rOLD 1Jan Raas: "Dit was mijn moeilijkste Blessure "kick" voor Vriesekoop zege in de Goldrace De Kruiff: "Ik wist hoeveel pijn Bettine moest lijden C J- v Genezing vergt vier weken... Finale damesdubbel niet gespeeld Hammersley: "Ze heeft verdiend gewonnen BAANDAG 26 APRIL 1982 BOEDAPEST - Dikke tranen rolden over de bleke wangen van Bettine Vriesekoop toen zij als de nieuwe Europese kampioene de huldiging op het ereschavot onderging. Het hadden vreugdetranen moeten zijn, maar het was meer een uiting van pijn en uitputting, zoveel had de Ha- zerswoudse van zichzelf ge vraagd. Vriesekoop was let terlijk en figuurlijk op en Sandra de Kruiff had het, hoe moeilijk ook voor haar, goed gezien. De finale van het da mes-dubbel, waarin zij met Bettine een zeer goede kans op goud had, werd op voor stel van de Leidse kleuter leidster (23) van het program ma gevoerd. De Kniiff: „Ik heb Bettine nu een week lang meegemaakt en weet wat voor pijn zij heeft gehad. Ik vond het niet nodig om door te gaan. Haar blessure zou alleen mar ver ergeren. Natuurlijk was het niet eenvoudig om tot die be slissing te komen want we hadden het echt kunnen win nen. Maar onder deze om standigheden ben ik met zil ver ook dolgelukkig. Ik zit nu bfj de top van Europa en ik denk dat de bond niet meer om mij heen kan als de aan vraag van mijn club Scylla om mij bij de heren te laten spelen aan de orde komt". De Kruiff drong met Vriese koop verrassend tot de eind strijd door na een sensatione le 3-0-overwinning op het fa voriete Hongaarse duo Ma- gos-Szabo. Vooral haar in breng was opmerkelijk groot in dat prachtige treffen. La coniek reageert de Leidse: „Dat ik zo goed speelde heeft ook mij verbaasd. Maar met de vuisten erbij komen we een heel eind". Vriesekoop had met de sugges tie van De Kruiff al inge stemd toen zij naar het po dium gestrompeld was. Toen kreeg zij de eerste felicitaties van Hammersley. Eerder was daar geen gelegenheid voor geweest want na afloop van de finale was coach Gerard Bakker dwars door de omhei ning van het speelveld ge schoten om haar langdurig te knuffelen. De Engelse was daar zeer ont stemd over en reageerde aan vankelijk wat bits. Maar alles was snel vergeven en ruim een uur na haar victorie kraaide ook een intens ver heugde Vriesekoop weer van plezier. Toen ontzenuwde zij ook de geruchten als zou zij na hebehalen van de titel stoppen. „Ik ga sowieso door want ik heb nog veel plezier in het tafeltennis. Wel ga ik alles eens op een rijtje zetten. Nee, het dubbel kon ik echt niet meer spelen. Mijn voet tintelde van de pijn". Gerard Bakker maakte bekend dat er binnenkort afrondende besprekingen zullen worden gevoerd met een persoonlijke sponsor voor Vriesekoop. „Het is bedoelling dat Hero haar via de Nederlandse Sport Federatie financieel gaat ondersteunen. Het be drag dat ze krijgt wordt over een aantal jaren verdeeld, maar het komt er op neer dat zij er een jaar van rond zou kunnen komen". Vriesekoop zal zich volgens Bakker nu gaan richten op de wereldkampioenschappen in Tokio van volgend jaar. „Ze kan ook de wereldtop halen, maar dat is afhankelijk van haar fysieke ontwikkeling. Ze zal haar service verder moeten uitbouwen en een hardere eerste bal moeten slaan. Want op wereldniveau moet je sneller scoren. Mis schien dat de bond na dit suc ces nu ook eens wat voor Bet tine gaat doen want ze heeft het wel allemaal alleen ge daan. Okay, ik heb haar wat aanwijzingen mogen geven, maar de training zelf komt op haar schouders neer". Over de gouden medaille in het gemengd dubbelspel werd nauwelijks meer gerept. De met Andrzej Grubba aan haar zijde geslaagde dubbele greep naar goud werd over schaduwd door haar per soonlijke succes ook al heb ben Vriesekoop en haar ka mergenoot De Kruiff door de opwinding over het dubbele succes van zaterdag al hun nachtrust opgeofferd. W.v.W. Sport v# MEERSSEN - Als Jan Raas zich kwaad maakt, kun je beter uit de buurt blijven. Hij is nogal explosief van karakter. Zaterdag, in de zeventien de editie van de Amstel Gold Race, was de bijna 30-jarige Zeeuw kwaad. Een artikel in een Franse krant na zijn magistrale solo in Pa- rijs-Roubaix had hem geprikkeld. "Het was alles of Er had zwart op wit gestaan dat hij bij het verlaten van de kassei- stroken die de hel van het noor den vormen, in het zog van een motorrijder had gereden. Voorts zou ploegleider Peter Post met de auto zijn kopman enkele honder den meters uit de wind hebben gehouden. „Fraude", luidde de krantekop. Raas zag op klaarlichte dag sterren voor zijn ogen toen hij die krant onder ogen kreeg. „Ze hebben tn sommige landen al jaren iets te gen me", siste hy. „Verdomme, alsof ik mijn overwinningen steel". Tijdens de slotfase van Nederlands belangrijkste wielerevenemcnt dacht Jan Raas aan die negatieve publiciteit. Het kookte in hem. Toen op weg naar de eindstreep in Meerssen de ene demarrage na de andere volgde, was Raas het zat. Hij was in het leidersgroepje van zes man weliswaar niet de enige eenling, maar hy vond dat de opeenvolgende demarrages van de Australiër Phil Anderson en de Ier Stehpan Roche (twee ploegmakkers van elkaar) ge noeg waren geweest. „Tegen mijn principe in liet ik Sean Kelly nog even wegrijden", vertelde Raas. „Ik vond dat ze lang genoeg met me gespeeld hadden. Knap het dan maar op. dacht ik by mijzelf. Kelly hield het echter niet en tja, toen was het voor my alles of niets. De ze kerheid dat ik het m de sprint aan kon, had ik niet. Ik demar reerde in de laatste kilometer en kon toen alleen nog maar hopen dat niemand meer aanpikte, want dan zou ik geklopt zijn „Het was de moeilijkste overwin ning die ik in de Gold Race be- BOEDAPEST - Met twee gouden en een zilveren medaille is Bettine Vrie sekoop de grote winnares geworden van de 13e Europese Kampioen schappen in Boedapest. Na haar overwinning in het gemengd dubbel spel van zaterdag, voegde de 20-jarige Hazerswoudse gisteren de mooiste overwinning aan haar erelijst toe door de finale van het enkelspel op haar naam te schrijven. n een verbluffend mooie en boeiende slotpartij klopte zij haar aartsrivale J ill Hammersley in vijf games. Daarmee kreeg Vriesekoop heel verdiend de Eu ropese titel, die zij twee jaar gele den in Bern nog net niet (brons) kon veroveren. Toen vormde een griepaanval het grote struikel blok. Nu leek een voetkwetsuur voor haar roet in het eten te gaan gooien. BOEDAPEST - Bij de heren eiste de Zweed Mickael Appelgren de Europese titel voor zich op. De tafeltennis-prof versloeg zijn 16-jarige landgenoot Jan Ove Waldner in 5 sets: 17-21, 17-21, 21-18, 22-20, 21-19. lijke tegenslag heen. „Het lijkt wel of ik door die blessure een kick heb gekregen", zei ze zelfs. „Toch had ik tegen Hammersley het gevoel dat ik Zou verliezen. In de tweede game was ik niet echt goed attent en dan trap je zo ergens in. Daarna ging het veel beter omdat ik mezelf erop in stelde dat ik in beweging moest blijven". Bewegen deed Vriesekoop, on danks haar handicap. „Tijdens de wedstrijd heb ik niets ge voeld. De pijn kwam pas toen ik eenmaal uitgespeeld was". Maar hetzelfde moet gezegd worden van de 30-jarige Engelse uit Cars- halton Surrey, die ook gebles seerd aan het titanengevecht be gon. Hammersley: „Ik had al een paar dagen last van een scheen beenblessure. Gelukkig heb ik er niet veel hinder van gehad. Ik was wel erg nerveus". Dat laatste bleek al snel. En Vriesekoop had het in de gaten. Fel openend nam zij onmiddellijk het initiatief en liep gestaag weg naar een 12-8 voorsprong. Even haakte Hammersley aan (13- 12) maar de eerste klap was voor de Nederlandse: 21-16. Die was overigens geen daalder waard. Hammersley revancheerde zich snel op niet mis te verstane wij ze. 8-21. De Engelse: „Elke game is verschillend. Het hangt er vaak vanaf hoe goed je start. De games die ik verloor begon ik ook slecht". Een stelregel die klopte als een bus. Vriesekoop won daardoor de derde game (21-18) en liet ver volgens weer toe dat haar rivale op winst afstevende. Een uiterste krachtsinspanning bracht haar nog van 15-20 op 20-20, maar door een kantbal ontglipte haar de volle winst: 21-23. Die kwam toch toen zij zeer kalm en ge wiekst („Gerard had gezegd dat ik beheerst moest spelen om haar uit te mergelen") Hammers ley aan de tand bleef voelen: 21- 16 in de vijfde en laatste game. Hammersley: „Bettine heeft ver diend gewonnen. We speelden allebei erg goed, maar er kan er maar één de winnaar zijn en in de beslissende game speelde ze juist iets beter dan ik". Vriesekoops pad naar de finale was tussen de partijen door een lij densweg, maar eenmaal achter de tafel beet de ongelooflijk eer zuchtige Nederlandse zich vast in alles wat haar triomftocht doorkruiste. De verbeten trek op haar getekende gelaat en het bij vlagen langzaam meetrekkende linkerbeen veraadden haar be perking. Een ijzersterke wil en mentaliteit deden haar die handi cap vergeten. Sterker: door de opeenstapeling van successen raakte Vriesekoop zo verschrik kelijk geconcentreerd dat alles zich in een roes scheen af te spe len. Eigenlijk merkte ze niet eens meer dat ze haar zwakke linker voet op kritieke momenten nor maal ging belasten. Bovendien groeide haar vorm naar een abso lute top toe. De Toptwaalf win nares speelde in de eindfase van het toch slopende toernooi zelfs beter dan in Nantes, waar ze twee maanden geleden de gehele Europese top al eerder te kijk zette. Het bereiken van de kwartfinale le verde tegen de Zweedse Marie Lindblad nog wel de nodige spanning op Lindblad vormde voor haar dan ook de eerste test in het enkelspel na de openba ring van haar blessure. Het werd een uitputtingsslag, die Vriese koop met glans won. Na vier ga mes was de stand in evenwicht (2-2), maar in een kritieke situatie (12-8) loste Vriesekoop haar strijd eenvoudig op door met een kapotte bal naar de scheidsrech ter te stappen. Al eerder in dit toernooi bediende de Hazerswoudse zich met suc ces van deze truc. De pauze be nutte ze door op krachten te ko men en betekende definitief het einde voor de sterk acterende Lindblad: 21-11. Hoewel Vriesekoop in de nacht van zaterdag op zondag geen oog dicht kon doen verscheen ze toch fit genoeg aan de her-start om achtereenvolgens de Russi sche Narine Antonyan, die de voor haar gevaarlijke Hongaarse Olah uit de strijd geworpen had, en Ursula Kamizuru uit Duits land te elimineren. Antonyan leek in drie games afgeserveerd te worden toen Vriesekoop drif tig een 2-0 (21-13, 21-16) voor sprong nam. Een voordelige marge van 19-17 in de derde ga me was echter ontoereikend voor haar: 19-21. De halve eind strijd liet zij zich evenwel niet meer ontglippen: 21-19. De in Tokio wonende, met Japan ners trainende Kamizuru had ook geen antwoord op het door Vriesekoop voorgeschotelde spel. Tweemaal liet de wissel speelster van Duitsland zich vol ledig aftroeven: 21-13, 21-7. Tus sendoor had ze kans gezien om tijd te winnen (15-21) in de hoop Vriesekoop af te matten. Maar de perfect de service-opdrachten van coach Bakker opvolgende landgenote stevende toen naar een nieuwe voorsprong: 18-14. Een alles-of-niets poging van Ka mizuru bracht haar uit even wicht (19-20), doch kon niet ver hinderen dat Vriesekoop ander maal aantoonde hoe sterk zy kan finishen: 22-20. WIM VAN WANROOY Dikke tranen rollen op het erepodium over de wangen van Bettine Vriesekoop. Het waren geen tranen van vreugde, uitputting en van pijn. Pas op het ereschavot bemerkte Bettine (die nog een gelukstelegra- m ontving van CRM-minister Van der Louw) hoeveel ze van zichzelf geëist had. haalde. Moeilijker nog dan de eerste keer. in 1977. toen ik nog de kleuren van Fnsol verdedigde en ik in de finale alleen stond te gen Knetemann en Kuiper". Hennie Kuiper was ook afgelopen zaterdag present in de kopgroep waaruit Raas naar zyn vyfde triomf in de vaderlandse top- koers snelde. Kuiper zou alleen op dezelfde wyze als Raas de overwinningen in de wacht heb ben kunnen slepen, omdat hy geen meter sprint in de benen heeft. In ieder geval veel te wei nig om Raas. Kelly en wellicht zelfs Gregor Braun tydens de laatste meters te overvleugelen Amper tien kilometer voor het einde had Hennie Kuiper even wel moeten afrekenen met een lekke tube. Zyn geslaagde ach tervolging was er weliswaar één van grote klasse, maar het kostte „Kuipertje" net de kracht die hy nodig had voor een explosie a la Raas. „Doodjammer, die lekke tube", zei de troef uit de Dafploeg van Fred de Bruyne. „Te voren had myn teamgenoot Adrie van der Pool het bolwerk van Raleigh zo flink bestookt, dat er van de vyf ren ners die Peter Post aanvankelyk in het eerste gelid had alleen Jan Raas was overgebleven. Ik ging ook ontspannen de slotfase tege moet. Tegen he^ noodlot sta je echter machteloos" De demarrages van Adne van der Poel hadden inderdaad diepe sporen achtergelaten. Het West brabantse talent („ik wist dat ik na dit vele werk onherroepelijk op de Cauberg uit de wielen zou gaan") was een toonbeeld van opoffering voor Kuiper en ook een toonbeeld van moed omdat het daags voor de Gold Race met eens zeker was dat hy zou star ten. Hy sukkelde met een blessu re aan een van zyn voeten. In de koers was daarvan overigens niets te merken. Sloperswerk werd ook verricht door Gregor Braun. „Het was on gelofelijk hoe hard hij op de hel lingen te keer ging", zei Jan Raas over de machtige pedaaltred van de Westduitser ..Op de Cayberg was hy de sterkste van ons alle maal, zoals hij eerder ook al op de Keutenberg had gevlamd". Op het beslissende moment van de koers, minder dan een kilometer voor het einde, reageerde Braun overigens nauwelyks. Dat moch ten de Peugots Roche en Ander son doen. Sprinter Kelly miste de kracht Jan Raas bekroonde het yzersterke optreden van zyn ploeg, die op de Adsteeg (83 km.) met het selectiewerk begon en tenslotte op de Raarberg (tien ki lometer verder) de schifting doorvoerde. Raas. Wynands, Lubberding, Kne temann en Ludo Peeters waren de Raleighs die met Kuiper. Van der Poel, Willems, Lammertink, Wilmann, Anderson, Roche, De Wilde. Kelly. Braun en De Cnyf de rest van het aanvankelyk 152 man sterke rennersveld schaak mat zetten. Zy maakten een ein de aan de solo van Peter Ztjer- veld - die tydens zijn vlucht tus sen de 18e en 113e kilometer ruim acht minuten voorsprong veroverde - en bleven uiteinde lijk met zes man overeind. De Gold Race kreeg op een winderi ge dag een groot winnaar t MEERSSEN - De ofTioéle uitslag van de Amstel Goldrace is I. Jan Raas (Ned) 237 kilometer tn 6 uur 10 minuten 45 sec. 2 Stephen Roche (Ier) op 2 sec. 3 Gregor Braun (Wdl) op 7 sec. 4 Sean Kelly (Ier) rt 5 Phil Ander son (Aus) zt. 6 Hennie Kuiper (Ned) zt, 7. Ludo Peeters (Bel) op 1 14. 8 Adn van der Poel (Ned) zt. 9 J ostein Wilmann (Noo) zt, 10 Ad Wynands (Ned) op 2 18. II. Jos Lammertink (ned) zt, 12 Henk Lubberding (Ned) zt 13 Roger de Cntjf (Bel) op 5.07, 14 Etienne de Wilde (Bel) zt IS. Daniel Willems (Bel) op 8.14. 16 Gerne Knetemann (Ned) zt 17 Jan Bo- gaert (Bel) op 9 56. 18 Leo van Vliet (Ned) op 11.56,19 Frederic Vichot(Fra). 20 Mare Sergeant (Bel). 22. Bert Ooster bo.seh (Ned). 23 Johan van der Velde (Ned) Door zyn overwinning u Jan Raas lei der geworden van het klassement om de Super Prestige Pemod Hu heeft 110 punten. De rangschikking ziet er verder als volgt uit 1 Eddy Planckaert 70 pnt. 3 Sean Kel ly. 69 pnt. 4 Siivano Contini. 68 pnt. 5. Mark Gomez en René Martens. 60 pnt BOEDAPEST - „He zal zeker vier weken duren voor Bet tine enigszins is hersteld van haar blessure. En dan zal de volledige genezing nog langer duren", voorspelt Peter van Schie, de Leidse fysiotherapeut, die de Ne derlandse tafeltennisploeg in Boedapest begeleidde. Samen met de Hongaarse bondsarts dr. Marios diende Van Schie Vriesekoop de laatste twee dagen vlak voor elke partij een pijnstillende injectie toe. De drievoudige medaillewinnares kreeg in totaal negen spuiten om de pijnlijke irritatie aan het beenvlies van haar linkervoet gedurende haar partijen te onderdrukken. Vrijdagavond openbaarde de pijn zich, nadat Vriesekoop al sinds het trainingskamp ter voorbereiding op de EK hin der ondervond van een bloedblaar onder de voet. „Ik had al een eeltlaag laten ver wijderen en het leek allemaal goed te gaan. Maar ik kreeg er vrijdag toch weer last van. in ergere mate zelfs", zegt Vriesekoop. Een behandeling met ijs hielp niet afdoende, zodat vrijdag avond de arts van de Joego slavische nationale ploeg ge consulteerd werd. Deze dien de Vriesekoop een pynstil- lende injectie toe die echter niet hielp Vervolgens ging het Nederlandse gezelschap naar een Hongaars zieken huis, maar toen bleek dat de oplossing daar gevonden werd in het verwijderen van nog meer eelt,vertrok men ij lings. Vanuit het hotel zocht chef d'é- quipe Egbert Welsink daarna contact met Leo Heere, de NSF-arts van Papendal. Deze adviseerde om toch pijnstil lende iiyecties te laten toe dienen. Van Schie: „De Joe goslavische arts gebruikte een te dunne naald waardoor het spul niet door de eeltlaag heendrong. Met een dikkere naald lukte dat wel". Dat gebeurde dus voor elke party. Coach Gerard Bakker, die de beslissing voor de be handeling vooral aan Vriese koop en het duo Martos-Van Schie overliet, kon de span ning zelf soms nauwelyks aan „Bettine is een unieke sportvrouw, een zeldzame sportvrouw eigenlyk. Komt ze zo uit de martelkamer want denk erom dat die spui ten pynlyk zyn geweest - en dan moet ze klaarstaan voor een topprestatie" "Ik heb het zelf ook moeilyk met deze si tuatie gehad Hoe moest ik haar nu coachen. Als ik legen haar zei: kom op Bettine. vecht ervoor., dan zei ze ik doe toch myn best' En als ik dan op een rustige manier wat dingen vertelde dan eiste ze meer van me. Kom op, waar zyn we nu mee bezig, was haar reactie dan. Een on- gelooftyk spanningsveld lag De reeks van iryecties heeft ook de nodige vraagtekens opgeworpen. Uit sportief oogpunt werd Vriesekoop enorm geholpen. Maar was het wel verantwoord? Peter van Schie: „Medisch waren de spuiten ook volgens Hee re - volledig verantwoord. Ze zal echter wel moeten revali deren. Nu de medailles zo voor het grypen lagen, is het logisch dat Bettine niet van opgeven wilde weten Ik moet cerlyk zeggen dat ik zelf een paar keer gedacht heb: geef nu maar op. Maar ja, in Bern is haar de gouden medaille al door haar neus geboord omdat ze ziek was Dat wilde ze geen tweede keer".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13