Ontruiming Sinaï voltooid Veel kritiek op SPD- werkgelegenheidsplan Iran dreigt Irak met inval Scherpe aanval op Solidariteit Congres in München Boeren boos over verlies inkomsten Spanje blijft kernwapen-vrij Als niet wordt meegewerkt aan beëindiging oorlog Handel in baby's ontdekt Do AmericaYour Way Verkorting arbeidstijd Ar restaties Griekse kerk beledigd, tonelisten veroordeeld Maximum snelheid in België naar 130 ZATERDAG 24 APRIL 1982 MUNCHEN (GPD) - De Westduit- se oppositie vindt dat het con gres van de SPD in Munchen nog eens extra duidelijk heeft ge maakt hoe gespleten de grootste regeringspartij is. Bondskanse lier Helmut Schmidt mag dan de meerderheid van de gedelegeer den achter zich hebben gekegen voor met name zijn veiligheids- en energiepolitiek, aldus woord voerders van CDU en CSU. maar dat betekent geenszins dat de discussie daarover binnen de SPD nu gesloten is. In feite is de oppositie van mening dat de re- gering-Schmidt-Genscher slechts uitstel van executie heeft gekregen. Zowel de CDU-CSU als de liberale regeringspartner FDP, alsook de Westduitse industrie hebben ernstige kritiek uitgeoefend op het door het SPD-congres aange nomen werkgelegenheidspro gramma. waarin sprake is van meer overheidsingrijpen, extra belastingen en investeringscon troles. Dit zou, aldus de critici, al leen maar averechtse gevolgen hebben voor de werkloosheid in de Bondsrepubliek. De vroegere vice-voorzitter van de SPD en toekomstig staatsminis ter in de bondskanselarij, Hans Jurgen Wischnewski, is speciaal naar Bonn gestuurd om hierover met de FDP-leiding te praten. Eerder had de top van de liberale partij al verklaard dat de door de SPD gewenste economische en sociale politiek niet met haar hulp kan worden uitgevoerd. Aan het eind van het vijfdaagse congres hebben partijvoorzitter Willy Brandt en kanselier Hel-, mut Schmidt de wil van de SPD bekrachtigd om de regering met de FDP voort te zetten. Schmidt had het over een „geslaagde bij eenkomst" en verontschuldigde zich tegelijkertijd min of meer voor zijn eerder gedane uitlating dat de tegenstanders van de NA- VO-politiek binnen de partij de Russen in de kaart zouden spe len. Schmidt zei dat hij alleen democratische strijdlied. maar had willen beweren dat dit misschien objectief het geval is, maar dat hij geenszins veronder stelt dat de door hem bedoelde politici dat ook echt wensen. Een in Munchen openbaar ge maakte „tien punten-verklanng door SPD-voorzitter Brandt idt zingen samen met de congresgangers het sociaal- roept de partij op om de rijen te sluiten en „een nieuw begin te maken". Als afsluiting werd in de Olympiahal het sociaal-demo cratische strijdlied gezongen „Als wij zij aan zij marcheren, weten wij dat het moet lukken, met ons begint de nieuwe tijd". YAMIT/JERUZALEM/CAÏRO Enkele uren voor het be gin van de sabbath heeft het Israëlische leger gister avond de ontruiming van Yamit, in het noorden van de Sinaï, voltooid. De 20.000 Israëlische soldaten in Yamit maakten kort voor zonsondergang de laatste van de 200 huizen met de grond gelijk, zodat zondag, zoals is over eengekomen, een leeg woestijngebied aan Egypte kan worden overgedragen. Het laatste, heftige verzet werd ge boden door een groepje aanhan gers van rabbijn Meir Kahane, de oprichter van de joodse defensie liga. Kahane, die woensdag uit de Verenigde Staten in Yamit ar riveerde, bracht zijn volgelingen af van hun plan voor collectieve zelfmoord, maar voegde zich ver volgens bij een groepje dat zich verschanste in een bunker van gewapend beton. Pogingen van het leger om de deur te forceren mislukten, waarna gistermiddag een reusachtig pikhouweel, ge monteerd op een kraan, werd in gezet om een bres in de muur te hakken. De drie vrouwen en vier mannen werden vervolgens afge voerd naar politie-auto's, heftig slaand, trappend en schreeu wend. Volgens ooggetuigen weerde rabbijn Kahane zich het felst. Een vijftiental studenten, die zich 22 dagen geleden hadden ver schanst op een oorlogsmonu ment, hadden zich eerder op de dag zonder verzet overgegeven. Intussen ruimden Egypte en Israël via bemiddeling van de Ameri kaanse onder-minister Walter Stoessel nog een laatste hinder paal uit de weg voor de over dracht van de Sinaï. Stoessel zei gisteren dat Egypte en Israël zondag overeenstemming zullen bereiken over de kwestie van het verloop van de grens bij Eilath. Hier ligt een strook woestijn van 700 meter, waar Israël een toeris tenhotel heeft gebouwd. Stoessel maakte niet duidelijk of de par tijen het nu eens worden over een inhoudelijk akkoord, of slechts over de te volgen proce dure bij het bereiken van een op lossing. Maar volgens zegslieden van de Israëlische delegatie be treft de overeenstemming slechts de te volgen procedure. Egypte heeft voorgesteld het ge bied onder neutraal bestuur te plaatsen, en het geschil door in ternationale arbitrage te beslech ten. Intussen treft Egypte voorberei dingen voor de feestelijkheden, waarmee de overdracht van het laatste stuk Sinaï zondag ge paard zal gaan. Zondag worden in Cairo en andere Egyptische steden militaire parades gehou den. De 25ste april, de dag van de overdracht, zal voortaan in Egyp te als nationale feestdag gevierd worden. Zondag voor het midda guur zal het Israëlische leger de Sinaï verlaten hebben. Minister Perez: MADRID - De Spaanse minister van buitenlandse zaken Jose Pe dro Perez-Llorca heeft gisteren gezegd dat "Spanje altijd kern wapen-vrij zal blijven, ook als we lid zijn van de NAVO". De minister reageerde met zijn uit lating op opmerkingen die gene raal Willy Gonthier, opperbevel hebber van het Belgische leger, tegenover een Belgische krant had gedaan. Gonthier zei dat Spanje kruisraketten op zijn grongebied zou moeten opstel len. De Belgische generaal be vindt zich in Spanje op uitnodi ging van zijn Spaanse ambtge noot. Perez-Llorca zei dat de Spaanse re gering de Belgische autoriteiten al had laten weten dat zij op geen enkele wijze instemde met de verklaring van Gonthier. Naar verwacht zal Spanje later dit jaar toetreden tot de NAVO. Een vrouw verzet zich hevig tegen de ontruiming van Yamit. LONDEN Een vooraanstaand Iraans politicus heeft gisteren verklaard, dat Iraanse troepen het buurland Irak zullen binnen vallen als president Saddam Hussein niet ingaat op de voor waarden die Iran heeft gesteld aan een beëindiging van de oor log die sinds september 1980 tus sen de twee landen woedt. Radio-Teheran heeft gemeld, dat regeringstroepen vrijdag 150 Koerdische guerrillastrijders hebben gedood of gewond. Hojatoleslam Hashemi Rafsanjani, de voorzitter van de Majlis (het Iraanse parlement) hield een re de tot gelovigen die deelnamen aan het vrijdaggebed. De politi cus die ajatollah Chomeini verte genwoordigt in de opperste de fensieraad, beschuldigde Bag dad ervan, verscheidene vredesi nitiatieven te hebben gefru streerd. Zijn opmerking ("het kost de Islamitische Iraanse strij ders, die 50 km Iraans grondge- ADVERTENTIE Doe wat Columbus deed: Ontdek Amerika. Finnair vliegt U er heen. Per normale lijnvlucht. Schiphol - Kennedy Airport en terug plus alvast één nacht ir 'n hotel voor maar f 1199.-. Dat noemen wij 'New York zonder meer' Maar we hebben U meer. veel meer Amerika te bieden In groepsverband of in dividueel. Naar de westkust of de oostkust In een luxe hotel of op een sportieve ranch Met uw eigen huur-auto of onbeperkt rondreizen per Greyhound-bus Met komplete city packages voor elk die beroemde Amerikaanse steden die U dit jaar wilt 'doen'. Kom en haal ons nieuwste Amerika- programma Of vraag 't even aan Reisbureau Jansen Katwijk. Tel 01718-2 52 41 TAIPEH - De politie heeft gisteren meegedeeld dat zij een babyhandel op het spoor is gekomen. Daarbij zouden via een Thailandse firma kinderen voor gemiddeld 10.000 gulden zijn verkocht in de Verenigde Staten, Australië en verscheide ne Europese landen. De autoriteiten hebben een 31-jari ge vrouw. Tu Li-Ching. haar echtgenoot en negen andere per sonen aangehouden om te wor den ondervraagd Het betrokken Thailandse bedrijf draagt de naam Tilleke and Gibbons co. Volgens de autoriteiten heeft de bende in de afgelopen tien jaar tussen de 35 en 50 kinderen ver kocht. Colombiaans leger doodt guerrillero's BOGOTA - Het Colombiaanse le ger heeft bij twee afzonderlijke schermutselingen in het zuid westen van het land elf guerilla- strijders gedood Afgelopen woensdag werden ne gen opstandelingen gedood, toen leden van de guerrillabeweging een legerpatrouille in een hinder laag probeerden te laten lopen In de provincie Putumayo wer den twee rebellen gedood toen het leger een guerrillakamp ont dekte en overrompelde. bied hebben bevrijd, helemaal geen moeite om nog 200 km op Iraaks grondgebied op te rukken naar Bagdad") staat in lijnrechte tegenstelling met een instructie van de gids van de Iraanse revo lutie aan de strijdkrachten. Cho meini gelastte zijn militairen eni ge tijd geleden, geen poging te doen tot een invasie in Irak. Rafsanjani stelde de Iraakse presi dent op een lijn met de leiders van Israël en riep de Islamitische landen ertoe op, ze alle te vernie tigen. Iran stelt de volgende voorwaar den aan een beëindiging van de Taiwan oorlog met Irak: Irak moet 100.000 dissidenten te rugnemen die volgens Iran in de afgelopen jaren naar Iran zijn verbannen. Kort geleden verklaarde president Hussein, dat zijn land Iran had aangevallen om een Iraanse mili taire inval in Irak te voorkomen. Volgens de Iraanse radio is het of fensief tegen de Koerden gister morgen begonnen. Aan het eind van de dag hadden de Iraanse re geringstroepen een serie dorpen tussen de grensplaatsen Baneh en Sardasht heroverd op de Koerden, aldus radio-Teheran BRUSSEL - Het feit dat er nog geen nieuwe Europese land bouwprijzen zijn kost de zuivel-, rundvlees- en schapenvleespro ducten in de Europese Gemeen schap alleen al in de maand apnl bijna 590 miljoen gulden. Dat zegt de COPA, de Europese boerenorganisatie Die verliezen aan inkomsten vormen een risico voor de investeringen in de land bouw en dat zal zeker van in- vloed zijn op de algemene werk gelegenheidssituatie in de Euro pese Gemeenschap, aldus de ver klaring van de organisatie De landbouwministers van de tien EG-landen hebben al twee maal vergaderd zonder tot resultaten te komen. Eerst waren ze drie da gen in het begin van deze maand in Brussel bijeen en deze week DEN HAAG sloten ze een bijeenkomst in Lu xemburg af die ook al geen pnjs- besluit opleverde. De Europese boerenorganisatie stelt dat het ondergeschikt ma ken van de boereninkomens aan het oplossen van de problemen die met landbouw niets te maken hebben, lang genoeg geduurd heeft. Europees Vakverbond: Het vaststellen van nieuwe Euro pese landbouwprijzen is dit jaar extra moeilijk, omdat het Ver enigd Koninkrijk niet wil mee werken aan een prijsbesluit voordat er een oplossing gevon den is voor zijn bijdrage aan de EG-kas. Anderzijds wil Frank rijk dat er eerst een gunstiger wijnregcling tot stand gebracht is, voordat het wil meewerken aan vaststelling van nieuwe pnj- Russische bonmienwerper onderschept TOKIO - Twee Japanse gevechts vliegtuigen hebben een Sowjet- bommenwerper, die het Japanse luchtruim naderde, onderschept en teruggedwongen. Dit heeft de regering in Tokio gisteren mee gedeeld. Een woordvoerder van het minis terie voor de militaire luchtvaart zei. dat een TU-16 dinsdag is on derschept toen hij op een hoogte van 3 km vloog bij het schierei land Noto in de Japanse Zee Het Europese Ver bond van Vakverenigingen (EVV) heeft zijn vierde congres afgesloten met een resolutie waarin opnieuw verkorting van de arbeidstijd wordt geeist als middel tot terugdringing van de werkloosheid. Daarmee herhaalt het verbond zijn uitspraak van het derde congres, drie jaar gele den in Munchen Het congres werd gisteren in Den Haag beslo ten met een rede van de nieuwe voorzitter, de Belg George De- bunne. die de opvolger werd van FNV voorman Wim Kok Het is overigens allerminst zeker dat er iets terecht zal komen van een gezamenlijke actie voor ar beidstijdverkorting De nieuwe voorzitter van het EVV ziet nogal wat problemen omdat in het in ternationale bedrijfsleven waar op het EW zich wil richten, een beperkt aantal mensen de beslis singen nemen en de vakbewe ging miljoenen mensen zal moe ten motiveren om actie te voe ren Probleem blijft bovendien dat in de verschillende landen ook verschillende vormen van arbeidstijdverkorting worden nagestreefd. Zo leed een amen dement van de FNV, dat een doorbraak van de 40-urige werk week beoogde, schipbreuk In andere landen voelt men buvoor- beeld veel meer voor verlaging van de pensioenleeftijd of ver lenging van de vakantie. Volgens hem had de bommenwer per een gronddoelraket van het type "AS-16 Kingfish" aan boord, die geschikt is voor een kernlading. In 1976 fotografeer de een Japanse straaljager dit zelfde wapen aan boord van een TU-16. Het Sowjet-toestel zou zijn ge keerd nadat het was onder schept. Doodvonnissen in Angola LONDEN - Een rechtbank in de Zuid-Angolese stad Benguela heeft vijf Angolezen ter dood veroordeeld wegens ondermij ning van de nationale veiligheid, met name "samenwerking met Angolese marionettenbenden en met het racistische regime van Zuid-Afnka". zo meldt het Ango lese persbureau Angop. opge vangen door de BBC. De rechtbank legde voorts nog ge vangenisstraffen van 20 jaar op aan vijf andere verdachten, on der wie een Portugese staatsbur ger. De verdachten zouden in zijn huis hebben vergaderd en de auto's van de Portugees hebben gebruikt. Voorts zijn er nog ge vangenisstraffen tussen vier en 16 jaar opgelegd aan acht ver dachten. Vier mensen zijn vrijge sproken. Benguela ligt in het zuiden van het Angola, waar het Angolese rege ringsleger slag levert met de guerrilleros van Unita, die steun ontvangen van Zuid-Afrika. Irak moet zijn troepen terugtrek ken uit bezet Iraans gebied; MILAAN De Italiaanse politie heeft gisteren de arrestatie be kendgemaakt van een prominent lid van de stadsguerrillagroep Rode Brigades en twee van zijn medestanders. De 32-jarige ar restant Francesco lo Bianco wordt door de rechtbank in Ver ona beschouwd als een van de leiders achter de ontvoering van de Amerikaanse generaal James Lee Dozier, waarvoor hij bij ver stek tot 26 jaar is veroordeeld Hij zal zich ook moeten verant woorden voor zeven aanklachten wegens moord. ATHENE - In Saloniki zijn giste ren acht toneelspelers ieder tot vijf maanden gevungenisstral veroordeeld wegens hun optre den in het omstreden stuk "De heilige van Prewesa" Zij werden schuldig bevonden aan beledi ging van de synode van de Grieks-orthodoxe kerk Eerder hadden voorstellingen van het stuk van Dimitris Kollatos in Athene al geleid tot een proces in die stad. Het verhaal gaat over de voormalige metropoliet van Pre wesa in noordwest-Griekenland, die wegens een lichtzinnige le venswandel van zijn ambt onthe ven werd. Volgens het vonnis had de satire op de wereldlijke misstappen van hoge geestelij ken aanleiding gegeven tot open bare ergernis. Het openbaar ministerie in Saloni ki nam voorts vier kopieen in be slag van een film die naar het omstreden stuk is gemaakt. De eigenaren van de bioscopen waar deze film werd gedraaid, zullen worden vervolgd. Kraan valt op bus: zes doden, 20 gewonden IAUSANNE - Door het neerstor ten van een kraan op een trolley bus zijn gisteren in de Zwitserse stad Lausanne zes mensen om het leven gekomen en 20 ge wond. Tien gewonden zijn er ernstig aan toe In de bus zaten veel schoolkinde ren die op weg waren naar huis. Volgens een eerste onderzoek stortte als gevolg van een kabel breuk de horizontale arm van de kraan op de stilstaande autobus De schok was zo hevig dat het een uur duurde voordat men de slachtoffers uit de bus had be vrijd. Artsen waren met helikop ters snel ter plaatse. BRUSSEL - De Belgische minis ter van verkeer, de lib. ran) J), r man de Croo, laat op het OgM blik bestuderen of het in het be lang van de verkeersveiligheid kan zijn om de maximumsnel heid op de Belgische autowegen van 120 op 130 kilometer per uur te brengen Als dat gebeurt dan wil de minister de minimumsnel heid op autowegen van de huidi ge 70 op 80 kilometer per uur brengen In Belgie's buurland Franknjk, zo redeneert de minister, is de ma ximumsnelheid 130 kilometer per uur en in Duitsland is die snelheid niet aan een maximum gebonden, maar krijgen automo bilisten het advies niet harder van 130 kilometer per uur te rij den Brfitf is MB typisch "door voerland" Daarom is het wel licht veiliger de maximumsnel heid ook in België op 130 kilome- ter per uur te brengen WARSCHAU In de scherpste te gen Solidariteit gerichte bewoor dingen sinds de afkondiging van de staat van beleg heeft de Pool se legerkrant de onafhankelijke (opgeheven) vakbond ervan be schuldigd de economische knsis te helpen veroorzaken Terwijl het centrale comité van de Poolse communistische partij de tweedaagse besprekingen over een oplossing van de krisis giste ren hervatte, verweet de krant "Zolnierz Wolnosci" de onafhan- keUjke vakbondsleden dat zij zich niet hadden verzet tegen de destructieve activiteiten van hun leiders Het was de eerste maal. sinds de bond op 13 december werd opge heven, dat de leden, en niet al leen het kader, direct onder vuur werden genomen. Sommige hiermee de vrees van de autori teiten voor een opleving van de bond is aangegeven Zolnierz Wolnosci. de stem van het door partijleider en premier ge neraal Wojciecj Jaruzelski gelei de militaire bestuur, schreef dat Solidariteit de economie meer schade heeft toegebracht, dan vijf jaar slechte economische "Ons leven van rantsoeneren, in de rij staan, banen zonder werk. va luta zonder waarde dit leven van alle dag dat Solidariteit in zun strijd legen de volksauton teiten heeft bereikt deze enor me last moeten wij dragen tot het einde van de jaren tachtig al dus de krant

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9