Londen wil blijven praten c ...die zekerheid hou je? Betrouwbaarheid VS op de proef Niemand gediend met gezichtsverlies Zuid-Georgië-eilanden Thatcher pleit nog steeds voor diplomatieke oplossing ru?* Franse regering tart Turldje met Armeniërs DINSDAG 27 APRIL 1982 (Van onze speciale verslaggever Peter Hattink) BUENOS AIRES - De Argentijnse militaire junta heeft er duidelijk moeite mee om het verlies van de slag om de South Georgia-eilan- den op een directe manier te be kennen. De Argentijnen, die gis teren niet naar een buitenlands radiostation hadden geluisterd, hebben er geen idee van dat Groot-Brittannië de 190 op de South Georgia-eilanden krijgs gevangen gemaakte Argentijnen aan Buenos Aires wil uitleveren. De meesten leven nog steeds in de overtuiging dat de dappere Argentijnse militairen op de ei landen, ondanks hun kapotte ra dioverbinding, met een hoog mo reel al twee dagen in een ver woed gevecht met de Britten op rukken naar de overwinning. Een Argentijn vertellen dat sinds zondag de Britse Union Jack op de South-Georgia-eilanden wap pert, is hetzelfde als hem op z'n hart trappen. „Leugens uit de ko ker van de Engelse oorlogspro paganda!", schreeuwt men met hysterisch overslaande stem. „Las Malvinas son Argentinos" gillen Argentijnse arbeiders agressief, alsof ze vrezen dat het afpikken van deze eilanden hun maandelijks toch al hard achter uit hollende loonzakje nog dun- Buitenland ner gaat maken. „De Engelsen zijn misdadigers; laat er geen een ontsnappen!", klinkt het in koor. De militaire junta zit met een door haar zelf opgezweepte nationalis tische massa, dom gehouden door achtergehouden en valse in formatie. De Argentijnse militai ren willen niet eerder hun fout toegeven voordat deze is gedekt door een succes, want de fragile nationale eenheid, gecreëerd met de „herovering" van de Falk- land-eilanden, begint gevaarlijke barsten te vertonen, die gemak kelijk tot een breuk kunnen lei den. Daarom is het moeilijk voor het Ar gentijnse staatshoofd Leopoldo Galtieri te bekennen dat hij de krachtdadige houding van de Britse premier Margaret That cher heeft onderschat. De stijf koppige Thatcher, die onder de druk van de Labour-oppositie gedwongen wordt haar naam als „IJzeren Lady" hoog te houden, zou niet graag het verwijt gekre gen hebben dat zij als een van de belangrijkste NAVO-partners niet eens de grillen van een Der de-Wereldland als Argentinië de kop kan indrukken. De Argentijnse politici - al jaren lang zwevend op de zelfkant van het politieke leven - willen in ruil voor hun steun aan de militaire junta in het Falkland-avontuur alleen overwinningen zien. Al leen met deze militaire succes sen kunnen zij hun politieke ach terban in bedwang houden en kunnen zij de prijs voor hun loyaliteit omzetten in de eis tot meer democratische vrijheden. De leiders van de veertien voor naamste politieke partijen heb ben de junta al laten weten dat men voor juli 1983 vrije verkie zingen wil. Als hy zijn doel be reikt - een internationale erken ning van de Argentijnse souve- reiniteit over de Falkland-eilan- den - staat generaal Leopoldo Galtieri hier niet afwijzend te genover. Werkgeversorganisaties en vak centrales lijken in het Falkland-, avontuur gezworen kameraden. De werkgevers zien overduide lijk dat Argentinië niet over een krachtige economie beschikt, die een oorlog kan financieren. De werknemers storten - uit angst voor de officiële registratie en in de hoop er economisch beter van te worden - graag een dag van hun maandloon op de bankreke ning van het patriottische fonds ter financiering van de strijd krachten. Beide partijen, over stelpt met een saus van emotio neel nationalisme, zijn gebaat met de successen van de junta. want anders zien zij hun vrijhe den, waarop de militairen een hypotheek hebben afgesloten, in rook opgaan. De Argentijnse katholieke kerk ziet het Falkland-avontuur als een niet ongevaarlijk nationalis tisch bind middeltje. „De vrede in Argentinië moet op een eer volle wijze bereikt worden", is de diplomatieke, maar dubbelzinni ge uitspraak van kardinaal Juan Carlos Aram burn, primaat van Argentinië. Hij voelt en weet uit ervaring hoe een mislukte onder neming de ogenschijnlijk home- gene massa van verkochte zielen uit elkaar kan doen spatten. De Argentijnse militaire junta kan alleen de nederlaag op de Zuid- Georgië-eilanden voor de bin nenlandse belangengroeperin gen verhelen door iets groots: iets internationaals, zoals bij voorbeeld de solidariteit van heel Amerika met Argentinië. En daarop speculeert Leopoldo Gal tieri. Met een beroep op het In teramerikaan se verdrag tot we derzijdse bijstand (Verdrag var Rio, 1947) is voor hem het Latijn se eergevoel zodanig opge warmd, dat een informatief slor digheidsfoutje over de werkelij ke toestanden op de Zuid-Geor gië-eilanden er wel bij kan. (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - Ondanks het gebruik van geweld op Zuid- Georgië blijft Engeland voorstander van een diplomatie ke oplossing van het geschil over de Falkland-Eilanden. Dat heeft de Britse premier mevrouw Thatcher gisteren in het Lagerhuis gezegd. De premier sprak van de „drin gende noodzaak" om verder te onderhandelen, maar waarschuwde tegelijkertijd dat de tijd hiervoor snel ver strijkt nu de Britse oorlogsvloot de Falkland-eilanden zeer dicht genaderd is. -K-rv( De Britse militairen op Zuid-Geor- gië herkregen maandagochtend de volledige controle over het ei land, nadat een groep Argentij nen zich bij de basis Leith had overgegeven. Zondag gaven de manschappen bij de hoofdstad van Zuid-Georgië, Grytviken, zich al over aan de mariniers. Met de bemanning van de Argen tijnse onderzeeboot Santa Fe die in de haven van Grytviken door Britse helikopters zwaar werd beschadigd erbij gerekend, heb ben de mariniers 150 Argentijnse militairen en nog eens 40 man burgerpersoneel gevangen geno- Daar Engeland officieel niet in oor log is met Argentinië, zullen de 190 Argentijnen niet als krijgsge vangenen worden beschouwd, maar naar hun vaderland kun nen terugkeren. Dit werd giste ren door het Britse ministerie van defensie bekendgemaakt. Het ministerie gaf gistermiddag verdere details van de herover ing. Het me^st verrassende gege ven was het aantal Argentijnen dat op Zuid-Georgië bleek te zijn, toen de mariniers aan hun bestorming begonnen. Tot dus ver was steeds aangenomen dat het om een man of veertig zou gaan, maar het waren er dus 190. Daarmee hadden de Argentijnen een numeriek overwicht op hun Britse overvallers. Niettemin he- sen zij al snel nadat de mariniers met helicopters aan land waren gebracht de witte vlag. Dat had alles te maken met de aan val op de Santa Fé, die even voor de bestorming plaatshad. Aan boord van deze onderzeeboot waren 90 man, merendeels be doeld als versterking voor het al op South-Georgia aanwezige gar nizoen. Bij de aanval viel de eni ge gewonde, een Argentijnse mi litair, die aan zijn been werd ge raakt. Dit moest later worden geamputeerd. Diner De commandant van de Santa Fe en de commandant van het gar nizoen bij Grytviken werden zondagavond voor een diner aan BUENOS AIRES - Al zitten ze dan in de oppositie, aanhangers van de Peronistische Partij in Argentinië gaven er gisteren blijk van op de hand van de regering te zijn wat betreft de Falkland-crisis. Zij betoogden dan ook luidkeels vóór het behoud van de Argentijnse soevereiniteit over de eilanden. boord van een van de Britse oor logsschepen uitgenodigd waar ze, aldus het ministerie van de fensie, zich dankbaar toonden voor de humane wijze waarop de gevangenen zijn behandeld. Het feit dat bij de bestorming geen doden zijn gevallen, betekent dat de deur naar een vreedzame op- ADVERTENTIE lossing van de Falkland-crisis nog steeds openstaat. Mevrouw Thatcher benadrukte in het La gerhuis echter keer op keer dat er nu snel resultaten moeten worden geboekt bij de al meer dan drie weken durende onder handelingen. Gekleed in marineblauw stond ze een Lagerhuis te woord dat over wegend achter haar bleek te staan. Oppositieleider Michael Foot toonde zich tevreden over de manier waarop de invasie van Zuid-Georgië was verlopen. Hij drong er echter met klem op aan nu geen verder geweld te gebrui ken maar alle energie op onder handelingen te richten. Zijn par tijgenoot Tony Benn ging verder en beschuldigde mevrouw That cher van het onderwaarderen van het belang van onderhande lingen omdat ze oorlog zou wil len. Goede wil Mevrouw Thatcher antwoordde hierop dat er bij de regering geen gebrek aan goede wil bestaat. Dat gebrek bestaat bij de Argen tijnse regering, aldus de premier, omdat deze nog steeds niet ge hoor wil geven aan de eis tot te rugtrekken, zoals de Veiligheids raad die heeft gesteld. Met grote nadruk zei de Britse pre mier gisteravond tijdens een tv- interview dat een vreedzame op lossing van het Falkland-geschil slechts mogelijk is, als eerst de Argentijnse troepen zich van de eilanden terugtrekken. Pan pas zal de Britse vloot worden terug geroepen, aldus mevrouw That cher. Zij zei zich te kunnen voor stellen dat er dan een tussenlig gende periode ontstaat, waarbij de Verenigde Staten of de Ver enigde Naties de veiligheid van de eilanden garanderen. In die tijd zal er kunnen worden onderhandeld over een oplos sing voor het probleem van de Falkland-eilanden op lange ter mijn. Daarbij zal de wens van de eilandbewoners zelf doorslagge vend moeten zijn, aldus me vrouw Thatcher De premier zei het uitgesloten te achten dat de Argentijnse vlag op de eilanden kan blijven wap peren, nadat de Argentijnse troe pen zich hebben teruggetrokken. „Niet als teken van soevereini teit. De soevereiniteit van de ei landen is steeds Brits geweest, en is dat nog steeds", zo zei ze. De premier legde Argentijnse be schuldigingen dat de Britten op Zuid-Georgië geweld in de crisis hebben geïntroduceerd naast zich neer. „Het is niet aan de Ar gentijnen om over het gebruik van geweld te klagen. Argentinië is zelf met geweld begonnen door de eilanden te bezetten" Mevrouw Thatcher vergeleek de Britse houding jegens de Argen tijnse invasie met die jegens ka pingen. „Je moet die direct stop pen. Als je er geen eind aan maakt, gaat het kwaad steeds verder. Als Argentinië ongestraft een invasie kan uitvoeren, gaan andere landen ook kleinere lan den binnenvallen. Het is onze taak aan die internationale anar chie nu een eind te maken". Douwe Egberts koffie, lekkere koffie. (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - De diplomatieke betrek kingen tussen Frankrijk en Tur kije zullen er niet beter op wor den nu de Franse regering open lijk de zijde van de Armeniërs heeft gekozen in hun vete met de Turken. De Franse minister van binnenlandse zaken (en eerste minister ad interim) Gaston Def- ferre beloofde de Armeniërs „de hulp van Frankrijk bij het win nen van hun zaak". Van de 300.000 Armeniërs in Frankrijk wonen er 80 000 in Marseille, waar Defferre burge meester is. Deze herdachten in de Zuidfranse havenstad tijdens het weekeinde de massamoord op 1,5 miljoen Armeniërs door de Turken in 1915 Deferre beloofde hen een standbeeld ter nage dachtenis „vlakbij de Champs Elysees". De Ttirken hebben nooit deze mas samoord op meer dan de helft van de Armeense bevolking in hun rijk, erkend Na de woorden van Defferre in Marseille liet de Turkse ambassadeur Adnan Bu- lak weten „Als de zaken zo lig gen, is dat heel ernstig Op deze manier wordt het een zaak voor mijn regering!" Evenmin aangenaam voor de Tur ken is de bliksemreis die minis ter van defensie Charles Hernu naar Gnekenland - Turkye's tra ditionele vijand - heeft gemaakt om er een contract voor wapenle veranties te ondertekenen Met name zal Frankrijk de Gneken helpen bij de opbouw van hun - praktisch niet bestaande - lucht vaartindustrie en de „know how" leveren voor een moderne wapenindustrie Wellicht zit er voor de Fransen ook nog de leve ring in van Mirages 2000 en van een raketsysteem voor luchtaf- Het zwaartepunt van de in spanningen om een vreedza me. diplomatieke oplossing te vinden voor het Bnts-Ar-' gentijnse conflict met soeve reiniteit over de Falkland-Ei- landen als inzet, is naar de Amerikaanse hoofdstad ver legd. Voor het forum van de Organisatie van Amenkaanse Staten heeft de Argentijnse minister van buitenlandse za ken de Britse herovering van Zuid-Georgië bestempeld als een daad van oorlog, tegen het westelijk halfrond. Daar door vindt Argentinië dat het recht heeft op de wederzijdse bijstand die het Verdrag van Rio de Janeiro (anno 1947) in zulke gevallen belooft De Amerikaanse bewindsman Alexander Haig evenwel waarschuwde in zyn rede te gen de toepassing van dit ver drag in deze omstandighe den, die noch passend noch nuttig zou zijn, aangezien het geschil tussen Argentinië en Groot-Brittannie niet binnen dit collectieve veiligheidska der kan worden geregeld. Volgens Haig moeten de on derhandelingen doorgaan, omdat anders de oorlogshan delingen zich in de komende dagen zullen verhevigen. Volgens Costa Mendes heeft Argentinië vredesvoorstellen gedaan, doch hebben de Brit ten die met een oorlogsdaad doorkruist. „Het Verenigd Koninkrijk heeft met deze stinkende, gewapende agres sie het Argentijnse land ge wond en de mannen die de waardigheid van de Amen- ka's verdedigen in een po ging gebieden die aan ons be horen opnieuw te koloniali seren". Dit duidelijke beroep op Interamerikaanse solidari teit en op zyn minst Latynsa- merikaanse eenheid vond steun in een verklaring die 92 niet-gebonden landen in New York hebben uitgegeven waarby zich zich achter de Argentijnse territoriale aan spraken stellen. Het ziet ernaar uit dat Argenti nië in de OAS niet op veel meer mag rekenen dan met de mond beleden solidariteit van een meerderheid, zonder dat die in feitelijke maatrege len zoals economische en di plomatieke sancties, laat staan militaire bijstand wordt omgezet. Weerstand De Argentijnse aanspraken op een positie als slachtoffer van agressie (die het zelf heeft veroorzaakt door van de inlij ving van de Falkland-eilan den onder zyn blauw-witte vlag een militair avontuur te maker.), stuit ook binnen de OAS op grote weerstand. Het Argentijnse optreden vormt een van de bizarre elementen in dit conflict, dat vérstrek kende consequenties kan hebben. Daarbij gaat het met slechts om het gevaar van een militaire escalatie, maar ook om de handhaving van internationale rechtsregels en de geloofwaardigheid van de Verenigde Staten, zowel tegenover zyn Europese bondgenoten, als ten aanzien van de Latijnsamenkaanse, de Centraalamenkaanse en Caraibische landen. President Reagan heeft giste ren gezegd dat de beschikba re tyd voor het bewerkstelli gen van een vreedzame op lossing snel verstrijkt, maar dat de VS vastbesloten blij ven alles te doen dat Groot- Bnttannie en Argentinië kan helpen hun geschillen zonder verdere conflicten op te los sen. Hy noemde de toestand in het Zuidatlantisch gebied ernstig en noemde arbeid voor vrede zowel een morele plicht als een praktische noodzaak. „Wy moeten ons geen illusies maken", zei Reagan in een toespraak tot de Amenkaanse Kamer van Koophandel „Deze taak is buitengemeen moeilijk en wy kunnen de problemen in de wereld evenmin oplossen als wij ons ervan kunnen los maken. Maar het zoeken naar vrede biedt de zekerste weg om alles dat ons lief is te be waren en de nachtmerries die wy vrezen te vermyden". De secretarisgeneraal van de OAS, Alejandro Orfila, een Argentyns diplomaat die voorheen zyn land m Was hington vertegenwoordigde, zegt dat de organisatie voor misschien wel de moeilijkste uitdaging staat die zy ooit on der ogen heeft gezien „De vrede in de Amerika's is ge broken. maar de zaak van de vrede is in leven en maakt het goed". Het was vooralsnog niet duidclyk of hy daarmee poogde enige vooruitgang te suggereren in de inspannin gen van de Amenkaanse mi nister van buitenlandse za ken de Argentynen tot nieu we besprekingen in Buenos Aires te brengen, op basis van zyn laatste ideeën, die de Bntten reeds als ontoerei kend hebben bestempeld Zondagavond weigerde de Ar- gentynse minister Costa Mendes met Haig te gaan pra ten. na de Britse aanval op Zuid-Georgië. Zyn norse aan kondiging dat dit een stilleg gen van de onderhandelin gen betekende, bleef niet lang overeind, want gisteren, voor het begin van de OAS- vergadering. zat hy al by Haig. Deze op zijn beurt had daartoe de dreiging niet per- soonlyk de byeenkomst te zullen bywonen als hefboom gebruikt. Daarmee kon een groot gewicht aan gekwetst Argentijns „machismo" wor den gekanteld, aangezien men te Buenos Aires ten kos te van alles wil voorkomen, dat by een totaal mislukt Amerikaans bemiddelen de VS zich vierkant achter de Bntten stellen, omdat de Ar gentijnen in de Verenigde Naties niet op steun kunnen rekenen, in de OAS niet meer dan morele bijstand mogen verwachten en tijd willen Speling In Washington wordt het niet aannemelijk gevonden dat de Britten met de herovering van Zuid-Georgië definitief van verder geweld zullen af zien Wel neemt men aan dat de onderhandelingen nu weer wat speling krygen en waarnemers hier denken dat de Argentynse positie in de OAS iets is versterkt nu de Britten hebben teruggesla gen. Amerikanen en Argen tijnen veronderstellen, dat de Bntten van geweld zullen af zien, zodra het waarschijnlijk wordt dat Haig op korte ter- myn wederom naar Buenos Aires zal vliegen. Te Washington neemt - in het Congres onder meer - de druk toe op de regering om zyn positie in het conflict duidelijk te maken. De sena tor Tower (voorzitter van de commissie voor de strijd krachten) zei dat de VS geen andere morele of praktische optie heeft. Zyn collega Jack son wil dat de VS zich aan sluiten bij de boycot van Ar gentinië die de EG heeft inge steld. En George W Ball, voormalig onderminister van buitenlandse zaken en een autoriteit op het gebied van buitenlandse politiek, schryft dat de VS op korte termijn de indruk moeten wegnemen dat de VS aarze len omdat het de Argentynse steun en bereidheid in Nica raguaanse zaken te modde ren niet wil missen. Ball: „Hoewel het de 600 000 schapen op de Falkland-ei landen vermoedelyk een zorg zal zyn onder welke vlag zy worden verzorgd, geschoren en uiteindclyk opgegeten, de mannen, vrouwen en kinde ren, die de Falkland-Eilan den bevolken hebben recht op zelfbeschikking en be scherming tegen illegale uit nodigingen van een aantoon baar incompetente militaire junta. Het is tyd dat wy kleur bekennen". De Cubaanse steun voor Ar gentinië (hoewel Cuba, een van de 22 ondertekenaars van het Rio-vcrdrag in 1962 uit de OAS werd gezet), is niet al leen vreemd: een linkse dic tatuur steunt een rechtse dic tatuur - zij maakt de Argen tijnse positie tegenover de andere Zuidamcnkaansc lan den ingewikkeld. Tussen de suitedeuren van het wereld gebeuren speelt zich in de ko mende dagen te Washington dan ook. onder leiding van de nieuwe Urn gut* se voorzitter, Estanislao Valdes Otero, de stryd af om rangschikking van de macht in een aan vaardbaar internationaal rechtsverband. Met op de achtergrond de vrees dat by uitblijven van een eenduidi ge uitspraak andere lidmaten van de organisatie zoals Ve nezuela en Guatemala en Chili hun aanspraken op Guyana. Belize en een Argen tynse eilandengroep met ge weld kracht by zullen zetten Het is dit soort escalatie dat mannen als de Nederlands minister van buitenlandse za ken Van der Stoel tot de grootste bezorgdheid brengt, ook al wordt de laatste jaren dan weinig meer gehoord over de voorheen op CuraOao vaak geuite veronderstelling dat Venezuela wel eens een hand zou kunnen uitsteken naar dat eiland en zyn gigan tische raffinaderij complex HENK KOLB

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11