LEIDSCH DAGBLAD Argentinië stopt overleg Massaal protest gezinsverzorging Vertrek Britse kinderen bemoeilijkt JO GOEDE WEG? Britten in 48 uur op Falldands? Na herovering Zuid-Georgië door Britse vloot Communiefeest ontaardt MAANDAG 26 APRIL 1982 OPGERICHT 1 MAART 1060 36763 Directeur 6 Koopman Hooldredacleur AAM Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bumu Wfle Sogrf t 2311 BG leden Voor *1 m coWon LONDEN (AP) - Britse troepen zullen vermoedelijk binnen 48 uur een aanval beginnen op de Falkland-eilanden. Een niet met name genoemde Britse rege ringsfunctionaris zou dit tegen over het persbureau Press Asso ciation hebben verklaard. "De geur van buskruit is deze mor gen tamelijk sterk in de gang van White Hall", aldus deze functio naris. Dramatische taferelen op vliegvelden Buenos Aires BUENOS AIRES (GPD) - Een groot aantal van de 17.000 perso nen tellende Britse gemeen schap in Argentinië heeft gehoor gegeven aan de oproep van de BBC om het land zo snel moge lijk te verlaten. Op de twee vliegvelden van Bue nos Aires spelen zich hartver scheurende taferelen af wanneer Britse moeders, die met hun kin deren naar het buitenland willen, tot de ontdekking knmon Argentijnse wet niet toestaat dat minderjarigen naar het buiten land gaan zonder schriftelijke toestemming van de vader De kinderen mogen pas Argentinië uit als de moeder aan de autori teiten een notariële acte kan overleggen, waarin staat dat haar echtgenoot hiermee akkoord is. Veel Engelsen zijn de laatste tijd in hun woning lastiggevallen door Ar<»o«f"nse politieagenten in burger, die bij het 'routine-on derzoek' registreerden hoeveel buitenlandse personen de gezin nen tellen. Rekening houdend met het mis lukken van de laatste bemidde lingspoging van Alexander Haig. heeft Washington enkele preven tieve maatregelen genomen op haar diplomatieke vertegen woordiging in Buenos Aires. Een gedeelte van het ambassadeper soneel is tijdelijk overgeplaatst naar de Uruguayaanse hoofdstad Montevideo Een deel van het ar chief. dat betrekking heeft op de onderhandelingen over de Falk land-crisis, is vernietigd In ver band met een mogelijk felle anti- Amerikaanse reactie van de be volking in de Argentijnse hoofd stad is de veiligheidsdienst van de Amerikaanse ambassade zwaar versterkt. Vechten om kaartjes voor Diana Ross ROTTERDAM (ANP) - Fans van Diana Ross zijn zaterdag met elkaar slaags geraakt om kaartjes te bemachtigen voor de concerten die de zangeres op 12 en 13 juni in het Rotter damse Ahoy geeft. Bij twee Rotterdamse voorverkoopa dressen werd flink gevoch ten. Er werd zelfs met mes sen gedreigd. In het gedrang raakten vele mensen onwel Twee agenten die aan de vechtpartijen een eind wilden maken raakten lichtgewond. troepen naar alle waarschijnlijk heid proberen om in de meer af gelegen gedeelten van de Falk land-eilanden een soort brugge- hoofd te vestigen, om de Argen tijnen op die manier te dwingen tot overeenstemming te komen over de soevereiniteit van het ge bied. doeld om het moreel van de Ar gentijnse militairen te breken. Later bleek dat de communicatie tussen Buenos Aires en de Zuid- Georgië eilanden voor enkele uren verstoord was. Op het mo ment dat de Argentijnse militaire junta de aanval bekend maakte toonde men zich zeer vertoornd over het feit dat Groot-Brittanniè de Argentijnse onderzeeër had aangevallen op een moment dat er levensmiddelen, medicijnen en post werden uitgeladen. OAS Het Argentijnse ministerie van buitenlandse zaken heeft giste ren verklaard dat de Britse agres sie de Argentijnse positie in de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) heeft versterkt. ZUID GEORGIË Britse kikvorsmannen maken zich gereed voor een Georgië. De eersten zouden afgelopen donderdag al aan land zijn gegaan. Bezuiniging kost vele banen inspectietocht op het eiland Zuid DEN HAAG (GPD) - Dui zenden gezinsverzorgsters uit heel Nederland de monstreerden vanmiddag in Den Haag tegen drei gende ontslagen in hun werk. De regering wil dat de gezinsverzorging dit jaar vijftig miljoen gulden inlevert terwijl vorig jaar al een bezuinigingsopera tie is ingezet die 63 mil-, joen moet opleveren. Die kortingen betekenen dat dit jaar ruim 10.000 (deeltijd)banen zullen verdwijnen. Zonder ge dwongen ontslag is dat niet mo gelijk, aldus de Centrale Raad voor de Gezinsverzorging. Dat gevolg wordt overigens toegege ven door de verantwoordelijk staatssecretaris De Boer van CRM. De raad verwijt de regering dat ze de gezinsverzorging onevenredig zwaar treft terwijl de behoefte aan die zorg, in verband met de langzame vergrijzing van de be volking, de komende jaren juist uitgebreid zou moeten worden. Volgens de raad gaat het om schijnbezuinigingen die de werkgelegenheid, vooral van vrouwen, aantasten. Gratis tanken UTRECHT (ANP) - Dankzij een vergeetachtige pompbe diende heeft een aantal Utrechtenaren afgelopen za terdagavond in totaal 378 li ter superbenzine kunnen tanken zonder een cent te betalen. De pompbediende had verge ten de pomp af te sluiten, toen hij het tankstation 's avonds omstreeks acht uur verliet. Volgens de poli tie kreeg een passerende au tomobilist dat toevallig in de gaten. Na eerst zijn eigen tank te hebben gevuld, heeft hij vermoedelijk vrienden en kennissen opgebeld. In minder dan een uur tijd stond er een complete file tanklustigen voor de pomp. Een oplettende omwonende maakte echter een voortij dig einde aan de 'voor deelactie'. Hij vond de grote drukte verdacht en belde de politie. APELDOORN - Een familievete heeft in de afgelopen nacht in Apeldoorn geleid tot een massale vechtpartij tussen meer dan hon derd woonwagenbewoners. Drie mensen moesten voor behande ling van hun wonden naar het ziekenhuis worden afgevoerd; enkele tientallen liepen lichtere verwondingen op, zo heeft de Apeldoornse politie meegedeeld. De ruzie ontstond gisteravond tij- uens een communiefeest als ge volg van een jarenlange vete tus sen twee families uit het woon oord De Haere in Wenum. Een vader en een zoon zouden de aanstichters zijn geweest van de vechtpartij, die later in de nacht weer oplaaide. De politie heeft een tiental leden van een van de families vanmorgen overge bracht naar het politiebureau in Apeldoorn voor "eigen en ander mans veiligheid" BUENOS AIRES (GPD) - Argentinië wil voorlopig niets weten van onderhandelingen over de Falklands nu de Britse vloot met geweld de eilandengroep Zuid Geor gië heeft veroverd. De Argentijnse minister van buiten landse zaken Costa Mendez verklaarde dit vannacht in Washington nadat hij een geplande ontmoeting met zijn Amerikaanse collega Haig had afgezegd. Naar wordt verwacht zullen de twee elkaar vandaag toch nog ontmoeten. Een oplossing door middel van onderhandelingen is nog steeds niet uitgesloten: zo wel de Britten als de Argentijnen willen via de Amerikanen met el kaar in contact blijven. Costa Mendez legde er vannacht de na druk op dat het opschorten van onderhandelingen een tijdelijke maatregel is. De Britse strijdkrachten zouden op het eiland Zuid-Georgië 200 Ar gentijnse krijgsgevangenen heb ben gemaakt. De Argentijnen hebben gisteren een Britse helikopter neerge haald bij de Britse aanval op Grytviken, hoofdstad van het ei land Zuid-Georgië. Dat meldt het Argentijnse dagblad Covic- cion, dat militaire kringen aan haalt. Volgens de krant zijn alle inzittenden dood. Het toestel zou geëxplodeerd zijn en vervolgens in zee zijn gestort. Geschokt In Argentinië zelf toonde de bevol king zich geschokt door de Brit se aanval op de eilanden en er gert zich aan de late en summiere berichtgeving, die de militaire junta over de strijd verstrekte. Pas gisteravond gaf de militaire regering de gevechten toe, hoe wel nog werd gemeld dat de Ar gentijnse militairen ter plekke de Britse aanvallen manmoedig weerstonden. Honderden Argen tijnen hielden gisteravond op de „Plaza de Mayo" voor het rege ringsgebouw te Buenos Aires een spontane betoging, waarmee zij de regering hun instemming betuigden met mogelijke gewa pende tegenacties. De Argentijnen hebben pas voor het eerst kennis kunnen nemen van de verloren slag om de Zuid Georgië eilanden door te luiste ren naar de radiostations van het buurland Uruguay. De Argen tijnse militaire junta heeft alleen bekendgemaakt dat er om tacti sche redenen geen verbinding is met de eilanden en dat het aan vankelijke voordeel van de Brit ten niet betekent dat de slag ver loren is. De junta doet voorko men of de Argentijnse militairen alles onder controle hebben en dat de Argentijnse vlag er nog steeds wappert. Aanvankelijk ontkende de Argen tijnse militaire junta het bericht over de aanval van de twee Brit se helikopters op de onderzeeër. Volgens een woordvoerder van de junta maakte dit bericht deel uit van de psychologische oor logspropaganda van Londen, be- De Argentijnse minister van bui tenlandse zaken Costa Mendez kwam gisteravond in Washington aan voor overleg met andere Ame rikaanse staten. De OAS komt vandaag op verzoek van Argentinië in Washington bijeen om te stemmen over het inwerkingstellen van het inter- Amenkaanse verdrag van weder zijdse bijstand. Op grond van dit verdrag kunnen verschillende Amerikaanse staten Argentinië militair te hulp komen in de strijd tegen Groot-Bnttannië De grootste vakbond van Argenti nië, de Confederacion General de Trabajo, heeft voor vandaag een massabetoging uitgeroepen in Buenos Aires. De vakbond eist als represaille tegen Groot- Brittannie de inbeslagname van alle Engelse bedrijven in Argen tinië (zie ook pagina 9) SINGEUOOP '82 DONDERDAG 29 APRIL aanvang 19.00 uur/inschrijven v.a.18.00 uur Perioden met zon Droog weer en perioden met ion. Mini mumtemperatuur ongeveer 6 graden. Middagtemperatuur van 10 graden aan xee tot 16 graden in Limburg. Matige noordwestenwind. 27 april 1982 Zon op: 06.19 uur; zon onder: 20.57 uui Maan op: 08.55 uur; maan onder: 00.2 Op Koninginnedag zullen onze kantoren gesloten zijn. Voor het aannemen van advertentie opdrachten zijn de sluitingstijden als volgt: ZATERDAG I MEI Gewone advertenties donderdag 29 april 15.30 uur Personeels advertenties donderdag 29 april 15.30 uur Onroerendgoed advertenties donderdag 29 april 15.30 uur Sleuteltjes donderdag 29 april 14.00 uur MAANDAG 3 MEI Gewone advertenties maandag 3 mei 10.00 uur Sleuteltjes donderdag 29 april 16.00 uur Direktie LeidschJ Alphens Dagblad BETTINE PROFICIAT!!!!! Donderdag a.s. voor de start van de Singelloop '82 huldiging van de Europees kampioene tafeltennis, Bettine Vriesekoop 22 PAGINA'S Winnares Nicole Vredesliedje één in songfestival PAGINA 5 PvdA waarschuwt CDA en D'66 PAGINA 7 Israël strijkt de vlag in Sinaï PAGINA 9 Europese titel nu ook voor Bettine PAGINA 13 De herovering door En- geland van het eiland KflXE/ Zuid-Georgië heeft <-1* <je kans op een diplo matieke oplossing van het conflict tussen Engeland en Argentinië vnjwel tot nul gere duceerd Officieel heeft Engeland Argentinië nog niet de oorlog ver klaard, maar de Argentijnen stel len - niet helemaal ten onrechte - dat hun land nu in de praktijk in staat van oorlog is met Engeland. Dat Engeland militair geweld zou gebruiken hoeft niemand te ver bazen Premier Margaret That cher heeft zich onwrikbaar ge toond op het punt van de soeve reiniteit Er zou pas gepraat kun nen worden nadat de Argentijnen (tijdelijk) de Britten op dit punt te gemoet zouden zijn gekomen Welnu dat was voor haar tegen stander Galtien politiek even on mogelijk als het voor Thatcher was de souvereiniteit pnjs te ge ven. Als het in academische zin gaat om de internationale rechtsorde heeft Engeland gelijk. De Falk land-eilanden zijn even Brits als de stad Londen en wie daar bin nenvalt moet maar voelen. Ar gentinië is wat dit betreft mets meer dan de agressor. De op merking van de zijde van de Ar gentijnse junta dat de Bntse aan val een schending inhoudt van de VN-resolutie 502 (Argentinië ont ruimt de Falkland-eilanden en er wordt gezocht naar een vreedza me oplossing) is dan ook vol strekt belachelijk Maar dat Engeland strikt gerede neerd gelijk heeft wil nog niet zeggen dat het nu de goede weg bewandelt De belangen die op het spel staan vertonen geen evenredigheid met de middelen die nodig zijn om die belangen te beschermen. Engeland heeft al min of meer toegezegd te willen onderhandelen, waarbij vaststaat dat op de lange termijn de Falk land-eilanden Argentijns bezit zullen worden. Het is louter een zaak van prestige geworden en het is de vraag hoeveel mensen levens die trots waard is. Interessant is de opstelling van La bour de oppositiepartij in Enge land - die langzamerhand terug komt op haar aanvankelijke una nieme steun voor het beleid van Margaret Thatcher de Argentij nen op hun nummer te zetten Oppositieleider Michael Foot heeft al gezegd ernstig te twijfe len aan de wijsheid van het hero veren van Zuid-Georgië. Alsnog toegeven is voor Margaret Thatcher politiek vrijwel onmoge lijk Een oplossing moet eerder worden verwacht van de Organi satie van Amenkaanse Staten die Argentmiè kan bewegen zich te rug te trekken van de Falkland- eilanden. zonder al teveel ge zichtsverlies voor juntaleider Gal tien Er zal dan waarschijnlijk een politiemacht op de Falklands wor den gestationeerd Het wordt dan voor Margaret Thatcher ook een stuk eenvoudiger het hangijzer van de souvereiniteit bespreek baarder te maken dan nu Alle re den de militaire situatie vóór die tijd niet te laten escaleren S. wnCPAMMA-INfORMATIE OVER Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S vp bon ingevuld in een open enveloppe tonder postzegel opsturen naar LerdschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus. LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1