Ziektewet: harde opstelling PvdA Akkoord over gasprijs tuinders Geruisloze aftocht koningin Beatrix Materieel Unifil rampzalig Ook geschil rond koopkracht MAANDAG 26 APRIL 1982 Binnenland PAGINA 7 Boodschap ging aan meeste Amerikanen voorbij Premier Van Agt, geflankeerd door een in oud-Nederlandse kle dij gehuld bloemenmeisje, droeg gisteren op geheel eigen wijze een steentje bij aan de "verkoop" van Nederland in de VS. Hij nam deel aan een in New York gehouden fietsmarathon DEN HAAG (GPD) - Wanneer CDA en D'66 de ziektewetplannen van het kabinet blijven afwijzen, zullen die partijen niet meer bij de PvdA hoeven aan te komen met verhalen over noodzakelijke bezuinigingen. Dat dreigement uitte PvdA-fractieleider Wim Meijer zaterdag voor de VARA-radio. „Wie deze voorstellen verwerpt, maakt de mogelijkheden om om te buigen aanzienlijk kleiner. Dat moeten CDA en D'66 zich goed realiseren", zei Meijer. Hij meent dat het politieke gezag van het kabinet ernstige schade zal oplo pen wanneer het ziektewetplan van Den Uyl wordt getorpe deerd. Nijpels: extra heffing niet te aanvaarden DEN HAAG (ANP) - De WD- fractie in de Tweede Kamer heeft "met grote verbazing kennis ge nomen van de plannen van het kabinet om na een half jaar aar zelen, treuzelen, wikken en we gen, plotseling een zogenoemde solidariteitsheffing in te voeren" Voor de WD is het "onbegrijpe lijk en onaanvaardbaar, dat het kabinet deze. heilloze weg van een ordinaire belastingverho ging inslaat". Dit staat in een za terdag bekend gemaakte verkla ring van de nieuwe fractieleider van de WD, drs. E. Nijpels. Hij constateert, dat de regering met een solidariteitsheffing in strijd handelt met de wens van het CDA. Nijpels herinnert in zijn verklaring aan een met steun van de WD aangenomen motie van CDA-fractievoorzitter Lub bers, waarin volgens hem de soli dariteitsheffing wordt afgewe- WEERRAPPORTEN Amsterdam geheel bew. 14 De Bilt motregen 14 Deelen regen 15 Eelde zwaar bew. 12 Eindhoven motregen 15 Den Helder geheel bew. 10 Rotterdam motregen 13 Twente Vlissingen Zd.-Limburg Athene Barcelona Berlijn Bordeaux rankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg motregen motregen 11 regen 15 on bew. 16 onbew. 16 motregen 16 /aar bew. onbew. onbew. onbew. De PvdA-fractieleider zei dat voor de 700 miljoen gulden die de ziektewetmaatregel oplevert niet zo maar een andere maatregel is te vinden. Meijer dreigde bij ver werping van het ziektegeldplan tegen een onderdeel van de ko mende Voorjaarsnota te zullen stemmen: de verschuiving van 1 procent premielast van werkge vers naar werknemers. Hij kondigde dat aan, omdat hij verwacht dat bij het niet door gaan van de zietewet-plannen een verhoging van de premie voor de ziektewet onontkoom baar is. Anders is die sociale ver zekering niet langer te betalen. „Daarnaast ook nog eens een premieverschuiving kan niet", zei Meijer. „Dan gaat die ver schuivingsoperatie niet door". Voor de TROS-radio bepleitte D'66-fractieleider Brinkhorst za terdag juist wel een koppeling van premieverhoging en premie verschuiving. Hij is tegen de hui dige zieketewetvoorstellen van het kabinet, omdat die de kosten afwentelen op het bedrijfsleven. D'66 wil dat het plan deze week helemaal niet door de Tweede Kamer in behandeling wordt ge nomen. In plaats daarvan wil Brinkhorst een premieverhoging „meenemen" bij de Voorjaarsno ta. Volgens Brinkhorst gaat het bij de ziektewet om een louter zakelijk geschil met de PvdA-fractie en het kabinet. „We willen niemand beentje lichten. Maar alleen het feit dat Den Uyl in een eerder stadium voor het ziektewet-plan gevochten heeft, is voor ons nog geen reden dan maar een slecht voorstel aan te nemen" Lubbers (CDA) noemde de nade len in het kabinetsvoorstel groter dan de voordelen. Met name zet hij vraagtekens achter de ge raamde opbrengst van 500 mil joen gulden als gevolg van een te verwachten daling van het ziek teverzuim. Zolang het kabinet niet de CDA-vrees wegneemt, dat de werkgevers door de ziek tewetplannen hun lasten zien stijgen, zal Lubbers' fractie niet voor stemmen. Lubbers verwierp zaterdag het plan dat PvdA-collega Meijer vrijdag lanceerde, om sociale premies niet langer aftrekbaar te doen zijn voor de inkomstenbe lasting. „Geen schot in de roos", oordeelt Lubbers. Hij ziet het als een regelrechte belastingverho ging, die ook de mensen met de lage inkomens zou treffen. i-inkomen te bescher men, moet volgens Lubbers dat onderscheid worden gemaakt. Hij zei het uitermate jammer te vinden, „dat de PvdA niet blijkt in te zien dat het uitmaakt of je in slechte tijden alleen van je AOW leeft, of ook nog andere inkom sten hebt" Tijdens een verkiezingsbijeen komst in Leiden zei Brinkhorst het „eenvoudig ondenkbaar" te achten het koopkrachtverlies voor de minima dit jaar over de hele linie te kunnen beperken tot één procent, zoals in het regeera- koord was afgesproken. Maar een koopkrachtverlies van 1,9 procent, zoals onlangs door Van Agt in een brief aan de Tweede Kamer genoemd, vindt D'66 on aanvaardbaar groot. „We zullen met voorstellen komen om dat lager te doen zijn", aldus Brink horst. Bloemencorso druk bezocht NOORDWIJK - Overstelpend druk was het zondag in Noordwijk. Langs de Wilhel- minaboulevard waren daar de praalwagens van het bloe mencorso van de bollen streek opgesteld. Zaterdag reed het corso de bollen streek. Voor het eerst sinds jaren scheen tijdens het corso de zon. Staatssecretaris Stemerdink: Oprichting RMS herdacht DEN HAAG (ANP) - Ruim 800 Zuidmolukkers. behorend tot de Badan Persatuan, hebben zaterdag in Den Haag het feit herdacht dat het zon dag 32 jaar geleden is dat de republik Maluku Selatan (RMS) werd geproclameerd. Zij trokken demonstrerend door de Haagse binnenstad en boden petities aan bij de Russische, Indonesische en Amerikaanse ambassade. Daarin onderstrepen de Zuidmolukkers nog eens dat zij door zullen gaan met hun strijd voor een onfahankelijke RMS. waar de rechten volgens hen voortdurend door de Indonesische overheersers worden vertrapt. Na de demonstratieve tocht trokken de Zuidmolukkers naar de Houtrus- thallen voor een manifestatie met zang en dans (foto). Zij werden hier onder meer toegesproken door ir. J.A. Manusama. president in balling schap van de Badan Persatuan. SCHIPHOL (ANP) - De staat waarin het materieel van het Ne derlands Unifïl-detachement in het zuiden van Libanon zich be vind is rampzalig. Het materieel is zo slecht, dat als er niet op zeei korte termijn maatregelen wor den genomen, het detachement de opgelegde taken niet meer kan uitvoeren. Dit heeft staatssecretaris Stemer dink van defensie gistermiddag op Schiphol meegedeeld na zijn aankomst uit Beiroet. Hij heeft een werkbezoek van drie dagen aan de Nederlandse troepen in Zuid-Libanon gebracht. "We maken een goede sier met de prestaties van onze Nederlandse militairen daar, en terecht, maar het is wel de sier maken op een koopje", zo zei een verontwaar digde Stemerdink. Het onderhoud aan de nog in ge bruik zijnde voertuigen kan niet meer worden uitgevoerd, omdat er geen materieel ter vervanging meer beschikbaar is. De uitrus ting van de veldkeukens ver keert in zeer slechte staat en is grotendeels niet meer bruikbaar. De daken van de onderkomens lekken en geen betonmolen is meer in werking. "De troepen werken daar letterlijk nog met anderhalve jeep en an derhalve drietonner", aldus Ste merdink. Op de vraag hoe het zover heeft kunnen komen kon de staatsse cretaris geen antwoord geven. "Iedereen heeft kennelijk ge wacht op wat anderen zouden doen. De VN moet eigenlijk de vervanging van het materieel be talen. maar de VN heeft daar geen geld voor. Dus zullen wij het moeten betalen. Als we dan zo trots zijn op wat de militairen daar verrichten, dan zal er ook voor betaald moeten worden", zo zei Stemerdink. Hij kon geen be dragen noemen, die met de ver vanging van materieel gemoeid zouden zijn, maar hij zei wel dat "het niet om enorme bedragen" zou gaan. Het was het eerste bezoek dat Ste merdink aan de Nederlandse troepen in Libanon heeft ge bracht. Hoewel hij zelf geen ver gelijking kon maken, was hem volgens zijn zeggen niets geble ken van een verhoogde spanning in dat gebied als gevolg van de Israëlische luchtaanvallen van afgelopen woensdag op de Liba nese hoofdstad Beiroet. Als ge volg van deze aanvallen heeft Stemerdink, die woensdag is vertrokken, de heenreis in Athe ne moeten onderbreken. Don derdag is hij vandaag via Tel Aviv naar Zuid-Libanon doorge reisd. UTRECHT (ANP) - Drie jonge lui uit Utrecht en omstreken hebben dit weekeinde tegen over de politie bekend dat zij vrijdagavond met een karabijn hebben geschoten op een Utrechts jongerencentrum. De drie knapen, 18 en 19 jaar oud, waren kwaad geworden omdat zij het jongerencentrum niet in mochten omdat zij geen lid wa- Brand treft natuurgebied op Veluwe ARNHEM (GPD) - De brand m het Veluwse natuurgebied ten zuiden van het zweefvliegveld Teriet bij Arnhem heeft 50 hecta re heide verwoest. Brandweer korpsen uit de regio Arnhem, Ede en Apeldoorn zijn zaterdag tot laat in de avond in de weer geweest met de bestrijding van de vlammenzee die op sommige plaatsen meters hoog oplaaide. Door de sterke noordelijke wind woekerde het vuur met een snel heid van 10 kilometer per uur over de kurkdroge heide. In totaal zijn 21 speciaal voor bos- en heidebrand aangepaste blus- wagens ingezet. Met 2000 liter water per minuut werd het vuur bestreden door 150 brandweer lieden. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de omvang van de schade groot was. Na een eerste verken ning werd gesproken van 100 hectare en later zelfs van 200. Commandant Lavén zegt echter dat de omvang beperkt is geble ven omdat graslanden die door het vuur werden ingesloten niet in brand raakten. Tijdens de brand is de verbin dingsweg tussen Arnhem en Apeldoorn, de N-50, bijna twee uur afgesloten voor alle verkeer. Dit werd gedaan omdat nieuws gierig publiek de af en aan rij dende tankauto's hinderden. De Koningsweg werd in verband met sterke rookontwikkeling eveneens enige tijd afgesloten. De heide die zaterdag in de as werd gelegd ligt ongeveer 500 meter ten noorden van de 360 hectare die in 1976 tijdens de gro te Veluwe-brand in vlammen op ging. Dodelijke ruzie om kinderfiets AMSTERDAM (ANP) - Een ruzie om een kinderfietsje is zaterdagavond uitgelopen op een steekpartij die het leven heeft gekost aan de 37-jarige Amsterdammer R.C.E. aan het Valeriusplein. De ruzie was ontstaan nadat een 13-jarig Turks jongetje het fietsje van zijn buurmeis je had ingepikt en mee naar huis genomen. De moeder van het meisje ging daarover bij de ouders van het jongetje haar beklag doen en nam buurman E. mee voor morele steun Het conflict liep zo hoog op dat E. op een gegeven ogenblik met een mes in de rug werd gestoken. Hij overleed enige tijd later. Mallorca Mtinchen Oslo Rome Split half bew. geheel bew. geheel bew. half bew. geheeJ bew. licht bew. licht bew. bew. 18 8 Stockholm Casa Blanca Istanbul onbew. Ernstig conflict De CDA-fractieleider ziet een „ern stig conflict met de PvdA" in het verschiet liggen over de bescher ming van de koopkracht van de mensen met een minimum-inko men. De PvdA verzet zich tegen het maken van onderscheid tus sen „gewone" en „echte" mini ma, waarbij het gaat om verschil tussen kostwinners en anderen en tussen mensen met alleen het minimum-inkomen en die met ook nog een andere bron van in komsten. Bij speciale maatregelen om koopkracht van mensen met DEN HAAG (ANP) - Het Landbouwschap, de Gasunie en de Vegin hebben overeen stemming bereikt over de aanpassing van de tuinbouwgasprijs tot en met 30 sep tember 1984. Dit akkoord blijft in zijn uit werking binnen de wensen van de Euro pese Commissie, die onlangs een com promis-voorstel deed om het al lang sle pende conflict over de tuinbouwgasprijs in ons land op te lossen. De contractpart ners gaan er van uit, dat het thans aan de Europese Commissie voorgelegde ak koord in Brussel volledig zal worden geaccepteerd. De overeenstemming houdt in dat ,en De tuinbouwgasprijs per 1 april 1983 gelijk zal zijn aan de stookoliepariteit plus 0.5 cent per kubieke meter het per 1 april bestaande verschil (10,2 cent per kubieke meter) zal worden inge lopen in drie gelijke termijnen van 3.4 cent per kubieke meter. Aangezien de tuinbouwgasprijs per 1 april reeds is ver hoogd met 2,5 cent per kubieke meter, zal daar I mei aanstaande nog de aanvullen de verhoging van 0.9 cent per kubieke meter worden doorgevoerd en komt daar mee op 34 cent per kubieke meter. - De volgende aanpassingen zullen plaats vinden op 1 oktober 1982 en 1 april 1983. De feitelijke prijsaanpassingen op die da ta hangen verder af van de prijsontwikke ling van zware stookolie gedurende het voorafgaande halfjaar. De ondergrens van 30.000 kubieke meter wordt gehandhaafd. Wel heeft het Land bouwschap weten te bereiken dat in de jaren 1983 een korting van 1300 gulden per jaar wordt verleend aan de verbrui kers met een jaarafname van meer dan 30.000 kubieke meter. In overleg tussen de partners zal nader worden onderzocht of ook ondernemers met een jaarafname van minder dan 30.000 kubieke meter, maar met hun hoofdberoep in de tuinbouw, voor een restitutie in aanmerking kunnen komen. In ieder geval zullen de kosten van het aardgas een belangrijk deel moeten uit maken van zijn totale exploitatiekosten. De aanpassing van de tuinbouwgasprijs op basis van de olieprijsontwikkelingen na 1 april 1983 per kwartaal zal plaatsvin den, dus voor het eerst op 1 juli 1983. Bij de onderhandelingen is tevens gespro ken over het dringende probleem van de minimum-afname verplichting. Het ziet er naar uit. dat voor bedrijven die door energiebesparingsactiviteiten met deze verplichting worden geconfronteerd, een oplossing zal worden gevonden. De voor waarde voor een dergelijke regeling zal binnenkort door de betrokken contract partners worden uitgewerkt. kleine flash-berichten in plaatselijke nieuwsuitzendin gen van televisie en radio, als geroutineerde eerbewijzen aan de vorstin van een klein, en bij tijden als hinderlijk las tig ervaren land. De formele uitnodiging van Het Witte Huis was al niet gemakkelijk verkregen, ruim een jaar ge leden. In het vervolg daar van, bij de voorbereiding, hebben Nederlandse diplo maten bij wijze van spreken vele uren op stoepen en in wachtkamers moeten door brengen voor het regelen van dikwijls zelfs de meest voor de hand liggende zaken. Ondersteboven Even leek het er in Philadel phia op dat een krant groot had uitgepakt vanwege het koninklijk bezoek. Al spoe dig bleek echter dat de grote koppen die de komst van „the Queen" aankondigden, uitsluitend betrekking had den op het feit dat het passa giersschip „Queen Eliza beth" 's werelds grootste zoetwaterhaven kwam aan doen. En het feit dat zelfs in de hoofdstad Washington aanvankelijk vele Nederland se driekleuren achteloos on dersteboven waren opgehan gen, onderstreepte de uit spraak van een der hoogste functionarissen van het Ame rikaanse ministerie van bui tenlandse zaken: „Nederland moet zich van zijn betekenis hier geen overspannen voor stelling maken, voor zover Amerikanen al weten waar het ligt". In de sfeer van wat de Amerika nen beschrijven als „press the flesh", het handendruk- ken, bij ontvangsten en di ners, hebben de Nederlan ders nog wel nadruk kunnen leggen op de opvattingen die de Koningin en haar gemaal trachtten uit te dragen. Niet temin was het zo, dat de Amerikaanse televisie wél de verjaardag van de Britse landsvrouwe vermeldde, ter wijl het Nederlandse bezoek en de belangrijke redevoe ring die Beatrix die dag had afgestoken geheel onge noemd bleef. Waar in Nederland de indruk heeft bestaan dat het konink lijk paar in de VS de (Neder landse) waarheid kwam zeg gen, moet worden vastge steld dat die boodschap niets nieuws inhield voor degenen die in Amerika de macht be heren en daar van dag tot dag mee te maken hebben. En voor het wel nieuwe feit dat deze Koningin met verve een duidelijke politieke rol speel de binnen het raam van het Nederlands regeringsbeleid, was in de VS geen interesse te wekken. Niet voldoende Wat dit betreft zou men wel licht kunnen vaststellen dat het bezoek in de kringen van de Amerikaanse publiciteit niet voldoende is „voorbe werkt". Anderzijds hebben de statiediners in Washing ton en aan boord van de „Rotterdam", varend op de Hudson-rivier in New York, zo ongeveer iedereen binnen bereik van Nederlands poli tieke missie-arbeid gebracht, die in deze noordoostelijke contreien van de VS als in vloedrijk bekend staat. NEW YORK (GPD) - Hoewel de Nederlandse regering zich zeer heeft ingespannen om het koninklijk bezoek aan de Verenigde Staten te verhef fen uit de sfeer van dralerige plichtplegingen en er een po litieke boodschap aan te ver binden, is deze opzet min of meer in het water gevallen. Staatsbezoeken, waarvan Het Witte Huis er per jaar zo'n 120 te verwerken krijgt, zijn geen nieuws van betekenis in Amerika, en zodoende heeft koningin Beatrix, haars on danks, min of meer geruis loos de aftocht geblazen. De Amerikaanse media hebben zich bepaald tot de verplichte nummers op stadspagina's en in society-kolommen, tot Op de laatste dag ■jin Beatrix en prins Claus VN- voorzitter Perez de Cuellar.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7