c Hongaarse cinema steekt zijn ZATERDAG 24 APRIL 1982 Extra Vorig jaar, tijdens het filmfesti- Boedapest werd aantal films te zien gegeven met voor Oosteuropese begrip pen ongehoord vrijmoedig ka rakter. Tegelijkertijd werd on der de Hongaarse cineasten de voldaanheid over de bereikte resultaten overschaduwd door de verwachting dat de hun toe gestane vrijheid tot het leveren soms lang niet malse kri tiek op hun samenleving, wel eens snel kon worden terugge draaid, als gevolg van wat er in Polen bezig was vreselijk mis te gaan. Inmiddels is het vreselijk mis ge gaan in Polen, maar niet op een manier die weerslag heeft ge had op het culturele klimaat van Hongarije. Onlangs vonden tijdens het Festival van Pécs premières plaats van een aantal films met een progressieve la ding die niet anders dan specta culair kan worden genoemd. Vijfentwintig jaar na de bloedig gesmoorde opstand van 1956 heeft Péter Hothar met De Tijd Staat Stil de eerste Hongaarse speelfilm gemaakt waarin jour naalfragmenten verwerkt zit ten van hoe er in Boedapest ge vochten werd tegen de Russi sche tanks. En Peter Basco maakte onder de titel Eergiste ren een film die laat zien hoe in 1947 de communisten de macht gegrepen hebben via malversa ties bij de verkiezingen. De film gaat over een propagandabriga- de van communistische jonge ren die per vrachtauto rond trokken op het platteland en met vervalste biljetten op vier verschillende plaatsen gingen stemmen. In de hele wereld bestaat, buiten Hongarije, geen communisti sche staat waar een dergelijk pijnlijke waarheid zou kunnen worden geventileerd, zonder dat men de grootste problemen zou riskeren. In Hongarije is zoiets mogelijk in een nota bene met overheidsgeld gemaakte speelfilm, die op voor een breed publiek bevattelijke wijze illu streert hoe de activisten van '47 na de geslaagde machtsgreep zich onmiddellijk hebben ont popt als carrièristen, die het volk onderwierpen aan een re pressie, zo rigide dat „1956" niet kon uitblijven. Het belangrijkste ken merk dat de huidige Hongaarse cinema zo ontzettend belangwek kend maakte, is voor al les haar eerlijkheid en de nauwe band met wat werkelijk leeft in deze maatschappij. De Hongaren hebben altijd kunnen bogen op een natio nale cinema van hoog niveau. In de jaren zestig deden de filmers van Tsjechoslowakije de wereld verstomd staan, maar toen die na „Praag 1968" volledig wegvielen, veroverden de Hongaren (vooal dankzij cineasten als Jancso, Gaal, Kosa) een ui terst progressieve reputatie. Ze zijn tien jaar lang de meest vrijgevochten filmers van het Oostblok gebleven en kregen in 1980 plotseling en opzien barend gezelschap van de Po len. onder aanvoering van Wajda, Kieslowski en in min dere mate Zanussi, die qua lef de Hongaren zelfs even zijn voorbij gestreefd. In Pécs vernam ik van Engelse journalisten die zojuist waren teruggekeerd van de Filippij nen, nog een merkwaardig verhaal over die Poolse films. Op het Filmfestival van Ma nilla stelden die 'Engelsen verbaasd vast dat Polski Film (het officiële staats-verkoop- bureau) een delegatie had ge stuurd met ook alle plotse ling als „subversief' bestem pelde films in de aanbieding. Zelfs Wajda's De Man van Ij zer en Zanussi's film over de paus, konden gewoon wor den gekocht. Dat wil zeggen: er werden fabelachtige be dragen voor gevraagd. Maar zo hard zit Jaruzelski kenne lijk om dollars verlegen, dat hij bereid is zelfs de filmische lofzangen op Solidariteit te laten verhandelen. Hoe dan ook, de drieste Poolse cineasten zijn teruggefloten en het valt te vrezen dat ze nu bovendien tien jaar achteruit worden geworpen in hun ont wikkeling. En dat is voor de Hongaarse filmers ongunstig omdat ze waren gebaat bij een internationale verster king van de socialistische ci nema avant-garde. Ze moe ten het nu weer alleen op knappen. Mondig De Hongaarse volksaard heeft iets anarchistisch en men be gint er te wennen aan mon digheid. En zoals enige jaren geleden talrijke Hongaarse intellectuelen zich officieel gesolidariseerd hebben met Charta (zonder dat ze daar zelf last mee hebben gekre gen), zo maakt men nu geen geheim voor sympathieën voor Solidariteit. De zuinig ste mening die ik hoorde was: „Solidariteit is te ver ge gaan en had uiteindelijk de zaak niet meer onder contro le" Waarop een andere Hon gaar onmiddellijk repliceer de ..Het gaat niet aan om kri tiek te hebben op Solidaritet. zo lang die mensen nog in de gevangenis zitten!". En er werd aan toegevoegd: „De tragedie van Polen is sterk vergelijkbaar met de tragedie van Chili. De indirecte wijze waarop Rusland heeft afgere kend met Solidariteit, lijkt enorm op de methode waar mee Amerika Allende ten val heeft gebracht". Ik vond het een gave vergelijking die ik bij ons eigenlijk nog nooit had gehoord. In elk geval zijn dit geluiden die de Hongaarse overheid zeer onwelkom waren ge weest, indien Hongaarse troepen bij een eventuele in vasie in Polen betrokken zou den zijn geweest. Men zou dan ineens heel overgevoelig zijn geworden voor kritiek. Of om het praktisch te stel len: het was dan ondenkbaar geweest dat we nu hadden zitten kijken naar al die films die schande riepen over de terreur van Rakocsi, de Rus sische zetbaas in het Honga rije tot 1956. Of als „Polen, december 1981" meer had ge leken op „Hongarije, novem ber 1956", dan was die film van Péter Gothar gegaran deerd niet in openbare verto ning gekomen, terwijl hij nu naar alle waarschijnlijkheid zelfs naar het festival van Cannes zal worden gestuurd. Dat verdient hij ook, want het is een voortreffelijke film In Nederland kennen we Go thar al van zijn debuut Een Lekkere Dag (in Venetië be kroond met een Gouden Leeuw), die uitblonk door een uiterst soepele vorm, een opmerkelijk sfeerbeeldend vermogen en een opwindend schichten tussen ernst en luim. Diezelfde elementen, maar krachtiger samenge bald, kenmerken ook De Tijd Staat Stil, zijn nieuwe film die sterk vergelijkbaar is met American Graffitti, van George Lucas. Het gaat om reminicenties van jeugdjaren tussen 1956 en 1967; over scholieren en hun schoorvoe tende eerste stappen op amoureus pad. begeleid door de hits van Paul Anka en El- vis Presley. Maar anders dan het geval ge weest is met American Graf fitti, of de Franse pendant Les Zozos, of de Israëlische varianten Lemon Popsicle en Hot Bubblegum, wordt er niet enkel nostalgisch terugge blikt op de verloren jeugd, maar wordt juist een schril contrasterend beeld bijgele verd van een tijdperk waar al les behalve nostalgisch over gedaan kan worden: een va der die na deelname aan de opstand hals over kop uit wijkt naar het buitenland, een andere man die om de zelfde reden jaren in de ge vangenis heeft gezeten, jon gens die vanwege vaders' deelname aan de opstand geen toegang krijgen tot de universiteit. Gothar zelf zegt overigens met zijn film niet een feitelijke re constructie van de periode te hebben willen geven - hij is ook te jong om het zelf te Scene uit "De tijd staat stil" tegen de Russen 25 jaar geleden. kunnen hebben meegemaakt - maar een op overgeleverde impulsen geïnspireerde droom uit die tijd, die ook laat zien hoe in de jaren zestig een nationaal verzoenings proces op gang is gekomen. Politieke luwte Gothar is het belangrijkste jon ge talent van de Hongaarse cinema. Hij kreeg in Pécs een eervolle vermelding en de on derminister van cultuur prees de inspanningen van Gothar en opvallend veel an deren die gedurende 1981 werkstukken hebben ge maakt, die de nog lege blad zijden uit Hongerije's recente historie vanuit een particulie re optiek proberen in te vul len. De bewindsman om schreef het huidige Honga rije als „een land in de politie ke luwte, waar nog grensen kunnen worden verlegd en taboes doorbroken. In diè ontwikkeling gaan de filmers voorop. We kunnen elk jaar een stukje verder gaan en zo hoort het ook!" Het is een adequate omschrij ving van wat er momenteel gebeurt in Hongarije. Drie jaar geleden waren er in Hon garije twee films die met een schokeffect de zwarte jaren van het Stalinisme durfden te reconstrueren: Ang i Vera (van Pal Gabor) en De Stoete rij (van Andras Kovacs). Twee jaar geleden ging Karo- ly Makk nog verder met het hartverscheurende tweeluik Achter De Stenen Muur en Philemon en Baucis. Een jaar geleden gaf Ferenc Kosa De Match te zien, een allegori sche thriller met een voetbal- onderwerp. eindigend met klokgebeier om de opstand van '56 in te luiden. Dit jaar bleek het hek van de dam en zijn de filmers hun nog on verwerkte gram over dc jaren vijftig gaan halen met een Peter Gothar. De eerste Hongaarse film r collectiviteit die de omvang heeft gekregen van een ware golf. Behalve Gothars film is ook Basco's Eergisteren al ge noemd, maar ook Pal Gabor (Vergooide Levens), Zoltan Fabri (Requiem) en Marta Meszaros (Anna) gaven films te zien met verhalen waar voor het vijftiger jaren-decor méér was dan toevallig. Pijn lijk is het helaas om te moe ten vaststellen dat ondanks de voor Hongaren enorme betekenis van deze afreke ningen met het verleden, al leen de film van Gothar een onmiskenbaar internationaal niveau heeft. Bulldozer De film van Basco - twaalf jaar geleden liep hij voor op al de ze ontwikkelingen met De Getuige, een satire die even wel tien jaar door de censuur werd geblokkeerd is de in teressantste vanwege de uit eengezette feiten, maar in dramatisch opzicht heeft Eer gisteren de subtiliteit van ee.n bulldozer. Het is wel een be langrijke, maar geen goede film. Vergooide Levens is een stuk beter (heel mooi gefilmd onder meer), maar dit heel sentimentele melodrama van Gabor mist de trefzekerheid van zijn Angi Vera. De oude meester Fabri heeft zich met Requiem verslikt in spekgladde esthetiek. En Meszaros' film Anna is een dusdanig onwaarschijnlijke en jammerlijke draak dat je er niet serieus meer bij kunt blijven. Op een heel ander thema (jongetje als slachtof fer van een echtscheiding) schoof ook Kezdi-Kovacs le lijk uit met de veel te gecon strueerde film Het Recht op Hoop en alles bij elkaar zijn er in Pécs dus nogal wat gro te namen op de tocht komen te staan. Ik had dan ook het gevoel dat de Hongaarse filmers in hun ijver om inhoudelijk baan brekende films te maken, hun vaste greep op de vorm (waar ze altijd zo sterk in zij geweest) hebben laten ver slappen. Die indruk is echter enigszins bedriegelijk. Want bij de oogst van 1981 hoorden tenslotte ook Szabo's Mephis- to (in Pécs onderscheiden met de Grote Prijs en een dag later verguld met een Oscar nominatie) en Jancso's Hart van de Tiran. Maar deze twee juist in formeel opzicht su blieme films werden al ge zien in Cannes, Venetië en Rotterdam en daar is toen al uitgebreid over geschreven. Overigens hoor je in Honga rije zelf juist alom beweren dat de rol van Miklós Jancso is uitgespeeld en dat zijn ge nie is opgebrand. Naar mijn smaak is Hart van de Tiran echter juist een film waarmee hij bewijst zich te kunnen vernieuwen. Ik vind het een fascinerend vormexperi ment. Jeugd Een tweede belangrijk ken merk van de films van 1981 is de brede aandacht die erin geschonken wordt aan jeugd problemen. Het Recht op Hoop ging al over een jon getje als echtscheidings- slachtoffer. Kabala, van Ja nos Rozsa heeft een nauw verwant onderwerp. Het is een vaardig gemaakte film die alleen het nadeel hr. it dat hij zo ontzettend lijkt op Rozsa's vorige film: Sunday Parent, waarin de jonge actri ce Julia Nyako een prachtige hoofdrol had gespeeld en dat doet ze in Kabala opnieuw. En opnieuw citeert Rozsa uit voerig Truffauts Les 400 Coups. Kabala was een van de beste films in Pees. maar werd nogal ontsierd door een geforceerd dramatisch einde Opvallend veel films bleken trouwens te eindigen met uit eindelijk overlijdende hel dinnen. Wat je daarvan moet denken? Over jeugd en gebrek aan ver trouwen in de toekomst gaat het ook in de gedegen docu mentaire De Prolege. van Pal SchifTer. Officieel heeft Hon garije geen werkloosheid. Maar in deze tijd van recessie wemelt het in ook het rede lijk florissant functionerende Hongarije van jongeren die hun draai in de maatschappij niet kunnen vinden en ver vallen tot lcegloperij en klei ne criminaliteit. Ze lopen een flinke kans verslaafd te raken aan alcohol of bepaalde ge neesmiddelen die een hallu cinerend neven-effect blijken te hebben. De politic heeft tot dusver Hongarije vrij weten te houden van heroine, maar weinig kan worden uitgericht tegen de wijd verbreide ge woonte onder „drop outs" om zich „high" te snuiven aan tubetjes bandenplak. Popmuziek Een centrale fünctie in de le vens van deze weerspannige jongeren heeft popmuziek. Een film die op slim ingekle de manier deze link legt is Bald Dog Rock. van Gyorgy Szomjas. Er wordt verteld over een hardrock-band die. na tien jaar lang met tanend suc ces Chuck Berry-repertoire te hebben gepresenteerd, door een gisse manager op het idee wordt gebracht om zich volledig te gaan richten op Hongaarstalïge blues en ..prolet-rockafgestemd op de golflengte van een niet-in tellectueel publiek: de jeugd (werkwillig en werkschuw) van de arbeiderswijk Koba- nya. Veel verhaal heeft Bald Dog Rock niet te bieden, bui ten subtiele verschuivingen in stemmingen en mentaliteit van de musici, die door Szomjas worden gescan deerd met aforismen over rock en met regelmatige overgangen van kleur naar zwart-wit en terug. De vorm van de film heeft iets wille keurigs gehouden en je krijgt ook de indruk dat er wat erg nonchalant om dc zoveel tijd een naakte vrouw op het doek wordt gegooid. Maar als fresco van een vitale en gespierde muziekcultuur (meestal de Hobo Blues Band, soms versterkt met heel overtuigende optredens van een éénbenige blues-so list Gyula Bill Deak) en een levensstijl die voor Oosteuro pese begrippen frappant non- conformistisch is, werkt de film nogal hevig In Boeda pest beleeft Bald Dog Rock momenteel in twee theaters zijn 38ste vertoning» week. Wat nog niet zo heel veel zegt over de muzikale smaak van de jonge Hongaren, want in hun discotheken is onze ei gen Vogeltjesdans van de Elektronica's eveneens waanzinnig populair. Lied Aanmerkelijk lichter te verte ren dan Bold Dog Rock is de film Concert, van Gabor Kol- tay. Het is een registratie van het afscheidsoptreden door Illes. een in Hongarije legen darische popgroep die eigen lijk al uiteen was gevallen, na 15 jaar lang op handen te zijn gedragen. Hun muziek is minder ruig. veel melodi- scher dan die van de Hobo Blues Band en Illes hechtte groot belang aan de teksten. De niet van vindingrijkheid overlopende concertfilm houdt de aandacht toch vol doende vast en heeft een ma gisch hoogtepunt met een nummer dat De Vlag heet en een tekst heeft waann onder meer het volgende wordt ge zegd: ..Als ik een vlag was. zou ik alle kanten op wappe ren. Als ik een raam was. wil de ik naar beide zijden door zichtig zijn. En als ik een straat was, dan zou ik spon taan instorten bij de eerste willekeurige tank die over me heen probeerde rollen". Het lied werd voor het eerst ten gehore gebracht tijdens de tragedie van Praag in '68 en het werd tijdens het af scheidsconcert van afgelo pen zomer opnieuw muisstil in de zaal, omdat iedereen de tekst meteen associeerde met Polen, waar iets dergelijks gevreesd werd. Hongaren houden niet van tanks en evenmin van een in ivfee blokken verdeeld Euro pa. In november hebben ze op de televisie beelden uitge zonden van de Amsterdamse, vredesdemonstratie en ook heel nadrukkelijk laten zien dat de meegevoerde leuzen gericht waren tegen zowel de Amerikaanse als tegen de Russische raketten. Ferenc Kosa, de filmer van wie on langs De Match rouleerde langs de Nederlandse film huizen, werkt momenteel in München aan een Duits-Hon gaarse co-prod uk tie van een speelfilm met als achter grond het heropgeleefde pa cifisme aan weerszijden van het ijzeren gordyn. Kosa houdt er rekening mee dat deze film wel eens moeilijk heden zou kunnen krijgen met zowel de Hongaarse als de Westduitse censuur. Maar Cannes heeft er al interesse voor. ABC Het zou overigens een ernstige vergissing zijn te menen dat de pacifistische Hongaren dan wel blij zullen zijn met de door de Roemeense leider Ceaucescu uitsproken ont wapeningsinitiatieven Want die man kan in zijn buurland geen goed doen De Roeme nen hebben immers Hon gaars Transsylvaniè geanne xeerd en de laatste jaren in toenemende mate gepro beerd de Hongaarse cultuur daar uit te bannen In Honga rije kent men een ABC voor de meeste verfoeide dictators van de laatste tien jaar: "Amin, Bokhassa, Ceauces cu". Meer vertrouwen heb ben de Hongaren in vredes initiatieven die uit Nederland afkomstig zijn. Roemenie be schouwen ze als boze buur. Holland als de verre vriend.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23