Kamer wil voor"? kopers subsidie GeefluchkV 'Pak verkeersdeelnemer aan' Politiek offensief via Beatrix in VS Van Thijn laakt PvdA-voorzitter Ondanks verzet minister r— Slijtage aan F-16? "Absolutely marvellous" Mr. Van Vollenhoven op congres: Volgende week debat over de bezuinigingen DONDERDAG 22 APRIL 1982 Binnenland Uitnodiging voor 1000 Amerikanen WASHINGTON(ANP) - Ko ningin Beatrix heeft tijdens haar verblijf in de Verenigde Staten 1000 Amerikaanse burgers uitgenodigd een be zoek van een week aan Ne derland te brengen als gasten van de Nederlandse regering. Het bezoek moet in oktober van dit jaar plaatshebben. Beatrix deed de uitnodiging toen zij gisteravond door de Amerikaanse vice-president George Bush in Washington werd ontvangen. Volgens de koningin is de uit nodiging gedaan om de ban den tussen de Amerikaanse en de Nederlandse bevolking nog nauwer aan te halen "in dit jaar waarin wij onze twee honderdjarige verbonden heid herdenken". Ze voegde eraan toe dat "wij natuurlijk wel alle Amerikanen willen uitnodigen maar dat kan niet. wij hebben het tot 1000 per sonen beperkt". WASHINGTON - Als derde Neder landse vorstin heeft koningin Beatrix gistermiddag een geza menlijke zitting van de Ameri kaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden toegesproken met een boodschap van blijven de vriendschap waarin terzelfder tijd alle knelpunten in de politie ke verhoudingen tussen beide landen duidelijk verstaanbaar werden overgebracht. Dit Neder lands politiek offensief, waarvan elk woord tevoren in Den Haag op een goudschaaltje is gewo gen, heeft de Amerikaanse hoofdstad in de afgelopen dagen van het koninklijk bezoek over spoeld, ook al heeft het in 2le pu bliciteit minder de aandacht ge trokken dan de koninklijke char me. De toespraak van Beatrix tot het Amerikaanse Congres was niet temin een hoogtepunt, omdat buitenlandse staatshoofden daartoe doorgaans niet de gele genheid krijgen. Die van Canada en Mexico mogen van de voorzit ter van het Huis van Afgevaar digden, Tip o'Neill, nog wel spre ken maar voor de andere grof weg 150 naties ter wereld heeft het Amerikaanse parlement geen tijd. Slechts na een speciaal ver zoek van president Reagan was O'Neill bereid de koningin te ontvangen. Ruime opkomst Het Congres honoreerde dat met een ruime opkomst voor de vor stin die hen de avond tevoren tij dens het contra-diner luisterrijk had ontvangen in de zeer moder ne nieuwe vleugel van de Natio nal Gallery of Arts, waar een be langrijk deel van de schilderijen uit het Haagse Mauritshuis ver bijsterend mooi te kijk is gehan gen. Dit diner was een van de fraaiste die volgens society-ken- ners ooit in Washington zijn ge geven, met de marinierskapel spelend voor de deur en binnen - zij het dat over dit optreden de schaduw lag van het plotseling overlijden van een der pijpers des ochtends aan het ontbijt. Zijn stoel stond leeg tussen de muzikanten. Waar koningin Beatrtix in haar vo rige redevoeringen al de nadruk had gelegd op het Nederlands verlangen afwijkende standpun ten te koesteren binnen het raam van de NAVO en ten aanzien van mondiaal beleid, alsmede hulp verlening aan de Derde Wereld, voegde zij er in het Capitool nog een belangrijk punt aan toe: de noodzaak dat de westerse econo mische systemen in samenspel de neergang te boven komen. „Door acht te slaan op de wensen die Europa op dat gebied koes tert, dient u - daarvan ben ik overtuigd - op den duur ook uw eigen belangen het best". "Stabiliteit" „Niet alleen voor Nederland, maar voor geheel West-Europa geldt dat veel van zijn welvaart af hangt van het economische en fi nanciële beleid dat de Verenigde Staten voeren. De bevordering van die welvaart, die de bevorde ring insluit van de sociale stabili teit in onze landen, is ook een van de doelstellingen van ons sa mengaan", aldus de koningin. In dit economisch perspectief past ook de hulp aan ontwikkelings landen en het opkomen voor de mensenrechten: „Wie bittere ar moede in het eigen land als on aanvaardbaar ziet en deze wil te gengaan door een meer rechtvaardige verdeling van de welvaart, kan zich er onmogelijk bij neerleggen dat de brede mas sa in de meeste ontwikkelings landen ertoe zou zijn veroor deeld tot in de verre toekomst te lijden onder die bittere armoe de". Kindermuseum Van de bittere armoede in Amerika zelf heeft de koningin in het voorbijgaan iets kunnen zien by haar bezoek aan het kindermu seum in Washington, dat achter het Capitool ligt op de rand van het zwarte getto. De Amerikaan se hoofdstad is voor 70 procent zwart, maar dat deel van de sa menleving is door ingrijpen van de Amerikaanse gastheren nau welijks aan bod gekomen. Op de hoek van de straat waar het mu seum ligt, stond een morsig mens dan ook uit een vuilnisbak zijn ontbyt bijeen te zoeken, ter wijl op de binnenplaats kinderen met Amerikaanse en Nederland se vlaggetjes gereed werden ge zet. De koningin zette zich scherp af te gen het Amerikaanse beleid dat de neiging heeft schending van de mensenrechten minder zwaar te laten wegen als het gaat om strategisch bruikbaar doch ove rigens zeer verwerpelyke regi mes Het betoog van koningin Beatrix kwam erop neer dat de geloofwaardigheid van het pro test tegen schending van de mensenrechten aan kracht ver liest wanneer dat alleen klinkt ten aanzien van „landen die wij als een bedreiging voor democra tische samenleving beschou wen" En: „Wy zouden ontrouw worden aan onszelf, wy zouden aan de geloofwaardigheid van ons international samengaan schade doen". DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer houdt in meerderheid vast aan het invoeren van een noodsubsidie voor kopers van woningen die door de hoge rente in moeilijkheden komen. Zeer tegen de zin van minister Van Dam (volkshuisvesting) diende D'66-woord- voerder Nypels een motie in waarin wordt gevraagd een dergelijke subsidie te ontwer pen. De motie wordt gesteund door CDA, WD en PPR. Nypels heeft tijdens het begro tingsdebat begin dit jaar al om een dergelijke subsidie ge vraagd. De minister keerde zich toen al tegen dat verzoek, maar heeft wel nader onderzocht of in voering mogelijk zou zijn. Hij schreef onlangs in een brief aan de Kamer dat hij de kosten van de nieuwe subsidie op tachtig miljoen gulden begroot en dat het kabinet een dergelijke nieu we uitgave niet verantwoord vindt. Gisteren waarschuwde hij de Ka mer mondeling dat de noodsub sidie in latere jaren zal uitdijen tot een individuele subsidie voor Echtscheiding Volgens de bewindsman is de hoge rente slechts in geringe mate oor zaak van hypotheekproblemen. Op dit moment zouden ongeveer 100.000 eigenaar-bewoners in fi nanciële moeilijkheden verke ren. Volgens een onderzoek van vorig jaar is slechts in 5 procent van die gevallen de hoge rente de oorzaak. Echtscheiding wordt het meest als oorzaak genoemd. Daarna volgen plotselinge werk loosheid en overkreditering en pas dan hoge rente. DEN HAAG (ANP) - De Konink lijke Nederlandse Luchtmacht is sinds maandag bezig met het in specteren van 24 van de 54 straal jagers van het type F-16 waar over de luchtmacht beschikt. Ge zocht wordt naar mogelijke slij- tageverschijnselen aan het be dieningsmechanisme van de remkleppen aan de vleugel. Een woordvoerder van de lucht macht heeft dit gisteravond mee gedeeld. De inspectie is aanbevolen door de Amerikaanse luchtmacht. De Amerikanen constateerden on langs tijdens routine-onderhoud de betreffende slijtageverschijn- selen bij twee toestellen van het type F-16. De inspectie betreft al leen de toestellen die er meer dan 200 vlieguren op hebben zit ten. Volgens de woordvoerder is de in spectie op zich zelf niet alarme rend. Het gaat volgens hem om een inspectie uit preventief oog punt. Er is geen sprake van onge lukken die toe te schrijven zijn aan de slijtageverschijnselen. ADVERTENTIE De SGP kantte zich daarom tegen de D'66-motie; subsidie voor ko pers zou meer echtscheidingen tot gevolg hebben. Nypels heeft met zijn subsidiege dachte een speciale groep voor ogen: die kopers die in de top van de koopmarkt rond 1977 een huis kochten en nu na vijf jaar met een hogere rente voor hun hypotheek worden geconfron teerd. Hij wil alleen kopers steu nen die hun huis met gemeente garantie kochten en die met ge dwongen verkoop van hun wo ning bedreigd worden. Als een huis met gemeentegarantie ver kocht wordt, dan betalen de ge meente en het rijk ieder de helft van het eventuele verlies aan de bank. Volgens Nypels is het veel voordeliger voor het rijk zo'n ei genaar-bewoner een subsidie te geven zodat geen verliesgevende verkoop nodig is. Inkomen Nypels stelt verder voor dat de mi nister aangeeft wat redelijke hy- potheeklasten zijn bij een gege ven inkomen. Het rijk zou alles wat daar bovenuit komt voor 80 procent aan de eigenaar-bewo ner moeten vergoeden. Van Dam zei gisteren in de Kamer, daarin gesteund door de PvdA- fractie, dat het effect slechts zal zijn dat banken des te eerder zul len dreigen met gedwongen ver kopen. „Nu zijn banken nog vaak bereid tot soepele beta lingsregelingen als een eigenaar- bewoner in financiële problemen komt. Als wij subsidies gaan uit keren dan zullen banken daar ge bruik van maken", aldus moti veerde Van Pam zijn weigering. De motie van D'66 komt volgende week in stemming. DEN HAAG - PvdA-minister Ed van Thijn (binnenlandse zaken) pakt deze week in een interview met het weekblad De Tijd stevig uit naar zijn partijvoorzitter Max van den Berg. Scherpe kritiek heeft hij op de manier waarop Van den Berg het bezuinigings akkoord dat het kabinet vlak voor Pasen bereikte aanvanke lijk „onaanvaardbaar" noemde. „Als een partijvoorzitter het onaan vaardbaar op tafel legt, dan valt de partij uit elkaar. Dan kun je niet doorgaan met het dragen van regeringsverantwoordelijk heid", zegt Van Thijn. Hij vindt dat Van den Berg minister Joop den Uyl en fractieleider Wim Meijer ten onrechte voor de voe ten heeft gelopen en voor zijn beurt heeft gesproken. „De partijvoorzitter heeft de na tuurlijke rol nog wat kritischer te zijn dan de fractie. Maar vanuit de nahand. Ik neem hem niet kwalijk dat hij grenzen stelt, want dat hoort bij zijn functie. Daaraan mag hy zijn profiel ont lenen, maar hij moet dat natuur lijk niet voor zijn beurt doen", al dus van Thijn. „Hij moet niet de fractievoorzitter willen voorbijlopen. En hy mag zeker niet in zijn eentje beslissen dat alle grenzen zijn overschre den en dat we maar beter het ka binet kunnen verlaten. Dat kan natuurlijk niet", oordeelt de mi nister in het interview met De Tijd. In hetzelfde blad zegt voorzitter Van den Berg dat hij verkeerd is begrepen. Zijn scherpe kritiek op het Voorjaars-akkoord van het kabinet moet niet worden be schouwd als een dolksteek in de rug van zyn eigen ministers, maar juist als een steuntje. Dat hebben ze volgens hem nodig in hun gevecht tegen „de onwil van CDA en D'66" om in het kabi netsbeleid naast de bezuinigin gen nieuw perspectief te bieden. Van den Berg: „Mijn eerste verant woordelijkheid is Den Uyl te hel pen in zijn strijd binnen het kabi net voor de koopkrachtgarantie. Maar het moet natuurlijk wel zo zijn, dat ik op beslissende mo menten, als het er voor de PvdA om gaat, de dingen duidelijk kan zeggen. Dat moeten ze dan niet steeds doodslaan met het argu ment: hij staat niet voldoende achter Den Uvl". WASHINGTON (GPD) - Amerikaanse volksvertegenwoordigers hebben enthousiast gereageerd op de toespraak van koningin Beatrix voor Senaat en Huis van Afgevaardigden. „Marvellous, absolutely marvellous", riep de Democratische senator voor de staat New York Daniel Moynihan nog tijdens het applaus naar zijn Marylandse collega Paul Sarbanes De vice-voorzitter van de Senaat, de bejaarde Strom Thurmond, die een Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau uitgereikt had gekregen, zei dat deze redevoering de banden met Nederland ongetwijfeld zal versterken. En Clement Zablocki de Democra tische voorzitter van de commissie voor buitenlandse betrekkin gen van het Huis van Afgevaardigden, verklaarde dat iedereen het erover eens was dat de koningin een 'grootse rede' had afge stoken Het is van belang, zei hy. de dialoog met Nederland voort te zetten. Nederland is geen klein land en het is nodig dat er naar Nederland wordt geluisterd. Zuidhollandse anti-tankactie in watergebied DEN HAAG (ANP) - Het provin ciaal bestuur van Zuid-Holland begint volgende week met de ad ministratieve voorbereiding van een anti-tankactie in alle tot nu toe nog niet bezochte Zuidhol landse waterwingebieden. De provincie laat alle, niet meer ge bruikte ondergrondse olietanks legen, reinigen en vullen met zand. Bovengrondse tanks worden ge leegd en eventueel verwyderd. Meedoen aan deze actie kost de tankeigenaren in het algemeen niets. De provincie voert deze milieuactie in de waterwingebie den vanwege haar zorg voor een goede en verantwoorde drinkwa tervoorziening Olie vormt een ernstige bedreiging voor de drinkwaterwinning. Een liter olie kan namelyk een miljoen li ter water ongeschikt maken voor consumptie De anti-tankactie is in 1980 begon nen in het wèterwingebied van Den Haag en Wassenaar. Tot nu toe zyn daar ruim 2100 onder grondse olietanks behandeld, waaruit in totaal meer dan een miljoen liter olie is gehaald Er moeten hier nog duizend olie tanks onder handen worden ge- HILVERSUM - De 43-jarige Hil versummer Lukas van der Teems heeft van de gemeente een vergun ning gekregen om per 1 mei Neder lands eerste ophaaldienst voor hon- depoep te beginnen. Eigenaren ixin honden worden geacht met karton nen bakjes en schepjes de uitwerp selen in aan lantaarnpalen beves tigde hondentoiletbakken te depo neren, waarna Van der Teems ze dan met een speciaal vrachtwagen tje komt legen. Honds gedrag per telefoon APELDOORN (ANP) - De hond van de familie Zomer huis aan de Apeldoornse Textielstraat heeft gisteren voor lichte paniek gezorgd. Het dier maakte er een ge woonte van om tijdens afwe zigheid van de familie de tele foon op te nemen en ijzing wekkende geluiden door de hoorn te sturen. Nadat de politie gisteravond enkele malen was gebeld door kennissen van de fami lie, die door die geluiden ang stig waren geworden, besloot zy poolshoogte te gaan ne men. Agenten waren juist be zig om zich via een ladder toegang te verschaffen tot de woning toen de eigenaresse van het dier thuiskwam Omdat de familie Zomerhuis verwacht dat de hond nooit tot een fatsoenlijk gesprek in staat zal zijn, heeft ze beslo ten om voortaan de telefoon buiten zijn bereik te houden In de ovengc Zuidhollandse water wingebieden zijn volgens een schatting van de Provinciale Wa terstaat nog ongeveer 500 onder grondse olietanks aanwezig, waarvan er ongeveer 200 niet meer in gebruik zijn. De provin cie verwacht dit jaar alle niet meer in gebruik zijnde tanks in de Zuidhollandse waterwinge bieden te kunnen behandelen. BRUSSEL (ANP) - Drie Neder landers (een vrouw en twee mannen) zijn gisteren door de politie in Antwerpen gearres teerd, nadat zij waren betrapt op het bezit van 13 kilogram he roine die een waarde vertegen woordigd van ruim anderhalf miljoen gulden. Ook een Pakistaan werd aange houden. De politie van Antwer pen die deze arrestatie in sa menwerking met de Nederland se politie verrichte, wenste de namen van het viertal nog niet prijs te geven. Men vermoedt dat meer mensen dan de aange houden viertal in dit smokkel- komplot zijn betrokken. WEERRAPPORTEN B 1 lï r. 1 d 1 2 .5 9» 2 S l 1 Amsterdam onbewolkt 13 3 0 De Bilt onbewolkt 13 1 0 Deelen onbewolkt 12 1 0 Eelde Eindhoven onbewolkt 13 1 0 Den Helder geheel bew. 11 6 0 Rotterdam 13 -1 0 Twente onbewolkt 12 -2 0 Vlissingen onbewolkt 13 5 0 Zd. Limburg onbewolkt 13 2 0 Aberdeen zwaar bew. 16 9 0 regen 16 9 09 Barcelona onbewolkt 18 7 0 onbewolkt 12 -1 0 Bordeaux onbewolkt 21 7 0 Brussel onbewolkt -- 5 0 Frankfort onbewolkt 16 6 0 onbewolkt 16 1 0 Helsinki onbewolkt 7 -3 0 Klagenfurt 14 0 0 Kopenhagen onbewolkt 12 6 0 Lissabon 24 11 0 Locarno onbewolkt 19 3 0 Londen 16 5 0 Madrid onbewolkt 22 6 0 Malaga licht bew. 20 0 0 Mallorca onbewolkt -- 4 0 München 12 3 02 Nice licht bew. 16 9 0 Oslo geheel bew. 14 4 0 half bew 16 6 0 onbewolkt 18 4 0 Split licht bew. 15 5 0 Stockholm licht bew. 9 -4 0 Wenen onbewolkt 16 2 0 Zürich zwaar bew. 13 2 0 Istanbul motregen 9 8 19 Las Palmas 23 0 5 Tel-Aviv half bew. - 17 Tunis licht bew. - 6 5 ADVERTENTIE AMSTERDAM (GPD) - „Met bij na een miljoen verkeersongeval len per jaar in ons land is het hoogst merkwaardig dat er een verplichte autokeuring komt, maar dat we de mens, de ver keersdeelnemer, buiten be schouwing laten", vindt mr. Pie- ter van Vollenhoven, voorzitter van de Raad van de Verkeersvei ligheid. Vandaar dat hij bij de opening van het nationaal ver- keersveiligheidscongres gisteren in Amsterdam pleitte voor hoge re eisen aan de verkeersdeelne- Mr. Van Vollenhoven wil een prin cipiële wijziging van het nu ge voerde verkeersveiligheidsbe- leid. „Willen we de samenleving leefbaarder maken, dan moeten we ons toeleggen op een daad werkelijke vermindering van dit onacceptabele aantal ongeval len". Op het gisteren en vandaag gehou den congres, met een opvallend grote deelname van buurt- en be wonerscomités, vond ir. E. As- mussen dat „het echt niet veili ger is geworden". De directeur van de Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveilig heid (SWOV) vroeg zich af of bij een dalend aantal verkeersdoden de verkeers- en verblijfssituatie wel altijd verbeterde. „De snel heden zijn nog te hoog en de be stuurders letten te veel op hun eigen bedreigers (auto's, bussen, vrachtwagens) en houden te wei nig rekening met het langzame verkeer, zoals wandelaars, spe lende kinderen". "Kooitje" Hij was van mening dat automobi listen veel risico's nauwelijks of niet waarnemen. „De moderne auto isoleert de mens in zijn comfortabele kooitje steeds ster ker van zyn omgeving. De spon tane ordening in het verkeer is voornamelijk gebaseerd op het recht van de sterkste. Om dit te ADVERTENTIE Steun het Astma fonds. doorbreken, is een moeilijke zaak" De SWOV-directeur ver wacht evenwel dat juist door het inspelen op beslissingen die geneigd zijn te nemen. Glimmerveen doet wel mee DEN HAAG (ANP) - Het centraal stembureau is Den Haag heeft gisteren bekendgemaakt welke partijen en personen zullen deel nemen aan de gemeenteraads verkiezingen in Den Haag. Uit de ingediende lijsten blijkt dat Glimmerveen en de Nederlandse Volksunie wel degelijk zullen meedoen. Dit ondanks het verbod van de Raad van State om de eigen naam te gebruiken. De ultra rechtse groeperingen zullen met uitzondering van de Centrum partij naamloos de verkiezingen ingaan. Vandaag zou het centraal stembu reau in een opénbare zitting bij een komen om de lysten te num meren. Maandag volgt er nog een zitting waar zuiver formatie be zwaren tegen de ingediende lij sten kunnen worden aangete kend. Op het congres, dat in het teken staat van de verkeersveiligheid in woonwijken, waarschuwde ir. P. de Kiewit (Studiecentrum Verkeerstechniek) voor „ver keerstechnische vervuiling". „Deze wildgroei slaat te weinig acht op negatieve bijverschijnse len. zoals verplaatsing van de problemen naar andere straten en het opwekken van agressief gedrag" Ruim baan Minister Zeevalking (verkeer en waterstaat), zei m een voorwoord van het congresboek „dat er te lang is uitgegaan van het geven van ruim baan aan het gemotori seerde verkeer. Maar - zoals zo vaak - pas onder in de zak vinden we de rekening: de verkeers slachtoffers en de mensen die het verkeer als een bedreiging er- Tijdens het congres is er een ideeênmarkt. Zo'n 50 gemeenten geven een presentatie van erva ringen die zijn opgedaan met be paalde maatregelen, bedoeld om de verkeersveiligheid in woon wijken te bevorderen. Tot en met 23 april is er in het Rai-complex ook Intertraffic, een internatio nale verkeerstentoonstelhng DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer zal volgende week toch debatteren over de vorige weck door premier Van Agl in een brief voor dit en volgend jaar aangekondigde bezuinigingen. De Kamer loopt met dat op ver zoek van WD-fractieleider Ny pels te houden - debat vooruit op de begin mei te verschynen Voorjaarsnota. Direct na het bezuinigingsdcbat, dat volgende week dinsdag wordt gehouden, zal de Kamer beginnen aan de behandeling van de zeer omstreden zickte- geld-voors tellen van minister Den Uyl en staatssecretaris Da- les (sociale zaken) Hoewel CDA-fractieleider Lubbers gisteren zei een debat over de aangekondigde bezuinigingen niet zo zonvol te vinden, als twee weken later toch over de Voor jaarsnota wordt gesproken, be sloot de Kamer de nieuwe WD- leider Nypels niets in de weg te leggen. Minister-president Van Agt liet de Tweede Kamer woensdag schrif telyk weten dat het kabinet de besluitvorming over de Voor jaarsnota, het tussentijdse begro tingsoverzicht dat alle al aange kondigde bezuinigingen zal be vatten. begin mei zal afronden. Het debat over deze nota begint dan waarschynlijk op 11 mei. Ovengen s zal de Tweede Kamer niet kunnen praten over de resul taten van het gesprek van dins dagavond tussen een delegatie van het kabinet en vertegen woordigers van de vakbeweging (FNV. CNV en MHP). Omdat vol gens Van Agt geen conclusies zyn getrokken en van het ge sprek ook geen verslag is ge maakt, zal hy de Kamer geen schriftelijke notitie over het ge sprek sturen, zoals ook door Ny pels was gevraagd

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7