jubileum gevierd. Tijdens deze bijeenkomst constateerde voorzitter prof. dr. W H. Velema dat godslastering in ons land nogal eens ongestraft blijft. Als voorbeeld noemde hij het lied "Vrij en blij" van Robert Long waarin de naam van God en het geloof in de bijbel op een zo aan stootgevende en krenkende wijze worden gebracht dat hier nauwe lijks woorden voor te vinden zijn. Een klacht bij door de officier van justitie in Amsterdam werd niet ontvankelijk verklaard. "Ook als een overheid niet open staat voor het appel om God te erkennen, moet zij er voor waken dat de godsdienstige gevoelens van-de onderdanen niet worden ge krenkt", aldus prof. Velema Beroepingsberichten - NE DERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen tc Raamsdonk: H. Rijksen, laatstelijk predikant gereformeerde gemeente, kandi daat te Zoetermeer. Aangeno men naar Heerden W. Verboom te Waddinveen. die bedankte voor Wierden. Bedankt voor Ca- pelle aan de IJssel: J. Richter te Bodegraven; bedankt voor Vrie- zenveen (nieuwe predikants plaats): B. van 't Veld te Nun- speet. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaarstelling: W. van Leeuwen, Stationsweg 17 te Ze venhoven. Beroepen te Zevenho ven (parttime, 40 procent): W van Leeuwen, kandidaat aldaar, die dit beroep heeft aangeno men; beroepen te Idskenhuizen drs. I. J Bijlsma te Oldehove. Aangenomen naar Bunschoten- Spakenburg: drs. H. Hiddink te Domburg en Westkapelle. GEREFORMEERDE KERKEN VRIJGEMAAKT Bedankt voor Spakenburg-Noord: A. den Broeder te Bergentheim; voor Schildwolde en voor Leek Ro den, tweede pedikantsplaats: H J. Siegers te Uithuizen. CHRISTELIJK GEREFORMEER DE KERKEN Bedankt voor Hui zen (NH): J. Jonkman te Almelo. GEREFORMEERDEN GEMEEN TEN Beroepen te Gouda A. Moerkerken te Nieuw-Beijer- land; beroepen te Boskoop: C. Harinck te Dordrecht; beroepen te Scheveningen: R. Boogaard te Leiden. Bedankt voor Scherpe- nisse: J. C. Weststrate te 's-Gra- venpolder. BAPTISTEN GEMEENTE Beroe pen te Alblasserdam G. van 't Wout te Arnhem REMONSTRANTSE BROEDER SCHAP ntionplmiili'lHng me vrouw drs. A. G. Ochtman-de Boer, Burgemeester Le Fèvre de Montignylaan 39 te Rotterdam. CHRISTELIJKE GEREFOR MEERDE KERKEN Tweetal te Zeist: M. Vlietstra te Bunschoten en P. van Zonneveld te Doornspijk. Doemdenken - Het is onverant woord oppervlakkig om te bewe ren: doemdenken is domdenken. Angst voor de bewapeningswed loop of voor een crisis door de uitputting van de aarde mogen we niet als dom afdoen, want angst heeft een broodnodige sig naalfunctie Dat zei ds. J.M. Smelik, legerpredi- kant in Eindhoven, zaterdag tij dens de ontmoetingsdag van de de Nederlandse Gereformeerde Kerken. Ruim 2000 bezoekers waren voor deze tweejaarlijkse bijeenkomst naar de Veluwehal in Barneveld gekomen. De toe spraken gingen over het thema "Bemoediging". WyclifTe-stichter overleden Op 85-jarige leeftijd is de oprich ter van de Wycliffe-bijbelverta- lers William Cameron Townsend overleden. In 1917 werd hij bij belcolporteur bij een indianen stam in Guatemala Toen hij ont dekte dat de indianen geen spaans konden lezen, vertaalde hij de bijbel. Daaruit kwam het werk van de vertalers voort. In totaal hebben de Wychffers de bijbel of gedeelten daaruit in zo'n 2000 talen vertaald. In Ne derland telt de organisatie 64 me dewerkers. Integratie - Integratie van het beheer van kerkvoogdelijke en diakonale gelden op plaatselijk niveau zal het mogelijk maken om zowel de diakonale als de ge meentelijke belangen evenwich tig te behartigen. Dit benadrukte afgelopen zaterdag dr. W.J Diepenveen, voorzitter van de Vereniging van Kerk voogdijen in de Nederlandse Hervormde Kerk, op de algeme ne vergadering in Utrecht. Het is volgens hem moeilijk te aanvaar den dat de kerkvoogdijen moeite hebben om de eindjes aan elkaar te knopen en regelmatig lenin gen moeten afsluiten om tekor ten te overbruggen, terwijl de diakonieen vaak flink rentege- vende leningen hebben uitstaan. Hij wees er op dat met name het onderhoud van 1200 monumen tale kerken erg zwaar op de ge meenten drukt Brief naar Polen - In een brief aan primaat aartsbisschop J. Glemp van Polen noemt kardi naal Willebrands Polen en El Sal vador ren voorbeeld voor de strijd, die in de wereld gestreden wordt om vrede en gerechtig heid, en voor het moeizaam zoe ken naar een nieuwe samenle ving De bnef is bedoeld om de solidari teit van de Nederlandse bis schoppen te betuigen met het Poolse episcopaat en volk DEN HAAG (ANP) - Het commu nicatienetwerk van de PTT is met ingang van vandaag uitge breid met een landelijk alarme ringssysteem voor de beveiliging van postkantoren. PTT en over heidsgebouwen en banken. Het alarmcommunicatiesysteem is geschikt voor de beveiliging van maximaal 10.000 objecten Bin nen vijf jaar hoopt de PTT er ruim 5000 kantoren en instellin gen mee te hebben beveiligd. Het beveiligingssysteem is geba seerd op stille alarmering In to taal kunnen 32 verschillende soorten alarm binnen tien s« den. vanuit iedere plaats in derland worden doorgegeven aan permanent bezette alarm centrales Het netwerk heeft eer investering gevergd van om streeks 65 miljoen gulden en kost de klant ongeveer 6000 gul den per aansluiting Volgens directeur-generaal Leen man van de PTT zullen in eerste instantie de postkantoren en an dere belangrijke Pri -gebouwen worden aangesloten Daarnaast zullen ongeveer 3500 bankkanto ren op het netwerk worden geabonneerd In het begin van de jaren negentig hoopt de PTT dc capaciteit van het systeem volledig benut te hebben

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13