Mangaan voor het oprapen Lucratieve mijnbouw in diepzee wacht op expbitatie PAGINA 10 MAANDAG 26 APRIL 1982 Bijna driekwart van het aardoppervlak bestaat uit oceaan. Niemandsland in feite, waarover nog maar weinig bekend is. Maar dat er schatten op opgraving liggen te w achten staat vast. De industriële ontdekkingsreizigers staan te trappelen van ongeduld om te mogen afdalen naar de zeebodem, een trip van vijf kilometer die zich laat vergelijken met een reis naar de maan. Doel: uitgestrekte velden vol mangaanknollen, rijk aan nikkel, kobalt, koper en mangaan. Uiterst belangrijk voor het vervaardigen van vliegtuigmotoren, medische en elektronische apparatuur, wapens, LPG-tankers en zelfs vorken en messen. Let wel: ijzer is zozeer het probleem niet. Dat is altijd nog terug te winnen uit schroothopen. Maar voor de vervaardiging van hoogwaardig, roestvrij staal is met name het steeds schaarser w ordende nikkel onontbeerlijk. De bestaande nikkelbronnen op land raken uitgeput, vooral die in het geïndustrialiseerde Westen. En aan de bronnen die er nog wel zijn kleven bezwaren. Of ze zijn uiterst moeilijk bereikbaar. Of ze vereisen energieverslindende technieken om het metaal uit het erts te krijgen. Over schaarste gesproken. Het aantrekkelijke van de poreuze, op aardappels gelijkende mangaanknollen zit 'm dan ook in de zuinige scheidingsmogelijkheden. Dat maakt rendabele winning van nikkel en mangaan mogelijk, ook al zijn er miljarden aan investeringen nodig voor het bereiken en 'oogsten' van de knollen. De technische problemen zijn, niet in de laatste plaats dankzij de ruimtevaart, oplosbaar. Het grote vraagstuk op dit moment is wie het maanlandschap op de zeebodem mag betreden. De Verenigde Naties hebben bepaald dat de rijkdommen der oceaan de 'gemeenschappelijke erfenis van de mensheid' zijn. Om te voorkomen dat de mangaanvelden eenvoudig moderne 'koloniën' worden van de landen die van oudsher een voorsprong hebben, omdat ze toevallig over kapitaalkracht en technisch vernuft beschikken. De Derde Wereld eist haar aandeel. Resultaat: de zoveelste patstelling tussen het arme 'Zuiden' en het rijke 'Noorden'. Na vijftien jaar vergaderen is het zicht op sluitende afspraken in een internationaal erkend zeerecht alleen maar vertroebeld. Er staan grote belangen op het spel. Economische, maar ook strategische en politieke. Niet alleen de schaarste speelt een rol. Oceanografisch onderzoek met apparatuur die de zeebodem verkent. Eén van het half dozijn kapers op de Westerse kust is Ocean Minerals Company (OMCO), een vijf jaar oude bunde ling van Amerikaanse en Nederlandse bedrij ven: Lockheed, Shell, Standard Oil, Bos Kalis Westminster en Billi- ton. Samen hebben zij in de afgelopen zeven tien jaar meer dan 100 miljoen dollar (250 mil joen gulden) gestoken in onderzoek. Met een futuristisch voertuig, bestuurd vanaf het zeeopper vlak, zijn de knollenvclden in de Stille Oceaan tussen Ha waï en de Verenigde Staten afgespeurd. De bevindingen zijn positief. De knollen zijn uitermate rijk aan metaal (2 tot 3 procent), komen in zeer groten getale voor en zijn in beginsel gemakkelijk te win nen. Technisch gesproken zijn er nog een hoop vraagte kens. maar de eerste experi menten zijn geslaagd. Exploi tatie van de uitgestrekte /el- den is binnen het gezichtveld gekomen, althans vanuit eco nomisch en technisch per spectief. Systemen Volgens George M. W. Haug, geoloog in dienst van Billi- ton, is daarmee tevens een fantasie van Jules Vernes in het bereik van de werkelijk heid gekomen. Hij vergelijkt de eerste experimenten op 5000 meter onder de zeespie gel met de eerste maanproef. Immers, twintig jaar geleden werd het werken op diepten van meer dan 200 meter nog tot de (voorlopige) onmoge lijkheden gerekend. "Wat we ten we eigenlijk over de bo dem van de oceaan'' We staan aan de grenzen van de huidi ge techniek. De uitdaging. Dat is vooral wat me fasci neert. Tenslotte had de uit vinder van de T-Ford ook geen idee van de Jaguar" Over hoe de mijnbouw in de diepzee straks op grote schaal realiteit moet worden bestaat geen eenstemmig heid. Voor een rendabele ex ploitatie zal dagelijks tenmin ste 5000 ton knollen naar de oppervlakte gehaald moeten worden. Tal van systemen zijn op kleine schaal be proefd, zoals blijkt uit meer dan zestig patentaanvragen. Het meest simpele systeem lijkt de baggermethode: een lange aaneenschakeling van emmers, die de knollenvel- den afschrapen. Maar een voud is in dit geval nietje wa re gebleken. "Niet effectief zo verwijst Haug de baggcr- of sleepideeën naar de prul lenbak. De OMCO gokt op een ander systeem, zoals de proeven al aangeven: een graafwerktuig dat de bodem aficruipt, de be geerde knollen 'plukt' om ze vervolgens af te leveren bij een 'bufferstation' dat boven de zeebodem hangt aan een met het moederschip verbon den pijplijn. Met het schip kan ook het bufferstation zich verplaatsen. Heel lang zaam. want de kilometers lange pijp staat bloot aan gro te krachten. Dat maakt met een duidelijk waarom de pijp niet rechtstreeks met het mijnvoertuig verbonden kan worden: om een produktie van 5000 tot 10.000 ton per dag te halen, moet de graver zich sneller kunnen verplaat sen dan de pijplijn kan ver dragen. "57 s tHA-v .-al C F C NEW ZEALAN0 de rijksie mangaanknollen- velden bevinden zich in de Stil le Oceaan ten zuidoosten van de Hawaii Eilanden en ten noorden van de equatoriale zo ne. Hawaii Zowel het bufferstation als het graaftoestel zullen niet wor den bemand. Het moeten gi gantische robotten worden, te besturen vanuit het moe derschip. Geholpen door computers en televisiebeel den zal een team van 'opera tors' zich dag en nacht alleen met die besturing bezig hou den. Bij de experimenten is het allemaal getest, maar wel in 'modelvorm'. Volgens OM CO zal het moederschip het formaat krijgen van een su pertanker, waarvan het con trole centrum overeenkom sten zal vertonen met het ruimtevaart-centrum in Houston. De graafmachine op de zeebodem, dat in test- vorm de afmetingen van een huis heeft, krijgt de grootte van een flat. De plannen, die een investering van 2.5 miljard gulden ver gen. liggen klaar. Zelfs de plaats voor een eerste fa briek. voorlopig nog op het vasteland, is al gekozen: Ha waii. Op geringe afstand dus van zowel de knollenvclden in dit gebied als de belang rijkste afnemer, de Verenig de Staten. Een vraagstuk is nog wel het milieu op de zeebodem. In welke mate zal er door mijn bouw in de diepzee een ver storing van planten en die- rengroei plaatsvinden? Geor ge Haug ziet geen reden tot somberheid. "Wc hebben uit voerige studies vcrrricht in samenwerking met de VS. Vier mensen zijn er continu mee bezig geweest. Helemaal zijn we er nog niet uit. maar het ziet er gunstig uit. De dichtheid van levende orga nismen is zeer dun. Er leven vrijwel alleen zeekomkom mers en andere aaseters en die zijn afhankelijk van voed sel dat uit de zee neerdaalt. Vissen vind je vrijwel niet midden op zee. Die zitten al lemaal langs de kusten. De mangaanvelden zijn eigenlijk dode plekken in de oceaan. Hier en daar zijn wel wat vis jes te vinden, maar die kun nen eenvoudig wegzwem men. De mijnbouw zal zich immers afspelen op een spel Door Wim Fortuyn deprikje in een zeer groot ge bied. Proeven hebben trou wens uitgewezen dat het om woelen van de zeebodem heel gunstig kan zijn voor mi cro-organismen. Het water op de oceaanbodem is zeer zuurstofrijk". Amerika Vooral de Verenigde Staten, koploper waar het gaat om gebruik van hoogwaardige metalen, heeft belangen bij de ontwikkeling van nieuwe mijnen. Doordat de eigen bronnen uitgeput raken, zijn de VS steeds meer afhanke lijk van import. Voor mangaan, onmisbaar bij het zuiveren van staal in de hoogovens, is de Amerikaan se industrie vooral aangewe zen op het omstreden Zuid- Afrika, tweede producent na de Amerika's aartsvijand de Sowjet-Unie. De winning van kobalt is goeddeels in han den van Zaïre. Het wordt der meer gebruikt in de penindustrie. En de oude. be rcikbare voorraden nikkel ken eenvoudig op. In de VS is nog maar één kleine nik kelmijn in exploitatie, 's We reld grootste producent is Ca nada. een land dat - net als Zaire - niet staat te wachten op het ontwikkelen van nieu we bronnen. Het is niet toevallig dat de Ver enigde Staten, samen met Ja pan en Westeuropese landen, bij het zoeken naar nieuwe voorraden de blik hebben verlegd van land naar zee. Het alternatief ligt in landen waarvan vooral Amerika niet afhankelijk wil zijn of in lan den die zich kenmerken door politieke instabiliteit. Machtswisselingen in landen als Chili. Zaire, Iran en Libië hebben mijnbouw- en olie- ondernemingen in de afgelo pen twintig jaar uiterst huive rig gemaakt voor het doen van investeringen. Zo had Li bië, dat negen jaar geleden twee Amerikaanse oliemaat schappijen nationaliseerde, geen boodschap aan de af spraken die met het in 1969 door kolonel Ghaddafi om vergeworpen bewind waren gemaakt De grondwet werd eenvoudig ongeldig ver klaard. Er moest een interna tionaal tribunaal aan te pas komen om Libië te 'veroorde len' tot het betalen van een schadevergoeding. Deze foto van een mangaanmassa werd op vijf kilometer onder de zeespiegel gemaakt. Resolutie Schaarste is dus niet alleen be palend voor de aantrekkings kracht van de mangaanknol len. Het feit dat ze zich buiten elke landsgrens bevinden telt evenzeer. Maar dat betekent niet dat het geïndustrialiseer de Westen (Amerika, maar ook West-Europa en Japan) zijn gang kan gaan. Sinds 1969 ligt er bij de Verenigde Naties een door de Algemene Vergadering aanvaarde reso lutie, waarin is bepaald dat staten noch ondernemingen de zeebodem buiten het con tinentaal plat mogen exploi teren. Tenminste: zolang er geen internationaal verdrag zou zijn, dat voorziet in een verdeling van de rijkdom men der zee. De ontwikke lingslanden, bang dat de Westerse landen die beschik ken over geld en kennis er met de buit vandoor zouden gaan, kregen de resolutie er door ondanks het verzet van de rijke landen die aanvoer den dat hiermee een rem op de technologische ontwikke ling werd gezet. Rijke landen, die zich wel schaarden achter de opvatting dat de man gaanknollen behoren tot de 'erfenis' van de totale mens heid. Sindsdien is de strijd om de macht pas goed begonnen, waarbij de rijke landen het al thans in de Verenigde Naties goeddeels hebben moeten af leggen tegen de ontwikke lingslanden. gesteund door de Sowjet-Unie. Het Wester se aanbod om het vrije- markt-systeem in dienst te stellen van gemeenschappe lijke 'erfenis' op de zeebodem ("Wij hebben de middelen: laat ons het werk voor jullie doen") werd door de ontwik kelingslanden van tafel ge veegd. Zij vrezen dat handha ven van de vrije markt gelijk staat aan handhaven van de ongelijke machtsverhoudin gen en sturen aan op een nieuwe economische orde: internationale geleiding van het handels- en grondstoffen- verkeer op basis van mondia le solidariteit. Compromis Een Cömpromis leek vervol gens te worden bereikt in het plan om een internationale organisatie op te richten, de Oceaanbodem-Autoriteit. Prompt ontstond evenwel onenigheid over de rol die de ze autoriteit zou moeten spe len. De arme landen willen deze organisatie volledig greep verschaffen op de ex ploitatie van de zeebodem. Zij vinden dat de rijke landen moeten worden verplicht de technologische kennis te le veren. opdat de Autoriteit eventueel zelf die exploitatie ter hand kan nemen. De meeste geïndustrialiseerde landen willen niet veel verder gaan dan een controlerende rol. Ongeduld bij Verenigde Sta ten. gepaard aan militair-stra tegische belangen, leken uit eindelijk toch een doorbraak te bewerkstelligen. Vorig jaar. nog onder het bewind van Carter, toonde Amerika zich bereid tot het doen van ruil het veiligstellen van doorvaar- trechten in strategisch be langrijke wateren. De 150 lan den die sinds 1973 deelnemen aan de Zeerechtconferentie kwamen tot een ontwerp-ver- drag, waarbij zowel de (77) ar me als de rijke landen iets in leverden. Een uiterst com plex verdrag trouwens, want wie over zeerecht praat, spreekt niet alleen over mijn bouw maar ook over afspra ken omtrent de visserij, mi lieuvervuiling en vrije door vaart door zeestraten. Dit jaar, tijdens de elfde zitting van de conferentie in New York. zouden de partijen het definitief eens moeten wor den. De ondertekening van het verdrag zou in september moeten geschieden in Cara cas, waar de Zeerechtconfe rentie acht jaar geleden be gon. Roet De komst van Reagan heeft echter drastisch roet in het eten gegooid. Washington oordeelde plotsklaps dat er teveel concessies waren ge daan en trok zich terug voor beraad. De uitkomst: volgens Reagan moet de verplichte overdracht van kennis uit het ontwerp verdrag en moeten de machtsverhoudingen in de vergadering worden ge wijzigd. De VS willen af van het één land-één stem sys teem. dat de groep van 77 ontwikkelingslanden de meerderheid bezorgt. Reagan - en verschillende landen uit de verdeelde Europese Ge meenschap delen die'opvat ting wenst het recht van ve to over beslissingen van de Oceaanbodem Autoriteit. Als reactie daarop heeft de "groep van 77" laten weten zonodig niet terug te deinzen voor ondertekening van het verdrag zonder deelneming van de VS. Dat dreigement klinkt zwaar, maar steunt vooral op de mo gelijkheid om Amerikaanse (oorlogs)schepen de toegang tot strategische zeestraten te ontzeggen. En voor die sanc tie is Reagan, anders dan Car-, ter, niet zo bevreesd. In zijn opvatting is vrije doorvaart sinds jaar en dag een onge schreven \^et. Het tegenhou den van een Amerikaans schip is, volgens die opvat ting. niet veel minder dan een daad van oorlog tegen de su permacht van Reagan. Drei gement tegenover dreige ment. En de mijnbouw in de diepzee? Al geruime tijd gaan in het Westen stemmen op om dit hete hangijzer los te koppe len van de zeerechtconferen tie. een voorstel waar de ont wikkelingslanden niets van willen weten. Ook daar ligt het gevaar van een scherpere verhouding tussen Arm en Rijk. 1990 Samen met de Verenigde Sta-) ten overwegen zeker vier EG- landen, West-Duitsland, Bel gië. Groot-Brittannië en Ita lië. om niet langer te wachten op een mondiale overeen komst. Zij willen de Westerse mijnbouw-ondernemingen als de OMCO. die al fors in de mangaanknollen hebben geïnvesteerd, verder laten gaan onder de beschermende vleugels van een gemeen schappelijk akkoord. Dat ak koord zou ingetrokken kun nen worden op het moment dat (alsnog) internationale overeenstemming zal zijn be reikt. Nederland, dat zich redelijk kan vinden in het ontwerp verdrag. houdt zich nog op de vlakte. Maar als niet alsnog een compromis wordt be reikt tussen 'Noord' en Zuid' is de vraag hoe lang nog, ge zien de belangen voor Shell, Bos Kalis en Billiton. Een ding staat vast. Zeker tot 1990 zullen de mangaanknol len, onschuldig onderwerp van een wereldwijd conclict, ongemoeid blijven. "En dan hebben we het over de meest optimistische base line", om George M W Haug namens Billiton en OMCO te citeren.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10