c Go Ahead Eagles zet Ajax 'vast' Ommekeer bij Den Haag Feyenoord: om te janken Forumavond bij LFC Hans Galjé wil spelen Degradatie nu echt een feit Hans Kruit stopt ermee Sport LEIDEN - In het kader van het 75- jarig bestaan organiseert de v.v LFC vanavond een forum voor de jeugd. Onder leiding van jeugdtrainer Frans van der Zeeuw discussieren Bert Jansen, Wout Holverda (Sparta) en de Telstar-spelers Theo van Segge len, John Verschoor en Ton Kamphues over het profvoetbal en het spel in het algemeen. Voorafgaande hieraan wordt een instructiefilm van de befaamde Braziliaanse sterspeler Pele ge draaid. De avond begint om 19.00 uur en de toegang is gratis. Op 7 mei organiseert LFC weer zijn jaarlijkse nachttoernooi voor ve teranen. Naast twee teams van de organiserende club nemen UVS, VNA, KRV. Unitas, Stompwijkse Boys. Leiden en DONK deel. De eerste wedstrijd begint om 19.00 uur. de finale vangt rond 23.00 uur aan. ASC en UVS zetten dinsdag hun nederlaagtoernooi voort. De 90- jarige Oegstgeester club speelt tegen Roodenburg terwijl UVS met vier teams de strijd aanbindt met Noord wijk. EREDIVISIE NEC-Feyenoord 5-1 (3-0). 21 Vievermans 1-0; 26. Janssen 2-0; 45. Kurek 3-0; 72. Vievermans 4-0; 83. Janssen 5-0; 90. Troost 5—1. Scheidsrechter: Weerink. Toe schouwers: 5 000. Go Ahead Eagles-Ajax 1-2 (0—1). 29. Kieft 0—1; 73. Koopman 1—1; 89. Schoenaker 1-2. Scheids rechter: Mulder. Toeschouwers; 17.500 (uitverkocht). Haarlem-Willem II 2-1 (1-1). 6. McDonald 0—1; 25. Bockling 1 1; 60. Hendriks 2—1. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers; 5400. AZ'67-PEC Zwolle 1-1 (1-1). 31. Kamstra 0-1; 38. Tol 1-1. Scheids rechter: Thomas. Toeschouwers: 6000 •PSV-FC Den Haag 1-0 (0-0). 83. Koolhof 1-0. Scheidsrechter: Seve- rein. Toeschouwers: 14.000. Sparta-MW 4-1 (2-0). 17 Van der Gijp 1-0; 40 Tiktak 2-0; 51. Blind 3-0; 64 Schapendonk 3-1; 90. Tiktak 4—1. Scheidsrechter: Van der Laar. Toeschouwers: 3000. FC Utrecht-De Graafschap 5-0 (1-0). 44. De Kruyk (strafschop) 1-0; 52. Carbo 2-0; 54. Van Veen 3-0; 70. en 89. Van de Akker 4-0 en 5-0. Scheidsrechter: Bosman. Toe schouwers: 4000. NAC-FC Groningen 0-4 (0-2). 16. Houtman 0-1; 40. Dijkstra 0-2; 79 Van Dijk 0-3 81. Houtman 0-4. Scheidsrechter: Van Swieten. Toe schouwers: 6000. EERSTE DIVISIE Veendam-SW 1-2 (0-1). 28. Koeneman 0-1; 54 Meerhof 0-2; 58. Roossien 1—2. Scheidsrechter: Verhoeven. Toeschouwers: 1250. FC WV-Helmond Sport 1-2 (0-2). 4. Strijbosch 0-1; 44. Van der Hooft 0-2; 88. Rither 1-2. Scheids rechter: Corver. Toeschouwers: 6200. Roda JC-FC Twente 3-0 (2-0). 3. Ehlen 1-0; 26. Enksen 2-0; 72. Eriksen 3-0. Scheidsrechter: Geurds. Toeschouwers: 3000. MAANDAG 26 APRIL 1982 Heracles-Heerenveen 0-5 (0-2). 41. Bosman (strafschop) 0-1; 43. Gotink 0-2. 47. Boskma 0-3; 70. Hoekstra 0-4; 76. Hoekstra 0-5. SC Amersfoort-Telstar 2-2 (1-0). 41. Timorason 1-0. 53. Sint Jago 1-1, 55. Van Loon (strafschop) 2-1. 76. Sint Jago 2—2. Scheids rechter: Boss. Toeschouwers: 750. FC Amsterdam-FC Den Bosch 0-1 (0-0). 56. Van der Horst 0-1 Scheidsrechter: Draaisma. Toe schouwers: 460. Excelsior-Eindhoven 1-2 (1-2). 18. Methorst 0-1, 23 Aaftink (eigen doel) 1-1; 27. Reinierse 1-2. Scheidsrechter: Mittelmeier. Toe schouwers: 3200. DS'79-Fortuna S. 0-1 (0-0). 56. Zuidersma 0-1. Scheidsrechter: Oetelmans. Toeschouwers: 1750. DEVENTER (GPD) - Hans Galjé kan er totaal geen begrip voor opbrengen dat hij voor de wed strijd tegen Go Ahead Eagles zo maar aan de kant is geschoven ten gunste van Piet Schrijvers. De doelman van Ajax wil daar om deze week een gesprek met het bestuur van de Amsterdamse club, waarin hij op duidelijkheid wil aandringen. Galjé: „Ik sta nog één jaar onder contract. In dat jaar wil ik spelen. Kan dat niet, dan ga ik liever weg. Waarom moest ik er nou weer zo nodig naast staan? Ik snap er niets van. Ik had er zeker na die wedstrijd tegen PSV vori ge week helemaal op gerekend, dat ik tegen Go Ahead zou spe len. Schrijvers was immers al twee weken fit, zodat hij ook al tegen NAC en PSV opgesteld had kunnen worden. Dat is niet gebeurd. Linder zei dat die wed strijd tegen PSV een soort test voor me zou zijn. Volgens hem ben ik daarvoor geslaagd. Waar om ben ik dan nu toch gepas seerd?" Ajax-trainer Linder bevestigde za terdag dat hij vertrouwen heeft Jn Galjé, maar tegelijkertijd was hij van mening dat Schrijvers een kans verdiende. „Hans weet dat we achter hem staan, daarom heeft hij ook tegen PSV gekeept. In mijn ogen weet hij waar hij aan toe is. Schrijvers was echter onze eerste man en dat blijft hij ook de rest van het seizoen". Daaruit mag worden afgeleid dat Galjé als de keeper van de toe komst wordt gezien. In die rich ting heeft het bestuur van Ajax de afgelopen week ook al vaag plannen ontvouwd. Voorzitter Harmsen: „Wij hebben Schrij vers gevraagd of hij de jeugd Wil trainen. Wy hebben er niet bij ge zegd vanaf welk seizoen we dat het liefst zien gebeuren" Galjé leidt daaruit af dat hij dan nog één seizoen op de reserve bank zou moeten zitten, omdat Schrijvers al heeft laten weten dat hij zijn contract dat nog één jaar loopt op het veld wil uitdie nen en niet in de dug-out. Galjé: „Het is mooi als het bestuur me bepaalde toezeggingen doet, maar als ik Schrijvers hoor, dan merk ik daar niets van". LEIDEN - Het team van Van der Plas kan zich vanavond plaatsen voor de Inter-regionale competi tie. Dan moet wel gewonnen worden van FC Grovo in Wad dinxveen. De wedstrijd wordt om 20.30 uur in Sporthal De Sniep gespeeld. Het Leids-afde- lingsteam speelt woensdag we derom een oefenwedstrijd. Dit maal is de hoofdklasser Van Duuren de tegenstander. Om 20.00 uur komen in de Northgo- hal te Noordwijk de volgende ge selecteerde spelers in de zaal; Cees van der Wiel (Noordwijk), Jan van der Reyden, Bennie de Roo, John Jansen (allen De Te- gelhandel). Ron van der Kolk, Peter Hogewoning (beide Van der Plas) en Hans van Leeuwen (UVS). DEVENTER (GPD) - Als enige verliet Johan Cruijff met een grote bos rode rozen de Adelaarshorst. Afzender was mogelijk de penningmeester van Go Ahead Eagles, die al ver voor het duel met Ajax vergenoegd kon constateren dat de 18.000 toeschouwers voor een uitverkocht huis en een recordrecette hadden gezorgd. Ajax moest zaterdag avond de meesterhand van Johan Cruijff ontberen. Gekweld door een tegen PSV opge lopen knieblessure moest hij vanuit de dug-out lijdzaam toezien dat de elf Amsterdam mers tevergeefs probeerden enige lijn in het spel te krijgen. Routine en talent schoten tekort tegen de felle Deventer ploeg, die op de valreep door een nonchalante verdedi- gingsfout alsnog het verdiende gelijke spel uit handen moest geven: 1-2. Dick Schoenaker haalt, in "blessuretijd", uit voor de winnende Ajax-treffer. Smit is net te laat. „Het was", gaf trainer Kurt Linder na afloop ronduit toe, „een van onze slechtste wedstrijden in dit DOETINCHEM (GPD) - FC Den Haag en De Graafschap zullen het volgend seizoen in de eerste divisie uitkomen. Doordat NEC het afgelopen weekeinde tot ieders verras sing twee punten aan zijn totaal kon toevoegen na de verrassende overwinning op Feyenoord en zowel Den Haag (verlies van 1-0 bij PSV) als De Graafschap (verlies van 5-0 bij FC Utrecht) op hun huidige puntentotaal ble ven steken (respectievelijk 13 en 12 uit 30 wedstrijden) werd degradatie uit de eredivisie voor beide ploegen een feit. Voor met name FC Den Haag bete kent de degradatie een omme keer in het bestaan. Nog nooit eerder namelijk moest de Haagse club het feit erkennen dat het huidige spelerspotentieel geen recht geeft om volgend seizoen op het „hoogste" niveau te blij ven acteren. Voor een club, die jaarlijks op een gemeentelijke subsidie van rond de 600.000 gulden kan rekenen is degradatie een bedenkelijke zaak. Het bestuur van FC Den Haag heeft een groot deel van de ze subsidie door de jaren heen gebruikt om de club naar BBI- richtlijnen weer financieel ge zond te maken. Op zich een taak, die slechts waardering verdient, ware het niet dat datzelfde be stuur al die jaren vergeten heeft het sportieve element evenredig fanatiek aan te pakken als het materiële. Na de samenstelting van ADO en Holland Sport in 1971 leek Den Haag met FC Den Haag/ADO een titelkandidaat te koesteren. Het zou evenwel anders lopen. Mede door de tegenvallende publieke belangstelling (veel supporters van Holland Sport weigerden een voet in het stadion Zuiderpark tè zetten) was de club genoodzaakt spelers te ver kopen om zodoende de exploita tietekorten enigszins het hoofd te kunnen bieden. Op die manier verdwenen onder andere Tscheu la Ling, Johnny Dusbaba, Martin Jol, Romeo Zondervan, Aad Ki- la, Hans Galjé, Jos Jonker, Roger Albertsen en, tijdelijk, Aad Mansveld en Lex Schoenmaker. Met deze verkopen werd de finan ciële pijn tot het zo minimaal mo gelijke gereduceerd, maar lo gisch gevolg was natuurlijk wel dat de resultaten een neergaande lijn gingen vertonen. Met name de periode na het winnen van de KNVB-beker in 1975, het berei ken van de kwartfinales van het Europa Cup Il-toernooi en het af stoten van de amateursectie (vanaf '77 draagt men de naam Stichting FC Den Haag) was het armoe troef. Iets wat de supporter duidelijk hoog zat, maar dat op volkomen verwerpelijke manier tot uit drukking begon te brengen. Na de bekende bom-incidenten tij dens onder andere wedstrijden tegen FC Twente en dit seizoen tegen FC Utrecht werd het tries te dieptepunt in de reeks van ge welddadigheden op zondag nacht 4 april bereikt toen de in 1928 gebouwde eretribune door „supporters" in brand werd ge stoken en volledig in vlammen opging. De noodgreep om trainer Martin van Vianen in februari op non- actief te stellen en Cor van der Hart als vervanger aan te trekken zorgde niet voor het gewenste seizoen. Een verklaring? Ach, hoe kun je voetbal verklaren. Misschien was de ploeg na de topper tegen PSV onvoldoende geconcentreerd. Er werd door de spelers die niet in balbezit wa ren, onvoldoende bewogen. En zij immers bepalen de snelheid van het spel. Het ontbreken van Johan Cruijff speelde in deze wedstrijd onmiskenbaar een rol. Hij had voor de nodige rust kun nen zorgen in het team en de lij nen kunnen uitzetten. Nu bleek niemand daartoe in staat". Bleek het uitvallen van Johan Cruijff tegen PSV Ajax nog in de kaart te spelen, tegen de Go Ahead Eagles hadden de Am sterdammers moeite om het ont breken van een leider in de ploeg te verbloemen. Soren Lerby, die vorige week in Amsterdam de leidsels van de spelpatronen in handen nam, noch Wim Jansen, kon de jeugd voldoende inspire ren om de versterkte Deventer defensie met flitsende combina ties te slopen. Koopman hield Wim Kieft aardig in bedwang en Johnny Oude Wesselink gaf Tscheu la Ling weinig speel ruimte, zodat de spelmakers Vanenburg en Olsen onvoldoen de afspeelmogelijkheden kregen om de bal in de diepte te trans porteren. Doelmatig ~Mei gebogen nooja en tranen in de ogen verlaat Den Haag-speler Van der Zwan het veld. Zijn club is gedegradeerd... schok-effect. Van der Hart trol een totaal uitgebluste spelers groep aan, die zich al had neerge legd bij de degradatie. Het terug halen van Aad Mansveld van FC Utrecht kon daar ook geen ver andering meer in brengen. Re den voor Van der Hart om na de wedstrijd tegen Haarlem thuis (verlies van 4-0) reeds het oog op de eerste divisie te richten en de jeugd een kans te geven. Evenals FC Den Haag heeft De Graafschap pijlsnel de conclu sies getrokken uit de degradatie die dit weekeinde een feit werd. Brinks, Hulshoff en Van Zoest, wier contracten niet worden ver lengd, behoeven zich ruim voor het einde van de competitie al niet eens meer te melden in Doe- tinchem. De Graafschap is druk bezig met het inpassen van een aantal jeugdspelers die het vol gend seizoen in de eerste divisie zullen moeten gaan doen. Slechts eenmaal goochelde laatst genoemd tweetal doelmatig door de Deventer defensie. De trekbal van Vanenburg werd weliswaar door Ling grandioos gemist, maar de attente Wim Kieft stond klaar om de fout van zijn ploeg- makker goed te maken: 0-1. „Vanaf dat moment haden wij de wedstrijd moeten beheersen", meende Linder later in zijn ana lyse. „Toen hadden wij moeten doorgaan en het duel dienen te beslissen". Maar de speelse pa tronen bleven achterwege en de routine-matige handelingen we zen eerder op het consolideren van de moeizaam verkregen voorsprong dan op het uitbou wen van de marge. Dat doelpunt had echter Go Ahead Eagles een beetje wakker ge schud. Stijf van de zenuwen was de Deventer ploeg aan de kracht meting begonnen en tot het doel punt vertoonden de acties alle kenmerken van die geestelijke instelling. En toch had Piet Schrijvers geen gemakkelijke avond. Fouten in zijn laatste linie gaven de bonkige sluitpost van de Amsterdammers alle gelegen heid te bewijzen dat zijn terug keer in de basis bepaald geen verzwakking betekende. „Schrij vers blijft dit seizoen onze eerste man", lichtte Kurt Linder nader toe. „Tegen PSV hebben we Hans Galje nog laten keepen, omdat wij het psychologisch on juist vonden hem er voor die wedstrijd uit te halen. Hij moest weten dat hij ons vertrouwen heeft. Hij heeft het in die zes wedstrijden dat hij Schrijvers verving prima gedaan, maar te gen de Eagles hebben we Piet toch weer de voorkeur gegeven". De voormalige doelman van Oran je greep zijn kans overigens met beide handen aan. Hij keepte een foutloze wedstrijd, al leek zijn reactie toch wat traag toen Mar tin Koopman zo'n kwartier voor het einde de al vanaf 40 meter met de ogen dicht op het doel knalde en het leer via het hout- wdrk hoog in, dej kruising in het net belandde. Wilskracht De wanhoopspoging van de door FC Twente begeerde verdediger verstoorde de Amsterdamse plannen danig. Met man en macht toog men in de richting van het Deventer doel. Niet met oogstrelend voetbal, maar puur op Wilskracht zoals elke modale ere-divisieclub dat tegenwoordig wekelijks pleegt te doen. Toen Ling enkele minuten voor tijd zijn te slappe kopbal in handen van Endeman zag belanden, leek de stunt van de Eagles een feit. De blessuretijd bracht Ajax ech ter uitkomst. In een chaotische doelworsteling, veroorzaakt na acties van Lerby en Kieft, kreeg de hard werkende Schoenaker onverwacht het speeltuig voor de voeten. En van enkele meters afstandknalde Ajax' prominente draver, die evenals Witbaard van de Eagles al het geel van arbiter Egbert Mulder had gezien, zijn ploeg alsnog naar de broodnodi ge winst. „Een gelukkig zege", erkende Kurt Linder ruiterlijk. Woorden die nog meer betekenis kregen toen even later het resul taat van PSV-FC Den Haag (1-0) tot de Amsterdamse kleedkamer doordrong. LEIDEN - Hans Kruit moet stoppen met voetballen. De Leidenaar, die na een onbe suisde actie van VlOS-spits Wim van Laar geblesseerd raakte aan z'n enkelbanden, kwam na een gesprek met een chirurg van het Haagse Westeinderziekenhuis tot de conclusie, dat beëindiging van de voetbalcarrière "de beste oplossing is". "De banden zijn verkalkt", zei komend-arts Kruit desge vraagd, "en dat vergroot de kans op een stijve enkel. Ik kan wel normaal lopen en mag vrijblijvende sporten beoefenen. Maar voetballen op niveau, nee, dat is er niet meer bij", besloot de 24-jari- ge UVS'er teleurgesteld. NIJMEGEN (GPD) - Huilen was het met Feyenoord zaterdag avond in de Goffert, waar een bruisend en voortvarend te keer gaand NEC een nieuwe deuk in het toch al geschonden Rotter damse prestige aanbracht. Op vallend weerloos liet het afgeta kelde Feyenoord zich met de be schamende cijfers 5-1 door de Nijmeegse club inpakken. Deze nieuwe afgang betekende met een de zwaarste nederlaag van dit seizoen, dat een ware lij densweg voor de naar het einde snakkende Rotterdammers lijkt te worden. Het Nijmeegse pu bliek, lange tijd niet zo ver wend, genoot uiteraard met vol le teugen van het spektakel in de Goffert. NEC teisterde zijn Maasstedelijke opponent echter zo meedogenloos, dat zelfs de meest fervente Feyenoord-sup- porter dit pak slaag als een re gelrechte blamage onderging. Om te janken was het. zo vond ook de Rotterdamse supporter, bij wie de maat vol was toen de cij fers 4-0 op het scorebord waren verschenen. Hij klom ongehin derd over de afrastering, slofte doodgemoedereerd naar de mid- denstip, vlijde zich daar neer en liet vervolgens zijn tranen de vrije loop. De protestactie liep volledig uit de hand toen meer dere ontevreden Feyenoord-fans de Goffert-piste betraden en ar biter Weerink zelfs door NEC- spelers in bescherming genomen moest worden. De Nijmeegse po litie kwam pas heel laat in actie* en intussen liep de consternatie hoog op. Na een onderbreking van zes minuten kon het byna bedorven doelpuntenfestival of, zo men wil, het Feyenoord-dra- ma worden voortgezet. De immer triest ogende Vaclav Je- zek, die nog slechts vier wedstrij den resten voordat hij uit zijn lij den bij Feyenoord is verlost, had zijn twijfels of Europees voetbal er voor de Rotterdammers nog wel in zat. Jezek: „Zoals het van daag ging in ieder geval niet. De spelers vormen in het veld niet altijd een eenheid en dat wreekt zich nogal eens. Feyenoord schrok pas wakker na het tweede doelpunt, zoals meestal dus te laat. NEC was veel feller en agressiever, en won daarom vrij wel elk persoonlijk duel". Te vergeefs trachtte Jezek met een dubbele wissel de rampspoed nog te keren. Van Hanegem, die slechts opviel door zijn sollicita ties naar een rode kaart en Brard, die weinig vat had op vleugel spits Heisper, verschenen na rust niet meer ten tonele. Bouwens en Duut waren hun vervangers. Jezek: „Van Hanegem vroeg in de rust om vervanging. Niet van wege een blessure, maar om psy chische redenen". Om meer loopvermogen op het middenveld te krijgen was bij NEC routinier Pleun Strik ge passeerd en maakte Kurek voor het eerst sinds lange tijd zijn op wachting in de basis-elf. Het duurde ruim 20 minuten vordat de noodklok in de Goffert begon te luiden voor het ontstellend creatief-arme Feyenoord. Veel kortsluitingen en te late reacties van de Rotterdammers hadden de dadendrang bij NEC al fors aangewakkerd. De openingstref fer van John Vievermans, die met een spectaculaire zweefduik een vrije trap van Ron de Groot koppend afrondde, deed er bij de Nijmegenaren nog een schepje bovenop: 1-0. Vijf minuten later kon de NEC- aanhang dan ook al weer jui chen. Na goed voorbereidend werk van Heisper gingen Van Til en zijn belager Janssen beiden tegen de grasmat, maar de Nij- meegee spits had daarbij nog de tegenwoordigheid van geest om de bal met de hak langs Van En gelen te frommelen: 2-0. Protes ten van Feyenoord wegens een vermeende overtreding van Janssen werden door arbiter Weerink laconiek weggewuifd. dringerigheid hoe een echte vuist gemaakt wordt. Zo een waar dan ook nog een paar rake klappen in zitten. De vierde dreun werd Feyenoord toege diend door Vievermans, die met zijn juweel in de bovenhoek het trainersduo Van de Meent en Beerendonk uit de dug-out lokte om de knuffel partij binnen de lij nen te kunnen r Het doelpunt waarmee Kurek, na dat hij knap in stelling was ge bracht door Sije Visser, op slag van rust de Goffert opnieuw op zijn kop zette, werd eveneens aangevochten, maar andermaal kreeg het nu voor buitenspel ap pellerende Feyenoord nul op het rekest: 3-0. Het Rotterdamse wanhoopsoffen sief noopte NEC in de tweede helft wel de mouwen nog wat ho ger op te stropen, maar de Nijme- genaen, bij wie libero Mulderij en doelman Schellekens in puike vorm staken, kregen zelf ook de nodige ruimte. Terwijl Kaczor, Vermeulen, Van Til, Van Dein- sen en invaller Duut tegen de bierkaai vochten en te vergeefs by doelman Schellekens aan klopten, toonde NEC by zyn op Veel triester was de wijze waarop daarna een aantal Feyenoord- supporters meenden de Goffert op stelten te moeten zetten. Toen de rust was weergekeerd, bleek NEC de concentratie geenszins te hebben verloren. Nog een keer ging Feyenoord in de slotfase voor schut. Vievermans gaf de stoot tot het zoveelste lek in de Rotterdamse verdediging. Hei sper schoot vervolgens tegen het houtwerk, doch in de rebound had Janssen met zijn kopbal meer succes: 5-0. Het laatste woord had Feyenoord, dat er zo waar nog in slaagde de nul uit te wissen. Aan deze slottreffer, waarmee Troost enkele secon den voor het einde alleen zijn naam eer aandeed, beleefde het diepvernederde Feyenoord nau welijks enige vreugde: 5-1.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 14