Zuiderkwartier kan titel niet ontgaan c I Oranje houdt redelijk stand in Bremerhaven HVS en MMO delen punten Hans van der Leek uitblinker Rugby- team onder de maat Promotie voor Blitz Moeizame winst voor Saturnus Power keert terug Classe Royale. Pils van grote klasse. 2 JUAANDAG 26 APRIL 1982 Sport LEIDEN Op het korfbaleomplex aan de Montgomerystraat behaalden De Danaïden en Zuiderkwartier belangrijke overwinningen op resp. Swift (7-6) en DKC (9-5). waardoor de kopposities bijna niet meer stuk kunnen. De Danaïden kwam na een tegenvallende eerste helft (0-4) verrassend sterk terug in de tweede helft. Zuiderkwartier was de hele wedstrijd lang de meerdere van het Delftse DKC, dat nog steeds in de gevarenzone verblijft. Voor Pernix gaat het doek heel langzaam dicht. De oranjekragen verloren met 5-3 van koploper HKC. De Danaiden-Swift 7-6 (0-41. Nog niet eerder zal aanvoerder Hans van der Leek met zoveel blijd schap zijn derde treffer in de 28s- te minuut hebben begroet. Op een bijzonder inspirerende wijze had hij zijn team al afgeholpen I van een falensyndroom dat in de eerste helft angstaanjagende vor- i men had aangenomen. De 0-4 ruststand sloot een periode af waarin vooral het eerste aanvals- vak nieWaan de bak kon komen.' Maar in het eerste kwartier van de 2e helft ontwikkelde De Da naïden onder aanvoering van de onvermoeibaar lijkende Hans v.d. Leek een enorme druk op de Amsterdamse korf die uiteinde lijk in een 3-5 tussenstand resul- teerde. Het Amsterdamse overwicht in het middenvak, waardoor De Danaï den juist vele fouten maakte, nam af toen Hennie Devilee zijn mooiste seizoentreffer door de korf joeg. Een aan de winst rui- HILVERSUM (ANP) - Het Oran jevijftiental heeft de goede kans zijn plaats in de B-poule van de FIRA-competitie definitief zeker te stellen, in Hilversum in een slechte wedstrijd verloren laten gaan. Portugal behoefde zelfs niet tot het uiterste te gaan om deze ploeg op de knieën te krij gen. Slechts vijftien van de te spelen 70 minuten heeft Neder land gedemonstreerd dat het de beginselen van het rugby toch wel beheerst, maar voor het ove rige was het beneden peil. Vooral het spel van de driekwarten liet alles te wensen en juist deze lijn vormt de basis van iedere rugbyploeg. Alleen de laatste tien minuten voor rust - toen nam Oranje dan ook een voor sprong van 12-6 en de laatste vijf minuten van het duel was er plotseling strijdlust en vuur te bespeuren, twee onderdelen waarmee Nederland de tech nisch superieure Portugezen mo gelijk tot capitulatie had kunnen dwingen. De terugkeer van full-back Cees Rusman gaf de ploeg meer rug- gegraat en doorzettingsvermo gen. Dat bleek reeds na twaalf minuten toen de Haarlemmer, nadat aanval i Hen- kende Leidse ploeg zag toen kans om Swift gedurende tien minuten volledig aan banden te leggen, waardoor in de 28ste mi nuut Hans v.d. Leek voor de eer ste keer De Danaïden aan de lei ding bracht (6-5). Geheel op dat moment tegen de verhouding in kwam de Amsterdamse ploeg toch weer langszij, waarna zich een waar gevecht ontwikkelde voor de laatste beslissende ron de. Een ronde die werd ingeluid door de opvallende maar uiteindelijke gouden wissel. Ruud Visser, die 80 minuten lang naar tevreden heid zijn bijdrage had geleverd aan de wedstrijd werd vervangen door Pieter Koornneef, die de opdracht meekreeg om de goed spelende Monique Slingerland te lanceren. Zonder aan deze taak voorbij te gaan echter bracht Pie ter Koornneef de Leidse ploeg aan de leiding, waarna De Danaï den de laatste drie minuten op balbezit spelend de winst niet meer uit handen gaf. Overige doelpunten: Frans Brand en Ruud Visser Zuiderkwartier-DKC 9-5 (5-0). Me de door het puntenverlies van concurrent Het Zuiden is Zuiderkwartier in een positie ge komen. waarin het hoogst on waarschijnlijk is dat het kam pioenschap de geelblauwen nog kan ontglippen. DKC had in elk geval de illusie om de aanstaan de kampioen beentje te lichten al snel moeten opgeven. Zuiderkwartier kwam na een kwartier spelen door een doel punt van Wil de Wit en een straf- worp van Dirk Jan de Kreek op 2-0, een voorsprong die gemak kelijk tot 5-0 werd vergroot. In de tweede helft bleven beide ploegen elkaar goed volgen. DKC zag zelfs kans de achter stand wat te verkleinen, maar Christa Metselaar reikt hoger dan haar tegenstandster. DKC i partij voor Zuiderkwartier. moest toch toestaan dat de Leid se ploeg in de 20ste minuut weer orde op zaken stelde (6-2). Rens Henze, Christa Metselaar en Joep van Dam vergrootten bij 6-3 Zuiderkwartiers voorsprong tot 9-3, waarna DKC de eindstand op 9-5 bepaalde. Overige treffers: Dik Derksen. Toos van Dam. Christa Metselaar en Dirk Jan de Kreek. HKC-Pernix 5-3 (1-2). Naar het spel oordelend was het in Hardinx- veld niet zichtbaar dat de koplo per van de Promotieklasse D streed tegen een degradatiekan didaat. Pernix zag zelfs kans in de eerste helft HKC elk initiatief te ontnemen, waardoor een ver diende 1-2 ruststand werd ver kregen. In de tweede helft werd deze zelfs vergroot (1-3), maar Pernix zag geen kans de voorsprong te be houden. HKC kreeg Pernix in de houdgreep en liet pas los toen de scheidsrechter in de 90ste mi nuut affloot bij de stand 5-3. Doelpunten: Peter Kuipers 2x, Kees Hortensius. Fides Pacta-Oost Arnhem 4-8 (3-3). In de tweede helft van deze voor de Arnhemmers belangrijke wedstrijd was er uiteindelijk maar één ploeg die aanspraak maakte op de overwinning n.l. Oost Arnhem. Fides Pacta speel de. nadat Hennie Piket de Leide- naars wederom naast Oost Arn hem had gezet (4-4). zo slecht en leed in het middenvak zoveel balverlies, dat men zelf het von nis daarvoor tekende. In de eerste helft slaagde Fides Pacta er nog wel in om de steeds opdoemende achterstanden weg te werken, maar de vijfde en zes de goal van Oost Arnhem bleven onbeantwoord, waarna Oost Arnhem zelfs de eindstand op 4-8 bepaalde. Oveige doelpunten: Ronald v.d. Velde. Robin Som- meling en Nico Pikaar. ADO-TOP 5-6 (1-2). De eerste plaats van de Sassenheimers heeft zaterdag aan een zijden draadje gehangen. Tot een kwar tier voor tijd bezat TOP een 3-5 voorsprong, maar een slotoffen- sief van de Zeeuwen bracht bei de ploegen op gelijke hoogte. Het missen van een strafworp 'M' vrijstaande ploeggenoot. Danaïden i door Anne v.d. Zaag bleek echter niet fataal, want nog in dezelfde minuut bracht hij de Sassen- heimse ploeg toch weer aan de leiding, die. alhoewel met veel moeite, overeind gehouden kon worden. Doelpunten: Wim Ker- kum 2x, Gerko Westerbeek. Otto Nieboer. Karin Baak en Anne v.d. Zaag. Tweede klasse In de tweede klasse behaalde De Algemene een duidelijke over winning op ELKV (10-3). Ruud van Vliet 3x, Enrico Mud 2x. Hennie Rusman. Tom Beij, Wim van Vliet. Hennie Waasdorp en Annemiek Keereweer brachten de treffers op hun naam Fiks won na een eenvoudige wed strijd met 6-3 van degradatiekan didaat KVR. Bij rust had Fiks al een 3-1 voorsprong. In de tweede (Foto Holvast) helft liepen de Oegstgeestenaren uit naar 6-1. waarna KVR door twee strafworpen nog op 6-3 uit kwam. Doelpunten Theo Vree- ken. Dirk Jan Elzenga 2x. Rei- netta de Mooij. Herma Tobé en Diederik van Veen Crescendo behaalde een stoffige maar nuttige overwinning op Jo- dan Boys (2-6) De recht over het gravelveld waaiende wind ver oorzaakte soms in het korfgebied onaangename situaties. John Huigsloat, Peter Baak 2x. Ria Baak 2x scoorden de zes treffers Ons Eiland bezat in de 30ste mi nuut van de tweede helft nog een veelbelovende 3-5 voorsprong, maar moest in het laatste slotof- fensicf toch het hoofd buigen voor het Dordtse Snel. De doel punten van Ons Eiland werden gescoord door: Rob Hasselbach 2x. Huib Hasselbach. Olga Soe dan en Coby Degenaars. GERTGRESSIE LEIDEN - Parker Leiden-Eve en Adam Stars 63-75. In een be droevend slechte wedstnjd van Leidse zyde verloren de pupillen van Rob de Vries van de Haar lemse middenmoter Vooal door ontzettend veel balverlies kwam de tegenstander op voorsprong Halverwege was de stand 35-42 en was een overwinning nog wel mogelyk. maar de Leiden speel sters waren, ondanks het sterke aanvallende spel van Manjke Klos. niet bij machte de achter stand goed te maken Midland-Leiderdorp 82-81. De Leiderdorpers kwamen door tal loze blessures gehandicapt aan de start Toen ook Ton Paulides nog moest uitvallen werd de spoeling zelfs zo dun dat de af scheid nemende coach Hans van Rooyen zichzelf binnen de lijnen moest plaatsen. Bij de rust had Leiderdorp nog een 32-50 voor sprong op Midland, dat reeds ge degradeerd is In de tweed.- h. kwam de thuisploeg steeds dich terbij en in de laatste seconde scoorde Midland de winnende treffer Lisse-Anoéta 74-44. Lisse sloot het seizoen af met een simpele zege In de eerste helft zag het daar niet naar uit; de Amster dammers namen een 18-24 voor sprong. In de tweede helft werd er man—to-man verdedigd en dat wierp zijn vruchten af. Met 74-44 werd Anottl verpletterd Luba-Lakers 72-93. Ook dcc wedstrijd ging voor Luba verlo ren. maar de Leidenaren zijn door het verlies van concurrent ASV niet gedegradeerd Tot de dertig ging de stryd gelijk op. maar daarna was het met het coachloze Luba wel gebeurd. ASV-Blitz 82-116. Door deze gro te overwinning zijn de Voorscho tenaren gepromoveerd naar de eerste klasse rayon Na twintig minuten had Blitz de stryd al be slist: 38-58 Coach Matthieu van Litsenburg liet iedereen spelen en er werd naar harte lust ge scoord; het verdedigen schoot er een beetje bij in. Peter de Wevs met 30 en Ton Kallenberg met 29 punten waren de beste schutters. Bruinsma topscorer tegen Sowjets BREMERHAVEN (ANP) Het zestiende internationale basketbaltoernooi van Bre merhaven heeft voor Nederland niet meer dan een derde plaats opgeleverd Het Nederlandse team behaalde dit resultaat door met 63-62 van Tsjechoslowakije te winnen, terwijl tegen West-Duitsland (59-60) en de Sowjet-Unie (80-97) nederlagen werden geleden. De winst van dit toernooi voor Nederland schuilt vooral in het mentale vlak. Nederland, sinds de EK-voorronde in Turkije vorig jaar niet meer echt meetellend, was de dui delijke underdog. Het feit dat de Nederlandse ploeg geen geveld en Kasteel op niets - uitgelopen, na fel doorzetten op schitterende wijze een try wist te drukken (4-0). Deze werd door Bas Kasteel, met Rusman en Gi deon van der Born de lichtpun ten bij Nederland, eenvoudig ge converteerd (6-0). Deze snelle opening gaf de ploeg echter niet het zelfvertrouwen waarop was gerekend. Integen deel, Portugal dat vooral qua bal behandeling ver boven Oranje uitstak, nam het initiatief over en drukte Nederland in de verdedi ging. Twee minuten had de ploeg nodig om terug te komen. Toen scoorde Pedro Eiro uit een straf- kick (6-3) en nog eens vier minu ten later trok Domingo Megre uit een dropkick de stand gelijk (6- 6). Nederland gaf echter niet op, hoe wel deze tegenslag de ploeg dui delijk in verlegenheid bracht. De strijd speelde zich voortdurend af op de Nederlandse helft en slechts door het inspirerende spel van de onvermoeibare Rus man konden de Nederlanders stand houden. Zelfs meer dan dat want door Bas Kasteel en ook Hans Marcker slaagde Oran je erin de aanval over te nemen. Dat leidde allereerst door Kas teel via een cfropkick tot 9-6, waarna twee minuten voor de rust Hans Marcker met een schit terende dropgoal de score naar 12-6 tilde. Alles leek nu mogelijk. Maar Ne derland slaagde er niet in het tempo vast te houden. Portugal was allerminst aangeslagen. Eiro reduceerde uit een strafschop de achterstand tot 9-12, waarna Carlos Moitra met een try Portu gal voor de eerste maal aan de leiding bracht (12-13). Eiro ver zuimde door het missen van de conversie Nederland reeds op dat moment de genadeslag toe te brengen, maar herstelde even la ter zijn fout door uit een straf schop de eindstand van 12-16 op het scorebord te brengen. LEIDEN - In de regionale klasse boekten gisteren alleen de heren van Saturnus winst en dat kwam nog erg moeizaam tot stand. Op eigen terrein werd Westlandia met 17-16 ternauwernood be dwongen. De dames van Oase verloren in de eerste klasse regel matig van de Treffers, 5-10 en de dames van HVS en MMO deel den de punten en dat was gezien de krachtsverhouding de beste uitslag, 9-9. In de afdelingsklassen bleven c dames van Saturnus in de twe de klasse A en de heren v< HW'70 in de tweede klasse B hun kampioenskansen behou den. De heren van Saturnus stuitten bij Westlandia op sterk verzet. Dat de Westlanders op revanche uit waren mocht wel worden ver wacht. In de uitwedstrijd werd het immers een schietfestijn voor de Leidenaars, 27-13. Nu ging het duidelijk anders. Het was Westlandia dat met vooral erg hard werken een veldover- wicht opbouwde en verdiend de leiding nam. 3-2. 5-3. rust 9-7 Na de hervatting leek het er na een kwartier spelen op dat de HILVERSUM (ANP) - Denis Power keert terug als trainer van het Ne derlands vijftiental. Hij wordt daarmee de opvolger van Frits Frankfort, die hem twee jaar geleden afloste als coach van de nationale ploeg. Frankfort, die in de twee jaar dat hij de Nederlandse ploeg coachte slechts tweemaal een overwinning op zijn conto kon bijschrijven, zal zich meer gaan bezighouden met de jeugd Power, die vanaf 1972 aan het nationale team was verbonden en daarna tot technisch directeur werd benoemd, zal enkele taken moeten afsto ten om zich geheel te kunnen concentreren op zijn nieuwe - voor hem vertrouwde - taak. Hij zal daarin worden bijgestaan door Dick Jansma, die speciaal belast zal worden met de sociale begeleiding van de speler. Dick Jansma (4lf was de laatste twee jaar trainer van de b-selectie. Deze training vervalt wegens financiële moeilijkheden in de Nederlandse Rugby Bond. Jansma. eveneens trainer van Klein Oranje 1978—'79) en van Jong Oranje (1979*80) kwam nu vrij en was bereid de taak van sociale begeleider op zich te nemen. De vermindering van subsidies, het wegvallen van sponsors en vooral de dalende belangstelling voor de verrichtingen van het nationale team. hebben de NRB genoopt de B- selectie op te heffen. Een pijnlijke ingreep in het jaar dat de bond het vijftigjarig bestaan viert. gasten aan het langste eind zou den gaan trekken, 13-10 en 14—11. Met 5 man in het veld (Anton van Noort was om ondui delijke redenen naar de kant ver wezen) brachten de Leidenaars eindelijk de vereiste inzet op en Westlandia moest toen terrein prijsgeven. Via 13-15 werd het 17-15 voor Saturnus. Westlandia mocht nog een break maken, maar daar bleef het bij 17-16. Oase had tegen de Treffers geen greintje geluk. Maar daar mag het verlies niet aan worden ge weten. De defensie, tegen Wings zo hecht, liet nu in de 5-1 forma tie zoveel gaten vallen door slecht schuiven en aansluiten achter de uitstappende verdedig sters dat coach Wil van der Geest na een vlotte 3-0 voorsprong van de Treffers terug moest val len op de 6—0 defensie. Maar niet alleen de verdediging gaf niet thuis, ook in de aanval wilde het niet lukken. Pas in de tweede helft kwam er wat meer tempo in. De Treffers hield de marge van 5 doelpunten verschil met de rust echter bekwaam vast. rust 6-1, eindstand 10-5. Jannie Jan sen. Corne Strijk en Helma Vol- water (3) tekenden bij Oase voor de produktie. HVS en MMO waren ditmaal volle dig gelijkwaardig. Maar MMO had 20 seconden voor tijd by 9-9 de beste kansen op de zege toen Connie Elsgeest m volkomen vrije positie voor het HVS-doel kwam. De anders schotvaardige MMO-speelster kon de kans ech ter niet verzilveren Het bleef 9-9 Bij MMO was Elly van Leeuwen topscoorster met 6 tref fers HVS dreef teveel op de kwa liteiten van Sjanie Waayer en Le- nie van der Bosch. Overigens wa ren bij de Stompwykse formatie wel zes speelsters, Anita Hooge- veen, Sjanie Waayer. Marijke van der Bosch. Carla van der Bosch. Marijke Moes en ANKIE VAN Wissen bij de produktie betrok ken. Foreholte, zonder Nel Geerlings, Marjan Mens en Lenie van Beek had tegen Actief in Rotterdam teveel kansen nodig om te sco ren. Defensief liepen de zaken by de Voorhoutse ploeg ook niet naar wens maar dat werd gaan deweg beter. De arbitrage was weer eens hoogst twijfelachtig Voor de ene overtreding een strafworp. voor de ander gelijk soortige een vrije worp Actief bleek op het onderdeel strafwor pen benutten beter. Actief miste er één. Foreholte twee. Voeg daarbij twee break-kansen. cii< eveneens onbenut bleven en het is duidelijk dat Forehote deze wedstryd had kunnen winnen Nu won Actief met 10—8 Voor Foreholte scoorden Hannie Bos kamp, 3. Thea Terheide en Ellen van Dam (2) en Elly Hoek. In de afdelingsklasse waren behal- ve de dames van Saturnus en de heren van HW'70 ook de dames van Olympia succesvol 14-11 tegen HVS 2. de dames van HW'70 in de derde klasse tegen Wings 3. 10-2. D< be ran an la se in de derde klasse wonnen met 20-10 tegen Rijnstreek 2 en de heren van MMO versloegen Warmunda 24~8 FRANK BONTE moment is afgegaan is een hoopvol teken voor de toe komst. Zeker omdat bonds coach Heger pas sinds een week begonnen is en het in West-Duitsland zonder Cra mer, Faber en Franken moest doen. Dit drietal meldde zich af omdat men te vermoeid was na de landelijke titel strijd. Wat dat betreft ver dient Kees Akerboom een pluim, omdat hij, verre van fit, toch meedeed. In Bremerhaven had Neder land m elke wedstrijd telkens weer een andere uitblinker, maar Cock van de Lagemaat mag toch wel de beste man worden genoemd. Dankzij zijn rebound-inbreng (en die van Bert Kraaiwijk) konden de Westduitsers zeer lang op achterstand worden gehou den, maar als echte "Lucky winners" sloeg West-Duits- land in de slotronden toe 70- 69 Tegen de Tsjechen was er een hoofdrol voor de lange men sen van Nederland. Dit wa ren van de Lagemaat en Kragtwyk. Dankzij hun re bounds kon Nederland ver dedigend sterk spelen Dat was hard nodig omdat aan vallend de zaak soms muur vast zat Pas diep in de twee de helft legde Jelle Esveldt met enkelf ifttuwltlufllüB de basis voor de eindzege van 63 62 Het hoogtepunt van Nederland werd in de laatste wedstrijd tegen de Sowjet-Unie be reikt. Ofschoon Van de Lage maat al na vyf minuten tegen vier persoonlyke fouten aan keek. had de ploeg voldoen de mogelykheden om het de Russen moeilijk te maken. De Nederlandse twee-dne- zone gaf de Russen weinig ruimte en aanvallend was het vooral Sid Bruinsma die met tien punten op ry een zware foutenlast zyn tol. Op de vrije worp-lyn verzamelde vooral de Rus Derjoegin veel pun ten. Met 40-50 was er halver wege weinig hoop voor de Nederlandse ploeg De tweede helft leek een dra matische ontknoping te kry- gen Even scheen paniek te ontstaan toen Tkachenko een paar keer vnj onder de bor den kon scoren, maar een slimme ingreep van Toon van Helfteren leverde "de vyfde fout op voor de 2 20 meter lange Kicv-speler. Nederland kreeg dan ook lucht onder de borden en vanaf 58-80 werd een inhaalrace ingezet Op vallend was dat Plaat en Akerboom daarbij niet wer den gebruikt Het waren Bruinsma en Van Vle t die de eindsprint inzetten Even leek by 72-83 een verrassing in de lucht te hangen, maar de fysieke mogelijkheden van de Russen deed de wed strijd toch op slot: 80-97 Eindstand Bremrrhaven-toer- 1. Sowjet-Unie 3-6, 2. West- Duitsland 3-5, 3. Nederland 3-4, 4. Tsjechoslow akije 3-3. De totale scores van Nederland over de drie wedstrijden wa ren: Van Vliet 16. Esveldt 9, Wiel 16. Plaat 27, Hagcns 10, Kragtwyk 24. Van de Lage maat 23. Akerboom 45. Van Helfteren 6. Bruinsma 34 en Van Noord 2 punten. ADVERTENTIE C' De regering praat steeds meer over bezuinigen. We beginnen dan ook al aardig populair in Den Haag te worden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19