5 D T Laatste kans voor omstreden Ivic... Ronald Florijn: Ik roei alleen goed als niemand t verwacht' Leids korfbal verlaat het diepe dal Nederland; vier teams Weer zege Planckaert Ik heb al wat achter de hand Midlotto autosport LEIDEN Toen hij in 1980 het seizoen begon met een onverwachte over winning op de Skifhead was Ronald Florijn 18 jaar en daarmee de jong ste winnaar in de geschiedenis van "Het Langeafstands Kampioenschap van de Amstel voor Skiffeurs", zoals de wedstrijd voluit heet. Afgelopen zondag won de woensdag 21 jaar geworden sculler van "Die Leythe", de "klassieker" wederom en nog steeds als jongste winnaar. Toch heeft Flo rijn al de nodige ervaring: acht jaar geleden debuteerde hij op de wed- strijdbanen en heeft er inmiddels drie grote kampioenschappen, - waar onder de Olympische in Moskou op zitten. In 1975 startte de huidige 5e klas Atheneumleerling zijn roeiers loopbaan. In de allerjongste klas se won hij in een jeugdvier alle wedstrijden. In zijn tweede jaar ging het minder voorspoedig bij de junioren 15-16 jaar. Het jaar daarna begon het winnen bij de ambitieuze Florijn en dat is sindsdien niet meer gestopt. In zijn eerste 17-18-jaar besloot hy een zeer wisselvallig seizoen met een bronzen medaille in de dub- beltwee tijdens de wereldkam pioenschappen in Belgrado, sa men met Victor Scheffer van Nautilus. Het jaar daaropvol gend verbeterde hij het "onaan tastbare" juniorskifrecord uit 1968 op de Bosbaan, presteerde hij het om als junior tot twee maal toe de skif in de Senior-A- klasse te winnen en werd hij ten slotte bij de junioren-W.K. in Moskou zevende. In zijn eerste senioreryaar begon de Leythe-roeier met winst op de Skifhead vanuit een onopvallen de startpositie in het achterveld. De glans van deze zege werd enigszins beslagen door het feit dat de - onder gunstiger om standigheden roeiende - vete raan Van Schelven een snellere tijd liet afdrukken en daarom de bij de overwinning horende be- ker ontving. De rest van het sei zoen bracht de jeugdige Leide- naar door in de nationale dubbel- vier. die zich plaatste voor de Olympische Spelen, zodat Ro nald Floryn nogmaals naar de hoofdstad van de Sowjet-Unie kon afreizen. Het Olympische Toernooi werd een teleurstelling. Florijn raakte in het trainingskamp uit vorm en werd tijdens de Spelen zelf ver vangen door reserve/clubgenoot Rob Robbers. Het afgelopen sei zoen was er ook één met ups en downs: de strijd in de Skifhead staakte Florijn voortijdig en in het seizoen werden grandioze prestaties afgewisseld met com plete off-days. Het jaar werd be sloten met de titel in de dubbelt- wee samen met Nico Rienks van de "Zwolsche" en een finale plaats tijdens de Senior-B-kam pioenschappen in Essen. Daar ging door materiaal pech een ze kere medaille verloren. Dat wisselvallige is typerend voor toproeier Ronald Florijn. Florijn: "Dat klopt. Ik heb altijd de nei ging om goed te roeien als nie mand er iets van verwacht en ik roei slecht als de verwachtingen hooggespannen zijn. Ik moet echt opgepept worden, bijvoor beeld door een tegenstander naast me, anders red ik het niet. Zoals vorig jaar op de Skifhead, toen startte ik voorraan. Dan roei je daar alleen en ben je helemaal op jezelf aangewezen. Ik werd moe en kreeg net een enorme in zinking vlak voor het botenhuis van "Willem III", zo'n beetje de enige plaats onderweg waar je kan aanleggen. Göbel zat al vlak achter me. Ik zag het niet meer zitten, stopte ermee en legde aan. Dit jaar moest ik veel tegenstan ders inhalen en dat stimuleerde me geweldig en gaf een hoop af leiding. Ik ben trouwens toch mentaal wel harder geworden". De verandering van coach heeft daar hoogst waarschijnlijk mee te maken. Met enkele korte on derbrekingen is al die jaren Rob van der Veld zijn coach geweest. Een technisch en fysiologisch zeer goed onderlegd persoon, die dit jaar niet voldoende tijd dacht vry te kunnen maken voor de be geleiding van een topsporter. Ro nalds broer Rob, een heel wat minder onopvallend figuur, heeft de coaching van het para depaardje van Die Leythe over genomen. Autoritair Ronald: "In het begin was het erg wennen om je eigen broer als coach te zien. Hij is nogal autori tair. Tijdens het roeien zit hij overal meteen bovenop. Rob van der Veld zei tijdens de training nooit zoveel, maar besprak alles bij het keren en na afloop. Mijn broer praat steeds op me in. Eerst baalde ik daar van, ik was heel anders gewend; het irriteer de me, maar ik merk nu al, dat ik er mentaal harder van aan het worden ben. Ik kan meer incas seren en heb niet zo gauw meer medelijden met mezelf. Ik denk dat ik nu constanter kan zijn in mijn prestaties". Of dat zo is, moet nog blijken. Tij dens de laatste editie van de Skifhead startte Florijn weer op zijn favoriete plaatsje, ergens in het veld, dus moest hij het ken nelijk stimulerende inhaalwerk verrichten. De verwachtingen van de Leidenaar waren niet echt hoog gespannen: "Mijn eerste doel was om de race helemaal uit te roeien, hoe dan ook. Dus niet ZATERDAG 24 APRIL 1982 Ronald Florijn: "zo hard mogelijk te hard van stapel lopen en pro beren de inzinking bij "Willem III" weerstand te bieden en op het laatste gedeelte toeslaan. Dat is allemaal gelukt. Toen ik voor wij "Willem III" kwam, moest ik er wel aan denken, dat het daar het jaar ervoor mis ging, maar ik voelde me nu sterk genoeg om door te gaan en zelfs om nog te versnellen op de laatste ander halve kilometer. Ik denk dat ik dóér de overwinning heb ge pakt". Het hoofddoel voor Ronald Florijn dit jaar is in de eerste plaats het behalen van de titel in de skif en verder deelname aan de wereld kampioenschappen in Luzern in augustus: "Het liefst zou ik daar in de skif starten, maar als ik niet de snelste Nederlander zou zijn of ik ga niet hard genoeg, dan wil ik wel in de dubbeltwee". Met wie, weet Florijn nog niet. De Roei bond ziet hem graag weer met Nico Rienks in de boot stap pen: "Het hangt er vanaf hoe hard ik ga in de skif en hoe hard hij gaat. Het verschil mag niet te groot zijn. Ik zou ook best met Göbel willen dubbeltweeên. Niet met Delhij. Wij passen niet bij el kaar" Stok Opvallend is, dat Ronald Florijns studieresultaten al die jaren niet al te florissant zijn: "Dat heeft niets met het roeien te maken. Als ik niet zou roeien, dan zou het net zo geweest zijn. Ik moet nou eenmaal een stok achter de deur hebben, net als met roeien. Maar dit jaar wordt ook dat an ders". Nog acht jaar denkt Florijn door te gaan met roeien". Het wordt steeds leuker, omdat je steeds meer kunt en steeds meer be reikt. Als einddoel heb ik in mijn hoofd: zo hard mogelijk varen in de skif. "Geduldig werkt de rustige, be scheiden Florijn verder aan zijn ontwikkeling. Geen poespas na zijn grandioze prestatie van afge lopen zondag op de Amstel, maar op zijn eentje geconcentreerd doortrainen voor de volgende confrontaties de komende we ken in Gent en Vichy. Daar kent nog niemand Florijn. Daar is hy een jonge Nederlandse skiffeur. Maar ook daar zullen de kenners zien, dat dit roeitalent nog ver, heel ver kan komen. JAN KLERKS Danaïden en Zuiderkwartier LEIDEN In de promotieklasse B van de korf balcompetitie vindt morgen het belangrijke treffen plaats tussen De Danaïden en Swift. In zet vormt de eerste plaats en de daaraan ver bonden promotie naar de Overgangsklasse. weer binnen de De Danaïden weer terug naar waar het in haar goede tijd heeft ver toefd? De officiële spreekbuizen zijn nog erg voorzichtig met hun voor spellingen. Nog maar net beko men van het debacle in de zaal- korfbalcompetitie, waarin de eerste drie teams van De Danaï den degradeerden, mag ook geen andere houding worden ver wacht. Toch heeft het optimisme de plaats van het pessimisme in genomen. Coach Ron Ek zette di rect na de zaalcompetitie de deur voor het verborgen gebleven jong talent wagenwijd open. Hij wijzigde de selectie op drie plaat sen. Een ingreep die niet zonder gevolgen is gebleven. De vereiste SANTANDER (ANP) - De Ronde van Spanje blijft de ronde van Eddy Planckaert. De jonge Belg zette gisteren zijn serie sprin toverwinningen voort met een triomf aan het slot van de 208 ki lometer lange derde etappe, van Gijon naar Santander. De Frans man Gomez is nog altijd leider in het algemeen klassement, met twee seconden voorsprong op Garcia (Spa). De Nederlander Bert Wekema is in de vierde etappe van de Sealink- race zijn leiderspositie in het al gemeen klassement kwijtge raakt. De leiderstrui ging naar de Belg Dirk de Wolf. Wekema zak te naar een vierde plaats met 1 minuut en 40 seconden achter stand. Gerard Schipper is vyfde op 1.44. mentaliteit ploeg gebracht. 'Het was buigen of barsten", her innert Danaïden-trainer Ron Ek zich de situatie in maart. Het werd barsten, maar de scherven konden nog makkelijk aan el kaar worden gelijmd. "De breuk vlakken zijn na een intensieve trainingsperiode in maart en april, waarin veel uitgesproken moest worden, volledig onzicht baar geworden". Een gebeurtenis die toch respect afdwingt. Want niemand had ooit nog gedacht dat De Danaï den de koppositie in de Promo tieklasse na alle misère nog zou kunnen handhaven. Het geluk dat de Leidse ploeg tijdens de winterperiode moest ontberen, lacht De Danaïden nu opeens wel toe. De concurrenten Swift en Groen Geel verliezen punt na punt en hebben de Leidenaars in kansrijke stelling gebracht. Winst op Swift, de eerste ont moeting won De Danaïden met 7-9, betekent dat op 2 mei de vlag in top kan. Dat geldt trouwens ook voor Zuiderkwartier. Bij winst op DKC, morgen, kan Zuiderkwar tier zich opmaken voor de tita nenstrijd met Het Zuiden, dat als enige nog roet in het eten kan gooien. Waarschijnlijk is dat niet, want de geelblauwen bezitten dit seizoen een homogener team dan ooit. Na een teleurstellend begin van de tweede competitiehelft, manifesteert men zich daarom weer als een gevreed leider in de eerste klasse. Het Dordste Quick ondervond dat aan den lijve (5- 12). Al met al lijkt het Leids korfbal, al thans aan de Montgomerystraat, uit het diepe dal, waarin het zich bevond langzaam maar zeker te verlaten. GERT GRESSIE 5? BRUSSEL (GPD) - Op voorwaarde dat Anderlecht ook dit seizoen kampioen van België wordt, mag Tomislav Ivic aan het roer blijven bij de Brusselse club. Anderlecht-voorzit- ter Constant Vandenstock wil daarmee de Joegoslaaf een tweede kans geven, na de onnodige uitschakeling in de Europa Cup voor landskampioenen. De fabrieksteams werken met veel technische kennis aan door tur bo-motoren aangedreven wa gens, die na jaren van kinder ziekten nu een voordeel van ruim 40 pk. hebben op de met conventionele 3000 cc-motoren uitgeruste bolides. De training voor de grote prijs van Imola is gisteren begonnen met slechts veertien deelnemers. De meerderheid van de Britse teams voerde het dreigement uit om de race te boycotten. De enige Brit se fabrieksploegen, die op de baan verschenen waren Tyrrell, ATS en Toleman. Zij weigerden mee te doen aan de boycot-op roep van de formule 1 construc teursassociatie (FOCA), aange voerd door Bernie Ecclestonc. Deze groepering wil protesteren tegen de diskwalificatie van we reldkampioen Nelson Piquet en de Fin Keke Rosberg bij de Grand Prix van Brazilië vorige maand. UTRECHT (GPD) - Nu de drie Europese voetbalbekertoernooi en tot de finales zijn gevorderd kan de definitieve balans worden opgemaakt voor de deelname van het aantal clubs per land aan het UEFA-Cuptoernooi 1983-'84. Nederland mag aan het eind van de volgende competitie weer het maximumaantal van vier teams aan dat toernooi laten deelne men. Komend seizoen echter mag Nederlands slechts drie prijswinnaars inschrijven voor het EC-III-toernooi, dat in sep tember begint. Het recht van deelname wordt be paald op grond van een landen- ranglijst. Die is samengesteld uit de prestaties van alle Europa- Cupdeelnemers uit een land, ge rekend over de laatste vyf Cup seizoenen. De drie landen met de meeste punten krijgen het recht vier clubs naar het UEFA-cup- toemooi af te vaardigen, de vol gende vyf laanden op de ranglijst sturen er elk drie, daarna volgen 13 landen met elk twee deelne mers, terwijl de hekkesluiters maar één afgevaardigde mogen inschrijven. Voor deelname aan het EC-seizoen dat in september 1983 (na de ko mende nationale competitie) be gint, zijn dus de Europese resul taten bepalend die de clubs heb ben behaald in het nu lopende Europese seizoen plus de vier daaraan voorafgaande. De puntentelling gaat als volgt: al le door de clubs behaalde wed- strijdpunten in een Europees sei zoen worden opgeteld. Daar komt telkens één bonuspunt bij als een club de kwartfinale, de halve finale en de finale haalt. Dat opgeteld en gedeeld door het aantal teams van één land dat aan Europese toernooien deel neemt geeft een seizoentotaal per land. Tenslotte worden die totalen van de laatste vyf jaar bij elkaar geteld en daardoor onstaat een ranglijst. Die ziet er nu als volgt uit (de resul taten in de drie nog te spelen fi nales kunnen de stand niet meer veranderen): Recht op 4 deelnemers aan Euro pa-Cup III in 1983: 1. West-Duitsland, 2. Engeland, 3. Nederland. Recht op drie deelnemers: 4. Spanje. 5. België, 6. Frankrijk, 7. DDR, 8. Joegoslavië. Twee deelnemers: 9. Sowjet-Unie, 10. Tsjechoslowa- kije, 11. Zwitserland, 12. Italië, 13. Portugal, 14. Schotland. 15. Zweden, 16. Roemenië, 17. Bul garije, 18. Hongarije, 19. Dene marken, 20. Oostenrijk en 21. Griekenland. Slechts één deelnemer: 22. Polen, 23. Ierland. 24. Noorwe gen, 25. Albanië, 26. Noord-Ier- land, 27. Turkije, 28. Cyprus. 29. Luxemburg, 30. IJsland, 31. Mal ta en 32. Finland. De geste van de Anderlecht-prae- ses lijkt op papier heel wat, maar op drie wedstrijden voor het competitie-einde is het voor de paars-witte formatie bepaald geen eenvoudige opgave om Standard Luik nog te overtroe ven. Anderlecht zit muurvast. Op het veld blijkt weinig meer te lukken en het publiek bekriti seert de ploeg uit het Astridpark op pijnlijke wijze. Het „Ivic, go home" was woensdagavond, na de uitschakeling door Aston Vil la, tot in de kleedkamer te horen. Des te opvallender dat de voor malige coach van Ajax op dat moment de zonzijde van het le ven bleef zien. „Ik hou altijd re kening met het feit dat ik door een topclub voortijdig kan wor den ontslagen. Dat kart mij ook gebeuren bij Anderlecht. Maar in mijn salaris hier zit een risico-be drag ingebouwd. Als er dan een hoofd moet rollen, dan kan beter de generaal ontslagen worden dan de soldaten. Een topclub moet je vergelijken met het le ger", aldus Ivic. Hy ontkent overigens dat hij afge lopen maandag, tijdens het trai ningskamp in Genval, door Van denstock op het matje is geroe pen. „Ik heb regelmatig contact met de voorzitter", is zijn ver weer. „Dit gesprek was onder deel van dat contact. Nee, ik wil niet bekend maken wat die dag is besproken". Het verwende Brusselse voetbal publiek, dat alleen tevreden is met technisch oogstrelend voet bal zoals dat vijftien jaar lang werd vertoond, pikt de strategie van Ivic (anderhalve aanvaller) niet langer. Het voorkomen van doelpunten schijnt Ivic belang rijker te vinden dan zelf te sco ren. Al ontkent hy dat natuurlyk. „Modern voetbal begint vanuit de verdediging waarby de diep gaande middenvelders doelpun ten moeten maken. Ik geef toe dat Anderlecht op dit moment in een dal zit. De ploeg is moe. We spelen drie wedstrijden per week. Voeg daarbij de wedstrij den die onze internationals voor het Belgische elftal moeten spe len. Dat wordt al met al teveel. Ik wijt onze terugval voor een groot deel aan ons overladen program- Ivic' verklaring klinkt reëel, maar Vandenstock kan zijn uitleg be ter niet horen. Want de Joego slaaf klaagde woensdagavond zowaar over een te kleine selec- tiegroep, maar kon het zich wel permitteren om spelers als Cluy- tens en Renquin op de bank te houden en ex-Feyenoorder Pe- tur Petursson zelfs helemaal bui ten de selectiegroep te plaatsen. De Belgische pers heeft Ivic giste ren trouwens ook flink aange pakt. De anders zo mild gestem de tv-commentator Rik de Sae- deleer stak het vuurtje tijdens de directe tv-uitzending aan en zette het Ivic-systeem voor joker. De radio en kranten bleven daarbij niet achter. „De journalisten die mij na drie maanden de hemel in prezen toen Anderlecht onbe dreigd aan kop stond, bereiden nu mijn val. Maar ik ben op alles voorbereid. Ontslagen worden hoort bij het trainersvak. Boven dien heb ik nog een contract voor een jaar. Financieel heb ik dus al geen enkele zorg". Mocht Vandenstock besluiten om Ivic dit seizoen nog te wippen, dan is er voor de Joegoslaaf in derdaad geen man overboord. Hij heeft al een driejarig kon- trakt op zak van het Griekse Pa- nathinaikos, waar overigens ex- Ajacied Stefan Kovacs manager is. De eigenaar van de Atheense club, die als een van de rijkste mensen ter wereld wordt be schouwd, probeert via het duo Kovacs-Ivic volgend internationale doorbraak te for ceren. Ivic heeft drie weken be denktijd om al dan niet in te gaan op het Griekse aanbod. Na die periode loopt ook de Belgische competitie af. Ivic is nu in de ge lukkige omstandigheid om op twee paarden te wedden. Van daar zijn uitspraak na de EC-uit- schakeling door Aston Villa: „Ik ben helemaal niet nerveus. Je moet altijd zorgen iets achter de hand te hebben...". Zaalvoetbal LEIDEN - Twaalf zaalvoetbal teams, waaronder dat van Koos- jardin, bekampen elkaar maan dagavond in de voorronde van het toernooi om de Ton Menken- bokaal. De aftrap in de Menken- hal geschied om zeven uur. Inzet is een plaats in de finale die op 30 april eveneens om zeven uur 's avonds wordt gespeeld. DEN HAAG De winnende getal len in de mid-lotto 15-a van 23 april zijn: 2 - 7 - 9 - 13 - 28 - 33. Het reser vegetal is: 16. Er waren ruim 500.000 deelnemers, die een bedrag inlegden van 2.348.648,- gulden. Voor de prij zen is beschikbaar: 1.115.607,80. Winnend in het cyferspel is: 127634. De vergadering gisteren, voorgeze ten door de 83-jarige Italiaanse fabrikant Enzo Ferrari, kwam tot de slotsom, dat dergelijke poli tieke acties van Balestre de grondslag van de autosport aan tasten. Het ontwikkelen van nieuwe technieken zou door de van Balestre afkomstige regels slechts tot een magere oogst kunnen leiden. "Op dat moment zullen wij onze belangen in de autosport opnieuw moeten afwe gen", aldus het dreigende com muniqué, dat mede onderschre ven werd door de Japanse fabri kant Honda, die plannen heeft voor activiteiten in de F1 -auto- sport. Ivic: "Je moet altijd iets achter de hand hebben" In UEFA-Cup toernooi 1983 PARIJS (ANP) - Verscheidene fabrijksteams hebben in een communiqué gedreigd de For mule-1-autosport te verlaten. Vertegenwoordigers van Re nault, Ferrari, Alfa Romeo, BMW. Toleman, Osella en Por sche verklaarden bijzonder on gerust te zyn over de dreigende beperkingen voor turbo-moto ren. De voorzitter van de wereld autosportfederatie (FISA), de Fransman Jean-Marie Balestre, heeft voor de FISA-vergadering, eind deze maand in Casablanca, voorstellen gelanceerd, die de voordelen van het aandrijven van een Formule-1-bolide door een turbo-motor volledig teniet zullen doen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12