Britten op Zuid-Georgië Zuid-Georgië onwaarschijnlijk oorlogstoneel Israël strijkt vlag boven Sinaï Herovering na beperkte tegenstand Argentijnen Mogelijk veertien doden na brand Tientallen doden zestig gewonden Werkloze jongeren slaags met politie MAANDAG 26 APRIL 1982 Buitenland PAGINA 9 JERUZALEM (DPA) - Met een eenvoudige militaire plechtigheid heeft Israël gisteren officieel het schie reiland Sinai verlaten. Bijna 15 jaar na de verovering van de woestijn en 3 jaar na sluiting van het vredesverdrag met Egypte, werd in Sjarm-el-Sjeik in het uiterste zuiden van de Sinai de vlag met de Davidster gestreken "Dit is geen terugtrekking in het aangezicht van de vijand, maar verovering van de vrede", verklaarde minister van defensie Ariel Sjaron in een door de Israëlische militaire radio omgeroepen dagorder De minister noemde de "Ruines van Yamit". de door joodse kolonisten gestichte en intussen door het Is raëlische leger vernietigde stad op het schiereiland, "eeuwig bewijs ervoor dat wij al het menselijke en zo mogelijk meer gedaan hebben om het vredesver drag na te komen". Wat daar is gedaan, de vernietiging van een Israëli sche stad. zal geen Arabisch leger ooit gelukken, voegde hij eraan toe. Symbolisch voor het einde van de Israëlische aanwe zigheid in Sinai was wel dat een aantal uren ver streek alvorens men in Israel op de hoogte was van de vlagceremonie in Sjarm-el-Sjcik. "We hebben er geen verbinding mee", zei men in officiële kringen President Hosni Moebarak van Egypte heeft gisteren telefonisch vanuit Cairo gesproken met premier Me- nachem Begin van Israel, aldus de Israëlische leger radio. Het gesprek was in Israël niet verwacht en verraste Begin. A/Wharak herhaalde de verzekeringen aan het adres van Israel die hij al eerder gegeven heeft, dat aan de vredige betrekkingen die tussen Israel en Egypte heersen, niet getornd zal worden nu Sinai weer in Egyptische handen is. Minister Sjaron beloofde dat Israel nu in sneller tem po de bezette westelijke Jordaanoever. de Strook van Gaza en de geannexeerde Hoogte van Golan zou koloniseren - alle gebieden die tegelijk met Sinai in de juni-oorlog van '67 werden ingenomen. "Wij zullen onze aandacht richten op versterking van onze defensie en onze vooruitgang op alle terrei nen". aldus Sjaron. In Rafah en Sjarm-el-Sjeik werd de Egyptische vlag gehesen en er werden vier nieu we grensovergangsplaatsen in gebruik genomen De internationale grens in Sinai wordt nu binnenkort bewaakt door een internationale vredesmacht van 5.000 man. die na lang politiek gehakketak tot stand kwam. Aan Egyptische kant zal zy de vergaand ge demilitariseerde zone bewaken. Tussen Israel en Egypte bestaat nog verschil van me ning over de definitieve grenslijn ten zuiden van de stad Eilat aan de Rode Zee. Hierover is zaterdag avond nog onderhandeld tussen de Egyptische on der-minister van buitenlandse zaken Ghali. de di recteur-generaal van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken. Kimche, en de waarnemende Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Stoessel Men koesterde de hoop binnenkort tot een vergeltyk te komen, verklaarde een WOOfdvOMte van de Israëlische ambassade in Cairo. (Van correspondent Henk Dam) LONDEN - Britse troepen hebben gisteren het eiland Zuid-Georgië op de Argentijnse bezetters heroverd. Bij deze invasie zijn aan Britse kant geen doden gevallen, aldus minister Nott (defensie) gisteravond laat. Nott las een verklaring voor, waar in staat dat de Britse militaren, toen ze met helikopters aan land werden gebracht, slechts be perkte tegenstand van de Argen tijnse troepen ondervonden. Nott zei. dat hem niet bekend was of bij de actie slachtoffers aan Argentijnse zijde zijn geval len. Volgens de minister van defensie werd. al snel nadat de Britse troepen aan land waren ge bracht, de witte vlag gehesen door de ongeveer 40 Argentijnse manschappen op Zuid-Georgië. Premier Thatchers eerste reactie op de herovering: „Laten we blij zijn met dit nieuws, en de troe pen die dit werk hebben uitge voerd, feliciteren". Engeland heeft met de herovering van Zuid-Georgië, een geisoleerd eiland vlak bij het Zuidpoolge bied, dat 1200 kilometer van de Falkland-eilanden ligt maar er administratief bijhoort, voor het eerst sinds drie weken geleden de Falkland-crisis begon, zelf ge weld gebruikt. De Argentijnse minister van bui tenlandse zaken, Costa Mendez, zei gisteren in Washington dat er. nu er schoten zijn gewisseld, for meel gesproken sprake is van oorlog tussen Argentinië en En geland. Maar mevrouw Thatcher vindt dat het nog te vroeg is om dit te zeggen, en dat er nog steeds onderhandeld kan wor den. Helikopteraanval De invasie van Zuid-Georgië werd voorafgegaan door een aanval van twee Britse helikopters op een Argentijnse duikboot, die vlak bij Zuid-Georgië aan de op pervlakte kwam. De duikboot werd daarbij zwaarbeschadigd, aldus het Britse ministerie van defensie. Het ministerie kon gisteravond laat nog niet melden, of bij de aanval op de duikboot slachtof fers aan Argentijnse kant zijn ge vallen. Wel werd gezegd dat de Argentijnse onderzeeër olie lekte en niet op eigen kracht verder Hoewel gisteravond nog geen vol ledig verslag van de Britse actie op Zuid-Georgië werd vrijgege ven, is in elk geval een globaal beeld van de oorlogshandelingen op dit afgelegen en barre eiland duidelijk geworden. Het staat vast, dat speciale man schappen al donderdag op Zuid- Georgië aan land zijn gebracht. Zij hebben daar de sterkte van de Argentijnse bezettende macht geinventariseerd, en daarvan per radio verslag uitgebracht aan een groep van drie Britse oorlogs schepen, die op dat moment nog onderweg was naar de eilanden. Gisterochtend werd het sein tot de aanval gegeven. Op dat moment moet de Argentijnse duikboot vlak bij de haven van Grytviken, de hoofdstad, van Zuid-Georgië, boven water zijn gekomen. Deze duikboot was een potentiële bedreiging voor de drie schepen, en vandaar dat direct moet zyn besloten de onderzeeër aan te vallen. Twee helikopters be stookten daarop het schip met raketten. Vervolgens zetten andere helikop ters de Britse troepen aan land. die na een kort durend gevecht de witte vlag van de Argentijnen gehesen zagen worden. Daarmee kwam een einde aan de Argen tijnse bezetting van dit eiland, die drie weken heeft geduurd. Dreiging Het werd in het weekeinde gaande weg steeds duidelijker, dat Enge land zijn toevlucht tot geweld, zij het dan ook vooralsnog op be perkte schaal, zou nemen. Zaterdagnacht maakte het ministe rie van defensie bekend, dat rond de Falkland-eilanden nu ook een oorlogszone in de lucht zal gelden. Een week geleden werd een dergelijke zone van 400 kilometer rond de Falkland-ei landen voor de zee afgekondigd. Bovendien, aldus een verklaring van het ministerie, zal elk Argen tijns schip of vliegtuig dat zich in de buurt van de Britse oorlogs vloot bevindt, als vijandig wor den beschouwd en als zodanig worden behandeld. Dat was een niet mis te verstane waarschu wing aan het adres van Argenti nië, dat eind vorige week tot twee maal toe een ongewapend spionagevliegtuig in de buurt van de Britse armada liet vliegen. Beide keren werd dit vliegtuig door Britse straaljagers wegge jaagd, maar dat zal nu, zo mag men uit de verklaring van het mi nisterie aflezen, niet meer kun nen gebeuren. Vanaf nu wordt er geschoten, zo luidt de bood schap. Premier Thatcher heeft gisteren de Engelse koningin van de oor logshandelingen in het Zuidat- lantische gebied op de hoogte ge bracht. Over dit gesprek, dat de gehele middag heeft geduurd, zijn geen mededelingen gedaan. Grytviken. de 'hoofdstad' en haven van Zuid-Georgièzoals het eronder normale omstandigheden uitziet Hier had de aanval door Britse helikopers op een Argentijnse onderzeeer plaats. De invasie volgde kort hierop. Feestje in Brussel werd ramp BRUSSEL (ANP) - Een feestje dat een aantal Turkse gastarbei ders hield in een woning in de Brusselse agglomeratiegemeente Sint Joost ten Node is voor deze mensen zaterdagochtend vroeg uitgelopen op een ramp. De woning waarin gefeest werd met uit Gent en uit Nederland afkomstige familieleden stortte tegen half vijf in de ochtend in. Daarna volgde een gasexplosie waarna de woning in brand vloog. Vier mensen werden onmiddellijk gedood. Volgens gegevens die de brandweer zaterdag tegen de avond verstrekt heeft, werden toen nog vier mensen met ernstige verwondingen in ziekenhui zen verpleegd. Er waren vier licht gewonden, maar er werden op dat moment ook nog tien of elf mensen vermist. Niet uitgesloten is dat hun stoffelijke overschotten onder het puin zullen blijken te liggen. Zekerheid daarover kon nog niet worden verkregen omdat men op een gegeven moment het zoeken in en opruimen van het puin diende te onderbreken wegens instortingsgevaar. De woning die instortte bevindt zich in een oude buurt. Het huis zelf was al meer dan honderd jaar oud. Het verkeerde in slechte staat, maar was niet onbewoonbaar verklaard. Officieel woonden er 27 men- Rond het middaguur hebben koning Boudewijn en Koningin Fa- biola van België een bezoek aan de plaats van het ongeluk ge bracht. Ze werden er te woord gestaan door de burgemeester van Sint Joost ten Node, Guy Cudell Die sprak zaterdag tegen dat het huis zich in al te slechte staat bevonden zou hebben, al gaf hij toe dat men er wel scheuren in had aangetroffen De Brusselse schepen (wethouder) zei de agglomeratiezaken moet behartigen, Barbier, zei zaterdag dat de brandweer pas gewaar schuwd was toen de brand al meer dan een kwartier woedde. Er was eerst een misverstand geweest. Buren hadden gedacht dat er ruzie was toen men hoorde schreeuwen. De brand schijnt ontstaan te zijn op de derde verdieping waar het feest werd ge houden. Hevige brand in Italië (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME - Een hevige brand in Todi (Midden-Italië) heeft gisteren 35 doden en een zestig gewonden geëist. De brand brak tegen het middaguur uit op de tweede ver dieping van het Palazzo del Vig- nola, waar de jaarlijkse tentoon stelling van het Italiaanse anti quariaat wordt gehouden. De vlammen vonden onmiddellijk voedsel in de talrijke oude meu belen en tapijten en de sterke Brandweerlieden vechten tegen het vuur. dat in het Italiaanse Todt 35 mensen doodde en zeker 60 ver wondde. rookontwikkeling bemoeilijkte de vlucht van de honderden be zoekers. die zich op dat ogenblik in de brandende zaal of de daar boven liggende verdieping be vonden. Een aantal van hen kwam in de vlammen om, ande ren sprongen uit de ramen en vielen op straat te pletter. Som migen hebben hun redding te danken aan de tegenwoordig heid van geest van een vrachtwa genchauffeur, die zijn wagen on der de ramen van het brandende gebouw parkeerde, zodat hun val door het dekzeil werd gebroken Van de gewonden, die naar zieken huizen in Perugia, Terni en Ro me werden vervoerd, verkeert een tiental in zo'n ernstige toe stand dat ook voor hun leven moet worden gevreesd. Over de oorzaken was gisteren nog niets bekend. Een enkele van de ge redden meende dat de brand werd voorafgegaan door een ont ploffing. maar de brandweer denkt eerder aan een kortslui ting of de hitte van de tientallen schijnwerpers. Naar de verant woordelijkheid voor de onvol doende veiligheidsvoorzienin gen in het gebouw wordt een ge- rechtelyk onderzoek ingesteld BRUSSEL (ANP) - Werkloze.Bel gische jongeren zijn zaterdag middag in de Belgische hoofd stad Brussel slaags geraakt met politie en rijksmacht. Er vielen over en weer rake klappen, maar niemand raakte ernstig gewond. Een aantal van de voor werkgele genhed betogende jongeren wa len van het land te voet naar Brussel getogen Men trof elkaar zaterdagmiddag in Brussel waar tussen de 25.000 en 30.000 jeugdi ge betogers door de straten trok ken. Politie en rijkswacht waren met merkwaardig zwaar mate riaal, zoals pantserwagens en wa terkanonnen. aanwezig eerder deze week uit andere de De jongeren t en aanzienlijke verkorting van dc normale werk week. namelijk tot 35 uur om al dus de beschikbare arbeid beter te verdelen. Een op de drie Belgi sche werklozen is niet ouder dan 25 jaar Dat betekent dat er ruim 150.000 jeugdige werklozen zyn De betoging was georganiseerd door een groot aantal Belgische jongerenorganisaties. Een ver- wyt dat deze organisaties de r«- gering maken is dat ze "miljar- den (franken) aan het bedryfslc- ven schenkt zonder dat daar de verplichting tegenover staat om ook maar cén arbeidsplaats te scheppen De jongeren eisten voorts "een andere maatschappij waarin we ons goed voelen, die ons zinvol werk en een toekomst geeft Wie zou ooit hebben kunnen vermoeden dat het barre ei land Zuid-Georgië nog eens het toneel zou worden van oorlogshandelingen? Van in vasies, schotenwisselingen, gewonden en doden7 Want zyn de Falklands al een weinig vreugdevolle plaats om te verbly ven, South Geor gië is helemaal een oord dat mensen, ook als ze maar wei nig van het leven verwach ten. maar beter kunnen ver mijden. Dit 180 kilometer lange en ge middeld 35 kilometer brede eiland aan de rand van het Zuidpoolgebied, is niet eens geschikt voor menselijke be woning. Het is er guur en naar. de wind gaat er nooit liggen, en bovendien is juist deze maand de winter begon- En dat brengt in deze streek wat met zich mee. De tempe raturen zyn nu al naar zes tot vyftien graden onder het vriespunt gaan dalen, en het zal snel nog aanzienlijk kou der worden. Er is wat sneeuw gevallen, en er zal nog veel vallen. Bovendien teisteren in dit jaar- getyde zwiepende stormen de kale. onbegroeide rotsen van de eilanden. Wie gaat om zo'n troosteloos oord nu een gevecht beginnen? Er is nu werkelijk niets op het eiland, dat het leven plezierig maakt Alleen pinguïns en zeehonden, dieren met een centimeters dikke speklaag, houden het er uit. Voorts is er een vlottende bevolking van Bntse wetenschapsmensen. De Britten bestuderen er de dierenwereld, en doen er geo logische onderzoeken. Er zyn enkele hutten voor deze we tenschappers ingericht, die in de winter gewoonlijk leeg staan. Want dan worden de omstandigheden zelfs voor geharde en goed uitgeruste onderzoekers te bar. Op dit onherbergzame eiland, een van de laatste echt eenza me plekken op de wereld, be gon in maart de Falkland cri sis. Een groepje Argentijnen kwam toen by Grytviken aan land. Grytviken zou men met enige goede wil de hoofdstad van Zuid-Georgië kunnen noe men. Er staat een kerkje, er staan enkele watertanks, en er bevinden zich de restanten van een fabriekje waar vroe ger walvissen werden ver werkt. Om dat fabnekje ging het. De Argentynen zeiden dat ze een contract hadden dat hun het recht gaf de fabriek te slopen. Ze wilden het oude ijzer weg halen. Provocatie Maar de Argentynen hadden geen visum. Ze liepen boven dien met wapens rond. en lie ten de vlag van hun land in de gure wind wapperen Het bezoek van de Argentynen was als provocatie bedoeld, een opzet die, zoals inmid dels is duidelyk geworden, geheel is geslaagd De Falkland eilanden werden op 2 april bezt, en Zuid-Geor- gie enkele dagen later. Die laatste bezetting verliep niet zonder slag of stoot. Dé 20 Britse militairen die er in middels zaten, boden aan vankelyk hevige tegenstand en schoten twee Argentynse helikopters uit de lucht Daarby vielen doden, volgens de Argentynen dne, maar volgens de commandant van de Bntse manniers zeker 15 tot 20 Hy was het. die het sein tot overgave gaf aan zijn manschappen. omdat de overmacht te groot was Tot zondag was de situatie zo. dat enkele tientallen kleu mende Argentijnse militairen op Zuid-Georgie de komst van de vijand zaten af te wachten. Elders op het eiland zaten en zitten 13 Britse we tenschapsmensen. alsmede die bezig zyn met het maken van een tv-do- cumentaire. De laatste groep zal er niets van hebben gemerkt dat de Brit se militairen aan land kwa men. De wetenschappers en de tv-mensen waren tiental len kilometers van het toneel van de schermutselingen ver- wyderd. Hoewel op dit moment nog met precies bekend is hoe de in vasie in z'n werk is gegaan, staat vast dat het de Britten weinig moeite moet hebben gekost aan land te komen. De noordclyke kustlijn van het eiland heeft een aantal zeer diepe inhammen, die ook grotere schepen in staat stel len de kust zeer dicht te nade ren Zandstranden langs de baaien maken ht aan land ko men van manschappen ge makkelijk Het is tekenend voor de situatie op Zuid-Georgie dat enkele tientallen Britse militairen al sinds donderdag op het ei land waren, zonder dat de Ar gentynen dat wisten. De Argentynse militairen im mers zaten allemaal in de buurt van Grytviken, en de Britten hoefden maar een an dere baai dan die by Grytvi ken te nemen, om ongezien aan land te komen. Heeft Zuid-Georgie voor de Britse vloot enig belang? Ze ker, hoewel dit belang ook weer niet overschat moet worden. Op South Georgia staan een aantal tanks, die vroeger voor de opslag van walvisvet werden gebruikt. In die zeer grote tanks kan nu brandstof worden opgesla gen Een basis op Zuid-Georgië kan bovendien in de behoefte van de vloot of een deel ervan, aan drinkwater voorzien. De manschappen, die drie we ken op zee hebben gezeten, kunnen voorts dc benen weer eens strekken, als ze daar in het grimmige weer tenminste zin in hebben. Maar militair gezien hebben de Britten verder met zoveel aan Zuid-Georgië Vliegtuigen kunnen er niet landen, en bo vendien ligt het eiland 1200 kilometer van het belangrijk ste doel van de vloot, de Fiük- land eilanden, verwijderd. En het gaat hier om 1200 kilome ter zeer ruwe zee. by een wind die geregeld tot orkaan- sterkte aanzwelt. Weinig betekenis De Bntse herverovenng van Zuid-Georgie heeft boven dien op zichzelf weinig bete kenis voor de gebeurtenissen op de Falkland eilanden Het eiland hoort weliswaar in be stuurlijk opzicht by de Falk land eilanden, maar maakt er juridisch geen deel vanuit. Met hun invasie hebben de Bntse militairen dus geen stukje van de Falkland eilan den veroverd, en verandert er weinig aan de status quo daar. Geheel anders ligt het natuurlijk met de psychologi sche betekenis van deze ver ovcring. De slag op Zuid-Georgië bete kent in feite een forse waar schuwing aan het adres van de Argentynen Engeland heeft met de invasie laten we ten niet te bluffen, maar wel degelijk geweld te willen en te zullen gebruiken om de Falkland eilanden weer on der Brits bestuur te brengen In Londen is het wachten nu op een Argentynse reactie Mis schien wordt de junta nu bang. en ontstaat de door En geland gewenste ruimte voor onderhandelingen over de toekomst van de Falkland ei landen Maar wellicht besluit Argenti nië juist terug te slaan Op het zo afgelegen Zuid-Georgie. waarvan tot enkele weken ge leden vrijwel niemand zelfs maar het bestaan vermoedde, is in dat geval gisteren het startsein gegeven voor een bizarre, maar daarom toch niet minder ernstige en ge vaarlyke oorlog HENK DAM

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9