Economie Extra 4b& Beursweek c y A-/ Maak er werk van Beurs voorzichtig optimistisch [ATERDAG 24 APRIL 1982 Extra PAGINA 25 G. v. Nieuwkoop Lisse Is 23 jaar. Heeft diverse op leidingen timmeren ge daan (onder meer lts en avondschool). Heeft ook gedurende 5 jaar een aan nemerscursus op de avondschool gevolgd, een cursus die hij overigens niet heeft afgemaakt. Vier jaar ervaring als kozijnma ker in een fabriek en 3 jaar werkervaring als timmer man. Ontwerpt in vrije tijd meubelen en gebruiks voorwerpen. Voor één ont werp is bescherming aan gevraagd. Zoekt fabriek die dat ontwerp ir. spuit- giet kan uitvoeren. Ook geïnteresseerd in ander creatief commercieel werk. C. Gottschald Lisse Is 25 jaar. Heeft op het gymnasium gezeten, overi gens niet beeïndigd. Be schikt wel over diploma's in de horecasector (cafébe drijf en handelskennis) en heeft ook ongeveer vier jaar ervaring in die bran che. Voorts een opleiding voor electricien gedaan en in bezit van diploma vev vakman. Spreekt vloeiend duits en engels. Wil het liefst als electricien aan het werk. Ook interesse voor horecawerk (bar of beheer) en voor baan als chauffeur (heeft rijbewijs A-BE, be zig voor CE-DE). Vandaag de laatste van een serie van zaterdagse pagina's, waarop werklozen de kans krijgen zichzelf te presenteren. De arbeidsbureau's van Leiden en Lisse (Alphen wilde geen medewerking verlenen) stuurden de ingeschreven werkzoekenden een door ons opgestelde brief waarin hen de mogelijkheid werd geboden om via "Maak er werk van" in contact te komen met werkgevers op zoek naar medewerkers. Uit het overstelpende aantal reacties maakten wij een selectie, waarbij een zo gevarieerd mogelijk overzicht van werkzoekenden werd nagestreefd. Alle werkzoekenden deden mee op basis van vrijwilligheid. "Maak er werk van" staat niet in voor de juistheid van de door de deelnemers verstrekte gegevens. Geïnteresseerde werkgevers kunnen dagelijks tussen 10.00 en 11.00 uur de adressen van de betrokkenen opvragen. Telefoon 071-144941, toestel 242 (B. Paauw) of 245 (T. van Brussel). T. Uitendaal Lisse Is 35 jaar. In bezit van het diploma 4-jarige handels dagschool. Ervaring als kommercieel medewerker in de binnen- en buiten dienst. R. Kaspers Lisse Is 28 jaar. Heeft drie jaar in een fabriek gewerkt en af en toe grondwerkzaamhe den in de bouw. Twee jaar bij gemeentewerken geze ten. Is bereid elke soort werk te aanvaarden. R. Korbee Hillegom Is 25 jaar. Heeft 3 jaar ma vo gedaan en heeft werkervaring in de horeca sector. Veel belangstelling voor timmermanswerk zaamheden. H. Knuist Voorschoten Is 23 jaar. Heeft de pedago gische academie gevolgd. Twee jaar ervaring als on derwijzeres. Heeft belang stelling voor de klassen 1 tot en met 4, in de regio. Veel creatieve hobbies. W. v.d. Voort Leiden Is 31 jaar. Is all round gezel timmerman. Heeft in dat opzicht 16 jaar ervaring. Beschikt over veel kennis van loodgieters-, elektra- en metselwerkzaamheden. Wil dolgraag aan de slag. Maakt in principe niet uit welk werk. Bereid tot om scholing. Binnenkort siin er een half miljoen werklozen in Nederland. Een schrikbarend aantal vinden wij. Oplossen kunnen wij die werkloosheid niet. Wat we misschien wel kunnen en in elk geval graag willen, is werkzoekenden in contact brengen met bedrijven en instellingen met vacatures. In overleg met de arbeidsbureaus en zonderde bestaande arbeidsbemiddeling in de wielen te rijden, begint het Leidsch/ Alphens Dagblad binnenkort met een experiment. Gedurende een aantal weken stelt de redactie in de zaterdagbij lage ruimte beschikbaar aan werklozen op zoek naar werk. De bedoeling is dat u zich op zo'n pagina kunt presenteren en zo wellicht onder de aandacht komt van werkgevers op zoek naar medewerkers. Gezien de ruime oplage (51.000) in het verspreidingsgebied Leiden Alphen Bollenstreek is er een goede kans om opgemerkt te worden. Iedere werkzoekende, ongeacht leeftijd, opleiding en ervaring kan aan ons experiment meedoen door de onderstaande antwoordstrook in te sturen en er een pasfoto bij te voegen. In de kolom "opmerkingen" kan een leder wat meer over zichzelf vertellen, dan in de vaak deftige sollicitatiebrief mogelijk is. Het ligt voor de hand dat bij een ruime belangstelling een selectie zal moeten worden toegepast. Daarbij geldt voor ons slechts één norm: een gevarieerd overzicht, waarbij jong en oud, man of vrouw, geschoold of ongeschoold, ervaren of onervaren aan de bak komt. Iedere serieuze inzending komt in aanmerking. Het is onze bedoeling om een aantal weken na publicatie in de krant verslag te doen van de bevindingen van de inzenders. Tenslotte: beloven kunnen we niets, een handje helpen misschien wel. Maak er werk van.» Deze brief werd door de redactie van "Maak er werk van" opgesteld en door de arbeidsbureaus in de regio Leiden en de Bollenstreek aan enkele duizenden werkzoekenden gestuurd. T. de Jong Katwijk Is 46 jaar. Heeft 3 jaar mulo gedaan. Is werkzaam ge weest als kelner. Heeft sportieve interesses. A. Hazenoot Sassenheim Is 35 jaar. Heeft tien jaar er varing als vrachtwagen chauffeur en drie jaar als touringcar-chauffeur B. Mokhtafa Leiden Is 28 jaar. Heeft geen be paalde opleiding gevolgd. Heeft in principe belang stelling voor elk werk. H. Snell Hillegom Is 32 jaar. Heeft 4 jaar lts en 2 jaar mts-elektro gedaan. Ook in bezit vev-diploma. Zo'n 13 jaar ervaring met werken aan sterk stroom installaties en huisinstalla ties. Veel interesse voor muziek M. Lenterman Lisse Is 19 jaar. Opleidingen: mavo en kvjv-mbo Be schikt over typediploma Ervaring met werken op een zmlk-school en in het lander- en jeugdwerk. In het bezit van een rijbewijs. P. v.d. Niet Noordwijkerhout Is 22 jaar Heeft vier jaar havo gedaan en een oplei ding gevolgd cw elektro. Werkervaring opgedaan bij de PTT op administra tief gebied en achter het lo ket. Houdt van autorijden. Wil graag werk doen waar bij opleiding en hobby kunnen worden gecombi neerd. F. Hoppener Voorhout Is 26 jaar. Heeft mavo-4 ge daan en twee jaar gewerkt op de gemeentesecretarie in Den Haag op de sectie jeugd, sport en recreatie. De voorkeur gaat uit naar administratief werk. Heeft veel belangstelling voor sport. R. Paardenkooper Leiden Is 37 jaar Heeft vier jaar hbs gedaan en in bezit van horeca-papieren. Heeft te vens opleiding gevolgd voor fotomodetdressman. Zo'n tien jaar ervaring als barkeeper. Eén jaar in be zit geweest van eigen café en één jaar bedrijfsleider geweest in een dancing P. de Haan Noordwijk Is 24 jaar. Opleidingen: 1U- metaal, mts-werktuig- bouwkunde, bemetel theo retisch gedeelte. Zoekt werk als technisch teke naar of als stempelmaker. Heeft twee jaar als stem pelmaker gewerkt. Be schikt over stageervaring als onderhoudsmonteur en medewerker buitendienst staalconstructies. O A. Hassan Noordwijkerhout Redactie Bert Paauw en Ton van Brussel Na een onzeker begin zetten de meeste effectenbeurzen in de tweede helft van deze week een opgaande koersontwik keling in beweging. Vooral de Amsterdamse Beurs werd donderdag bepaald vast, na dat in de eerste helft een voorzichtig optimisme aan de dag was gelegd. Er waren re denen om enige terughou dendheid te betrachten. Dit te meer, omdat Wall Street na drie dagen handel nog even ver was als het niveau van vo rige week vrijdag. Maar ook hier kwam er donderdag schot in de zaak en steeg het koerspeil volgens de Dow Jo- nes-index met tien punten. De terughoudendheid die voor al in Wall Street bestond, was in hoofdzaak politiek geo riënteerd en hield nauw ver band met de ontwikkeling van de Falkland-crisis. Daar naast steeg de spanning over de afloop van het interne be raad, dat achter de schermen gehouden wordt tussen een viertal kopstukken van de re gering en het Congres over de Amerikaanse Voorjaars nota. Ook daar is wekenlang touwgetrokken, waarbij par tijen, d.w.z. de Amerikaanse president enerzijds en de congresleden anderzijds, el kaar vrijwel niets willen toe geven. Daarom bleef de onze kerheid over de afloop onver minderd voortduren. Maar geruchten als zou er uiteinde lijk toch een soort compro mis uit de bus komen namen toe. Volgens nieuwe berekeningen zou de begroting die per 1 april 1983 eindigt, een tekort laten zien van boven de 100 miljard dollar in plaats van de aanvankelijk door presi dent Reagan toegezegde 91 miljard. Maar sommige krin gen vrezen een tekort van 150 miljard dollar tot zelfs 180 miljard en daarom wacht al les wat in Amerika met finan cien en beurswezen te maken heeft, in spanning op de uit slag of er inderdaad een aan vullende belastingverhoging zal worden doorgevoerd of een accijnsverhoging op in gevoerde ruwe olie en of de Amerikaanse president er in derdaad toe te bewegen is zijn enorm opgeschroefd de fensiebudget enigermate af te zwakken. De spanning over deze afloop was zelfs zo groot, dat de ren te andermaal op het oude ni veau van 16.5 procent ge handhaafd bleef. Medio april was de geldomloop in een week met negen miljard dol lar gestegen, maar erg onder steboven was Wall Street er niet van, omdat elk kwartaal door de sociale uitkeringen veel koopkracht in het circuit terechtkomt. De obligatie- markt liet zelfs een kleine stijging zien en sommige banken verlaagden de rente op effectenkredieten Daar om nam de hoop toe dat de rente in Amerika nu eindelijk eens wat lager zal worden. De dollar begon er deze week in elk geval al met een zekere koersdaling op vooruit te lo pen en werd in Amsterdam een paar centen goedkoper. Duidelijker is de renteontwik keling daarentegen in ons land, waar de tendens nog steeds omlaag is gericht. De obligatiemarkt beleefde deze week een paar vaste dagen, waarbij de index bijna een vol punt kon stijgen. Een aantal banken bracht de hy potheekrente voor het eerst sedert vele maanden bene den de tien procent. Ook de geldmarkt was ruim en het wachten was in feite op een nieuwe officiële discon toverlaging. Maar omdat deze meestal wordt afgestemd op een soortgelijke rente bewe ging in West-Duitsland, was het niet zeker of er inderdaad een discontoverlaging bij ons voor de deur staat. Toch leg de deze gunstige renteont wikkeling een hechte basis onder de aandelenmarkt, die vorige week vrijdag ernstig werd opgeschrikt door een enorme koersdaling van Bos- Kalis. Dit internationale aan nemersbedrijf berichtte een in het geheel niet verwachte winstdaling van 50 miljoen gulden op 20 miljoen over 1981 en zag daardoor de koers inzakken van f 65 op f45 Ook de koersindcx van het al gemeen beursgemiddelde liet hierdoor een vol punt val len. Daarom stonden de eer ste dagen van deze week in het teken van herstel. Maar nadien werd de koersverbe- tering met toenemende kracht doorgetrokken De meest beursgroepen konden de week dan ook met ruim twee punten winst afsluiten Hoewel Bos-Kalis voor 1982 een zeker winstherstel voor reeel houdt, kon dit de schrik niet wegnemen, en het aan deel boekte niet meer herstel dan zo'n vijf gulden Gunsti ge winstcijfer* uit de verze keringsbranche deden Natio nale-Nederlanden AMEV. Ennia en Amfas vijf gulden oplopen ABN en NMB ste gen tien gulden Elsevier. NDU en Audct liepen vyf gulden op, evenals Meneba. Oce-Van der Grinten en ACF door C. Wagenaar Ryn-Schelde-Verolme zag dinsdag schielijk vele ver kooporders ingetrokken, toen het bestuur berichtte over 1981 aanmerkelijk beter te hebben gewerkt dan in 1980. Hoewel ook nu nog ro de cijfers zullen worden ge toond. Maar het aandeel, dat aanvankelyk van f 22 op f 17 zou terugvallen, liet als ant woord daarop nu een stijging zien van twee gulden tot f 24. Toch was niet alles koek en ei. Tegenvallers vorig jaar of minder gunstige verwachtin gen voor 1982 brachten Pak hoed en Van Ommeren een paar gulden terug, terwijl Nedlloyd zo'n drietal guldens moest inleveren Gelatine Delft verloor tien gulden en IHC Inter was zeven gulden op retour. i

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25