"Ik wil mijn recht" Zoekactie naar vermiste Nederlandse onderzeeër - Woubruggenaar voelt zich benadeeld door rekening van begrafenisondernemer Zoon van slachtoffer overtuigd van succes ZATERDAG 24 APRIL 1982 PAGINA 19 Vrijwel iedereen krijgt er vroeg of laat mee te maken. Het overlijden van een dierbare naaste, de emoties die daarmee gepaard gaan maar ook: het regelen van de begrafenis. C.N.Verhagen uit Woubrugge verloor november 1980 zijn moeder. Ook hij stond voor de taak een begrafenisregeling te treffen. Daar heeft hij een nogal bittere nasmaak aan overgehouden. De uitvaartondernemer met wie Verhagen het één en ander had afgesproken presenteerde hem achteraf een rekening die volgens de Woubruggenaar niet klopte. Door Bert Paauw Navraag en enig onderzoek leerden Verhagen dat er in het wereldje van de begrafe nisondernemers dingen ge beuren die naar zijn mening niet juist zijn. Reden waarom hij initiatieven heeft ont plooid om bepaalde zaken ge wijzigd te krijgen. Zo wil hij uiteindelijk via het parle ment bewerkstelligen dat er wettelijke regels komen ten aanzien van prijsrichtlijnen en vormvoorschriften voor in deze bedrijfstak te gebruiken formulieren. Ook wil hij dat er van verschillende zijden druk wordt uitgeoefend, op dat de begrafenisonderne mers zich onder één overkoe pelende organisatie scha ren zodat vorming van een geschillencommissie moge lijk wordt. Bij zo'n commis sie kunnen mensen die zich benadeeld voelen dan met hun klachten terecht. Verhagen:"Waar het mij om gaat is het gebrek aan zorg vuldigheid. Mensen die in een verdrietige situatie ver keren moeten kunnen ver trouwen op een zorgvuldige benadering en niet nader hand met plotselinge kosten worden geconfronteerd. Als je een jas koopt, dan neem je er toch ook geen genoegen mee als achteraf de prijs om hoog gaat met de medede ling: we hebben nog een ex tra binnen- en buitenzak aan gebracht en tipgeld gegeven aan de magazijnbediend?" Geen tijd Over het totstandkomen van de afspraken met de begrafenis ondernemer vertelt Verha gen, oud-gemeenteambte naar van Woubrugge en thans werkzaam bij het wa terschap De Waterlanden in Noord-Holland, het volgen de. "Mijn moeder woonde in Amsterdam. Na haar overlij den kom je dan in haar huis. Je weet niet waar te beginnen met regelen. Het was week end. Een kennis zei tegen me: zou je niet eens een uitvaart verzorger bellen. Ik dacht aanvankelijk dat die mensen het weekend wel niet zouden werken. Na mijn telefoontje komt er een meneer langs, heel hoffelijk en ingetogen, toont medeleven. Maar dan komen de formaliteiten. Er valt heel wat te regelen, er is bijna geen tijd voor verdriet" "Die man van het uitvaartbe- drijf praat over een basista rief. Er wordt gesproken over volgwagens, een algemeen of een eigen graf, een begraaf plaats, een koffiemaaltijd, een bloemstuk. Wilt u uw moeder nog zien, wordt er ge vraagd. Dat wil je natuurlijk. Moeder wordt overgebracht van het ziekenhuis naar de aula. Tot slot krijg je een pa pier voor je neus. Wilt u dit even ondertekenen. Dat doe je. Maar ik kreeg geen dupli caat. Even dacht ik nog: wat gek, maar op zo'n moment ben je nog te emotioneel en te weinig alert om er op in te gaan. Overigens bieden be grafenisondernemers geen contract aan. Dat doen ze niet uit piëteit, dat komt te hard over. Ze noemen het be- spreekformulier" Kleine kosten "In mijn geval bleken er achter af kosten op te staan die ik niet had verwacht. Meer dui delijkheid over de kosten is gewenst. Het basistarief. Wat is daar nu eigenlijk allemaal bij inbegrepen? Kleine kos ten. Wat zijn dat? Er werd ge praat over tipgeld voor de chauffeurs van de wagens en voor de werkers op de be- Verhagen bij het graf van zijn moeder: "Je hebt geen tijd graatplaats. Ik heb het bij die mensen nagevraagd, ze heb ben niets gekregen. Ik heb trouwens zelf honderden gul dens tipgeld uitgedeeld, aan de dragers van de kist, aan de koffiejuffrouw, aan mensen op de begraafplaats. Er werd ook gezegd dat er kosten wa ren gemaakt voor uittreksels uit het overlijdensregister. Nou weet ik als ambtenaar dat één uittreksel vijf gulden kost. Er zijn er vier nodig, maar er was met fotokopieën gewerkt. Dat schijnt trou wens gebruik te zijn. De ver zekeringsmaatschappijen doen daar niet moeilijk over. Die handelwijze kost de Ne derlandse staat overigens jaarlijks honderdduizenden guldens". "Maar wat ik wil benadrukken is dat je als opdrachtgever in een dwangpositie verkeert omdat alles snel moet wor den afgehandeld. Je gaat er maar van uit dat de onderne mer zorgvuldig handelt. En qua kosten is het niet niks, zo'n begrafenis. Veel mensen realiseren zich dat waar schijnlijk niet. Nog afgezien van de steen die zo'n 3000 gulden kostte, was ik aan de hele begrafenis ruim 5000 gulden kwijt. En als je het er gens niet mee eens bent kun je niet naar een geschillen commissie. Ik heb contact gehad met het Nederlands Verbond van Uitvaartvereni gingen in Delft. Daar zijn lang niet alle begrafenison dernemers bij aangesloten. Het is vervelend voor u, werd er gezegd. Maar iedere begra fenisondernemer is auto noom. Gaat u maar naar de burgerlijke rechter" Beroepseer "Dat heb ik gedaan. Ik ben er 14 maanden mee bezig ge weest. De rechter stelde mij in het ongelijk. Contract is contract en een verklaring onder ede is een verklaring onder ede. Het grootste recht kan het grootste onrecht zijn maar u moet het bewijzen, zei de rechter. Onbegrijpelijk, vind ik. De kroongetuige, de man die destijds met het be- spreekformuiier bij mij is ge weest. heeft voor de rechter toegegeven dat hij niet met mij over de kosten van trans port en opbaren had gespro ken. In een tussenvonnis had de rechter de latere toevoe ging van kosten bovendien onzorgvuldig genoemd. Er moet een geschillencommis sie komen, eventueel door aanpassing van de wet op de lijkbezorging. Een geschil lencommissie is tien keer be langrijker dan de rechter die de formele regeltjes naloopt. By een geschillencommissie is de beroepseer in het ge ding". Een woordvoerder van het Ne derlands Verbond van Uit vaartverenigingen. de heer De Haan, is zeer sceptisch ge stemd over de mogelijkheid van het vormen van een ge schillencommissie Er blij ken vijf organisaties te be staan waar uitvaartonderne mers zich bij kunnen aanslui ten. "Die organisaties willen niet onder één dak. Er is in dit vak veel concurrentie. In het verleden waren die organisa ties vijanden van elkaar, maar er wordt nu tenminste al gepraat. Als het zou lukken tot de vorming van een ge schillencommissie te komen dan moeten alle partijen zich aan de uitspraken willen bin den. Dat zie ik niet gebeuren. Een klant zal zich wel eens machteloos voelen als hy denkt dat hem onrecht wordt aangedaan. Overigens zal een goede onderneming altyd een doorslag achterlaten van de eerste kostenberekening Misstanden "Ik moet ter verdediging van de begrafenisondernemers wel zeggen dat ze vaak te ma ken hebben met mensen die overmand zyn door emotie en soms ook in paniek verke ren. Goed bedoelde dingen kunnen dan later verkeerd overkomen". "Maar ik sluit zeker niet uit dat cr misstanden voorkomen. Daarom is het goed dat er nu door de organisaties met el kaar wordt gepraat. Dat heeft al een zekere standaardise ring in contractvorm opgele verd, niet in prys. Dat kan ook moeilyk. Het ene bedryf kan goedkoper werken dan het andere en je zit ook met plaatselijk gegroeide ge woonten die tot verschillen in prijzen van bijvoorbeeld de kisten kunnen leiden. Daarom betwyfel ik of de voorstellen van meneer Ver hagen wel uitvoerbaar zyn. In principe heeft hy gelyk, maar kan het ook in de prak tijk?". Verhagen denkt van wel en vindt dat het ook gewoon moet De voor hem negatieve uitspraak van de rechter heeft zyn strijdbaarheid niet aangetast. "Ik zet alles op z'n kop. Het algemeen belang vereist dat er iets wordt ver anderd Ik heb de energie om er achteraan te gaan Recht kun je krijgen. Het kost wel tyd en geld-' De Woubruggenaar heeft in middels diverse instanties aangeschreven, onder meer de Consumentenbond en de Ombudsman. Hy wil de zaak echter nog fundamenteler aanpakken en naar het parle ment stappen Adhesie "Ik wil de mensen oproepen hun ervaringen aan my door te geven of eventueel adhesie te betuigen met myn plan nen. Dan krygen die plannen een breder maatschappelijk draagvlak Waarom ik zo vol hardend ben? Een achterlig gend motief is dat de dood van m'n moeder ook nog tot iets positiefs leidt. Verder ben ik van mening dat de be drijfstak van de uitvaarton dernemingen op grond van artikel 1401 van het Burger lijk Wetboek een onrechtma tige daad in het maatschap- pelyk verkeer pleegt: men neemt niet de vereiste zorg vuldigheid in acht Maar be grijp me goed. Ik ben geen gefrustreerde fanaat die be grafenisondernemers ten gronde wil richten Ik wil ge woon recht". De sinds 1941 vermiste Nederlandse onderzee boot K 17 wordt de ko mende weken opge spoord. Dat zegt de zoon van de toenmalige commandant H.C. Be- sangon, die daarvoor komende maandag naar Maleisië vertrekt. De oud marine officier Hans Besancon (51) uit Velsen- Zuid is ervan overtuigd op 25 kilometer van het eiland Tio- man voor de oostkust van Maleisië op 50 meter diepte het wrak van een onderzeeer te kunnen identificeren als dat van de K 17. het graf van zyn toen 35-jarige vader en 33 andere opvarenden. Op 21 december 1941 moest de K 17 de haven van Singapore binnenlopen, na patrouille te hebben gevaren voor de Ma leisische oostkust waar een Japanse landing werd ver wacht. De onderzeeër is ech ter nooit binnengelopen en staat vanaf die datum als ver- Oud-marineofficier Hans Besancon (51) toijst aenKi op te sporert. de plek bij de oostkust van Maleisië, waar hij de K 17 mist genoteerd. Waar de on derzeeër zijn einde heeft ge vonden en onder welke om standigheden, is ruim 40 jaar een raadsel gebleven, totdat Hans Besancon ongeveer an derhalf jaar geleden in con tact kwam met de 40-jarige Australiër Hatcher, een be roepsberger van tijdens de Tweede Wereldoorlog tot zin ken gebrachte schepen met kostbare lading. Hatcher vertelde dat Maleisi sche vissers regelmatig hun netten hadden verspeeld aan een wrak bij het eiland Tio- man. Toen Hatcher naar het obstakel dook. bleek er op de zanderige bodem het wrak van een onbekende onder zeeër te liggen. „De Australiër had vanaf de brug een handseinlamp mee genomen. waarin batterijen bleken te zitten met Neder lands opschrift. Verder bleek op een luik van de onder zeeër een plaat met het woord 'dicht' te zijn gelast Alles wees erop dat het dus j om een Nederlandse onder zeeër moest gaan en wellicht de vermiste K 17", aldus Be sancon. Tijdens de Tweede Wereldoor log zijn er in dat gebied drie Nederlandse onderzeeers vergaan. Van één was bekend dat die veel noordelijker in de golven is verdwenen. Toen Hatcherwerteldc dat hij die handseinlamp uit een ko peren kist op de brug had ge haald bleek dat het wrak bij na niets anders dan dat van de K 17 kon zijn. Want de eni ge overlevende van de andere vergane onderzeeer O 16 ver klaarde dat daar de handsein- lamp niet in een dergelyke kist werd bewaard. Volgens Besancon is het wrak aangetroffen met de neus in de zanderige bodem van de Zuidchinese Zee en heeft het een groot gat aan de rechter- voorkant. „Dat zou kunnen betekenen dat de K 17 aan de oppervlakte heeft gevaren en waarschijnlijk op een myn is gelopen." Besancon hoopt op alle vragen over de onder zeeér antwoord te kunnen ge ven als Hatcher eind april weer naar het wrak afdaalt. Met name wil Besancon, die zelf niet naar het wrak gaat duiken, weten of er water dichte schotten zyn gesloten „Want dat betekent, samen met het openstaande achter luik, dat enkele opvarenden de explosie van de myn heb ben overleeft en mogelijk de onderzeeër hebben kunnen verlaten. In dat geval ga ik langs de kust van Maleisie zoeken naar graven van aan gespoelde lichamen van op varenden." Het is niet de bedoeling dat de Australiër de onderzeeer zelf binnengaat. Dat is veel te ge vaarlijk. terwijl de overblyf- selen van de bemanningsle den door de beweging van het schip waarschynlyk op één hoop liggen „Het wrak wordt, zeker als de identiteit vaststaat, als een oorlogsgraf beschouwd dat niet mag wor den betreden", aldus de oud- manne-officier Besancon gaat wel proberen van het wrak enige voorwer pen als aandenken mee te ne men, zoals het kompas en de scheepsbellen die zich by de brug moeten bevinden Die krijgen dan een plaats in de traditiekamer van de Onder- zeedienst, die dit jaar 75 jaar bestaat. Commandant H. C. Besancon van de sinds 1941 vermiste Ne derlandse onderzeeboot K 17. Als het weer meezit en de ope ratie by de K 17 voorspoedig verloopt, wil Besancon smen met de Australiër eenzelfde karwei uitvoeren by een an der wrak in de buurt van het eiland, dat waarschynlyk dat van de O 16 is. Die onder zeeër liep op 15 december op een myn en verdween in de golven Slechts één opvaren de wist, na 35 uur in hot water te hebben gelegen, de kust te bereiken. Besancon zegt na 40 jaar rede ly k afstandelyk te kunnen staan tegenover de gebeurte nissen waarby zyn vader het leven verloor „Maar ik denk dat ik toch wel een paar keer zal moeten slikken, als ik na die 40 jaar voor het eerst het graf van myn vader kan zien". De gehele operatie wordt door Besancon en Hatcher zelf be taald „Alleen de reünisten- vereniging Onderzeedienst was bereid ons financieel te steunen. De minister van de fensie liet ons weten geen geld te hebben. Dat is toch wel een zuinige reactie, want nu moeten nabestaanden op eigen kosten en als een soort vryetydsbesteding maar na gaan wat er met hun omgeko men vcrwanter. is gebeurd" Aldus Besancon. die midden mei weer in Nederland hoopt aan te komen. (ANP)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19