pelen in een kooi Verhaal Schaken (inderen uit de Molukken Gedichten ■rwinnnnrwin LI ATERDAG 24 APRIL 1982 Noordwijkerhout staat een fa- Ibriek waar hekken gemaakt wor- Iden. Doodgewone hekken die worden gebruikt om een een ge- Ibouw of een terrein af te zetten, zodat mensen die daar niets te I maken hebben niet kunnen bin- Inenkomen. Sinds kort maakt deze fabriek uit Noordwijkerhout niet alleen ge wone hekken meer. Denkhoof den die bij dit bedrijf werken hebben namelijk iets nieuws be dacht: een voetbalkooi. Zo'n voetbalkooi is een heel groot hek dat om een kinderspeel- 'uud Spruit uit Leiden heeft een I boekje geschreven over Moluk- I kers. De schrijver heeft dit boekje I gemaakt voor twee groepen kin- Ideren. Voor Molukse kinderen, I omdat er in Nederland weinig I geschreven is voor kinderen over I de Molukken (het land waar ze [oorspronkelijk vandaan komen), voor Nederlandse kinderen, iets meer te weten te komen r Molukse i iuud Spruit schrijft over de ge schiedenis van de Molukkers en waarom zij naar Nederland zijn gekomen. je Molukker sijn erg trots op hun eigen land. Zij vertellen er veel r aan hun kinderen en zij spreken ook nu nog hun eigen •taal. !n het boek staan veel mooie foto's t tekeningen, bijvoorbeeld over kleding en gebruiksvoorwerpen die wij hier niet kennen. Ook in er liedjes en gedichten in. voor wie eens een echt Moluks gerecht wil maken zijn er recep- Als je jonger bent dan een jaar of acht is het boek niet zo makkelijk te lezen. Maar misschien is het iets voor op school, zodat de juf of meester er uit kan voorlezen "Molukkers". door Ruud Spruit. Uitgeverij Spruyt, van Mantgem en de Does in Leiden. hoort bij het land Het wordt vast plaats of trapveldje heen wordt gebouwd. In het midden van de speelplaats worden twee palen neergezet en daaroverheen komt een sterk nylon net. Als je naar de speelplaats wilt moet je eerst door een deurtje heen. De mensen die dit hebben uitge vonden vinden dat zo'n kooi twee voordelen heeft. Ten eerste: als kinderen in zo'n kooi spelen kunnen ze niet meer zomaar de straat op rennen achter de bal aan. Dit zou het aantal ongeluk ken verminderen. Ten tweede: Omdat de bal de kooi niet uit kan hoeven mensen die in de buurt van een speelplaats wonen niet meer bang te zijn dat hun ruiten kapot gaan. Dit is natuurlijk allemaal heel dig gedacht van die mensen Maar ik zou het vreselijk vinden om in zo'n kooi te moeten spelen Hoe denken jullie over zo'n voet balkooi9 Vinden jullie het wel een goed idee. vanwege de veilig heid bijvoorbeeld? Of zeggen jul lie: automobilisten moeten maar wat langzamer rijden in wijken waar veel kinderen buiten spe len. En wat die ruiten-ingooienj be treft. Ik denk dat de meeste kin deren best wel een beetje kun nen opletten waar ze de bal heen schoppen. Iedereen die hier iets over wil zeg gen kunnen schrijven naar: Klepperdoos, Postbus 54, 2300 AB Leiden. POPGROEP Door alle hoeken en gaten, hoor ik de popmuziek, loop ik door de straten met een radio, worden de mensen ziek. Ik verzamel posters en plaatjes het zijn er een heleboel en ik stop ze in laatjes. gekrioel, i Doris D. i Ze treden vaak op in Pop-Corn of bij Avro's Top-Pop. door: Claudia Gan. Het anonieme telefoontje "Hallo, ja, hallo, met wie spreek ik. Hee, zeg eens wat. ik ver sta u niet". "Stil", zei de man aan de andere kant, "Kom morgen om twee uur op het station in Leiden, geen poli tie, want anders...tu. tu, tu. tu, tu, tu,". De lijn was afgebroken. Wie Tank had opgebeld, waarom moest ze dan om twee uur op het station staan. Het is tien voor twee in de mid dag. de auto van mevrouw Tank stopt voor het station, ze is erg nerveus. Ze stapt uit en gaat naar het perron waar ze nog vijf minuten moet wachten voor het twee uur is. Er stopt een trein uit Utrecht, een uit Zaandam maar er komt niemand naar haar toe die er vreemd uitziet. Haar man is niet thuis. Hij moest een maand naar Frankrijk, maar dat is alweer twee maanden geleden. De laatste brief die ze kreeg was een maand geleden, hij was gescheurd en vies. Er stond niet veel in, alleen dat haar man gewond was door een ongeluk, en dat hij daardoor nog niet thuis kon komen. Hij was vast al dood. het is al zo lang geleden. Daar komt de trein uit Rotter dam. Er komen veel mensen uit, ook een man met een groot litteken op zijn voor hoofd en een arm in het gips, hij ziet er moe uit. En Kijk. hij loopt regelrecht naar mevrouw Tank toe en zegt: "De trein had vertra ging ga je mee naar huis ik ben moe" Mevrouw Tank schrikt, wie was dat die man, maar dat was, dat wasdat was Tho mas Tank. Ze wist niet hoe ze het had, haar man was thuis, niet te geloven. "Ik dacht dat het een enge man was die had opgebeld, ik dacht dat je dood was. Niet te geloven" Ze reden naar huis en praatten alles bij. Zo'n annoniem tele foontje is soms ook leuk!!!! Annemarij Spies, 11 jaar. Da Costastraat 68, Leiden. HINKELEN Ik hinkel altijd met met vriendje Gerard in mijn vrije tijd. Maar dat is gauw weer over, want we lijken niet op een rover Maar wel op knullen je zou zeggen onbenullen. We hinkelen in het zand het is wel altijd aan een stoeprand Als één van ons gaat winnen, gaat Gerard naar huis en ik naar binnen. door: Eddy Klom. Redactie: Anneloes Timmerije. Bijdragen: Julia Szirmai en ge dichten van leerlingen klas 4 van de Merenwijkschool. Horizontaal: 1 Aan de plaatsen in het raam zie je dat het tijd is. 4 Vrucht met alcohol. 8 Een seintje teniet gedaan in een hoekje. 11 Soms moeten we zo. 12 Het is niet meer die geneeswijze van vroeger. 13 Je bezit wordt kleiner als je 't gaat inkleuren. 14 Een oer oud strafwerktuig. 15 Vakan tieschagrijn. 17 Roelof miste O bij de vis. 20 Het schatten van de glazen 23 Als hij nieuw is veegt hij schoon. 26 O, familie, wat een familie. 27 Een slechte kans. 't zal je maar treffen. 29 Vooruit, di- rekt, jongen, na de feestda gen. 31 Zo is de plaat ge drukt. 32 Het laatste trajekt van je auto. 33 Diertjes laten leemten na. 34 Min u op de vloer, daar wordt u moe van. Verticaal: 1 Hij is braaf. 2 Smeer dit anders aan een tros. 3 Nog eens groeten voor het donker wordt. 5 Op een tin room kun je het aflezen 6 Beneden bij D is onweer. 7 Vandaag is het de achtste, maar morgen....! 9 Reklame i vogel. 10 Ben je ook wsgierig naar wat er in staat9 16 L vertrok uit de Peel naar hier. 18 De geur van een lied als je er vertrekt. 19 Een streepje vet. 21 Gek, wat een raar takje. 22 Muzikale vruch ten. 23 Daar staat een kleine bas. anders zit hij daar. 24 Stuur de technicus deze vracht. 25 Eén teveel voor een spelletje, maar wel muzi kaal 28 Daar nemen we je nu in. 30 Jongen, stop, 't is raak De prys van 25,- werd toege kend aan J.L. v. Heesch, Ros molen 42. 2317 SK Leiden. De prijs wordt de winnaar toegezonden. Oplossingen met vermelding van "Kruiswoordraadsel" op briefkaart of in enveloppe voor donderdag zenden aan Redactie Leidsch Dagblad. Witte Singel 1. 2311 BG Lei den. De Leidse kampioen is als u dit leest waarschijnlijk al be kend of wordt vandaag open baar. In ieder geval wilde ik enkele fragmenten uit dat kampioenschap laten zien. De partij Fred Noordoven- Cees Binnenkade werd al in de opening beslist. Noordo ven kwam al enige minuten te laat en probeerde dat met snel spel in te halen. Dat leek vrij aardig te lukken alleen vloog hy wel in een eenvou dig damzetje. Zie maar Noordoven heeft wit: 1. 34-29 20-25 2. 40-34 15-20 3. 45-40 19 24. Binnenkade neemt de Bronstringhekstelling, het beruchte speltype van de on voltooide hekstelling (schijf 15 ontbreekt) dat zo'n onver wachte ontwikkeling door maakte na een party Sjtsje- goljew-Bronstring; 4. 35-30 24x35 5. 29-23 18x29 6. 33x15 14-19; Wit heeft de eerste de beste gelegenheid te baat ge nomen om zich te bevryden en heeft een actieve rand- schijf op 15, terwijl zwart een lastpostje op 35 heeft staan; 7 50-45 10-14 8. 38-33 12-18 9. 42- 38 7-12 10. 47-42 1-7 11 34-29 19-23 12. 40-34?; de fout is be gaan en Binnenkade won nu een schijf na de damzet 14-20, 25-30, 23x34, 13-19 en 17x50 etc. Later zette hy dit mate riële voordeel ook in winst Het jeugdkampioenschap van Nederland zal in een match moeten worden beslist. Dit is het resultaat van een span nend toernooi in het VARA- gebouw in Hilversum. De for mule van negen ronden Zwit sers systeem voor 16 spelers mag geslaagd worden ge noemd. Eerst leek het er op dat Bosboom de titel zou be halen. Hij scoorde vijf uit vijf, daarna volgden echter twee nederlagen. Nijboer stond na zeven ronden met zes uit ze ven aarf kop, maar tegen een ontketende Landsman kon hij niet op. Zo ging de laatste ronde in met twee koplopers; deze maakten daarin geen fout, zodat een beslissings match tussen Manuel Bos boom en Friso Nyboer de be slissing moet brengen. Als hun onderlinge partij een voorbeeld is van wat ons te wachten staat dan vliegen in de tweekamp de stukken er van af Het duel werd in de zesde ronde gespeeld, toen Bosboom een vol punt voor stond op zijn rivaal. Wit: Bosboom. Zwart: Nijboer 1. e2-e4 Pg8-f6 2. e4-e5 PfB-- Soms zal men van de ene tegen stander weinig hebben te duchten als deze in de loop van het spel aan slag komt, terwijl de andere tegenstan der u het leven bepaald erg zuur kan maken. Die laatste tegenstander is dan uw groot ste vijand en we duiden hem aan met de 'gevaarlijke hand'. 643 A B 8 O A 6 H B 7 3 2 A B 8 ,$y1095 <26 5 3 X 107 53 2 OHVB9 8 ^°17059 H 7 2 H V 109 4 2 O 4 A 8 5 Zuid gever, allen kwetsbaar Als zuid opent u 1 Ha, partner 2 KI. u 2 Ha en partner 4 Ha; west begint met Ru H. Laten we eerst eens kijken hoe een redelijke speler dit spelletje aanpakt. Hij neemt Ru A en BELGIE - Honderd jaar gele den. op 19 maart 1882, werd in Luik Joseph Lcmaire ge boren. Lemaire trad op 25-ja nge leeftijd in dienst van de Sociale Voorzorg, een organi satie waar hij het bracht tot directeur-generaal Onder zijn leiding groeide deze maatschappij ook uit tot een van de meest vooraanstaande van het land Lemaire deed nog meer: m 1922 richtte hy het Internationaal Verbond van Verzekenngscooperaties op, hy was ondervoorzitter van het Rode Kruis, be stuurslid van het Belgisch Nationaal Werk tot Bestrij ding der Tuberculose en stichter-voorzitter van de Na tionale Dienst voor Hulp aan Krijgsgevangenen Als bei<> ning kreeg hy de titel van Mi nister van Staat, een unieke eer voor een man. die geen enkele politieke functie had vervuld, maar zich uitslui tend aan zyn sociale idealen wydde. Joseph Lemairc (1882-1966) wordt herdacht In het eerste diagram zien we met zwart Theo Zwetsloot en de aanvoerder van de witte schyven ben ik zelf. Om aan te tonen dat myn punten ei genlijk niet verdiend zyn eerst het partijverloop. Zwart aan zet blunderde en vervolg de met 1.19-23 waarna mijn opstelling volledig uit de verf kwam via het bekende slag werk: 34-29, 39x30, 43-39 en 37x6 met uiteindelijk de winst. In de diagramstelling staat zwart echter beter, mis schien wel gewonnen. Na de partij kwam de volgende spelgang op het bord, waarby d5 3. d2—d4 d7-d6 4. Pgl-13 d6xe5 5. Pf3xe5 Pb8-d7 (een zeer provocerende voortzet ting, speciaal tegen Bosboom heeft het succes, omdat deze graag op offerwendingen in gaat) 6. Pe5xf7 Ke8xf7 7 Ddl-h5+ Kf7-e6 (dl koning lykt zyn noodlot te tarten, maar blykt vele vluchtwegen te hebben) 8. g2-g3 (alterna tief is 8c4) b7-b5 (om het paard op d5 te kunnen hand haven) 9. a2-a4 c7-c6 10 a4xb5 g7-g6 11. Dh5-e2+ Ke6—f7 (diagram) 12. c2-c4 (tot nog toe waren 12. bxc6 en 12. Lg2 bekend, mogelyk is deze voortzetting niet goed. De voorkeur verdient 12. Lg2) Pd5-b4 13. Tal-a4 (geeft zwart de mogelijkheid het initiatief te grijpen) a7-a5 14. b5xa6 e7-c6 15 Lfl-g2 Lc8xa6 16. 0-0 Pd7-b6 (nu heeft wit niets meer voor zyn stuk) 17. Tfl-el La6xc4 trekt twee rondjes troef, de derde troef in dummy wordt bewaard als entree voor de klaverkleur. Nu volgt KI H en klaveren voor het aas. Er wordt niet gesneden omdat die snit oost, de grootste vy and. aan slag zou brengen als hij KI V tweede zou hebben. West mag wél aan slag ko men, dus als KI V goed zit dreigt er geen gevaar Helaas. KI V valt niet en zuid speelt een derde klaverronde waar door oost toch aan slag komt. Oost speelt Sch 10. het ge vreesde schoppennaspel Zuid duikt, oost speelt schoppen na en nu legt zuid Sch H voor het aas van west Een derde maal schoppen be tekent éen down 'Jammer zegt zuid, 'ik heb echt alles geprobeerd'. op een 6.50 fr -zegel (dag van uitgifte 19 april), waarvan 3 miljoen stuks zyn aange maakt. DDR - Van 7 mei tot 13 juni zal in Leipzig een internationale boek(druk)kunst tentoonstel ling worden gehouden. Naar aanleiding daarvan gaf de DDR op 20 april twee zegels in samendruk uit (met tus- senveld): 15 pfennig, een ver sierde hoofdletter I en 35 pf., het symbool van de tentoon stelling Oplage: 3.6 miljoen; einde verkoop 5 mei. •Eveneens op 20 april versche nen drie zegels ter gelegen heid van hot tiende congres van de FDGB. de Freicn Deutschen Gewerkschafts Bundes. van 21 tot 24 apnl in Berlijn Op dc zegels staan schilderyen afgebeeld 10 pt Moeder en kind (oplage 16 miljoen), 20 pl Collectief in de witspeler toch nog het on derste uit de kan wilde heb ben I. 2-7. om naar 23 te kunnen ruilen. 2. 45-40, een geforceerde manier om de achtergebleven schyf 45 in het spel te betrekken. 2. 18- 23!. want 37-32 verliest nu door 22-28 en 23-29 en op 35- 30 volgt een doorbraak naar 45 terwijl 37-31 19 24' wel heel pynlyk voor wit is. 3. 33- 29 10-15 4 29x18 12x23 en na dat zwart veld 24 vroeg of laat bezet heeft gaat wit tenonder aan de hangende schyf 40 Het tweede diagram heeft als inhoud een probleem van Harry de Waard, een van de bekendste problemisten van Nederland. Hij zond my eni ge eerste publicaties toe en nevenstaande is er daar een van. Zoals zo vaak geldt ook hier dat wit speelt en wint. K i. 0 JL I A <il* A k k A* A A A A L A A a Si. (geeft een tegenkans weg) 18 Ta4xa8 Dd8xa8 19. De2—e5 (dreigt zowel Dxh8 als Dc7-f Lf8-e7 20 Lcl-h6 Th8-g8 21. De5-f4+? (de beste kans bood hier het mooie d5! op 21...Lxd5 komt 22. Lxd5 en zwart stort in. De beste ver dediging is na 21 d5-Dc8' Er zou 22. Df4+Ke8 23. dxe6 Lxe6 24 De3 kunnen volgen, en zwart lijkt in moeilykhe- den, echter de zet g5! lost het probleem op en zwart blijft een stuk voor). In de party volgde Kf7-e8 22 Pbl-c3 Da8-d8 en wit verloor kans loos. Toch niet alles! De leider deed hier zeker een aantal goede dingen Hij bewaarde de der de troef in de dummy als en tree. hy speelde de kla- verkleur intelligent en hy dook de eerste schoppen wat winnend is als west Sch A tweede zou hebben gehad Zuid maakte echter een fout in de eerste slag Hy moet Ru H weigeren! Dit ziet er raar uit, maar is toch de superieu re speelwyze. West speelt b.v. troef na; zuid trekt nu twee rondjes troef en gooit een kla vertje in de hand weg op Ru A. Vervolgens wordt de kla- verkleur vrygetroefd zonder dat oost aan slag kan komen De hartenentree zorgt ervoor dat de vrye klavers bereik baar zyn en zuid maakt elf in plaats van negen slagen Vindt een goede speler een der- gelyke fraaie speelwyze nu in de praktyk9 De cerlykheid gebiedt te zeggen dat dat on- waarschynlyk is. tenzy de ze goede speler iets derge lijks eerder heeft gezien of gelezen discussie (8 miljoen) en 25 p\ Jong paar (2.1 miljoen) Ook deze zegels zyn tot 5 mei aan de loketten verkrygbaar NOORWEGEN - Dit jaar is het honderd jaar geleden dat Ro bert Koch de tuberculose ba cü ontdekte Herdenkingsze gels van enkele landen - Bel- gie. de Bondsrepubliek, de DDR n Wast Bartfyn - heb ben we al besproken, maar of ook de twee zegels die Noor wegen op 1 apnl in roulatie bracht in dit kader moeten worden gezien is niet duide lijk Wel hebben ze het motto "de stryd tegen tuberculose" meegekregen. Op een 200 óre-zegel staat een verpleeg ster (oplage 9 miljoen) en op een 300 ore-zegel (oplage 2.5 miljoen) een microscoop Op 1 april fgadlM ook het jaarlijkse postzegelboekje Voor het derdejaar in succes sie worden vogels afgebeeld In het boekje (prys 20 kro nen) zitten in paren 2 kr -ze gels met links een blauw borstje en rechts een rood borstje

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 27