Open School begint in september "Ik vind het een beetje griezelig" Strijd Katwijkse vrouwen beloond Open School gaat het analfabetisme bestrijden 1 Vossenjacht verboden op wegen van provincie Windmolens aantrekkelijk in tuinbouw Koudekerkse broodkunstenares Pien Lemstra naar Amerika voor energie donderdag 22 april 1982 Streek Pagina 21 Behalve de Open School wil coördinatrice Siers volgend jaar ook een alfabetiserings project van start laten gaan in Katwijk. Veel volwasse nen in ons land hebben moeite met lezen en/of schrijven, omdat ze dat om een of andere reden in het verleden nooit goed hebben geleerd. In tal van plaatsen zijn projec ten begonnen om aan deze mensen cursussen te geven. K en O heeft voor een derge lijk project in Katwijk geld gevraagd bij het ministerie van CRM. De raadscommis sie voor onderwijs van de gemeente heeft vorige week toegezegd dat, als CRM dit geld niet geeft, de gemeente 15.000 gulden ervoor be schikbaar zal stellen. Katwijk wil het alfabetise ringsproject bij voorkeur sa men met Rijnsburg en Val kenburg opzetten. Ida Siers zal ook dit project coördine ren. Ze hoopt na de zomer vakantie met de eerste les sen te kunnen beginnen. Daaruit blijkt wel dat zo n initia tief geen overbodige weelde is". KATWIJK - Jarenlang hebben drie Katwijkse vrouwen zich sterk gemaakt om Katwijk een Open School te be zorgen. Nu gaat het er echt van komen. Sinds half maart heeft K en O een coördinatrice voor de school aange- Ook mannen steld. De eerste informatie-bijeenkomst voor belangstel lenden is vanmorgen gehouden. In september gaat de eerste cursus van start. Het idee voor die Open School was by de vrouwen ontstaan, omdat ze graag weer wat wilden leren. In Katwijk was geen geschikte instelling voorhanden, waar ze terecht konden. Na veel gesprek ken met het gemeentebestuur gaf dit zijn fiat aan een Open School. Volksuniversiteit K en O kreeg de taak toebedeeld de school van de grond te krijgen Ida Siers is door K en O aangetrok ken om vorm te geven aan de Open School. Ze is afkomstig uit Ommen in Overijssel en heeft in de regio Zwolle zowel bestuurlij ke als praktische ervaring opge daan met het Open Schoolwerk. 'Het is echt dankzij dat initiatief- groepje van drie vrouwen, dat Katwijk nu een Open School krijgt", zegt ze. "Ze hebben al een lijst van ongeveer zeventig belangstellenden verzameld. Hoofdkantoor uitzendbureau naar Leiden AMSTERDAM/LEIDEN (GPD) - Het uitzendbureau ASA (Alge mene Studenten Arbeidsverle- ning) gaat het hoofdkantoor ver plaatsen van Utrecht naar Lei den. Dat gebeurt in het kader van een algehele reorganisatie in verband met sterk teruglopende omzetten. Van de 48 man personeel zal er een tiental moeten verdwijnen. De ASA trekt zich terug op haar sterkste markten. De kantoren in Arnhem, Wageningen, Eindho ven en Tilburg worden gesloten. De kantoren in het westen van het land en in Groningen blijven open. De Bogermanschool zal onderdak bieden aan de Open School. De kersverse coördinatrice bena drukt wel. dat de Open School niet alleen een vrouwenaangele genheid is. "Die indruk kan wor den gewekt omdat het voortouw ervoor door vrouwen in handen is genomen. Maar mannen zijn net zo goed welkom. Voor men sen met een baan geven we juist een deel van de lessen 's avonds". Siers hoopt in september met vier groepen te kunnen beginnen. Dat is het aantal waarvoor K en O subsidie van de gemeente heeft gekregen. De groepsgroot te kan varieren tussen de acht en vijftien personen. De Open School zit dus voorlopig met een maximum van 60 deelnemers. "Maar als zich meer mensen op geven. kunnen we altijd nog pro beren extra subsidie los te krij gen". De Open School is een leervorm, die het midden houdt tussen on derwijs en vorming. Het peil van de lessen schommelt tussen eind lagere school en begin middel baar onderwijs. "We verwachten van belangstellenden bij het be gin van de cursus een niveau tus sen vijfde klas lagere school en twee jaar voortgezet onderwijs. Anders wordt het niveauverschil in de groep te groot en dat be moeilijkt het werken", verklaart de coördinatrice. De gehele cursus duurt twee jaar. Iedere deelnemer komt in een basisgroep. Daar worden actuele onderwerpen behandeld, zoals gezondheidszorg, gemeentepoli tiek of opvoeding. Die thema's kunnen door de deelnemers zelf worden voorgesteld. Ervaringsleren "Ons uitgangspunt is het erva ringsleren", vertelt Ida Siers, die zelf ook een basisgroep gaat lei den. "De ervaringswereld, de le vensomstandigheden van de deelnemers zijn voor ons de ba sis. De Open School is gebaseerd op een wisselwerking tussen les gevers en leskrijgers. Daarom noemen we de mensen die de cursus volgen ook deelnemers en geen cursisten". Naast die basisgroepen kan ieder een zelf een vakkenpakket sa- Ida Siers is onlangs in Katwijk aangesteld om een Open School op poten te zetten. De eerste informatieve bijeenkomsten voor belangstellenden worden vandaag gehouden tn de Bogermanschool aan de Remisestraat. menstellen. Daarvoor kan wor den gekozen uit de bekende schoolvakken als Nederlands. Engels, rekenen, aardrijkskunde of musische vorming. Voor die vakken worden vakdocenten aangetrokken. Het programma van de Open School bestaat in principe uit twee dagdelen. Maar voor wie daar vanafwil wijken en meer of juist minder vakken wil volgen, kan een uitzondering worden ge maakt. Per dagdeel worden twee vakken gegeven. De lessen wor den zowel 's morgens als 's avonds gegeven. De Open School heeft onderdak gekregen in het gebouw van de Bogermanschool aan de Remise- straat. In dat gebouw is vanmor gen ook de eerste informatie-bij eenkomst gehouden. Ook van avond vanaf acht uur kunnen be langstellenden daar terecht voor inlichtingen. Wie dan geen tijd heeft, maar toch graag meer over de Open School wil weten, kan informatie krijgen bij K en O in gebouw Tripodia. NOORDWIJK - De vereniging "Pretvos" uit Noordwijk krijgt van de provincie geen ontheffing om op de Zuidhollandae wegen met behulp van 27-MC-appara- tuur zogenaamde vossenjachten te houden Gedeputeerde Staten, het dagelijks bestuur van dc pro vincie. gaan daarmee in tegen het advies van een provinciale AROB-commissie. Die wil "Pret vos" toch een ontheffing vcrle nen. Gedeputeerde Staten vinden het karakter van deze vorm van vrij etijdsbesteding zodanig "ver- keersonveilig" dat er geen ont heffing verleend kan worden. Volgens het provinciebestuur is er by dergelijke vossenjachten, waarbij gebruik wordt gemaakt van auto's, wel degelijk sprake van een wedstrijd. "Het gaat hier namelijk om de vaststelling van een prestatie". De AROB-commissie. die gedepu teerde staten adviseert, was van mening dat er aan "Pretvos" toch een ontheffing kon worden verleend. "We zijn van mening dat het risico van een abrupte verkeersbeweging en het daar mee gepaard gaande gevaar voor de verkeersveiligheid niet zo groot is dat wij de gevraagde ont heffing moeten weigeren" De vereniging "Pretvos" zelf zegt dat de vossenjacht van haar mets te maken heeft met een "ouder wetse vossenjacht" Er zit in dit spel geen enkel wedstrijd ele ment". Het gaat volgens de Noord wij kers alleen om het vin den van een zogenaamde vos met behulp van de 27-MC-appa ratuur. "Het maakt echter niet uit of men die als eerste uf als laatste vindt". Eevenmin zou er een beloning aan het vinden van de vos zijn verbonden. KOUDEKERK AAN DEN RIJN "Ik heb geen idee hoe die festivals- er in Amerika aan toe gaan. Ik vind het best een beetje griezelig maar aan de an dere kant vind ik het ook ontzettend leuk". Pien Lemstra vertelt in haar zonnige tuin in Koude kerk aan den Rijn enthou siast over het Amerikaan se avontuur dat haar te wachten staat. Ze heeft er duidelijk zin in. Morgen begint de trip die in totaal drie weken zal duren. Pien is één van de vijf gelukkigen uit Nederland die "populaire" oude ambachten aan de Ameri kanen zal demonstreren. Popu lair omdat deze ambachten mo menteel weer helemaal in zwang zijn in Nederland. Het demon streren van deze ambachten in Amerika gebeurt in het kader van de viering van 200 jaar vriendschap "Holland-USA". Het ambacht van Pien is het ma ken van deegfiguren. Een kunst waar je volgens Pien tegenwoor dig een aardige boterham mee kunt verdienen. In anderhalfjaar tijd zijn er van haar drie boekjes verschenen over het maken van deegfiguren waarvan er al zo'n 100.000 over de toonbank zijn ge gaan. De overige oude ambachten die in Amerika worden gedemon streerd zijn kantklossen (Ans Stuivenberg), poppen maken (Olga van der Most), hindelooper schilderen (Wil Pieterse) en het bedrukken van stoffen (Paula Hos). In dit rijtje ontbreekt op het eerste oog Neérlands am bacht nummer één: het klompen maken. "Het barst in Amerika van de klompenmakers", vertelt Pien echter. Uitnodiging In januari van dit jaar kwam de uit nodiging van "iemand" binnen. Van wie de uitnodiging kwam, wil zij liever voor zich houden aangezien de bewuste persoon van wie het idee van de trip en de uitnodiging afkomstig is, zelf uit eindelijk uit de boot is gevallen. Hij gaat niet mee naar Amerika. Deze man had een lijst opgesteld van Nederlanders die zich bezig houden met oude ambachten. Uit deze lijst zijn vijf ambachten gekozen door ambtenaren van de Nederlandse ambassade in Was hington. Bij deze vijf zit Pien met haar deegfiguren. "Er waren er die afvielen omdat het financieel niet haalbaar was maar ook zijn er afgevallen omdat het te de monstreren ambacht op te veel praktische bezwaren stuitte. Eerst was er bijvoorbeeld een beeldhouwer bij, maar ja.. Het materiaal weegt te zwaar. Een plateelschilder was natuurlijk ook prachtig geweest maar ook een plateelschilder heeft al zo'n zestig kilo aan materiaal bij zich. Ik heb alleen een tafeltje, deeg en een oventje nodig. Voor dit laat ste zouden ze overigens zorgen", aldus Pien. De "vijf' zijn overigens biet de eni ge Nederlanders die deze festi vals opluisteren. De marinierska pel zal bijvoorbeeld aantreden en ook een volksdansgroep uit En schede zal Amerika aandoen. Het materiaal dat Pien naar Amen- ka meeneemt is verpakt in drie dozen. Ze vertelt hard te hebben gewerkt voor het Amerikaanse werktournee. Een echt aange paste verzameling heeft Pien echter niet gemaakt. "Wel heb ik een serie kostuumpoppen ge maakt met de klederdrachten die de mensen rond het IJsselmeer dragen. Een serie van deze pop pen hangt momenteel al in Mem phis. De reacties die ik over deze serie binnen krijg, zijn erg posi tief', aldus de Koudekerkse Financiën et is niet zo dat de gehele trip door de een of andere instantie wordt bekostigd. Voor een deel moet Lemstra zelf voor de kosten op draaien. Wel helpt de KLM haar, het ministerie van Buitenlandse Zaken betaalt een deel en boven dien wordt er gezorgd voor lo geeradressen in de steden die Pien aandoet. In totaal worden er vijf steden be zocht en evenzovele manifesta ties dan wel festivals. De eerste is zondag al in Atlanta. Daarna vol gen Montgomery (deze plaats wordt speciaal aangedaan op uit nodiging van de KLM), Mem phis. Chicago en Holland (in Mi chigan). De afstanden tussen de steden worden overbrugd per autobus. "Ik geloof dat we worden rond getoerd door een werkstudent. Hoe het echter precies is gere geld weet ik ook niet. Ik weet al leen dat we vaak honderden kilo- maters per dag moeten afleg gen", zegt Pien. Politiek Pien is niet van plan zich in Ameri ka politiek te gaan uiten. "Twee honderd jaar vriendschap is toch heel iets kostbaars. Vriendschap is goed. Je moet niet alleen naar de laatste paar jaar kijken maar naar de gehele periode van twee honderd jaar. Ik vind vriend schap prima en zal me in Amen- ka dan ook alleen bezighouden met het promoten van Neder land en van m'n werk. Je wilt tenslotte je werk laten zien", ver telt Pien. Het is de bedoeling van Pien Lem stra om behalve te demonstreren ook werk te verkopen Of dit laatste lukt is nog niet zeker om dat de Amerikaanse autoriteiten nogal moeilijk doen met het ver lenen van een werkvergunning. Zij is echter geenszins van plan om zich het brood uit de mond te laten stoten en hoopt dat er als nog een werkvergunning komt. Pien Lemstra: "ik vind het griezelig Mexico De Amerikanen kennen overigens de kunst van het maken van deegfiguren wel. Mexico ligt re latief vlakbij cn de Mexicanen zijn volgens haar zeer bedreven in deze kunst "maar op een ge heel andere manier". Voor de rest kennen de Amerikanen broodfiguren als kerstversierse- len. Koudekerkse Pien gaat dus vol goede moed naar Amerika met haar deeg en zal daar haar best doen haar ambacht te verkopen. Morgen om half drie vertrekt de groep van zeven (inclusief twee begeleidende echtgenoten) rich ting Amerika "Je springt in het diepe Maar dit avontuur trekt me aan Het zal wel de eerste en de laatste keer van mijn leven zijn. Want tweehonderd jaar wachten kan ik natuurlijk niet", zegt Pu n HUIB HIKKE BOLLENSTREEK - "Windbelas ting?". Gedeputeerde ir. N. Buij- sert van deze provincie fronst bij zo'n vraag wel even de wenk brauwen. "Ik denk het niet, maar we zullen wel rekening moeten houden met allerlei bestem mingsplannen", antwoordt hij kriptisch. "Er kan natuurlijk geen flat van zes verdiepingen vlak bij een windmolen worden gebouwd". Woensdag presenteerde de gede puteerde in Den Haag een nota van de Provinciale Pluoloji- RüimtC sche Commissie (PPC), een ad viesorgaan van de provincie over de planologische regeling van windturbines in Zuid-Holland. Die nota is gericht aan de ge meentebesturen in Zuid-Holland en kan als basis dienen voor pla nologische richtlenen voor windturbines. met kassen wordt gewerkt, zoals het Westland en de Bollen streek". Vooral daar is een voortgaande stij ging van dc gas- en elektnciteits- taneven het sterkst merkbaar en zal naar andere, goedkopere, energiebronnen worden uitgeke ken "Op korte termijn", zo ver wacht de provincie, "zal voor be drijven een windturbine aantrek kelijk worden. De glastuinbouw lijkt bij die ontwikkeling als kop loper te zullen fungeren". In verschillende Zuid-Hollandse gemeenten, onder meer in de Bollenstreek, leven plannen om grote windturbines op te richten. Naast de vertrouwde kleine me talen poldermolentjes zullen naar verwachting middelgrote windturbines in het landschap verschijnen Vooral op boerderij en en dergelijke bestaat veel be langstelling voor windmolens om in de eigen energiebehoefte te voorzien. "Er kan in de komende jaren dan ook een forse toename van der gelijke turbines om stroom op te wekken worden verwacht", al dus de provincie. "Willen een maal opgerichte molens goed kunnen blijven draaien, dan moeten er eisen aan de directe omgeving worden gesteld" By de klassieke molen werd dit in vToeger jaren al geregeld. "In een keur (voorrecht) van een water schap kan het windrecht voor de watermolens zijn geregeld. Op basis van de keur kunnen dan vergaande eisen aan hoogte van beplanting en bebouwing in de omgeving van de molen worden vastgelegd In sommige geval len moest er dan een zogenaam de windheffing worden betaald. Interessant Door het snel duurder worden van het aardgas voor onder meer de tuinbouw lykt voor die sector de toepassing van wind-energie bij zonder interessant te worden "Windturbines zullen dan ook in d. direct* nabijheid van hut Km drijf worden opgericht", meent de provincie. Maar over hoe al die molens in het landschap moeten worden inge past, bestaat e chter nog onvol doende duidelijkheid Met de no ta aan de gemeentebesturen wil de provincie nu "bouv. i-RM n aanreiken voor een planologi sche regeling". In elk "windenergiegebied" kun nen molenparken van minimaal vijftig bo elkaar geplaatste mo lens worden neergezet. In Zuid- Holland zijn er veertien van der gelijke gebieden te vinden, zegt gedeputeerde Buijsert. "Het zijn voornamelijk plaatsen waar veel Van belang voor windmolens is de ruimte die ze nodig hebben om voldoende wind te krijgen. Ook de ruimtelijke inpassing, met na me de gevolgen voor het land schap, is van belang Er zal vol gens de provincie moeten wor den gekeken hoe een molen het best in een bestemmingsplan kan worden opgenomen Zolang een dergelijke regeling er nog niet is, verdient een indivi duele toetsing de voorkeur. De toelaatbaarheid zal moeten wor den getoetst aan landschappelij ke aspecten. "Zowel door de hoogte en de bewe ging van de wieken is de moder ne molen een blikvanger". De provincie wil in dit verband een "voorzichtige" parallel trekken met het provinciale beleid ten 1 van torensilo's Ook moet worden gekeken naar de stedebouwkundige element "Zeker bij de plaatsing van meer molens in één gebied, zoals bij voorbeeld in de Bollenstreek cn het Westland te verwachten is. verdient de plaatsing ten opzich te van woning en bedrijf aan dacht. Visuele hinder voor buren m<>et worden voorkomen" Het verdient volgens de provincie aanbeveling bijzondere aandacht te schenken aan dc vormgeving van parken met grote windturbi nes. Natuur Volgens de provincie valt er weinig te vrezen over de bedreiging van de natuur Wellicht kan enige verstoring in broed- en foera- geergebieden (eten en dergelij ke) ontstaan Ook behoort vogel sterfte als gevolg van botsingen met ronddraaiende wieken tot de mogelijkheden Voorzichtigheid met de plaatsing van de molens in weidevogelgebieden en reser vaten is om die reden gewenst". Over de veiligheid en de hinder van dergelijke windmolens zegt de provincie dat de turbines in de toekomst onder de hinderwet zullen vallen. "De veiligheid van de contructie zal via de bouwver ordening moeten worden gere geld". De betrokken gemeenten hebben tot half juli de tijd om op de nota van de PPC te reageren Dan zul len de richtlijnen in het kader van de nota Inrichting Struc tuur- en Bestemmingsplannen" definitief worden vastgesteld

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21