Kasteel in de aanbieding Eigenaar vraagt 67 miljoen ...en heeft nog praatjes ook ZATERDAG 24 APRIL 1982 LONDEN - „Sta ik zo goed?" De rijzige baron gaat voor de ophaal brug van zijn kasteel staan. „Ja, mooi zo". Daar begint de West- duitse tv-ploeg te filmen. Een Japanse fo tograaf kruipt terzelf der tijd richting baron. Hij wil een aparte plaat. Garvin baron Astor van Hever (63) lacht de vermoeide lach van een edelman die liever el ders zou zijn. Hij aait gedach teloos een van zijn honden over de kop. Westduitsers en Japanners vandaag, Ameri kanen gisteren, hoe lang nog moet hij dat volk gedogen? „En wilt u dan nu in de richting van het kasteel kijken?". Ja hoor, dat wil hij best. Hij wil alles best. Want deze rumoe rige lieden, met hun smake loos gekleurde jacks en grove manieren, staan hier tenslot te zijn kasteel te verkopen. Aanbieding Immers de koper van Hever Castle, dat schitterende kas teel in het zachtglooiende parklandschap van Kent, zal wel uit het buitenland moe ten komen. Zoveel Engelsen met 67 miljoen gulden op zak zijn er nu eenmaal niet meer. Zei u 67 miljoen gulden? Zeker, dat is het bedrag waarvoor Hever Castle, „het meest his torische en romantische landgoed dat sinds genera ties op de Britse markt wordt aangeboden", zoals dat in een kleurrijke brochure heet, in de aanbieding is. Hard onderhandelen levert wellicht nog een korting van een miljoentje of wat op, maar dan is het ook afgelo pen. Waar nog bijkomt dat de baron niet eens zo maar ie dereen in zijn kasteel wil heb ben. De koper moet wel een beetje, hoe zullen we het zeg gen, standing hebben. De baron spreekt: „Dit is als een huis gebouwd, en ik hoop dat het dat ook blijft. Ik zou het liefst zien dat hier ie mand gaat wonen, die, net als ik, van het kasteel houdt. Ie mand die de antiekverzame ling intact houdt. Ik zou graag zien dat alles bij elkaar blijft". Toe maar. Iemand iets voor 67 miljoen gulden verkopen en dan nog praatjes hebben ook. „Geld is niet alles", zegt Lord Astor mild. „Wij zijn boven dien in de gelukkige omstan digheid dat we kunnen dis crimineren". Terwijl hij dat zegt, lachen de vertegenwoordigers van ma kelaar Savills en veilinghuis Sotheby's een tikje angstig naar de verzamelde journalis ten. Je hoort ze denken: „Nou moet 'ie niet te ver gaan. Het spul moet tenslotte nog wel verkocht worden". Dorpje Wat heeft men tegenwoordig nog voor 67 miljoen gulden? Nou, dat is niet gering. Het historische kasteel heeft zes huiskamers, 9 slaapkamers, 7 badkamers, en verschillende tentoonstellingszalen. Bovendien werd begin deze eeuw door de toenmalige heer van Hever, de grootva der van de huidige baron die William Waldorf Astor heette, een klein dorpje in Tudorstijl tegen het kasteel aange bouwd. Dat klinkt vreemd, maar het „Tudor-dorp" verstoort de ar chitectonische verhoudingen niet. Welnu, het dorpje, sa men met nog enige bezittin gen op het 12 vierkante kilo meter grote landgoed, zou 114 gezinnen kunnen huis vesten. Dan zijn we er nog niet. Bij het landgoed horen acht boerde rijen, een pub met een jaar omzet van een half miljoen gulden, tuinen en een kunst matig meer. Dat meer is 30 meter diep, en het uitdiepen betekende twee jaar werk voor 800 man. In de tuinen staan her en der de 161 beelden opgesteld die door verzamelaar William Waldorf Astor (die zich overi- gens eerder door hebzucht dan goede smaak liet leiden) werden gekocht. De oudste beelden dateren uit het begin van de jaartelling, de jongste uit de 19e eeuw. Een gedeelte van het landgoed is bebost. Het is daar prettig op fazanten jagen. De laatste vier jaar werden gemiddeld 2000 fazanten neergehaald, die. zoals bekend, het goed doen met zuurkool, terwijl van dit gevogelte ook een zeer behoorlijke paté kan worden gemaakt. Antiek Terug naar het kasteel. Het moet gezegd: wie van onbe kommerde weelde, historie en ruimte houdt, heeft aan Hever Castle een prachtig on derkomen. De zalen in het kasteeltje staan tot de nok ge vuld met kostbaar antiek. De huidige eigenaar heeft bo vendien kosten noch moeite gespaard om ervoor te zorgen dat het kasteel in goede staat zou blijven. Er zijn nieuwe bedradingen aangebracht, het dak is vernieuwd, en het pijpwerk is gemoderniseerd. Lady Astor heeft zelf een aantal nieuwe badkamers ontwor pen, die overigens pijn aan de ogen doen. Zo is er een bad kamer in hardroze uitge voerd, en een andere in fel zeegroen. Maar ze hébben gouden kraantjes, dat wel. Thans enige geschiedenis. Het oudste gedeelte van Hever Castle werd aan het eind van de 13e eeuw gebouwd, en be stond toen nog uit niet veel meer dan een versterkte boerderij, waaromheen een gracht was gegraven. Het landgoed werd genoemd naar een van de eerste eige naren, de Normandische fa milie De Hever. In 1462 werd het gebouw gekocht door Sir Geoffrey Boleyn, die er een klein kasteeltje van maakte. Die Boleyn is belangrijk, want hij was de vader van Anna Boleyn. Anna was een mooie vrouw, en dat viel de toenma lige Britse koning, Hendrik VIII, ook op. Hij was op dat moment nog getrouwd met Catharina van Arragon en had bovendien een verhou ding met de oudere zus van Anna, Mary. Executie Maar, zoals bekend, Hendrik VIII zat nooit ergens mee als er een vrouw in het geding was. Hij scheidde van Catha rina van Arragon (en stichtte daarmee en passant de Angli caanse Kerk omdat de paus geen scheiding wilde toe staan), en trouwde in 1533 met Anna Boleyn. Die kon hem geen troonopvol ger bezorgen en viel derhalve in ongenade bij Hendrik VI- II, die tegenwoordig in een blad als „Opzij" ongetwijfeld vrouwvijandig zou worden genoemd. Kort en goed: hij liet Anna Boleyn executeren. Anna's vader stierf in 1538. Daar hij geen erfopvolger had, erfde Hendrik VIII het kasteel. Hij deed aanvanke lijk weinig met Hever Castle maar in 1540, toen hij van zyn vierde vrouw Anna van Kleef af moest, herinnerde hij zich ineens de bezitting in Kent. Een van de fraaiste en best onderhouden kastelen in Engeland is momenteel te koop. Het is Hever Castle, een prachtig en zwaar romantisch landgoed, gelegen in het parklandschap van Kent, ten zuiden van Londen. Hever Castle was gedurende drie generaties het onderkomen van de gefortuneëfde familie Astor. Maar de jongste generatie Astor wil niet in het kasteel wonen en dus is het te koop aangeboden. Maar zelden zal zich de gelegenheid aandienen zo'n duur huis te kopen. Lord Astor wil 50 miljoen gulden voor het landgoed hebben, en nog eens 17 iniljoen voor de verzameling antiek in het huis. Het liefst heeft hij dat de nieuwe eigenaar landgoed plus antiek tegelijk koopt. Onze correspondent in Londen reisde naar Kent, ook wel genoemd „de tuin van Engeland". Hij bekeek er Hever Castle en sprak met Lord Astor. Hierbij zijn impressies. Anna van Kleef woonde, in gro te eenzaamheid, de laatste 17 jaar van haar leven op Hever Castle. Het kasteel verdween daarna uit de publieke aan dacht, tot William Waldorf Astoria (van het Waldorf-As- toriahotel) het in 1903 kocht. Astor was de achterkleinzoon van een Duitse koopman, die in 1783 naar Amerika was geëmigreerd en daar zijn for tuin in de bont- en huizen handel had gemaakt Deze koopman was enige tyd zelfs de rykste man van de Ver enigde Staten. William Waldorf Astor had het echter niet zo begrepen op de rauwe zeden in de Verenigde Staten. Hy was. nadat hij een tijd in Rome had doorge bracht, zwaar onder de. in druk gekomen van de Euro pese cultuur, en wilde zich in de oude wereld vestigen. Edelman Dat werd dus Engeland, want het leek Astor wel wat om het leven van een Engelse edel man te leiden. Hy kocht He ver Castle, dat er toentertyd een beetje verlopen by lag Met veel energie en nog meer geld veranderde Astor dat spoedig. Hy besteedde een kapitaal aan het weer in glan zende staat brengen van het kasteel en de landgoederen daaromheen. Toen alles er weer glimmend by stond, ging hij antiek kopen om al die grote zalen te vullen. William Waldorf Astor struinde half Europa af op zoek naar antiek. Als het maar oud en duur was, trok hij by wyze van spreken ai de portefeuil le. Menigmaal liet hij zich (Amerikaans trekje?) meer door schijn dan smaak lei den. In een nogal chagrynig stukje in de Daily Telegraph wordt erop gewezen, dat veel van het antiek in Hever Castle een bijeengeraapte indruk maakt. De tekeningen van Hans Holbein zijn niet van Holbein, de Titaan is geen Ti taan en de twee schilderyen van Guardi zyn geen Guar- di's. In 1918 erfde de zoon van Wil liam Waldorf, geheten John Jacob, het landgoed. Deze kreeg vooral bekendheid doordat hy zich het gezag hebbende dagblad The Times aanschafte, wat op den duur een weinig gelukkig bezit bleek te zyn. John Jacob stierf in 1971. Ne gen jaar eerder had hy Hever Castle overgedaan aan zyn zoon. Garvin, de huidige ei genaar. Die begreep al snel dat Hever Castle niet alleen een mooi, maar vooral een duur bezit is. Kassucces Hy stelde in 1963 zyn kasteel open voor bezoek en, het moet gezegd, Hever Castle werd een kassucces. Meer dan dne miljoen mensen hebben inmiddels het onder komen van drie generaties Astor bezocht. Het is daar mee een van de populairste van de vele Britse landgoede ren die heden ten dage voor het gepeupel zyn openge steld. Het kasteel nu is een beschaaf de mengeling van museum enerzijds en woonhuis ander zijds. De meest spectaculaire vertrekken zijn voor het pu bliek opengesteld, en de As- tors zelf wonen in een aantal zijvertrekken, die zy met por tretten van de kinderen en de honden vergeefs gezellig hebben trachten aan te kle den. Hever Castle is. financieel ge zien. een nog net goed lopen de zaak. Het kasteel had vo rig jaar naar schatting 2.5 mil joen aan inkomsten (bezoe kers. en huur van de huisjes en de boerderijen). Daar stond echter een uitga venpost van eveneens 2.5 miljoen gulden tegenover. Dat lijkt veel. maar men hou- de in het oog dat op Hever Castle (ook voor uw lunches en partijen) 50 mensen werken, en in het hoogsei zoen zelfs 90. Lord Garvin heeft het er lang voor over gehad. Hy was niet zo dol op al die bezoekers, die met hun Ford Escorts en kra kende zakjes chips de streek kwamen bevuilen, maar het genoegen dat hy aan het kas teel beleefde woog ruim schoots tegen de overlast op. Moeilijk In zyn eigen woorden: „Ik vind het een prachtig, fascinerend en uniek bezit. Vóór my is het van onschatbare waarde. Ik woon hier nu byna 64 jaar. Ik heb er leren lopen en pra ten, ik ben hier verloofd, mijn kinderen en zelfs een paar van mijn kleinkinderen zyn hier gedoopt". Maar waarom verkoopt u het dan. baron7 Waarom gaat u naar Schotland, waar u ook nog een huis heeft staan7 Lord Astor: „Dat ligt aan myn zoon. Hy wil hier niet wonen, en ik kan hem eigen lijk geen ongelijk geven, Hij woont nu met zijn vrouw en kinderen rustig en mooi in Zuid-Frankrijk, en daar wil hy blyven". .De beslissing is niet gemakke lijk geweest. Wy hebben er in de familie lang ovbr gespro ken. en we zyn tot de conclu sie gekomen dat verkoop het enige is dat er op zit Zoals gezegd: ik hoop op een eige naar die het kasteel in stand houdt, met z'n antiek Ik hoop ook dat het personeel hier kan blyven" Het is tijd. Lord Astor moet weer wat poseren By de slot gracht. waarover een echte ophaalbrug loopt. Die brug eindigt by een poort, waarin zo'n eng valhek met scherpe tanden zit. Wie door de poort loopt, ang stig naar boven spiedend, komt op de binnenplaats, waar wynranken langs de ou de muren lopen. By de deur naar de hal staat een 17e- eeuws kanon opgesteld. Oude vis Het is maar een van do vele wa pens die binnen te vinden zyn Hever Castle is beroemd vanwege zyn verzameling militana. Er is zelfs een har nas. dat ooit toebehoorde aan koning Henn II van Frank rijk, waarvan de geschatte waarde drie miljoen gulden Spreken wy nog maar met van de ivoorverzameling, met haar 14e-oeuwse prachtstuk ken Spreken wy ook niet van de bizarre verzameling middeleeuwse martelinstru- menten, een eldorado voor de volgelingen van de markies De Sade We gaan maar weer naar bui ten Daar staat nog steeds de baron te poseren. „Iets dich ter naar de brug alstublieft, baron". By de slotgracht staat een bordje. We lezen de tekst erop. Er staat dat er een dozyn verschillen de soorten vissen in de gracht zit Sommige karpersoorten zwemmen al meer dan 20 jaar in het water rond Ook zy bly ven.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21