"Links college luchtkasteel" Queen: handelaren in illusies Pleidooi midden- provincie voor en ldeinbediijf D'66-raadslid: verschillen zijn te groot Queen-farts gaan met elkaar op de vuist MAANDAG 26 APRIL 1982 Kopstukken van D'66 in Leiden LEIDEN D'66 begon de campag ne voor de gemeenteraadsverkie zingen zaterdag in Leiden. Kop-| stukken van de partij toeren per bus door het land en arriveerden afgelopen zaterdag op de Lam mermarkt. Vandaar zetten de de mocraten per voet koers richting Pieterskerk, waar een bijeen komst werd gehouden. In de illu sie dat minister Jan Terlouw (economische zaken) zich onder het wandelend gezelschap zou bevinden zoals de organisato ren hadden aangekondigd - was het actiecomité Gasprijsverho- ging Nee present om datgene te benadrukken waaraan het comi té zijn naam ontleent. Terlouw arriveerde pas later in Leiden, maar als (redelijk) alternatief liep tweede-kamerfractieleider Lau rens Jan Brinkhorst door de Leidse straten. In de Pieterskerk hield Terlouw zich later wel met de energietarieven bezig: hij zei de producenten van stoom te zul len vragen om de elektriciteitsta rieven voor de grote industriële bedrijven te verlagen. (Zie ook pagina 7) 'Subsidie voor Leidse initiatieven' hoofd van de D'66-stoet op de Turfmarkt. In de staart x verhoging Nee met spandoeken. LEIDEN De werkgelegenheid in het midden- en kleinbedrijf is voor Leiden van zeer groot be lang en moet gehandhaafd blij ven. De provincie zal de gemeen te financieel ondersteunen bij initiatieven die het behoud van de werkgelegenheid in het mid den- en kleinbedrijf beogen. Dit betoogde provincie-bestuurder Noorland (WD) vanmorgen bij de opening van de ondernemers- dag in de Stadsgehoorzaal. Noor- land rekende voor dat ongeveer achttienduizend mensen in Lei den hun boterham verdienen in het midden- en kleinbedrijf. Van de Leidenaren heeft 61 procent er een baan. Bij de echte kleine bedrijven (minder dan tien werk nemers) werkt toch altijd ruim een derde van de Leidse werkne mers, aldus Noorland. De gedeputeerde wees erop dat de werkloosheid in Leiden groter is dan gemiddeld in Nederland. "In Nederland was per eind maart elf procent van de afhankelijke be roepsbevolking werkloos. In Lei den waren er 4600 werklozen. Dat is ruim veertien procent". "Gelet op deze trieste realiteit ver dient ook Leiden de aandacht van de overheid om te zorgen dat hier iets aan wordt gedaan", al dus Noorland. Hij herinnerde aan de 17 miljoen gulden, die de minister van economische zaken onlangs beschikbaar stelde voor de bestrijding van de werkloos heid in de grote steden. "Dat Leiden met dezelfde proble men kampt, daaraan wordt voor bij gegaan. Toen ik dit onlangs bij staatssecretaris Van Zeil (eco nomische zaken) onder de aan dacht bracht, erkende hij de pro blemen van Leiden, maar zei dat er geen geld beschikbaar was om er iets aan te doen. Deze opstel ling vind ik onjuist". Volgens de gedeputeerde ontloopt de rijksoverheid hier haar vèr- antwoordelijkheid. "In tegen stelling tot de staatssecretaris van economische zaken ben ik als provinciaal bestuurder niet van plan mijn ogen te sluiten voor hetgeen zich hier in Leiden afspeelt". Problemen Noorland wees op de problemati sche situatie in de binnenstad, het tekort aan betaalbare huis vesting voor zowel beginnende ondernemers als voor onderne mers die uit stadsvernieuwings gebieden moeten worden ver plaatst. het tekort aan bedrijfs terreinen in de directe omgeving van de stad en de vaak onvol doende vakgerichte opleiding van de werklozen aan als de gro te economische problemen van Leiden. Noorland zei verder speciale aan dacht te hebben voor projecten gericht op het vergroten van de vakgerichte bekwaamheid van werklozen. LEIDEN "De verschillen tussen de vijf progressieve partijen zijn vaak te groot. Als het numeriek al mogelijk is om een links college te vormen, dan nog is het bestuur lijk ondoenlijk om een coalitie van vijf partijen te vor men. Een links college heeft niet onze voorkeur. Het is een luchtkasteel". Dat zei Hans Glaubitz, gemeente raadslid voor D'66, zaterdagmid dag tijdens een landelijke CDA- bijeenkomst in Leiden over col lege-vorming. Glaubitz, die ove rigens niet in de nieuwe raad te rugkeert, maakte deel uit van een forum, waarin de vier grote partijen waren vertegenwoor digd. De vier sprekers in het forum wa ren het op tenminste één punt met elkaar eens: een college van B en W moet steunen op een rui me meerderheid in de gemeente raad. De Tilburgse PvdA-fractieleider Van Leeuwen verstond hieron der een meerderheid van ten minste 21 of 22 van de 39 raadsze- tels. Een college dat steunt op "de helft plus één" (20 zetels) vond hij ongewenst. Het college zou er een gebrek aan bestuurskwaliteit door krijgen, omdat de geschikte wethouders gevonden moeten worden in een kleine groep. Een ander nadeel van zo'n nipte meerderheid is volgens Van Leeuwen dat de op positie geen kans krijgt door een krampachtige houding van de meerderheid. Binnen die meerderheid is dan te vens geen ruimte voor afwijken de meningen, aldus Van Leeu wen. In Tilburg is een CDA- meerderheidscollege. Van Leeuwen vond overigens dat het Tilburgse meerderheidscol lege wel ten goede kwam aan de duidelijkheid voor de kiezer. "Er is een conservatief beleid ge voerd. Er waren ook duidelijke keuze-mogelijkheden", aldus de PvdA-er. Slagvaardigheid De voormalige Haagse wethouder Du Chatinier (CDA) verliet ook het idee van een afspiegelings college, dat op een zeer ruime meerderheid in de raad steunt. "Het CDA moet niet tot elke prijs een zo breed mogelijk college willen vormen. Daarmee is de slagvaardigheid niet gediend". "Maar ik vind dat er niet op voor hand partijen geen enkele van deelname uitgesloten moe ten worden. De partijen kunnen eventueel zichzelf buiten spel zetten", aldus Du Chatinier. De Groningse WD'er Remkes meende eveneens dat een college gebaseerd moet zijn op een pro gramma, maar niet vanwege de politieke duidelijkheid voor de kiezer. Hij vond een programma niet meer dan een hulpmiddel bij het uitzetten van een politieke In de discussie met de zaal kwam de vraag ter sprake of het CDA en de WD zich zouden moeten houden aan het 'samen uit, sa men thuis principe'. WD-er Remkes kon vertellen over de er varing in Groningen, waar de WD nu met de PvdA praat, om dat het Verschillende malen door het CDA in de steek was gelaten. De CD A-lijsttrekker uit Delft kon vanuit de zaal uit eigen ervaring precies het tegenovergestelde vertellen. Glaubitz (D'66) conclu deerde: "Men moet zich geen il lusie maken over de solidariteit tussen de partijen. Ieder komt voor zijn eigen hachje op". LEIDEN - Een op de Boommarkt, voor hotel-restaurant Minerva, geparkeerde Engelse touringcar is in de nacht van vrijdag op za terdag leeggeroofd. De linker- voordeur van de bus werd gefor ceerd en er werden honderd pak jes sigaretten, 24 cassette-band jes en de boot-ticket voor de te rugtocht naar Engeland gesto len. Schade: 2100 gulden. In dezelfde nacht werden uit een fietsenhandel aan het Levendaal zes fietsen waarvan enkele race fietsen gestolen. Schade: ruim vijfduizend gulden. LEIDEN - Het dubbelconcert van Queen veroorzaakte het afgelopen weekeinde de nodige opschudding. Bij een vechtpartij tussen twee groepjes Queen-fans uit Vianen en Capelle aan de IJssel werd zaterdag avond een 19-jarige inwoner van Vianen een tand uit zijn mond gesla gen terwijl een geparkeerde auto werd beschadigd door een omgegooid dranghek. Vier fans in de leeftijd van 18 tot 21 jaar werden voor verhoor mee naar het politiebureau genomen. Diezelfde avond sloeg een buiten zinnen geraakte fan op de parkeerplaats van de Groenoordhallen een paar autoruiten in om zich vervolgens tussen de mensenmassa uit de voeten te maken. De Sirenes presenteert langspeler LEIDEN - Het verschijnen van de eerste langspeler van het Leidse feministische koor De Sirenes is zaterdagavond gevierd met een groot feest. Een goed gevuld Volkshuis (meer dan 250 mensen) juichte de zestien Sirenes toe die vooral liedjes van hun langspeler zongen. De humoristische en kritische tek sten bleken goed bekend bij het publiek. De zaal zette zelf in bij een schlager' als "Handjes boven de deken". De Leidse popgroep Munk begeleid de de Sirenes bij een 'toegift' van drie nummers waarna het Ver- zetscabaret (Hans de la Mar en Rien Koolhaas) zijn mannen- plaat "De hyena's" presenteerde. Munk en de vrouwenhand Trevi- ra 2000 maakten er een swingend feest van. Hoewel de elpee van de Sirenes tot nu toe alleen verkrijgbaar is bij vrouwenboekwinkels en linkse boekwinkels loopt de verkoop van de plaat "als een trein" Het feministische koor De Sirenes bracht zaterdagavond i huis liederen als "Handjes boven de deken" ten gehore. Zondagavond werd tijdens het tweede concert van de Britse groep een geparkeerde auto opengebroken en leeggeroofd. De buit bestond uit een foto-camara met lensen ter waarde van 1700 gulden, een portemon nee met honderd gulden en enkele cassettebandjes. In de Ketelboetersteeg werden vanochtend vroeg drie gestrande Queen- gangers uit Emmen en Stadskanaal aangehouden. Het drietal had op de Breestraat vuilnisbakken vernield en fietsen omgegooid en was op de Langebrug over een geparkeerde auto gelopen In de wijk Groenoord ontstond gisteravond weer de nodige parkeerover last omdat de dranghekken om de wijk af te sluiten te laat (pas om half acht) werden geplaatst. Zaterdagavond, toen de hekken wel op tijd waren geplaatst, was het volgens de voorzitter van het buurtcomité Francien van der Zijde, voorbeeldig rustig in de wijk. •erleden Henk de H. de Geus overleden Energie-forum Forumdiscussie en theater zijn de ingrediënten van de zesde en laatste bijeenkomst in de energiecyclus van het 'Ener gie Komitee Rijnland'. Forumleden Hans Brecht (Cen trum voor Energiebespa ring). Tjeu Straus (FNV-Zee land) en John Hontelez (Lan delijk Energie Komitee) zwengelen morgenavond vanaf acht uur de discussie aan in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66. Brecht zal uitleggen dat het vol gens het Centrum voor Ener giebesparing mogelijk is dat Nederland binnen twintig jaar 25 procent'minder ener gie hoeft te verbruiken en dat er tevens 518.000 arbeids plaatsen méér kunnen zijn dan nu. En dan bedoelt hij 'zinvolle' en milieuvriendelij ke arbeidsplaatsen. Na de pauze treedt de Limburg se toneelgroep 'GL Twee' op met de voorstelling 'Onder hoogspanning'. Hierin staat de zaak van de Amerikaanse Karin Silkwood centraal. Be smet met radio-actieve stra ling, kwam zij in 1974 om bij een auto-ongeluk. Rozekruizers Het Rozekruizers genootschap houdt morgen een openbare lezing met als onderwerp 'De vernieuwing van het hart'. Plaats van handeling is hotel Nieuw Minerva (Vikingzaal), Vrouwensteeg 11. De aan vang is acht uur. Concert (1) Het Leidsch Politie Muziek Ge zelschap concerteert morgen avond in de aula van het Academisch Ziekenhuis. Een gevarieerd programma wordt aangekondigd en dat begint om acht uur. Concert (2) In het Spaans/Portugees res taurant Iberia aan de Bees tenmarkt treedt morgen- en vrijdagavond een gitarist uit Andalusié op. Zijn naam is onbekend, de aanvang echter nietacht uur. LEIDEN - De banden voor het ope- ra-achtige middenstuk van 'Bo hemian Rhapsody' hadden ze ei genlijk gewoon thuis kunnen la ten. Waar Queen het voor even hélemaal aan de techniek over liet, daar zong de zaal het "Mam ma mia, let me go" veelstemmig mee. Het typeerde twee dingen: 1. een Queen-optreden is eerder een show dan een concert en 2. een Queen-fan is niet zomaar een fan. Als het Britse viertal (aangevuld met toetsenist Morgan Fisher) via een omweg-introotje toch bij een klassieker belandde, dan werden de Groenoordhallen weer voor een aantal minuten community singing-hallen. Neem het nummer 'Love of my li fe'. Alleen Brian May hoefde wat op zijn gitaar te tokkelen. John Deacon en Roger Taylor konden even de stad in en Freddy Mercu ry volstond met zijn microfoon standaard (alle langwerpige ken lijken in zijn handen tot fal lus-symbolen te verworden) het tempo aan te geven. De duizen den zongen moeiteloos alle pletten letterlijk mee. Zelfwerk zaamheid die op prijs werd steld, getuige het laaiende housiasme dat Queen de hele avond ten deel viel. De vier handelaren in illusies we ten dan ook precies wat hun pu bliek wil. Zonder er iets nega tiefs mee te bedoelen, kun je een Queen-concert als pure demago gie bestempelen. Er steekt ten slotte weinig gevaarlijks in de manipulerende Mercury. Niette min is alles bedoeld om een alge hele extase te bereiken. Niet alleen de muziek, maar de he le entourage. Behalve de gebrui kelijke wolkendekken naa Queen een fantastische lichshow bij zich. Drie grote balken met vierkleurige spots zetten het viertal in steeds weer een ander licht. Alles in het teken van de suggestie. Mercury verwoordde het zelf het best (zie Elseviers Magazine van vorige week)"Ei genlijk hebben we niets te zeg gen, maar we zeggen het zo Afijn, de zater- en zondagavond kon voor de bijna twintigdui zend liefhebbers niet meer stuk en daar ging het tenslotte om. Ook de neutraler gestemde toe schouwer kon trouwens weinig anders dan onder de indruk ko men van het hele spektakel. In derdaad van het spektakel, want van muzikale kunststukjes moest het niet zozeer komen. Goed, ballades als 'Play the game' Onder felle lichtkegels brengt zanger Freddy Mercury het publiek in de Groenoordhallen in extase. En de duizenden zongen, klapten en zwaaiden. Rechts sola-gitgrist Brian May midden basgitarist John Deacon kregen van Mercury een gloed volle vertolking en Brian May had een solo in petto die afwisse lend links en rechts via de boxen doorkwam Maar afgezien van een enkel nieuw nummer ('Back chat') ging de H.M.S. Queen toch weinig buiten de vertrouwde vaargeul. De hits werden afge werkt en daarbij moest niet te veel worden geïmproviseerd. Dat zou immers de samenzang maar verstoren. Tenslotte liet Queen zich ook nog van een onaangename hard roek- kant zien. Met name aan het slot ging de bas op dreun en en de gitaar op*gier. Een smakeloze ge- luidsbrei op volle toeren was het gevolg. Een voorproefje wellicht van het Status Quo-geweld dat eind mei de Groenoordhallen vult? BART JUNGMANN

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3